PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Karei Doorman voer uit met de Prins aan boord Jan Evertsen 350 jaar geleden teVlissingen geboren BILT Belangrijke oefenreis naar de Caraibische Zee ONBEGRIJPELIJKE BESLISSING OORZAAK VAN VLIEGONGEVAL? FRANSE REGERING BEHAALDE BEGROTINGSOVERWINNING Teleurstellingen werden deze Zeeuwse vlootvoogd niet bespaard Kustvaarder door onbekend Russisch schip geramd DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 2 tgave van de firma Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.verv.: NV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 3RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Januari 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 5860, teL 2355, 4 lijnen (b.g.g, 2358); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924-Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauntsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N Bogardstr. C 160. tel. 26 Koningin en Prinsesjes deden de Prins uitgeleide. Toen Maandagmiddag de Karei Doorman" met 1200 man aan boord, onder wie de Inspecteur-Generaal van onze Marine, Prins Bernhard, en vergezeld van een kruiser een een fregat, het ruime sop koos, was er een stuk voorbereidend werk verricht, waarvan niemand enig idee heeft, die niet toevallig eens achter de schermen heeft, kunnen zien. De tocht, van het oefensmaldeel naar de West is een onderneming, welke voor de Marine een dubbele betekenis heeft: vlagvertoon en oefenen. Voor het eerste doel heeft men een reis langs een hele reeks van havens in de Caraïbische Zee geprojecteerd, voor het laatste staan 24 Fireflies opeengepakt en volgens do regels van de kunst vastgesjord in de hangars van de enorme Karei Doorman"; ligt er munitie opgestapeld tot in de diepste diepte van hei schip en zyn alle kanonniers present met instructies om straks de loop van hun kanon op de schietschijven te richten die in een prachtig oefen terrein op het water van de Caraïbiseh Zee zullen worden uitgezet. Men trekt naar de West om in eigen verband, zij het wel volgens het sys teem. dat in de afgelopen zomer van de geallieerde vloot werd overgeno men, een grootscheepse oefening te gaan houden in fcen gebied dat door zijn klimatologische omstandigheden daarvoor het allereerste in aanmer king komt. Een oefening in onze wa teren zou nog onmogelijk zijn. Men zit er stroken tussen mijnenvelden gebonden en voor manoeuvres met een vliegkampschip, dat zich voor de landing en opstijging van zijn vlie gers vrij in alle richtingen moet kun nen bewegen, is dit laatste een on overkomelijke belemmering. VAN ALLES GAAT ER MEE. Hoezeer het met deze oefeningen menens is, moge blijken uit de cir cusachtige inventaris die de tot vlag- geschip gepromoveerde „Doorman" in zijn enorme bergruimten heeft opge slagen. Men vindt er 3-tons vra'cht- wagens, jeeps, een radiowagen, die voorzien is van alle installaties nodig om ergens aan de wal op een van de Antillen een klein vliegveld aan te leggen, 24 Fireflies, die volgens de regels van het vak staan vastgesjord en om aan de meest spectaculaire ver wachtingen te voldoen, nog een am- phibie-vliegtuig. de z.g. „Sea Otter" die in geval van nood voor reddings- en opsporingswerk onbetaalbare dien sten kan verrichten. Vermoedelijk niet alleen in verband met het doel waarvoor dit vliegtuig gebruikt wordt spreken de marinevliegers wel eens oneerbiedig van „het gele gevaar", wanneer zij het over dit ouderwets type tsveedekker hebben, die er juist voor bestemd is in gevaren uitkomst te bieden. HUTTEN VOOR DE PRINS. Voor de Prins zijn gereserveerd de appartementen van de comman dant van het schip, die deze voor zijn Koninklijke gast en hoogste chef heeft afgestaan. Zij bestaan uit een slaap kamer. een badkamer en een hut die voor de ontvangst