In het binnenland van Australië spelen afstanden geen rol JIMMY BROWN, Vlieglessen worden èr thuis bezorgd Zeeuwse Almanak DE OECUMENISCHE BEWEGING GING OOK IN 1949 VERDER Werkloosheid nam toe in 1949 MAANDAG 2 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Dode vlakten worden welvarende streken. (Van onze correspondent) Een plaatje in de krant van een jonge boerendochter in rijbroek mot haar paard by een vliegtuigje in de wei een kort bericht, dat de jongste dochter van veeboer Kelsall uit de Riverina haar A-brevet heeft gekregen en nu dus zelf vliegen kan Dat zou in het land van vliegende boeren, vliegende dokters, verpleeg sters en tandartsen nauwelijks nieuws zyn, ware het niet, dat de hupse Wendy haar vlieglessen thuis bezorgd had gekregen. En dit is zelfs in dit lege werelddeel, waar men gewend is met duizelingwekkende afstanden te goochelen, „nieuws". Heel veel grote boeren hebben hun eigen vliegtuigjes. Anders zouden zy die enorme bezittingen nooit kunnen beheren. Dat is gewoon, ook al staat de nieuwkomer wel even raar te kijken, wanneer de boer met zyn vlieg tuigje, dat hy kalm voor de bijkeuken heeft neergezet, het landwegje af- taxiet om op het weiland te komen, waarvan hy zal opstygen. 65.000 vierkante kilometer dus 6.5 milioen hectares aan veeboeren zijn uitgegeven en 9 millioen hecta res graas-vergunningen aan schapen fokkers. Tezamen met het grote aan tal kippenfokkers, groentekwekers en fruittelers, die zich rond Darwin ge vestigd hebben, heeft dit de lege Noordelijke gebieden aardig op weg geholpen om een bedrijvige streek te worden. DODE HART In Alice Springs, In het zogenaam de „dode hart" van Australië, zijn sinds de oorlog hierdoor 32 nieuwe industriën gevestigd. Zeg overigens nooit „dood hart" tegen een man uit de binnenlanden, want dat maakt hem erg boos. De term dood hart wordt alleen gebruikt door de men sen langs de kust, die menen dat Centraal Australië één grote, dorre woestenij is. Zodra men water aanboort, en dat zit in vele streken al op 6 meter diep- Voor sommige boeren is de afstand naar de dichtsbij zijnde vliegschool te groot. Hetgeen heel begrijpelijk is in een land zo groot als Noord Amerika, waar maar 8 millioen mensen wonen, waarvan dan nog bijna 2 millioen in Sydney en IVz millioen in Melbourne! Ook voor Wendy Kelsall was de af stand naar het Forrest Hill vliegveld wat groot. Maar ze was zo'n uitsteken de leerling, dat ex-R.A.F.-vlieger Eric Cordon het systeem van vlieglessen thuis te bezorgen uitdacht. Wendy be hoefde dan alleen maar enige kilome ters te paard naar een geschikt wei land rijden, instructeur Cordon pikte haar daar op met zijn Tiger Moth en de lessen konden beginnen. Natuurlijk doodeenvoudig. Maar het geeft wel 'n beeld van de ruimte in dit bijna lege werelddeel. Een nog sterker staaltje van deze minachting voor afstand komt uit Ne gri Kreek in het barre, wilde Noord- Westen van Australië. In Negri Kreek worden eens per jaar wedrennen ge houden. Dan komen de heren landar beiders soms over een afstand van 1000 kilometer met hun paarden, be talen er een 100 gulden voor een vat bier en vergokken met elkaar zo ge zellig een ton! Een tikje anders dan het leven van de landarbeider in Ne derland, die misschien zijn spaarcen tjes gebruikt om naar de grote drave rijen in Groningen te gaan en dan al vindt, dat hij een wereldreiziger is. GROOT PROBLEEM De aanleg van wegen is natuurlijk het grote probleem om het onvolein- digde werelddeel open te leggen en zijn verborgen rijkdommen te exploi