De waterschapslasten zijn thans onjuist verdeeld Bouwvolumen voor verwoeste stadskernen vastgesteld Nieuws uit Zeeland Voor Zeeland is dringend een algemene herziening nodig r DAHPO BUSSUMS BOUWSYSTEEM NIET GESCHIKT VOOR MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 JANUAR11950 Deskundig rapport verschenen. De Unie van Water&eltapsbonden en de Stichting voor de Landbouw hebben door een commissie het vraagstuk van de hoge waterschapslasten laten bestuderen. Voor Zeeland had daarin zitting de heer P. J. J. Dekker t© Wemeldinge (Stichting voor de Landbouw). Dense week heeft de commissie haar uitvoerige rapport gepubliceerd, dat 71 pagina's telt en waarin geconcludeerd wordt, dat door bepaalde oorza ken de waterschapslasten onevenredig zwaar zijn komen te drukken op «.•en bepaalde bevolkingsgroep. Enkele middelen tot verlichting zijn in 't rapport aangegeven, maar de commissie is van mening, dat slechts door 'n samenstel van maatregelen gestreefd kan worden naar verbetering. Medewerking van rüks-, provin ciale en gemeentelijke overheid zal nodig zijn en zelf zullen de waterschap pen het uiterste moeten doen om de lasten zo laag mogelijk te houden en «I© kosten t© verlichten. De overtuiging bestaat, dat de zuinigheid by de waterschappen tot de uiterst toelaatbare grens beoefend woedt en beoefend zal worden. Het rapport bestaat uit vier hoofd stukken, waarvan het eerste een be schouwing geeft over de stijging van de lasten, het tweede een beschou wing over de positie van de ingelan den, het derde de middelen tot verbe tering behandelt en in het vierde over de verhoging van de pachten wordt gesproken. Het materiaal, waarop de commis sie haar conclusies baseert, is over wegend afkomstig uit de provincie Zeeland. ZEEUWSE CIJFERS Wat de stijging van de lasten be treft ontlenen wij aan het rapport de volgende cijfers. Op Tholen stegen voor het water schap St. Maartensdijk de lasten der binnenpolders van 11.per H.A. in 1935 tot 25.in 1949 en werd voor dit jaar een nijuwe stijging ver wacht. Drie polders in het waterschap hoogde kosten voor wegen en brug gen. Wat de vergoeding van oorlogs schade betreft, heerst ook bij een aantal waterschappen grote teleur stelling. In Zeeland heeft men in het bijzon der bezwaar tegen het feit, dat mij nen en ander gevaarlijk oorlogstuig wanneer zij nog niet weggeruimd zijn uit dijken, wegbermen en water gangen, weliswaar door de Hulp- Vv. De waterschapslasten zijn ten opzichte van 1939 met minstens 60% gestegen in Nederland. Tot deze conclusie komt de com missie, die op verzoek van de Unie van Waterschapsbonden en de Stichting voor de Land bouw. dit probleem heeft bestu deerd. Voor Noord-Holland bedraagt de stijging precies 60- voor Noord-Brabant 69_%.en voor Zeeland 55%. Oud-Vossemeer verhoogden de lasten van gemiddeld 21.50 tot 37.50" per H.A. en de kosten van bemaling ste gen van 4.tot 15. In de Calamiteuze Borsselepolder stegen de lasten van 30.per H.A. in 1940 tot 64.— in 1949. De polder Walcheren hief in 1939 20 per H.A. voor schotbaar land, 11.80 voor vrij land en 1.40 per 100.—op brengst van gebouwd eigendom. Dit is voor 1949 geworden 35.voor schotbaar land, 26.80 voor vrij land en 5.per 100.— opbrengst voor gebouwd eigendom. In het waterschap Hoedekenskerke stegen de lasten van 17.— in 1939 tot 30.— in 1948. Vpor het waterschap Oud- en Nieuw >feord-Beveland stegen de lasten 25.