PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Effecten-fraude in Belgie houdt de gemoederen bezig DEBILT Korting Leopold zou uitstel van de volksraadpleging wensen 33 slachtoffers bij brand in Amerikaans ziekenhuis. FINSE POLITIE ARRESTEERDE „OORLOGSMISDADIGERS" Vandaag FELLE FABRIEKSBRAND IN TILBURG. Meningsverschil in Raad van Beheer Jaarbeurs. POLITIE MOEST CONFERENTIE VAN STUDENTEN BIJWONEN PLANNEN VOOR EEN ZEEUWSE STR0-CELLUL0SEFABRIEK VOORSPELT: 193e jaargang - No. 7 Dagoiaa. uitgave van ae urma Provin dale Zeeuwse Courant. Directie, u van de Veicie en F. B den Boer AdJ W de Pagter. Hootdred. C». öamntija. Pi-verv.: W. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNBMKW löPKlJÖ 32 ct per week; f 3.90 p kw.; fr p p. I 4.15 jer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 januari 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 58—^0. tel i. 4 lijnen (b.g.g. 2358); M*burg Londense Kaai 29, tel. 2 Gore: L. Vorslslr. 63. m. 2475 (Hg.,. Z2ffl) Oostbur»: Pr. MattriHrtr. 12. «1. 102 - Teracuzen: Brouwerl)8tr. 2 - ZieriKzee: N Bogardslr. C_lM_lcl_26 Acht vooraanstaande politici naar Zuid-Frankrijk. Zaterdag zyn acht vooraanstaande Belgische politic! met een vliegtuig van de Sabena naar Nice in Zuid-Frankrijk gevlogen voor een bespreking met koning Leopold. De koning heeft voor enkele dagen zyn intrek geno men in het „chateau de la Croe", de voormalige residentie van de hertog en de hertog van Windsor. Tot de politici behoren de minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, de minister van Onderwijs en de voorzitter van de C.V.P. De besprekingen worden in verband gebracht met de gerucht makende fraude met niet-aangegeven effecten. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de koning de volksraadpleging uitgesteld wenst te zien tot de zaak geheel is opgehelderd. te borderellen, terwijl valse stempels werden aangebracht. De vervalsingen zijn op meesterlijke wijze geschied en het is niet te ver wonderen, aldus „le Soir" dat het Ministerie van Financiën er is inge vlogen en de documenten heeft geac cepteerd als rechtvaardiging van het eigendomsrecht. Uit het onderzoek zou verder zijn komen vast te staan, dat de vereni ging van vrienden van de abdij van Averbode als dekmantel heeft ge diend voor de knoeierijen. De hoofd figuren hiervan waren de consulaire ambtenaar Arts en diens zwager Cardyn. De aandelen zijn voornamelijk af komstig van collaborateurs en zwarte handelaars, die er indertijd goede reden voor hadden hun aandelenbe zit na de bevrijding niet te laten re gistreren. Volgens „le Soir" staan de genoem de gevallen van vervalsing niet alleen en zijn binnenkort nog andere ont hullingen te verwachten. Er is inmiddels een bevel tot ar restatie uitgevaardigd tegen vier in de zaak betrokkenen. Het zyn het lid van de raad van toezicht op de Na tionale Bank, Cardyn, de directeur van de Credietbank, Mallien, de wis selagent Seghers en de consulaire ambtenaar Arts. Het neutrale Belgische blad „le Soir" heeft enkele bijzonderheden weten te berichten over de malver saties. Op zekere dag werd de justitie er Van op de hoogte gesteld, dat een collaborateur, de Antwerpse onderne mer Seghers 'n groot aantal niet-aan gegeven effecten „geplaatst" moest hebben. De recherche slaagde er na deze aanwijzingen al spoedig in een pak ket aandelen te achterhalen, dat in het bezit was van het kerkbestuur van de Heilige Laurentiuskerk te Antwerpen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de schijnbaar in orde zijnde docu menten, die de effecten vergezelden, vervalst waren om een late aangifte te rechtvaardigen. De recherche arresteerde hierop verscheidene leden van het kerkbe stuur, waaronder de pastoor van de parochie der betreffende kerk. Deze werden evenwel na enkele dagen weer vrij gelaten. Eer J Een tweede groep effecten was aangegeven als eigendom van de vereniging van vrienden van de Ab dij Averbode. Bij de aangifte van de ze effecten waren borderellen voorge legd op naam van zekere Bossuyt, ef