teren. De regering gaat nu binnenkort, om de vleesproductie in Noord-West- Australië te kunnen opvoeren, een nieuwe, 800 kilometer lange weg aan leggen. Doch dat is maar een krab beltje in deze ruimte. Het is overigens verbazingwekkend wat men, bij gebrek aan wegen alle maal met vliegtuigen doet. Dat de Australische luchtlijnen in het. afgelo pen jaar iVz millioen passagiers ver voerd hebben, is in dit enorme .land begrijpelijk. Maar in het Noorden wor den dagelijks honderden stuks ge slacht vee per vliegtuig vervoerd. Het luchtvervoer van renpaarden is al iets heel gewoons geworden. Bijna alle machinerieën voor de grote goudmij nen in Australisch-Nieuw-Guinea zijn door de lucht aangevoerd en zojuist zijn per vliegtuig 20.000 jonge forellen naar Papua gebracht om daar de berg stromen en meren te gaan bevolken. Het vliegtuig alleen kan echter geen streken openleggen. Zodra er een weg is, gaat de zaak veel snel ler. Dit blijkt onder andere in de zo genaamde .Noordelijke Gebieden", het stuk Australië ten Zuiden van Darwin, dat aan geen enkele staat behoort maar door de federale rege ring in Canberra wordt beheerd. Eerst gedurende de oorlog kwam er een weg van Darwin naar Alice Springs, 't „magnetische hart" van het vijfde werelddeel, en vandaar uit naar Adelaide aan de Zuidkust. Het gevolg hiervan was, dat sinds de oorlog in de Noordelijke gebieden te. verandert dit dode hart in een sprookjes tuin. Alice Springs is van een hopeloze nederzetting in de woestijn een bloeiende stad met bo men langs de straten geworden. Eens, zo zeggen de bewoners, zal dit „dode hart" een van de grootste voedselproducenten van de hele we reld zijn en zal Alice Springs de hoofdstad van een rijk, dicht bevolkt Australië worden Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. En men kan niet ver wachten, dat een compleet wereld deel in anderhalve eeuw gemaakt wordt. Er zijn nog vele thans onbe reikbare bodemschatten. Zoals de nu haast onbewoonbare „ijzeren eilan den" in de Yampi in het Noord-Wes ten. waar 100 millioen ton van het rijkste ijzererts voor 't opscheppen liggen en waar de grote Amerikaanse staalindustrie van Brassert Co binnenkort gaat beginnen. Hier liggen overal geweldige moge lijkheden voor mensen met een geest als de vliegende Wendy Kelsall. Maar mensen die een tochtje van Hilver sum naar Groningen al een hele on derneming vinden, doen er beter aan thuis te blijven (Nadruk verboden) Drobny wil niet terug Hij spreekt Praags blad tegen. De Tsjech Drobny heeft een bericht van een Praags blad tegengesproken als zou hij een brief hebben geschre ven, waarin hij verklaarde het te be treuren naar het buitenland te zijn gevlucht. Hij loochende eveneens, dat men hem zou hebben overreed niet terug te keren en vorderde de gehele verantwoordelijkheid voor zijn besluit op. Drobny verklaarde, dat het hem in Australië uitstekend beviel en dat hij niet de minste lust heeft naar Tsjecho- Slovakije terug te keren. STEMMEN UIT DE KERKEN DE GEUR VAN OUD NAAR NIEUW Goede oud-vaderlandse traditie is het, dat op Oudejaarsdag een huisva der bezit neemt van de keuken. Hij stelt zich op aan tafel of aanrechtbank achter een grote schaal en maakt be slag. Soms klontert het, soms is het slap, soms is het stijf, soms is het ge vuld met krenten en rozijnen en su- cade en soms is het alleen maar meel en water. En op het gascomfoor of het gasfornuis of het echte ouderwetse ko- lenfornuis staat dan een pan met vet te pruttelen. Tot de blauwe damp er af slaat. Daar worden dan oliebollen