Sport en wedstrijden Gedupeerden in bank-faillissement doen beroep op regering Loopjongen werd slachtoffer van oneerlijke postbeambte Scheepvaartberichten VRIJDAG 6 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZcdUWSE COURANT 5 Te slap toezicht op banken Donderdagavond hebben een plm. 250 gedupeerde inwoners van Oude water en omgeving zich beraden over wat hun te doen staat, nu de N.V. Oudewaterse Bank failliet is verklaard en de Amsterdamse Bank een bijkantoor opent in het gebouw van de failliete bank. Besloten werd, dat een commissie van drie perso nen zal worden gevormd. Deze com missie zal in het belang der beleg gers alle onderhandelingen met de curator voeren. De aanwezigen za gen voorts voorlopig af van de be hartiging van hun bankzaken door de Amsterdamse Bank. De Oudewa terse beleggers van deze bank ont vingen een circulaire waarin hun wordt medegedeeld, dat de Amster damse Bank de zaak zal voortzet ten en ter compensatie van de goodwill in de komende drie jaren aan de curator 50 pet. zal uitkeren van de winst, die deze bank in Oudewater zal maken. Daar men totaal niet weet hoe de stand van zaken is, achtten de aanwezigen dit aanbod veel te laag. Besloten werd zich voorlopig niet met deze bank te occuperen, totdat de ingestelde commissie advies heeft uitgebracht. Tot slot besloten de aanwezigen zich met een adres tot de regering te wenden. In de achter ons liggen de jaren heeft de regering tallozen, die vroeger nooit aan een bank heb ben gedacht, gedwongen naar een bank te gaan. De geldsanering ge schiedde via de banken, de effecten registratie, uitbetaling rente groot boek. verhandelen inschrijvingen Advertentie Rheumatische Pünen maken D oud vóór Uw tjjd. Maar zovelen worden er niet oud by... Tot op hoge leeftijd fit en levens lustig blijven, rheumatische pijnen alleen maar kennen van horen zeg gen; deze rijkdom bleek voor dui zenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maakten. Waar om zoudt ook gij niet die ondrage lijke slopende pijnen uit Uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuiverende organen De zes minerale zouten, m de vorm van Kruschen toegevoerd aan Uw lever, nieren eningewanden, geven deze een stimulans tot jeugdig-krachtige werking, waardoor alle onreinheden die nu Uw pijnen veroorzaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Ge zond zijn, levenslustig, vol werk lust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, dio jaar in jaar uit vasthouden aan de regelmatige da gelijkse zij het kleine doses Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Voor bridge-spelers OPENEN MET 3 IN KLEUR (door onze bridge-medewerker). Wie zich zoals ik thans doe be zig houdt met het doorgronden van Culbertson's systeem van bieden zal met mij stellig een gevoel van be wondering niet kunnen onderdrukken voor deze „meester", die letterlijk in alles heeft voorzien. Neen. zeg mij niet, dat het nu allemaal wel mooi is, maar dat deze „afspraakjes" U tegen de borst stuiten, want Uw tegenstan ders die Culbertson ook bestudeerd hebben weten uit de biedingen hun conclusies te trekken. Het kan dan niet voorkomen zoals ik laatst mee maakte dat een „gezond" bod ge doubleerd werd. Het betrof een mooi opgebouwd 6 Harten-bod, dat door een der tegen spelers, met H,8,6 van harten achter de openingsbieder zittend verder had hij niets gedubbeld werd, on danks het constante passen van zijn partner. Er volgde prompt een „redou ble" en alleen Ha.