N NIEUWS UIT ZEELAND DE ROTTERDAMSE ZEEUWEN VIERDEN FEEST BIERVLIET HEEFT NIEUWE INDUSTRIE GEKREGEN Oude vrouw op Schouwen beroofd. Benoeming directeur Gemeentewerken Goes. WALCHEREN jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1950 Zeelandia bestond dertig jaar Druk bezochte receptie, geslaagde maaltijd, feestavond tot besluit. Op 4 Januari bestond dc Zeeuwse Vereniging Zeelandia tc Rotterdam dertig jaar en daar het vijf en twin tig jarig jubileum niet gevierd kon worden, heeft Zeelandia Zuterdag jl. de bloemetjes maar eens duchtig bul ten gezet. Het was een feest, dat de Rotterdamse Zeeuwen nog lang heu gen zal! Het begon des middags om drie uur met een receptie in liet gebouw Palace, waar voorzitter Kraak, secre taris Nelissen en penningmeester Wil- lemsen met hun medebestuurderen achter de groene tafel prijkten cn waar vertegenwoordigers van Zeeuw se verenigingen uit alle oorden des lands het woord hebben gevoerd, zon der uitzondering getuigend van de banden, die hen nog altijd binden met hun land van herkomst. Ook vele Rotterdammers echter en vertegenwoordigers van de Groningse en Friese verenigingen in Rotterdam kwamen getuigen van hun medeleven op deze blijde dag en de voornaam ste spreker was ongetwijfeld de bur gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM SPRAK. Deze spreker heeft Zeelandia een wel zeer bizondere hulde bereid. Hij gewaagde van de komst naar de Maasstad van vele Zeeuwen in de laatste tachtig jaar en prees hen als een degelijk, arbeidzaam deel der be volking, dat steeds de banden met Zeeland in ere gehouden heeft, maar tevens goed Rotterdams vermocht te worden en waarvan met ere gezegd lean worden, dat de leden onderling elkander onder alle omstandigheden trouw zijn en steunen. Zeelandia is een grote vereniging en een vereni ging. waarmede rekening gehouden wordt. Waartoe de Zeeuwen in staat zijn, zo zeide mr. Oud. het is zonne klaar gebleken bij de Hulpactie Schel- demonden, welke op initiatief van Rotterdamse Zeeuwen, na de oorlog enige tonnen bijeen bracht voor hei zwaar getroffen' Zeeland. De receptiezaal van Palace was, toen alle sprekers het woord hadden gevoerd, herschapen in een bloemen tuin. Ook tijdens de maaltijd, die daarop volgde, voerden nog verschei dene sprekers het woord. Wij vermel den de heren A. H. S. Stemèrding en mr. K. Hoekzema. resp. burgemeester van Souburg en Oostburg en de hoofdredacteur van de P.Z.C., de heer G. Ballintijn, welke laatste namens de Zeeuwse pers een geschenk onder en veloppe aanbood. Des middags was op de receptie nog het woord gevoerd door de burgemeester van Yerseke. de heer A. C. Willemsen. Schriftelijke gelukwensen waren er onder meer van de Commissaris der Koningin, jhr mr. A. F. C. de Casembroot on van de Stichting Zeeland. DE FEESTAVOND. Des avonds werd in de grote zaal van Palace een feestavond gegeven. Een damescomité bood, nadat het Zeeuwse volkslied was gezongen, de jubilerende vereniging een nieuw vaandel aan, terwijl de reisclub van Zeelandia een Zeeuwse vlag aanbood. Een aardige revue, waarvan vooral de Zeeuwse dansen een zeer aantrek kelijk onderdeel vormden, bracht wel en wee van Zeelandia in beeld en oogstte veel succes, Rest ons nog te vermelden, dat en kele leden, die reeds van de oprich ting af aan Zeelandia hun krachten wijden, tot erelid werden benoemd, en dat de burgemeester van Souburg aan de leden van het dagelijks be stuur en dc heer P. C. van den Heu vel hcrinneringsmedailles overhan digde, in verband met hetgeen zij speciaal voor Souburg deden. De feestdag werd met een bal be sloten. Utrechtse kinderen helpen kinderen in Schoorvdijke. Een ambulance-auto van het Ned. Rode Kruis te