PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten schrijven Formosa af D£ BILT Truman wenst geen inmenging in de Chinese burgeroorlog DAR0EL ISLAM IN DE AANVAL WERD VAN DER WAALS MISHANDELD SAMENSTELLING PROVINCIALE ALMANAK KOST MAANDEN Vandaag VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 5 DagbJaa. uitgave van de ürraa Provinciale Zeeuwse Courant. Directie r van de Velde en F. B den Boer AdJ W de Pagter. Hoofdred. G öailintun, Pl.verv.; W. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNBMENI SPR1JS 32 ct per week; f 3.90 P kW.; fr p p t 4.15 oer kw Losse nt.mmers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Januari 1950 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58- -450, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 ibg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N, Bogardstr. C ICO, tel. 26 Engeland erkent het communistisch regiem. Alle geruchten ten spijt heeft president Truman Donderdag bekend gemaakt, dat de Ver. Staten geen militaire hulp naar Formosa zullen zenden. Ook zal er geen sprake zijn van het verstrekken van adviezen aan de Chinese strijdkrachten op het eiland. In deze op zijn wekelijkse pers conferentie voorgelezen verklaring waarschuwde Truman andere sta ten zich te onthouden van pogingen, invloedssferen te scheppen, speci ale rechten of privileges te verkrij gen of onder buitenlandse controle staande regiems binnen het gebied van China in het leven te roepen. De V. S. trachten geen speciale rechten op Formosa te verkrijgen en hebben geen roofzuchtige plannen aldaar. De V. S. zijn niet voorne mens gebruik te maken van haar gewapende macht om zich in de huidige situatie te mengen. „De V. S. zullen geen weg volgen, waardoor ze betrokken worden bij de burgerstrijd in China." Voor het begin van zijn perscon ferentie deelde Truman mede, dat hij geen vragen over zijn verklaring zou beantwoorden. De Republikeinse Senaatsleider Whezzy zei over deze verklaring te gen journalisten, dat deze dag in de geschienis nog eens beschreven zal worden als de smadelijke dag van München voor de V. S. Wel gaf later minister Acheson een toelichting op de verklaring van Loongrens voor ziektewet en ziekenfonds. Zoals bekend is, geldt voor de ziekte wet en voor het ziekenfondsenbesluit een loongrens van f 3750.—. De minister van sociale zaken bevordert echter de in diening van een wetsontwerp, strekkende o.m. tot verhoging van deze loongrens. Met de totstandkoming van de desbetret fende wet zullen intussen allicht nog en kele maanden gemoeid zijn. Het kan op het ogenblik voorkomen dat een arbeider, die op 31 December 1.1 verplicht verzekerd was krachtens ziek tewet en ziekenfondsenbesluit en die pp of na 1 Januari zijn lóón ziet stijgen bo ven f 3750.— niet langer onder die ver plichte verzekering valt. Indien over en kele maanden de loongrens wordt ver hoogd zal diezelfde arbeider echter op nieuw verplicht verzekerd zijn. Uiteraard moet een dergelijke tijdelijke onderbre king van de verplichte verzekering krachtens ziektewet en ziekenfondsenbe sluit ongewenst worden geacht. Het ligt dan ook in het voornemen van de mi nister te bevorderen, dat voor de ar beiders. die op 31 December 1949 verplicht verzekerd waren aan de verhoging van de loongrens terugwerkende kracht wordt yerleend tot 1 Januari 1950. In verband biermede hebben de Ver eniging van Raden van Arbeid, de Fe deratie van Bedrijfsverenigingen, de Zie kenfondsraad en het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties aan de be treffende uitvoeringsorganen geadviseerd, om in afwachting van de totstandkoming van vorenbedoeld wetsontwerp, voor ar