-heer werd gemaakt! Wanneer Culbertson met drie in een kleur opent? De vraag stellen is haar beantwoorden: niet kwetsbaar moet men over zes; kwetsbaar over zeven speelslagen beschikken; minimum is een zeskaart vereist, met minstens 1 H.T. buiten de troefkleur. Is schop pen of harten de troefkleur, dan is één verliesslag daarin toegestaan. Bij KL of R. mag men geen slag verliezen. Het antwoord? Met 2speelslag vier in de kleur van de partner, als deze met sch. of harten heeft geopend. Wie 1% H.T. heeft, verdeeld over twee kleuren, biede 3 S.A. Na een openingsbod van drie in een lage kleur antwoordt men 4 in de kleur met 3% speelslag (liefst echter 3 S.A.). Voor 3 S.A. is 1% H.T. het minimum, als de H.T.'s over twee kleuren verdeeld zijn. Men biede drie in een hoge kleur met een sterke, her- biedbare kaart en ongeveer 2% H.T. Wie met vier in een kleur wil ope nen, dient over een zevenkaart in troef te beschikken, alsmede over acht speelslagen en maximaal 2 t H.T. NA EEN TUSSENBOD „Wat moet ik antwoorden op een openingsbod van 1 in een kleur, in dien de tegenpartij een tussenbod doet?" Ook daarin voorziet Culbert son! Twee in de kleur van de partner late men horen met maximaal 1% H.T. Twee H.T.'s zijn vereist voor het bie den van 1 in een hogere of twee in een lagere kleur, dan de tussenbieder. En 1 S.A.? Dat betekent: „Partner, ik heb 2 H.T. en ben eenmaal gedekt in de door de tegenpartij geboden kleur!" VOLGBIEDINGEN Hoe het met de volgbiedingen zit? Deze dient men te baseren op 2 slagen van de partner bij kwetsbare stand, op drie slagen, indien men niet kwets baar is. De partner biedt de overwaar de met het aantal boven 3. Minimaal is 1% H.T. vereist, met minstens drie troefjes. Een bod in S.A. of in eigen kleur vereist 2 H.T. en een „jump" in een nieuwe kleur 2Vz a 3 H.T. De „jump" is één ronde forcing. grootboek, kortom een groot ge deelte van het financiële leven ge schiedde gedwongen via de banken. Hierdoor hebben deze instellingen, aldus meende men, een aureool van veiligheid gekregen. Het blijkt nu, dat het toezicht op de bankinstellin gen veel te slap is geweest. De re gering moet van de morele verant woordelijkheid worden overtuigd dat zij hier dient te helpen. De zich in Rotterdam in arrest bevindende directeur van de Oude waterse bank, mr. C. M. V., heeft tegenover de officier van justitie verklaard, dat hjj met een Amster damse bankrelatie handel heeft ge dreven in zwarte effecten. Deze laat ste is nu ook gearresteerd. Montgomery komt in Amsterdam. Veldmaarschalk Montgomery van Alamein zal volgende week Vrijdag een bezoek brengen aan Amsterdam. Het initiatief voor dit bezoek ging uit van de organisatie „Concordia", die zich ten doel stelt het saamhorig heidsgevoel tussen de jeugd van West- Europa en van de Engels sprekende landen te versterken door haar samen te brengen in vacantie-werkkampen. Burgemeester d'Aüly heeft zich be reid verklaard aan het noenmaal, dat ter gelegenheid vanhet bezoek van Veldmaarschalk Montgomery in het Internationaal Cultureel Centrum zal worden gegeven, als tafelpresident op te treden. Van rechtsvervolging ontslagen. De 25-jarige pijpfitter C. L. H. uit Rotterdam, die er van verdacht werd in begin November betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van twee kinderen, resp. twee en drie jaar oud, uit een kindertehuis te Hillegersberg, werd door de Rotterdamse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Tegen hem was een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek geëist. De Amerikaanse reis van Prins Bemhard. Door mr. J. Thomassen, de particu lier secretaris van Z.K.H. Prins Bemhard. is thans het voorlopige reisschema voor de Prins voor Zuid- en mldden-Amerika bekend gemaakt Deze reis begint op 16 Januari met een bezoek aan Puerto Rico, waar de Prins de gast zal zijn van de gouverneur. Van de 18e tot de 29ste Janu ari bezoekt de Prins daarna de Ned. An tillen, waarna hij op 30 Januari in La- guaira zal aankomen voor een bezoek aan Venezuela, dat vijf dagen zal duren. O.m. zal Prins