Utrecht, heeft een aantal scholieren van Utrecht naar Schoondyke gebracht. De jongelui kwamen pakjes uitreiken aan de schooljeugd van Schoondyke. In de cantine van het arbeiderslogeerkamp waren 250 kinderen verzameld en de burgemeester van Schoondijke sprak daar een hartelijk begroetingswoord tot de' jeugdige Utrechtenaren. De leidster van het Utrechtse troepje vertélde, hoe de kinderen in Utrecht maandenlang bezig waren ge weest om geschenken zelf te mftken. Ook werd een bazar georganiseerd en van het geld zijn cadeautjes gekócht. Behalve persoonlyke verrassingen voor de kinderen; werden ook aan de scholen voorwerpen aangeboden, die nuttig gebru/:t kunnen worden bij het onderwijs. De Utrechtse jeugd wilde door deze actie iets doen voor de door oorlogs geweld getroffen scholen in Schoon dyke. De grootste en de bestel Zaterdagmiddag werd confectie-ateiier in vnil. logeerkamp geopend. IEUWS in een O T E D OP Do Franse minister van buitenlandse zaken. Schuman, zal deze weck een be zoek aan Bonn en aan Berlijn brengen. Een uit de Sowjet-tTnie teruggekecr de Duitse krijgsgevangen soldaat, zekere Knrl Ruwe, zal Juridisch tot 13 Januari dood £ijn. Zes jaar geleden werd gemeld dat hij omgekomen was. De vorige maand werd zijn overlijdcnsacte opgesteld. Voor dat deze teniet gedaan kan worden moe ten echter vier weken verstreken zijn. Een door twee gemaskerde rovers aangehouden reiziger in de buurt van Mi laan wist onder de inspiratie van de on hem gerichte schiettuigen zulk een hart roerend verhaal over zijn „miserabele omstandigheden" op te dissen, dat de ban dieten hem niet alleen lieten gaan doch hem zelfs een zakcentje van duizend lire toestopten. Het verkiezingsprogramma van alle partijen in Monaco heeft een cn dezelfde leus: „Geen belastingen". De bevolking van Monaco is bang, dat aan de belas- tingloosheld in hun staatje een eind zal komen, wanneer de inkomsten van de speelbank verminderen. Iemand heeft een stuk van 37*2 me ter van „het ijzeren gordijn" gestolen een 2.4 meter hoge ijzeren omheining van het Sowjetrussische ontspanningsoord te Glen Cove. Long Island. Naar aanleiding van een complicatie in de ziekte van de 91-jarige Zweedse koning Js de hulp van een specialist in geroepen. Een Duitse vluchteling uit Oost-£ti- -.opa had uit de talrijke brieven op een huwelijksadvertentie er een uitgekozen, die hom het meeste aantrok. Na zUn ant woord bleek, dat dit zyn zuster was, van wie hij in jaren niets meer gehoord had. Zaterdagmiddag liep in Amsterdam de „Grena". de grootste tanker, die ooit in Nederland is gebouwd, te water. Het schip is gebouwd in opdracht van een Noorse rederij. Aangezien de functie van minister zonder portefeuille in de R.I.S. niet te verenigen is met de functie van daerah- hoofd van West-Borneo. 2al Sultan Hamid II deze laatste functie neerleggen. De B.F.O. heeft Zaterdag voor het laatst vergaderd en zichzelf ontbonden. Tal van hartelijke toespraken. „De arbeidsgelegenheid In de land bouw woi'dt steeds minder tengevolge van de steeds toenemende mechani satie en rationalisatie van het akker- bouwbedrtjf. Daarom prijzen wij, in woners van Biervliet, ons gelukkig, dat deze gemeente is gekozen voor de vestiging van een confectie-ateiier", aldus sprak burgemeester A. P. Kos- tense van Biervliet Zaterdagmiddag bij de officiële opening van hel. nieuwe confectic-atelier, dat is ingericht in het voormalige arbeidslogeerkamp te Biervliet, door de firma v. d. Werff Co. te Rotterdam. Er was voor deze opening grote belangstelling. Zo merkten vvy op. het voltallige gemeen tebestuur van Biervliet, de directeur yan het Economisch Technologisch Instituut te Middelburg, dis. M. C. Verburg-. vertegenwoordigers