Generaal de Gaulle's invloed snel aan het tanen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 De achtergrond van de politieke instabiliteit in Frankrijk Zeeuwse Almanak DE FRUITTEELT IN ZEELAND DE ZWARTE ORCHIDEE DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Communisten verliezen aanhang op het platteland. (Van onze correspondent Jan Brusse.) Parijs, December. Er zijn in Frankryk maar twee politieke partyen die op het ogenblik in staat zijn een grote volksmenigte op de been te brengen en dat zyn de communistische party en de party van generaal de Gaulle, de R.P.F. dus. Wanneer Charles de Gaulle, of de communistenleider Maurice Thorez in het Palais de- Sports spreken dan komen er toch zekér een tienduizend van hunxaanhangers naar hen luisteren. Wanneer echter een socialist, een katholieke volksrepublikein (M.P.R.) of een radicaal er gens het woord voeren, dan krjjgt men met de grootste moeite niet meer dan 200 mensen by elkaar. Toch wordt Frankrijk door socialis ten, volksrepublikeinen (NRP) en ra dicalen geregeerd, en communisten en Gaullisten zijn in de oppositie. Weet men dan bovendien nog dat Gaullisten en communisten samen de helft en waarschijnlijk zelfs de meer derheid van het Franse volk achter zich hebben, dan is daarmede die Franse politieke instabiliteit voor een groot gedeelte verklaard. Immers dit betekent automatisch dat de regeringspartijen het op ieder punt voortdurend met elkaar eens moeten zijn. Is dit niet het geval, dan zit er al weer een regeringscrisis in de lucht. En aangezien de socialisten de belangen vanvde arbeiders en de ambtenaren, de M.R.P. de belangen van de boeren en de radicalen de be langen van de industriëlen willen verdedigen, begrijpt men, dat men het in de boezem van die regerings partijen nog wel eens niet met elkaar eens is. Ook nu spreekt men al weer over een mogelijke crisis, omdat de regeringspartijen het over het budget 1950 niet eens zijn. De radicalen, of liberalen, willen dat de ondernemers winsten niet nog zwaarder belast wor den, de socialisten willen, dat de subsidies niet verlaagd worden en de M.R.P. wil, dat de regering de prij zen van bepaalde landbouwproducten verhoogt. Besluit een van deze partij en nu tegen het budget te stemmen, dan valt de regering automatisch om dat communisten en Gaullisten prac- tisch altijd tegen een regeringsvoor stel stemmen. DE INVLOED VAN DE COMMUNISTEN. Aangezien het Franse politieke le ven dus voor een groot gedeelte wordt bepaald door die beide oppositiepar tijen is het misschien wel eens goed na te gaan hoe deze partijen er op het ogenblik voorstaan. Bij de laatste verkiezingen behaal den de communisten bijna dertig pro cent van de stemmen. Dit is: nu twee jaar geleden en men neemt aan, dat de P.C.F. in die tijd wel iets van haar invloed in het land heeft verlo ren. Dit is het sterkste het geval bij de intellectuelen, die vooral na de processen Rajk en Kostow en ook na tuurlijk door de zaak Tito tot andere gedachten zijn gebracht. Onmiddellijk na de oorlog voelden erg veel voor aanstaande Franse intellectuelen voor het communisme (Picasso, Maurice Chevalier, Jean Cassou, Vercors) maar dit is nu vijf jaar later geheel veranderd. Ook op het platteland verliest de partij van Maurice Thorez veel van haar aanhang. De landarbeiders vin den, dat de communisten meer oog hebben voor de boeren dan voor hun arbeiders. Daar staat tegenover, dat de com munistische partij in de industriële centra steeds sterker wordt. De populariteit van generaal de Gaulle is in Frankrijk nog steeds zeer groot. De Gaulle was tijdens de ver nederende Duitse bezetting voor iede re Fransman, die geen collaborateur was, het symbool van het vrije Frank rijk. In Nederland hebben wy niet een dergelijke figuur, die zo voor het gehele volk de