— per H.A. in 1938 tot 50 in 1948 plus 8,57% van gebouwd eigen dom. DE OORZAKEN Algemene oorzaken van de staging zijn de verhoogde kosten van lonen en materialen. Wellicht kan door me chanisatie byv. het gebruik van as- J'altsproeimachines en het uitbeste den van werken aan aannemers, die machines bezitten, enige besparing verkregen worden. Tot zover de algemene oorzaken van de styging der lasten. Wat de bijzondere oorzaken betreft noemt de commissie in de eerste plaats het grotere onderhoud dei' zeeweringen. Het inhalen van de achterstand, die t ydens' de oorlog is ontstaan eist veel hogere uitgaven, dan de bespa- ingen bedragen, die in tijden van ge dwongen non-activiteit werden ver kregen. VOORBEELDEN. Als sprekend voorbeeld wordt de Polder Walcheren genoemd, waar het dykgeschot voor 1949 werd be paald op resp. 35.— en 28.80 per H.A. By overigens gelykblyvende om standigheden zou dit dykgeschot voor 1950 tot resp. 47.en 38.80 ver hoogd moeten worden. By de berekening van deze laatste bedragen gaat het slechts om gewo ne uitgaven en niet om buitengewo ne werken. Ook voor de Oud- en Nieuw Noord- Beveland polder is na de oorlog de last van de uitgaven en de schulden last sterk gestegen. Dit waterschap zal in de naaste toekomst moeten komen tot uitvoering van buitenge wone zeeweringswerken, die 400.000 zullen vergen en bovendien moet nog t ekening worden gehouden met mo gelijk uit te voeren zinkwerken. Verwacht moet worden, dat een verhoging van het dijkgeschot ad 15.per H.A. onvermijdelijk zal biyken. DURE WEGEN ENZ. De commissie noemt vervolgens als oorzaken van lastenverzwaring de kosten voor het ophogen van dij ken, het groter onderhoud van we gen en bruggen en wat dit laatste betreft wordt voor Noord Beveland als voorbeeld genoemd het feit, dat het waterschapsbestuur genoodzaakt zal zijn in verband met het zware verkeer de weg Colynsplaat-Kats van een teexdaag te voorzien. Overal in het land leidt de inten sivering van het verkeer tot ver dienst opgeruimd woi-deh, maar dat daarmee soms vrij hoge kosten ge moeid zijn. Deze kosten kunnen later geresti tueerd worden, maar men zit intussen met de uitgaven. De commissie bespreekt vervol gens in het kort de kosten, die tij dens de bezetting gemaakt moesten worden in opdracht van de vijand en de verhoging van de sociale lasten om dan vrij uitvoerig stil te staan by de kwestie van de straatbelasting. STRAATBELASTING In de loop van 1949 is vrij veel ge schreven over de heffing van straat belasting ten plattelande. Volgens een interpretatie van de Hoge Raad zouden de gemeenten ook straatbelasting mogen heffen van percelen, die niet aan openbare we gen liggen. Nu heeft de regering druk op de gemeentebesturen uitgeoefend om zo veel mogeiyk een straatbelasting te heffen, die neerkomt op 6% van de opbrengst der gebouwde eigendom men en 3% der ongebouwde. Inmid dels heeft echter de minister van bin nenlandse zaken doen weten, dat de gemeenten van deze aanwijzing mo gen afwijken indien de heffing mis plaatst zou zijn. Gedep. Staten van Zeeland hebben herhaaldelijk by de de minister be zwaar gemaakt tegen de heffing van 6 en 3% voor de Zeeuwse gemeenten. De minister heeft daarop laten we ten, dat indieh de druk der polder- lasten zwaar zou zyn geen of een lagere straatbelasting dan 3% van de ongebouwde eigendommen