NIEUWS UIT ZEELAND Polder Walcheren wil dading met rederij van de „Caritas I" aangaan De Zeeuwse landbouw Souburg's zesduizendste ingezetene. Mr. A. J. M. Eikhuizen verlaat Ovezande w 1CHEREN De publicaties omtrent de Lange Jan-spits. Benoeming dir.-gen. politie te verwachten. jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 Voorstel om finale kwijting te verlenen tegen betaling van 250.000. Polder geelt daarmee méér prijs dan tegenpartij. Het bestuur van de Polder Walche ren heeft een buitengewone spoed, eisende vergadering belegd, die Za- terdagmorgen a.s. te Middelburg zal worden gehouden. De agenda ver. meldt een voorstel van het dagelijks bestuur tot het aangaan van een da ding met de rederU van de Cari tas I" ter beëindiging van het tegen deze maatschappij gevoerde rechtsge ding Inzake do stranding van dit stoomschip op de oever van de Zuid watering op 1 Januari 1947. In verband met de daardoor be rokkende schade zijn in 1947 werken aan de onderzeese oever ter plaatse uitgevoerd, die een uitgave van 173.431.67 vorderden; in 1948 is voor soortgelijke werken een bedrag van 188.406.08 besteed. De rederij S. A. de Pont Brulé te Vilvoorde deed dezer dagen een voor stel tot het treffen van een dading in het proces; tegenover betaling van f 173.431,67 door de wederpartij zou de Polder finale kwijting moeten ver lenen. Men was er wel van op de hoogte, dat ook in 1948 een aanzienlijk bedrag voor schadeherstel moest wor den besteed, maar achtte het uitge sloten, dat aangetoond zou kunnen worden, dat deze uitgave noodzake lijk was door het stranden van de „Caritas I". Het dag. bestuur liet de tegenpartij weten, dat deze schikking niet aan vaardbaar was, omdat zij bij voort zetting van het proces ongetwijfeld veroordeeld zou worden tot betaling van het aangeboden bedrag plus inte ressen (welke tot heden op rond 12%% van de hoofdsom kunnen worden ge steld), terwijl een goede kans bestond, dat ook de kosten in 1948 geheel of gedeeltelijk vergoed zouden moeten worden. Daarom werd een tegenvoorstel ge daan: betaling van 276.425,71 be nevens compensatoire interessen te. gen finale kwijting. Op 24 Dec. kwam de tegenparty met een „flrm offer" van 200.000, dat gedurende twee weken gestand wordt gedaan. (Slot van pag. 1) Voor het eerst na de bevrijding kon dit jaar een flink aantal boer derijen herbouwd worden. Ver wacht mag worden dat het bouwvo lume voor 1950 zo ruim zal zijn, dat iedere boer die wil herbouwen, dit ook zal kunnen doen. Een bezwaar hierbij is echter, dat vele mensen na vijf jaar nog steeds niet precies weten waar zij met de financiering van de herbouw aan toe zijn. De geïnundeerd geweest zijnde gronden gaven .voor het eerst een volledige goede oogst. EEN BLIK OP DE TOEKOMST. „Tot slot de verwachtingen voor het nieuwe oogstjaar?" „Hiervan is momenteel nog weinig met zekerheid te zeggen", al dus lr. Geuze. „WJj mogen slechts hopen dat de boer geen buitenspo rig hoge hoeveelheden van een be paald product zal verbouwen. Aan genomen mag wel worden, dat de suikerbieten de volle belangstelling zullen hebben. Zij vormen een der pijlers van de Zeeuwse landbouw en hiermee blijft voor de landarbeider ook voldoende werkgelegenheid. Aan de andere kant is het niet on mogelijk, dat de loonsverhoging per 1 Januari, voor de boer aanleiding wordt minder arbeidvragende ge wassen te gaan telen. Hoewel men geenszins pessimis tisch behoeft te zijn de agrari sche export beliep in de eerste 10 maanden van dit jaar een milliard guldén moet het nog steeds stij gende kostenniveau bij normale oogsten de boer toch met zorg ver vullen. Temeer daar het niet vast staat dat de gunstige exportmoge lijkheden zullen blijven bestaan. Anderzijds mag, gezien de devie- zenpositie en de momenteel conse quent doorgevoerde nieuwe land bouwpolitiek, worden aangenomen dat de productie van eigen bodem zo volledig mogelijk tot haar recht zal komen." Een goed oogstjaar behoort wel dra tot het verleden. Een nieuw jaar wacht. Laten wij hopen en bid den dat het werk van de Zeeuwse boèr even rijk gezegend mag wor den. In het belang van onze gehele samenleving. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen: 28 Dec. Netty van Zweden- Confidenza van Gdynia. Oil- stream van Port Jeróme, Stanflrth van Liverpool. Flandria van Gent. Ward van Antwerpen. Renata van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 28 Dec. Netty n. zee. Oilstream naar MalmÖ. Confidenza naar Genua. Dorinda naar Rostock. Gepasseerd naar Antwerpen: 28 Dec. Batavier III van Stockholm. 29 Dec. Uni E. van Rotterdam. Hasewint van Rot terdam. Helder van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 28 Dcc. Ma- do 'naar Huil; Rian naar New Castle on Tyne. Bosehfontein naar Amsterdam. Al- oor paar Rotterdam. Alamak naar Ham burg. Hondsbosch naar Rotterdam. The odora naar Southampton. Badzo naar zee. 2S Dec. Trompenburgh naar Rotterdam. June naar zee. Het dag. Polderbestuur meent, dat met dit aanbod het stadium van voor bereiding is afgesloten en acht de re sultaten daarvan zeer teleurstellend. Immers dekt het verschil tussen het laatste aanbod en het eerste (zijnde rond 25.000) nauwelijks de compen satoire interessen. Feitelijk wordt niets anders geboden dan het mini mum waartoe de tegenpartij waar schijnlijk bij voortzetting van het proces zal worden veroordeeld. Toch wil men medewerken aan de tot stand- koming van een accoord, vooral omdat de huidige onzekere omstandigheden een langdurig proces ongewenst ma ken. Het voorstel van de rederij kan men echter bij de algemene vergade ring niet aanbevelen, omdat het geen reëel aanbod is. In de gegeven omstandigheden zou naar de mening van het dag. bestuur een schikking op de basis van betaling van een bedrag van 250.000 (inte ressen inbegrepen) voor de Polder aanvaardbaar zijn. Een schikking op deze basis eist van de tegenpartij ook niet iets onredelijks. De Polder im mers. wiens vordering in totaal .361.837,75, vevhoogd met de interes sen. beloopt, die bovendien het risico loopt, dat 'nog verdere werken in de toekomst ten gevolge vnn de stran ding nodig zullen blijken te zijn, geeft daarbij meer prijs dan de te genpartij. Mon stelt daarom voor een dading te sluiten. waarbij de Polder een betaling vordert van 250.000 bin nen een maand na goedkeuring van het besluit door G.S. en dit bedrag te beschouwen als het uiterste, waar mede het Polderbestuur genoegen zal nemen. Het loon der Belgische grensarbeiders. By de onderhandelingen tussen de Belgische en Nederlandse instanties over het loon der Belgische grens arbeiders is principiële overeenstem ming bereikt. Op het per 1 Januari a.s. ingaande loon zal door de Ne derlandse werkgevers 10 toeslag, een zg. bonificatie worden gegeven. De Belgische werknemers zullen 10 c/o van hun loon in Nederland moe ten besteden. Deze regeling behoeft nog de goedkeuring der Nederland se regering. Do regeling is voor een half jaar geldig, terwfll men van Belgische zyde net voorbehoud heeft gemaakt om eventueel binnen deze tijd nieuwe onderhandelingen aan te knopen. Van Nederlandse zijde zal er geprobeerd worden de plicht tot besteding van een gedeelte van 't loon niet per week, doch per maand er door te krijgen, hetgeen dan be tekent. dat de Belgen zouden kun nen sparen om