en als eetkamer kan worden benut. De Prins zal tydens de overtocht Koning Guslav kan het Parlement niet openen. Wegens de toestand van zijn ge zondheid zal het Koning Gustav van Zweden niet mogelijk zijn op 11 Ja nuari de plechtige opening van het parlement bij te wonen en de tra ditionele troonrede te houden. Hij zal bij deze plechtigheid door kroon prins Gustav Adolf vervangen wor den. Koning Gustav lijdt nog steeds aan een zware chronische bronchi tis, die hem zeer verzwakt. Tijdens het Kerstfeest en op Nieuwjaarsdag was hij echter nog zeer actief. Hij heeft o.m. een lunch voorgezeten, waaraan behalve de leden van de Koninklijke familie, ministers en an dere hoge persoonlijkheden aanza ten. Mogelijk in Februari in Engeland algemene verkiezingen. Volgens de politieke correspon dent van de Sunday Times wordt in Londen het houden van verkie zingen in de derde week van Febru ari voor meer dan geacht. waarschijnlijk Russische ingenieurs zoeken naar uranium in de Harz. West-Duitse grensautoriteiten verklaren, dat Russische ingenieurs in het Harzge- bergte met boringen zijn begonnen om na te gaan of daar uraniumlagen aanwezig zijn. Een door de Russen gecontroleerde on derneming, de A. G. Wismuth. zou haar gewestelijke directie in het stadhuis te Wernigerodc gevestigd hebben. e Sowjet-autoriteiten zouden het ge meentebestuur van Wernigerode verzocht ion» ■JWOninEen gereed maken voor 1800 mijnwerkers. Kellner wordt millionnair. Een kellner uit Rome heeft samen met zijn twee zusters een bedrag van 13 milliard lire, alsmede een zilver mijn in Argentinië geërfd van 'n oud oom, die 40 jaar geleden naar Argenti nië emigreerde. Volgens het blad ..Momento* is dit fortuin aan boord van de „Karei Doorman' verblijven. Bij het binnenvaren van de haven Willemstad zal hij overgaan op de „Johan Maurits". die met de Jacob van Heemskerk" het smaldeel vormen, waarbij zich in Curacao nog de ..van Speyk" zal voegen, die Jaar gestationneerd is. Tijdens de eerste oefeningen in de Caraïbische Wateren blijft de Prins de gast van de Marine Daarna zal hij van Venezuela naar Suriname vliegen, waar hij geruime tijd zal vertoeven om ten slotte nog enkele Zuid-Amerikaanse landen te bezoeken. KONINGIN EN PRINSESJES BRACHTEN DE PRINS AAN BOORD. De mistroostige regen had vele Rotterdammers niet kunnen weerhou den naar de rivier te gaan. De be langstelling gold vooral de leden van het Koninklijk Huis: de Koningin en Prins Bernhard. H.M. kwam met de Prinsesjes om de Prins uitgeleide te doen. Omstreeks half twee gingen de eer ste autoriteiten aan boord o.a. de mi- nister-president dr. Drees en de mi nisters van den Brink, van Maarse- veen en Götzen. Precies om kwart over twee kondigden de tonen van het Wilhelmus en het luide gejubel aan. dat de koninklijke stoet in aan tocht was Terwijl de regen gutste, werd de erewacht geïnspecteerd. Daarna gin gen de hoge bezoekers naar de Spido- ponton, waar de „Stad Rotterdam" langszij lag. Prins Bernhard hielp de Koningin bij het overschrijden van de loopplank; achter het Koninklijke paar volgden lachend, hand in hand, de Prinsesjes Beatrix. Irene en Mar griet. Vervolgens vertoefden de hoge gasten enige tijd op de „Karei Doorman". Tot de Veerhaven voer de ..Stad Rot terdam" met het hoge gezelschap aan boord naast de Karei Doorman" mee. om de vertrekkenden nogmaals een vaarwel toe te roepen. Sirenes loeiden ten afscheid, en om half vijf meerde de ..Stad Rotterdam" voor de tweede maal. Daar nam de Koningin afscheid van de autoriteiten. Aero-HoIland-toestel vloog met Koos Vorrink naar Oslo, maar verongelukte bij Kastrup. ''liegtuig onvoidoer. !e uitgerust De raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan in de zaak van het onge val. op 17 Januari 1949 overkomen aan het Nederlandse verkeersvliegtuig