PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou ontevreden over de Duitse partijleiding der S.E.D. De „Ogna" liep de haven van Vlissingen binnen 0£ BILT CAMPAGNE BEGONNEN TEGEN DE FINSE PRESIDENT FAASIKIVI Vandaag Chinese nationalisten vragen Washington militaire hulp 193e Jaargang - No. 3 Dagblad, uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie, van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G Ballintijn. Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Januari '50 ADVERTENTIEPRIJS38 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen. Walstr 58—60, tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 ibg.g. 2228) - Oostburg; Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zierikzee N. Eogatdstr C 160. tel. 2>< Voorstellen van Ulbricht werden afgewezen PREMIER GROTEWOHL IS DE OUDE NIET MEER. Het is in Berlijn'n publiek geheim, da t het de leiders van de communis tische partij in Oost-I)uitsland niet geheel voor de wind gaat. Volgens berichten in de West-Berlijnse pers hebben de Sovjets een door hen opgesteld plan-de-campagne verworpen en daaraan een berisping vast geknoopt. Deze berichten komen op het volgende neer: 1. Op de plechtigheden te Mos kou, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van maarschalk Stalin, zouden Molotov en andere Russi sche leiders de Oostduitse premier Walter Ulbrich hebben medegedeeld dat zij ontevreden zijn over het werk van zijn partij, zowel wat be- treft de prestaties in West-, als die in Oost-Duitsland. 2. Ulbricht en een aantal gezag hebbende en ervaren S. E. D.-leiders zouden de Sovjet-regering hebben voorgesteld Oost-Duitsland op kor te termijn tot een volledige volks- democratische staat te maken. De formeel nog steeds bestaande staat van oorlog met de Sovjet-Unie zou, volgens dit voorstel, moeten worden beëindigd. De S. E. D. zou het lid maatschap van de Kominform ver krijgen. Oostduitse fabrieken zou den wapens voor de „volkspolitie" mogen vervaardigen.. Dit voorstel zou door de Russen volkomen zijn afgewezen. 3. De Russische autoriteiten zou den critiek hebben uitgeoefend op de vorderingen, die worden gemaakt met het uitvoeren van het voor Oost-Duitsland opgestelde twee-ja ren-plan. De Russen zouden vooral ontevreden zijn geweest over de kwaliteit van de als herstelbetaling naar de Sovjet-Unie verscheepte Oost-duitse goederen. Zij zouden hebben verzocht een speciaal on derzoek te doen instellen naar de bedriivigheid van Fritz Selbman, de Oostduitse minister voor de indu strie en naar de activiteit van an dere leidende Oostduitse economen. 4. De Russen zouden de S E. D.- leiding hebben medegedeeld dat zij haar politiek van het vormen van een ..nationaal front", welke voor ziet in samenwerking met de niet- communistische partijen in Oost- Duitsland. moeten voortzetten en versterken. De S F D. moest voorts in haar politiek de deur open laten voor een eventuele hereniging van Oost- en West-Duitsland. Ook moest zii er naar streven haar invloed in West-Duitsland uit te breiden. Ttfevos Deutsland" het officië le S.E.D.