DE ZWARTE ORCHIDEE Stcrtiano GOES KAN VAN DE ONDERSTE PLAATSEN WEGKOMEN CHL00RGEHALTE IN SLOTEN VAN ROZENBURG VEEL TE HOOG NIEUW GEMEENTEHUIS KWAM TE CADZAND GEREED HET BEELD VAN EEN WILDE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1900 Dat laaiende branden op de maag, dat U elke maaltijd tot een obses. sie maakt. Maar aan dat lijden kunt ge toch dadelijk een einde maken! Neem bij de minste aanwijzing van zuurbran- den op de maag, één of twee Ren- nies. Innemen zonder water of wat ook gewoon maar laten smelten in de mond en die bx-andende pim verdwijnt als bij toverslag van de ene minuut op de andere. En Ren- nies smaken nog lekker ook. Zorg er voor, altijd een paar Rennies by U te steken. Om zelf gewapend te zyn bij de eerste aanval van zuur- branden ofom een Uwer disge noten te helpen. Rennies worden uit sluitend verkocht bij Apothekers en Drogisten. WIELRENNEN MIDDELKAMPPELLEN AARS IN ZESDAAGSE VAN HANNOVER In de zesdaagse van Hannover wel ke van 3—9 Febr. a.s. gehouden wordt zal de Zeeuwse wielrenner Middel kamp een koppel vormen met Kees Pellenaars. Oost: Ensch. BoysGo Ahead. Henge lo—Quick N. WageningenAGOW. NEC Enschede. HeraclesZwolse Boys. Zuid I: RBCNOAD. Sitt. Boys—Hel- mondia. MVVBrabantia. VWKerk- rade. PSVlomburgia. Zuid II: NAC-BW. Longa—Willem II. BleyerheideTSC. MauritsJuliana. Sp. el. EmmaEindhoven. Noord: Be Quick—Achilles. Leeuwar den—Velocitas. HSC—Heerenveen. GVAV —Friesland. Reeds twintig maal de toelaatbare hoogte. Kwijnende gewassen. (Van onze reizende redacteur). De rijkstuinbouwconsulent ir. J. M. VOETBALPROGRAMMA In Zierikzee puntenverdeling te verwachten. De eerste voetbaldag in het nieuwe jaar brengt een volledig programma, waarin enkele belangrijke ontmoetingen zjjn opgenomen- De uitslag hier van zou wel eens van heel veel invloed kunnen z(jn op de eindstand. In dit verband is de wedstrijd in Goes belangrijker dan die in Vlisslngen daar de Goesenaren zich door een overwinning veilig hebben te stellen. In de derde klas staan onze hoofdstedelijke ploegen voor een lastig karweitje. Zierikzee is op eigen grond zeker geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en Meto is ook al een harde noot die niet zomaar gekraakt is. Voor RCS ligt er in het uitstapje naar RKFC ook al gevaar. In Zeeuwsch Vlaanderen lijkt het een beste dag voor Terneuzen te zul len worden nu Axel en Corn Boys elkaar te l(jf gaan en ook Clinge een gevaarlijke klip te omzeilen krggt. In de vierde klas is de uitslag van de wedstrijd in Schoondijke van veel belang terwijl bjj de reserves de beide koplopers elkaar op de Raayberg ontmoeten. 2e KLASSE B. VlissingenBaronie; RKTWDos- ko; Rood Wit (W)—SET; Goes—Hero; InternosAlliance. De Baronie zal niet van plan zijn de kopgroep vaarwel te zeggen, maar of hun goede voornemens verwezen lijkt zullen worden staat te bezien, nu ze bij Vlissingen hun opwachting komen maken. RKTW zal er in ieder geval wel niet slechter voor komen te staan, want de wedstrijd tegen Dosko moet de Tilburgers de volle winst kunnen opleveren. SET zal ook wel niet in staat zijn van Rood Wit op eigen grond enige winst weg te halen. Voor Goes is er heel wat aan gelegen ook ditmaal van Hero te win nen, hiertoe zijn ze ook wel in staat. De uitslag van de wedstrijd in Etten is moeilijk te voorspellen. 