Ph- NAZ, toebehorende aan de N.V. Frits Diepen-vliegtuigen en in gebruik bij de N.V. Aero-Holland. In het vliegtuig be vond zich het lid den Tweede Kamer, .de. héér J. J. Vorrink. die te Oslo een rege ringsopdracht moest vervullen. De beide piloten werden gedood. De raad heeft daargelaten of met be hulp van het radiobaken van Kastrup een betere navigatie had kunnen worden gevoerd, maar constateert met stelligheid, dat de vlucht onder de bestaande omstan digheden met dit onvoldoende uitgeruste vliegtuig niet had behoren te worden uit gevoerd. Zo was met het radiostation van de luchthaven Kopenhagen verbinding op enigszins grotere afstand niet mogelijk, terwijl het bovendien onmogelijk was de radio-telegrafisch uitgezonden weerbe richten op te nemen. Blijkens de verklaring van getuige Len stra van het K.N.M.I. is de eerste bestuur der Provita er op gewezen, dat de weers omstandigheden tengevolge van een optre dend warmtefront op de route zeer on gunstig waren en dat dit front naar ver wachting niet voor 20.00 uur Gmt Kopen hagen zou zijn gepasseerd. Zo de gezag voerder niettemin meende de vlucht die zelfde dag te moeten ondernemen, had hij haar met het oog op de veiligheid in elk geval enige tijd moeten uitstellen, tenein de te voorkomen, dat hü met onvoldoende radio-uitrusting onder de meest ongun- Kopenhagen Het is de raad onbegrijpelijk, dat de lei ding van Aero-Holland tot het doen uit voeren van de onderhavige vlucht onder de bestaande omstandigheden heeft be sloten. KARAKTERFOUT. De raad wijst in zijn uitspraak voorts op een karaktereigenschap, die ook volgens het eigen personeel van de N.V. Aero- Holland aan Protiva eigen was, te weten, dat het hem uitermate moeilijk was een bepaalde procedure, waarop hij zich een maal had geconcenteerd, te laten varen voor een, in verband met de omstandig heden, beter uit te voeren manoeuvre. Een zodanige eigenschap is kwalijk te rijmen met de eisen, die aan een gezagvoerder in het belang der veiligheid behoren te worden gesteld en zal ook bij een gezag- voeder, die over zeer grote ervaring be schikt, noodlottige gevolgen kunnen heb ben. De raad vraagt zich af of het niet juist deze eigenschap is geweest, die de gevaarvolle toestand heeft doen intreden die met het ongeluk werd afgesloten. Vrouw door gasverstikking om het leven gekomen Op Nieuwjaarsdag werd de politie van Laren gewaarschuwd, dat zich een geval van gasverstikking had voorgedaan bij de familie van der H. De vrouw des huizes, die, invalide is, lag Zondagmiddag te bed in een ka mer. grenzende aan de keuken. Ter verwarming had men daar een gas- comfoortje met een slang aan het gas stel uit de keuken verbonden. Een in wonende schoonmoeder heeft, toen 't gas op een gegeven moment uitging een nieuw muntje in de meter ge daan. Vergeten werd evenwel het kraantje yan het comfoortje in de slaapkamer opnieuw aan te steken* zodat het gas hier vrijelijk uitstroom de. hetgeen een uur later pas werd ontdekt. Een onmiddellijk ontboden genees heer kon bij de vrouw, een moeder van drie kinderen, slechts de dood constateren. V.P.R.O. heeft 85.000 leden. Dr. N. A. Bruining, de voorzitster van de V.P.R.O., heeft in een Nieuw jaarstoespraak medegedeeld, dat de V.P.R.O. in de laatste 3 maanden meer dan 40.000 nieuwe leden heeft in geschreven zodat het ledental van de ze omroepvereniging thans het aantal van 85.000 heeft overschreden. Pleegde oude zonderling destijds een misdrijf De ontdekking van een skelet m een schuurtje in de buurtschap 'tus sen Hoef en Uithoorn heeft de au toriteiten voor 'n onoplosbaar raad sel geplaatst. Het schuurtje werd jarenlang bewoond door een zonder ling en eenzelvig man. die in ver vuilde toestand leefde en een ver woed verzamelaar was van oude rommel. Het is mogelijk, dat de oude man, die