beiders die op 31 December 1949 ver plicht verzekerd waren krachtens ziek tewet en ziekenfondsenbesluit en wier loon op of na 1 Januari 1950 boven f 3750.stijgt, doch f 4500.per jaar niet overschrijdt, de verzekering voorshands te handhaven. Vertrouwd wordt, dat alle belangheb- Tatikboten mogen niet het Suez-kanaal door. Een aantal Nederlandse en Australi sche tankboten, dat zich in Australi sche en Indiase havens gereed maakte voor het vervoer van olie door het Suez-kanaal naar Haifa, moeten het innemen van lading staken of de rou te via Gibraltar nemen. Hoewel de Egyptische autoriteiten begin Dec. jl. aan de rederijen meedeelden, geen be zwaar te hebben tegen het vervoer van olie-producten door het Suez-ka naal. is thans van officiële zijde wel bezwaar tegen dergelijk vervoer ge maakt. Dit houdt verband met de Pa lestijnse kwestie. Gevaarlijk snoepgoed. Volgens het Britse medische tijd schrift „The Lancet" zijn in Enge land verscheidene kinderen gestor ven door het eten van anti-histami- ne-tabletten, een nieuw geneesmid del tegen verkoudheid. De kinderen aten de tabletten, die suiker bevat ten, als snoep. Het blad verzoekt 't ministerie van gezondheid het mid del voor vrije verkoop te verbieden. Het Nederlandse autopark per 1 Augustus 1949. Het Nederlandse autopark bestond per 1 Aug. 1949 uit totaal 113.477 personen auto's, (86.369 per l-8-'48), 5.942 autobussen, 64.612 vracht auto's, (58.059 per l-8-'48), 11.764 tractoren en ruim 6.700 trekauto's en speciale voertuigen. De provincie Zuid-Holland ging in genoemde ca tegorieën aan de kop. Hierna volgde Noord-Holland. Gelderland en Noord- Brabant kwamen op de 3e en 4e plaats. In de provincie Groningen was het grootste aantal tractoren in gebruik, nl. 2.401, gevolgd door Zeeland (1304). Truman. Hij zeide, dat het eiland Formosa als een deel van het Chi nese grondgebied diende te worden beschouwd. De bewering, dat Formo sa beschouwd kon worden als een deel van het bezette Japan, achtte hij juridische haarkloverij. Formosa werd door de Japanners op China veroverd, maar in 1945 ingevolge beslissingen op de conferenties van Cairo en Potsdam aan de Chinese autoriteiten teruggegeven. De erkenning van het communis tische China zou volgens Acheson voorbarig zijn. In deze kwestie dient eerst het Congres te worden ge raadpleegd. Aan de Amerikanen op Formosa is individueel het advies gegeven 't eiland te verlaten. LONDEN ERKENT. Vandaag zal officieel worden be kend gemaakt, dat de Britse rege ring is overgegaan tot de erkenning van het Chinese communistische be wind. De Chinese ambassr ur te Lon den heeft Donderdagavond een be zoek gebracht aan de Engelse mi nister van Staat, Hector McNeil. Hem is medegedeeld, dat Engeland besloten heeft de betrekkingen met de Chinese nationalistische regering te verbreken. Onder-staatssecretaris Mayhew verklaarde als toelichting: „Hoewel erkenning van de rege ring te Peiping gunstig voor onze commerciële belangen kan zijn, koesteren wij niet de hoop, dat er kenning ons grote of onmiddellijke voordelen zal brengen. Aan de an dere kant zou men niets winnen met de oneindige boycot van een regering, die het gezag over een uitgestrekt gebied en een uitgebrei de bevolking uitoefent." Minimum-prijzen voor suiker en margarine De kruideniers-vakcentrale heeft de zelfstandige kruideniers geadviseerd het winkelpersoneel 5 loonsverho ging te geven. De centrale zal er bjj de regering op aandringen onverwijld redelijke mini mumprijzen vast te stellen voor suiker en margarine. TELEGRAM VAN GEPEN SIONNEER DEN. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden zond de minister van binnenlandse zaken het volgende telegram: „Blijkens officiële bekendmaking zal aan rijkspersoneel de 5 loons verhoging over het eerste kwartaal 1950 als uitkering ineens geschieden. Verzoeke eveneens voorschot te ver lenen op verhoging pensioentoeslag voor gepensionneerden, voor wie bo vendien reeds grote achterstand be staat als gevolg van bekende jaren lange vertraging in afdoende toeslag regeling". Per 1 Juli 25 minder Marshall-hulp. Naar A.P. in Washington verneemt, heeft de heer R. Bissel, assistent waar nemend administrateur van de E.C. A., medegedeeld, dat de Westeurope- se landen er van op de hoogte zijn gebracht, dat zij in het volgende Marshall-jaar 25 minder hulp zul len ontvangen. Het bedrag, dat de E.C.A. aan het Congres zal vragen voor de financie ring van het plan-Marshall voor het jaar beginnende 1 Juli 1950. noemde Bissel niet. Bissel gaf toe. dat dit een grote ver. mindering betekent, die voor alle lan den behalve Griekenland zal gelden, dat sterk te kampen heeft met de ge volgen van de burgeroorlog. Doodstraf voor moordenaars van Gouverneur van Serawak. De twee Maleiers Rolsi Bin Obi (19 jaar) en Marsjidi Bin Sidak (25 jaar) zjjn door een rechtbank te Siboe schuldig bevonden aan moord op Duncan Stewart, de Brit se gouverneur van Serawak, en ter dood veroordeeld. Tijdens het proces verklaarden zij, dac zij lid waren van een organisatie, die in Serawak is gevormd met het doel, Britse functionarissen te vermoorden. Vaticaan verklaart zich tegen het „doden uit genade". Naar aanleiding van het geval in de Ver. Staten, waarbij een geneesheer aan een kankerpatiënte, die nog slechts enkele uren te leven had en ondragelijke pijnen leed, mede op verzoek van familieleden, die hem verzochten dit lijden zo mogelijk te beëindigen, een injectie had toegediend, waardoor zij terstond overleed, is door een hoge functionaris van het Vaticaan het volgende verklaard: „Het doden van een zieke ook indien dit op verzoek van de patiënt zelf plaats heeft, is altijd een vorm van doodslag. Een geneesheet moet tot het einde strij den om zijn patiënt te redden, zelfs.in dien dit gevecht hopeloos schijnt". T.N.I. riep Nederlandse troepen te hulp. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, valt uit fragmentarische be. richten, die te Djakarta zijn ontvan gen, op te maken, dat in de Oostelij ke gebieden van West Java de Daroel Islam een heftige actie heeft ingezet, met name in het gebied van Garoet, Cheribon, Tasikmalaja en Brebes. Deze organisatieontketende in de nacht van 30 December een hevige aanval op Garoet en wist zij zich ge durende verscheidene uren in de stad te handhaven. Daar de sterkte van deTT.N.I. niet voldoende was. werd de hulp ingeroepen van de in dit ge bied. voor hun vertrek naar Neder land samengetrokken Nederlandse troepen. Deze hulp werd verleend en dank zij deze tussenkomst werd de stad gezuiverd, doch in de omgeving is de situatie nog steeds zeer gespan nen. Tijdens de aanval der Daroel Is lam werden in de buitenwijken van Garoet ongeveer 300 woningen in brand gestoken en sedert de aanval liggen de posten der T.N.I. voortdu rend onder het vuur der extremisten. Onbevestigde berichten spreken van een sterkte van ongeveer 30 000 man Daroel Islam troepen, die ster ker bewapend zijn dan de T»N I. en onder bevel staan van een voormalige K.N.I.L. kapitein. De troepen bestaan uit een samenraapsel van leden van Zaak tegen zijn verdediger werd aangehouden. Rechtbank gelast psychiatrisch onderzoek van mr. v. d. Starp. Voor de Rotterdamse rechtbank stond terecht de 36-jarige mr. J. E. van der Starp. voorheen advocaat en procureur te Rotterdam. Hij werd er van