mag worden geheven. Tot zover dit rapport, waarop wij nog nader terugkomen. Elders in dit blad is een uitvoerige mededeling op genomen over het plan om in Zeeland te komen tot stichting van een pro vinciaal zeeweringenfonds, welk plan ook in dit rapport wordt besproken. Kindje verkouden? I Dan rug. keel of borstje I inwrijven met Zij traden in dienst van de vijand. En werden nu berecht. Maandag a.s. zullen voor de bijzon dere strafkamer van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg de za ken t-^anrield worden tegen de Ne derlanders J. J. Kooman, afkomstig van Middelburg, J. Th. Blondeel, af komstig van Goes, L J. Wolfaart, af komstig van Biervliet, P. van 't Hof te Oud Vossemeer en P. J. M. de Bruijn afkomstig van Hulst, die allen in Duitse krijgsdienst zyn getreden. Voorts werden behandeld de zaken tegen J. L. de Wael uit Axel, die in Mei 1941 aangifte deed, dat J. S. te Axel zich beledigend had uitgelaten over Hitler, Mussolini en Seys In- quart en de Duitser Paul Hippchen, die in Januari 1940 gepoogd heeft bij een Nederlandse dienstplichtige ser- eant inlichtingen in te winnen over Nederlandse veldpostkantoren en lig ging van de staven, waarbij Hippchen een geldelijke beloning in het uitzicht stelde. Van deze beklaagden zijn Blondeel, de Bruijn en Hippchen voortvluchtig. Tweede Kamerleden bezoeken Yerseke. Vandaag zullen de Tweede Kamer leden mr. J. W. Burger en S. A. Pos thumus een bezoek brengen aan Yer seke. o.a. om zich op de hoogte te stellen van de verlangens van de ge meente ver de aanleg van een nieu we haven. Er is reeds een interdepartementa le commissie ingesteld om dit vraag stuk te bestuderen. Middelburg mag voor f 910.000, Vlissingen voor 350.000 extra bouwen ZEELAND STAAT OP DE DERDE PLAATS. Teneinde de besturen van getroffen gemeenten, waar meer dan 10 van de stadskern, dan wel meer dan 100 panden zijn verwoest, in de gelegenheid te stellen hun stadskern te herbouwen, heeft de minister van wederopbouw en- volkshuisvesting bouwvolumen voor dat doel be schikbaar gesteld. Dit volumen wordt geput uit de sector „bedrijfsge bouwen voor handel en verkeer" van het bouwplan 1930. Zeeland op de derde plaats. Daar In de getroffen kernen, behalve zakenpanelen, ook woonhuizen zijn ver woest, zullen de betrokken gemeentebe sturen een deel van het hun onlangs toe gewezen woningcontingent moeten combi neren met het hun thans beschikbaar ge stelde bouwvolume (zulks in overeenstem ming met het advies van de subcommissie voor de verdeling van het woningbouw- volumen). Het op deze wijze samenge stelde bouwvolumen mag dan worden be steed voor woningfn al dan niet met be drijfsruimten en voor bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer. Ten aanzien van de behoefte aan be drijfsgebouwen voor de nijverheid, ker ken. scholen en ziekenhuizen gelden af zonderlijke regelingen. Een aantal gemeenten in de provincie Zeeland, Noord-Brabant. Gelderland. Gro ningen, Limburg, Zuid-Holland, Noord- Holland en Overijssel ontvangen het thans toegewezen bouwvolumen rechtstreeks van het departement, terwijl voor ver deling over enige andere aangewezen ge meenten een gezamenlijk bouwvolumen aan Gedeputeerde Staten der provincies is beschikbaar gesteld. Onderstaande gemeenten ontvangen rechtstreeks de bouwvolumina als in het eerstgenoemde bedrag is aangegeven; te zamen met het tweede