Bemhard het geboorte huis van Simon Bolivar bezoeken en een krans leggen op het graf van deze grote Zuid-Amerikaan. Na een bezoek aan Maracibo vertrekt de vorstelijke reiziger per vliegtuig naar Suriname, waar hij op 3 of 4 Februari zal aankomen, waarschijnlijk na een rondvlucht boven het gehele land. In Pa ramaribo zijn ontvangsten in het Gou verneurspaleis en bij de Staten, terwijl daarna o.m. nog een huldiging door de marktvrouwen en bezoeken aan de lepro zerie. plantages en bosnegerdorpen vol gen. Het bezoek aan Suriname duurt tot 15 Februari, op welke dag de Prins naar Rlo de Janeiro vliegt voor een driedaags ver blijf in Brazilië; daarna komt Argentinië aan de beurt. In beide landen wordt de Prins door de president ontvangen, even als trouwens in Mexico, waar Z.K.H. van 24 tot 28 Februari zal vertoeven. Maar voordien valt het bezoek nog aan Cura cao. Van Mexico vertrekt de Prins naar New York voor een particulier bezoek aan Prins Aschwin en een bezoek aan vlieg tuigfabrieken. In Washington zal Z.K.H. de gast zijn van president Truman. Ten slotte vliegt Prins Bemhard naar Canada, waar Ottowa en Quebec officieel bezocht zullen worden. Het is nog niet bekend of de Prins daarna per schip of per vliegtuig naar Nederland zal terugkeren. Weer twee vissersboten in België opgebracht. De Nederlandse vissersvaartuigen ..U.K. 22' en „U.K. 162" zijn door de Belgische zeevaartpolitie naar de haven van Oost ende opgebracht, daar zij in de Belgische territoriale wateren visten. De lading, 1500 kg haring en de netten, werden in beslag genomen. Knoeierijen aan het loket. Omtrent de onregelmatigheden op het postkantoor te Roosendaal, in verband waarmee, gelijk reeds gemeld werd, de 29-jarige beambte J. van der L. is gearresteerd, vernemen wij nader, dat de verdachte heeft bekend de volgen de knoeierijen te hebben gepleegd. Een loopjongen van een Roosendaal- se graanhandel bood in April 1944 'n bedrag van 3000 ter storting aan van der L. aan. Deze kwam tot de ontdekking, dat de knaap 3500 bij zich had .Hij maakte de jongen de vergissing niet bekend en behield zelf de teveel betaalde 500. De graanhan delaar ontdekte echter de fout en zo wel de loopjongen als de beambte van der L. werden ondervraagd. De loop jongen werd ontslagen omdat hij van verduistering verdacht werd. Van der L. bracht na veertien dagen echter het geld terug naar dc graanhandel onder voorwendsel, dat „iemand" hem ver zocht had deze zaak in orde te bren gen. Hij deelde toen ook mee, dat de loopjongen vrijuit ging. Van der L. heeft verder toegegeven Commissie voor exportplan geïnstalleerd. Ter installatie commissie voor het exportplan heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van econo mische zaken, prof. G. Brouwers, na mens minister van den Brink een re de uitgesproken, waarin hij er aan herinnerde, dat het jaar 1952, dat voor ons land van beslissende bete kenis zal zijn, omdat wij dan voor de taak zullen staan uit eigen kracht onze betalingsbalans op een behoor lijk niveau in evenwicht te houden, snel nadert. De ontwikeling van on ze export wordt in het algemeen als een indicatie beschouwd van ons al of niet slagen. Hierbij wordt een zeer speciale aandacht geschonken aan onze uitvoer naar de U.S.A. De bete kenis, die in dit verband aan de werkzaamheden van de commissie moet worden gehecht, kan nauwelijks worden onderschat. Prof. Brouwers verklaarde tenslot te namens de minister de advies-com missie geïnstalleerd. Geen rijvergunningen meer. Met ingang van het nieuwe jaar zijn niet alleen de Zondagsrijvergun ningen in onbruik geraakt, maar heeft men bovendien voor een auto of mo torfiets geen algemene rijvergunning meer nodig. Deze algemene vergun ning blijft voorlopig nog wel nodig voor personen-auto's