-orgaan. verklaarde dat alle bovenaangehaalde berichten „verzinsels en leugens" zijn. GROTEWOHL. De communistische pers heeft bij zonder veel aandacht besteed aan het feit, dat Grotewohl, minister president van Oost-Duitsland, een Nieuwjaarsreceptie van president Pieck heeft bijgewoond. Grotewohl is begin December in een Rus sisch militair hospitaal te Karls- horst onder behandeling geweest voor een zenuwziekte. Waarschijn lijk zal hij spoedig een nieuwe lan ge rustkuur moeten ondergaan. Een woordvierder van de Oost duitse regering heeft meegedeeld, dat Grotewohl zich „enige tijd gele den" van zijn vrouw heeft laten scheiden en met zyn secretaresse is getrouwd. De gewezen mevrouw Grotewohl is vorige maand „voor familiebezoek" naar Brunswijk in de Britse zóne vertrokken. Tsjechische ambtenaren te Londen wilden niet terug. Zeven functionarissen van 't Tsjecho- slowaakse consulaat te Londen hebben de Engelse autoriteiten om asylrecht als politieke vluchtelingen verzocht. Zij behoren tot de 10 ambtenaren van het consulaat-generaal, die onlangs naar Praag werden teruggeroepen. Naar verluidt heeft de Engelse rege ring hun verzoek ingewilligd. Volgens een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse ambassade te Lon den hebben slechts drie leden van het administratieve personeel van het consulaat-generaal besloten in Enge land te blijven. Hij ontkende, dat het hier zeven mensen betrof. Hugenberg steunt Duits-Nationale Volkspartij. Onlangs werd te Hameln In de Britse zóne van Duitsland, de oude Duits-Nati onale Parij, voor Hitler's machtsoverna me in 1933 een bekende rechts-conserva- tieve Duitse politieke party, opnieuw op gericht. Voorzitter Gottsleben verklaarde Maandag, dat de bekende vooroorlogse party leider. Alfred Hugenberg, de eerste minister van economische zaken onder Hitier, hem zijn „morele steun" had toe gezegd. Tenslotte zeide Gottsleben nog dat de Duits-Nationale Parij zich niet, zoals an dere Duitse partijen, in beginsel tegen samenwerking met de Sowjet-Unie zal uitspreken. „Indien dit tot ons voordeel zou zyn. moeten wij onder bepaalde om standigheden met de Sowjet-Unie samen werken", verklaarde hij. Film per telefoon. De directeur van een radio maatschappij te Hollywood heeft de komst van „phonevi- sie" aangekondigd, oftewel te levisie per telefoonlijn. Met behulp van een phone vi sieapparaat, dat tussen telefoon en televisietoestel geschakeld wordt, zal men filmvoorstellin- gen-naar-keuze aan huis kun nen krijgen. Daartoe behoeft men slechts de phonevisiecen- trale op te bellen om zijn eigen telefoonnummer op te'geven en de film, die men 's avonds wenst te zien. De kosten voor een vertoning komen op een tele foonnota. Het apparaat zal binnenkort in de handel komen en onge veer 10 dollar kosten. Sowjet-delegatie liep weg. De Sowjet-delegatie heeft Maandag een bijeenkomst van de Geallieerde Raad voor Japan verlaten, voor de tweede maal in de afgelopen weken. Generaal Derevyanko. de leider der delegatie, noemde nu de Amerikaan se pogingen om de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen uit de bowjet-Unie te bespreken „onwettig". J? D.ecember j.l. verliet de Sow jet-delegatie een bijeenkomst van de raad uit protest tegen het Amerikaan se voorstel, inzake repatriëring. Ingrid Bergman heeft een zenuwinzinking. de „Daily Mirror" heeft de Zweedse filmster Ingrid Berg- litft- ze.nuwinzinking gehad. Zij ,zie£ ergens biüten Rome. vrHulaivH me verlaten om ge- te zijn tegen de klets_ Ttinot welke over haar en de hi r j filmregisseur Roberti Kosselmi de ronde doen Haar zenuwen waren' al zeer ge- EÖ!