PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat de staatslieden voor het jaar 1950 hopen DB BILT Vele boodschappen in de aether Nederland krügf 131 miflioen aan goud tern? Rapnort oyer vliefmn bij Oslo freou¥?ye?rd Vandaag NEDERLAND MOET KRACHTEN PUTTEN UIT DE BENELUX DR. DREES ZIET NOG GOEDE KANSEN IN INDONESIË LAATSTE BIJZ. GERECHTSHOF IN ONS LAND GESLOTEN HET L.O. IN ZEELAND GROEIDE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 1 DaguiaQ. jiigavt van de uraan Provinciale Zeeuwse Courant, Directie 5 var de Velde en F B den Boei Adj W de Paglei Hooldied, G BalüriUjo Pi.verv.. W Leertouwei en H A üosshardt ABUNNEMLMSPKIJS 32 Ct pel week; i 3,90 p Kw £i p p i 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESXENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 Januari 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct, per rum. Minimum p. advertentie i 2.5:). Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit biaci" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissmgen Walstr 58- «0 tel 2355 4 lijnen tb.gg 2358); M'bur? Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 302 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Eoggrdstr. C IG L Tito belooft een „iets gemakkelijker leven". Staatslieden van vele landen hebben bij gelegenheid van de jaarwisse ling speciale boodschappen doen uitzenden, waarin zjj elk op eigen wijze hun wensen voor de toekomst formuleerden. Een korte samenvatting van de voornaamste passages uit deze bood schappen geeft het volgende beeld: De Oostenrijkse president, dr. Kail Renner, üeeci een Deroep op de anuere lanuen orn „oosvciuyk met rust te laten bij zijn werk aan zyn eigen reuauig. „Vvij willen geen bóudgenooisenap met het Westen of het oosten, het Noorden of het Zui den", aiaus Renner. De Franse premier, Georges Bi- dault, drukte zijn volk op het hart niet bevreesd te zijn voor de toe komst. Men moest niet altijd den den, dat de dingen zich van kwaad tot erger ontwikkelden. Men stond er in sommige opzichten slechter, maar in andere opzichten beter voor dan in het begin van deze eeuw. Maarschalk Tito verklaarde, dat Joego-Slavië de Kominform zou blij ven trotseren. Hij beloofde, dat le ningen en nieuwe handels-overeen komsten met het Westen het leven van zijn volk „iets gemakkelijker" zouden maken in 1950. Hij stelde hiertegenover, dat het land vastbe sloten was een onafhankelijke bui tenlandse politiek te blijven voeren. President Gottwald van Tsjecho- Slowakije zeide er overtuigd van te zy'n, dat de economische vooruit gang van zijn land in 1949 ook in 1950 zou worden gehandhaafd en dat de „vijanden in het buitenland" hun eigen ondergang zouden bele ven. Generaal Franco verklaarde in 'n radio-rede. dat de betrekkingen van Spanje tot de V. S. „met de dag nauwer" werden, In een artikel van het Russische blad „Nieuwe Tijden" stond te le zen. dat de Sovjet Unie 1950 in gaat „sterk genoeg om iedere aan valler neer te slaan." De Sovjet- Unie zou echter „onwrikbaar" blij ven werken voor de vrede. Keizer Hirohito van Japan sprak zijn bezorgdheid uit over het lot van De „Commission trlpartité de la restitution de l'or monetaire" te Brus sel heeft In tegenwoordigheid van de Nederlandse zaakgelastigde aldaar, de heer jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land, optredend als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering, een zit ting gehouden gedurende welke de formaliteiten werden vervuld voor de levering van de (tweede) toewijzing aan Nederland van ca. 30.646 kg goud. Deze voorraad goud