Licht cn schaduw over Nederland in 1949 Regering en volk worstelden met 't vraagstuk van prijzen en lonen Benelux naderde haar voltooiing ZIJDIE IN 1949 HEENGINGEN Duistere zaken 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 Alles van de bon, behalve koffie en kolen. „Staan we er by deze jaar «wisseling beter voor dan een jaar gele. den?" Ziedaar de vraag, die velen zich op de Oudejaarsavond 1949 zul len stellen, wanneer zij er tussen bisschop en oliebollen tenminste nog toe kunnen komen zich een ogenblik te bezinnen op de positie van ons eigen landje dat dit jaar in October zyn 10 millioenste inwoner kreeg, al weten we nog niet, wie de gelukkige is geweest te midden van de volkeren. Politiek, economisch en cultureel. Het antwoord op de vraag, die we In de aanhef stelden, zal in ver schillende kringen ook verschillend luiden. Het hangt immers in sterke mate af van de visie, welke men op het maatschappelijk leven heefl. Maar hoe nien ook over de problemen, waarmede wij in 1949 te maken hadden, moge denken, algemeen zal men het er toch wel over eens zijn, dat Nederland ook in het afgelopen jaar menige belangrijke schrede heeft gezet op het pad, dat ons sedert de bevrijding voert in de richting van het herstel en de wederopbouw. En dan moge menige nurks op merken, dat we ..er nog lang: niet zyn", de feiten, die de vooruitgang bewijzen, liggen er. Of is U, meneer, misschien niet dankbaar, dat Uw rokertje nu eindelijk van de bon is? En heeft mevrouw geen plezier in dat aardige jurkje, dat ze nu mach tig kan worden zonder die nare pun ten PRIJZEN EN LONEN. Natuurlijk: er zijn nog andere zorgen. Wéér andere zorgen, moe ten we misschien wel zeggen. Zoals de prijzen van vele artikelen, die zo langzamerhand, a'le verzekeringen en prijsstoppen ten spijt, toch wel. heel erg duur zijn geworden. Maar daartegenover staat toch weer, dat de regering er, ook na de devalua tie, toch in is geslaagd de kosten van het noodzakelijke levensonder houd zo goed en zo kwaad als dat ging onder de duim te houden. Ook al kostte dat moeite en moest ook minister Lieftirtck over de brug ko men om dit te bereiken. Ja, voor de regering moet het pro bleem van de lonen en prijzen in 1949 wel één van de zeer moeilijke zijn geweest. - We zouden bijna zeggen: het moeilykste. Maar dan zouden we de Indonesische kwestie toch over het hoofd hebben gezien. Nauw verbonden met het- vraag stuk van de lonen en prijzen, eigen lijk zelfs een onderdeel daarvan. :s dat van de woninghuren. De huren moeten omhoog! Niemand, die de billijkheid daarvan niet inziet. Maar de vraag is natuurlijk hoe de huur ders na een verhoging de touwtjes nog aan elkaar kunnen knopen. De regering had een oplossing, welke scheen te passen in haar schema van lonen en prijzen. Toen kwam de devaluatie, die ook in menig ander opzicht roet in het eten heeft ge gooid, en alles stond weer op losse schroeven. De regering heeft de uitvoering van haar" plannen ten aanzien van huurverhoging, ver lichting van de al te zware belastin gen enz. moeten opschorten en ook de doorvoering van een nieuwe loons verhoging per 1 Januari niet langer kunnen tegenhouden. We spraken hiervoor reeds van 't vrijkomen van tal van distributie- artikelen: 1 Joli de tabak en in de eerste week van November volgde bijna al het andere. Zo gaan we dan 1950 in met alleen de koffie en de kolen nog op de bon. Eu dat zal ook wel geen jaar meer duren, al ziet het er voor de eerste maanden voor de koffie nog niet best uit. BENELUX. 