in Nederland meer belangrijke aankopen te kunnen doen. Nationaliteitsregeling Indonesië. Tegelijk met de overdracht van de sou- verciniteit aan de republiek do Verenigde Staten van Indonesië la een door beide deelgenoten in dc Unie aanvaarde nati- onallteitsregeling in werking getreden. Hierbij geldt, dat wie het Nederlander schap bezit. Nederlander blijft en deze hoedanigheid niet buiten zijn wil kan ver liezen. Degenen die echter onmiddellijk voor de souvereiniteitsoverdracht Nederlands onderdaan-niet Nederlander waren, be zitten door'dc inwerkingtreding van ge noemde regeling hetzij do Nederlandse nationaliteit, hetzij de Indonesische na tionaliteit. De thans geldende regeling geldt voor al deze onderdanen. Dus niet alleen voor personen afkomstig uit Indo nesië. maar ook voor personen afkomstig uit Suriname of uit de Nederlandse An tillen. De Nederlandse onderdanen be horende tot de Inheemse bevolking van Indonslë hebben, (met uitzondering van de ln het Koninkrijk geborenen. die woonachtig zijn ln Suriname of de Neder landse Antillen), «de Indonesische nati onaliteit verkregon.- Eveneens verkregen de Indonesische nationaliteit de niet tot de Inheemse bevolking van Indonesië be horende Nederlandse onderdanen, die in Indonesië zijn geboren cf daar te lande woonachtig zijn. zomede in het buiten land geboren en daar wonende personen, die afstammen van in Indonesië gebo renen. Alle overige Nederlandse onder danen. met inbegrip van de hierboven uitgezonderde groep, hebben thans de Nederlandse nationaliteit. De nieuwe nationaliteltsregeling biedt de mogelijkheid om hetzij door optie, hetzij door verwerping, wijziging in de rtationaalreehtelijke staat te brengen. De optie of verwerping moet binnen twee jaar gedaan worden. In Nederland kan men zich daarvoor wenden tot degrlffier van de arrondissementsrechtbank of tot de hoge commissaris van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Mijngas voor Oudenbosch. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de aansluiting van de gemeente Oudenbosch aan het mijngasnet. Men hoopt deze werk zaamheden op 6 Januari a.s. te voltooien. De gasfabriek te Ouden bosch zal dan dienst biyven doen als distributiebedrijf. Nader wordt bezien, of de gemeenten Fijnaart, Oud-Gastel cn Etten-Leur, die niet over een eigen gasfabriek beschik ken, via het distributie-apparaat van Oudenbosch aan mijngas kunnen worden geholpen. Sleepboot omhooggevarén bij Kortgene. Dinsdagavond is ter hoogte van de haveningang te Kortgene, de sleepboot „Adwil II", die op weg was naar Kortgene om een sleep te halen, buiten de bakens gevaren en met volle kracht op de slikken om hoog gelopen. Woensdagavond deed de sleepboot „Geradwi" een poging om haar vlot te trekken, hetgeen echter mislukte. Vandaag zou by hoog water opnieuw getracht wor den het schip in dieper water te trekken. Daar de tijen op het ogen blik laag zijn, is het niet omnoge- lyk dat de „Adwil H" nog een paar dagen op de slikken moet blyven zitten. De redactie bekortte Het bestuur van de commu nistische partij in Noord-Ryn- land-Westfalen heeft in het openbaar een reprimande gege ven aan de redactie van het partijblad „Neue Volkszeitung". De redactie had de gelukwens van het bestuur aan Stalin bij zijn zeventigste verjaardag in verkorte vorm opgenomen Het bestuur acht dit een po litieke fout, die verband houdt met de „algemene verslapping". Van de betrokken redacteuren wordt verwacht, dat zij „de noodzakelijke gevolgtrekking" uit hun fout zullen maken. In 1834 telde de gemeente nog maar 900 inwoners In een woning aan de Vlissingse straat te Souburg, vlak bij het Zwaan