vertegenwoordigt een waarde van ca. 131.042.000. De eerste toewijzing van goud (35.890 kg) vond twee jaar geleden plaats, op 12 November 1947. Deze toewijzingen zijn het resultaat van de overeenkomst tussen de geal lieerde mogendheden inzake de van Duitsland te ontvangen herstelbeta lingen welke o.m. voorziet in de teruggave van monetair goud mede door Nederland te Parijs ondertekend op 14 Januari 1946. Het goud is af komstig uit de op grond van deze overeenkomst gevormde pool. die ge voed wordt met goud dat in Duitsland is teruggevonden of in derde landen is achterhaald. Fout van piloot de oorzaak. Zaterdag heeft de officiële Noorse commissie, die belast was met het on derzoek naar de oorzaak van het on geluk met de Dakota van Aero-Hol land bij Oslo, waarbij 26 Joodse kin deren het leven verloren, een rapport gepubliceerd. De commissie heeft als oorzaak vast gesteld, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog, inplaats van op de instrumenten. Dit laatste was vol gens de commissie, gezien de mist en het laaghangend wolkendek, de aange wezen weg geweest. De commissieris tot de bevinding ge komen, dat er niets defect kan zijn ge weest aan de motoren en de radio van het vliegtuig. Amerikaans meisje maakt amok in vlaag van waanzin. Lorraine Knapp, een 21-jarig meisje, te Butte in de Amerikaanse staat Montana, heeft met een geweer haar moeder, haar 7-jarig zusje, een twaalf jarig en een drie-jarig broertje gedood en nadien zelfmoord gepleegd Deze massamoord werd ontdekt door twee andere broers, bij hun thuis komst. Zij verklaarden, dat hun zus ter sedert enkele tijd blijken van krankzinnigheid gaf. de zich nog in Russische handen be vindende Japanse krijgsgevangenen. De premier van India, Pandit Ne- hroe, zeide zijn volk voor het nieu we jaar slechts noeste arbeid en geen lege woorden te kunnen toe wensen. In een te Athene uitgesproken nieuwjaarsboodschap constateerde de Amerikaanse ambassadeur Hen ry Grady, dat Griekenland in 1949 materieel en geestelijk vooruitge gaan was. Ondanks een bittere en bloedige binnenlandse oorlog had Griekenland de wezenstrekken van de parlementaire democratie in stand gehouden. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, André Francois Poncet, sprak in zijn boodschap tot het Duitse volk de hoop uit, dat goede en duurzame betrekkingen geves tigd zouden worden tussen Frank rijk en West-Duitsland. Dr. Paul Ruegger, president van het internationale Rode Kruis-Comi- té, deed in een rede voor de Zwit serse radio-omroep een beroep op „het geweten van de wereld" om aan de millioenen vluchtelingen m Azië, het Midden? en Nabije Oosten en in Europa een menswaardig be staan te verzekeren. Sjah van Perzië vloog K.L.M.-toestel. Zaterdagmorgen landde op Schiphol de „Soerabaya" met aan boord Mohammed Reza Pahlavi. de Sjah van Perzië. die op terugreis was naar zijn land. Hij heeft twee maanden in de Ver. Staten vertoefd. De Sjah had geen gelegenheid om ons land te bekijken maar wel had hij tijdens zijn korte opont houd een bespreking met dr. A, Plesmah over de luchtvaart en met ir. F. Philips over econo mische en sociale onderwerpen. Ir. Philips bood hem het nieuw ste type draagbare radiotoestel aan. Op zijn vlucht naar Rome heeft de Sjah, naast de com mandant Viruly op de tweede bestuurdersplaats gezeten, per. soonlijk de K.L.M.