van nutsbedrijven en tal van notabelen uit Biervliet en omgeving. EXPERIMENT. De directeur van het bedrijf, de (heer A. v. d. Werff, wees er op, dat door de vestiging van dit atelier de firma een bescheiden poging heeft ge daan om in Biervliet een industrie te vestigen. Het is een experiment, dat alleen kans van slagen heeft, wanneer de volledige medewerking van de be volking kan worden vorkregen. Spre ker bracht dank voor *3 grote steun, die men had ondervonden van het ge meentebestuur van Biervliet, de direc teur van het E.T.I., de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en de geestelijkheid. Burgemeester Kostense wees er op, dat. door dit initiatief de gelegenheid wordt geboden om de gezinsinkomsten te verhogen. Het was niet eenvoudig, aldus spreker, om in Biervliet een be drijf te beginnen en nog moeilijker bleek het om deze gebouwen van het Rijk vrij te krijgen voor bedrijfsruim te. Dat dit alles is gelukt, is in hoge mate te danken aan de activiteit en het doorzettingsvermogen van de di recteur van het E.T.I., de heer Ver burg. Tenslotte wekte de burgemees ter de vrouwelyke jeugd van Biervliet op, om door te zetten, opdat deze eerste industrie van Biervliet onder Gods zegen zal mogen bloeien en groeien. De medefirmant, de heer A. W. Ten- back zeide groot vertrouwen te hebben in de werklust on do ondernemings geest van de bevolking vim West Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Verburg zeide. dat over heid en semi-overheidsinstellingen hebben samengewerkt om deze indus trie te Biervliet gevestigd te krijgen. Zeeland komt meer en meer in de be langstelling der ondernemers te staan en voor West Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder een groot geluk, dat dit zwaar getroffen gebied deze aan dacht krijgt, omdat juist deze bijzon- HANDBAL MARATHON—VOLHARDING 12—1. Marathon kwam Zondag uit tegen Volharding uit Goes. Het was te ver dachten, dat Marathon deze wedstrijd zou winnen en nadat Zwichtman na 10 minuten de score geopend had, wist de voorhoede van Marathon ge regeld te scoren, zodat de rust met een 8—0 voorsprong in ging. Na de thee, kwam Volharding, dat de eerste tien minuten met acht man gespeeld had, er steeds beter in en hoewel ze de wind legen hadden, wisten ze toch een welverdiend tegenpunt te scoren. Marathon doelpuntte nog vier maal en hierbij bleef het, hoewel in de voorhoede van Marathon ettelijke kansen, door onzuiver schieten verlo ren gingen. UITSLAGEN. District Zuid le klasse. HellasPS V II 3—5. 2e klasse Heren. TonidoMarathon 11 8—0; EMM—Hellas II 1—2; Mara thon I—Volharding 12—1. Dames: EMM—Tonido o.v.v, Tonido uitgesteld; Hellas—Marathon 20. AFDELING ZEELAND. Heren. Hellas IIIMarathon III 10. Dames. Marathon IIIHellas II 04. Walcheren—Hellas III 3—0. der geschikt is voor industrie. Deze onderneming, aldus de heer Verburg, zal zeker een ',ein steentje bijdragen aan de grote welvaart, die ons land: zo hard nodig- heeft, VELE TOESPRAKEN. Er werden nadien nog vele hartelijke woorden gesproken. Het plaatselijk muziekcorps bracht een muzikale hul de als blyk van waardering van de ge hele bevolking van Biervliet. Het nieuwe atelier, waarin uitsluitend jon- fensconfectie zal worden •.