vrijheid en de uitein delijke onoverwinnelijkheid van het vaderland heeft gesymboliseerd. Toen dan ook een paar jaar geleden POORTERSDAG Als Zierikzee een paar jaar geleden het denkbeeld had opgevat om een jaarlijkse Poortersdag te organiseren, vermoedelijk zouden de meeste Zeeu wen dan gezegd hebben, dat Zierik zee bezig was een vreemdelingen attractie in elkaar te timmeren met de bedoeling er een paar duiten uit te slaan. Maar nu men daar dit jaar feest gevierd heeft zoals nog nimmer te voren en nu vele Zeeuwen Zierikzee en zijn bewoners hebben leren kennen, nu voelt men overal aandat de. Poor tersdag, die men in wil voeren, een ding is, dat de Zierïkzeeënaren uit het hart komt. Ge moet meebeleefd heb ben, aan den lijve hebben ervaren, welk een opgewekte gemeenschap de mensen daar vormen in dit oude stad je, ge moet gezien hebben hoe volko men daar de een de ander kent en hoe men aan elkaar hangt. En ge moet weten, hoe groot in Zierikzee de lief de is voor de eigen, mooie, oude stad! Dan zult ge begrijpen, dat die Poor tersdag iets is, dat tot traditie uit kan groeien! Het denkbeeld ligt er. De mogelijk heden van uitwerking en verwezen lijking zullen nader worden onder zocht. Maar als érgens in Zeeland een jaarlijkse Poortersdag kans van slagen, kans van wortel schieten heeft, dan is het in Zierikzee. Het is daarom, dat wij in spanning uitzien naar wat er van de grootse plannen worden zal de R.P.F. gesticht werd, waarvan de Gaulle de leiding op .zich nam, ontke tende dit in het gehele rechtse Frank rijk een groot enthousiasme. Men zag in de Gaulle niet alleen de bevrijder van zijn land, maar ook de sterke man, die wel eens een einde zou ma ken aan die voortdurende arbeidson rust en die Frankrijks naam in de wereld weer groot zou maken. In Pa rijs, tot nu toe beschouwd als een ro de stad, stemde 53 pet. van de bevol king voor de Gaulle en de Gaullisti sche candidaten behaalden in het ge hele land klinkende overwinningen. VERVAL VAN DE R.P.F. Maar het enthousiasme voor de R. P.F. is vooral de laatste maanden sterk gedaald. De Generaal bleek er als politicus dictatoriale ideeën op na te houden, die de gemiddelde Fransman, democraat in hart en nie ren, tegen de borst stuiten. Boven dien verwaterde de partij door aller lei intrigues in de leiding, door een veel te los contact tussen de leden en door het gebrek aan een eensge zind programma. De Gaulle zelf, die, zoals men weet zeer driftig is, heeft al verschillende malen gedreigd de R.P.F., te ontbinden. Ook nu zou hij gezegd hebben, dat hij zijn partij uit elkaar zou laten vallen wanneer er niet voor de lente van het komend jaar algemene verkiezingen gehouden zullen worden. De generaal weet. dat hoe langer de verkiezingen op zich laten wachten, hoe meer hij van zijn aanhang zal verliezen. In de gemeen teraad van Parijs, die in meerderheid Gaullistisch is hebben verschillende R.P.F. raadsleden hun party de rug reeds toegekeerd. In heel wat steden ziet men, dat de partijgebouwen van de R.P.F. verdwenen zijn en alles wijst erop, dat de R.P.F. in verval is. Dit is nog geaccentueerd, nadat het grootste Franse avondblad heeft aan gekondigd, dat het bericht, dat de Gaulle zijn R.P.F. ontbindt, iedere dag verwacht kan worden. Dit bericht is natuurlijk onmiddellijk tegengespro ken, maar uit alles blijkt toch wel, dat er in de topleiding van de Gaul listische partij inderdaad ernstige moeilijkheden zijn, o.a. ook financi ële moeilijkheden, die het op deze schaal voortzetten van de R.P.F. erg moeilijk maken. Valt deze beweging inderdaad uit elkaar, dan zullen heel wat politici stellig teruggaan naar hun oude par tij (meestal naar de liberale partij), hetgeen een versteviging van de rege ringspartijen en dus van de regerings meerderheid, mee zal brengen. (Nddruk