P 1949 bracht een verdere splitsing Cost-West KLM Jaar van Atlantisch Pact, deling van j Duitsland en rode omwenteling in China' Devaluaiie de sensatie van Cripps, Sowjei-Atoombom die van Truman Geringe vorderingen in Europa op weg naar meer economische en politieke eenheid ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WERK- KLEDING A Kan Langer M e-e i MEER DAN 16 MAR UI GEBRUIK Bil DE K LM NOG SLECHTS BEPERKT LEVERBAAR FABR NV E HCÓ - HAAKSBERGEN De wereldgeschiedenis is geen feuilleton, waarvan steeds op 1 Ja nuari een nieuwe aflevering verschijnt. Een willekeurig kalendérjaar kan bezwaarlijk als afgebakende periode uit de constante stroom van politieke en militaire gebeurtenissen worden gelicht. Dat geldt zeer zeker ook voor 1949. Wie de kranten van dat jaar nog eens doorbladert en het voornaamste nieuws in enkele hoofdpunten samenvat kan daar in slechts lijn ontdekken tegen de achtergrond van voorgaande jaren, binnen het kader van de algemene naoorlogse ontwikkeling. De conclusie moet dan helaas wel zijn, dat in de loop van 1949 die ontwikkeling tot een verdeling der wereld in twee gewapende kam pen eer versneld dan vertraagd is. Dat desondanks de vrees voor een nieuwe oorlog op korte termijn verminderd is heeft een andere ver klaring. Enerzijds is herhaalde malen bewezen, dat Moskou bereid is de spanning ver op te drijven, maar het in laatste instantie niet op een conflict wil laten aankomen, anderzijds voelt het westen zich gesterkt door de nauwere aaneensluiting en de versterking van de militaire paraatheid. Daarmee is men weer beland bij de oude tegenstelling Oost-West, die ook in 1949 vele pennen in beweging bracht. Toch waren er verschijnselen, die het minder eenvoudig maken elk in ternationaal geharrewar simpelweg tot die tegenstelling terug te bren gen. Het Witte Huis en het Krem lin blijven de krachtcentrales, waar de hoofdregisseurs huizen, zeker. Maar de Aziatische landen met Chi na als het rode raadsel beginnen langzamerhand gezamenlijk een macht te vormen, die haar aandeel wil hebben in de beslissingen; de Arabische landen, hoe zwak voorlo pig nog, trekken herhaalde malen één lijn; Duitsland komt stap voor stap weer op en niet te vergeten, het Joego-Slavië van Tito vormt een onzekere en onafhankelijke factor in het spel der wereldpolitiek. Mao Tse-tung verdreef Tsang Kai Tsjek uit China In beide centra was er aan het be gin van het jaar een commandowis seling. Generaal Marshall werd ver vangen door Acheson, Molotov ver dween met een onbekende opdracht in de schaduw en werd vervangen door Wisjinsky. De eerste wisseling bracht geen enkele wijziging in het beleid, aan de tweede werd meer betekenis toegekend. De inleiding tot een nieuwe Russische tactiek van toenadering? Het scheen zo, vooral omdat Stalin in een gerucht makend interview met de Ameri kaanse journalist Kingsbury Smith liet doorschemeren een ontmoeting met Truman op prijs te stellen. De reactie in Washington was koel. De president liet op een persconferen tie weten Stalin te allen tijde in de Ver. Staten welkom te zullen heten, maar overigens in een gesprek wei nig nut te zien. Toch broeide er wat en in April kwam plotseling verras send nieuws. Dr. Philip Jessup en Jacob Malik waren te Lake Success in het geheim aan het onderhande len over de opheffing van de blok kade in Berlijn. Na veel vijven en zessen en chicanes aan weerskanten was het 12 Mei middernacht zover: voor het eerst sinds maanden wer den de geallieerde verbindingswe gen te land naar de Duitse hoofd stad ontsloten. Zelfs de staking van de Berlijnse spoorwegarbeiders kon geen onoverkomelijke