fectenmakelaar te Antwerpen. Deze Bossuyt was bij een V-l bombarde ment in Antwerpen indertijd om het leven gekomen. In het puin van zijn kantoor was toen een oud borderel gevonden. Naar thans blijkt is dit borderel in 50 exemplaren nagemaakt. Op deze valse borderellen, die de fic tieve aankopen van effecten dienden te dekken, werden fiscale zegels ge plakt, die waren losgeweekt van ech- Vuurbol in Voorburg neergekomen. WAARSCHIJNLIJK METEOORSTEEN Volgens ooggetuigen zou Zaterdagmid dag ln Voorburg achter de begraafplaats een deel van een vuurbol of vuurbal zijn neergekomen. Men zag de bal uit de lucht komen en vlak vóór of tijdens de aanra king met de aarde in tweeën splijten. Het ene daarvan verdween, het andere deel zou op de grond zijn terecht gekomen en daar gedurende korte tijd brand of rook hebben veroorzaakt. Omtrent wezen en aard van deze „vuur bol" lopen de lezingen uiteen. De naam wordt gebezigd voor een vurige bal, die als samenballing van electrisch geladen lucht soms geconstateerd kan worden na onweders, en die, als men de verhalen geloven mag, zelfs korte tijd over de grond kan rollen om daarna, meestal zon der het aanrichten van schade, uiteen te spatten. Anderzijds bezigt men het woord ook wel voor 'n meteoorsteen, die zich bij het binnentreden van de dampkring dei- aarde, als een vurige bol demonstreert. Uit nadere ooggetuigenverklaringen kan worden opgemaakt dat het verschijnsel in Voorburg zeer waarschijnlijk een meteoor Is geweest. Gouverneur van Nieuw- Guinea benoemd. DE HEER S. L. J. VAN WAARDENBURG Bij K.B. is de heer S. L. J. van Waardenburg-, gewezen gedelegeerde van de H. V. K. voor Zuid-Sumatra, benoemd tot gouverneur van Nieuw Guinea. Deze benoeming wordt geacht op 27 December j.l. te zijn ingegaan. De heer van Waardenburg, die op 21 Februari 1900 geboren is, heeft in 1921 aan de Rijksuniversiteit te Lei den het eindexamen voor de Ned.-In- dische administratieve dienst afge legd. Na diverse rangen in het be- stuurscorps doorlopen te hebben, heeft hij in 1933 het doctoraal exa men indologie afgelegd. Vóór de oor log was de heer Van Waardenburg als onderhoofd van de afdeling be stuurszaken buitengewesten aan het departement van binnenlands bestuur te Batavia werkzaam. Na de Japanse bezettingsperiode kwam hij op dit departement terug, aanvankelijk als adviseur voor locale financiën, later 31 patiënten gered. Bij een brand in de vrouwenafde ling van een ziekenhuis te Daaven- port in de Amerikaanse staat Iowa zijn 33 patiënten in de vlammen om gekomen. Er bevonden zich 64 patiënten op de afdeling bij het -uitbreken van de brand. Dokters en verpleegsters kwa men uit andere gebouwen toegesneld en hielpen vele patiënten te ontkomen. Drie bejaarde vrouwen werden door brandweerlieden van het dak gehaald. Toen het vuur o pzyn hevigst was lieten brandweerlieden zes patiënten langs ladders neer. doch het bleek, da tvier van hen reeds waren overle den. Twee en derti gslachtoffers waren geesteszieke vrouwelijke patiënten. Het 33ste slachtoffer is een oudere verpleegster. Huizen voor Amerikaanse troepen in Duitsland. Het-Amerikaanse leger bereidt zich voor op een langdurige bezetting van Duitsland. Er is een huizenbouwpro gramma voor de gezinnen der Ameri kaanse militairen opgesteld, waarvan de kosten zijn begroot op 75 millioen mark. Dit programma zal door de re geringen der Duitse staten en particu liere Duitse aannemers gezamenlijk worden gefinancierd. Wat te doen bij atoomaanval De gouverneurs van de Staten der Ver. Staten hebben een verslag toege zonden gekregen met aanwijzingen hoe te handelen in geval van een atoomaanval. Het verslag is getiteld „medische aspecten van de atoomwa pens" en opgesteld vanwege het mi nisterie van landsverdediging in sa menwerking met de nationale atoom commissie. Uitlevering aan Moskou echter gaat niet. De Finse politie heeft verscheidene personen gearresteerd, wier namen voorkomen op de lijst van „oorlogs misdadigers", wier uitlevering is ver zocht door de Sowjet-regerïng. Een 26-jarige