verboden) Plannen voor Scandinavische douane-Unie. Naar aanleiding van een bericht in het Deense blad „Berlingske Tidende", volgens hetwelk de commissie ter voorbereiding van een Scandinavische douane-unie tot de slotsom zou zijn gekomen, dat door Noorwegens vrees voor de uitwerking van een dergelijke unie op de Noorse economie de plan nen dienaangaande geen doorgang zul len kunnen vinden, en dat derhalve geen meer gedetailleerd ontwerp zal kunnen worden opgesteld, heeft het Noorse ministerie van buitenlandse za ken verklaard, dat dit bericht niet juist is. Noorwegen heeft niet ver klaard, dat het niet bereid is de mo gelijkheden en consequenties van een Scandinavische douane-unie nader te bestuderen, aldus het ministerie. Garry Davis in een ziekenhuis. Garry Davis is in een ziekenhuis van Straatsburg opgenomen. Volgens de doktoren is zijn toestand bevredi gend. Intussen bewoont een „Zwit- serse wereldburger", Jean Jacques Babel, zolang de tent van Davis langs de Duitse grens. FEUILLETON door ALLAN SWINTON 73 Zij kropen op handen en voeten naar voren, tot zij tussen een paar bosjes dwergdennen door naar beneden kon den kijken. Zoals het al reeds sinds onheuge lijke tijden gegaan was, sedert de stad was gebouwd, ging het simpele primi tieve leven aan de andere kant van het water, tegenover die dode huls van een lang vergane beschaving, rustig door. Naakte, slanke meisjes stampten en wasten maniok of spreidden gepelde bananen op grote bladeren uit, om te drogen. Een paar mannen waren bezig, om een huis van een nieuw dak te voorzien; kleine kinderen speelden met een houten bal en oudere mensen lagen in hangmat ten op de kleine waranda's van de huizen. Mary was er zich van bewust, dat er in dit toneel een vreemde noot school. Wat die noot was, had zij juist ont dekt. toen Sam uitriep: „Hè, maar daar staat een tent". Hugh zei: „Het is de mijne. Net zo als ik haar achtergelaten heb. Dat is eigenaardig, en heel eigenaardig ook. Sapperloot, kijk daar eens!" Op het terras, even vóór Hulpé's kamp, waar zij de muildieren konden zien, waren drie Indianen aan het wgrk aan een bijzondere structuur van bamboe. „Wat doen zij eigenlijk?" vroeg Ma ry. „Wat is dat voor een ding?" „Dat is het instrument, waarmee wij ons touw maakten. Zy maken nog heel wat meer. Kijk maar eens naar die hoop achter hen". Gedurende enige minuten bleven zij stil liggen met de geur van de den netjes in hun neus en keken met ver bazing naar het toneeltje daar voor hen. Verder langs het terras onder de bomen waren de muildierpiketlijnen en het kamp van de Indianen niet zo duidelijk te zien, maar alle dieren schenen present te zijn. Daarom kre gen zij Pasquale in het oog, die met een automatic om de middel gegespt met zijn gewone manier van doen, kwam aanslenteren. Hij liep op de touwslagers af, keek enige ogenblik ken naar hun werk en liep toen het terras af, ging de brug over en trad Sam's tent binnen. Daarnaast zat nog een van Bourassa's manschappen. Hugh zei: „Dat is Pedro. Hij heeft gringo-bloed in de aderen. Hij zal ze ker het geweer wel hebben voor het geval Hulpé het een of ander zou willen proberen. Wat zeg je me, van die brutale vent in mijn tent. Ik wil wedden, dat hij zelfs mijn alpacas ge bruikt en dat ze vol met luizen zitten ook! Zo'n brutale vlerk!" Toen zij zich terugtrokken hadden, zei Sam: „Waarom is hij er niet van door gegaan? Hij kon toch niet weten, dat wij er aan dit einde niet uit kon den klimmen, als we tijd genoeg had den". Hugh zei nadenkend: „Als hij de in gang geblokkeerd heeft, of een van zijn mannetjes, daar op schildwacht heeft gezet, zal hij aan die kant ge dekt zijn. Hij heeft er de nodige wa pens voor. Ik vraag me af, wat voor spelletje hij speelt". „Wisten de Indianen, wat jij daar beneden deed'?", vroeg Sam. „Ik