of appelbeignets gebakken. Soms wor den het duizendpoten (als het beslag te slap is), soms brokken basalt (als het beslag te stüf is), maar meestal is de in vorige jaren opgedane routine groot genoeg om een goudbruin, smeuïg product te krijgen, dat inder daad de naam oliebol of appelbeignet met ere draagt Traditie, zegt ge. En ge houdt haar hoog. En uw gezin en allen, die Nieuwjaar kwamen wensen, at met smaak. In het begin. Uw kleren roken naar dampen de olie en alle huizen roken naar dampende olie. En Zondagmiddag ont ving menige huisvrouw haar gasten met de woorden: Lust je nog oliebollen, of kun je ze ook niet meer zien Traditie! Ondanks alles: toch weer oliebollen bakken eind van dit jaar. Al was het alleen maar om die unieke geur van Oud naar Nieuw. Herv. Kerk aanvaardde Kerkorde in eerste lezing. Een Kerk timmert niet allereerst aan de weg. Dat is ook dit jaar niet gebeurd. Het voornaamste en belang rijkste wat er in een Kerk wordt ge daan is datgene wat nooit als een bij zonderheid wordt vermeld, maar wat zij doen in opdracht van Hem, die het Hoofd is van alle Kerk, Christus Jezus. Geregeld aan gaat de predi king van het Evangelie en de bedie ning der sacramenten voort en alles wat tot het werk der Kerk behoort. Ook dit jaar kon dit ongestoord voortgaan. De Kerken behoren tot die elemen ten in de samenleving, die het meest aan zich zelf gelijk blijven. Sommi gen willen dit niet op de credit zijde der Kerken schrijven en menen dat het beter zou zijn als zij meer bewo gen werden door de ontwikkeling van de moderne tijd. Het gevaar is er na tuurlijk dat een Kerk buiten de sa menleving komt te staan en daarme de steriel wordt. Aan de andere kant mag echter nooit vergeten worden dat de boodschap die een Kerk te brengen heeft, door alle tijden heen, dezelfde blijft, al zal die boodschap, door de veranderde tijdsomstandighe den wel telkens een ander1 accent krijgen. In de Kerken van ons land is er dit jaar beweging waarneembaar geweest. Het waren geen aardbevingen als in de tijd van de Reformatie en ook geen schokken als in de vorige eeuw, in de dagen van de Doleantie, maar gesta dig aan is er iets bezig te verschui ven. Hier brokkelt er iets af en daar groeit er iets bij. OECUMENISCHE BEWEGING. Wanneer we alle Kerken in ons land te samen bezien, kunnen we niet an ders dan denken aan de Oecumenische Beweging. Er is een splitsing tussen •de Kerken die hieraan mee doen en degenen die hieraan niet mee doen. In 1938 heeft deze beweging in Am sterdam haar definitieve basis gekre gen. Sindsdien is het voort gegaan. Er is toen een mogelijkheid van con tact en gesprek geschapen. Wanneer wij de ontwikkeling sindsdien in ons land zien, kan men er dit wel van zeggen dat de Kerken die hier ver enigd zijn, niet gaarne weer zouden missen wat zij in deze beweging heb ben ontvangen, ook met alle critiek die zij hebben. Daar tegenover staan de Kerken die niet mee doen. Dat de Rooms Katho lieke Kerk afzijdig zal blijven, is van het begin af aan duidelijk gezegd. De Paus en de bisschoppen hebben een maal hun waarschuwende stem ver heven. Ondanks dit, blijven er ook hier klanken klinken, waarin tot uiting komt het verlangen naar de eenheid der Kerk. Al zijn het enke lingen en al zijn het meestal buiten landers, die oordelen dat ook de R.K. Kerk hier een bijdrage heeft te leve ren, nochtans worden ze ook in ons land gehoord. Ook de Gereformeerde Kerken hebben zich dit jaar van de Oecume nische Beweging afzijdig gehouden, om de bekende reden, dat er geen