kortgeleden overleed, de gevon den schedel en de beenderen stille tjes heeft meegenomen van' het kerkhof te Uithoorn en later in de schuur verborgen heeft. Het is evenmin uitgesloten, dat hier spra ke is van 'n jaren geleden gepleegd misdrijf. Weliswaar is er dertig jaar lang niemand uit het dorp vermist, maar een vrouw uit de wijde om trek kan naar de woning zijn ge lokt en daar gedood. Nieuwe belasting moet 34 milliard opbrengen. Wat zal ds Senaat doen De Franse regering heeft Maandag avond bij de stemming over het be- grotingsontwerp in zijn geheel met 305 tegen 284 stemmen de overwin ning behaald. Aan deze stemming was de vertrouwenskwestie verbon den. Tevoren had de regering bij twee andere stemmingen over trouwens kwesties een meerderheid gekregen. Deze betroffen het invoeren van een belasting, die hoofdzakelijk geheven zal worden van maatschappijen, op wegvervoer en op werken, uitgevoerd voor openbare instellingen, èn de eis der regering, dat de begroting in even wicht dient te zijn. De stemverhou ding hierbij was resp. 300 tegen 29G en 304 tegen 291. De genoemde belasting zal naar schatting 34 milliard fr. op brengen en is bedoeld om het even wicht van de begroting te verzekeren. Tijdens het begrotingsdebat, dat 42 dagen heeft geduurd, heeft de regering Bidault zes moties van vertrouwen ge kregen. met 'n meerdreheid variërend van 4 tot 21 stemmen. De begroting komt in evenwicht op 2.225 milliard fr. De uitgaven worden geraamd op 2.245 milliard fr.. doch de regering heeft op zich genomen vóór Juni op de uitgaven twintig milliard fr. te bezuinigen. De militai re uitgaven worden geraamd op 420 milliard fr. De begroting gaat thans naar de Raad van de Republiek, (de Senaat). Indien zij ook door de Raad wordt goedgekeurd wordt zij in tweede le zing door de Nationale Vergadering behandeld. Men verwacht eind Ja nuari de definitieve goedkeuring. Poli tieke waarnemers zijn van» mening, dat de Raad van de Republiek vele wijzigingen zal aanbrengen in de ont werpbegroting. zoals deze thans door de Nationale Vergadering is goedge keurd. Bankdirecteur gearresteerd. Zaterdagmorgen zijn de directeur en drie employés van de „N.V. Oude- watersche Bank" gearresteerd op last van de officier van justitie te Rotter dam in verband met manipulaties bij de effectenregistratie. De positie van de beleggers bij de bank zou door deze arrestaties niet in het geding komen. In de loop van Zondag zijn de ge- Het is de vraag of dit wel ooit i arresteerden in vrijheid gesteld behal- kan worden uitgemaakt. ve de directeur. Britse ambassadeur in Djakarta benoemd. De Britse regering heeft haar eerste ambassadeur te Djakarta benoemd. Het is de heer Dervent William Kermode, tevoren consul-generaal te Tokio, Yokohama en Moekden. Ker mode bevindt zich thans in Londen. By zyn bezoek aan president Soekarno voor het overhandigen van zijn inleidingsbrief van H. M. Koningin Juliana inspecteerde de Hoge Com missaris van Nederland in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, gekleed in de tenue van ambassadeur, de erewacht voor het paleis Koningsplein- Praalgraf in de Nieuwe kerk te Middelburg. Wanneer de Brielse bevolking vandaag een admiraal van de Konink. lyke Marine in het water zou gooien en wanneer daarna dezelfde vloot voogd op een open kar van Den Haag naar de Krijgsraad in Den Helder zou worden gebracht, dan zouden deze voorvallen ongetwijfeld de sensa ties van de dag worden. Het is immers ongehoord, dat een vlagofficier van de vloot met een lange en eervolle staat van dienst op een dergelyke manier wordt behandeld! Doch zyn dergelyke tragische gebeurtenissen in de Nederlandse geschiedenis voorgekomen: Op 13 Juni 1665 verloor de Nederlandse vloot de Slag by Lowestoft en een dag daarna kwam het overblyfsel van de Nederlandse vloot in