hindernissen meer in de weg leggen. Deze afloop van het Berlijnse avontuur onthulde een wel zeer grove misrekening van Stalins adviseurs in Duitsland, die noch een dergelijk weerstands vermogen bij de bevolking en bij de geallieerden noch een technische prestatie als de luchtbrug hadden verwacht. Het accoord tussen Jessup en Ma- lik leidde meteen tot hernieuwd overleg over Duitsland als geheel. Eind Mei kwamen de Grote Drie in het Parijse Palais Rose bijeen om te pogen toch nog een grondslag te vinden voor een vredesverdrag met Duitsland. Om welke redenen Wi sjinsky zo hardnekkig op deze con ferentie had aangedrongen werd niet duidelijk. Hij kwam met opge warmde oude voorstellen ter tafel, die voor zijn collega's niet te ver teren waren. Het sobere resultaat van de bijeenkomst kon de dreigen de splitsing van Duitsland niet meer tegenhouden. De gebeurtenissen volgden elkaar op in logische volg orde. Begin September werd de Westduitse Republiek van Bonn in geluid met als bewind een katho liek-liberale -coalitie onder Aden auer. Een maand later werd de Oostduitse Republiek onder krach tige propagandafanfares geboren met Stalin als peetvader. Pieck, Grotewohl en de andere leiders van de S.E.D. kwamen in de sleutelpo sities, een aanwijzing dat Oostduits- land ertoe is voorbestemd een volks democratie te worden. Het dingen om de hand van Gretchen was be gonnen. In November kwamen de Westelijke ministers opnieuw in Pa rijs bijeen en besloten de ontmante ling voor het grootste deel te staken en de teugels der bezetting weer wat te vieren. Enkele weken later brachten militaire leiders zelfs de herbewapening van Duitsland ter sprake. Voor inschakeling van Westduits- land in het Atlantisch Pact bleek 1949 nog te vroeg Het Atlantisch Pact. Het Atlantisch Pact. De plechti ge ondertekening in Washington was zeker een der spectaculaire hoogtepunten in 1949. Het was de bezegeling van de langzaam ge groeide militaire samenwerking tussen de V.S., Canada en de Wes terse landen, die zich sinds Tsjecho- Slowakije door het communisme be dreigd gevoelden en de verwezen lijking van Churchill's denkbeeld in de befaamde Fulton-speech in 1946. Een aanval op één is een aan val op allen werd als voornaamste leus aan het Pact vastgekoppeld. De practische aanvulling werd Trumans grootscheeps plan tot mili taire hulpverlening, waarover de discussies nog gaande zijn. Eind No vember kwamen de hoogste gealli eerde militairen in Parijs tezamen om de verdedigingsplannen uit te werken. De Elbe als eerste verdedi gingslinie of de Rijn? De precieze inhoud van de plannen is zelfs voor de best geïnformeerde journalisten verborgen gebleven. Ze kosten ech ter veel geldDe communistische actie tegen 't Pact beperkte zich tot agitatie tegen de „oorlogshitsers" en voor de vrede met als hoogtepunt de verklaring van Thorez, dat hij en zijn volgelingen zouden weigeren de wapens op 'te nemen tegen het Rode Leger, gevolgd door soortge lijke verklaringen van de commu nistische leiders in alle westerse landen. Was het Pact een tweede winst punt voor het Westen, de wijziging in de situatie op de Balkan was een derde. In de eerste plaats kwam in de loop van 1949 geleidelijk een ein de aan de guerilla in Griekenland. De afzetting van generaal Markos in Februari kondigde de naderende ineenstorting van het communisti sche front aan. In September was de laatste weerstand gebroken en kreeg Hellas eindelijk rust. Erger voor Moskou dan de definitieve af schrijving van Griekenland was de standvastigheid van Tito ondanks de verscherping tot het uiterste van de Kominform-campagne. Tito contra