3e KLASSE D. ZeelandiaMetoMoeRoosendaal; Odio—BSC; Nieuw Borgvliet—Steen bergen; ZierikzeeMiddelburg; RK FC—RCS. Zeelandia zal van goeden huize moeten komen, om Meto de voet dwars te zetten. MOC moet normaal gesproken van Roosendaal kunnen winnen. Odio zal ook wel niet zo heel veel moeité hebben om BSC er onder te houden. Misschien kan Steenbergen zich een puntje toeëigenen tegen Nieuw Borgvliet. Zierikzee en Mid delburg hebben beide de punten nog heel hard nodig en het zal op Schou wen dan ook geducht spannen. Een puntenverdeling lijkt ons nog het meest waarschijnlijke resultaat. Voor RCS staat er een lastig karweitje voor de deur in de vorm van een uitwed strijd tegen RKFC. De Souburgers zullen er goed aan doen de volle buit te bemachtigen want de concurrenten liggen op de loer. 3e KLASSE E. TerneuzenOostburg; SteenSluis kil; Ria W—Clinge; Aardenburg— Hoofdplaat; Breskens—Hontenisse; AxelCorn Boys. Ook Oostburg moet zich prepareren op een nederlaag in Terneuzen. Sluis kil heeft iets goed te maken tegen Steen, al staat het te bezien of ze daarin zullen slagen. Ria is geen ge makkelijke kluif voor Clinge. dat bij een nederlaag zijn matten wel kan oprollen. Aardenburg lijkt ons ook voor Hoofdplaat te sterk. Breskens zal zich zeker niet door Hontenisse in de luren laten leggen. Van uitermate veel belang is de uitslag van Axel Corn Boys. In Sas van Gent trokken de Boys destijds aan het langste eind. Een nederlaag zou hen de kopplaats kunnen kosten. 4e KLASSE G. HulstIJzendijke: SchoondijkePa trijzen; BiervlietYerseke. Hulst zal tegen IJzendijke zeker wel aan zijn trek komen, maar wie de winnaar zal zijn in Schoondijke valt moeilijk te zeggen. Voor de ver liezer gaat het er in ieder geval duis ter uitzien. Biervliet moet van Yerse ke winnen om zijn fraaie positie te kunnen handhaven. RES. 3o KLASSE D. RCS HBreskens II; Dosko IIv Vlissingen II; Middelburg nTerneu zen II: De Zeeuwen IIZierikzee H; Goes IIAxel II. De Souburgers hebben wel een kansje tegen de reserves van Bres kens. De strijd tussen nummer 1 en 2 op de Raayberg zou een nederlaag voor de rood-witten kunnen brengen. Middelburg II zal wel baas blijven over Terneuzen II, maar de Zeeuwen II zullen de handen vol krijgen aan de mannen uit Schouwen evenals Goes II aan de Axel-reserves. DE EERSTE KLASSERS. West I: Hermes DVSVSV. Zeeburgia— Sparta. DOS—KFC. ADO—Feyenoord. Blauw WitHaarlem. West II: Xerxes—DWS. EDO—HBS. 't GooiAjax. NeptunusSVV. RCHde Volewijckers. De in aanleg zynde afsluitdijk in de monidng van de Brielse Maas van het Noorden uit gezien. Van de 1900 m is thans 700 m voltooid. STRIJD TEGEN HET ZOUT (II) Riemens, een bekende figuur in het Westland, is de eerste geweest, die op wetenschappelijke groiïden de fnuiken de invloed van het zeezout op de ge wassen heeft aangetoond. De Zuid-Hol landse Eilanden vallen weliswaar bul. ten zijn ambtsgebied, maar rondom Naaldwijk worstelt men met hetzelf de vraagstuk, zodat hij alle reden had er zich mee bezig te honden. Zijn methode was even eenvoudig als doeltreffend. Hij zette onderschei dene planten in potten uit en be sproeide de aarde geregeld met wa ter, waarin zout was opgelost.