•ervaar- igd is ondergebracht in een groot lo kaal van het voormalige arbeidslo geerkamp, het geheel is modern inge richt en voor uitbreiding ia er volop ruimte aanwezig. Het atelier is be gonnen met een 20-tal meisjes onder leiding van mej. J. F. Middelkoop. Motorschip omhoog gevaren. Op de Krammerplaats in de Kranï, tussen Zijpe en Volkerak. is dezer da gen omhoog gevaren het motorschip „Rijnschelde 1" van de maatschappij Pluvier te Antwerpen, geladen met ijzer, op weg naar Rotterdam. Door het motorvaartuig „Rika 319". schip per de Keizer, is tevergeefs getracht het schip vlot te krijgen. De berging is daarna overgenomen door de Wits bergingsbedrijf te Rotterdam. Het bergingsvaartuig „Scheepmakersha ven" ligt op het ogenblik langszij. De lading wordt overgeslagen in de sche pen „Verandering" en de „Vrouw Maartje". Wanneer de lading is ge lost. zal men opnieuw proberen het schip vlot te krijgen. De bemanning is nog steeds aan boord. Vergadering van de N.F.O. Voor de aanvang van de Ontwikko- lingsdag werd Vrijdagmorgen in zaal Krijger te Goes onder voorzitterschap van de heer J. Q. C. Lenshoek, een algemene ledenvergadering gehouden van de kring Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie. Tot stemgerechtigde op de algemene vergadering te Utrecht werd benoemd de heer I. Ph. F. van de Plassche. De balans over 1948 werd goedge keurd met een totaalbedrag van 7.682.01. De resultatenrekening over 1948 geeft een bedrag van 4.926.10 en een saldo van 181.29 aan Tot lid van dc financiële commissie werd benoemd de heer J. van Leeu wen uit Kattendijke. Chef ijkdienst te Middelburg vertrekt. De chef van de IJkdienst te Middelburg met het rayon Zeeland—West-Brabant, de heer A Bijloo, is per 1 Maart a.s. bij ministeriële beschikking overgeplaatst naar Arnhem waar hij een gelijke functie zal vervullen. Het betreft daar het rayon Gelderland—N.O. Brabant. De heer Bijloo was aanvankelijk werk zaam bij de inspectie van het IJkwezen in Den Haag en werd in 1935 als chef van de IJkdienst te Middelburg benoemd. SCHAKEN KORTGENE WON VOOR ÜE VIERDE MAAL. Voor de vierde maal in successie heeft Kortgenc I in de schaakcompetitic ge wonnen. ditmaal met 6—3 van Middel burg IV. De gedetailleerde uitslag ls: Chr. Schipper—A. J. Gillissen 1—0; J. de Lange—J. Joosse afgobr.; Jac. de Wit te—J. J. Meyer 1—0; M. v. d. Heyde— W. Koejcmans 1—0; A. MarinusscH. Vermcule 0—1; S. v. d. Heyde—A. (J. v. d. Kporde 1—0; P. de Witte—G. Woud stra 0—1; D. Joziasse—J. Kecssen 1—0; J. Sleutel—K. Loos 0—1; L. JacoBseD, P. Cornelisse 10. DAMMEN YERSEKE—GOES 12—8. Yerseke I speelde Donderdagavond voor de hoofdklasse van de Ned. Dambond te Goes en won met 12—8. De gedetailleerde uitslag was: J. BlomL. Anderson 02- R. Rijkse—J. Sinke 11; J. Zuldweg— C. de Klerk 2—0; P. HoogstroteC. van Biemen 11; E. JansenBehage 0—2; C. de R00U—Ekelcnkamp 2—0. P. van de VredeSteinmeyer 2—0; M. Huissoon— J. Monge 1—1. D, van Boven—Den Her tog 1—1; H. van Noorden—A. van Belzen 2—0. Door onbekende, die aan de deur klopte. Zaterdagavond omstreeks zeven uur vervoegde zich een tot nu toe onbe kend man aan het huis van de oude mej. K., die bij de boerderij van S. in de Saspolder op Schouwen woont. Op het kloppen van de man deed de oude vrouw de deur open en er volgde een gesprek, waarin de man op drei gende toon geld eiste. In haar ver bouwereerdheid gaf de vrouw aan de eis van de man gevolg en zij over handigde hem een geldsbedrag. De man is daarna vertrokken. Later werd aangifte bij de rijkspolitie ge daan, die thans poogt de afperser op te sporen. Schandalig gedrag van voetballer. SCHEIDSRECHTER KNOCK-OUT GESLAGEN. De voetbalwedstrijd Schoondijke— De Patrijzen is Zondagmiddag tien minuten voor het einde gestaakt, om dat de scheidsrechter door een der spelers van Schoondijke knock-out is geslagen. Wij vernemen over dit in- cident het volgende: Toen er nog tien minuten waren tc spelen verwees de scheidsrechter een der spelers van Schoondijke wegens ernstige overtreding naar de kleedka mer. Deze speler protesteerde daarte gen, omdat volgons hem ook een spe ler van dc tegenpartij schuldig zou zijn. De scheidsrechter bleef bij zijn beslissing, waarop de Schoondijke- speler zo boos werd, dat hij de arbi ter te lijf ging en hem een slag in het gezicht toediende, waardoor hij knock-out ging. Het spreekt vanzelf dat de wedstrijd gestaakt werd. Commentaar is overbodig. De spe ler zal zijn straf niet ontgaan. Lonen en prijzen in de landbouw. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. besloot in zijn Vrijdag in hotel Cen traal te Goes gehouden extra-verga- dering, steun te- verlenen aan de plan nen om de oprichting van een stro- ccellulosefabriek in Zeeland te gaan propageren. Voorts kwam de loon- en prijspoli tiek ter sprake. Het K.N.L.C. heeft besloten de doorberekening van de loonsverhoging in de prijzen, niet ie vragen, doch te eisen. Men stelt zich op het standpunt dat de landbouw niet de dupe mag worden van deze politiek, die de voordelen van de de valuatie ten dele weer teniet doet. Verder werd in deze vergadering de reoi'ganisatie van de soc. verzekerings commissie besproken. Met ingang van 16 Juni werd de heer J. Oranje benoemd tot adjunct-directeur van gemeentewerken te Goes. met een proeftijd van ten hoogste twee Jaren. B. en W. delen dc raad thans mede dat de heer Oranje naar hun mening in alle op zichten aan de verwachtingen voldoet, zo dat het haar Inziens geen zin meer heeft, om de proeftijd door te laten lopen. Daarom werd voorgesteld om de heer Oranje met ingang van 1 Januari 1950 te benoemen tot directeur van gemeentewer ken in vaste dienst. Van een voordracht van ten minste twee personen, menen B. 1 W. zich in dit geval te kunnen onthou- Jachtcommissies in Zeeland. Tot en met 31 December 1954 zijn in Zeeland de navolgende commissies, als bedoeld in artikel 59 der Jachtwet 1923. ingesteld: Voor de eilanden Walcheren. Noord- en Zuid-Beveland, tot leden: Ir. C. W. C. v. Beekom, lid. tevens voorzitter te Kruinin- gen: S. A. N. van Oeveren te Wolfaarts dijk 1.1.; P. J. van Eloul van Soeterwou- de te Domburg, j.l.tot plaatsvervangen de leden: J. Frangois te Vrouwenpolder, plv. 1.1.; C. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. plv. j.l. Voor de eilanden Schouwen en Duive- land. Tholen en St, Phlllpsland, tot leden: Ir. W. C. van Beekom. lid. tevens voor zitter te Kruiningen; Iz. ITage te St. Maar tensdijk, LI.; A. C. de Oude te Noordwel- le. j.l.; tot plaatsvervangende leden: L. •an der Wekken te Kerkwervc, pl.v. 1.1.; N. van Westen te St. Philipsland plv. j.l. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot leden: Dijk, lid, tevens voorzitter te •'"io„.:dyke; P. V. M. Vercauteren te Clinge, 1.1.; H. A. A. Baron Collot d'Es- cury te Kloosterzande, J.L; tot plaatsver- angende leden: G. Govaert te Westdor- pe. pl.v. l.L; W. Koster Jzn. te Axel, plv. j.l. SECRETARIS VOOGDIJRAAD. By K.B. is ln vaste dienst benoemd tot secretaris van de Voogdyraad te Mid delburg. mr. A. M. J. Post Uiterweer. C. G. BAART OVERLEDEN. Tc 's-Gravenhage is onlangs op 76-jnrige leeftyd overleden, de heer C. G. Baart, oud-inspecteur Volksgezondheid en daar voor apotheker te Vlissingcn. De heet- Baart was Vlissinger van ge boorte. Zijn vader M. N. Baart, bad reeds een gpolhock aan de vroegere Bcllamy- knde. De heer C, G. Baart vestigdo zich als apotheker aan dc Kleine Markt, waar hy een apotheek niet laboratorium liet bouwen, welk bedrijf later overging aan de heer A. J. van Ockenburg, die destyds een apotheek hield aan het Vierwlnden- plein. De heer C. G. Baart nam ln de apo- tliekerswereld een vooraanstaande pLiats in. Tydens zyn verbhjf te Vlissingen toon de hij grote belangstelling voor het ver enigingsleven in de stad. Hy was o.a. op richter van het Natuurkundig Gozelschup, dat