PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Truman de hulp wil geen besnoeiing op aan Europa BILT Duitse communistische partij wordt volledig „gezuiverd" Zware straf voor oud-burgemeester van Den Haag en zijn secretaris RESTANT VAN MIDDELBURG'S OUDE BRUG VERDWENEN. 193e jaargang - No. 4 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. I' van de Velde en F, B den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred. G. Balüniijn. Pi.verv.. W. Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 Januari '50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f.1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 5860. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g, 2358); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924- Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 1 - Terneuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr C 160, :ci. 2r> In België dreigt de ontbinding van de Kamers. De socialistische leden van het Belgische parlement overwegen en bloc af te treden, indien de wet tot het houden van een volksstemming over de terugkeer van Koning Leo pold wordt aangenomen. Het door de Christelijke Volks partij ingediende wetsontwerp is reeds door de Senaat aangenomen. Tien Januari begint het debat in de Kamer van afgevaardigden. Het ontslag van de socialistische parlementsleden zou op de dag na het aannemen van de wet door de Kamer geschieden en zou leiden tot onmiddellijke ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. Nederlands s.s. „Berkel" op Zweedse rotsen gelopen. bemanning in sneeuwstorm gered. I-Iet 2130 brt. reg. ton metende s.s. „Berkel" is, zoals reeds gemeld, op de Hallgrundet-rotsen -in Zweden aan ae grond gelopen. Het schip van de re derij N.V. Vinke's houtvaart te Rot terdam was op weg naar de Zweedse Oostkust om daar hout te laden. De gehele bemanning, bestaande uit .29 koppen, kon Woensdagmorgen vroeg door een van de loodsboten, de Roennskaer, aan wal worden gebracht. De gevaarlijke redding geschiedde tijdens een sneeuwstorm en bij een temperatuur, van 15 graden onder nul De bemanning had direct nadat het schip was vastgelopen een vuur op het dek aangemaakt. Dit werd waar genomen door het station van het loodswezen. De opvarenden zijn naar Soe- derhamn gebracht. De eerste ma chinist heeft een zenuwstoornis ge kregen maar is herstellende. Alle anderen maken het goed. Alle opva renden waren bij hun redding dun gekleed, sommigen alleen in nachtkle ding. Hun kleren waren doornat of bevroren. De loodsboot moest ver scheidene uren wachten voor hij op de ruwe zee langszij kon komen. Alle opvarenden van de „Berkel" vonden dat de loodsen uitstekend werk had den gedaan. TOESTAND KRITIEK. De toestand van de „Berkel" was vannacht nog- steeds kritiek. Er stond windkracht zeven en de twee bergingsvaartuigen „Possidon" en „Neptunus" waren niet in staat ge weest om uit te varen. Men ver wacht, dat de harde wind spoedig zal .afnemen en dat het bergings werk dan zo spoedig mogelijk zal beginnen. Er schijnt evenwel groot gevaar te bestaan, dat de „Berkel" in tweeën zal breken. APPLAUS EN GELACH. President Truman werd bij zijn in trede in de Congreszaal door alle aan wezige parlementsleden, democraten en republikeinen, op een warm ap plaus onthaald. Toen de president ech ter aan het einde van zijn toespraak betoogde, dat de Amerikaanse rege ring ingevolge een onverantwoorde belastingvermindering, welke door het 80ste Congres werd goedgekeurd, over onvoldoende fondsen had beschikt om haar onontbeerlijke uitgaven te dek- Jaarlijkse boodschap tot het Congres VOORSPELLINGEN OVER HET JAAR 2000. In zyn jaarlijkse boodschap over „de toestand der natie" heeft president Truman verscheidene malen herhaald, dat het dwaasheid zou zyn de be groting te besnoeien. De hulp aan Westerse landen dient voortgezet te worden, daar anders de vooruitzichten op handhaving van de vrede min der worden en de macht van de V.S. wordt aangetast. De