-machine ge. vlogen. Van boven Schiphol af. langs de Philipsfabrieken tot Luxemburg vloog de vorst op een hoogte van 2000 voet Ook de route over de Alpen vloog de Sjah. op 17.500 voet Het was prachtig vliegweer De Sjah is in het bezit van brevet voor B. l7-(bommenwer- ^per)-vlieger - Voorlopig toch geen strenge vorst Voorspelden de deskundigen vóór de jaarswisseling een redelijke kans op strenge vorst voor de komende weken, op Nieuwjaarsdag waren zij al weer iets optimistischer. Vergelijking van de weerkaarten van Zaterdag en Zon dag leerden hen, dat de kansen op strenge vorst aanzienlijk zijn vermin- werd. Wellicht zal het vriezende weer nog een paar dagen aanhouden, vooral in het Zuiden van het land, maar ove rigens zal het toch wel niet zo'n vaart lopen ais de heren van „De Bilt" Za terdag veronderstelden Tenminste.als de weerkaarten er morgen niet weer anders uitzien. Vrijdagmiddag is de 12-jarige scho lier Harm Snijder in Rotterdam door een vrachtauto aangereden en gedood. is het 8 jaar geleden, dat dr. van Mook tot Luitenant- Gouverneur-Generaal van Ne- derlands-Indië werd benoemd en dat Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, door de Ja panners werd bezet. Lugubere vondst. Aan de Kromme Mijdrecht onder Uithoorn heeft men bij graafwerk on der de vloer van een onlangs leeg ge komen gedeelte van een woonhuis het geraamte van een naar schatting on geveer 12-jarig meisje gevonden, dat daar waarschijnlijk enige jaren gele den is begraven. De politie heeft de zaak in onderzoek, terwijl de officier van Justitie en de politie-arts, dr. van Ledden Hulsebosch, zich ter plaatse op de hoogte hebben gesteld. SULTAN HAMID Hatta had behoefte aan sneeuw en rust. Mohammed Roem toch Hoge I wanneer de oppositie slechts uit ex- tremisten bestond". Vertegenwoordiger in Nederland.' Tenslotte werd de vraag gesteld of de economische betrekkingen, die Ne- Op Oudejaarsavond zijn de leden derland met Indonesië heeft niet zou- van de Indonesische delegatie voor de den overgaan in Amerikaanse handen souvereiniteits-overdracht, dr. Moh: omdat Nederland onmogelijk de drin- Hatta, Sultan Hamid en prof. Socpo- mo, met de K.L.M.-Constellation „Eindhoven" naar Indonesië terug gereisd. In een kort gesprek, dat het A.N.P. met Sultan Hamid had, vertelde deze, dat hy „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" niet Hoge Verte- genwoordiger van Indonesië in Den Haag zal worden. Naar zijn persoon, lijk inzicht zal voor die post worden aangewezen Moh. Roem. Wanneer die beslissing inderdaad zo valt, zo zei de sultan, dan kan ik daarmee èn Nederland èn Indonesië van harte feliciteren. Op de vraag, welke rol hij zelf zal vervullen fn de toekomst, antwoord de Sultan Hamid lachend, terwijl hij op Hatta wees: „vraag het mijn baas". Het gerucht, dat hij een vooraan staande functie in het federale leger zal vervullen, sprak de sultan tegen. De leider van het federale leger is in ieder geval voorlopig de Sultan van Djocja. Op een vraag of hij meer inciden ten had verwacht in deze historische weken antwoordde de Sultan: „Wij zijn het meest gedisciplineerde ras ter wereld en daarom is er geen sprake van. dat de bevelen niet zouden wor den opgevolgd". Aan Sultan Hamid werd eveneens de vraag gesteld of er een mogelijk heid bestaat, dat Sjahrir in de naaste toekomst minister van buitenlandse zaken zou worden en of 't gerucht, dat Sjahrir ambassadeur in Londen zou worden, juist is. Sultan Hamid ant woordde hierop: „Wij zouden graag willen, dat hij meedeed, maar aan de andere kant heeft een democratie op positie nodig en het zou jammer zijn. gende behoeften van Indonesië kan dekken. De Sultan gaf hierop het ant woord: „Nederland zal kracht moeten putten uit de andere unie. waarvan het deel uitmaakt, namelijk van de Benelux. Als