hier vele jaren heeft bestaan en hield voor dat gezelschop tal van lezingen. ONJUISTE EXPLOITATIE. De politierechter te Middelburg ver oordeelde tot 6 weken gevangenisstraf de hotelhouder A. W. D. te Vlissin gen, die bij de exploitatie van zijn bedrfjf in botsing was gekomen met de goede zeden. Zeeuwse Postduiven- tentoonstelling te Goes. Vrydag cn Zaterdag werd door de Zeeuwse Concours Combinatie van Zater dagvliegers (Z.C.C.), een tentoonstelling van postduiven gehouden in het Beurs gebouw te Goes. De uitslagen waren: Klasse I. Oude dof fers (vliegtype): J. Deurloo, Tholen, le prijs: M. Pekaar. Yerseke, 2e piv, W. M. van Haver. Yerseke. 3e pr.-. W. Westveer. Middelburg, 4e pr.J. Duynkerke, Bors- scle, 5e pr.; B. de' Ridder. Arnemulden, 6e pr. en 7e pr. Klasse 2: Oude duiven (vliegtype): M. Pieter^s, Wemeldinge, le pr.; M. Pekaar, Yerseke. 2e pr.; C. de Koeljer, Yerseke. 3e pr.; B. de Ridder. Arnemuiden 5e pr.: W. Hendriks. Middelburg. 6e pr.; Jac. de Schipper. 's-Heer Arendskerke. 7e pr.; H. A. Potvliet. Middelburg 8 pr. Klasse 3a: Jarige doffers (vliegtype): S. Kodde. Veere, le pr.; H. A. Polvliet, Middelburg. 2e pr,; M. Korstanje, Mid delburg. 3e pr.; J. Duijnkerke, Borssele. 3e pr.: A. Steketee. Souburg 4e pr.; J. Sinke. Middelburg, 6e pr.; E. F. H. Graafhuis, Middelburg, 7e pr.; J. Meij- aard, Wemeldinge. 8e pr.; M. Bliek, Veere, öe pr.H. C. Noordhoek, Kats, 10e pi". Klasse 3b: Jarige doffers (vliegtype): Joh. van Es. Yerseke. le pr.; M. B. de Munck. Goes. 2e pr.; W. M, van Haver. Yerseke. 3e pr.; L. G. Engelvaart. Tho len. 4e pr.; j. J. van Oeveren, Yerseke, 5e pr.; L. J. Engclvaart, Tholen, 6e pr.; B. de Ridder, Arnemuiden, 7e pr.; C. de Koeijer. Yerseke 8e pr.; Joh. van Es. Yer seke, 9e pr.; I. A. Hagc, Poortvliet, 10e prijs. Klasse 4: Jarige duiven (vliegtype): L. M. de Heer, Tholen. 2e pr.; J. Sinke. Mid delburg, 3e pr.; W. M. van Haver, Yerseke 4e pr.; D. Jansen, Tholen, 5e pr.; B. de Ridder. Arnemuiden 6e pr.; A. Steketee, Souburg, 7e pr. Klasse 5a: Jarige doffers (vliegtype): E. G. H. Graafhuis. Middelburg, le pr.; A. de Eue. Gapinge, 2e pr.; I. v. Boven, Yer seke. 3e pr.; W. Hendriks, Middelburg, •le pr.; W. M. van Haver, Yerseke, 5e pr. Klasse 5b: Jonge doffers (vliegtype): Gebr. Zweemer Borssele, le pr.; G. van Strien, Wolfaartsdijk, 2c pr.; E. Th. Zoe- teweij, Yerseke. 3e pr.; V. Laban. Tholen, 4e pr.; F. J. Koppenol, 5e pr.; M. B. de Munck. Goes, 6e en 7e pr. Klasse 6a: Jonge duiven (vliegtype): I. A. Hage, Poortvliet, le pr.; M. Bliek. Veere. 2e pr.; Iz. Schreijbeler, Middelburg 3e pr.; K. B. van Poepelen, Tholen, 4e pr.; M. B. Walraven, Middelburg, 5e pr.; M.'Korstanje .Middelburg, 6e pr. Klasse 6b: Jonge duiven (vliegtype): W. M. van Haver Yerseke. le pr.; B. de Ridder Arnemuiden, 2e pr.; M. B. de Munck. Goes, 3 pr.; J. G. de Jager( Wol- faartsdyk, 4e pr.; Gebr. Zweemer. Bors sele, 5e pr.- N. v. Antwerpen, 's-Heer Arendskerke', 6e pr.; J. Duijnkerke Bors sele, 7e pr. Klasse 7; Late jonge doffers (vliegtype) J. Duijnkerke, Borssele. 2e pr.; C. Pou- wer, Veere 3'e pr. Klasse 8: Late jonge duiven (vliegtype): C. Pouwer. Veere, le pr.; P. G. Steketee, Tholen. 2e pr.; M. D. Walrave, Middel burg. 3e pr. Klasse 9: Schoonheidsklasse: Oude dof fers. alle kleuren: Iz. Scheybeler, Mid delburg. Ie pr. Klasse 10: Oude duiven, alle kleuren: S. Kodde. Veere, le pr. Klasse 11: Jonge doffers, alle kleuren; M. B. de Munck. Goes, le pr. Klasse 12: Jonge duiven, alle kleuren: M. B. de Munck. Goes, le pr. Klasse 13: Hokkampioenen. 2 doffers en 2 duivenG. van Strien, Wolfaartsdijk, le pr.; D. Jansen. Tholen. 2e pr'.; I. A. Hage. Poortvliet, 3e pr.; R. Dirven, Mid delburg. 