verdacht de eer en goede naam te hebben aangerand van J. v. d. Ende, hoofdagent van politie te Rot terdam en de reeds overleden J. M. van der Meer. in zijn brochure „Eng- landspiel", die hij in Februari 1949 heeft geschreven. De president van de rechtbank vroeg of verdachte de bronnen wilde noemen, waaruit hij de gegevens heeft geput voor deze brochure, opdat hij de president zal kunnen weten of het algemeen belang met deze publi catie is gediend. De president begreep niet. dat verdachte in zijn brochure zo goed geïnformeerd scheen te zijn. temeer omdat hij, als verdediger van van der Waals optredend, slechts vijf zes uren heeft besteed om het dos sier te bestuderen. GETUIGENVERHOOR. Een der getuigen, een ambtenaar op de rechtbank te Rotterdam, verklaar de dat verdachte hem gezegd had de beschikking te hebben over een ander en groter dossier betreffende de zaak van der Waals. Verdachte bevestigde dit, maar wilde niet vertellen van wie dat dossier afkomstig was, alvorens met de man overleg te hebben ge pleegd. De getuige J. van der Ende, één der politiebeambten, die aanwezig ge weest zou zijn bij de mishandelingen van van der Waals, waarover in de brochure sprake is, vertelde, dat hij nooit mensen mishandeld heeft. Zou hij van der Waals mishandeld hebben, dan ..zou de rechtbank van der Waals destijds als een zak benen voor zich hebben gekregen". De verdediger, mr. H. W. A. v. Toen uit Rotterdam merkte op, dat hjj ge tuigen zou kunnen oproepen, die wel degelijk door van der Ende zijn mis handeld. H(j noemde het betreurens waardig. dat mensen, die voor hun functies ongeschikt waren, zo'n be langrijke zaak als die van van der Waals was hebben voorbereid. Zelfs een verdediger, die het dossier vluch tig bekeek, zou zich ergeren aan wat er buiten het dossier om ging, want ieder wist. volgens spreker, dat gede tineerden op schandalige wijze wer den mishandeld. Ook mr. van der Starp wist dit Hij heeft er over ge schreven, aan ministers, aan procu- reurs-fiscaal. zelfs aan prof. Scher- merhorn. Nooit heeft hij antwoord gekregen. De raadsman vroeg zich dan ook af of het te verwonderen was. dat verdachte het op deze wijze heeft geprobeerd. De officier van justitie wees er op, dat de rechtbank voor de beslissing stond of verdachte al dan niet het be wijs van waarheid moet leveren. Spr. kwam echter tot de conclusie, dat de rechtbank het verzoek om bewijsvoe ring van verdachte moet afwijzen. Mr. van der Starp, die daarna nog aan het woord kwam, verklaarde, daf er in de zaak tegen van der Waals wèl mishandeld is. Hij verzocht de rechtbank hem te willen toelaten tot het leveren van het bewijs voor die dingen, die in de brochure van zijn hand zijn De verdediger had drie getuigen In Juli beginnen reeds de voorbereidingen voor de nieuwe uitgave. Omvang wordt steeds groter. Ieder jaar In begin Januari ver schijnt op onze tafel een klein, maar lijvig boekske, dat voor een krantenredactie een schat van in lichtingen bevat en dat wjj bij onze dagelijkse arbeid dan ook niet kun nen ontberen, zomin als overheids- en semi-overheidsinstellingen, Pol derbesturen en andere lichamen in Zeeland dat kunnen. Het is de Pro vinciale Almanak, die in de 30 jaar van zijn beslaan wel zonneklaar heeft bewezen, dat de volkswijsheid „Alma nak-leugenzak" niet altijd op gaat. Wat komt er al zo kijken bij de samenstelling van deze welkome gast op tal van kantoren in Zeeland? De redacteur van de Almanak, mr. J. K. Munters, hoofd-commies ter Prov. Griffie in Middelburg, heeft ons er- het een en ander over verteld. Sedert zijn komst in Middelburg in 1929 ver zorgt hij de inhoud, aanvankelijk of ficieus