vrouw pleegde zelf moord, nadat zy van deze arrestaties vernomen had. Het is echter zeer de vraag, of de gearresteerden inderdaad zullen uit geleverd worden. De meesten zijn na een verhoor weer vrijgelaten. Het merendeel der „oorlogsmisda digers", waarover de Russische nota spreekt, zyn oorspronkelijk afkomstig uit Ingermanland, een gebied, dat tus sen Leningrad en de huidige Finse grenzen is gelegen. Nadat dit gebied door de Duitsers was bezet, vluchtten zij naar Finland. Daar werden zij voor de keus gesteld naar hun vro'e- gere woonplaatsen terug te keren, of dienst te nemen in het Finse leger, dat op dat tijdstip tegen de Russen streed. Sommigen van hen, die dienst hadden genomen in het Finse leger, verkregen de Finse nationaliteit. De Finse grondwet staat niet toe, dat Finse onderdanen naar andere landen worden gedeporteerd. De hui dige (gematigd socialistische) Finse regering ziet 'zicElhans voor de keus gesteld óf te weigeren het Russische verzoek in te willigen, óf ongrond wettig te handelen, óf het verzoek van Moskou aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. In het vredesverdrag' met de Sovjet- Unie is bepaald, dat Finland oorlogs misdadigers aan de geallieerden moet uitleveren indien verschil van me ning over dit nunt bestaat, moet een scheidsrechterlijke uitspraak beslis sen. Een ander probleem voor de Finse autoriteiten is het opsporen van de oorlogsmisdadigers", daar in sommi ge gevallen slechts de namen zijn ver meld, zonder enige verdere bijzonder heid. De liberale „Ilta Sanomat" stelde de vraag, ,hoe lang de mogend heden, die de oorlog hebben gewon nen, nog kunnen voortgaan met het stellen van dergelijke eisen", waar aan het toevoegt„Sinds het sluiten van het vredesverdrag met Finland zyn reeds verscheidene jaren verlo pen dergelijke problemen zouden al lang geregeld moeten zyn". De Hamburgse P.T.T. voert de vol gende maand een uitvinding van een Ham burgse journalist in: Door een bepaald nummer te draaien kan ieder de laatste mop horen, voetbaluitslagen, beursnote ringen, schouwburg- en bioscoopprogram ma's en trein- en busdiensten. Kinderballon ontplofte Tot grote schrik en ontstelte nis van de omwonnenden deed zich Zaterdagmiddag 'n hevige ontploffing voor in 'n huis aan de Vierwindenstraat in Amster dam. De oorzaak van de ont ploffing was een kinderballon, waarmee het twee-jarig zoontje van de bewoonster in de keuken speelde. De ontploffing was zo hevig, dat in de keuken, de voorkamer, de slaapkamer en de w.c. de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlo gen. De moeder, het jongetje en een ouder zusje werden door de rondspringende glasscherven verwond. B-50 neergestort in Florida. Een viermotorige bommenwerper van het tj^pe B-50 is, met elf man aan boord, in een baai van Florida aio Vinnfa j«"«iwwi, cuui uuuiu, 111 een uaai van norma a£delinS algemene te pletter gevallen. Negen inzitten- iR wi™il!l1..A:ugustu® 1949. af J den konden worden gered. De beide voor 7uirt Int!.Heer' van H.V.K. vermisten worden opgespoord. De ^^a-Sumatra te Palembang oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. geplaatst geweest. is het Koppermaandag, da traditionele feestdag van de typografen. Grote schade aangericht in gloeilampenfabriek. Zondagmiddag heeft een felle brand in de gloeilampenfabriek Lumax te Tilburg grote schade veroorzaakt. Een voorbijganger nam een sterke rookontwikkeling waar bij de fabriek, die ligt: langs de spoorlijn Tilburg Breda. Hy waarschuwde de brand weer, die met groot materiaal uitruk te. Toen deze arriveerde, stond reeds tweederde van het gebouw in lichter laaie. Het vuur werd met acht stralen bestreden, zo intens, dat men na onge veer drie kwartier het vuur meester was. De nablussing nam nog geruime tyd in beslag. De schade is zeer aanzienlijk. Di verse kostbare machines werden zeer zwaar beschadigd, terwijl ook grote voorraden lampen en grondstoffen verloren gingen. Van de inventaris kon nog een en ander gered worden. Het gebouw is van binnen voor twee derde