voldoende zekerheid is dat de belij denis voldoende gehandhaafd wordt. Met grote meerderheid van stemmen heeft de Generale Synode der Ger. Kerken besloten voor als nog niet mee te doen. Van bevoegde zijde werd mij echter verzekerd dat het getal van de stemmen voor en tegen, niet de wer kelijke verhouding in deze Kerken aangeeft. Bij zijn aankomst te Djakarta werd president Soekarno door een enthousiaste menigte begroet met de roep „Merdeka!" Industrie neemt toch steeds meer arbeidskrachten op. Wanneer men de werkloosheidscij fers van het laatste jaar bekijkt, blij ken deze een langzaam stijgende ten. denz te vertonen. Stonden per ultimo September 1948 ruim 24.000 mannen als werkloos bij de arbeidsbureau's geregistreerd, per ultimo September 1949 was dit aantal opgelopen tot rond 41.000. Een stijging dus van rond 17.000 man. Nadien steeg het cijfer tot eind Novembef van dit jaar tot circa 62.500, vooral door het naderen van het winterseizoen. Opgemerkt 'zij, dat het hier niet steeds dezelfde personen betreft, doch dat er evenals in het bedrijfsleven het geval is een voortdurende wisse ling plaast vindt. De toeneming van het aantal gere gistreerde werklozen wordt ten dele veroorzaakt door het feit. dat in de periode September 1948 t/m Septem ber 1949 circa 2000 man als werkloos" werden geregistreerd, die voordien wel reeds werkloos waren, doch zich nog niet bij de arbeidsbureau's had den laten inschrijven, meest minder- validen. In feite is de werkloosheid dus met 15.000 man toegenomen. Hoewel deze toeneming van het aan tal werklozen op het eerste "gezicht Wie het verslag van de synodale zittingen van deze Kerken gelezen heeft krijgt toch telkens weer de in druk dat ook in deze beginsel vaste hoek iets aan het verschuiven is. De tijdsomstandigheden zijn nu anders dan 3 en 4 eeuwen geleden. Er is bijv. een poging gedaan om verandering te brengen in de kerkorde van Dor drecht, omdat men gevoelt dat het in deze tijd niet meer verantwoord is slechts om de drie jaar bijeen te ko men. De meerderheid was hiervoor echter niet te vinden. Er is hier 'ook gesproken over pre-1 dikanten in algemene dienst. Men had er feitelijk al één. De Synode wilde deze figuur niet. Toch is men tot de conclusie gekomen dat predi kanten met binding aan de Kerken in haar geheel, moeilijk te missen zijn, hoewel de kerkorde van Dordrecht ze niet kent. Het besluit over de psalmberijming is nog wel niet het allerlaatste dat in dezen genomen moet worden, oecu menisch gezien is dit zeer te betreu ren. HERV. KERK. Tenslotte nog een enkel woord over de Ned. Hervormde Kerk. Twee dingen zijn in dit jaarover zicht zeker het vermelden waard. In de eerste plaats dat de Synode door de kerkorde met de daarmee samen hangende ordinantiën is heengewor- steld en in de tweede plaats, officieel namens de Generale Synode, de uit gave van het boekje Fundamenten en Perspectieven van Belijden. Het is een teken dat de vraag van het belijden der Kerk ernstig genomen wordt. Dat er in deze Kerk iets verscho ven is, blijkt voldoende uit deze twee. Met het aanvaarden van een werkorde in 1945, is door deze Kerk een beslis sende stap gedaan. Nu is dan het ont werp kerkorde in eerste lezing aan vaard en moet de Kerk in de Classi- cale Vergaderingen haar oordeel uit spreken. Telkens weer is dit jaar de vraag gesteld of de Hervormde Kerk wel klaar is voor een kerkorde. Van uiterst rechts en van uiterst links wordt verzet tegen dit ontwerp open baai'. Toch zal er in deze Kerk een terugtocht naar hetgeen er geweest