't Was de Benelux, die er heel veel toe heeft bijgedragen, dat de rege ring tot deze besluiten kwam. Maar toen is dat niet de enige reden, waarom wij dankbaar zijn voor deze samenwerking met onze Zuiderbu ren en het kleine Luxemburg, wel ke in 1949 een heel eind dichter bij haar uiteindelijke vorm kwam: een Nederlands - Belgisch Luxemburg- economische eenheid, welke naar men op dit ogenblik aanneemt op 1 Juli a.s. helemaal „rond" zal zijn. Hoe belangrijk dit zal zijn in deze verdeelde en twistende wereld, be hoeven we wel niet nader te zeggen. Laten we er dankbaar voor zijn en verheugd tevens omdat dit voor beeld, van drie kleine landen in an dere delen van Europa navolging vindt «n perspectieven heeft geo pend, die werkeljjk een beetje hoop, dat er van het goede oude Europa nog iets terecht Kan komen, recht vaardigen. Wanneer we dan via de Benelux terecht zijn gekomen bij de positie van Nederland te midden van de volkerengemeenschap, past het hier ook een enkele andere internationa le kwestie, waarbij Nederland nauw betrokken was, aan te snijden. r Natuurlijk was dat in de eerste plaats de Indonesische kwestie, ook al is men in bepaalde kringen het meest geneigd deze als een zuiver binnenlandse aangelegenheid te zien. We willen er op deze plaats niet veel van zeggen: een afzonderlijk artikel heetf dezer da gen Uw aandacht reeds bepaald bij de vele aspecten en de dra matische ontwikkeling van de ver houding tussen Nederland en In donesië in 1949, welke ten slotte leidde tot een geheel nieuwe situa tie, die in de plechtige overdracht van de souvereiniteit op 27 Decem ber jl. haar bevestiging vond. COMMUNISTISCH PROBLEEM. Wèl willen we hier iets zeggen van hèt grote orobleem. dat nog eveneens af op het terrein van de jou r nalis ten-organisaties. GROTER NEDERLAND. Andere internationale kwestie: de verhouding met Duitsland. Die werd voor wat Nederland betreft wellicht overheerst door de grenscorrectie tussen ons land en Duitsland, welke weliswaar niet het karakter van 'n annexatie bij wijze van herstelbeta ling droeg, maar toch ruim 70 vier kante kilometer met 10.000 bewo ners aan ons grondgebied toevoeg de als technische correctie met ae uitsluitende bedoeling enkele minder gewenste situaties te verbeteren. Aan de Duitse zijde van de grens is er nog al over gesputterd, maar we geloven achteraf toch wel, dat maar weinige van de „nieuwe Ne derlanders" zich erg bekocht zullen gevoelen, ook al voelen zij zich nog steeds echte Duitsers. RAADSVERKIEZINGEN. En om dan weer naar de zuiver binnenlandse kwesties terug te keren: 1949 was ook een verkiezingsjaar. Alle gemeenten kregen een nieuwe raad en het resultaat van de raads- verkiezingen .gaf in het algemeen eenzelfde beeld, n.l. dat van een kleine verschuiving naar rechts, waarby de communisten bet kind van de rekening werden en de winst ten slotte in het algemeen terecht kwam by de V. V, D„ de partij wel ke wel de meeste reden tot tevre. denheid over de verkiezingsuitslag had. De terugkeer van vele militairen uit Indonesië vestigde nog eens op nieuw de aandacht op net vraag stuk van de werkgelegenheid. Ge lukkig behoeven we hier nog niet 't onaangename woord van de werk loosheid te gebruiken. Zóver is het nog niet. Maar het zou zo ver weer kunnen komen en daarom is het goed dat de regering aandacht heeft ge schonken aan dit- probleem. Op 7 Maart installeerde minister Joekes een „Commissie voor de Werkgele genheid", waarvan mr. dr. A. A. van Rhijn voorzitter werd. DE WEST. De verhouding tot wat eens als de „Oost" werd aangeduid wordt dus in een afzonderlijk artikel bespro ken. Wat de „West" betreft mogen we hier toch wel een enkele opmer king maken en aan constateren, dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. id. Prins Bernhard bezochten verschil lende steden en streken van ons land. Tijdens het bezoek aan Rotterdam in de zomer van dit jaar werd het Koninklijk paar harteiyk hulde gebracht. steeds Öe internationale politiële be heerst: de verhouding tussen Oost en