4e pr.; W. M. Walraven, Mid delburg, 5e pr.; M. Minnaard, Yerseke. 6e pr. Mooiste doffer: S. Kodde. Veere. Mooiste duiven: I. A. Hage, Poortvliet.- Mond- en klauwzeer te Dreischor. Onder dc veestapel van de heer .Tóh. van der Linde op „Willemshoeve" te Dreischor, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Middelburg Uitvoering ,,De Volksstem". „Dc Volksstem" tc Middelburg bewan delt sinds enige tyd nieuwe wegen en komt de laatste jaren met programma's, waaruit te constateren valt, dat het ern stige genre ln deze vereniging het pleit heeft gewonnen. Dat is een verheugend feit. vooral omdat blijkt dat dit streven elk Jaar betere resultaten afwerpt. Zater dagavond gaf de „Volksstem" een uitvoe ring in de Concert- en Gehoorzaal, onder leiding van de heer A. Hollaers en met medewerking van Mevrouw Loeff-Kunst en een orkestje, onder leiding van dc heer A. van Iren, en ook thans werd een erzorgd programma geboden. Was het begin van deze uitvoering niet altijd even gelukkig, later op de avond werd het peil steeds beter. Zo kregen twee polyfone werkjes van de Palestrina een goede uit- KERKNIEUWS. Eerste dienst in herstelde Noorderkerk te Middelburg. Zondag-morgen is de fraai geres taureerde Noorderkerk, eigendom van de Gereformeerde kerk te Middel burg. met een bijzondere dienst weer in gebruik genomen. Het gehele inte rieur is opgeknapt, al het houtwerk is opnieuw geschilderd, het orgel werd gerestaureerd en de accoustiek verbe terd. Spo ig zullen ook de twee ge brandschilderde ramen, die door de gemeenteleden worden aangeboden, in de zuidelyke muur aan weerszijden van de kansel worden aangebracht. Voorganger was Zondagmorgen dr. A. H. Oussoren, die als tekst had ge kozen 1 Kon. 6 vers 7 het laatste ge deelte) „Geen hamers noch bijtels of enig ijzeren gereedschap werd ge hoord in het huis als het gebouwd werd". Na de preek richtte de voorganger dankwoorden tot de leden van de Com missie van Beheer namens de Kerke- raad en de gemeente voor het vele wei»k, dat zij ten behoeve van de ver betering der kerk verricht hebben. De Commissie heeft zich geen moeite ge spaard om te bereiken, dat de restau ratie een succes werd. Hervormde noodkerk voor de Griffioen te Middelburg Aangezien de Oostkerk en de thans tevens bij de Ned. Herv. gemeente in gebruik zijnde Concertzaal, zolang de Nieuwe Kerk en de Koorkerk nog niet herbouwd zijn, voor vele leden van de Hervormde gemeente van Middelburg zeer excentrisch zyn gelegen, is reeds vroeger uitgezien naar een geschikte vergaderplaats in het Westelijk deel der stad voor hêT houden van kerk diensten, tot heden evenwel zonder gevolg. De uitbreiding van de gemeente Mid delburg- in de omgeving van „De Grif fioen". doet deze behoefte thans nog des te sterker gevoelen. Thans heeft de Hervormde kerk de beschikking kunnen krijgen over de ontspanningszaal van het Wederop- bouwkamp, staande nabij de Seisweg, ruimte biedend aan 300 personen. De kerkeraal der Ned. Herv. ge meente zal nu waarschijnlijk op 20 Januari moeten beslissen, of in dit stadsdeel kerkdiensten zullen worden gehouden. Overwogen wordt tevens deze zaal dan te benutten voor Zondagsschool- werk e.d. PREDIKANTEN JUBILEA. Woensdag 1 Februari a.s is het 25 jaar geleden dat ds. A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant te Goes, zich aan zijn eerste gemeente. Hoogvliet, verbond. In 1928 nam ds. Odé een be roep naar Koudekerke aan, waarna hij 27 Maart 1938 te Goes werd beves tigd. Ds. J. de Vries, emer. predikant te Goes, herdenkt Zaterdag 18 Febr. zijn gouden ambtsjubileum. Zijn eerste gemeente was Grijpskerke. Vandaar vertrok hij in 1903 naar Ovezande, waarna hij in 1910 zijn intrede deed te Goes. Deze gemeente