is, niet meer mogelijk zijn. De grote vraag is hier: leeft dit Deze kaart geeft een overzicht van de route, die Prins Bernhard op zijn grote reis, die 2 Januari begint, zal afleggen. ontwerp-kerkorde voor de Kerk in haar geheel? Begrijpt men waarom het gaat? Wat hebben we aan een nieuwe kerkorde, wanneer deze niet waarlijk de bedding is waardoor nieuw leven der Kerk stroomt? Naast andere tekenen, waaruit de begeerte, de roeping blijkt, om met elkaar verder te gaan om samen een Kerk van Christus te zijn, ook al behoort het richtings-verschil nog niet tot het ver leden, is het boekje Fundamenten enz. wel het belangrijkste. Men is hier echter nog niet waar men wezen moet en het voortgaan zal moeizaam zijn, wanneer niet in bredere kring het besef rijpt waarom het gaat. Er worden wel eens klanken gehoord, zelfs uit de kringen van ambtsdragers, dat men de kerkorde en Fundamenten en Perspectieven niet begrijpt. Er is nog nooit een kerkorde aanvaard, die door de Kerk in haar geheel verstaan is, of waarover ieder het eens was. Nu het komende jaar zowel de kerkorde als Fundamenten enz. in bespreking komen, mag wel worden verwacht dat de kern van de Gemeente hiervoor belangstelling krijgt. Er wacht nog een hele taak voor hen die hier leiding hebben te geven, zowel in de Kerk in haar geheel als ook in de classes. H. reden tot ongerustheid zou geven, dient echter niet uit 't oog te worden verloren, dat anderzijds de totale werkgelegenheid in het bedrijfsleven niet onbelangrijk is toegenomen. Dit wordt duidelijk, indien men bedenkt, dat in de periode October 1948 t/m September 1949 84 000 jeugdige man nen voor het eerst hun intrede in het arbeidsproces deden, terwijl aan de andere kant slechts 48.000 personen door het bereiken van de 65-jarige leeftijd, sterfte en andere redenen de arbeidsmarkt verlieten, zodat 36.000 personen meer tot het arbeidsproces toetraden dan er uit verdwenen. Daarnaast vertrokken 5000 mannelijke beroepsbeoefenaren naar het buiten land. teneinde daar een nieuw bestaan op te bouwen. Daar de werkloosheid, zoals reeds werd betoogd, in feite met 15.000 man is toegenomen, moet gezien de emigra tie van 5000 mannelijke beroepsbeoe fenaren. de werkgelegenheid in het bedrijfsleven in Nederland gedurende bovengeneomde periode voor 16.000 man zijn toegenomen. INDUSTRIE TREKT AAN. De vraag ligt voor de hand in wel ke sectoren van het bedrijfsleven de ze vermeerdering van het aantal ar beidsplaatsen heeft plaats gehad. Het antwoord hierop is: de industrie. Im mers aan de hand van de elk kwar taal door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde industriesta tistiek kan worden aangetoond, dat in de periode ultimo September 1948 tot eind September 1949 in de circa 9800 industriële bedrijven (waarbij de bouwnijverheid buiten beschouwing wordt gelaten), die hiertoe regelmatig worden geënqueteerd en waarvan verondersteld wordt, dat zij regelma tig meer dan 10 arbeidskrachten in dienst hebben, het aantal daarin werkzame mannen in deze periode steeg van 538.000 tot 564.000 of wel met circa 26.000 dus met 10.000 meer dan de netto-aanwas van het aantal arbeidsplaatsen voor het gehele be drijfsleven bedroeg, zodat de sector industrie ook uit andere sectoren van het bedrijfsleven mannelijke arbeids krachten heeft aangetrokken. De industrie blijkt dus nog steeds meer arbeidskrachten op te nemen dan zij uitstoot. De krachten die thans door haar worden ontslagen, zijn vrijwel uitsluitend ongeschoolden of minder-vakbekwame krachten, terwijl zij