eenheid is de Benelux wel degelijk in staat tot belangrijke leveranties". HATTA. Mohammed Hatta verklaarde met stelligheid, dat zijn reis naar Zürich geen enkele financieel-economische of medische achtergrond had: „Ik ben er niet naar toe gegaan voor een oog- „DIT MOMENT MOEST EENS KOMEN". Emigranten zijn de pioniers, die ons een goede naam bezorgen. Oudejaarsmiddag heelt de minister- president, dr. W. Drees. voor de Wereld omroep een rede uitgesproken. Deze rede werd 's avonds en 's nachts herhaald. Wij ontlenen aan deze toespraak Enkele dagen geleden heeft onze dich teres Henriëtte Roland Holst haar 80e verjaardag gevierd. Dit bracht spr. ertoe op deze Oudejaarsavond te herinneren aan enkele schone strofen, die zij onge veer een halve eeuw geleden schreef over de tegenstelling tussen de grote gedach ten, die de vlakten van Holland, de stran den, de zeeën eromheen, de wolkenstoe ten kunnen oproepen en de kleine ruimte waarin alles zich in ons land afspeelt. De beslissing is gevallen, maar nog is zij voor velen zwaar te verwerken, niet enkel voor wie zich in Indonesië zelf nog in gevaar voelen of onzeker zijn van hun toekomst, maar ook voor velen, bij wie vooral sterk is het gevoel, dat wij af stand doen van een grootse taak, en die het gebeuren voor ons land als een ver nedering gevoelen. Wat zich thans voltrekt is echter van een gans ander karakter dan vroeger het teloor gaan van mogelijkheden, die zich in de 17e eeuw schenen te openen. Dat Nieuw-Amsterdam New York is gewor- behandeling en evenmin om er een lening af te sluiten. Ik wilde alleen maar graag wat sneeuw zien en even tot rust komen". Het lidmaatschap van de Ver. Na ties is nog een punt. waarover in de kring der Indonesische ministers niet is gesproken. Voorlopig blijft Palar vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Wie hem eventueel zal opvolgen of in de toekomst zal bijstaan, is nog niet beslist. Op een desbetreffende vraag zei de heer Hatta, dat niet 27 December, de dag van de souvereini- teitsoverdraeht, maar 17 Augustus, de dag van de proclamatie van Republiek Indonesia, in de toekomst als natio nale feestdag zal worden gevierd. Met hartelijke wensen voor 1950 nam Hatta op deze Oudejaarsavond voorlopig afscheid van zijn Nederland vrienden. Moordenaars van A. M. de Jong tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eén hunner was naar Spanje gevlucht. Vóór de definitieve sluiting lazen diverse presidenten de laatste negen uitspraken voor. Mr. Van Sehaeck Mathon las de sententie voor in de zaak tegen de 35-jarige D. Bernard en de 33-jarige L. van Gog. voorma lige leden der Waffen SS en afkomstig uit Amsterdam. Zij werden ieder ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechte- nis en met levenslange ontzetting uit h« lde rechten. Oudejaarsdag 1949 heeft voor ons land tevens de laatste zitting gebracht van het laatste Bjjzonder Gerechts hof dat te Amsterdam onder presi dium van prof. J. A. van HameL Deze hield een korte redevoering, die beëindigde met de woorden „Het ~Het* Hof achtte bewezen, dat de recht in Nederland, ook in de zaken van do politieke delinquenten, blijft in gang en behoudt zijn loop". 