PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luikse valse muntersaffaire geheel uitgezocht Provinciaal Zeeweringenfonds voor Zeeland gewenst? DE BILT Deze week BEMANNING VAN DE „BERKEL" VLOOG NAAR NEDERLAND TERUG Financieel schandaal in ontdekt NEDERLANDSE VISSERS NIET ÏN BELGISCHE WATEREN Bijdragen van de binnen-polders MELK WORDT DUURDER VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 6 Dagoiaa. uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie c van de Veide en F B den Boei Adj W de Pagter Hooldred, U daiUntyn Pi.verv.. W. Leertouwei en H A Bnsshardt ABONNfcJMISN J SPK1JS 32 ct per week; f 3.90 p kw.; £r p p. i 4.15 >er kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Januari 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1-—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit plad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58- -60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 Goes: L. Vorgtstr. 63. tel. 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg- Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr^C^lO^telJfe 55 personen achter slot en grendel KNAP SPEURDERSWERK VAN DE RECHERCHE. Het onderzoek in de Luikse valse muntersaffaire loopt ten einde. Bij de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag en op het bureau van de police judiciaire te Luik liggen omvangrijke dossiers, die dagelijks nog aangroeien. Er is een grote buit aan valse bankbiljetten, andere waardepapieren en drukpersen en vijf en vijftig personen van alle rang en leeftijd, die eens droomden van het vvjjdse perspectief van rijkdom en weelde, hebben nu kale celmuren tot enige horizon. Zo is de grootste valse munterszaak na de bevrijding geëindigd. De burger kan weer ge rust zijn: Zo goed als alle uitgegeven valse bankbiljetten zijn achter haald. schuwde haar chef, die de man ach terna ging. Zodra deze een agent zag, vertelde hij, wat hem was overko men en de agent vond het ernstig genoeg om de man te arresteren. Bij zijn verhoor vertelde de arres tant, dat hij Belg was en M. heet te. Hij bekende later, dat hij met nog twee andere Belgen, Alphons B., de bekende zwemkampioen en zijn vriend D. in 'n prachtige Kaiser Frazer enkele honderden valse bank biljetten van honderd gulden naar Nederland had gesmokkeld. D. en B. werden later in België gearresteerd. De zaak werd daarna steeds meer rond gemaakt. Er werden vertak kingen ontdekt in Luik en in Char leroi. Binnen nauwelijks 2 V2 maand waren de voornaamste kopstukken van de bende alsmede de drukker in Luik achter slot en grendel gezet. De man, die op het idee was ge komen, was Hector R., directeur van een export-firma met handels belangen in Spanje. Geldschieters waren de notariszoon L., de indu strieel S. en van L.. directeur van een N.V. De uitvoerder was de ker misreiziger de K. B.. D. en M. be hoorden tot de groep, die het vaise geld in omloop bracht. Dit resultaat is te danken aan het voortreffelijke recherchewerk van de Belgische en Nederlandse po litie. De commissaris van rijkspolitie J. W. Kallenborn had in Nederland de leiding van het onderzoek. Het onderzoek begon in Augustus j.l. Er werden toen in verschillende steden van ons land valse honderd gulden biljetten ontdekt. Op 26 September bemerkte een pientere cassière van een Haagse herenmodezaak, dat een klant haar met een vals biljet van honderd gul den betaalde. Daar had zij niet van terug. De klant maakte dadelijk overvloedige excuses en bood een goed bankbiljet aan. De cassière vertrouwde het echter niet, waar- De eerste week van het nieuwe jaar