er naar streeft geschoolde en be kwame krachten tot zich te trekken. De vraag rijst uit welke sectoren de arbeidskrachten, die naar de industrie overgaan, afkomstig zijn. In de eerste plaats dient er dan op te worden ge wezen, dat belangrijke aantallen ad ministratieve krachten door reorgani satie of opheffing van overheids diensten werkloos zijn geworden, ter wijl daarnaast in de landbouw, de invloed van de mechanisatie een be langrijke rol speelt, hetgeen ook zijn weerslag heeft op andere groepen als veenarbeiders en losse arbeiders, die tijdens de oogst veelal werk vonden in de landbouw. Drie kabinetsformateurs aangewezen in de Pasoendan. Het staatshoofd van Pasoendan, Wi- ranata Koesoema, heeft drie kabinets formateurs benoemd, nl. Koesna Poe- radiredja, voorzitter van het hoofdbe stuur der vakcentrale, Djoersa, voor zitter van het parlement, en Soeradi- redja, de afgetreden minister van Eco nomische Zaken. De Wali Negara deel de aan Aneta mede, dat de formateurs tot taak hebben een kabinet te vor men. dat de orde en veiligheid in ge heel Pasoendan kan handhaven en dat aan de volkswil tegemoet komt. Hel Wereldgebeuren Overmoedige Grieken Griekenland verkeert al een paar weken in een soort feeststemming, verwekt door zegevierende soldaten en officieren, die het breken van de weerstand der partisanen vieren. In de kranten verschijnen geregeld kop pen als „Het waren de beste soldaten van Europa". Wanneer men deze zuidelijke over drijving tot haar ware proporties te rugbrengt, dan kan men uit de geest drift der Atheners de conclusie trek ken, dat „de geest van 28 October 1940" het begin van de strijd tegen de Italianen door het tot staan brengen van de opstandelingen, in de Grieken weer wakker geworden is. In de laatste weken hoort men on der de Grieken steeds duidelijker de wens: „Weg met Albanië". Sedert de inval van de Italianen was Grieken land bijna ononderbroken negen jaar lang in oorlog. De overwinning over de opstandelingen, die na zoveel moei te werd behaald, heeft kracht bijgezet aan het verlangen, ook de „afgesplin- terde Griekse moederaarde in de Noord-Epirus" weer met Hellas te verenigen. De Noord-Epirus. waarover de Grie ken met zoveel weemoed spreken, is hei zuidelijk gedeelte van Albanië. Bij veel soldaten kwam na de over winningen over de opstandelingen de wens op, over de grenzen verder op te rukken en het door Grieken be woonde gedeelte van Albanië met ge weld „terug te nemen". Van deze overmoedige plannen is niets terecht gekomen. Vooral de Westerse mogendheden staken er een stokje voor en het gevolg was een verbittering van talrijke Grieken te gen het ..halt" aan de Albanese grens. Deze verbittering ontlaadde zich in uitlatingen, die noch de Atheense re gering noch de vertegenwoordigers van de Westerse mogendheden prettig in de oren klonken. De Griekse diplo maten en regeringsinstanties plaatsen tegenover de temperamentvolle uitla tingen de stemmen uit het buitenland, waardoor het probleem andere aspec ten krijgt. Desondanks vindt men in de koppen van de kranten en in het commentaar voor de radio steeds weer de slagwoorden: „liquidatie van de kominform-basis", „uitschakeling van de pan-Slavische voorposten aan de Middellandse Zee" en „afrekening met de vredesverstoorder no. 1 van de Balkan". In het zo fel omstreden Zuid-Alba- nese gebied wonen op het ogenblik volgens de Albanese statistiek 35.000 Grieken. De Grieken beweren echter, dat het er 90.000 zijn. Deze Grieken zijn de bron van de agitatie voor de teruggave van