West, tussen het Anglo-Amerl- kaanse blok en Rusland met zijn sa tellieten. Ook Nederland had daar mee te maken en we moeten consta teren, dat de kloof tussen Nederland en de aanhangers van de Sovjet- ideologie steeds breder en dieper is geworden, niet het minst na ae ver klaring van het Kamerlid Paul de Groot, die zich solidair verklaarde met zijn grote broers in Frankrijk en Italië. Thorez en Togliatti, die onomwonden hadden verklaard in geval van oorlog tussen Rusland en hun eigen land de zijde van de volksdemocratie te kiezen. De Ne derlandse vakbeweging maakte zich inmiddels los van de internationale arbeidersorganisatie, die te sterjf aan de Russische leiband was gaan lopen en iets dergelijks speelde zich de belangstelling voor deze delen van het Ryk de laatste tyd sterk ge groeid is. Iets wat zich ook gemak kelijk laat begrijpen wanneer men gadeslaat hoe de ontwikkeling van Kolonie tot zelfstandig gebied zich hier heel wat geleidelijker en naar Westerse begrippen langs meer de mocratische weg voltrekt. Toch zijn er ook hier moeilijkhe den geweest, zoals met de interim regeling voor Suriname, welke door een overigens alleen maar goed bedoeld amendement van de Tweede Kamer plotseling in gevaar kwam. Die gevaarlijke klip is inmid dels gelukkig alweer omzeild, maar het heeft er toch even om gespan nen. Als góuvemeur van Suriname volgde mr. J. Klaasesz, burgemees ter van Wageningen, dr. W. Huen- der op. KONINKLIJK HUIS In Juli vierde ons Koninklijk echt paar zijn koperen huwelijksfeest, 't Nederlandse volk gaf by die gele genheid weer eens overduideiyk be wijs van zijn gevoelens van aanhan kelijkheid jegens het Huis van Oran je. Minder uitbundig wellicht dan bij de grootse jubileum- en inhuldigings feesten van 1948, maar daarom niet minder hartelijk. En de jonge Konin gin en haar gemaal gaven in dit eerste jaar van haar regering on dubbelzinnig blijk van hun volledi- Se toewijding en grote belangstel- ng voor het Nederlandse volk in al zyn geledingen, onverschillig of dit nu in 's lands hoofdstad of de voor malige residentie was of in één van die meer afgelegen delen van ons land, die in het afgelopen jaar reeds het voorrecht vai\ een Koninklijk bezoek mochten genieten. BENOEMINGEN. Per 1 December werd mr. F. M. A. Schokking, voordien hoofd van de gemeente Alphen a.d. Ryn, burge meester van Den Haag, waarmede Januari: 21, Dr. Alb. C. Kruyt, zendeling op Midden-Celebes, 79 jaar. 21, Ir. Jos Th. T. Cuyp'ers, architect, 87 jaar. 31, S. F. van Oss, hoofdredacteur Haagse Post. Februari: 2, Henri de Vries, acteur, 84 jaar. 6, Ds. J. van Dorp, oud-predikant Ned. Herv. Gemeente Londen, 61 jaar. 15, Chris de Vos, oud-operazanger, 78 jaar. Maart: 8, Mr. A. Loosjes, oud-secr. Ver. tot Bev. van de Belangen des Boekhandels, 65 jaar. April: 1, Prof. Dr. K. de Snoo, Gynaecoloog, Utrecht, 71 jaar. 6, Mevr. A. NoordewierReddingius, oud-concert-zangeres, Hilversum, 80 jaar. 22, Dr. Ir. D. P. Ross van Lennep, directeur van de Staats mijnen. 26, H. M. van Duim, vice-admiraal b. d., 69 jaar. 30, A. H. J. L. Fiévez, oud-minister van Oorlog, 46 jaar Mei: 2, Hendrik Chabot, kunstschilder, 54 jaar. 10, Henri Hermans, lid 2e Kamer, 75 jaar. 23, Willy Sluyter, kunstschilder. Den Haag, 76 jaar. 25, Generaal S. H. Spoor, 47 jaar. Juni: 8, Lucie van Damvan Isselt, schilderes, 77 jaar. 9, Anna ThijssenBremerkamp, oud-opera-zangeres, 78 jaar. Juli: 10, H. Walaardt—Sacré, grondlegger van de Ned. luchtvaart, 75 jaar. 28, Dr. J. P. Fockema-Andreae, oud-burgemeester van Utrecht en oud-Commissaris der Koningin van Groningen, 69 jaar. Augustus: 16, Ir. G. C. Bouwmeester, oud-Rijksbouwmeester en voor zitter van Monumentenzorg. 