is al weer ten einde en zij is rijk ge weest aan belangrijke gebeurtenissen. Even heeft het er naar uit gezien, alsof Tsjang Kai Tsjek toch nog Ame rikaanse hulp zou krijgen tegen de Chinese communisten en dat althans Formosa, eenmaal Nederlands gebied, voor hem behouden zou blijven. De laatste berichten tonen evenwel aan, dat president Truman er bitter weinig voor voelt om zijn vroegere bondge noot voor volledige ondergang te be hoeden. Azië wordt blijkbaar prijs ge geven. In West Duitsland wordt op Russisch bevel de communistische partij gezui verd. De macht van Moskou reikt ver en de illusies van degenen, die me nen, dat de invloed van Moskou ein digt bij het IJzeren Gordijn hebben een gevoelige knak gekregen door hetgeen thans in 't Westen gebeurt Ook de Finnen hebben het trouwens niet gemakkelijk. Zij staan, of zij wil len of niet, zo niet onder voogdij, dan toch onder druk van Moskou en dat heeft voor iedereen, die het niet met Stalin en de z;!nen eens is, onaange name consequenties. Ook in Nederland was deze week belangrijk. De door de regering toege stane loonsverhoging van 5 wordt practisch over de gehele linie doorge voerd maar prijsverhogingen gaan er reeds onmiddellijk mede gepaard en het staat daarom te bezien of ons volk er veel mee gebaat is. Scheveningse vissersvrouwen protes teerden met een adres aan de regering tegen de gevaarlijke toestand aan de buitenhaven en deze ongebruikelijke, echter uit harde noodzaak voortsprui tende actie, trok in brede kring de aandacht. Moge de regering ingrijpen voor er ongelukken gebeuren! De automobilisten mogen op Zondag rijden, maar blijven ontevreden, om dat de benzine, bijna onbetaalbaar wordt. De koudegolf, die door de weerprofeten werd aangekondigd, koos op het laatste nippertje een an dere richting en ging ons land voor bij, wat in verband met de ook al stij gende kolenprijzen een meevallertje Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Na vermissing: soldaat P. J. Vaas, afkomstig uit Nederweert; soldaat le kl. J. F. Olivier, afkomstig uit Am sterdam: overleden tengevolge van een verwonding: korporaal J. J. Lins- sen uit Eindhoven Voorts een lid van de K.N.I.L. Garry Davis kondigt hongerstaking aan. Garry Davis heeft bekend ge maakt spoedig in hongerstaking te zullen gaan. Hij en zijn vrienden zijn thans bezig een houten hut te bouwen, waarin hij aan de Rijn oever wil blijven kamperen, tot hij in Duitsland wordt toegelaten, waar hij wil medehelpen aan de wederop bouw. De motieven? M. en zijn vrienden waren jonge, charmante boemelaars, gewoon aan een luxueus leven. Hun enige verlangen was spoedig ryk te zijn. De valse munterij beschouw den zij daartoe als het aangewezen middel: zij maakten 50 winst. Zij kwamen alle drie uit zeer goede fa milies. De kermisreiziger de K. voert een illegaal-politiek doel aan. Hij beweert, dat hij slechts opdrach ten van zijn chefs heeft uitgevoerd. Zij wilden valse peseta's in omloop brengen om op die manier het Fran co-regiem in Spanje ten val te bren gen. De samenwerking met de Bel gische collega's was boven alle lof verheven. De gemiddelde burger, zo zei commissaris Kallenborn. weet niet wat er allemaal aan een der gelijk onderzoek vast zit. Dag en nacht zyn de mensen in touw ge weest, overal trokken zij zelf naar toe. Zij maakten uitgebreide reizen, dikwijls zonder eten en zonder vol doende slaap. Dit onderzoek heeft weer eens bewezen, dat recherche- werk „zweet en tranen" kost. Frauduleus verhandelen van effecten. In België heeft een financieel schan daal, betrekking hebbende op het frauduleus