ïï?n £0en haar echtgenoot, de Ziweedse hersenspecialist dr. Peter nJ5!ST?vl ?et ™'ie:e iaar Maart vmiL kwam om de situatie te be£?Tna druppel, welke de her deed overlopen, waren de be- gicnten m Amerikaanse en Europe- se couranten dat Ingrid van 't voir- jaai een baby verwacht. NOTA VAN MOSKOU GAF HET STARTSCHOT. De communistische pers in Finland is thans een felle campagne be gonnen tegen de Finse president, de 79-jarige dr. Juho Paasikivi. Paa- sikivl is door de Finse socialistische, liberale en conservatieve partyen cy door de Zweedse volksparty tezamen candidaat gesteld voor de op 15 Januari. as~ te houden presidentiële verkiezingen. Naar aangenomen wordt is de jong ste Russische nota bedoeld als steun aan de Finse communisten, die Paasi- viki willen vervangen door de plooi bare Kekkonen. Na de presidents verkiezingen treedt de regering af en de communisten zullen ongetwijfeld proberen in de regering, waaruit zij in Juni 1948 zijn verwijderd, terug te komen. In de Finse hoofstad wordt alge meen de beschuldiging van Molotov, dat Finland oorlogsmisdadigers her. bergt, die in Rusland zouden moeten terechtstaan als de ernstigste beris ping beschouwd, welke Rusland tot dusver aan Finland heeft toegediend. Een Russische nota, waarin Molotov's woorden worden bevestigd, is te Hel sinki ontvangen. De Finse regering zegt in een com muniqué over deze kwestie, dat er een onderzoek wordt ingesteld. Bij de Russsche nota was een lijst gevoegd met de namen van 56 mensen, die schuldig zouden zijn aan ernstige mis daden en krachtens het vredesverdrag aan Rusland zouden moeten worden uitgeleverd om terecht te staan we gens hoogverraad en collaboratie. Wafdisten hebben de leiding bij verkiezingen in Egypte Enkele incidenten. InEgypte zyn Maandag voor het eerst na de oorlog algemene verkie zingen gehguden. De opkomst der stemgerechtigden was groot. Volgens de laatste officiële cyfers was de ver houding: Wafdisten 42, liberalen 4, Saadisten 2, nationalisten 3 en onaf- hankciyken 5 zetels. De telling duurde nog voort. In de ontbonden Kamer van Afge vaardigden hadden de Saadisten de meeste zetels. In Januari 1945 namen de zeer nationalistische Wafdisten nl. niet deel aan de verkiezingen. In een vissersdorpje werd een kort gevecht met vuurwapens geleverd, zulks als gevolg van verkiezings onenigheid. Twee personen werden gedood. Ook Bedoeïnen-stammen hebben aan de verkiezingen deelgenomen. De Bedoeïnen stonden erop, dat voor het gedeelte van de'woestijn, waarin zij wonen, slechts een Bedoeïn candidaat gesteld zou worden. Dit was aanvan- kelyk geschied, doch naderhand werd een niet-Bedoeïn candidaat gesteld. Hierop deden Bedoeïnen te paard een aan', al op grenswachten in de omge ving van Alexandrië. In andere delen van het lan<J werden nog twee personen bij verkiezingswan ordelijkheden gedood. Militairen her stelden overal de orde. Volgens het Belgische blad „Metro- pole" heeft de koloniale raad van de Bel gische Congo besloten, de polygamie te verbieden met ingang van I Januari 1950. Er schijnt geen twijfel aan te be staan, dat de tegenwoordige sociaal democratische regering onder premier Fagerholm. in staat zal zijn in haar officiële antwoord aan te tonen, dat zij nooit enige oorlogsmisdadiger van valse papieren heeft voorzien, of eni ge acitviteit heeft verborgen, die vij andig zou zijn jegens de Russische regering. Nederlands s.s. „Berkel" voor Zweedse kunst in nood. Radio-Scheveningen meldde, dat het Nederlandse s.s. „Berkel" in nood ver keert. Het is op de Hallgrundet-rot- sen (Zweden) aan de grond gelopen en maakt water. Een reddingboot was van Soederhamn onderweg naar het schip. ....is het 50 jaar geleden, dat de Hollandse Electr. Spoor wegmij werd opgericht, welke op 1 October 1908 de electrische spoorlijn Den Haag N.S.—Rot terdam Hofplein in exploitatie bracht. Deze lijn werd in 1923 door de H.S.M. overgenomen, waarna eerstgenoemde Mij werd geliquideerd. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen j in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 December 1949: sol daat J. van Dyk, afkomstig uit Steenbergen (N-B.)gesneuveld 25 September 1949, na vermissing: sol- daat A. van Uden, afkomstig uit Rot- j terdam. Veel zeezieken op de „Karei Doorman". Nadat eerst een vliegtuig wegens 'n storing had moeten terugkeren steeg Dinsdagmorgen een „Mitchel"-bom- menwerper van de Marine Lucht vaartdienst van het vliegveld Valken burg op, om een laatste groet uit Ne derland aan het Nederlandse smaldeel te brengen Nadat de „Mitchell" 't eiland Wight was overgevlogen duurde het niet lang of aan de horizon ontdekte de piloot de „Karei Doorman". Spoedig kwam ook de „Jacob van Heemskerck" en de „Johan Maurits van Nassau" in zicht. Van het vliegtuig uit te zien was het enthousiasme over het verschijnen van een Nederlands vliegtuig aan boord van dé schepen groot. In een ogenblik tijd was het dek van de „Karei Door man" zwart van de manschappen, die enthousiast naar de machine zwaai den. Ook de marconist van het smal deel bleek verrast over het bezoek. Tussen de zakelijke uitwisseling van gegevens door, werd even vlug verteld, dat alles aan boord uitstekend was. Er was een behoorlijke golfslag. Door dat er nogal wat nieuwelingen op de schepen zijn, waren er vrij veel zeezieken. Daroel Islam slaags met T.N.I. op Brebes. Volgens Maandagavond te Sema- rang ontvangen berichten heeft de Daroel Islam een grote aanval in gezet op Brebes (gelegen tussen Semarang en Tegal). Volgens reizi gers werden het regentschapskan toor en het telegraafkantoor door de Daroel Islam bezet. Later zou het regentschapskantoor door de T. N. I. zyn heroverd. In en om Bre bes. waarmede alle trein-, telegraaf- en telefoonverbindingen zyn verbro ken, blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waarvan echter, tengevolge van de verwarde berichten, niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zijn ver sterkingen van de T. N. I. en po litie naar Brebes gezonden. Honderdjarige te Hengelo. Mej. A. H. van Dam te Hengelo (Ov.) viert heden, 4 Januari, haar honderdste verjaardag. Ze is sedert een jaar blind, doch overigens gezond. H. M. Koningin Juliana heeft in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam 'n Nieuwjaarsreceptie gehouden voor de leden van 't corps diplomatique. Bij aankomst ten paleize inspecteerden Koningin Juliana en Prins Bernhard de ere-wacht bestaande uit grenadiers en jagers. Stalin overweegt lening aan Mao Tse-toeng. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat de Chinese nationalistische regering om militaire steun voor Formosa heeft verzocht. De ambassadeur te Washington, dr. Wellington Koo, diende daartoe op 23 December een memorandum in. Daarin werd behalve om wapens ook om het zenden van militaire, politieke en eco nomische adviseurs gevraagd. Het communistisch Chinese Nieuwsbureau meende reeds te kunnen melden, dat tussen de V. S. en de natianlistisehe regering een geheime overeenkomst gesloten is, waarbij Formosa tot een strategische basis gemaakt zal worden voor „een aanval op het vaste land van China." Amerika zou 16 schepen en uitrusting voor vijf divisies met radar-ln- staUaties en reserve-onderdelen voor vliegtuigen leveren. In Washington is dit bericht op geen enkele wijze bevestigd. Wel zijn er uitlatingen in deze rich ting van senatoren voorhanden. Oud-president Herbert Hoover heeft de republikeinse senator William Knowland een brief geschreven, waar in hij er op aandringt, dat de V. S. For mosa zullen