Moskou. In Augustus werd de ene nota na de andere aan Belgrado geadres seerd, opgesteld in het venijnigste Sovjet-proza. Op voorbeeld en op bevel van Moskou zegden de Oost- europese landen een voor een hun verdragen met Joego-Slavië op, troepenbewegingen langs de gren zen moesten de scheldkanonnade een onheilspellend karakter geven. Tito hield het hoofd koel, liet alle terughoudendheid varen en beet van zich af. Hij zocht steun bij het Westen en verbrandde alle bruggen achter zich door in Lake Success Wisjinsky openlijk uit te dagen en Tsjecho- Slowakije een zetel in de Veilig heidsraad te betwisten. Met succes. De tot dusver geslaagde rebellie van Tito tegen de almacht van Moskou en de daaruit voortvloeiende zuig kracht, die van Joego-Slavië uit gaat op de nationaal voelende com munisten is een voortdurende bron van zorg voor de Kominform. De zuiveringen bewijzen het. Het afge sleten Trotzkiïsme is vervangen door het Titoïsme. die in Engeland de sluimerende ge voelens van trots op de Navy deden opwakkeren, kon aan de loop der gebeurtenissen weinig veranderen. Een opzienbarend witboek, af komstig van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken, gaf een trieste opsomming van de oorzaken, die leidden tot de ineen storting van het Kwo-Min-Tang-re- giem: corruptie, kliekjesgeest, wan beheer en eigenzinnigheid. De Ame rikaanse missies stonden hier tegen over machteloosj dollarhulp kon niet baten. Het is nog te vroeg om te kunnen beoordelen welke vérstrek kende gevolgen de overgang van China naar het Sovjet-kamp zal hebben en of een Chinees Titoïsme mogelijk is. Een ander gunstig punt voor Mos kou was president Trumans sensa tionele mededeling op 23 September over een atoomexplosie in de Sow- jet-Unie. Eensklaps werd het Ame rikaanse volk uit zijn zelfgenoeg zaamheid opgeschrikt door de ont hulling, dat ook de Russen erin wa ren geslaagd een atoombom te ver vaardigen, jaren eerder dan door de meeste geleerden was voorspeld. Herstel van evenwicht in de ver stoorde machtsverhoudingen? Mos kou hulde zich in nevelen en ver- Rode opmars. De tegenslagen van Moskou In Europa werden in 1949 ruimschoots gecompenseerd door de rode om wenteling in China en de vesting van een volksdemocratisch regiem onder leiding van Mao Tse-tung. De opmars van de communistische troepen ging gezien de enorme af standen snel te werk. Nanking viel, Sjanghai, Kanton, de provincie Joe- nan. Tsjang Kai Tsjek en de rest van zijn troepen werden verdreven naar hun laatste burcht, Formosa. De ontsnapping van de Amethyst, OOLOGSOPHITSER! Sir Stafford Cripps verloor 30% van zijn prestige spreidde berichten over vreedzaam gebruik van atoomenergie voor het opblazen van bergen, in het Westen als een ongeloofwaardige fabel be schouwd. Drang naar eenheid. Het jaar 1949 is rijk geweest aan conferenties, waar plannen werden uitgedokterd om meer politieke een heid in West-Europa tot stand te brengen en een dreigend econo misch verval te voorkomen. Dat laatste bleek het meest dringend. Het refrein van vrijwel alle rede voeringen over dat onderwerp was het dollartekort; de dollarinjecties van Marshall hebben de patiënt in leven gehouden, maar tegen 1952 zal de kwaal hoe dan ook genezen moeten zijn. Engeland was er het ergste aan toe. Het zag ondanks de rigoreuze versoberingspolitiek van sir Stafford Cripps zijn reserves steeds slinken en om een ramp te voorkomen zag de Labour-regering zich genoodzaakt hem en Bevin naar Washington te zenden voor overleg met de Amerikaanse en Ca nadese collega's. Daar viel het ge wichtige besluit, waarover al lang geruchten liepen. Op de avond