verhandelen van niet-aan- gegeven effecten, veel stof doen op waaien. Bij deze zaak z\jn verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden uit de Belgische financiële wereld be trokken. Premier Eyskens heeft op een pers conferentie verklaard, dat drie be langrijke transacties aan het licht zyn gekomen, waarmee een bedrag van meer dan 10 millioen gemoeid is. Hy zeide: „Zelfs h.dien katholieke per soonlijkheden of vooraanstaande leden van de C.V.P. bij deze affaire betrok ken zijn, zal streng recht worden ge- gedaan." Er wordt op het ogenblik een onder zoek ingesteld, doch tot nu toe is nie mand uit regeringskringen schuldig bevonden. Een socialistisch en een communis tisch Kamerlid hebben een interpella tie over de zaak aangekondigd. Premier Eyskens zal op de eerst volgende vergadering van de Kamer een verklaring afleggen. De socialistische „Volksgazet" stelt de vraag, wie op een Belgische diplo matieke post in het buitenland de ver klaring heeft ondertekend, waardoor de uit het land gesmokkelde effecten geldig konden worden gemaakt. Het ministerie van financiën heeft er zijn goedkeuring aan moeten hechten. Vol gens het blad zal tijdens de interpel latie in het parlement dan ook onge twijfeld de vraag worden gesteld ..Wie op het ministerie van financiën heeft de handtekening gezet, die de zwendel mogelijk maakte." De Engelse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, heeft in het ge bouw van het ministerie van arbeid op het St. Jamesplein te Londen de goede financiële resultaten die na en door de devaluatie werden bereikt, bekend gemaakt. In de drie maanden na de devaluatie zijn Engelands goud en dollarreserves 94 millioen Pond gestegen. Hierdoor is by de Amerika, nen het vetrouwen in het Pond ook weer hersteld. Hoewel tevreden over het bereikte resultaat, grijpt Sir Stafford Cripps eens naar zijn hoofd. Het valt niet mee kanselier te zijn! voelde plotseling hoe het schip om hoog getild werd. Dat is niks bijzon ders. dacht ik. Zal wel een hoge golf zijn. Maar toen ik zag, hoe het schip op zijn kant teruggleed, wist ik dat het mis was. De kapitein stond naast me. Onmiddellijk gaf hij order om onze plaatsen bij de boten in te ne men. Toen éindelijk om 10 uur de Zweedse loodsboten langszij kwamen waagden we allemaal via de verijsde statietrap de sprong in de boten. Het was een fraai staaltje werk van die Zweden". Kapitein Vinke. de eerste en de derde machinist zijn voorlopig in Zweden achtergebleven om af te wachten wat er van het schip zal worden. Mevrouw Vinke is per trein onderweg naar Nederland. De meeste leden van de bemanning hebben wei nig hoop. dat het schip nog tijdig ge borgen zal kunnen worden. Mocht dit niet het geval zijn. dan zal deze scheepsramp toch het leven kosten aan een der oovarenden. De scheeps kat was namelijk bij de redding ner gens te vinden en bevindt zich dus nog aan boord, ergens in de Botnische Golf. Schip waarschijnlijk verloren. Vijf en twintig Nederlandse mannen, gestoken in splinternieuwe Zweedse gabardine-regenjassen, compleet met borst- en rugstukken, stapten Vrijdag avond glunderend uit de speciaal voor hen gecharterde K.L.M.