tje staat een wieg en in die wieg ligt prinsheerlijk Marinus Vader, de eerste zoon van jonggehuwden, waarvan de man arbeider op „De Schelde" te Vlis singen is. Marinus bekijkt zijn we reldje met even grote verbazing als zijn leeftijdgenootjes dat plegen te doen en ook in schreeuwcapaciteit doet hij voor andere jonggeborenen niet onder. Maar tóch is hij een bijzonder kind: toen namelijk zijn naam in het geboorteregister werd geboekstaafd, werd op het zelfde moment de 6000e inwoner van Souburg ingeschreven. Voor deze gemeente de grootste op het Walcherse platteland was dit feit belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Souburg heeft in de laat ste eeuw een opmerkelijke groei on dergaan, die wel duidelijk aantoont, dat de plaats als woongemeente hoge lijk gewaardeerd wordt. In 1834, dus nog slechts 115 jaar eleden, telde het toen nog kleine dorpje maar 916 in woners, doch in 1900 waren dat er reeds 2349! Die natuurlijke groei zette zich tot de tweede wereldoorlog voort: in 1920 stonden er 4096 inwoners in geschreven, in 1936 waren er 5083 zie len en by het uitbreken van de oorlog was men de 5500 gepasseerd. Burgemeester A. H. S. Stemerding, hoe verheugd ook over de komst- van de 6000e ingezetene, verklaarde ons wat teleurgsteld te zijn, dat die al niet veel eerder kon worden ingeschreven. ..Dat was zéker het geval geweest", "al dus Souburg's „ee te" burger, „wan neer ons meer vrijheid zou zijn gela ten. Door de geringe toewijzing van bouwvolume dit jaar maar 500 M3 wordt het inwonersaantal kunstma tig van hogerhand gedrukt. Wij moe ten het nü bezuren, dat wij vóór de in stelling van het woningbouwvolume- systeem zo energiek waren om volop te bouwen. Andere gemeenten, die destijds niet zoveel initiatief aan de dag legden, worden thans ruimer be deeld dan Souburg waar de straten gereed liggen zonder dat er woningén langs gezet kunnen worden!" Natuurlijk heeft het gemeentebe stuur de vader van de 6000e een kleine attentie willen bewijzen. Hij werd op het gemeentehuis ontvangen en ont ving voor zijn zoon een spaarbank boekje, waarin een bedrag van 60.— stond vermeld. Twee jaar geleden, toen de 5000e inwoner werd aangege ven, bedroeg die som 50.Souburg hoopt nu maar spoedig een spaarbank boekje met 100.— te kunnen uitrei ken 134 werknemers in fabriek te Sas van Gent gehuldigd. Donderdag zijn 134 werknemers van de spiegelglas- en fosfaatfabriek te Sas van Gent gehuldigd, die elk een diensttijd hadden van meer dan 25 jaar. Zestien werknemers zijn zelfs meer dan 40 jaar aan de fabriek ver bonden. Tijdens een speciale bijeenkomst werd hun namens de® Maatschappij voor Handel en Nijverheid door de he ren ir. M. de Vink en ir. van Gooi oorkonden uitgereikt. Ir. de Bel, di recteur-generaal van de N.V., over handigde hun enveloppen met inhoud. De Belgische werknemers zullen in verband met deviezenmoeilijkheden, de gift later ontvangen. Voorts waren er toespraken en dankbetuigingen. Na afloop van het officiëlo gedeelte was er een maaltijd, waaraan de jubilarissen met hun da mes, de leden van de directie, de af delingschefs en enkele andere geno digden aanzaten. Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staaatscourant van 28 Dec. hebben zich in Zeeland in de week van 11 tot en met 17 December 4 gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan. In Hulst en Schoondijke elk 1 geval van roodvonk, in Terneu- zen één geval van diphtherie en in Zuiddorpe één geval van kinderver lamming. Aftreden burgemeester A. F. J. Aernoudts van Sluis. Wij meldden reeds enige tijd geleden, dat dc heer A. F, J. Aernoudts zou aftre den als burgemeester der gemeente Sluis. Thans is het K. B. afgekomen waarbij met ingang van 1 Maart a.s. aan de heer Aernoudts op zUn verzoek eervol ontslag wordt verleend. Marktberichten VISMIJN VEERE. 