zou hun hulp niet hebben kun nen krijgen, als ik ze niet het een en ander beloofd had". „Zou dat het niet hebben kunnen zijn? Uitgezonderd Hulpé waren het allemaal zijn manschappen en zij zul len hem verteld hebben, dat je achter een verborgen schat aan zat. Tegen de tijd, dat zijn touw klaar was, zouden wij wel zo verzwakt zijn geweest van de honger, dat hij veilig met een au tomatic naar beneden had kunnen ko men". „J-ja. Ik veronderstel, dat dat ge deeltelijk de reden is en gedeeltelijk, dat hij over een en ander zijn gedach ten nog eens heeft laten gaan. Hij is een koppige vent. Ik heb zo'n idee, dat hij dat touw in een opwelling door hakte, toen hij begreep, dat hij mij daar beneden in de val had. Maar toen begreep hij, dat als hij mij doodde, hetgeen de politie niets zou kunnen schelen, dit wel niet zo erg zou zijn, maar dat het heel wat anders was, om twee Amerikanen om te brengen, die op een officiële expeditie waren. Wel, wel, hij zal aardig verbaasd staan kij ken. We zullen hier naar beneden gaan, een goed eind achter het dorp,' in een grote kring er achter om gaan en door de stad op hem af komen. Daarginds achter die vruchtbomen. Die keer, dat ik daar was, heb ik heerlijk gegeten op een plek, waar te vens een bron was. Dat zullen wij ook doen en een beetje uitrusten en dan er op los gaan. Door de stad tot aan het muildierkamp is er voldoende dekking Ik zal wel een plek vinden, waar ik voor hem in een hinderlaag kan gaan liggen. En het eerste, wat hij er van merken zal, is, dat ik hem op z'n nek spring". (Wordt vervolgd). Record-oogst, maar de zomerprijzen waren laag Het oogstjaar 1949 vertoont voor de Zeeuwse fruitteelt in vergelijking met vorige jarejj wel zeer sterke afwijkingen. Niet alleen dat met een oogst van bijna 50 millioen kilogram een productie groter dan ooit werd verkre gen, doch dit jaar heeft zich vooral gekenmerkt door de sterke daling van de pryzen. Vele fruitkwekers die nog steeds In de mening verkeerden, dat de toestand uit de oorlogsjaren, toen alle fruit, slecht of goed, flinke prijzen opleverden, zou blijven voortduren, zijn deze zomer een illusie ar. mer geworden. en hebben dit in hun portemonnaie gevoeld. De teler die echter zijn bedrijf goed verzorgd heeft, is ook dit jaar hier voor beloond, al zijn de pryzen dan ongeveer de helft van vorig jaar. Na de lage prijzen van het zomer fruit. trad in de herfst een verbete ring in, mede dank zij de exportmo gelijkheden naar Duitsland. Er wer den prijzen verkregen, waarvoor lo nend kan worden geteeld, zodat uit eindelijk de Zeeuwse fruitteler over het algemeen wel aan zijn trek is ge komen. Door dé sterke schurftaantasting is het wel een strijd geweest om goed fruit te telen. Met deze topoogst is echter duidelijk naar voren gekomen dat kwaliteit steeds het beste betaald wordt. Helaas is er nog zo'n klein percen tage standaardfruit. Voor geheel Nederland moet dit op ca. 10 en voor Zeeland op ongeveer 20 geschat worden. Het accent ligt dus nog te sterk op de productie van huishoud- en fabrieksfruit. En dit zal moeten veranderen! TWEE a TWEE EN HALF MILLIOEN KG. IN ZEE LAND DOORGEDRAAID. Ongetwijfeld zal ieder zich het échec met het harde zomerfruit her inneren. De veilingen werden over voerd met voornamelijk appels van minder gevraagde rassen en van min dere kwaliteit. De prijzen daalden sterk en grote partijen op de Zeeuwse veilingen totaal 2 a 2Vz mil lioen kg. moesten worden doorge draaid. Hierbij vielen financiële klap- Belastingen in Frankrijk. De regering van Bidault te Parijs heeft Dinsdagavond een nieuwe ne derlaag geleden in de „belastingen- strijd", welke reeds 37 dagen aan de gang is. De financiële commissie van de nationale vergadering verwierp namelijk haar laatste compromisvoor stel. De minister van financiën, Mau