- Zo kwam hij tot de slotsom, dat een chloorgehalte van meer dan 300 mili- gram per liter nadelige gevolgen heeft voor het gewas (chloor is het bestanddeel in zeezout, dat de nade lige gevolgen veroorzaakt). Toen men dit eenmaal wist is men in 19&! op zeventien plaatsen in het bedreigde gebied proeven gaan nemen op tien uiteenlopende dagen. De 170 monsters slootwater bleken 230 tot 425 milli gram chloor per liter te bevatten. Jn 1937 en 1938 zijn die proeven herhaald. Toen bevatten de monsters voor 97 pet. reeds meer dan 300 mg., 79 pet. meer dan 600, 45 pet. meer dan 1200 en 28 pet. meer dan 1800. Het vee is beter bestand tegen het chloor dan het gewas, maar boven de 1200 mg. begonnen ook in de stal gezondheids stoornissen op te treden. COMMISSIE. De noodzaak om er wat aan te doen was nu wel zonneklaar aangetoond. Er moest nu terstond wat gebeuren, duswerd er een commissie inge steld om rapport uit te brengen. Nu, de commissie-Schlingemann had slechts twee jaar nodig om na te gaan en vast te leggen wat er nu eigenlijk diénde te geschieden, maar toen zij in 1940 haar rapport uitbracht, was och, het zal wel niet nodig zijn om te vei-tellen waarom er in en na 1940 zoveel ongedaan is gebleven. Het zout drong echter verder op. dieper het land in en het chloorgehalte in de poldersloten om Voorne. Putten en Rozenburg werd hoe langer hoe hoger. De tuinders en de veeboeren echter wachtten gelaten het einde van de oorlog af, wel beseffend, dat Berlijn geen oor zou lenen aan hun klaag zangen. Na de oorlog echter werd zij het niet helemaal terstond, want er wa ren toen nóg dringender zaken te be hartigen het plan-Schlingemann weer uit de la gehaald. Maar eerst nam men nog eventjes een paar mon sters om te zien hoe de toestand was. Welnu, in de droge zomer van 1948 mat men op Voorne en Putten al 2400 mg. en op Rozenburg hier en daar zelfs meer dan 6000 mg! Twintig maal de toelaatbare hoeveelheid. Tegen deze cijfers, tegen kwijnende groentetuinen en tegen stervende koeien viel niet te argumenteren. Daarom bracht de minister van Ver keer en Waterstaat een post op de be groting 1949, groot genoeg om het plan-Schlingemann, zij het enigszins vereenvoudigd, uit te voeren. De be groting werd goedgekeurd an nu kon men dan eindelijk beginnen met de uitvoering. In het voorjaar van 1949 ten dele al een beetje eerder zelfs verschenen de ingenieurs, de aan nemers. de werklieden, de vaartuigen, de zandtreintjes, de betonmolens en al die andere gebruikelijke attributen der Waterstaatswerken. En men zette z'n schouders eronder! (Wordt vervolgd). Een woonhuis werd verbouwd Tot de misère's van Cadzand behoó rde het ontbreken van een goed ge meentehuis. ..Komt U liever bij my thuis, of laten we elkaar ontmoeten in Hotel Noordzee, dan kunnen we rustig praten". Dat was het gebruikeiyke ant woord van burgemeester J. A. Leenhouts, wanneer men hem om een on. derhoud vroeg, dat in een meer vertrouwelijke sfeer gevoerd moest worden. Een rustig en vertrouwelijk gesprek in het oude gemeentehuis was niet mogelijk, om de eenvoudige reden, dat de burgemeester met de secretaris en de secretarieambtenaar in een enkel vertrek huisde, waar het publiek zo maar kon binnenvallen omdat een lo ket ontbrak. Aan deze onhoudbare toestand is nu een einde gekomen, want Cadzand heeft een nieuw gemeentehuis. Het is weliswaar nog niet helemaal afge werkt, maar het kon betrokken