Hellevoetsluls aan. Onmid dellijk werd de opperbevelhebber, de Zeeuwse Luitenant Admiraal Jan Evertsen naar Den Ilaag ontboden, doch op weg daarheen werd hy mis handeld door de Brielse bevolking en in het water gegooid. In Den Haag kon hij de Hoogmogende Heren niet bevredigen met zijn rapport en daarom werd de 65-jarige Zeeuw naar Den Helder gebracht in een open kar om daar voor een krygsraad te verschijnen. HU wist zich afdoende te rechtvaardigen, doch hij nam ontslag uit 's lands dienst. Een jaar later nam hU weer dienst en sneuvelde in de Tweedaagse Zee slag. Steeds weer wordt er gesproken over de grote daden van een De Ruyter en een Tromp en daardoor komen mensen als Jan Evertsen SSËtó iïT"-" £«hetv& opdagen van erfgenamen? Zeeuwse zeemacht. Dat is iets zeer bijzonders, want de Nederlandse gjote strategen ter zee zijn voor 't merendeel van de koopvaardijvloot afkomstig. De glorietijd van de Ruy ter is b.v. pas begonnen na diens 45ste jaar, toen hij de koopvaardij vloot vaarwel had gezegd. Jan Evertsen begon zijn loopbaan op het schip van zijn vader en was op zijn 25ste jaar reeds gezagvoerder van een oorlogsschip. Toen hij 28 was, benoemden de Staten van Zeeland hem tot Commandeur en in 1637 was hij reeds Vice-Admiraal en hoofd van de Zeeuwse krijgsmacht te water. In tal van zeeslagen weer de hij zich uitstekend en daardoor werd de reputatie van Nederlands vloot voor goed gevestigd. De naijver tussen Holland en Zee land had echter ook gevolgen voor Evertsen. De zeemacht van de Repu bliek der Verenigde Nederlanden had Vandaag is het 350 jaar gele den. dat in Vlissingen waar schijnlijk in een huis aan de Nieuwstraat de Zeeuwse vlootvoogd Jan Evertsen werd geboren. Hij sneuvelde op 66- jarige leeftijd bij Nieuwpoort en werd met zijn broer begraven in de z.g. Pieterskerk tc Mid delburg. Op het graf werd eer graftombe aangebracht, ver vaardigd in 16801682 door Rombout Verhulst. Deze tombe werd in 1818 overgebracht naai de Nieuwe Kerk, waar ze bij "t bombardement van Middelburg op 17 Mei 1940 enigszins werd beschadigd. Direct na de Mei dagen werd onder leiding van ir. Rothuizen een metselwerk met een betonnen dak rond het praalgraf gemaakt. Het ligt in Ie bedoeling deze tombe in dp toekomst over te brengen naai het z.g. Middelkoor, d.w.z. de ruimte tussen de Nieuwe en de Koorkerk. een éénhoofdige leiding en de Staten van Holland wilden de functie van opperbevelhebber zoveel mogelijk re serveren voor een vlag-officier van de Hollandse vloot. Zo werd na de dood van Tromp Evertsen gepasseerd en werd de zeven jaar jongere De Ruy ter benoemd. Toen in 1665 de vloot van Van Wassenaer zee koos, hadden de Staten Generaal zelfs bepaald, dat indien van Wassenaer iets zou overko men, het bevel van de vloot zou over gaan op de admiraal van Rotterdam Cortenaer, iemand, die pas 22 jaar na Evertsen tot vlagofficier was benoemd! Zowel van Wassenaer en Cortenaer sneuvelden echter en daarom "nam Evertsen het bevel op zich. Alles bij elkaar: de verloren zeeslag, het ver lies van twee Hollandse vlagofficieren en daarbij nog het feit, dat de leiding was toegevallen aan een officier der Zeeuwse Admiraliteit zorgde voor een verbitterde stemming bij de Staten- Generaal. TRAGISCH. Het was dus wel zeer tragisch, dat de 65-jarige Jan Evertsen het slachtof fer werd van de rivaliteit tussen de gewesten. Alle andere officieren na men het bij de behandeling voor de krijgsraad in Den Helder echter voor hem op, zodat de kwestie geen verdere gevolgen voor Evertsen had. Geen wonder, dat hij er schoon genoeg van had en daarom nam hij ontslag uit ac tieve dienst. Hij werd opgevolgd door zijn broer Cornelis. Als er één man in de Nederlandse geschiedenis is geweest, die alle per soonlijke belangen op zy heeft weten te zetten, om het landsbelang