1950 WORDT EEN BELANGRIJK JAAR. „Inderdaad het afgelopen jaar bracht ons een grote vooruitgang voor het lager onderwijs in Zeeland, zowel wat gebouwen als leermiddelen betreft", zo verklaarde ons de inspecteur van het L. O. in de inspectie Goes, de heer C. Kuiper, toen wij hem vroegen naar zijn indrukken over 1949. In veel gemeenten verrezen nieuwe scholen, zowel in de inspectie Goes als in die van zijn collega te Middelburg. Om er slechts enkele te noemen: Rilland-Bath kreeg een nieuwe openbare school, Nieuwerkerk evenzo en voorts niet te vergeten de nieuwe Hervormde school te Ter- neuzen. Op het ogenblik zijn nog verbouwingen gaande aan de open bare lagere scholen te St. Maartens dijk en Brouwershaven. De periode van herstel en vervan ging van door oorlogsgeweld be schadigde of geheel vernielde schoolgebouwen is practisch afgelo pen. Dit wil echter niet zeggen, dat ook wat de gebouwen betreft, nu alle wensen zijn vervuld. Verschil lende scholen zijn dermate verou derd, dat zij dringend vervangen moeten worden, terwijl in andere gemeenten de groei van het aantal leerlingen nieuwbouw nodig maakt. En om dit te bewijzen greep de heer Kuiper naar een dikke map en wij konden noteren: NIEUWBOUW IN 1950. De inspectie Goes kreeg voor 1950 totaal 31 lokalen toegewezen met een gezamenlijk volume van 376 000 ms. Hiervan zal worden ge bouwd: een lagere school te Goes, een openbare lagere school te Haamstede, een zelfde te Stavenisse en Ouwerkerk. Voorts zal de R. K. school te Sluiskil worden uitgebreid en misschien komt er een nieuwe R. K. jongensschool te Hulst. In de inspectie Middelburg zal de Prot. Chr. school te Oostkapelle worden uitgebreid. Waterlandkerk je, Westkapelle en Nieuwdorp krij gen een nieuwe openbare school, Schoondijke een nieuwe Prot. Chr. school, Middelburg een lagere school op 't Zand, terwijl voorts nog uitbreiding van de openbare la gere school te Oost-Souburg op het programma staat. In een volgend jaar zullen dan waarschijnlijk o.m. Hoek, St. Jan steen, Heikant, Scherpenisse, West- dorpe en Tholen aan de beurt ko men voor een nieuwe openbare of bijzondere school. VERVANGING LEERMIDDELEN. Behalve met de gebouwen, kwam men ook met de vernieuwing van de leermiddelen dit jaar weer een eind in de goede richting. Door de krach tige medewerking van Ged. Staten zijn de gemeentelijke vergoedingen die vroeger tussen de 7 en 10 la gen, thans tot bijna 20 a 30 per leerling gestegen. En dit is ook no dig, want vele leermiddelen zijn sterk verouderd. „Want weet U, zo merkte de heer Kuiper tegen zijn lichtelijk verbaasde toehoorder op dat er thans nog op verschillen de scholen met leesboekjes gewerkt wordt, waarin bijv. de woordjes „fiets" en „auto" nog niet voorko men? Ook staag vele leerboeken nog in de oude spelling. Hoe moei lijk is het dan niet voor de leer krachten om de kinderen de nieuwe spelling te onderwijzen. Zo gaat het trouwens met allerlei nieuwe me thoden. Om deze in te voeren, is geld nodig voor het aanschaffen van de leermiddelen. Dit laatste kan dus slechts geleidelijk geschieden. Ge lukkig is hiermee dit jaar weer goe de voortgang gemaakt kunnen wor den. Wat ook vermelding verdient is, dat in het afgelopen jaar in zeer veel scholen waterleiding en electri- sche verlichting werden aange bracht en het sanitair verbeterd. Dikwijls liet dit nog veel te wen sen over. In verschillende scholen jonden nieuwe banken worden ge plaatst. Het openluchtmuseum te Arnhem heeft het plan om op zijn terreinen een ouderwets schooltje te bouwen en vroeg hiertoe aan de on derwijsinspecties om oude banken e.d. Ook in de inspectie Goes ble ken helaas nog schoolinrichtingen aanwezig te zijn, die zich voor deze oudheidkundige verzameling lenen! Er kan dus hier en daar nog wel een en ander verbeterd worden. PRETTIG, DIE ZEEUWSE KINDEREN! En al pratend komt dan deze in het onderwijs vergrijsde en met Zeeland vergroeide inspecteur over de Zeeuwse schooljeugd zelf te