boodschap van Truman werd uitgesproken ter gelegenheid van de opening der tweede zitting van het 81ste Amerikaanse Congres. Zonder de Sowjet-Unie te noemen sprak de president over het „nieuwe communistische imperialisme, dat een uitdaging aan het adres van de Ver enigde Staten is". Deze uitdaging, aldus voegde hij er aan toe, is voor ons meer dan een militaire uitdaging Het is een uitdaging van onze wil om met de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te werken. Deze uitdaging aanvaard, ik". De president sprak over de „nood zakelijkheid om de welstand van de geh ?le Amerikaanse bevolking te ver hogen". Hij voorspelde, dat het ge middelde inkomen van een Ameri kaans gezin in het jaar 2000 drie maal zo hoog zou zijn als thans en dat de de leden van dit gezin onge veer viermaal zoveel zullen voort brengen. De vooruitgang van de Ver. Staten, aldus Truman, eist, dat de Ameri kaanse zakenlieden hun zin voor initiatief behouden en in concurren tie samenwerken, maar vraagt te vens, dat de arbeiders en hun vak bonden zich zullen inspannen om de nationale productie te vergroten. „Opdat de stijging van het produc tievermogen niet onder de controle van een overheersende economische minderheid zal vallen, hetgeen een gevaar voor de democratische instellingen zou opleveren, zal de regering de monopolies moe ten bestryden en zal het Congres zich inspannen om de anti-trustwetten te verbeteren". Zonder nadere verklaringen te ge ven zeide Truman, dat hij aan het Congres een geringe verhoging van de belastingopbrengst zou vragen. Hrj vestigde andermaal de aandacht op zijn sociaal program (fair deal) waarin o.a. verzachting van de immi- gratiewetten, verbetering van de bur gerrechten der negerbevolking in de Zuidelijke staten, uitbreiding van de sociale verzekering, verhoging van de werklozensteun en steunen van de landbouwprijzen worden aanbevolen. ken, gaven de republikeinen uiting aan hun afkeuring door gelach, terwijl de democraten luide juichten. Toen de president verklaarde, dat verleden jaar grote vorderingen wa ren gemaakt en dat de totalitaire druk in Europa verminderd was, kwam het applaus weer van democratische zij de, terwijl de republikeinen zwegen. Slechts toen de president zei, dat hy de steun van de buitenlandse politiek door de beide partyen ten zeerste op prijs stelde, klapten ook enkele repu blikeinen in de handen. Leider der Tsjechische socialisten gevlucht. Bohumil Lausman, de vroegere Tsjechoslowaakse minister voor In dustriële Zaken in het kabinet Gott- wald en leider der sociaal-democra ten, is naar Beieren uitgeweken. Tegenover Amerikaanse functiona rissen verklaarde hij, dat hij was gevlucht omdat men hem wilde dwingen lid der communistische par tij te worden, hetgeen hij weigerde. Men had hem toen willen arresteren. Lausman wilde verder geen enkele mededeling doen zolang hij niet had vernomen, dat zijn gezin in veilig heid was. Niemand meer zeker van zijn functie. De leiders der Westduilse commu nistische party hebben alle party-af delingen opdracht gegeven in de ko mende weken voorkomend „Titoisme' volledig uit te roeien. De uitvoerende partij-commissie heeft besloten de partij-machine in geheel Westduitsland aan een onder zoek te onderwerpen, dat zal worden uitgevoerd aan de hand van alge meen geldende richtlijnen. Als eerste maatregel zullen de be sturen der communistische partijen in alle West-Duitse staten in het ko mende .weekeinde .speciale „oefenings cursussen:" moeten meemaken. Uit de gelederen der gewone partijleden zul len nieuwe partij-commissies worden gekozen. Het is de bedoeling dat voor al fabrieksarbeiders, candidaat zullen worden gesteld. Verklaard wordt, dat „jongere mensen" naar voren moe ten komen. Men verwacht, dat de huidige par- tijleider, Max Reimann, in zijn func tie zal worden gehandhaafd. Uit de resolutie van de partij-com missie blijkt duidelijk, dat de leiding van elke districtsafdeling der Westduit- se