toen. namelijk de heer J. F. Magendans als redacteur optrad van 1941 af officieel. Hij heeft het boekje ieder jaar zien groeien, want telkenmale als een nieuwe editie op stapel wordt gezet, blijkt Zeeland nieuwe instellingen rijker geworden te zijn en zijn verdere aanvullingen en verbeteringen van de traditionele rubrieken noodzakelijk. Telde de Al manak in 1920, het geboortejaar, nog maar 380 pagina's, de editie-1949 om vatte niet minder dan 575 bladzijden en het boekje voor 1950 zal nog weer dikker zijn. In de uitvoerige besprekingen, die de P.Z.C. de laatste jaren aan de al manak wijdde, werden bepaalde wen sen ten aanzien van de inhoud geuit, terwijl ook uit de lezerskring van mr. Munters soms suggesties naar voren worden gebracht. De samensteller houdt daarmede zoveel mogelijk reke ning: zo worden in het jaarboekje voor 1950 behalve de namen van de raadsleden in de Zeeuwse gemeenten ook de politieke partijen, waarvoor zij zitting hebben, vermeld. KNIPPEN EN PLAKKEN. „In de maand Juli begin ik al met de voorbereidingen voor de nieuwe uitgave", vertelde de heer Munters ons. „Voor een belangrijk deel is het thuiswerk en ik kan U verzekeren, dat er heel wat tijd in gaat zitten. De arbeid bestaat uit knippen, plak ken, wijzigen of doen wijzigen, aan vullen, persklaar maken en corrige ren. terwijl ook de samenstelling van het trefwoordenregister en van de Polderlijst een tijdrovend werk bete kent". De heer Munters begint met het uit knippen en opplakken van de onder scheidene rubrieken. Die snippers worden namelijk bevestigd op circu laires van drie verschillende typen, resp. bestemd voor de gemeentebestu ren, de Polderbesturen en de overige instellingen. De geadresseerden wor den verzocht in de opgeplakte kopij, afkomstig uit de almanak van het lo pende jaar, de noodzakelijke wijzigin gen en aanvullingen aan te brengen. Deze circulaires gaan ieder jaar op 26 September de deur uit en komen over het algemeen ook tijdig weer retour. Het eerste deel van de alma nak, bestaande uit nimmer verande rende gegevens en Prov. kopij kan inmiddels reeds gezet worden. Natuur lijk komen ook op het laatste nipper tje nog wel wijzigingen van de in houd binnen, maar ten behoeve daar van bestaat een lijst van aanvullingen. Naar mr. Munters ons nog vertelde, heeft thans iedere provincie een eigen almanak, behalve Limburg en Gelder land. ALMANAK VAN 1920. De eerste almanak is min of meer een historisch document geworden. De inhoud was nog primitief vergeleken bij die van de tegenwoordige jaar boekjes, maar wèl prijkte er de tekst in van het Zeeuwse en het Z.-Vlaam- se Volkslied. Ook troffen wij een staat van jaarwedden aan van de bur gemeesters, secretarissen, wethouders en ontvangers, terwijl in de lijst van gemeenten nog voorkomen Boschkapel- le, Colijnsplaat, Eede, Hengstdijk, Kats, Koewacht, Ossenisse, Schore, St Kruis en Stoppeldijk. Op één van de eerste bladzijden stond vermeld: „Aan het Edelgrootachtbaar College van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland wordt deze Almanak hoogachtend opgedragen." In zijn voorwoord schreef de sa mensteller, de heer Magendans, o.m.: „De Almanak moge, door veler sym pathie beschermd, een geregelde ver. schijning worden in de Zeeuwsche samenleving". Thans, 30 jaar later, mag wel gecon stateerd worden, dat hij niet alleen een geregelde, maar ook een hogelijk gewaardeerde verschijning is gewor den, die iedere gebruiker nog een lang leven toewenst! a décharge opgeroepen en deelde de president, mr. J. van Vollenhoven mee. dat hij nog veel meer getuigen zou laten dagvaarden, indien de recht bank zou beslissen, dat het algemeen belang