uitgebrand. Sinds Zaterdagmiddag één uur zou niemand meer in de fabriek geweest zijn. Omtrent de oorzaak van de brand tast men dan ook volkomen in het duister. In 3e fabriek werkte 38 man personeel. Nieuwe machinehal zou uitgaan boven behoefte. In de Vrijdag gehouden vergade ring van de raad van beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft de onder voorzitter jhr. ing. A. H. op ten Noort, die sinds de oprichting van dit college in 1917, er deel van uit maakte, als lid bedankt. De oorzaak van dit besluit is ge legen in een verschil van mening over de bouw van de machinehal op het Jaarbeursterrein. Het door het Jaar- beursbestuur ln 1948 gepubliceerde plan bestaat uit de oprichting van een gebouw van 100x200 m. met een tech nische outillage, welke, naar de me ning van de heer Op ten Noort vèr uitgaat boven de behoefte. Hij heeft een ander plan bij de raad aanhangig gemaakt. Het te investeren kapitaal zou belangrijk minder zyn 7% millioen gulden in plaats van 9 mil lioen bij het oorspronkelijke plan doch naar de overtuiging van van jhr. Op ten Noort bovendien veel be ter verantwoord. Op advies van de technische dienst der Jaarbeurs besloot de raad van beheer tot handhaving van het oor spronkelijke plan. Voor de uitvoering hiervan, wenste jhr. Op ten Noort niet langer verantwoording te dra gen. Minister Wijers was bevreesd voor ongewenste uitlatingen van buitenlander. „Politeia" protesteerde Tijdens een Zaterdag te Bentveld ge houden conferentie over Zuld-Oost-Azië van de dem.soc. studentenvereniging „Po liteia" heeft de politie, op order van de minister van Justitie, het recht opgeëist hierbij aanwezig te zijn. De conferenUe werd bijgewoond door buitenlanders, tot wie deelnemers uit vele Zuid-Oost-Azia tische landen behoorden en de minister was de mening toegedaan, dat een lezing van een buitenlander, „ide de strekking had de Nederlandse politieke sfeer pro pagandistisch 'te beïnvloeden", door dc politie dient te worden bijgewoond. Het dagelijks bestuur van „Politeia" heeft die eis van de hand gewezen, aan gezien het deze een ernstige inbreuk op het recht van vergadering achtte. Boven dien was op deze conferentie geen sprake van beïnvloeding van de Nederlandse po litieke sociale sfeer in propagandistische- zin, aangezien alle lezingen zonder uit zondering waren gewijd aan Zuid-Oost- Azië en bovendien nog een uitgesproken studiekarakter hadden, zo deelde het be stuur het A.N.P. mede in een communi qué. Na aandrang Is tenslotte de minister bereid gevonden de eis, dat de politie de vergaderingen bijwoont, ln te trekken. Hij stelde echter de voorwaarde, dat de ver gaderingen, waarop door buitenlanders het woord wordt gevoerd, strikt besloten zouden zijn en dat de pers niet zou wor den toegelaten. Van deze vergaderingen zou wel een communiqué kunnen worden gezonden aan de pers, dit echter onder voorwaarde, dat een politiek betrouw baar journalist bet eommunlqué zou con troleren. Het dagelijks bestuur van de studen tenvereniging heeft gemeend, deze voor waarde te moeten accepteren om de con ferentie niet in gevaar te brengn. Het tekent echter ernstig protest tegen deze handelwijze aan, omdat het dit optreden van de minister een belediging acht voor de Nederlandse pers èn voor .Politeia" die niet voldoende betrouwbaar wordt geacht om een perscommuniqué samen te stellen. MINISTER VERBAASD. Minister Wijers toonde zich tegenover het AN.P. hogelijk verbaasd over de toon van het communiqué. .Als gebruikelijke voorwaarde geldt voor onbekende vreem delingen, dat zij zich niet ln het open- baar over politieke onderwerpen mogen j uitlaten," zo zeide hij. „Kort 'voor de ver» i gadering begon, ben ik opgebeld door het Kamerlid Posthumus met de vraag of de aanwezigheid van politie nu wel nodig was, vooral omdat het een besloten ver gadering betrof, waartoe de pers geen toegang had. Daar echter wel een com muniqué zou worden uitgegeven, achtte ik die beslotenheid maar betrekkelijk. Ik heb tenslotte goedgekeurd, dat de politie controle achterwege