communistische partij op losse schroeven is komen te staan. Com munistische leiders worden afgezet en uit de partij gezet in districten van Piloot van Hirosjima wil boete doen. De Amerikaanse kapitein-vlieger Robert Lewis de man, die de eer ste atoombom op de Japanse stad Hi rosjima wierp zou, nadat de ver schrikkelijke gevolgen van die bom aanval hem bekend waren geworden, aan grote gewetensangst ten prooi gevallen zyn en besloten hebben vrij willig voor zijn daad te boeten Op 5 Augustus 1945 was hij opge stegen, zonder het doel van zijn tocht te kennen, noch te weten, welke zijn opdracht zou zyn. Toen hij ten slotte blindelings het bevel had uit gevoerd, hetwelk hem op zeker ogen blik gegeven werd duurde het niet lang, of de vreselijke waarheid drong tot hem door. Een hevige onrust moet zich daar op van hem hebben meester gemaakt. Hij wilde boete doen voor het onheil dat hij zij het zonder persoonlijke voorkennis onder de Japanse be volking had aangericht en dit schijnt één van de redenen te zyn geweest, die hem er thans toe gebracht heb ben, zijn verdere leven in een kloos ter door te brengen. Een „dode" keerde na 30 jaar terug. VREEMD GEVAL IN FRANKRIJK In de kleine Franse gemeente Mory heeft zich een eigenaardig geval voor gedaan. Marcel Petit, geboren in 1888 woonde in 1914 met zijn vrouw in het naburige dorpje Guemappe. Hij werd gemobiliseerd en vertrok naar het front. Eerst als vermist opgegeven wérd hij tenslotte dood gewaand. In werkelijkheid was hij krijgsgevan gen gemaakt, na de oorlog in Duits land gebleven en daar voor de tweede maal getrouwd. Petit werd in 1943 bijna gemobili seerd in.de Wehrmacht. Hij kon er zich slechts aan onttrekken door naar zijn land terug te keren. Zijn broer in Mory was niet weinig verrast hem na 30 jaren levend terug te zien. Zijn naam prijkt nu nog steeds op het do- denmonument te Guemappe en zijn wettige echtgenote ontvangt geregeld haar weduwenpensioen. de Deense tot de Zwitserse grens en van het Roergebied tot in Beieren. Het schijnt, dat het de zuiveraars er vooral om te doen is een met Tito's houding overeenkomende neiging van de Duitse partij, om de belangen van Duitsland en niet die van de Sow- jet-Unie op de voorgrond te plaatsen, de kop in te drukken. Er wordt dooi de Duitse communisten algemeen over geklaagd dat de in West-Duitsland geleden verkiezingsnederlagen zijn veroorzaakt door Russische politiek, zoals het pleiten voor een handha ving van de uiterst onpopulaire Oder- Neisse-grens met Polen en het steeds opnieuw vertragen van de repatriëring der Duitse krijgsgevangenen. Liberale afgevaardigden uit Oost-Duitsland gevlucht. Een woordvoerder van de West- Berlijnse liberaal-democratische par tij heeft medegedeeld, dat vijf afge vaardigden van het Brandenburgse parlement van de liberaal-democrati sche partij uit Oost-Duitsland zijn uit geweken. Het zijn Hein, de burgemees ter van Königswüsterhausen, Baum, een vooraanstaande functionaris in de organisatie voor de verkoop van vrije goederen, mevrouw Ortmann en Proefert. Over de verblijfplaats van de vijfde, zekere Geppke, was niets be kend. De vijf afgevaardigden waren in de bladen van de S.E.D. aangevallen om dat zij „Naziïstische aanvallen op de onderwijs-maatregelen in Oost-Duits land hebben gedaan en de Sowjet- cultuur belasterd hebben". Zy werden als „wilde reactionnairen" beschre ven. Later werden zij door de liberaal- democratische partij van Branden burg geschorst. P.T.T. had 31.5 millioen winst in 1947. Eerst thans is het jaarverslag van de P. T. T. over 1947 verschenen. De daarin voorkomende gegevens zijn nu weinig interessant meer. Uit de exploitatierekening blijkt, dat 'n winst werd gemaakt van 31.608.922. V.S. richten scherpe nota tot de Sovjet-Unie. POSTDAMOV REENKOMST GESCHONDEN. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft heden de tekst ge publiceerd van een nota, die het aan het Kremlin heeft gezonden en waarin de Sowjet-Unie er van wordt beschuldigd de enige mogendheid te zijn, die de overeen komst van Potsdam heeft geschonden, daar zij de zich in haar land bevindende Japanse krijgsgevangenen niet naar hun vaderland heeft doen terugkeren. In de nota wordt verklaard dat zich nog ruim 376.000 Japanse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie bevinden. .Grote mate van luchthartigheid" De economische politierechter in Den Haag heeft de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. V., we gens overtreding van het deviezenbe- sluit, veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en 20.000 galden boete, eventueel te vervangen door 3 m. hechtenis Zyn ex-secretaris, drs. W Bwerd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van 5 maanden voorairest en 2500.boe te, eventueel te vervangen door 2 maanden hechtenis. Een in Zwitser land gekocht horloge en een bankbil jet van 5 francs werden verbeurd verklaard. Een derde betrokkene. W. C, van der K„ heeft van drs. B. uit het Zwit. serse en niet onder beheer vallende. De monteur John R. Mitchell uit Dallas (Amerika) heeft zijn auto voorzien van straalaandrijving. Om de kosten hoeft hij het niet te laten, want die bedragen slechts één cent per kin. Het is alleen zaak voor de andere automobilisten ruim afktand te bewaren. Mitchell heeft dan ook een bord op zyn auto aangebracht, waarin wordt geadviseerd op een af stand van 15 meter van zijn zo modern vervoermiddel te blyven. vermogen van een Nederlandse poli tieke delinquent met diens medewe ten gelden opgenomen. Een gedeelte van dit geld is na omwisseling in Zwitserland naar Nederland gesmok keld; een ander gedeelte is in Zwit serland door beide heren gebruikt, waarvoor zij verschillende redenen hebben opgegeven. OVERWEGINGEN. De economische politierechter zegt in zijn uitvoerige, schriftelijke overwegin gen ten aanzien van oud-burgemeester mr. V„ dat „een strenge bestraffing zeker geboden is. indien het. zoals in dit geval, om belangrijke bedragen gaat en de over tredingen bij herhaling zijn gepleegd door een verdachte, die op grond van zijn ont wikkeling en zijn functie geacht moet worden het buitengewoon grote belang voor de deviezenmaat regelen voor de Ne derlandse staat in te zien en daarvan ten volle begrip te hebben." Als vaststaand wordt aangenomen, dat de oud-burgemeester wist, dat de te zijner beschikking gestelde francs afkomstig wa ren uit het vermogen van de politieke delinquent B en dat mr. V. heeft mede gewerkt aan transacties, welke door drs. B. en de politieke delinquent B. waren opgezet en „op zijn zachtst gezegd niet door de beugel konden." Hierbij werd misbruik gemaakt van de afhankelijke po sitie en de financiële moeilijkheden van B die onder beheer van drs. B. stond. Zeer ernstig rekent ds politierechter mr. V. aan, dat deze als burgemeester van een der grootste steden van ons land sa men met zijn secretaris transacties als de ze verricht heeft. Aangenomen wordt, dat mr. V. in een grote mate van luchthar tigheid tot de deviezenmisdrljven is ge komen. Hij heeft zich, in de onrustige sfeer waarin hij leefde, de draagwijdte van zijn handelingen niet voldoende ge realiseerd. In tegenstelling tot de burgemeester, aldus de politierechter, heeft drs. B. de draagwijdte van zijn daden volledig over zien. De verdediger van drs. B. heeft direct beroep aangetekend. Ten aanzien van mr. V. en van der K. is hierover nog niet beslist. Hertogin van Windsor is het nietsdoen moe. Volgens het Franse wéekblad lei Paris heeft de hertogin van Windsor, de vroegere mrs. Simpson, een aan bod gekregen om directrice te worden van een groot Amerikaans modehuis. De hertog van Windsor, de vroegere Eduard WI van Engeland, verklaarde: „Als de hertogin een dergelijk aan bod accepteert da zal het in Parijs zijn". Beweerd wordt, dat de energieke hertogin zich niet langer opgewas sen voelt tegen het nietsdoen, waartoe zij en haar echtgenoot zijn veroor deeld. Alle pogingen van het hertoge lyk