bedrag, dat uit het reeds toegewezen woningbouwvolumen moet worden geput, wordt het derde be drag gevonden. dat het jaarlijks bouw volumen voor de herbouw van de stads kern zal zijn. Middelburg f 910.000 f 420.000 f 1.3300.00 Vlissingen f 350.000 f 175.000 f 525.000 Eindhoven f 600.000 f 400.000 f 1.000.000 Den Bosch f 140.000 f 175.000 f 315.000 Arnhem f 1.352.000 f 968.000 f 2.320.000 Nijmegen f 1.260.000 f 990.000 f 2.250.000 Doetinchem t 314.000 i 236.000 f 550.000 Elsti Hedel Tiel Zutphen Venlo Venray Katwijk Den Helder Velsen Zandvoort Enschede Deventer Hengelo Groningen 300.000 f( 300.000 f 600.000 f 148.000 i 188.000 1 336.000 f 528.000 f 572.000 f 1.100.000 f .420.000 I 280.000 i .700.000 f .560.000 f 455.000 f 1.015.000 f 210.000 f 105.000 f 315.000 f 245.000 f 245.000 f 1 455.000 f 245.000 f f 171.000 f 129.000 f f 385.000 f 35.000 f f 330.000 f 245.000 f f .420.000 f 140.000 f f 280.000 f 140.000 f 490.000 700.000 300.000 420.000 595.000 560.000 420.000 55.000 f 525.000 f 1.190.000 Daarnaast zullen dc Gedeputeerde Sta ten van de provincies een volumen geput uit de sector ..handel en verkeer" verde len. Voor Zeeland is dit t 2.205.000, te verdelen over de gemeenten: Aarden burg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Oost burg, Schoondijke, Sluis. Souburg, West- Kapelle, Zuidzande en IJzendijke. Noord-Brabant krijgt f 908.000; Gelder land f 2,100.000; Limburg f 280.000; Zuid- Holland f 310.000. en N.-Holland f 525.000. In totaal kreeg Zeeland dus f 3.465.000. Aan de andere getroffen provincies werd toegewezen: Groningen f 365.000; Gelder land f 6.422.000; Noord-Holland 1 1.536.000; Overijssel f 1.050.000; Noord-Brabant f 1.648.000; Limburg f 1.855.000; Zuid-Hol land f 940.000. Voor Rotterdam geldt een afzonderlijke regeling. Zeeland staat bij deze verdeling, aan genomen dat Rotterdam meer dan f 3 mil- lioen krijgt toegewezen, dus op de derde plaats en komt er buitengewoon goed af. Een woord ifan dank aan Minister in 't Veld mag zeer zelccr hier niet achterwege blijven. Van de woningen met bedrijfsruimte ln deze kernen zal zoals reeds uit het voorgaande blijkt een gedeelte ten laste van het normale bouwvolume ko men. Hiervoor geldt reeds de regeling, dat als de bouwsom voor dc woning meer bedraagt, dan de helft van de totale bouwsom, de totale bouwsom ten laste van het gewone bouwvolume komt. De inhoud van de bedrijfsruimte komt dan echter niet ten laste van het woning contingent der gemeente. Indien de bouwsom van het bedrijfsge- deelte groter is dan de helft van de bouwsom, komt de bouwsom geheel ten laste van Handel en Verkeer en wordt ook voor de woning de inhoud niet ten laste van het wonlngbouwcontingent ge bracht. Middelburgs predikant naar Amerika Dr. A. H. Oussoren zal opder meer lezingen houden in de V.S. Naar wy vernemen zal dr. A. H. Oussoren, Gereformeerd predikant te Middelburg, in de maanden Juli en Augustus van dit jaar in de Verenigde Staten vertoeven, waar hQ een verga dering van de Oecumenische Bewe ging in Amerika zal bijwonen en een rondreis maken, tijdens welke hy le zingen zal houden. Bij de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Middelburg kwam een ver zoek binnen van de National Associa tion of Evangelicals om dr. Oussoren in genoemde maanden verlof te geven tot bijwoning van de vergadering dei- Oecumenische Beweging, het