in gebruik bij het beroepsvervoer en voor alle bestel en vrachtauto's. Waarom huil je, Bambino? In Leipzig waren reusachtige aan plakbiljetten aangebracht, welke on der de titel: „Waarom huil je, Bam bino". de inwoners opwekten een on der die ^aam vertoonde revue te be zoeken. De politie moest de aanplakbiljetten evenwel verwijderen, daar vele inwo ners van Leipzig met potlood als ant woord op deze vraag schreven: „Om dat Ik in de Sowjet-Russische zöne woon". Mr. van Rhijn spreekl over de loonsverhoging. Mr. dr. A. A. van Rhljn, secretaris generaal van het ministerie van sociale zaken en voorzitter van de Interdeparte mentale loon- en prijscommissie, zal van daag, Vrijdagavond, om kwart over zeven voor de zender Hilversum I (301 m.) in de regeringsuitzending „verklaring en toe lichting". gestelde vragen beantwoorden inzake de door de regering genomen maatregel tot 5% loonsverhoging. in de loop van de jaren 1943—1949 re gelmatig kleinere, door particulieren te veel betaalde bedragen te hebben behouden en op deze wijze ongeveer 500 in totaal te hebben verduisterd. Een even groot bedrag eigende hij zich toe door voor postpakketten en dergelijke meer te rekenen dan hij in werkelijkheid frankeerde. Verdachte heeft tenslotte nog toegegeven kleine re diefstallen te hebben gepleegd uit de kassen van collega's, waaruit hij eveneens in totaal rond 500 heeft ontvreemd. Griekse regering afgetreden. De Griekse coalitie-regering van Alexander Diomedes (partijloos) is af. getreden, zo is officieel te Athene be kend gemaakt. Dit aftreden is gevolgd op dat van veldmaarschalk Alexander Papagos, de Griekse opperbevelhebber. Het kabinet-Diomedes, bestaande uit liberalen, polulisten en unionisten, werd 1 Juli jl. na de dood van de voormalige liberale premier Themisto- cles Sophoelis, samengesteld. Diome des is 74. Geen vreemde woorden meer voor Russische medici. Vreemde medische termen zoals tu mor. palpitatie en resorptie, welke on gewijzigd aan de buitenlandse litera tuur zijn ontleend, zullen volgens de Literaire Gazette uit de Russische me dische terminologie verwijderd wor den. Professor Moltsjanof, hoofd van een speciale commissie van de academie voor medische wetenschappen, heeft verklaard, dat duizenden vreemde woorden in de Russische mediscne literatuur zijn opgenomen en dat deze gewijzigd dienen te worden om de prioriteit der Russische geleerden op medisch gebied te herstellen. Behandeling zaak van tweeling Hooper begonnen. Het Schotse hooggerechtshof te Edinburgh is begonnen met de behan deling van de zaak van de Schotse tweeling Pamela en Patricia Hooper, waarvan de vader, die te Rotterdam is geboren, in Schotland woont en de moeder, die thans gehuwd is met de Duitse dr. Eltzbacher, in Nederland. Het hof moet beslissen aan wie van de twee de tweeling toegewezen zal wor den. De moeder was tijdens de zitting aanwezig. Marktberichten UIENVEILING THOLEN. 3 Jan.: Gewone uien f 29.75. Bonken f 29.45. Drielingen f 29. Picklers f 23. Aanvoer 36 ton. Peen IX t 10. Voerpeen f 3.80. Aanvoer 18 ton. Alles per 100 kg. UIENVEILING ST. MAARTENSDIJK. 3 Jan.: Gewone uien f 29.83f 29.86. Bonken f 29.10. Drielingen f 28.80. Pick lers f 23.10. Stek f 9.34. Aanvoer 50 ton. VEILING WALCHEREN. Marktbericht eieren. Periode 2 Januari9 Januari. Sortering I. Minimumprijs voor pluim veehouders f 2.28 per kg. Vuilschaügen 2 cent minder per ei. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 5 Januari. Exportgarnalen 1104 kg.: 147202- Schar 176 kg.: 42—50; Bot 355 kg.: 43—48; Wij ting 55 kg.: 19—23; Kabeljauw 1 kg.: 85; Ongesorteerde vis 16 kg.: 3147; Sar- dljn 3 kg.44. Na 25 jaar kwam er eindelijk een vinder. Een visser, Julien Janssens uit Heist-aan-Zee, heeft een fles uit zee opgevist, die de volgende boodschap bevatte: „S.s. Organla, in zee geworpen op 17 Mei 1925. De vinder gelieve te schrijven aan J. van Riet, neren- logement, Harlingen, Nederland." De zeeman heeft zich inderdaad met de heer van Riet in verbinding festeld. Bijna 25 jaar geleden had eze, eigenaar van een hotel te Har lingen, drie zulke flessen in zee ge worpen, toen hij zich aan boord van het s.s. Orania ter hoogte van het eiland Fernando Noronha op on geveer 1000 mijl van de Braziliaan se kust bevond. De hoteleigenaar heeft thans Janssens uitgenodigd persoonlijk, de fles naar hem te brengen en enige dagen zijn gast te zijn. Vier millloen verdiend, geen cent meer over. De officier van justitie bij de Bijz. Kamer van de Haagse rechtbank, eis te Donderdagmorgen tegen de drie firmanten van het aannemersbedrijf Rietveld en 's Gravendijk, uit Den Haag: de 47-jarige M. H. te Voorburg, de 52-jarige C. J. R. te Rijswijk en de 43-jarige S. M. 'sG. uit Rijswijk gevangenisstraffen gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Als bijkomende straffen eiste hij te gen ieder der verdachten een geld boete, ten bedrage van 75.000 gulden eventueel te vervangen door 1 jaar gevangenisstraf, en ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om ambten te bekleden gedurende de tijd van tien jaar. Zij hadden in de functies van boek houder, aannemer en bouwkundige van genoemde firma, gedurende de be zettingsjaren ten voordele van de Duitse oorlogvoering, militaire wer ken uitgevoerd in de kuststreek. Van de verdiensten van de firma, die door de fiscale recherche werden geraamd op 4 millioen, was. aldus verklaarden twee van de verdachten, geen cent meer over. Zij beweerden voorts met klem, dat slechts één mil lioen bruto winst was gemaakt. Zij erkenden dat de totale omzet 16 millioen gulden had bedragen. Ook In bouwbedrijven loonsverhoging. Voor de bouw-, schilder-, stuca- doors-, steenhouwers- en granitobe- drijven is nu ook overeenstemming bereikt tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties en het colle ge van rijksbemiddelaars inzake het toekennen van de vijf procent loons verhoging. Deze verhoging gaat met terugwerkende kracht op 1 Januari 1950 in. Hetzelfde geldt voor de loonsverho ging voor timmerfabrieksarbeiders, steenzetters, het zwarte corps (de ar beiders werkzaam in de wegenbouw), de heiers, de rietdekkers en de straat makers. Voetreis naar Rome. Donderdagochtend z(jn de twee Gro ningers, de heren W. Stempher en M. Zijlstra, hun grote voetreis naar Rome begonnen. Familieleden en bekenden drukten de beide ondernemende Gronin gers op het Groningse marktplein de hand. Ook de Commissaris der Koningin, de heer A H. Ebels, kwam persoonlijk afscheid nemen. De reisbagage ls niet groot Slechts een rugzak dragen deze voetreizigers bij zich. waarin de autogrammenboeken welke na afloop van de reis aan de Paus en H.M. de Koningin zullen worden overhandigd, een veilig plaatsje vonden. De eerste etappeplaats ls Assen, waar de Commis saris der Koningin in de provincie Dren the en de burgemeester van Assen hun handtekening In deze boeken zullen plaatsen. Zo zullen zij door Nederland. België, Frankrijk en Zwitserland trekken. Zjj hopen tegen April in Rome te zijn. SCHAKEN EUWE OP VIERDE PLAATS. In de zevende ronde van het interna tionaal schaaktournooi in Hastings speel de onze landgenoot dr. Euwe remise te gen de Brit Home. Dr. Euwe staat nu met twee punten achterstand op de lei ders op de vierde plaats. FENNY VERLOOR. Slechts één partij In de negende ronde van het schaaktournooi om het wereld- kam pioenschap-dames in Moskou werd beëindigd, en wel de partij tussen onze landgenote Fenny Heemskerk en de Francaise Chaudet de Silan. Fenny ver loor deze partij. Ex-K.N.I.L.