zou blijven indien zou worden toegezien, dat geen politiek ongewenste uitlatingen van een buiten lander in het communiqué zouden worden opgenomen. Dit werd afgesproken. Be ben nooit rechtstreeks door .Politeia" be naderd". De bejaarde koning Gustaaf van Zweden is op 't ogenblik ziek. Zijn toestand is redelijk wei, doch hy staat dagelijks onder nauwlettende controle van zyn lijfarts. Dc Zweedse Rijksdag zal nu voor de eerste keer geopend worden door kroonprins Gustaaf Adolf. ENQUÊTE ONDER DE LANDBOUWERS. Naar wy vernemen zal binnenkort onder de Zeeuwse landbouwers een enquête worden gehouden over de vraag of zjj in principe bereid zjjn deel te nemen aan de oprichting van een stro-cellulosefabrïek in Zeeland. Moch ten de plannen verwezenlijkt kunnen worden waarover nog niets met zekerheid te zeggen valt zou men deze fabriek willen stichten in Zw. Vlaanderen. Dit laatste met het oog op de watervoorziening van zó'n be drijf en 111 verband met de grote stro-belangen in deze streek. Zoals bekend worstelt men in Zee land reeds jaren met het stroprobleem. Gemiddeld is er jaarlijks een stro overschot van ca. 50.000 ton. Enkele maanden geleden belegde de Stichting voor de Landbouw in Zeeland 'n ver gadering te Goes waar men zich heeft beraden over de stro-afzet Er werd een studiecommissie in het leven ge roepen, die deze kwestie nader heeft bestudeerd. Daarbij is men tot de con clusie gekomen dat alleen door ver werking van het stro, een vlotte afzet verkregen kan worden. Aangezien de productie van strokarton ruim vol doende is, ziet men alleen als moge lijkheid het verwerken van stro tot cellulose, dat gebruikt wordt bij de vervaardiging van papier. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer G. van Waes, lid van de studiecommissie, maakte 'n reis naar Engeland, waar hij de ver werking van stroo tot cellulose be studeerde. Een voorzichtige berekening heeft geleerd, dat door stichting van een stro-cellulosefabriek zeker een betere stroprijs verkregen kan worden. Er is gedacht aan een fabriek welke 18.000 ton stro per jaar zou kunnen verwerken. De stichtingskosten hier van zouden ca. 3,6 millioen bedragen. Gerekend naar een stroprijs van f 25 per ton, franco fabriek en een inte rest van 3V2%, zou de verkoopprijs van de cellulose op f 340.per ton komen, daarbij inbegrepen de afschrij vingskosten en een dividend van circa 11%. De prijs van cellulose op de we reldmarkt is momenteel f 425.per ton. DE FINANCIERING VAN DE BOUW. De financiering van de stichtings kosten had men zich als volgt gedacht: een rijksbijdrage van 40%, 30% in aandelen, te nemen door de papierin dustrie, terwijl het resterende deel, dus ca. f 1.200.000 voor rekening van de boeren zou komen. Zij zouden dit geld moeten verschaffen in volgestorte aandelen van f 150.—, waarbij zij dan de verplichting op zich moeten nemen minstens 2000 kg, tarwestro per aan deel per jaar te leveren. Zij krijgen hierbij het recht van bijlevering. De aansprakelijkheid zou zich beperken tot het aandeel dat zij hebben geno men. Zoals opgemerkt, is bij de bereke ning uitgegaan van een stroprijs van f 25.per ton. Het ligt echter in de bedoeling deze prijs elk jaar vast te stellen naar de gemiddelde prijs, wel ke op de vrije markt wordt besteed. Het woord is thans aan de boeren. Zij zullen zich thans over het plan moeten uitspreken. Het is de bedoe ling dat belangstellenden, een voorlo pige toezegging doen, welke hen even wel nog niet definitief bindt. Eerst wanneer blijkt dat er voldoende me dewerking bestaat, worden verdere stappen ondernomen. Kostbaar reliëf uit Utrechts museum gestolen. In het Aartsbisschoppelijk museum te Utrecht, dat ondergebracht is in het Centraal Museum, wordt sinds enkele dagen een eikenhouten reliëf, date rend uit het begin van de 16e eeuw, ter waarde van ca 2000.