verdedigen en „in het ge bied van de Stille Oceaan een muur tegen het communisme zullen opwer pen". Hoover verklaart in zijn brief, dat hij er van overtuigd is. dat de Ver. Staten van hun vloot gebruik moeten maken om. indien noodzakelijk, For mosa, de Pescadores-eilanden, die tus sen Formosa en het Chinese vasteland zijn gelegen en mogelijk het ter hoog te van de Zuid-Chinese kust gelegen eiland Hainan, veilig te stellen. De bekende republikeinse senator Robert Taft verklaarde op een pers conferentie dat de Ver. Staten For mosa tegen elke aanval door de Chinese communistische legers moe ten verdedigen. RUSSISCHE LENING. Stalin overweegt het verstrekken van een lening aan communistisch China, zo heeft Mao Tse-toeng in een interview met het Russische persbu reau Tass verklaard. Er is reeds een handelsovereenkomst gesloten met Mandsjoerye. Na ruim 14 dagen te hebben vastgezeten Prachtig werk van Nederlandse bergers en slepers. „De Ogna is vlotDat vertelde men elkaar Dinsdagmiddag by de Vlisslngse Buitenhaven. Het waren zo maar een paar woorden, maar iedereen die ze hoorde, kwam er door in een prettige stemming en over al werd het verder verteld, in de loodsen, in de kantoren en op de kade: „De Noor is van de plaatInderdaad, de Noor was van de Hoge Sprin ger, na ruim veertien dagen te hebben vastgezeten. Getrokken door vier sleepboten liep de „Ogna" omstreeks half drie de Vlisslngse haven bin nen. Voor de bemanning betekende dit het einde van een angstig avon tuur en voor de slepers en bergers wilde het zeggen, dat een lastig kar wei was opgeknapt. vloed, want Dinsdag reeds gaven zee en zand de strijd op: zij konden de „Ogna" niet houden. Triomfan- telyk werd daarop de grote boot door de sleepboten „Pernis", „Rot terdam", „Blankenberg" en „Goli ath" bnnen gebracht. Het haven kantoor vlagde en aan dek van de „Ogna" zag men de opgeruimde ge zichten van de bemanning. Aan boord was de stemming heel wat beter dan een week ge leden. Kapitein Aasmunt Hole was bly eindelyk van de zand bank af te zijn en de stuurman vond dat de haven van Vllssin- Sombere verhalen hadden de laat ste tijd de ronde gedaan. Die boot komt er nooit meer af, zeiden som migen. Die wordt gesloopt op de zandbank, meenden anderen. Maai* ondertussen deden de slepers en de bergers hun werk. Zij hadden im mers vorig jaar de „C. A. Banck" ook van het strand gehaald, dus zouden ze nu de „Ogna" niet van een plaat kunnen halen? „Wacht maar eens, tot het springtij wordt, dan krijgen we het schip wel in de goede richting." Dat was taal van mannen, die al eerder een dergelijke zware „job" bij de hand hadden ge had. Terwijl de officieren van de ,Ogna" zich van ongeduld liepen te verbijten, werkten de mensen van v. d. Tak en Smit onverdroten ver der in storm, mist en regen. En zc hadden succes. Ze behoefden zelfs niet eens te wachten op de spring hele ogenblikken later al weer vastEen der sleepbootkapi teins vond dat echter niet zo erg, want zo vertelde hij ons toen we de'boot eenmaal van die plaat af hadden was de zaak gewonnen. Dat kleine „zandbuiltje" konden we er heus wel bynemen. HOE HET GING. Het was eigenlijk nogal rustig gegaan, vond de sleepbootkapitein. Ongeveer om half één was de boot los, direct daarop weer vast, maar om één uur was de zaak helemaal gezond. Het was niet eenvoudig, want het manoeuvreren in een smalle geul viel niet mee, maar ge lukkig, we hebben de boot van de j aldus meldt het plaat gehaald. Het wordt zo in een paar zin netjes verteld, doch als men denkt aan de wekenlange strijd, die werd