is gediend door het publiceren van deze brochure. Na het pleidooi van verdachte's raadsman en het re quisitoir van de officier van Justitie, ging de rechtbank in raadkamer om te beslissen over de vraag of met deze brochure het algemeen belang is ge diend, omdat indien deze vraag beves tigend wordt beantwoord, van der Starp dan het bewijs moet leveren van de beweringen, vermeld in de brochure. Zo niet dan kan hij wegens smaad worden veroordeeld. Na raadkamer verklaarde de pre sident, dat de rechtbank van oordeel was, dat z(j, alvorens over de vraag te beslissen of het algemeen belang gediend Ls met de brochure, de zaak terugwees naar de rechter-commlssa- ris voor een psychiatrisch onderzoek van verdachte. De zaak is daarop voor onbepaalde tqd aangehouden. De deurwaarder kwam vergeefs ontruimen. De eigenaar van een zaak in hoeden en petten te Deventer werd kortgele den gerechtelijk gesommeerd zijn pand ter beschikking te stellen van een ex-politieke delinquent. De eige naar zag daartoe geen kans, omdat zijn nieuw winkelhuis, hoewel bijna gereed, nog niet kon worden betrok ken. Niettemin verscheen Donderdag deurwaarden Speur met personeel om het pand te ontruimen krachtens het gerechtelijk bevel. Een der hulpknechten van de ge rechtsdienaar weigerde aan dit geval medewerking te verlenen. Een andere arbeider was daartoe wel bereid en wilde alvast beginnen met de inboe del op straat te zetten. Toen kwam een persfotograaf uit een hoekje in de winkel te voorschijn om deze uit zetting op de gevoelige plaat vast te leggen voor de kranten. De hulp krachten van de deurwaarder hadden er evenwel volstrekt geen lust in bij hun werk op de foto te komen en namen de benen. De deurwaarder liet tot drie maal toe andere hulp krachten aanrukken, doch deze. ver nemende hoe de vork aan de steel zat, gaven er eveneens de brui aan. De uitzetting kon niet doorgaan. De bewoners in de omgeving wachten gespannen af, hoe dit geval verder zal verlopen. is het 375 jaar geleden, dat door de Staten van Hol land en West-Friesland oc trooi werd verleend tot het op richten van een Universiteit te Leiden, welke 8 Februari 1575 tot stand kwam. en viert Italië „Befana"- dag, waarop men aan elkaar en aan de verkeersagenten ge schenken pleegt te geven. Luchtdlenst Amsterdam New York per stratocrulser. Op 13 Januari 1950 zal de luchtdienst Amsterdam—New York van de lucht vaartmaatschappij American Overseas Airlines voor de eerste maal per strato- cruiser worden uitgevoerd. In verband hiermede zal de niet-aangetekende cor respondentie, bestemd voor de Ver. Sta ten worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel: „Eerste stratocrui- servlucht AmsterdamNew York per A. O.A. 13 Januari 1950". Zij. die geen relaties in de V. S. heb ben kunnen hun correspondentie adres seren aan: Public Relations Department. American Overseas Airlines, 100 East 42nd Street, 8 New York 17 (ny) U.S.A. De voor bovengenoemde vlucht be stemde correspondentie moet uiterlijk op 11 Januari a.s. ter post worden bezorgd. de Daroel Islam, oud-leden van de KN.I.L. en T.N.I. en avonturiers. Te Malang heeft de T.N.I. een raz zia gehouden ..in het belang der orde en rust", waarbij in de Chinese wijk een pasar werd omsingeld. In totaal werden voorlopig 300 personen aan gehouden. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat 70 hunner onderschei dingstekenen en uniformen van de T.N.I. droegen zonder daartoe de be voegdheid te bezitten. NIEUW-GUINEA. De Indonesische pers bevat scherpe commentaren op de in de Australische bladen geopperde suggestie, dat Ne derlands Nieuw-Guinea onder beheer zal komen van de Ver. Naties. Ook wordt scherp geprotesteerd tegen de suggestie, dat Nederland aan de Ver. Staten en Australië het gebruik van de vliegvelden in Irian zou toestaan. Een der bladen te Djakarta plaatste boven een dergelijk protest als kop: Toekomstige Australische landroof is dit de nieuwste vorm van de „blank-Australië"-politiek? Bon aangewezen voor de kolenuitkering van 1 Zoals in het regeringscommuniqué betreffende lonen en prijzen van 24 December j.l. werd medegedeeld, zal als compensatie voor de verhoogde kosten voor huisbrand en gas voor het lopend stookseizoen een bedrag van 1 per persoon worden uitgekeerd. Thans is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 9 Jan. tot en met 16 Febr. 1950 bon 544 van de thans geldige le vensmiddelenkaart 909 recht geeft op het in ontvangst nemen van een geld bedrag van 1. De uitreiking zal geschieden aan de postkantoren. Deze zullen daarvoor opengesteld zijn gedurende dezelfde uren als voor de postwisseldienst Teneinde de toeloop van het publiek te regelen, zal de terugbetaling ge schieden volgens de beginletters van de familienamen der rechthebbenden, aangegeven in een schema waarvoor verwezen wordt naar een officiële pu blicatie. welke zeer binnenkort in de bladen zal verschijnen. Verkeersweg wordt óm Wouw geleid. De gemeenteraad van Wouw heeft het door de Brabantse provinciale planologische dienst opgestelde uit breidingsplan voor de gemeente goed gekeurd. Het plan voorziet o.m. in sanering van de bestaande bebouwing en houdt rekening met de verkeers weg. die rond het dorp zal komen te liggen ten gerieve en ter beveiliging van het snelverkeer Moerdijk-Roosen- daal-Zeeland. Meisje in wasketel verdronken. In een onbewaakt ogenblik is het anderhalf jarig meisje W. B. K. van het gezin K. wonende aan de Korte- weg te Apeldoorn, in 'n met water gevulde wasketel geraakt en verdron ken. Voorstel Bouw Amsterdams stadhuis bij Leidseplein. Het lid van de Amsterdamse ge meenteraad. de heer J. Rustige, heeft bij de raad een voorstel ingediend „te doen onderzoeken of de bouw van het toekomstige raadhuis in de direc te omgeving van het Leidseplein (be gin Vondelpark) kan plaats vinden". „Oom Jarig" zeventig jaar. Ieder, die vel eens de Volkshoge school Allardsoog te Bakkeveen be zocht heeft. ken „Oom Jarig", de klei ne, vriendelijke, gebaarde oude man, die in de vele bijeenkomsten die hier worden gehouden stil en aandachtig zit te luisteren naar wat jongere spre kers te berde brengen. „Allardsoog" mag wel zijn levenswerk genoemd worden. Nu hij. op 24 Jaunari a.s.. zijn zeventigste verjaardag gaat vieren en de dagelijkse leiding al lang aan jongere krachten heeft overgelaten, is hij er toch nog steeds een van de .hoofdpersonen". Zilveren jubileum K.A.B. Het 25-jarig bestaan der Neder landse Katholieke Arbeidersbewe ging in haar tegenwoordige vorm, zal op Dinsdag 10 Januari in Utrecht worden gevierd. Hieraan wordt te vens verbonden de viering van het zilveren jubileum van de heer A. C. de Bruijn als voorzitter van vak- en standsorganisaties der Katholieke arbeiders. Tijdens een herdenkingsbijeen komst zullen o.m. Kardinaal de Jong en minister Joekes 't woord voeren, 's Maandags zal aan de ju bileumviering voorafgaan een ver- bondscongres, waar prof. mr. C. P. M. Romme zal spreken over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vijf personen zijn Donderdag gedood en vier ernstig gewond tengevolge van een hevige exploisie, gevolgd door een brand, in een olie-opslagplaats te Da kar. MINDER ZACHT. Geldig tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen West ep Zuidwest. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1