wor den en zo ontving burgemeester Leen houts ons in zijn eigen werkkamer een mooi en rustig vertrek, dat uit ziet op een grote tuin. Schuifdeuren, waarvoor lichte gor dijnen hangen, sluiten het vertrek af van de secretarie, waar de secretaris de heer P. Verhagen thans met nog meer opgewektheid dan voorheen zijn werk verricht. Er is nu ook een be hoorlijke afscheiding gemaakt voor 't publiek, hetgeen aan de rustige voort gang van het werk ten goede komt. Het nieuwe gemeentehuis ligt schuin tegenover het oude. Het is geen nieuw gebouw, maar een vroeger woonhuis, dat een grondige verandering heeft ondergaan. Een fraaie, brede deux-, waarboven een smeedijzeren lantaarn hangt, geeft toegang tot een ruime vestibule, waar een eikenhouten bank is geplaatst voor de wachtende be zoekers Een brede trap, met kunstig be werkte leuning, voei't naar de boven verdieping, waar de ruime x-aadszaal is. Rond de zware eiken, gebeeldhouw de tafel, staan de 9 nieuwe, met rood leer beklede zetels. In de rugleuning van de voorzittersstoel is het wapen van Cadzand aangebracht. Een mo derne lamp werpt licht over de gehe le lengte van de raadstafel. Op de bo venverdieping is voorts nog 'n vertrek, dat thans tijdelijk in gebruik is bij 't Centraal Bureau voor Bouw- en Wo ningtoezicht. Verder zijn er vertrek ken voor archief, kluis, enz. Alle vertrekken zijn voorzien van nieuwe vloerbedekkingen, gordijnen, lampen, enz. Het schilderwerk is in lichte kleuren gehouden. Het nieuwe gemeentehuis is een be langrijke aanwinst voor Cadzand! FEUILLETON ALLAN SWLNTON 79 Een besluit onder woorden bren gend, dat nog geen tien seconden oud was, zei Sam: „Dat deed het ook niet, toen ik nog professor was met een academische toekomst. Maar dat is af gedaan. Geen verdere collegezalen voor mij". Verbaasd riep Mary. „Maar Sam! Ik dacht, dat je van je werk hield". „Dat doe ik ook. En nu ga ik het werk doen ook en niet alleen er over praten tegen een stel opgroeiende jon gelui. Ik ga als free-lance werken. Er is nog zoveel te doen op het gebied van ondex-zoek en expedities, die wel een botanist mee willen nemen, als hij zelf financieren kan. En dat zijn dingen, die ik zou kunnen doen, als ik wat geld om handen had". „Wel", zei Hugh, ..dat zal geen be zwaar zijn, als we de orchidee op de juiste manier pousseren. Dan zullen de middelen ruim genoeg vloeien". „Goed", gaf Sam ten antwoord. „Dat betekent, dat we allemaal onder dak zijn. Ik ben blij voor jou en Mary. Jullie hebt er beiden hard voor ge vochten. Ik zie jullie al op die voorva derlijke gronden". Hugh schudde het hoofd. „Ja maar niet als gezeten landheer. Ik heb kort geleden, wat men noemt, het licht ge zien". „Wat voor licht?" „Overal toenemende bevolking, maar geen nieuw land, terwijl de hulpbronnen der natuur verminderen Ieder wil meer hebben, men haat het werk op het land. maar vergeet,, dat men alleen leeft bij gratie van hen, die dat nog wèl willen doen". „En dus?" „Het staat al aan de muur geschre ven. De mens zal door de natuur ge disciplineerd worden en alleen de meest geschikte zullen het overleven. Dat zullen zij zijn, die op het land werken." „Je bent een ongeluksprofeet. De beschaving zal er wel een weg op vinden". „Daarover heeft Don Arturo een waar woord gezegd: :We hebben geen beschaving. Alleen