van de 18e Septem ber moest Cripps via de B.B.C. de wereld ervan in kennis stellen, dat hij was gezwicht voor de taal der cijfers: Het pond sterling zou met 30 worden gedevalueerd. Nog en kele dagen tevoren hadden officiële woordvoerders met klem alle ge ruchten tegengesprokenDe val van het pond veroorzaakte een wa re lawine aan devaluaties, meer ex porteren naar de dollargebieden werd de leus in vrijwel alle landen met zwakke valuta. Cripps verloor meteen 30 van zijn prestige. Nauwelijks enkele maanden later bond Paul Hoffman, de baas van de Marshall-hulp, de Europese staats lieden nog eens op het hart, dat er nu spoedig meer economische een heid moet komen, anders kon Ame rika niet meer voor de gevolgen in staan. De deskundigen zetten zich aan het werk. Fritalux, Uniscan en meer wonderlijke namen versche nen in de dagbladkolommen. Het komende jaar zal moeten uitwijzen of deze papieren plannen levensvat baar zijn en of Europa zich econo misch staande kan houden. En pas sant zij opgemerkt, dat de invloed in Europa van het socialisme even redig verminderde met het herstel van het liberalisme. In België, waar de koningskwestie opnieuw in he vige mate de gemoederen in bewe ging bracht, behaalden de liberalen een verkiezingsoverwinning en ver dwenen de socialisten uit de rege- up 11 September kwamen de mir ambassadeurs der twaalf land Washington bijeen om het ring. Frankrijk zag zich in de herfst weer eens midden in een kabinets crisis, die na veel politiek geïntri- geer tenslotte Bidault als premier uit de bus deed komen. De liberale invloed nam onmiskenbaar toe. In West-Duitsland kwamen de socialis ten in de oppositie en in Engeland moest Labour bij de verkiezingen rake klappen incasseren. De neder lagen van de Labour-regeringen in Nieuw-Zeeland en Australië gaven de Tories nog meer moed op de ver kiezingen in 1950. Alleen in Noor wegen bleef de socialistische meer derheid gehandhaafd. Een grootscheepse poging om het aloude denkbeeld van de V.S. van Europa tot een begin van verwezen lijking te brengen geschiedde in Au gustus. Te Straatsburg kwam voor het eerst de Assemblee van de Raad van Europa bijeen, gekozen door de nationale parlementen. Het resul taat zelf is vooralsnog mager, omdat de aanvaardde resoluties dode ar chiefstukken zijn als de ministers weigeren de uitvoering ter hand te nemen. En de ministers wilden niet veel van hun macht overdragen. Als demonstratie en als eerste stap kon Straatsburg zeker geslaagd heten. Versterkte greep. Terwijl in West-Europa aldus de weg naar eenheid werd ingeslagen versterkte de Sowjet-Unie haar greep op de landen aan de andere zijde van „het ijzeren gordijn". De strijd tegen de resterende invloed van het Vaticaan werd onverpoosd voortgezet. In Februari bracht het proces tegen en de veroordeling van de Hongaarse kardinaal Mindszen- sky overal heftige reacties te weer- Het hoogtepunt in de kerkstrijd in Tsjeeho-Slowakije was het huisar rest, dat aan mgr. Beran werd op gelegd. De strijd mondde uit in de onderwerping van de kerk aan de staat via een nieuwe wet, waartegen slechts ondergronds verzet mogelijk was. Binnen de communistische gele deren waren zuiveringen van alle Moskou niet volstrekt getrouwe ele menten aan de orde van de dag. Het De ster van Malenkov rees in de Sowjet-Unie meest tot de verbeelding spraken het proces Rajk in Boedapest en dat tegen Kostow in Sofia. Uit Rajks mond stroomden monotoon de be kentenissen en hij kwam voor de valbijl. Kostow bestond het als eer ste de regie te doorbreken en alle schuld te ontkennen. Zijn lot was dat van Rajk. Opzien verwekte het Russische „maarschalk-plan". Rokossovsky werd benoemd tot chef van het Poolse leger, waardoor in feite te Warschau een Russische stadhouder kwam te zetelen. In de Sowjet-Unie zelf verdwe nen Voznessensky en Zdanow uit ers van buitenlands', zaken en de van het Atlantische Pact te verdrag verder uit te werken. het Politburo; de ster van Malen kov rees. In welke mate de interne machtsverhoudingen in het Kremlin zich wijzigden bleef voor de buiten wereld grotendeels verborgen. New Deal. In de Ver. Staten had president Truman het gehele jaar door te kampen met een balsturig Congres wat betreft zijn binnenlandse poli tiek. Begin 1949 ontvouwde hij een groots New Deal programma met tal van progressieve punten. Van dat program kwam niet veel terecht, omdat een deel der Democraten met de Republikeinen samenspande. De strijd tegen „statism", het Ameri kaanse woord voor alles wat naar geleide economie reikt, werd dank baar onderwerp voor vele hoofdarti kelen. De verslaggevers konden hun hart ophalen aan de ingewikkelde spionnage-processen, die op reke ning te boeken waren van het co mité tegen on-amerikaanse activi teit met als vetste kluifjes de zaak Judith Coplon en de zaak Cham- bers-Hiss. De reeds lang smeulende rivaliteit tussen marine en luchtmacht over taakverdeling en aandeel in de be wapening kwam in de herfst tot een openlijke uitbarsting door de insubordinatie van hoge officieren. Admiraal Denfield kreeg zijn congé. De belangstelling van de Ameri kanen voor de Europese problemen minderde overigens naarmate de communistische opmars in Azië vor derde. Een nieuw Marshall-plan is in de maak om de bedreigde gebie den van India, Pakistan, Birma, In- do-China, Malakka, Siam en wel licht ook Indonesië te steunen. De oprichting van een Kominform voor Azië werd voor Washington een waarschuwing, die niet in de wind is geslagen. Het grote probleem. In het andere Oosten bewijst de Joodse staat haar zolang door En geland bestreden levensvatbaarheid door zich ondanks financiële moei lijkheden te stabiliseren. De onder handelingen op Rhodes met de Ara bische staten leidden in Februari tot een voorlopige overeenkomst. Jeru zalem bleef een moeilijk punt. De Ver. Naties namen een overijld be sluit tot internationalisatie van de stad, waaruit in 1950 wel de nodige moeilijkheden zullen voortspruiten. Meer overwogen was het U.N.O.-be sluit, waarbij een bestemming ge geven werd aan Mussolini's imperi ale nalatenschap. Libyë kreeg zelf standigheid, Somaliland komt nog een tijdlang onder Italiaans beheer. De vergaderzalen der V.N. waren weer herhaalde malen de' tribune voor kleurrijke zij het nutteloze de batten over vrede en oorlogsvoor bereiding. Wisjinsky's „offensief" met vredesduif en olijftak kon dit iaar echter niet de minste indruk meer maken. Integendeel komt de Sovjet-groep hoe langer hoe geïso leerder in de U.N.O. te staan. De schijngevechten per microfoon, waaraan geen wezenlijke betekenis mag worden toegekend, werden in 1949 meer dan ooit overschaduwd door een groots probleem: De con trole op de atoomenergie en daar mee verband houdend de ongebrei delde wedloop in moderne bewape ning. Het oproepen van het spookbeeld van een atoomoorlog zou een onbe haaglijk slot zijn van dit summier jaaroverzicht. Bij de intrede van een nieuw jaar wensen we elkaar veel heil en zegen en laten de toe komst onontsluierd. Laten we ho pen, dat de uitspraken van Stalin en Malenkov gemeend zijn: De twee stelsels, het kapitalistische en het communistische, kunnen in vre de naast elkaar leven, in edele wed ijver om de grootste welvaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3