maken van een rondreis door de V.S. en het houden van lezingen. Dit verzoek werd Oussoren trad in 194S op als ,'oorzitter van een internationale ver gadering van de N.A.E., die in Clarens 3ij Lausanne werd gehouden. Wethouder Van 't Westende beschouwt het plan ais „verkeerde zuinigheid". „Goedkoop kan wel eens duurkoop blijken te zijn." Het is niet te verwachten, dat in Middelburg huizen zullen worden ge bouwd volgens het (goedkope systeem van de Buss umse weth. van open bare werken L. Bouma. In een onder, houd, dat wij hierover met zijn Mid delburgse collega, de heer L. J. van 't Westende, hadden, verklaarde deze met nadruk, dat de vondst van Bus- sum allerminst het ei van Columbus is en dat goedkoop hier wel eens duurkoop zou kunnen blyken te zijn. Bovendien is deze bouw absoluut niet in „overeenstemming te brengen met de architectuur van Middelburg", al dus de heer Van 't Westende. Het Bussumse systeem kwam tot stand door een streng doorgevoerde rationalisering bij de indeling der woningen, waardoor men o.m. voor ieder tweetal woningen met één aan- voerleiding van gas, water en stroom en één afvoer voor de riolering kan volstaan. De heer Van 't Westende was van mening, dat zulke gemeen schappelijke voorzieningen zeer veel ongerief voor de bewoners zullen mee brengen. Hij noemde daarvan diverse voorbeelden, waarvan wij er ter illus tratie enige noemen. Wanneer een be woner b.v. verstopping in de rioolaf- voer veroorzaakt, iszijn buurman daarvan de dupe. wanneer hij by vorst de hoofdbuis van de waterlei ding afsluit, zitten de andere bewo ners van het blok zonder water. Voor de bouw van de flatwoningen aan de Rouaanse kaai is destijds reeds overwogen om dergelijke gemeen schappelijke voorzieningen aan te brengen. Men kwam echter tot de conclusie, dat dit tot ongewenste toe standen zou leiden reden waarom elke woning aparte leidingen kreeg, „Men gaat versoberen op onderdelen van dc bouw. die dat niet kunnen verdragen", aldus de wethouder. „Men gaat het comfort, waarop de bewoners recht hebben aantasten uit verkeerde zuinigheid, en dat brengt noodzakelij kerwijs mee, dat de hand moet wor den gelicht met de Bouwverordening". Hij besloot: „Dit systeem doet mij denken aan een slecht confectiepakje. Wanneer je het pas draagt, ben je blij. want het was goedkoop en zit prettig. Maar na een half jaar be treur je het, dat je niet voor wat meer geld iets beters hebt gekocht, dat lan ger meegaat. Want je pakje is dan een vod geworden. Waarvan je maar liefst zo snel mogelijk bevrijd wilt zijn" Ernstige baldadigheid in dronkenschap. Twee mannen uit Yerseke beleefden vrolijke middag te Zierikzee. Hun vro lijkheid, die gestimuleerd was door het gebruik van sterke drank, leidde evenwel tot een reeks baldadigheden, waarvoor ze binnenkort terecht zullen staan. Het begon met het bedreigen van een win kelier, die geen worst wilde leveren. Ze verzekerden hem, dat zijn etalageruit ver nield zou worden als hij niet op zijn wei gering terugkwam. Dc winkelier wilde zijn ruit heel houden en leverde worst. Daarna verwekten ze opschudding in de Lange Nobelstraat door luidkeels brand te roepen en omdat ze kapotte ruiten wil den zien sloegen ze twee ruiten in een pakhuis stuk. Via de provinciale weg verlieten de beide mannen de stad Zie rikzee in de richting van Flaauwers. Een langs de weg staande keet wekte hun