-convair „Ge rard Terborgh", die hen van de Stockholmse luchthaven Bromma naar Schiphol had gebracht. Het waren de 25 Nederlandse zeelie den, die Woensdagochtend vroeg on der de Zweedse kust alles verloren, wat zij aan boord van hun schip, de 2130 ton metende „Berkel" bezaten. Hun overgebleven bezittingen, van de meesten een oude broek om een paar schoenen gewikkeld, droegen de man nen onder hun arm, toen zij de grote aankomsthal van Schiphol binnenstap ten. Voorop de le stuurman, de 48-ja- rige van der Lee. Zijn handen zijn geheel omzwachteld, maar als we hem vragen wat er met hem is gebeurd, zegt hij: ,Js niks. Maak er maar geen drukte over. Ze zijn een beetje bevro ren, mapr dat is binnen een paar da gen weer over". Frits Verf uit Haarlem was juist aan dek gekomen, toen het gebeur de: „Ik stond op de brug, met nog twee anderen, op de uitkijk. Er was een geweldige sneeuwstorm en we dus niet volgeboekt ging de konden bijna niets zien. We stonden ..Willem Ruys'' van de Kon. Rotter- „Willem Ruys" niet volgeboekt. Met ruim 800 passagiers aan boord met zijn drieën uit te kijken naar een lichtbaken, dat we gemist hadden. Ik Ontstemming over optreden van de Belgische kustwacht. De oorzaken van de incidenten Er is in Nederlandse visserskringen groot ongenoegen ontstaan over de houding van de Belgische kustwacht, die de laatste weken geregeld Neder landse vissersvaartuigen opbrengt, omdat deze in Belgische territoriale wateren vissen. De Nederlanders werden naar Oost ende opgebracht, waar men de netten en vangsten verbeurd verklaarde. Het Belgische dagblad „Het Volk" schrijft hierover, dat dit voor de Nederlan ders zo onaangename optreden zijn oorzaak vindt in het feit, dat België zich voortaan strikt aan de naleving van de bestaande reglementering zal houden en er met name scherper dan voorheen op zal toezien, dat niet meer door Nederlanders in de territoriale wateren van België wordt gevist. Het blad wijst er in dit verband op. dat België enige tijd geleden aan de Ne derlandse autoriteiten zou hebben voorgesteld de Belgische vissers gar nalen te laten vissen in de Nederland se wateren, in ruil waarvoor de Ne derlandse vissers dan zouden mogen vissen op haring en sprot binnen de Belgische driemylszöne. Van Neder- Enige tijd geleden werd bekend, dat de provinciale commissie in Zeeland, die een onderzoek instelde naar de mogelijke vorming van zogenaamde dijkringen tot de conclusie was gekomen, dat de instelling van een pro vinciaal zeeweringenfonds gewenst was. 't Voorstel van deze commissie werd echter niet gepubliceerd. Thans treffen wij over dat voorstel uitvoe rige bijzonderheden in het rapport, dat door de „commissie waterschaps lasten" deze week werd uitgebracht aan de Unie van Waterschapsbonden en de Stichting voor de Landbouw. De Karei Doorman, voer uit met Prins Bernhard aan boord. Een good- will-reis naar de West, die er wellicht toe bij zal dragen, dat de band tussen Nederland en de Amerikaanse ge biedsdelen sterker blijkt, dan tussen Nederland en de R.I.S. Wat Indonesië aangaat: er zijn hevi ge botsingen aan de gang tussen Ne derlandse en Indonesische troepen enerzijds en de opstandige Mohamme danen anderzijds. Blijkbaar zijn er groepen, die het de republikeinse re gering zo moeilijk mogelijk willen maken. Soekamo heeft intussen verklaard -j- |j.önden verder van de verdedi- dat Nieuw Guinea binnen het jaai ging-SWerken verwijderd zijn. Indonesisch zal worden en in Neder- gen verdeling van de lasten tus- land vindt de P.v.d.A.. dat wy het i gen de zeewerende polders en de di- Nederlandse deel van dit eiland maar rect daaraclitergelegen belanghebben- zo spoedig mogelijk aan onze Unie- de poiders wordt aanvaardbaar ge- partner cadeau moeten geven. In i acht. Deze laatste commissie huldigt het standpunt, dat de waterschapsbe- langen het best behartigd kunnen worden door degenen, die direct daar bij betrokken zijn en dat de zee oeververdediging een reëel belang is van de eigenaren der aanliggen de gronden, dat afneemt