69 jaar. 22. Mr. J. Kruseman, oud-president van het Gerechtshof te Amsterdam, 81 jaar. 23, Herman Moerkerk, kunstschilder en illustrator, 70 jaar. 27, Jhr. Dr. Nico v. Suchtelen, schrijver en oud-directeur v. d. Wereldbibliotheek, 70 jaar. September: 2, Mgr. Dr. Th. J. R. Verhoeven, directeur R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs, 66 jaar. 16, B. E. Ruys Sr., oud-directeur van de Kon. Rott. Lloyd, 80 jaar. 18, Mevr. Wilbrink HoitscmaKok (Truida Kok), schrijfster, 80 jaar. October: 28, Mr. v. Lanschot, oud-burgemeester van 's-Hertogenbosch, 73 jaar. November: 1, Prof. Dr. B. Brouwer, voorzitter van het Ned. Kanker instituut, Amsterdam, 66 jaai*. 8, Prof. Dr. H. R. ter Veen, oud-hoogleraar in de soc. aard rijkskunde, Amsterdam, 66 jaar. December: 18, Prof. Ir. M. F. Visser, oud-hoogleraar in de landbouw- werktuigkunde te Wageningen, 74 jaar 19, Mej. A. L. Schoch, directrice van de particuliere zaken van H.M, de Koningin voor het Loo e.o., 59 jaar. 26, J. Hofman, ere-voorzitter van de Ned. Chr, Grafische Bond, 66 jaar. 27, M. L. Honnerlage Grete, oud-burgemeester van Schiedam, en oudste inwoner van Nederland, 103 jaar. 28, Prof. Ir. P. A. v. d. Ban, hoogleraar in landbouwwerktuig- kunde te Wageningen een interregnum, dat met de welnig- verkwikkeiyke affaire-de Visser be gon, werd afgesloten. In Juü volgde Clarence Hunter dr. Allan Valentine op als hoofd van de E.C.A.-missie in ons land. Ook de Amerikaanse ambassadeur dr. Herman Baruch, keerde naar zijn land terug; in zijn jplaats kwam mr. Seldom Chapin. De bekende Franse ambassadeur, dr. Jean Ri- vière, vertrok eveneens en werd op gevolgd door de heer Jean Paul Gar- niers. VLIEGRAMPEN. Ook de vliegrampen zijn Neder land in 1950 weer niet bespaard ge bleven: 23 Juni de „Roermond" bij Bari (33 slachtoffers), 12 Juli de „Franeker" bij Bombay (45 slacht offers), 20 November een Dakota van Aero-Holland by Oslo (34 slacht, offers). Op 17 Januari verongeluk, te een Nederlands toestel in Dene marken; de voorzitter van de P. v. d. A., die met een regeringsopdracht onderweg was ntjar Noorwegen, was hierby de enige overlevende. Op 26 April stortte een lesvllegtuig van de Ryksluchtvoartschool by Schip hol neer, hetgeen aan de vyf inzitten den het leven kostte. Gelukkig kende de Nederlandse luchtvaart ook gloriedagen en daar toe behoorden zeker de 15de en de 28ste Augustus, waarop majoor Flin- terman met een Gloster-Meteor, resp. het Nederlandse hoogterecord en snel heidsrecord verbeterde; het eerste kwam op 14.579 meter, het laatste op 955 km per uur. DIVERSEN. Zo langzamerhand zijn we bij dit overzicht genaderd tot 't „klein goed", wat natuurlijk niet wil zeggen, dat hetgeen nu nog volgt onbelangrijk zou zijn geweest. Op 25 Maart werd Rauter gefusil leerd, maar de verrader Anton van der Waals wacht nog steeds op de executie van het op 8 Juni tegenover hem in hoogste instantie bevestigde doodvonnis. En Joseph Schreieder, die reeds in Januari buiten vervolging ge steld werd, schreef inmiddels een boek over zijn „activiteit" in Neder land. De Nederlandse Spoorwegen gingen verder met hun electrificatie (Eind hovenMaastrichtHeerlen en ver beterden voorts de verbinding van afgelegen delen van ons land met „Holland" door het laten rijden van zg. Diesel-Expressos. Kroonprinses Martha van Noorwe gen liet op 2 April het in Nederland voor Noorse rekening gebouwde schip de „Oslofjord" te water, welk schip een pracht staaltje van het kun nen van Nederlandse scheepsbouwers in het najaar naar Noorwegen ver trok. Ten slotte willen we nog een merk waardig incident vermelden, dat ten slotte ook weer op bevredigende wij ze werd opgelost. Het ontstond naar aanleiding van een verklaring van do secretaris van het N.V.V. op do In ternationale Arbeidsconferentie te Genève, welke gericht was tegen het beleid van het