—, vermist. Vermoed wordt, dat het kunstwerk ontvreemd is door een liefhebber van oude lamst. De diefstal geschiedde tijdens een vierdaagse vacantie van de bewaker der betreffende afdeling. Zyn plaats vervanger heeft het reliëf niet gemist, maar de suppoost deed dit na zijn te rugkeer. Het reliëf stelt de kruisafne ming van Christus voor. Paratyphus overgebracht door leverworst. Zes personen zijn te Delfzijl door paratyphus aangetast. Twee hunner zijn in de barakken te Groningen opge nomen; de vier anderen maken het re delijk wel. De ziekte heeft de slachtoffers ge maakt via besmette leverworst. Deze worst is afkomstig van een varken, dat door een huisslachter in de ge meentelijke slachtplaats te Delfzijl werd geslacht. Het vlees werd goed gekeurd en over enige families ver deeld. Bij onderzoek is echter geble ken, dat de slager, die de worst be reidde, drager van paratyphus-bacillen was. Hatta sprak met Sjahrir. Nadat hy een onderhoud van twee uur met Hatta had gehad, heeft Sjah rir aan „Merdeka" medegedeeld, dat Hatta hem geen aanbod had gédaan om zitting te nemen in het kabinet van de R.LS. Wij hebben samen de huidige situa tie onder de loupe genomen, zeide Sjahrir. Aanrander gegrepen. Het is de rijkspolitie te de Lier Zaterdagavond gelukt een aanrander, die het Westland lange tijd onveilig maakte, in Naaldwijk te arresteren. Een viertal getuigen herkenden hem als de gezochte aanrander. Aan het licht kwam, dat hij bij zijn duistere practijken zich voordeed als motor politieman en zo zijn slachtoffers dwong af te stappen. Hij heeft reeds een lange reeks van zijn aanrandingen bekend. Amerikaanse warenhuiskoning geeft exportadviezen. Op uitnodiging van de minister van Economische Zaken vertoeft thans in ons land de heer A. C. Kaufmann, di recteur van een Amerikaans waren huisconcern. Hij zal advies geven over de bevordering van onze export, voor al door de verkoop via zijn warenhui zen. In zijn nieuwe warenhuis te Philadelphia zal hij een Nederlandse expositie organiseren. Snelle repatriëring van Nederlandse militairen. VOOR EIND JANUARI 1950 VELEN UIT INDONESIË VERTROKKEN. Dank zy inschakeling van gechar terde schepen, zullen alle militairen, genoemd in het op 14 April 1949 ge publiceerde demobilisatieschema (het zgn. Paas-communiquéen in het aanvullend communiqué van 2 Au gustus 1949, vóór eind Januari 1950 uit Indonesië zyn vertrokken. Met alle voor troepenvervoer ter be schikking staande schepen zal de re patriëring onmiddellijk in aansluiting op die van de 7 December-divisie en van hen die daartoe werden gerekend, met onverminderde snelheid worden voortgezet. De repatriëring van de nog in In donesië verblijvende onderdelen van de K. L. ((de Luchtstrijdkrachten daaronder begrepen), zal zoveel mo gelij kgeschieden in de volgorde, waar in destijds het vertrek naar de tropen plaats had. Vijf procent óf ultimatum. Ad Vermeulen, secretaris van het N.V.V. verklaarde op een vergadering te Helmond, dat, alhoewel in bijna al le bedrijven per 1 Januari een loons verhoging van 5% is toegekend, toch nog niet alle bedrijven hiertoe zijn overgegaan. Zij zullen van het N.V.V. een ultimatum ontvangen en daarvan zal onder geen enkele voorwaarde worden afgeweken. Hitlers schulden. De Duitse staat heeft nog een vordering op -wijlen Hitler van ongeveer 500 millioen mark, welke dateert uit het nationaal- socialistisch bewind. Daarom is thans beslag gelegd op het kapi taal en de uitrusting van de Franz Ehrer uitgeverij, waarvan Hitier de enige eigenaar was. Jonge Nederlander stal in Frankrijk drie auto's. De gendarmerie van een plaatsje in het Franse departement Aube heeft da zeventienjarige Nederlander W. G. ge arresteerd wegens diefstal van een au to in Troyes. De jongeman verklaarde dat hij na een ruzie van huis was weg gelopen en naar Amerika wilde. Hij was clandestien de Franse grens over gekomen en had eerst een auto gesto len in le Fere. In Laon had hij deze wagen in de steek gelaten om een an dere te stelen en in Troyes was hij aan de derde toe. IETS MINDER ZACHT. Verwachting tot Maandagavond. Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. In de middag oplopend tot 6 a 9 graden Celcius.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1