het Zuid-Albanese ge bied aan Griekenland. Een ander twistpunt is het gebied van Korce en Argyrocastro. Volgens de Grieken is deze streek door een ..onrechtvaardige grenscorrectie" aan Albanië gekomen. Tegenover de Griek se eisen stelt Albanië zijn aanspraak op Tschachmouria. dat ondanks de protesten van de daar wonende Mu- zulmanse Albanezen op de Londense conferentie van 1913 aan Griekenland werd toegewezen. Het Albanese pers bureau A.T.A. beweerde onlangs, dat Griekenland al van 1913 af geprobeerd heeft, de 60 000 Albanezen van Tschachmouria te' naturaliseren of uit te wisselen tegen de in Anatolië wo nende Grieken. Een groot gedeelte van deze Grie ken heeft in 1944. na een Griekse „vergeldingsactie tegen collaborateurs" zijn toevlucht gezocht in Zuid-Alba- nië. Tijdens de burgeroorlogen be hoorden zij tot de meest gevreesde „Symoritas". zoals de Griekse volks mond de opstandelingen noemt. Bevoegde kringen in Griekenland nemen aan, dat de opmerking van de Joegoslavische gezant: ..een actie van Griekenland in Albanië zou een zeer nadelige uitwerking kunnen hebben voor het evenwicht in de Balkan", geleid heeft tot 'de afwijzende reactie van het Westen op alle Griekse her zieningskansen. Want juist toen onderwierpen de Westerse mogendheden hun politiek ten opzichte van Joegoslavië aan een ingrijpende herziening en op het ogenblik speelt Joegoslavië in het po litieke spel van de Westerse mogend heden een zo grote rol, dat Grieken land nauwelijks meer kan hopen bij zondere verlangens, die de moeilijke verhoudingen op de Balkan nog ge compliceerder zouden maken, doorge zet te krijgen, aldus een bijzondere correspondent uit Athene. 64. De trainer van de Membley Rovers was tot tranen toe ontroerd door deze enorme prestaties van de nieuwe keeper. We gaan deze wedstrijd winnen, jongens, zei'die. Jullie zult het zien, we gaan winnen, dank zij ons aller Jimmy Brown. Maar toch zou meneer Brushbox niet zo opgewekt geweest, zijn, als hij geweten had, wat John An drews intussen aan het uitspoken was. De oude doelman van de Rovers had even voor de rust de tribune langs de achtertrap verlaten, en hij was op een draf naar de Gardenstreet gelopen. Het gezicht dat hij trok beloofde niet veel goeds. Prof. Einstein formuleerde een nieuwe theorie. Professor Einstein heeft thans, na dertig jaren studie, een nieuwe theo rie over de zwaartekracht geformu leerd, aldus is op een persconferentie, belegd door de Universiteit van Prin ceton, medegedeeld. Einsteins nieuwe theorie, die door hemzelf „algemene theorie over de zwaartekracht" wordt genoemd, is een uitbreiding van zijn bekende re lativiteitstheorie en zal een nieuw hoofdstuk uitmaken van zijn werk, getiteld „betekenis van de relativi teit", dat door de universiteit van Princeton a.s. Februari zal worden gepubliceerd. Zo deze theorie bevestigd wordt, dan zal zij in een enkele wet alles uit leggen wat zich voordoet, zowel in de atoomkern als in de oneindige ruimte. De geleerden zijn van oordeel, dat de berekeningen en werkzaamheden welke vereist zijn om de nieuwe me thode van Einstein te bevestigen of te weerleggen, verscheidene jaren zullen duren. De 32-jarige William G. Graves heeft ook bekend gemaakt een nieuwe theorie over de zwaartekracht te heb ben opgesteld. Graves heeft sinds 1934 aan deze theorie gewerkt en haar ongeveer twee maanden geleden voltooid. Hij zeide, dat wanneer Einsteins nieuwe theorie en de zijne, dezelfde waren, hy dit gaarne zou vernemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3