-soldaat vermoord. In een kampong aan de Zuidelijke stadsgrens van Bandoeng is een voor malig soldaat van het K.N.I.L. ver moord gevonden in een put bij een verlaten woning. Het slachtoffer was, na 3 jaar dienst, sedert 2 weken woonachtig in de kampong Tjidjerah. Het lijk droeg de sporen van wor ging. Omtrent de identiteit van de moordenaars en de beweegredenen tot de moord tast de politie nog in het duister. Doodstraf voor Landwacht commandant in Drenthe. De Bijzondere Strafkamer te As sen veroordeelde de voortvluchtige opperstormleider van de Nederlandse Landwacht in Drenthe, Jacobus Pe trus Philippa uit Assen overeenkom stig de eis tot de doodstraf. Philippa organiseerde als waarnemend districtscommandeur der beroeps landwacht tal van razzia's en andere acties. Frankrijk wil een grote luchtmacht bouwen. De Franse minister voor Luchtvaart André Maroselli, heeft bekend ge maakt dat aan het einde van deze maand een wetsontwerp bij de Fran se Nationale vergadering zal worden ingediend, dat voorziet in het oprich ten van een uit 3650 vliegtuigen be staande Franse luchtmacht. Voor de uitvoering is een in twee gedeelten gesplitst vijf-jarenplan op gesteld, 't eerste gedeelte kan Frank rijk op eigen kracht ten uitvoer leg gen, terwijl het voor de voltooiing van het tweede een beroep zal moe ten doen op geallieerde hulp. De eerste helft van het vijf-jaren plan voorziet in dé bouw van 2300 vliegtuigen voor de luchtmacht en de vloot. Handlangers van ,,No! de Brabander" veroordeeld. Donderdagmorgen deed de Bossche rechtbank uitspraak in de zaak te gen een drietal handlangers van „Nol de Brabander". Een zwager van de bendeleider, de houtbewerker H. J. S. uit Dongen werd veroordeeld tot 4 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. De eis luidde 5 jaar met aftrek. H. C. A. B., koopman te Tilburg, werd veroordeeld, conform de eis, tot een gevangenisstraf van 3 ja&r met aftrek. P. A. van K., stoffeerder, eveneens uit Tilburg, tot 3 jaar en 6 maanden met aftrek. De eis luidde 3 jaar gevangenis straf met aftrek. Shaw wordt ere-Uilenspiegel. Het gemeentebestuur van Mölln, bij Lübeck, waar Tijl Uilenspiegel overle den moet zijn, heeft ter gelegenheid van de herdenking van Uilenspiegels 600ste geboortedag G. B. Shaw tot „ere-Uilenspiegel" benoemd wegens zijn„grote zin voor humor". NEDERLANDSE BASKET BALLERS VERLOREN OOK VAN BELGIS Met 39-15 hebben de Nederlandse Basket-ballers nu ook van België ver loren in het tournooi om de Europe se basket-baJltltel te Nice. In de ene afdeling leiden nu België en Zuld- Slavië en in de andere Spanje en Italië. BIUARTEN Europees kampioenschap 71/2. PIET VAN DE POL VERLOOR VAN METZ. In het biljarttoumooS om het Euro pees kampioenschap te Luik. dat Donder dag begon staan na de eerste dag drie Belgen op de bovenste plaatsen. Metz volgt dan. eveneens met twee gewonnen partijen, maar met een kleiner gemiddel de. op de vierde plaats komt de Neder landse kampioen Piet van de Pol. Don derdagmiddag won Metz van zijn land genoot en 's avonds wonnen beiden resp. van de Oostenrijker Reicher en de Frans man Gaimiche. Vlissingen aangekomen, 4 Jan.: Leuve- haven v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken. 4 Jan.: Neste n. zee. Noordzee n. Gent. Gepasseerd*n. Antwerpen, 4 Jan.: Hera v. Amsterdam. Aardijk v. Rotterdam. Sa- rangan v. Rotterdam. 5 Jan.: Amstelkerk v. Amsterdam Wega v. Londen. Gepasseerd van Antwerpen, 4 Jan.Bad- zo n. zee. 5 Jan.: Duivendijk n. Rotter dam. Delftdijk n. Rotterdam. Leerdam n. Rotterdam. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 4 Januari. Grete, Eijkema. Sambria. Smits. Tele graaf 9, Vendeville, allen naar Rotterdam. Stad Amsterdam I. Merrelaan. Knollen dam. Duinmeyer. beiden naar Amster dam. Veemex 1, Kramer, naar Brielle. Esnia, Van Verdeghem. naar Roermond. Eendracht, Oomens, naar Dordrecht. Al batros. de Waal. naar Utrecht. Luctor. v. d. Adel. Anjo, v. d. Vliet, beiden naar Delft. Vriendschap. Wagenaar, naar Vlis singen. Elvire, van Zanten, naar Rossum. Orion, Tromp, naar Straatsburg. Mineral 3, Spier. Georges, Coclez. Eneas, Vooren, allen naar Duitsland. Navexmotor 8. Blommaert, Campanula, Brabants. Pri mula, Hess. Madrano. Quist. Bizerte, Deck. Waadt, de Kok. Navexmotor 1 Blommaert. Calanda, LavooL Toiler 4. van Geest. Whistier, de Vries, allen naar BaseL Juracob. Reimund. Presto, Schram. Linus 2. Hoitus. Dakota, Schott. Isba, de Roo. Trajan. Talboom. CoL a Dow. v. d. Haute. Florentla, Versijp. Binnenvaart 26, Veld. SB 1116, de Schepper. Ajax. de Roeck. Express 53, Smits. Memel. Grisar. Rijnzeevaart XI. Schellius. Wettstein. Kleinmann. Lugano, Vucoffre. Amstel 4, v. d. Veen. Cathalina, van Baaien. Wal lis. Polfliet. Irene. Schram. Liliane, Cloostermans. Hydra, Silvius. Ans, Koch. Attentio, Grinwis. Voorburg. Zwartepoor- te. Mabuse, Dobbelaar. Ranti, van Din- teren. Salak, Meijer. Sulphuur, Duut. Neurtia, Harremans. Rijn Schelde 21, Blommaert. Onderneming, v. d. Klooster. Vios, Kuipers. Wij ka, Liemberg. Moldavia, Renken. Jannigje, van Drimmelen, allen naar België. Waar zijn onze schepen Asturias 4 Jan. van P. Said naar Rot terdam. Axeldijk 31 Dec. te Havana. Bac chus 3 Jan. te Curasao. Dalerdijk 2 Jan. te San Francisco. Drente 3 Jan. te Aba- dan. Erinna 3 Jan. te Miri. Heemskerk 4 Jan. van Gjua naar Port Said. Helicon 4 Jan. van Maracaibo naar New York. Im port 1 Jan. te Oporto. Japara 3 Jan. van Boston naar Halifax. Laertes 2 Jan. te Djakarta (Batavia). Laurenskerk 4 Jan. van Muscat naar Aden. Linge 6 Jan. te Port Gentil verw. Nigerstroom 4 Jan. te Matadi. Roepat 4 Jan. van Adelaide naar Melbourne. Salland 4 Jan. te Santos. Som- melsdijk 4 Jan. te Alexandrië. Tankhaven II 4 Jan. te Saigon. Van Riebeeck 3 Jan. van Singap. naar Djakarta. Aalsdijk 4 Jan. van New York naar Rotterdam Aalsum pass. 5 Jan. Majorca naar Genua. Alnati pass. 5 Jan. Rio Grande. Alphard 4 Jan. te Ratones. Alpherat 5 Jan. te Norfolk. Appingedam 4 Jan. Sevilla. Arax 5 Jan. van Rotterdam naar Gdynia. Ar- keldijk 4 Jan. te New York. Armilla 4 v. Pladjoe naar Djakarta. Ariadne 3 van Palermo naar Algiers. Ary Scheffer 4 Jan. van Asd- naar Bremen. Bali pass. 4 Jan. Algiers. Bonaire 5 Jan. te Deme- rara. Borneo 2 Jan. van Belawan naar Suez. Breda 5 Jan. te Valparaiso verw Breda 5 Jan. te Valpararaiso verw. Castor 5 Jan. te Puerto Cabello. Clavella 5 Jan. in Golf van Suez naar Berre. Danae 4 Jan. van Catania naar Ban. Duivendijk 5 Jan. te Rotterdam. Etrema pass. 5 Jan. Madeira naar Bombay. Hercules 5 Jan. v. Rotterdam naar Gibraltar. Indrapoera p. 5 Jan. Dahlak-eiL naar Aden. Joh. van Old. velt p. 4 Jan. Port Soedan. Kertosono 4 Jan. van Suez naar Sydney. Kota Ba- roe pass. 4 Jan. Evenaar. Kota Gede pass. 5 Jan. Brothers. Lemsterkerk 4 Jan. van Bombay naar Aden. Leuvekerk pass. 5 Jan. Mangalore. Lieve Vr.kerk 5 Jan. v. Abadan naar Basra. Lindekerk 5 Jan. te Marseille. Lutterkerk 5 Jan. te Ham burg. Maas 5 Jan. te Puer Aa Cabello. Maashaven pass. 4 Jan. Finisterre. Maas- kerk 5 Jan. te Accra. Madoera pass. verm. 5 Jan. Guardafui. Midas 4 Jan. te Oran. Molenkerk pass. 5 Jan. Ouess. n. Ant werpen. Salawati p. 5 Jan. Karimata-eiL naar Bangkok. Schelde sib. p. 4 Jan. Brunsb. naar Rotterdam. Sloterdijk 5 Jan. te Aden verw. Stuyvesant 5 Jan. te Madeira verw. Tabinta pass. 5 Jan. Port Soedan. Tankhaven III 5 Jan. te T. Uban. Tiberius 4 Jan. van Trinidad naar Mobi le. Titus 4 Jan. van Gibraltar naar Pi raeus. Triton 5 Jan. te Maracaibo. Tyne sib. 4 Jan. te Baltimore. Van Riemsdijk 4 Jan. te Djakarta. Waterman 4 