voor. rang te kunnen geven, dan is het wel deze'grote Jan Evertsen geweest. Ve le malen werd hij gepasseerd en een maal werd hy zelfs op grove wijze door zyn regering beledigd. Toen ech ter zijn broer in 1666 sneuvelde bood hij opnieuw zijn diensten aan de Sta ten van Zeeland aan. Hij werd zy het onder protest van Holland be- Zes uur stuurloos rondgedreven. De 250 ton metende uit Delfzijl af komstige Nederlandse kustvaarder „Limfjord" is op Oudejaarsavond tus sen kaap Arcona en Bomholm twee keer in aanvaring geweest met een Russisch schip. De eerste keer werd er geen noemenswaardige schade aan gericht. doch toen het Nederlandse schip, teneinde de aandacht te trek ken; seinen gaf en zijn zoeklichten in werking stelde, reageerde het Rus sische vaartuig door onverwacht de verkeerde kant uit te varen. Zodoen de werd de „Limfjord" ten tweede male geramd, waarbij haar wand werd ingedrukt en het roer beschadigd. Hierna stoomde het Russische schip volle kracht vooruit en verdween. De Nederlanders konden de naam van het schip niet vaststellen. De „Limfjord" heeft zes uur stuurloos rondgedreven en wat water binnengekregen, maar wei-d tenslotte door een Duits schip een Deense haven binnengesleept. Vol gens de Nederlandse gezagvoerder was de brug van het Russische schip ver laten. Nieuw-Guinea komt bij de V.S.I. zegt Soekarno. „Indien wy hard werken en wan neer ons streven wordt geïnspi- reerd door een dynamische activi teit, zal, voordat de zon voor de laatste maal in 1950 is ondergegaan, Nieuw-Guinea deel uitmaken van de Ver. Staten van Indonesië", ver klaarde president Soekarno in een toespraak, gehouden op een plech tigheid in het presidentiële paleis te Djakarta, ter herdenking van de verjaardag van de profeet Moham med. Soekarno deed verder een beroep op de Mohammedaanse en Chiiste- lijke inwoners van Indonesië om sa men te wei'ken, tot heil van 't land en om hun vertrouwen in de nieuwe staat te bewaren. Hy voegde hier aan toe: „Als president neem ik 'n onpartijdig standpunt tegenover alle gezindten in. Ik koester jegens geen enkele godsdienst een vooroor deel." Een grote menigte luisterde in de aangrenzende straten naar de toe spraak, die via de radio \vei*d uit gezonden. Het was de eerste maal sinds 1945, dat een dergelijke plech tigheid te Djakarta werd gehouden. Salarisverhoging overheids personeel op komst. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt heeft verleden week de vraag in hoeverre aan het burgerlijk overheidspersoneel van 23 jaar en ouder een salarisverhoging van 5 pet. dient te worden toegekend, en zo ja. in welke vorm. een onderwerp van overleg uitgemaakt in de salariscom- missïe ad hoe. Dit overleg heeft tot volledige over eenstemming geleid. Het is te verwachten, dat de rege ring zeer binnenkort een beslissing zal nemen op de voorstellen, welke de commissie als resultaat van haar overleg bij het kabinet heeft inge diend. last met het commando over de voor hoede der vloot en verklaarde zelf9 dat indien opperbevelhebber de Ruyter of de Admiraal van Rotter dam van Nes, zouden vallen, hij zich zou onderwerpen aan de bevelen van de 30 jaar jongere Cornelis Tromp. Deze nobele Zeeuw zette alle per soonlijke gevoelens op zij, omdat het landsbelang voorging. Hij kwam echter niet meer behou den terug: op de 4e Augustus van het jaar 1666 sneuvelde hij in de Twee daagse zeeslag. Het stoffelijk overschot van hem en zijn broer werd in een praalgraf te Middelburg bijgezet. La ter werd ook zijn neef Cornelis (Kees je de Duivel) te Middelburg begraven. LATER BREKENDE BEWOLKING Geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Later enkele verspreide opklarin gen. Meest matige" Noord-Westelij ke wind en iets zachter, v 1 in het Zuiden van het land. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1