paar om weer in Britse society- kringen te worden opgenomen; alle pogingen van de hertog zich weer op een of andere wijze nuttig te maken, zijn op niets uitgelopen. Afgetreden H.V.K. bij de Koningin. H.M. de Koningin heeft Woensdag ochtend ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen de afgetreden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink. Enorme hijsbok deponeerde „aanbrug" op een dekschuit Eind Februari metselwerk nieuwe brug gereed. De Middelburgers hebben Woensdag het laatste aandenken aan hun oude stationsbrug verloren, maar zij zul. len daarover zeker niet treuren. Met behulp van een enorme hQsbok is het niet verwoeste vaste gedeelte der vroegere brug, dat zielig boven het kanaal uitstak, verwijderd een omvangrijk werk, waarmee men eni ge uren bezig is geweest en dat betekent, dat nu ook begonnen kan worden met de bouw van een nieuw landhoofd tegenover de Stations, straat. Eind Februari hoopt de aan nemer het betonwerk aan de pijler en de beide landboofden geheel gereed te hebben. Dinsdagavond arriveerde ter plaatse de kolossale drijvende hijsbok „Labor II" van de firma Gijsbers uit Zwijn- drecht. Hij kreeg een ligplaats naast het gespaard gebleven vaste gedeelte van de oude brug, de z.g. aanbrug. Die zat echter al niet meer vast: de ver binding van de metaalconstructie met de pijler en het landhoofd was ver wijderd, zodat zij zó opgetild zou kunnen worden. Waar de aanbrug een gewicht heeft van 27 ton en de „La bor H" een capaciteit bezit van 100 ton, leek dat optillen een koud kunst je. De opzichters en werklieden van de fa. Gijsbers. die ware hijsexperts zijn, maakten zich dan ook geen zor gen over dit „karweitje", maar de vele belangstellenden, die Woensdag middag hun arbeid gadesloegen, kon den constateren, dat het hier een pre- cisie-werk gold, waarbij alleen met voorzichtig en omzichtig manipuleren kon worden voorkomen, dat er brok ken werden gemaakt. HOOG IN DE LUCHT Terwijl de motregen als een waas boven het donkere water van het ka naal hing, waren negen lieden bedrij vig bezig op de aanbrug. Polsdikke staaldraden vormden de twee strop pen, waarin de brugconstructie zou komen te hangen, maar het had nog heel wat voeten in de aarde voordat deze naar de mening van de opzich ters voldoende stevig waren bevestigd. De stroppen werden vervolgens ge hecht aan de twee takels, een rode en een blauwe, die van de kraan naar beneden hingen en daarna werd het sein gegeven naar de bok: „Trek ze maar stijf". Alle mannen op één na verlieten de brug, de kraan kwam in werking en toen werd het metalen ge vaarte heel langzaam naar boven ge tild, terwijl de werklieden in angstige spanning controleerden of een bot sing met het landhoofd was te vre zen. Even raakte de last van 27 ton het muurtje aan de ene zijde, maar weinige minuten later zweefde hij al hoog in de lucht en was de arbeider, die er bovenop stond, een heel klein mannetje geworden. Met de aanbrug rustig hangend in de takels voer de „Labor II", waar van het scheepshondje uitgelaten over het dek heen en weer rende, langzaam achteruit, terwijl een zeer lange dek schuit er naast kwam liggen. Het moeilijkste werk moest nu nog ko men: de brug diende namelijk ge plaatst te worden op deze schuit, en de man, die de kraan bediende, had de zware taak er voor te zorgen, dat zijn lastje precies midden op het dek kwam te liggen. Hij slaagde daar wonderwel in, maar het zal hem zeker zweetdroppeltjes gekost hebben. Het gemanoeuvreer werd van de wal af ondermeer gadegeslagen door ir. A. Wiebes, Hoofdingenieur van Rijkswa terstaat in de directie Zeeland. NAAR VEERE De dekschuit met haar vreemde la ding vertrok later naar Veere, waar de aanbrug aan de Kleverskerkse zijde van de sluis wordt „opgeslagen". Wellicht zal zij nog eens ergens anders dienst kunnen doen.