spreken. „Prettig, zijn die Zeeuwse kinderen. Je hebt er zo goed con tact mee. Tijdens inspectie kom je er dan ook gauw toe, zelf weer eens voor de klas te gaan staan. Wanneer je die stevige, gezonde kinderen ziet zitten, kun je het niet laten". Verheugend is ook de steeds toe nemende belangstelling van de zij de der ouders. Wat op de ouder avonden gedaan wordt, is zeker al leszins prijzenswaardig. (Vervolg op pag. 2) beide verdachten in overeenstemming met Lages, Blumenthal en Oehlschlae- gel een plan hebben geraamd de schrijver A. M. de Jong opzettelijk van het leven te beroven en dat zij dit plan inderdaad hebben uitgevoerd. B. heeft bovendien zich verplicht mede te wer ken aan een Silbertanne-actie om een zekere Spaan te Beverwijk te ver moorden. De aanslag mislukte. Van Gog heeft bovendien inlichtingen doorgegeven over illegale activiteit. Het beroep van de raadsman op niet ontvankelijkheid van de dagvaarding, omdat Van G. zou zijn uitgeleverd door Spanje voor een ander misdrijf, verwierp het Hof. Gebleken is. dat Van Gog niet is uitgeleverd, doch door de Spaanse regering als ongewenst vreemdeling over de grens was gezet. LEEFDE ONDER VALSE NAAM. Van Gog was kort na de bevrijding uit gevangenschap ontsnapt en had de wijk genomen naar Spanje, waar hij, voorzien van een valse pas onder de naam van Antoni van Duren, op vrije voeten verbleef tot Juli 1947. 't Was de Nederlandse autoriteiten bekend, dat de man in Spanje vertoefde, maar het was niet gemakkelijk hem in han den te krijgen. Dit is gelukt door tus senkomst van de Spaanse gezant. In Juli '47 werd Van G. gearresteerd. Het viel toen nog moeilijk aan te tonen, dat hij niet Van Duren, van wie hij een geldig paspoort bezat, was. In Januari 1948 werd vernomen, dat verdachte op een bepaalde datum en bepaalde plaats over de grens zou wórden ge zet, zonder enig papier evenwel, waar door men het risico liep, dat de Fran se politie hem niet naar Nederland zou overbrengen. De Franse politie- attaché uit Parijs is op verzoek van de Nederlandse justitie persoonlijk naar de Spaanse grens gereisd om de kwes tie te regelen. De Franse politie was zo welwillend om Van G. acht dagen gevangen te houden, waarna hij, om soortgelijke moeilijkheden aan de Bel gische grens te voorkomen, in Parijs in een vliegtuig werd gezet met be stemming Amsterdam. De 43-jarige Duitse code-expert E. May van de contra-spionnagedienst van Schreieder, tegen wie de dood straf was geëist wegens het deelne men aan de executie van 70 Russische krijgsgevangenen nabij het kamp Leiisden in 1942. werd „gezien indivi duele redenen, die tot verzachting aanwezig waren", tot 10 jaar met af trek veroordeeld. •den, dat de vestiging in Brazilië werd opgegeven, dat de Kaapkolonie verlo ren ging. dat het Australische vasteland wel door Nederlanders werd ontdekt en Nieuw-Holland heeft geheten maar niet door Nederlanders werd bevolkt, dat ook Nleuw-Zeeland New Sealand werd, het is in hoofdzaak het onvermijdelijke gevolg geweest van het feit, dat Nederland te klein was om te omvatten wat zijn zee vaarders ontdektën of wat tijdelijk door Nederlanders bezet werd. Maar dat bijna geen enkel gebied behouden werd. dal voor een grote Nederlandse volksplanting in aanmerking kon komen, dat is een wer kelijk verlies geweest voor de Nederland se stam. Met Indonesië staat het anders. Er zijn daar ongetwijfeld grote dingen gedaan. Maar Indonesië kon nooit Nederlands he ten of worden in andere zin dan dat Ne derlanders als een bovenlaag leiding ga ven in slaat en maatschappij. Daannede stond vast, dat het