maar een ding, dat wij die naam geven. Het heeft geen ziel: alleen maar begeerten". Hugh wees naar de x-eeds zo lang dode stad. „Het enige, wat er pog tus sen zo iets en onze steden staat, zijn de boeren en dat wordt door veel te veel mensen vergeten. Ik ga mijn geld gebruiken, om het land terug te kopen, dat wij moesten verkopen en onze plaats zo te maken, dat die ge heel in eigen onderhoud kan voor zien". Hij keek Mary aan en ging voort: „Wij zullen onze zonen groot brengen als vrije mensen, die het land liefheb ben en er op en er voor leven. Deze gx-oei, die wij bij vergissing een be schaving noemen, staat gereed om te vallen, omdat de mensen vergeten, dat die ook wortels moet hebben. Als dat zo gaat, zal ons geslacht veilig op zijn eigen grond zitten, evenals hun voor vaderen voor deze huidige zotheid be gon". Daarna ging hij tegen Sam voort: „Maar nu wat die oi-chidee betreft? Hoeveel neem je er mee?" „Oh, ik denk een dozijn. Ik moet nog heel wat meer collectionneren, dus zal ik niet zoveel ruimte hebben". Mary zei: „Je moet die specimen van Grootvader's nieuwe soorten ook mee nemen. Wil je dat doen? Als een gift van hem aan de Stichting". „Dank je graag". „Dat is alles in orde", zei Hugh. „Als we gaan, zullen we zoveel zwarte planten meenemen, als we kunnen, met de bloemen er af geplukt en we zullen niets zeggen voor jij het nieuws bekend gemaakt hebt. Dan zullen we verkopen op de markt, die jouw plu- bliciteit geschapen heeft. Zeg niet, dat de vondst groot was, of waar ze te vinden zijn. Ik kan een vliegmachine besturen. Als we er meer willen heb ben, zal ik een watervliegtuig op dat meer neerzetten en kunnen we het ge heim toch nog bewaren." „Als je al zo gauw weg moet, laten Kunst van het Zuidzeegebied In Stedelijk Museum te Amsterdam. De houten man, wie weet hoeveel eeuwen geleden uit een boomstronk gehakt door een bewoner van het Paaseiland in Polynesië, met z'n lang werpig hoofd, ronde schedel, gekarteld voorhoofd en ogen van visbot met obsidiaan pupille staart me tegelijk wezenloos en lichtelijk spot tend, tegelijk vastberaden en timide, tegelijk Weltfremd en geladen met levenservaring aan. Er zjjn daar meer van die mannen. En er zijn knot sen, schilden, praüwenstevens, trommen, cultus- en geestenbeelden, sche delmaskers met gebleekt mensenhaar, maskers met authentieke men senschedels en allerhande andere gebruiks- en versiesrings-voorbrengse- Ien uit het Zuldzee-gebied, die in deze dagen tesaam zijn gebracht in een aantal vertrekken van het Amsterdams Stedelijk ^Museum. Niets is hier meer hoorbaar van het rumoer der stad, die voortjaagt in de late namiddag. En als men zo door die stille kamers loopt, langs al die hou ten beelden, en wat er by ligt, dan kan het gebeuren dat dit alles tot een vreemd, een mysterieus leven geraakt. maar zijn onmachtig de mens van die stem te benaderen. Op een tentoonstelling als deze kunnen sommige dingen zo helder voor een mens worden, dat het een moment adembenemend is. Ineens is 't gordijn verschoven en ziet men het panorama van een andere, vreemde, wonderlijke wereld. Iedereen heeft daarmee te maken, al beseft men dat niet altijd. Dat be wijst ons verlangen naar een „droom- eiland" naar een Ultima Thule. Naar een atol ergens in de Pacific, naar een