naarmate Australië, Engeland en Amerika be ginnen velen 'daar echter anders over te denken. En het is inderdaad de vraag, of men in Nieuw Guinea niet te doen heeft met een gebied, dat in het algemeen belang Nederlands moet blijven. Er zonder meer afstand van doen, zou dwaasheid zyn. De vraag is alleen maar, of onzë Uniepartner bereid zal zijn van Indo nesië af te zien. Veel hoop hebben wij daar niet op. En de situatie is nu een maal zo, dat de Unie nog zo zwak is, dat conflicten zo mogelijk vermeden moeten worden. Ook de Bijzondere Gerechtshoven hebben hun taak volbracht. Daarmede is de rechtspleging in Nederland weer in normale banen teruggekeerd. Ge lukkig. Het had al veel eerder moeten gebeuren! Als voorbeeld wordt genoemd de dijkring Flakkee, waar de binnen- polders mee-betaien in een bepaalde omslag. HET ZEEUWSE PLAN Een nog verdergaande vorm van de verdeling der lasten wordt be lichaamd door 'n Prov. Zeeweringen fonds, waarover in de laatste tijd gedachten naar voren komen. Gede puteerde Staten van Zeeland hebben destijds een commissie ingesteld, wel ke rapport moest uitbrengen over de mogelijkheid van oprichting van z.g. dijkringen. In het rapport kwam deze commissie tot de conclusie, dat ten gevolge van de bijzondere omstandig- van verbetering in de toestand. De calamiteuze oolders zullen, aldus de commissie, in het complex der Zeeuw se oeververdediging hun bijzondere, afzonderlijke positie moeten blijven innemen. Daarna wordt een beschouwing gegeven over de aard en werking van 'n Provinciaal Zeeweringen fonds, vvaarby niet de calamiteu/e polders betrokken zijn. Men gaat daarbij uit van de gedachte, dat de gehele poldergemeenschap be lang heeft by een betrouwbare verdediging van do bodem tegen het buitenwater en dat mitsdien de kosten daarvan niet uitsluitend behoren te druken op de polders, die deze verdediging hebben te verzorgen. Het systeem moet dan zijn, dat de niet-zeewerende polders een bijdrage verlenen in de, tengevolge van de wisseling der conjunctuur, zo zeer verhoogde kosten van de vrije zeewe rende polders. eerste linie, 2.voor polders van de tweede linie en 1.voor polders van de 3e linie zou dit ongeveer neer komen op 15% van de kosten der vrije zeewerende polders. Indien men voor het heden dit percentage aan houdt, kan uit de werkelijke kosten berekend worden hoe hoog de bijdra ge van de achterliggende polders zou moeten zijn. OVERLEG hedeiT in de provincie Zeeland, met genomen wordt, dat naar vooroorlog- zijn calamiteuze waterschappen, op- se verhouding de bijdrage van de pol richting van dijkringen niet in aan-ders per ha. zou kunnen worden be merking komt voor het aanbrengen I paald op f 3.voor polders van de De Commissie voor de Water schapslasten tekent bij dit plan aan, dat zij niet wil treden in de vraag, welke voor Zeeland van groot belang is, nl. of de calamiteuze waterschap pen in een dergelijk zeeweringen- fonds zouden moeten participeren of niet. Ook een verdere uitwerking van een systeem voor een fonds zou te ver voeren, terwijl bovendien de om standigheden in de provincie Zee land zover afwijken van die in een ander gewest, dat 'n eenyoudig sche ma toch 'n betrekkelijk geringe waai de zou hebben. Dat de Commissise de aandacht vestigde op bovengenoemde punten betekent dit, dat dringend gewenst is om in gezamenlijk overleg na te gaan welke verbeteringen in een concrete situatie mogelijk zijn. Dat hiervan het gevolg zou zijn, dat meer dere polders in de bestrijding der uit gaven voor de zeeweringen betrokken worden, kan niet ontkend worden, doch is h.i. zowel historisch als prin cipieel te verdedigen. Historisch om dat reeds in de vroege middeleeuwen de achterliggende gronden belast werden ten behoeve van de voorpol ders. Nadat hieraan een einde was gekomen, werd in 1763 wederom be- t .