ogenblik moest komen, waarop in de bevolking, mede door ons eigen toedoen, de krachten zouden groeien, die zelf het bestuur in handen zouden willen nemen. Het zou voor Nederland en Indonesië een geluk zijn geweest, indien de ont wikkeling in die richting zich voor de oorlog sneller en na de oorlog geleidelij ker had voltrokken dan het geval ls ge weest. He: zal voor menig Nederlands mili tair. die enkele jaren van zijn jonge le ven onder ontberingen en gevaren in In donesië heeft doorgebracht, en die vele makkers heeft zien vallen, een moeilijk ogenblik zijn geweest toen het rood-wit- blauw door het rood-wit werd vervangen. Ik zou er onze militairen van willen door dringen. dat toch wat van hen gevraagd werd, wat zij gegeven hebben, het hoog ste offer ook, dat hun makkers hebben gebracht, niet zonder zin is geweest Nie mand kan sterker dan ik vervuld zijn van wat aan beide zijden geleden is, en toch is mijn overtuiging ongeschokt, dat het voor beide volkeren noodlottig zou zijn geweest, indien Nederland in 1945 zich eenvoudig uit Indonesië had teruggetrok ken en het aan zijn lot had overgelaten. Thans is in de Archipel samenwerking verkregen tuisen republikeinen en fe deralisten en is overeenstemming tot stand gekomen omtrent een blijvende sa menwerking met Nederland op voet van gelijkheid. Nederland zal in Indonesië waardevolle diensten kunnen bewijzen, die gaarne aanvaard zullen worden als de Nederlanders zich voelen als mede werkers. Voor Nederland zal het van gro te betekenis zijn, dat voor een aantal van zijn beste krachten de mogelijkheid blijft bestaan in Indonesië hun energie te ont- plooien en dat ook economische banden niet worden verbroken. DE TV EST. Van het Verenigd Koninkrijk der Ne derlanden blijven deel uitmaken Surina- ]en de Antillen. Gelukkig is dit jaar. ondanks gerezen moeilijkheden, een ver dere stap gezet op de weg naar een zelf standig bestuur. Dr. Drees zeide er van overtuigd te zijn. dat ook voor de ge meenschappelijke behandeling der Rijks aangelegenheden goede vormen zullen worden gevonden in overleg mei de rijles- genoten in de West. Het bezoek, dat Z. K. H. Prins Eerr.hard dezer dagen gaat bren gen, zal zeker ten goede komen aan het nauwer aanhalen van de banden, die wf} allen in ere willen houden. ONZE EMIGRANTEN. Spr.'s gedachten gaan verder uit naar alle Nederlanders, die buiten onze gren zen vertoeven. Ondanks onze grote be volkingsdichtheid zijn wij er tot nogtoe in geslaagd een ruime werkgelegenheid te handhaven en een redelijke voedsel voorziening te waarborgen, maar die taak wordt verlicht wanneer een deel van ons volk, zoals het ook deed in vroeger eeuwen, het aandurft zijn toekomst te zoeken in groter gebieden, waar op den duur ook ruimer armslag te vinden zal zijn. Die Nederlanders ziin pioniers, die ons land een goede naam bezorgen. Indien Nederland al klein is. in zijn beperkt gebied wordt hard en met vrucht gewerkt .en van dat gebied gaan naar al le kanten de verbindingen over de we reld, die tonen, dat een klein volk grote dingen kan doen. Namens het moederland wenste dr. Drees allen zegen in het ko mende jaar. Moge dat jaar ook ons dich ter brengen bij vrede en vrijheid in da wereld. MEER BEWOLKING. Voor het Noord-Westen van het land: Overwegend droog weer met tij delijk veel bewolking. Meest matige Zuid-Westelijke wind met temperatu ren boven hét vriespunt. Voor het overige deel van het land: droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Weinig wind, met tem peraturen iets boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1