29 Dec.: Export garnalen 1722 kg 110 116. Schar 70 kg 26—41. Bot 692 kg 31— 39. Wijting 172 kg 6—IS. Ongesorteerde vis 30 18—40. SchardJJn 18 kg 35—38, alles per kg. EIERVEILÏNG WALCHEREN. 26 Dec. 1949-2 Januari 1950. Sortering I: Minimumprijs voor pluim veehouders f 2.36 per kg. Vuilschaligen 2 cent minder per oi. Wordt burgemeester van Halsteren. By Koninkiyic besluit van 29 de zer is met ingang van 16 Januari a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Halsteren in Noord- Brabant, mr. A. J. M. Eikhuizen, thans burgemeester-secretaris van de gemeente Ovezande op Zuid Be veland. De heer Eikhuizen, die afkomstig is van 's-Gravenhage en studeerde aan de Leidse Universiteit, ving zijn ambtelijke loopbaan aan als volon tair ter gelneente-secretarie van Lisse. In 1939 werd hij benoemd tot burgemeester van Ovezande en in 1948 werd hij tevens benoemd tot secretaris van deze gemeente. Gedurende zijn ambtsperiode maakte de gemeente de moeilijke oorlogsjaren onder zyn leiding door. De bui-gerij denkt met waardering terug aan zijn optreden in de oor logsjaren. vooral het wegenprobleem had de bijzondere aandacht van de burge meester en dat het in de laatste ja ren mocht gelukken de wegen in Ovezande en de verbindingen met andere dorpen aanmerkelijk te ver beteren, is voor een niet gering deel aan zyn activiteit te danken. Men ziet de heer Eikhuizen dan ook node vertrekken. Burgemeester Eikhuizen was een vooraanstaand figuur in de Zeeuw se afdeling van de K.V.P. Opening postkantoor te Cadzand. Donderdagmiddag werd het her bouwde postkantoor te Cadzand in ge bruik genomen. Daarbij waren o.a. te genwoordig de inspecteur der P.T.T. te Breda, de directeur van het hoofd kantoor Breskens. de burgemeester Van Cadzand en de architect Wentink. Kerstbomer, -vandalisme. De belangstelling voor Kerstbo men in Domburg was groot tydens de Kerstdagen. Helaas, meenden ve len echter, dat de bomen in het plant soen van de voormalige begraaf plaats door de gemeente daar ge plaatst waren om later als kerstver siersel in de huizen te dienen. Men heeft van vele bomen lukraak tak ken afgebroken. Uitgesloten is het dat alleen kinderen dit vandalisme gepleegd hebben. Het is te hopen, dat de politie dc daders snel zal vinden. Vissers van Breskens naar Ostende opgebracht. Vier Nederlandse vissersboten z\jn door de zeepolltlc naar Ostende op gebracht, omdat zij in de Belgische territoriale waterenvisten. Het zyn <lo „Br 9", Br 41", „Br 24" en „Br 42", alle uit Breskens. Wederom heeft de Belgische wa- terpolitie ingegrepen wegens het vis sen binnen de 3-mijls zóne. Ditmaal waren het vier vissersschepen uit Breskens, die werden opgebracht. Drie van hen haden geen vis aan boord, de vierde echter had 10 ton haring gevangen. De haring werd verbeurd verklaard, terwijl allen na het betalen van een flinke boete, weer werden vrygelaten. In Breskens heerst een grote ver ontwaardiging over deze handelwij ze en het gevolg zal ongetwijfeld zijn, dat de vissers er op zullen aandrin gen, gelijksoortige maatregelen te treffen voor de Belgische vissers die, buiten de haringvisserij, geregeld in de Hollandse wateren vissen op gar nalen. Weliswaar mogen de Belgen vol gens het Scheldeverdrag, op de Schel de vissen, doch niet in het Oostgat en ook niet binnen de 3 mijlen van de Hollandse kust. Hierop is door de Hollanders echter nimmer aanmer king gemaakt, zodat de houding van de Belgen thans wel zeer vreemd is. Momenteel