«ti-v Paald' dat 401 schelling Per gemet uzi van aiie gronden in Zeeland zou wor- Daartoe wordt onderscheid gemaakt i den geheven voor het vormen van tussen de vrije zeewerende polders een fonds voor de noodlijdende pol en de daarachter liggende polders ders. Principieel, omdat naar de me- van de Ie, 2e en 3e linie. Indien aan- ning der Commisssie niet volgehou den kan worden, dat de achterliggen de polders geen belang hebben bij het op een behoorlijk peil houden van de oeververdediging. landse zijde zou men evenwel niet op dit voorstel zijn ingegaan Nu is de kwestie echter niet zo een. voudig, als het Belgische blad dit wil doen voorkomen. Inderdaad is er tus sen Nederlandse en Belgische autori teiten over een dergelijk voorstel ge sproken. Nederland wilde daarbij een gedeelte van zijn driemylszöne, aan sluitende aan de Belgische kust open stellen voor de Belgische visserij in ruil voor de vangst op de ijle haring door de Nederlanders in de Belgische driemylszöne. De Belgen wilden ech ter langs de gehele Nederlandse kust vissen. Wanneer dit laatste voorstel aanvaard zou worden, dan zouden de verhoudingen scheef komen te liggen. De Nederlanders zouden immers alleen gebruik maken van hun recht tijdens het (vrij korte) seizoen der ijle haring, terwijl de Belgen het gehele jaar door in de Nederlandse wateren konden vissen. Het valt dus niet te verwon deren. dat van Nederlandse zyde dit voorstel van de hand werd gewezen. In visserskringen wijst men er ech ter on. dat de Belgische vissers wel op de Westerschelde vissen, zonder dat de Nederlandse politie daar iets tegen doet. Dit nu is niet te vermij den. want krachtens het Scheldetrac- taat mogen de Belgen op de Wester- schelde vissen, mits zij in bezit zijn van een consent. Wanneer echter Belgische vissers worden aangetroffen in Nederlandse territoriale wateren buiten de Westerschelde. b.v. in de Roompot, dan worden zij door de Ne derlandse politie op dezelfde wijze be handeld als de Nederlandse vissers door de Belgische kustwacht. Men kan uit deze kleine vissers-in cidenten concluderen, dat het toch wel noodzakelijk is. om de vele moei lijke kwesties, die zich rond het Schel- de-tractaat voordoen, in gezamenlijk overleg nader te bestuderen. In een tijd. waarin allerwege van Benelux wordt gesproken moet dit toch moge lijk zijn. Gedurende een gedeelte van het jaar. Van de zijde van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning deelt men ons het volgende me de: „Met ingang van 8 Januari 1950 wordt de prijs van de gepasteuriseer de flessenmelk met één cent per liter verhoogd als gevolg van nader en ho ger berekende kosten van pasteurisa- tie. Deze verhoging zal gedurende het eerste halfjaar gelden. Daarna wordt de prijs gedurende het tweede half jaar in het gehele land weer met één cent per liter verlaagd. Met ingang van dezelfde datum wordt in verband met de reeds gerui me tijd geleden ingetreden stijging van de kosten in het melkslijters-bedrijf in een groot aantal gemeenten van ons land de handelsmarge voor de melk- slijters verhoogd. In het gebied der grote steden (en directe omgeving), in het Westen des lands en in Arnhem e.o., Apeldoorn e.o. en Nijmegen e.o. blijft de bestaande marge gehandhaafd. Eveneens met ingang van dezelfde datum worden de kosten, verbonden aan de aanvulling van melktekorten in bepaalde gebieden