misnoegen op. Ze vernielden twaalf as- bestpanelen, die voor de vensters van deze keet waren aangebracht en slaagden er ook nog in zeven ruiten stuk te slaan. Toen ze langs de schuur van een land bouwer onder Kerkwerve kwamen werd opnieuw een ruit ingeslagen. De rijks- en de gemeentepolitie hebben tezamen procesverbaal tegen deze ver nielzuchtige lieden opgemaakt. Zaak tegen lid van het tribunaal Temeuzen zal nader onderzocht worden. Dc Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft in de Vrijdag gehou den zitting de zaak tegen de landbou wer G. W. uit Axel en de commission- nair L. D. uit Temeuzen, voor nader onderzoek vei*wezen naar de Rechter commissaris. Beidei verdachten ston den vorige maand terecht, in verband met de omkopings-affaire, waarbij W. als lid van het tribunaal te Terneuzen betrokken was geweest. Tegen W. was vier maanden en tegen D. 2 maanden geëist. Scholenbouw in 1950. Bouwvolume voor 52 lokalen toegewezen. Naar wij vernemen is de urgentie- lijst voor de bouw van 1.0. scholen voor 1950 thans vastgesteld. Aan Zeeland is het volgende volu me toegewezen: R.K. Jongensschool Hulst 9 lokalen Lagere school Goes 7 lokalen Lagere school Middelburg ('t Zand) 7 lokalen O.L, school Stavenisse 7 lokalen O.L. school Westkapelle 5 lokalen O.L. school Haamstede 4 lokalen O.L. school Waterlandkerkje 3 lokalen O.L. school Nieuwdorp 3 lokalen Uitbr. Chr. school voor b.z.o. Middelburg 3 lokalen O.L. school Ouwex-kerk 2 lokalen Uitbr. R.K. school Sluiskil 2 lokalen P.C. school Schoondijke 2 lokalen Uitbr. O.L. school Oost Souburg 2 lokalen Uitbr. P.C. school Oostkapelle 1 lokaal Werkloosheid steeg. In December 1949 nam het aantal bij de gewestelijke arbeidsbureaux als werkloos geregistreerde mannen toe van 62.704 tot 83.187; hiervan zijn er 54.898 (42.686) geheel werkloos, 27.466 (19.415) tewerkgesteld bij de D.U.W. en 823 (603) op wachtgeld. De stijging wordt in hoofdzaak gewe ten aan het winterseizoen en aan de inschrijving van gedemobiliseerden. Het aantal D.U.W.-ai'beiders nam toe door het als zodanig in de statistiek opnemen van de arbeiders van de D. W. op Walcheren, die voorheen niet geregistreerd werden. In Zeeland steeg het aantal als werkloos ingeschreven mannen mede hiei'door van 562 tot 1966, d.i. thans 15 per 1000 manlijke inwoners. Landsgemiddelde 18, hoogste gemid delde Friesland met 29). Vorig be droeg het aantal ultimo December 2010. Infanteristen slopen door Walcheren's kuststreek. NACHTELIJKE OEFENING VAN MILITAIREN UIT HARDERWIJK In de nacht van Donderdag op Vrij dag liepen geheimzinnige gedaanten in de kuststreek van Walcheren tus sen Vrouwenpolder en Vlissingen. Het waren militairen in camouflagedracht, gewapend met geweren en wat provi and, sluipend en speurend en gedt.rig kaarten lezend. Een uiteraard door weinigen opgemerkt schouwspel, dat deed denken aan de oorlog, ook al ontbraken gelukkig de knallen van 'n echte manoeuvre. De jongens waren militairen van de Infanteristenschool in Harderwijk, die een tweedaagse oefening op Walche ren hadden en die hun nachtrust moes ten opofferen om zich verder te be kwamen in de practijk van het kaart lezen en in het besluipen van de „vij and". Een groot offer was het niet, want de infanteristen, ruim 30 in ge tal, hadden plezier in hun opdracht, die zoveel concentratie vereiste, dat zij aan geeuwen en dommelen niet