-... Woensdagmorgen werd de „Labor II" ingeschakeld bij het deponeren van twee grote balken in de fundamenten van de toekomstige hoofdpijler. Vol gende week zal dit fundament met be ton worden volgestort, waarna het ommetseld kan worden. Evenals vroe ger krijgt deze pijler bestemd voor de spil, waarop de nieuwe draaibrug wordt bevestigd ronde hoeken. Het landhoofd aan de stadszijde van het kanaal wordt, nu de aanbrug is verdwenen, gesloopt tot op de ver eiste hoogte, waarna de betonnen on derplaat voor de nieuwe oprit zal worden gemaakt. De onderplaat voor het landhoofd aan de stationskant is reeds klaar en het materiaal ligt ge reed om deze oprit verder af te bou wen. Bankinstelling failliet verklaard. Na een voorlopig onderzoek in de ad ministratie van de N.V. Oudewaterse Bank is de bank bij vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Rotter dam in staat van faillissement ver klaard. Het eerste onderzoek zou heb ben aangetoond, dat de onregelmatig heden, die aan het licht zijn gekomen, de liquiditeit van de bank zouden heb ben aangetast. De directie zou hebben getracht door middel van een valse balans voor 1948 de .ware toestand zo veel mogelijk te verbergen. De Oude waterse Bank zou een depót zijn ge weest van z.g. zwarte effecten, die buiten de effectenbeurs om, in omloop werden gebracht. Ook de bakkers krijgen de loonsverhoging. De organisaties van werkgevers en werknemers ih het bakkersbedrijf heb ben zich, naar aanleiding van de moei lijkheden. die gerezen zijn in hun bedrijf ten aanzien van de vergunning tot 5 pro cent loonsverhoging, gewend tot het col lege van rijksbemiddelaars en minister Mansholt. In de besprekingen is door de minister voorgesteld de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met f 1,04 per 100 kilogram, terwijl daarente gen de prijs van de bloem voor het witte brood met f 1,15 zou worden verhoogd. De werkgevers hebben zich, mede ge leid door de overweging, dat deze loons verhoging sociaal gezien door hen ge rechtvaardigd wordt geacht, met dit voorstel accoord verklaard, met dien ver stande, dat zij deze regeling slechts zien als een tijdelijke oplossing, in afwachting van het resultaat van een hernieuwd on derzoek naar de rendabiliteit van hun be drijf. Met genoegen hebben de organisa ties daarbij kennis genomen van de me dedeling van de minister, dat onmiddellijk de kwaliteit van het witte brood aanmer kelijk zal worden verbeterd. Op grond van deze overwegingen is er tussen de organisaties van werkgevers en werknemers accoord bereikt otntrent de loonsverhoging van 5 procent, welke thans door het college van rijksbemiddelaars voor het bedrijf bindend zal worden op gelegd met terugwerkende bracht tot 1 Januari. Deze maatregel betekent, dat de prijs van het regeringsbrood ongewijzigd blijft, terwijl daarentegen de prijs van het witte brood met twee cent zal worden ver hoogd. Wafdisten haalden de meerderheid in Egypte. De Wafdisten hebben de eerste na_ de oorlog in Egypte gehouden alge mene verkiezingen gewonnen. Zij hebben, volgens de thans bekende uit slagen, reeds definitief 160 van de 319 zetels in de nieuwe kamer van afge vaardigden verworven. De Wafdisten staan onder leiding van de veteraan-staatsman Moesfafa El Nahas Pasja. Nahas Pasja heeft voor de verkiezingen verklaard, dat. indien zijn partij de verkiezingen niet zou winnen, zij niet aan een coalitie regering zou deelnemen en ook op geen enkele andere wijze met de re gering zou samenwerken. Daar de meerderheden voor 37 ze tels niet voldoende groot waren, zal hiervoor een tweede stemming worden gehouden. Volgens de laatste gegevens is de zetelverhouding thans: Wafdisten 160 zetels. Saadisten 21, Liberalen 20, On- afhankelijken 24, Nationalisten 4, So cialisten 1. DE VOORSPELT: IETS ZACHTER Weersverwachting tot Donderdag avond. Meest zwaar bewolkt met aanvanke lijk nog enige regen of motregen. In de Oostelijke helft van het land aan vankelijk nog veranderlijke wind, la ter overal zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets zach ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1