in de melkprijs voor de consument tot uitdrukking gebracht. Ter bestrijding van de genoemde kosten wordt verder in enkele gebie den de maximum-verbruikersprijs eveneens met één cent per. lietr ver hoogd. met dien verstande, dat in Zeeland hn Goeree en Overflakkee de verhoging slechts gedurende vier maanden van het jaar nodig ls. damsche Lloyd Vrijdag als eerste Ne derlandse passagiersschip na de sou- vereiniteitsoverdracht naar Indonesië. De lege plaatsen, zijn voornamelijk te wijten aan het feit, dat zowel het gou vernement als het kantoor aanwijzing scheepspassage de voor hen gereser veerde ruimte voor het eerst niet ge heel doen bezetten. Maar ook zijn er enige afzeggingen' geweest van parti culieren, die na"3e souvereiniteitsover- dracht eerst ,,de kat eens uit de boom wilden kijken". zoals men het bij de Lloyd uitdrukte. Intussen zijn er onder hen, die voor de volgende reis van de ..Willem Ruys" toch weer geboekt hebben. Het ver trouwen schrint te zijn weergekeerd en het aantal aanvragen voor deze volgende afvaart overtreft reeds de beschikbare plaatsen. Ook het Valicaan erkent de R.I.S. Het Vaticaan heeft Vrijdag officieel de Ver. Staten van Indonesië erkend. Mgr. de Jonghe d'Ardoye. die be noemd is tot pauselijk zaakgelastigde, heeft premier Mohammed Hatta, van de erkenning persoonlijk in kennis ge steld, aldus een mededeling van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Loonsverhogingen. In het maatkledingbedrijf, bij de Radio, in het kappersbedrijf, bij het beroepsvervoer over de weg en ter Koopvaardij, zal de 5% loonsverho ging worden toegepast. KORTE PREDICATIE ABRAHAMS KINDEREN. Matth. 3 9. Onze afstamming betekent heel wat in deze wereld. Zij betekent niet al les. Ieder mens heeft achter zich lig gen een hele reeks van voorouders. Naar de aanvragen om gegevens txif de doopregisters van vorige eeuwen gereltend, zijn er nog heel wat men sen bezig met het boek van hun ge slacht. Die aantekening in het kerkelijk register is echter niet gemaakt voor een lichamelijke afstamming, maar houdt verband met het geheimenis van het verbond des Heren, waarvan het sacrament van de Doop een teken en zegel wil zijn. Toch kan ik me dat zoeken naar het voorgeslacht begrijpen. Er zit iets in dat ons streelt, vooral wanneer we mannen en vrouicen vinden die een zekere betekenis hebben gehad. De Joden hechtten ook grote waar de aan hun afstamming. Wanneer men nu de lijn van de 'geslachten m Israël terug ging, kwam men steeds terecht bij hem, die eenmaal op het Woord des Heren is heen gegaan uit zijn land. familie en vaderlijk huis om als een zwerveling Gods op aarde te zijn. De meest hechte en tere ban den heeft hij losgemaakt, om het te wagen met het woord en de belofte des Heren alleen. Christus Jezus komt! Voor Hem heen gaat Johannes de Doper om een effen baan te bereiden. Hij roept nog altijd op tot bekering. En een van de dingen die hij nog steeds te zeggen heeft is, dat het bij Christus niet gaat om de lichamelijke afstamming, maar om het geloof van Abraham alleen. Voor God helpen onze voorouders niet ook niet al zijn ze nog zo vroom ge weest. Hij rekent met het geloof van uw hart. God kan uit stenen Abraham kin deren verwekken. Waar een metis staat in het geloof van Abraham: waar hü zich durft te laten voortdrij ven op het woord en de belofte Gods, daar is er altijd een wonder gebeurd. O Heer! maak Gy mijn stenen hart week en levend en doop mij met Uw Geest, opdat Uw Koninkrijk mij niet voorbij ga. H. AANHOUDEND ZACHT Geldig tot Zaterdagavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1