Nederlands episcopaat. Aan de persoonlijke bemiddeling van de minister-president, dr. W. Drees. was liet te danken, dat dit incident tenslotte niet tot een blijvende kloof in de samenwerking Nederlandse vakorganisaties leidde. Het Wereldgebeuren In Rusland wordt op 't ogenblik een proces gevoerd «tegen twaalf Japanners, die ervan beschuldigd worden plannen te hebben beraamd voor bacteriologische oorlogvoering in de periode 19421945. Enkele der beklaagden, lid van de „eenheid 731" hebben reeds een groot deel van de tenlastelegging toegegeven. Zo zouden in 1942 drieduizend met typhus en paratyphusbacillen be smette broodjes aan Chinese krijgs gevangenen zijn uitgereikt en de ge vangenen daarna vrygelaten, opdat zij de ziekten onder de bevolking zouden verbreiden. Een speciale af deling zou belast zijn geweest met het op grote schaal kweken van vlooien, om deze later met pestba cillen te besmetten. Vérder zouden nog een reeks andere misdadige ex perimenten zijn uitgevoerd. De beschuldiging is ernstig en niet onwaarschynlijk, zodat het pro ces zeker aandacht verdient. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat de Amerikanen de geldig heid van de procedure betwisten. Zij hebben tot dusver geweigerd ma teriaal bijeen te zamelen, dat de be schuldigingen kan staven of zich op enigerlei wijze in te laten met 't proces. Dat heeft deze week de „Pravda" in zijn kolommen doen beweren, dat tijdens de Amerikaan se processen tegen de Japanse oor logsmisdadigers opzettelijk documen ten zijn achtergehouden, die be trekking hadden op bacteriologi sche oorlogvoering. Een bewering echter, die onbewezen bleef. Er zijn nog meer duistere zaken aangaan de de oorlog in China. Vorige week heeft een groep Ja panners luidruchtig gedefhonstreerd voor de Sovjet-ambassade tc Tokio. Zij eisten, inlichtingen over. het lot van rond 377.000 krijgsgevangenen, die in handen vielen van het Rode Leger, doch na de oorlog nimmer zyn teruggekeerd. Van Amerikaan se zijde is daar reeds eerder naar geïnformeerd, echter vruchteloos. De diplomatieke vertegenwoordigers zitten kennelijk om een afdoend antwoord verlegen en zoeken hun heil in tegenbeschuldigingen. Een verklaring over het lot van de krijgsgevangenen moet nog steeds komen. Algemeen wordt in Japan aangenomen, dat de manschappen dood zijn. Verklaringen van krijgs gevangenen, die een verblyf vol ont beringen in Siberië overleefden, dui den in deze richting. Generaal McArthur heeft maan denlang hardnekkige pogingen ge daan ae terugkeer van de krygsge- vangenen te bewerkstelligen of in elk geval een lyst van slachtoffers en overlevenden te verkrijgen. Zelfs dat laatste is niet gelukt. Hy is nu van plan zijn regering in Washing ton te verzoeken de bemiddeling van een neutraal land als Zwitserland in te roepen. Tenzij deze bemidde ling alsnog succes heeft zal het lot van tienduizenden Japanse krijgsge vangenen voor altyd een raadsel blyven. Het gaat niet aan als verweer een reeks Japanse oorlogsmisdaden aan te voeren. Een behandeling zo als naar men wel gedwongen is aan te nemen de Japanse krijgsgevan genen in Rusland is ten deel geval len, spot met internationale conven ties en is een misdaad op dezelfde gronden, als waarop straks de in de Sovjet-Unie terechtstaande Ja panse officieren veroordeeld zullen worden. De rechtbank In Den Haag veroor deelde de 23-jarige L. J. van W,, voor malig ambtenaar van de Stichting Ne derlands Kunstbezit, tot 1 jaar gevange nisstraf voorwaardelijk wegens verduiste ring en diefstal van goederen toebehorend aan de Stichting. President Soekarno en 7.y» echt genote hebben Woensdag het Pa leis aan het Koningsplein thans Gambir betrokken. President Soc- jhamo en echtgenote.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4