rice Petsche, had in een nieuwe po ging om de radicalen en de conser vatieven die in de coalitie vertegen woordigd zijn, tot elkaar te brengen, aangeboden de door hem voorgestelde belasting op voertuigen voor perso nen- en goederenvervoer op commer. ciële basis te laten vervallen en in de plaats daarvan een belasting van vijf procent te stellen op de verkoopsprijs van banden en van twee procent op gasolie, en de prijs van benzine on veranderd te laten inplaats van deze te verlagen. Ook de socialistische leden van de financiële commissie, die tot dusver de regering trouw gebleven waren, stemden met liberalen en communis ten tegen de bandenbelasting. Het openbare debat zal. naar ver wacht wordt, de gehele nacht en mo gelijk ook nog Woensdag voortduren. Vier en twintig uur na de beëindi ging van het debat zal over alle om streden punten van de begroting ge stemd worden in de vorm van een vertrouwensvotum. pen onder de telers met een verou derd sortiment en zij die veel zomer fruit in hun bedrijf hebben. Verschil lende onder hen zullen dan ook dit jaar met verlies hebben gewerkt. EEN WIJZE LES. Het jaar 1949 heeft op deze wijze velen de helaas harde doch wij ze les gegeven, dat de boomgaarden tijdig vernieuwd moeten worden, wil men zijn plaats behouden. Dit zal in de toekomst nog sterker tot uitdruk king komen. Doordat de in de laatste jaren aangeplante boomgaarden steeds meer op productie komen, zal de oogst toenemen en de ..-ïindere kwaliteiten zullen meer en meer in het gedrang komen. Verheugend is het daarom te kun nen constateren dat na de ervaringen van de afgelopen zomer, in de Zeeuw se boomgaarden druk gerooid wordt. Oude versleten bomen, voornamelijk Brab. bellefleur en zoete appels moe ten plaats maken voor nieuwe. Daar naast koesteren vele kwekers plannen Wij vonden de rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en W. Noord Brabant. ,ir. W. van Soest bereid, ons uitvoerig in te lichten over de Zeeuwse fruitteelt in 1949. om in het komende voorjaar de min der gevraagde rassen om 'te enten met modern sortiment. Bovendien be staat er veel meer belangstelling voor snoeien dan anders het geval is. Dit jaar is ook gebleken dat de mengde bedrijven met zomer-, herfst- en winterfruit het meest van de goede kansen hebben geprofiteerd. HET KLEINFRUIT. De telers van kleinfruit mogen dit jaar niet klagen. Met uitzondering van bramen en rode best n, werden hier voor goede prijzen betaald. Met name voor de kruisbessen en ,de zwarte bessen. HET ONDERWIJS. In het afgelopen jaar bestond weer goede belangstelling voor het vak onderwijs. De Z.L.M. opende te Ka- pelle een lagere tuinbouwschool, in November werd een fruitteeltschool in het nieuwe fruitcentrum Philippine geopend, de Zeeuwse Groentetelers vereniging zorgde voor een groente- teeltschool te Middelburg en de Fruit teeltschool te Wilhelminadorp werkt met een dubbele cursus. Voorts werd een 20-tal lagere tuin- bouwcursussen gegeven met in totaal 350 leerlingen .terwijl de snoeicursus- sen door de assistenten van de tuin- bouwvoorlichtingsdienst zich eveneens in een ruime belangstelling mogen verheugen. Zeelands Proeftuin die voorbestemd is om het proefstation voor de fruit teelt in Nederland te worden, heeft 62. Er ging geen minuut voorbij of Jimmy deed iets fantastisch en hij kreeg er zelf hoe langer hoe meer plezier in, zodat hy zelfs naar de zeer vele ballen sprong, die wel een meter over het doel vlo gen. In een ogenblik zat hij dan boven op de dek- lat en greep de bal nog bij zijn kladden, tot grote pret van de tribune, waar de toeschouwers zich ge woon zaten te verkneukelen. Wildvreemde mensen sloegen elkaar van louter plezier op de schouder. Meneer Strible, verslaggever van de Star, schreef boven zijn verslag: Aap spijkert doel van Rovers