is het zo, dat de haring practisch uitsluitend is te vangen on der de Belgische kust, en de Holland se vissers geregeld zonder vis thuis komen. Donderdag was er echter één vis sers, die in Breskens binnen kwam met 4 ton haring. De anderen hadden niets gevangen. Deze haring, bracht 33 cent per kg. op. Oud-burgemeestfer van Burgh ter aarde besteld. Onder zeer grote belangstelling is oud-burgemeester W. G. Boot Wzn. van Burgh Donderdagmiddag naar zijn laatste rustplaats gebracht. In het sterfhuis werd door verscheidene spre kers 't woord gevoerd. Een broer van de overledene hield een herdenkings rede. Met de familie waren ongeveer alle burgemeesters van Schouwen en Duiveland aanwezig, enkele secreta rissen en vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk, van enkele Polders, de Boerenleenbank, de Waterleiding maatschappij. enz. Nadat ds. Enklaar een rouwdienst had geleid, voerde o.m. nog het woord jhr. A. van Citters. de huidige burge meester van Burgh. Een communiqué vart het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur van Middel, burg deelt ons het volgende mede; „Ten gevolge van een misverstand of een indiscretie is in één der bladen een ontydige publicatie verschenen van het ontwerp van ir. J. de Meyer' over de spits van de Abdijtoren. Dit ontwerp is namelijk onlangs ter be oordeling voorgelegd aan de raadslc- den, doch de behandeling daarvan droeg een voorlopig en vertrouwelijk karakter, omdat; het ontwerp daarna nog moest worden beoordeeld door do Rijksmonumenten-commissie. ,,De Zeeuwse bladen zyn wel in de gelegenheid gesteld een foto te ma ken van de maquette, doch ouder uit drukkelijk beding, dat, zolang de eindbeslissing nog niet was gevallen, deze foto niet mocht worden gepu bliceerd. Nu één der bladen zich hier aan met heeft gehouden, menen B. en W. de Zeeuwse bladen, welke zich strikt aan de afspraak hebben gehou. den, niet langer de gelegenheid te moeten ontnemen ook in hun blad de foto te kunnen publiceren. Uitdrukkelijk moet echter hierbij worden vermeld, dat elk commentaar achterwege dient te hljjven, omdat 't niet is uitgesloten, dat in het ontwerp nog veranderingen zullen worden aangebracht". xxx Naschrift van de redactie: Het communiqué van het gemeente bestuur bereikte ons Donderdagavond té laat, om. gezien de mogelijkheden van de technische outillage, nog een verandering te kunnen aanbrengen in de samenstelling van dit deel van de krant, waarin commentaar op het ont werp wordt gegeven. Overigens zijn wij van mening, dat, nu eenmaal tot publicatie van het ont werp is overgegaan, ook de mogelijk heid van commentaar daarop vrij moet zijn. Mr. J. C. van der Minne, oudrsubstituut-officier vap justitie te Middelburg. Zeer spoedig is de benoeming te verwachten van mr. J. G. van der Minne tot directeur-generaal van po- litie. Mr. Van der Minne, die thans werkzaam is als advocaat-generaal by het Bossche Gerechtshof, was van 1939 tot de bevryding substituut-Offi. cier van Justitie in Middelburg. Mr. J. C. van der Minne werd in 1897 in Amsterdam geboren. Na in Leiden te hebben gestudeerd werd hij op 1 December 1926 benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht, te Winschoten. Dezelfde functie bekleedde hij sedert 1929 in Assen. In 1939 volgde zyn benoeming tot substituut-officier van Justitie in Middelburg, welke" functie hy be kleedde tot de bevryding. Na de bevrijding werd hij tevens belast met de taak van fungerend di recteur van politie in Zeeland. Dit was het geval, toen noordelijk Neder land nog niet bevryd was. In Febru ari 1945 werd mr. Van der Minne be noemd tot advocaat-generaal bij het Bossche