heeft hij tot aan zijn emeritaat op 1 April 1940, gediend. Zoals bekend is ds. de Vries thans o.m. nog voorzitter van de Vereniging „Vrederust" te Bergen op Zoom. voering en werd er met deze composities door de heer Hollaers en de zijnen ge toond dat men weet. wat a capella koor zang betekent. Mevrouw Loeff-Kunst zong met het koor het bekende Laudate Domi- 1 van Mozart. Lied der Dennen van Verhaaren en Loreley-fragmentcn van Mendelssohn. Vooral de laatste muziek kon de waardering van het niet zeer. tal rijke publiek wegdragen, hetgeen niet te verwonderen was. omdat zowel soliste, koor en orkest hier uitstekend op dreef waren. Het orkestje speelde over het ge heel genomen niet onverdienstelijk, al mag men zich afvragen, waarom in dit programma „De kalief van Bagdad" werd uitgevoerd. By het begin van de uilvoering sprak' de voorzitter, de heer W. C. L. de Ruy- ter een openingswoord, waarin hU hulde bracht aan de heren J. de Ruytcr en L. Geers die respectievehjk 30 en 35 Jaar lid de vereniging waren. De heer de Ruyter was bovendien 25 jaar penning meester en de heer Geers 34 jaar secre taris. Beide heren werd een aandenken aangeboden. de K. HARTELIJKE ONTVANGST BIJ TERUGKEER UIT DE TROrEN. Vandaag; keert na een verbiyf van ruim drie jaar in de tropen, met ,,De Grote Beer" in het vaderland terug; luitenant-kolonel J. F. Bastiaanse uit Middelburg. Verwacht wordt, dat hy nog in de loop van de dag in zyn wo ning aan de Nieuwe Oosterse straat zal aankomen. Dc buurtvereniging N. Oosterse straat en omgeving" vatte het plan op hem een hartelijke ont vangst te bereiden en zorgde voor een feestelyke welkomstooort vóór het huis van de heer Bastiaanse, een ver siering. die teven3 in de avonduren ge ïllumineerd wordt_ Bovendien hebben de bewoners van aeze wyk de vlaggen uitgestoken. Het bestur van de buurt vereniging is van plan ook de andere militairen uit de buurt by hun terug keer op een dergelijke wyze te verwel komen. Vlissingen CULTURELE AVOND K.A.B. De afdeling Vlissingen van de K.A. B. hield dezer dageri haar eerste culturele avond in het nieuwe jaar. In zyn openingswoord sprak de voor zitter woorden van welkom o.a. tot pastoor Ouwendijk en de ere-voorzit- ter, de heer J. Andriessen. Als spreker trad deze avond op de heer P. Jansen, oud-journalist te Am sterdam. Deze had als onderwerp ge kozen „Achter de schermen van een groot dagbladbedrijf". Op interessante cn geestige wijze vertelde de heer Jansen over het werk van de journa list. Journalist zijn betekent dikwijls elke dag 24 uur in touw, aldus spre ker, niet alleen om te schrijven, maar ook om de vele relaties in allerlei kringen te onderhouden. De heer Jansen wist zijn hoorders te boeien met tal van anecdotische ervaringen uit eigen practijk cn be handelde voorts de technische zijde van de nieuwsvoorziening o.a. telex, dictafoon enz. De voorzitter, de heer F. Schets, dankte de heer Jansen tenslotte vooi' zijn onderhoudende causerie, waarna pastoor Ouwendijk de bijeenkomst met gebed sloot. e Geslaagd voor 3e stuurman grote han delsvaart. dc heer W. van Troost, leerling van dc „De Ruyterschooj" te Vlissingen. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Kermisvreugde (a.l.-, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Thuis komst (14 j.-, 8 uur. Morgen; Van Benthem en Jutting: Le zing door mevr. E. Korevaer-Hessc- ling, 8 uur; Electro: De grote race. (a.l.-, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag; Alhambra: „Vergeten levens". 7 cn 9 uur; Luxor: „Een huis vol her- rio", 8 uur. Morgen: Alhambra: „Het lied van de liefde". 7 en 9 uur; Luxor; „Dc Straat der Verleiding".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2