palmenstrandje ergens bij een schuimend uitruisende branding. Dat bewijst onze koorts als we het ver haal lezen van de mannen van de Bounty. Dat bewijst ons heimwee naar een leven zoals dat door een Al len Gerbauld geleefd werd, alleen in een kotter, bij deze eilanden. Het is het onlustgevoel om te moeten leven in een wereld-in-vakken, in een we reld waarin ieder mens zeven maal maskers draagt, in een wereld van neon- en gaslichtbuizen. In een we reld van chroomstaai en plastic. Van asfalt en nylon. En van cellofaan. En van de lopende band en stukwerk. Het is het onlustgevoel in ons, dat doet luisteren naar de liedjes van de Kilima-Hawaiïans. En doet zien naar zogenaamde Zuidzeefilms met Doro thy Lamour en Hedy Lamarr. En dat ons in de Franse bazar of in de Ga leries Modernes een surrogaat-god heid j es doet kopen voor de schoor steen. De wilde, die op zo'n Zuidzee-eiland geknield lag over een stuk hout, en daaruit een voorouderbeeld hakte, deed in wezen precies als wij, die naar de fotograaf lopen om ons te laten portrettéren. Die wilde had maar één wens: zich later te laten voortbestaan onder hen die na hem kwamen. Willen wij, met onze foto's anders? Ook hoogglanzend en ge flatteerd? In dat opzicht bleef de mens zichzelf gelijk. Het allervreemdste was, die middag, dat deze beelden een schoonheid be zaten die onvei'klaarbaar was. Hoe kan zo'n ruw stuk hout, pover be dekt met kalk en verkleurde vex-f, on beholpen bewerkt xnet de apparatuur uit het Stenen Tijdpei'k, zo primitief dat men er nauwelijks een menselij ke vorm in kan herkennen, zó schoon zyn? Ik denk dat dit alleen is te verklaren, omdat deze dingen, deze knotsen en prauwenstevens zo ver- sehx-ikkelyk waar zyn. De Polyne- siër, die eeuwen en eeuwen geleden deze houten pop schiep met houten instrumenten uit hout, deze wilde wenste alleen iets te maken dat zijns gelijke was. Hij slaagde daarin maar zeer betrekkelijk. Maar wat ontstond, dat ruwe mensen-blok, onbeholpen grotesk en demonisch tegelijk, dat leeft vandaag de dag nog een fel en intens leven. De wilde van dat eiland, die ge bukt zat over het hout, onder de vochtige broeiing van het hijgend oerwoud, en die bezig was vorm en gestalte te geven aan dat brok weer strevend hout, deze man wist niets van kunst. Hy wist niets van tech niek. Hij kende niet de ervaring van het ambacht. Hij had geen routine. Wat hy maakte kwam regelrecht uit hemzelf. En toen het klaar was, ein delijk, na vele dagen, was het iets dat allerlei eigenschappen bezat. Maar éne zeer in het bijzonder: het was waar. EXPERIMENTELEN Ik moest die middag telkens den ken aan de tekeningen en schilde rijen van de experimentele artisten, die enkele weken geleden nagenoeg dezelfde kamers van het zelfde mu seum vulden. Daar waren afbeeldin gen die merkwaardig veel gelijkenis vertoonden met datgene, wat op de ze expositie van Zuidzee-kunst is ten toongesteld. En ik dacht dat het wel zó moet zijn, dat die jonge kunste naars trachten terug te gaan tot de waarheid in de demonen-maskers en de houten beeldjes der Polynesiërs, omdat daarin de waarheid in pure, naakte waarachtigheid verankerd ligt.1 De waarheid die eens, jaren ge leden, Gauguin, de grote Franse schilder, ging zoeken in Polynesië, omdat hij zèt was van zyn aan cul tuur overzadigd land, dat