Gerechtshof. „Ons Genoegen" organiseert een internationaal muziekfestival. TER GELEGENHEID VAN 60-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan op 12 Augustus 1950 orga niseert de Vlissingse harmonie „Ons Genoegen" een internationaal festi val voor harmonie- en fanfareorkes ten. Het bestuur stelt zichvoor een jubileum-feestweek te organiseren van 13 tot en met 19 Augustus. Het festival wordt op de eerste en de laatste dag van deze jubileurn- week gehouden. De voorbereidingen voor het feest berusten bij een werkcommissie, bestaande uit de heren S, Lako, voorzitter; A. J. Prince, secretaris en D. Valkier, penningmeester. diddeiburq GROENENDE WEIDEN. Donderdagmidag organiseerde de Vereniging voor Landbouw-bedrijfs- voorlichting in de Bogardzaal te Mid delburg een filmvoorstelling. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer Wisse, werd de grote gekleurde film „Groenende weiden" geprojec teerd. Deze was, zoals de titel reeds verraadt, geheel gewijd aan de gras cultuur. Op duidelijke wijze werden de juiste methoden van weidebewer- king getoond, evenals de omvang van het weide-areaal in ons land, de be mesting, het grasdrogen en het we- tenschapelyk onderzoek in Wagenin- gen. De talryke aanwezigen volgden met belangstelling deze rolprent en de deskundige toelichting, die bij de film werd gegeven. A. GESCniERE Op 69-jarige leeftijd overleed in Mid delburg. de heer A. Geschlere. in leven gepensionneerd adjudant-onderofficier administrateur endrager van de ere medaille met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. KERSTCOLLECTE VAN HET LEGER DES HEILS. De Kerstcollecte van het Leger des Hells ten behoeve v^n dc minder bedeel den in Middelburg heeft f' 906.74 opge bracht. JAARVERGADERING SCHUTTEVAER. I Woensdag hield de Kon. Schippersver eniging „Schuttevaêr", afd. Middelburg, haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. I# zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van het lid de heer L. van Klinken. Het aftredende bestuurslid, de heer L. J. Woudstra, werd bij acclamatie herkozen. De voorstellen voor de jaarlijkse algemene vergadering van het hoofdbestuur werden vlot be handeld. Tot afgevaardigde naar déze vergadering werd benoemd de heer J. Vermeulen, als plaatsvervanger de heer R. WisseL Het bestuur deed verder toezeg ging om ter bevoegder plaats- te trachten aan diverse wensen uit dc vergadering tegemoet te komen. KUNST. Expositie L. v. d. Steen. Vrywel iedere Vlissinger en ook velen daarbuiten kennen de heer L. v. d. Steen als de immer enthousiaste gymnastiekleraar, maar wie kent hem als schilder en aquarellist? Na tuurlijk: de heer van der Steen heeft een uitgebreide vriendenkring en daar weet men wel, dat hij ook palet en penseel met "veel vaardigheid han teert, maar het Vlissingse publiek in het algemeen kent zijn doeken, toch niet en daarom is het een geluk kige gedachte geweest van dit werk eens een expositie in te lichten. De heer van der Steen deed dit in zyn woonkamers en een dergelijke ruimte is voor expositie heus niet ideaal; maar er kon blijkbaar niets anders beschikbaar gesteld worden en in elk geval heeft de heer v. d. Steen er toch 'n aantrekkelijke tentoonsteling van gemaakt. Het werk van deze amateur-schil der treft door een onmiskenbare charme van eenvoud, evenwichtige compositie en zuiver coloriet. Voor al dit laatste is heel belangryk, want hoe vaak zyn dillettanten niet onzui ver in kleur en toon? De heer v. d. Steen heeft daarvoor kennelijk ge voel; men ervaart dat aan z(jn vele gevoelige aquarellen, aan de veel minder talrijke pastels en soms ook in zijn olieverf-schilderijen. Van