gevoerd om de „Ogna" te behou den, dan begrijpt men, dat hier 'n prachtig werk is geleverd Bergers, slepers en havenpersoneel hebben zich tot het uiterste ingespannen om deze Noorse boot in open vaar water te krijgen. Dank zij het Ne derlandse vakmanschap is dit ge lukt. De Chinese communistenleider ver- toeft sedert midden December te Mos kou en zal daar, blijkens dit bericht, nog verscheidene weken blijven: hoe lang precies hangt af van de tyd, die nodig zal zijn om „kwesties, van be lang voor China, te regelen". Alvorens de Sovjet-Unie te verlaten zal Mao nog een reis langs verschillende Rus sische steden en gebieden maken. Mao Tsc-toeng zei voorts, dat hy met Stalin besprekingen voert over een versterking van liet Russisch Chinees vriendschapsverdrag van 1945, alsmede over het afsluiten van een handelsverdrag. Zal Engeland communistisch China nog deze week erkennen Van welingelichte Britse zijde wordt vernomen dat de Britse regering aan het einde van deze week zal overgaan tot erkenning van het bewind van Moa Tse-Toeng. Vreemde geluiden in Amsterdamse huizen. Bewoners van een tweetal boven huizen op de hoek van de Stadionweg en het Olympiaplein te Amsterdam hebben dezer dagen kort na elkaar aangifte gedaan bij de gemeentelijke politie van „vreemde nachtelijke ge luiden" op de vliering, die al even hardnekkig als raadselachtig zijn en die in de loop van de tijd een ware kwelling voor de bewoners zijn ge worden. De politie heeft thans een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat echter nog geen enkel resultaat heelt opgeleverd. Twee slaapkamers, waar in de geluiden doordrongen, zijn nu door de bewoners verlaten. Haven en kolenstation van Sabang verkocht. Het contract, waarbij de bezittin gen van de N.V. Zeehaven en Ko lenstation Sabang aan de regering van Indonesië zullen overgaan, is getekend. De koopsom is 1.506.000 gulden, waarvan 500.000 naar Ne derland zal worden qpergemaakt, Alg. Dagblad. De „Ogna" zal nu naar Rotter dam gaan om daar gedokt te wor den. Grote schade heeft het schip niet opgelopen, zodat het wel zeer spoedig weer in de vaart zal ko men. Elke keer echter, dat deze Noorse boot Antwerpen moet aan doen, zal de bemanning ongetwijfeld een beetje huiverig uitkijken naar de verraderlijke banken in de Zeeuwse stromen. Het is niet de eerste keer dat de „Ogna" hier iets is overkomen. Op de 28e Juni van het vorig jaar kwam deze boot bij gen er heel wat aardiger uitzag Hoedekenskerke in aanvaring met dan het zand van de Hoge Sprin ger. Een ander lid van de beman ning vertelde, dat hij geweldig gesclirokken was, want toen de „Ogna" vlot kwam, zat hij en- de Damco I, die direct daarop zonk. De schipper en zijn gezin konden zieh met moeite redden Hopeiyk heeft de „Ogna" en zijn bemanning voortaan een goede vaart. Deze prijs ligt ver beneden de waarde van de activa en is veel la- ger dan de som, welke de Sabang- maatschappij aanvankelijk heeft ge vraagd. Er is echter rekening ge houden met de onzekere toestand in Indonesië en de financiële nood der Regering. Het bestuur heeft daarom, niet dan node, genoegen met de boven genoemde som genomen. De maat schappij is op het ogenblik nog niet in staat, zelfs niet slechts globaal, 'n schatting tes maken van hetgeen er voor de aandeelhouders beschik baar zal zyn. VOORSPELT: WEINIG WIND Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen, vooral in de Zuidwestelijke helft van het land enige regen of motregen. Zwakke tot matige Weste lijke wind en weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1