geestelijk op sterven lag. Hij ging naar de eilanden, vond zichzelf en daarna: 't geheim, het ontzaglijk mysterie van de waarheid der eerste, allerprimi- tiefsle, allerjongste kunst. Gauguin keerde nooit terug naar Frankrijk, maar jaren later werd hij apostel en vernieuwer. De jongste experimentalisten faal den. Natuurlijk faalden ze. Ze zijn te „knap", te gecultiveerd, ze zitten te vast gekluisterd aan de wereld die ze verachten en vertrappen, maar die hen onontkoombaar meesleurt. Zoals Ixion door Jupiter met levende slagen werd vastgeketend op een im mer wentelend gloeiend rad. Ze luis teren ademloos naar de echo van de roep van die wilde op zyn eiland, NIEUW FEUILLETON: „LeUy's moeilijke keuze'' Vandaag plaatsen wij het slot van ons feuilleton „De Zwarte Orchidee" en morgen is er dus het begin van een nieuw. Wij kozen daarvoor een uit het En gels vertaalde roman: „Letty's moeilijke keuze" van Mary Burchell: een charmant verhaal van een aardig jong meisje, twee mannen, een stiefmoeder sn een oud familie-landgoed. Wanneer het U gaat als ons zelf, zal dit nieuwe feuilleton U tot de laatste aflevering boei- V- =J Deze tentoonstelling van Zuidzee- kunst kan een mens, op een verre gende, doordeweekse achtermiddag, plotseling tegenover zichzelf plaatsen. En één zo'n plomp, houten beeld, zo'n wanstaltig robot, kan zo'n mid dag plotseling ontroerend schoon en huiveringwekkend waar worden, omdat het ons toont hoezeer we af dwaalden van onszelf, hoe mecha nisch we werden, hoe kunstmatig, en hoe radeloos pover in onze uitings vormen. Hoe arm van lichaam, ziel en hart. ANTHONY VAN KAMPEN DAAR NIET we dan morgen jouw dozijn gaan uit zoeken. Het zal niet meer dan een paar uur nemen en we hebben in wer kelijkheid de plaats nog niet goed be keken. Ik zou die wel eens beter wil len zien". „Een goed ïdee'V zei Mary. „Weet je, ik heb zo'n idee, dat de Jivantés het ook niet weten, anders zouden zij het Grootvader wel verteld hebben". Waarop Sam antwoordde: „Ik dacht dat ook eerst, maar zo is het m.i. toch niet. De top van de rots is kaal op de dwergdennetjes na en hoger dan de klip boven het altaar. De enige reden, dat iemand daar boven op zou gaan, is voor het uitzicht en dan zouden zij naar het hoogste punt gaan. Het enige wat je van daar uit zien kunt, is een kale helling, die in een afgrond ein digt. Om het altaar te zien, moet je van de i-and naar beneden kijken en daarvoor is geen reden". Mary zei: „Het is toch een ironisch feit, dat die arme Grootvader zo dicht bij de mooiste orchidee geweest is en die nooit gevonden heeft". Waarop Hugh opmerkte: „Mijn oude tante zei altijd: Het beste is mis schien net aan de andere kant van de heuvel. Het enige schijnt te zijn, om je hersens te gebruiken en steeds verder vooruit te gaan". EINDE. HIER WEL (te£ Ccfakchste. hiLcLde& tegen, verkoudheid 30 cent per IOO gram Abessinië weigert beslissing der V.N. te aanvaarden. Uit de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba wordt gemeldt dat de Ethiopi sche regering de Ver. Naties telegra fisch heeft .medegedeeld, dat zij wei gert de beslissing der algemene verga dering te erkennen, waarbij Italië met het beheer van de voormalige Italiaan se kolonie Somaliland wordt belast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4