Jan. t. h. v. P. Soedan. KERKNIEUWS. WAT NIET EERDER VOORKWAM. Candida ten in de theologie hebben als zij beroepbaar zijn in de regel zes weken bedenktijd gerekend van af de datum van het eerste beroep. Zo is het althans in tal van kerken van GereL confessie. Cand. J. W. Kersten te Rotterdam, die thans een beroep heeft aangenomen naar de GereL gemeente van Genemuiden heeft op deze regel wel een zeer sterke uitzondering gemaakt In Juni 1948 werd hij beroepbaar verklaard maar hij heeft gedurende ruim 11» jaar niet anders ge daan dan voor op hem uitgebrachte be roepen te bedanken. Zo ls hij in deze periode aan niet minder dan 54 beroepen gekomen. In deze anderhalf jaar zijn er tien gemeenten geweest die voor de tweede maal een beroep op hem uit brachten. Een gemeente n.l. Oostkape 11e deed dit zelfs driemaal. Onder de uitge brachte beroepen waren er twee in Ame rika. Als men bedenkt dat het aantal Geref. gemeenten volgens het laatste jaarboekje 135 bedraagt en het aantal dienstdoende predikanten ongeveer 25. dan heeft van de ruim 100 vacante ge meenten ongeveer 40 pet. een beroep op cand. Kersten uitgebracht. Het is in ons land niet eerder voorge komen dat een candidaat meer dan 50 be roepen op zich verenigde. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Ds. H. M. 'Strating, beroepen predi kant te Goes, zal Zondag 5 Maart af scheid nemen van de Ned. Herv. Ge meente van 's-Heer «Abtskerke. Zondag 12 Maart zal hij in de na- middagdienst intrede doen in zijn nieuwe gemeente, na des morgens be vestigd te zijn door prof. G. Seven- ster uit Leiden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Voorthulzen (2e pred.pL) S. Goverts te Valburg. Bedankt voor Putten J. T. Doornenbal te Oene: voor Wijk bij Heusden C. Treure te Wilsum; voor legerpred. in vaste dienst J. Matzer van Bloois, res. legerpred. te Amersfoort. GEREF. KERKEN. Beroepen te Balk en Wijckel A. J. Jans sens, cand. te Ter Aard (Dr.); te Wilder- vank J. S. Greidanus te Dedemsvaart- te GoOnga S. de Vries, cand. te Zuilen. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Zuidwolde (Dr.) J. Ver- kade, cand. te Hattem. HERV. KERK. Ds. J. P. van Roon, Herv. predikant te Kortenhoef, heeft de toezegging van beroep naar Zierikzee aangeno men. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Genemuiden J. W. Kersten, cand. te Rotterdam, die bedank te voor Beekbergen, Boskoop. 's-Graven- hage. 's-Gravenpolder en Leerdam. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3li) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% InvesteringscerL 3 Nederland 1962—64 Nederland 196264 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. a f 100 2',»% Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia My. Deli My. Anaconda General Motors Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania fondsen was Donderdag iets geluwd. De beurs was algemeen zeer kalm gestemd de koersen konden zich na goed prijs houdende opening, slechts met moeite handhaven. Ook op de Amerikaanse markt ging het wat rustiger toe. Het agio boven de New-Yorkse pariteit, waarop de certificaten tot dusver lagen, scheen Iets verminderd. Dit agio loopt voor de diver se fondsen sterk uiteen en werd thans getaxeerd op 10 15%. De omzetten wa ren Woensdag kleiner dan Dinsdag. In het verdere verloop bleken de koersen niet veel van het peil van Woensdag af te wyken. 4 Jan. 5 Jan. 100% 101 93% 98% 97-T; 97% 99 98% 98% 98% 99% 99% 80% 80% 100% 97% 97% 97% 98 104% 104 163% 163 188% 188% 308 305% 146 145 191 196% 187 243% 242% 233 232% 149% 150 295% 295% 152% 152% 162 162 149 149 152% 153% 140 141 150 150 166% 165% 128 127 152% 152% 31% 32% 81% 81% 44% 46 11 11% 5% 13% 13% 19% 19% Indonesische

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5