toekwamen. Vrijdagmorgen kon men de sluip schutters met de kaart in de hand door de Middelburgse straten zien wandelen, nadat zij de dag tevoren de stad reeds verkend hadden, 's Middags vertrokken zij weer naar Harderwijk, Evenals de heenreis naar Walcheren, kostte dit de Staat geen cent, want de infanteristen moesten op eigen ge legenheid op hun plaats van bestem ming zien te komen. En dat was wel de moeilijkste, maar tevens de ple zierigste opdracht tijdens deze welge slaagde oefening. Brutale roofoverval op 74-jarige man. Met een beblóed gezicht vervoegde zich dezer dagen een onbekende man van ongeveer 30 jaar, bij de heer H. C. te Zuiddorpe, die 74 jaar is. Hij be weerde met de douane gevochten te hebben, maar stelde opvallend veel belang in zyden ham en spek, die bij de heer H. C. hingen. Eex*st wilde de onbekende deze kopen. Toen dit vooi-- stel echter werd afgewezen, nam hij er enkele mee. De heer H. C. kon deze diefstal niet verhinderen. De onbeken de dief verdween met zijn buit over de grens. De politie stelt een onderzoek Het ongeval op de overweg bij Kruiningen voor de rechtbank. Op 1 October kwam op de overweg in de weg van Yerseke naar Kruinin gen een autobus in botsing met een trein, bij welk ongeval de heer F. Nieuwenhuize werd gedood. A.s. Vrij dagmiddag zullen de spoorwegarbei ders A. C. S. en G. W., die op het laatste moment de spoorbomen weer openden om de bus nog te laten pas seren, terecht staan wegens dood door schuld. Burgemeester Eikhuizen. Mr. A. J. M. van Eikhuizen, burge meester van Ovezande, die benoemd werd tot burgemeester van Halsteren zal op 21 Januari in zijn nieuwe ge meente geïnstalleerd worden. Op 't Matje Naar aanleiding van het verslag on der de titel „Zondaresse" in onze ru briek Op het Matje van Donderdag 5 Januari, werden wij van talrijke zij den opgebeld door lezers en lezeres sen, die zich spontaan bereid verklaar den de 10 boete te betalen en zo no dig bij te springen. lil verband hiermede delen wij me de, dat dit geval zich niet in Zeeland heeft afgespeeld, maar wel historisch is. Aafje is intussen geholpen. Niet al leen haar boete, maar ook haar deken is, naar ons bij informatie bleek, be taald en zelfs schoot er voldoende over om haar een bedrag ter beschikking te stellen om ook de komende we ken wat gemakkelijker voor haar te maken.. Van de lezers en lezeressen, die ons spontaan geld toezonden, vernemen wij gaarne, of zij er mede accoord gaan, dat wij deze gelden voor een liefdadige instelling bestemmen, of dat ij op terugzending prijs stellen. REPATRIËRENDE ZEEUWEN Met het troepentransportschip „Astu- rias", dat 20 December uit Tandjong Priok is vertrokken en 12 Januari in Rotterdam wordt verwacht, repatri ëren de volgende Zeeuwen: J. J. Dan- kaart, Vogelwaarde; J. H. Fokkelman, Zierikzee; J. F. Geleyn, Vlissingen; D. J. P. Knop, Bruinisse; P. G. Va der. Vlissingen; J. Verhelst, Terneu zen: A. Ph. Wieme, Aardenburg; J. de Rijke, Nieuwerkerk; M. H. Bakker, Rilland-Bath; J. Verlare, Kruiningen; J. M. Goovers, Goes; L. C. de Rijke, Baarland; K. W. Torenvliet, Vlissin gen; C. Houmes met gezin, Oost- en West-Soubux-g; A. Bruinoge met gezin Biezelinge; A Ovaa met gezin, Zoute- lande en P. M. Geelhoed met gezin, Zonnemaire. De volledige passagierslijst van de .Asturias" ligt op onze bureaux in Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierik zee en Oostburg. WALCHEREN Belgische en Nederlandse loodsen eten niet meer samen. Het Beursgebouwtje aan het Beius- plein te Vlissingen is geruime tijd een gezellig eethuis geweest, waar men vele loodsen aan de maaltijd kon zién. Dat zat 'm in de gemeenschappe lijke regeling, die de Belgische en de Nederlandse regering hadden gesloten voor deze maaltijden, De Nederlandse rivierloodsen aten te Antwerpen ge zamenlijk en op kosten van de Belgische regering, waneer ze daar vertoefden. De Belgische rivier- en zee- loodsen déden datzelfde te Vlissingen op kosten van de Nederlandse rege ring. Deae overeenkomst is thans afgelo pen. De Belgische regering zal nu zelf betalen voor de maaltijden van haar loodsen te Vlissingen en de Ne derlandse regering betaalt voor de eterij in Antwerpen. De Nederlandse loodsen in Antwer pen zullen bij elkaar blijven eten. Ze vinden dat wel gezellig en ze houden dan contact met elkaar. De Belgische loodsen te Vlissingen zullen zelf beslissen waar ze willen eten en ze kunnen in elk restaurant terecht. Dit brengt dus mee. dat van nu af aan het Beux-sgebouwtje niet meer het typische loodseneethuis zal zijn. Wel jammer, want het was voor de voorbijgangers wel een aardig gezicht daar de loodsen zo gezellig bijeen te zien en bovendien was het bekend, dat de menage er prima was Wel zal men er zolang het nieuwe sociëteitsgebouw nog niet klaar is de Hollandse loodsen van tijd tot tijd binnen zien lopen. VERGADERING VAN BURGE MEESTERS EN SECRETARISSEN OP WALCHEREN. In het gemeentelijke vergaderlo kaal te St. Laurens vergaderde Don- dex-dag de Vereniging van Burge meesters en Secretarissen op Walche ren. Na de huishoudelijke vergade ring vertoonden de heer Houtekamer van de Zeeuwse V.V.V. en de heer Boersma van de Rotterdamse Lloyd enkele films voor de aanwezigen, on der wie zich verscheidene wethouders van Walcheren bevonden. Vertoond werden een film over de Willem Ruys en „Terug op het eiland". Na afloop dankte de voorzitter, burge meester J. L. Dregmaixs van Koude- kerke, de heren Boersma en Houte kamer voor het vertonen van de films en de gemeente St. Laurens voor haar gastvrijheid. Vlissingen WIE IS DE EIGENAAR? Bij het schoonmaken van de Vlissingse Watergang vonden twee werklieden het frame van een jongensfiets, ontdaan van de beide wielen. Zij hebben de fiets naai de politie gebracht, die thans naar de eigenaar zoekt. DIEF KON GESTOLEN FIETS NIET KWIJTRAKEN. Tijdens het vissen bij de Nolleput bij Vlissingen dachten twee vissers een goe de vangst te doen. toen hun net erg zwaar werd. Zij haalden op en het bleek, dat ze een splinternieuwe herenfiets in het net hadden. Dc vissers hebben de fiets naar het politiebureau gebracht, waar bleek, dat de flets in Groede thuishoorde. Inmiddels heeft de politie een Vlissinger aangehouden, die verdacht wordt de fiets te hebben gestolen. Waarschijnlijk heeft hij deze fiets niet tc gelde kunnen maken en haar maar in het water geworpen. O.- en W.-Souburg TRAGISCH OVERLIJDEN. Toen de heer J. de N. te Souburg dezer dagen op weg was naar het postkantoor, voelde hij zich plotseling onwel worden. Hij ging een woning binnen en wilde, toen hij weer een beetje opgeknapt was, terug naar huis gaan. Op weg daarheen werd de heer N. echter weer onwel. Enkele ogen blikken daarna overleed hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2