deze laatste zyn de grootste niet de sterk ste, maar wanneer men die twee blanke schilderijtjes van Veere en van uitzeilende visserscheepjes beziet, zal men toch getroffen worden door de zuivere stemming en de intieme sfeer, welke die van vele aquarellen zeer nabij komt. Van de grotere doe ken voldeed mij het meest dat met een bouquet hei-gele heleniumg in een koperen ketel. Direct daarna wil ik echter een goed pastel noemen: een stilleven van een diep-blauwe vaas met gele narcissen naast een oude tinnen kan en twee simpele appeltjes op een tinnen schotel, alles tegen een weldadig-warm fond van donkerrood. Zo zyn er veel mooie dingen op ize tentoonstelling te bewonderen, ook in de schier eindeloze reeks van landschapjes en stadsgezichten, waar bij verschillende delen van Zeeland de heer v. d. Steen inspiratie gaven: de kerk van Tholen, een poortje in Zierikzee, kijkjes in en om Walcher se dorpen, in Veere, Middelburg en Vlissingen let eens op die kleine zonnige aquarellen van 'n oud Vlis- sings hoekje ja zelfs 'n hele serie van het dichten van het Nollegat. Maar ook buiten Zeeland, in Brugge en vooral ook in Friesland, heeft de heer v. d. Steen menig goed stukje gemaakt. Tot en met Vrydag 6 Janu ari kan men hét zelf in zyn woning. Badhuisstraat 92, nog gaan zien. Het is heus de moeite waard. H.A.B. De loonsverhoging in de landbouw. Naar wy vernemen zal de socia le commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland in de loop van do volgende week in vergade"- ring byeenkomen, om zich te bera den over de door de regering aan bevolen 5 loonsverhoging. Coöp. Suikerfabriek te Sas v. Gent Begin Januari zal de Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent de campag ne beëindigen. Verwerkt zullen dan zijn ca. 150 millioen kg. bieten, een recordaantal! Het vorige record be droeg ca. 117.000.000 kg. INDUSTRIALISATIERAAD. By beschikking van de minister van Economische Zaken van 23 December 1949, no. 77227 I, Directoraat-Gene raal voor de Industrialisatie. Is be noemd tot lid van de Hoofdcomissie voor de Industrialisatie J. M. van Bommel van Vloten, te Goes, voorzit ter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken. Zoutelande VERKOPING. Voor de erven A. Jobse Wzn. (e Zou telande werd Woensdag een perceel bouw terrein. groot 1.72 Are. gelegen aan de Duinweg te Zoutelande verkocht aan de heer C. van Sorgen te Arnemuiden voor f 4360. Officiële publicaties. SLUITING BUREAUX MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat op Maandag 2 Januari a.s. alle gemeentelijke diensten zullen gesloten zijn als op de Zondag, met uitzondering van het bureau voor de Burgerlijke Stand dat. uitsluitend voor aangifte van ge boorten en overlijden, zal geopend zijn van 10 tol. 11 uur. Middelburg, 28 December 1949.. MIDDELBURG. Heden: Gildezaal, Kuiperspoort: Ten toonstelling „Coloriet" (t.m. 2 Jan.'), 2—5 cn 7—9 uur: Electro: „Daar zit muziek in" (14 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Song of my heart" (14 j.), 8 uur. Morgen: Electro: „Daar zit muziek in" (14 j.). 7 uur; Schouwburg: „Song of my heart" (14 j.). 8 uur. Zondag: Electro: „Daar zit muziek in" (14 j.). 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Song of my heart" (14 j.), 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra, „Omstreden aarde", 7 en 9 uur; Luxor: „Song of India", 8 uur; Concprdia: oudejaarsbljeen- komst P.v.cLA., 8 uur. Morgen: Alhambra: „Omstreden aarde", 7 uur; Luxor: „Song of India", 7 uur. Zondag: Alhambra: „Omstreden aarde", 3, 7 en uur; Luxor: „Song of India". 3, 1 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2