dicht, en lachte tevreden over deze vondst. Het Wereldgebeuren Begrotingsperihelen Indien de Franse regering het jaar 1950 haalt zal dat zeker met de hak ken over de sloot zijn. Op 't ogenblik zijn Bidault en zijn medeministers in een scherpe politieke strijd gewikkeld met de Nationale Vergadering over de jaarlijkse begroting. Over het prin cipe van de begroting, namelijk dat deze in evenwicht moet zijn, heerst geen verschil van mening. Over de wijze, waarop dit kunststukje vol bracht moet worden, wel. De minister van financiën, Petsche, zoekt het even wicht in de eerste plaats in het hef fen van nieuwe belastingen. De finan ciële commissie van de Nationale Ver gadering beveelt daarentegen bespa ringen op de regeringsuitgaven aan: Vermindering van uitgaven voor werklozenuitkering, vermindering van subsidies en van investeringen. Derge lijke maatregelen zouden waarschijn lijk tot nieuwe prijsverhogingen lei den en allereerst de economisch zwak keren treffen. Zeker voor de socialis ten zijn ze daarom onaanvaardbaar. De regering houdt, dan ook voet bij stuk en wil haar begrotingsplannen niet noemenswaard wijzigen. Bidault heeft aangekondigd aan de stemming over de meeste tot verzet aanleiding gevende bepalingen van de ontwerp begroting de kwestie van vertrouwen te verbinden. De eerstse nederlaag is daarbij reeds geleden. Tijdens een nachtelijk debat Dinsdag werd een regeringsvoorstel om het heffen van nieuwe belastingen op banden en goedkope benzine te bespreken met 305 tegen 292 stemmen verworpen. Toevalligerwijs was juist aan dit voorstel niet de kwestie van vertrou wen verbonden. Het valt op dit moment nog moei lijk te voorspellen of de regering ten val zal worden gebracht, als is bo vengenoemde stemming weinig hoop- wekkend. De radicale partij, die in wezen de groep van de gematigde liberalen is, leidt het verzet tegen het ministeriële ontwerp. Niet alle radicalen sluiten zich hierbij aan. Ex-premier Queuille, een bezadigd man. heeft verklaard, dat een andere politiek dan die, wel ke de regering Bidault thans voert, onder de huidige omstandigheden niet wel mogelijk is. Zijn partijgenoot Da- ladier echter, een politicus met een minder gooots verleden, de man, die mede de verantwoordelijkheid draagt voor het befaamde .accoord" met Hit- Ier te München, is de voornaamste woordvoerder van dat deel der radi calen, dat de regeringscoalitie wil ver breken. Op het jongste congres van de partij in Toulouse bleef Daladier in de minderheid. Sindsdien echter is zijn invloed gestegen. Daladier en zijn medestanders schijnen aan te sturen op een onherstelbare breuk in de re geringscoalitie van middenpartijen om het land onregeerbaar te maken en aldus tot nieuwe verkiezingen te dwingen. Van nieuwe verkiezingen verwachten zij grote winst voor de radicalen, die. evenals de liberalen el ders in Europa de campagne kunnen voeren met aantrekkelijke leuzen als „belastingverlaging' en „strijd tegen staatsbemoeienis". Of die verwachting in vervulling zal gaan is een andere vraag. Gaullis ten en communisten zitten uiteraard op het vinkentouw. Dergelijke politieke berekeningen en intriges als die van Daladier zijn geen aanbevelingen voor het parle mentair stelsel, zoals dat thans in Frankrijk fungeert. Het voortsukkelen van de ene crisis in de andere is uitermate schadelijk voor het prestige van Frankrijk als Europese mogend heid. Zolang echter het parlement zo on gelukkig en verdeeld blijft samenge steld als thans het geval is, is geen enkele premier zeker van zijn positie. uitbreidingsplannen, doch de finan ciering van een en ander is nog niet 'geheel geregeld. In de staf van het laboratorium vonden enige mutaties plaats. Dr. D. J. Kuenen vertrok naar Leiden en werd opgevolgd door drs. H. H. Evenhuis als entomoloog, terwijl ir. J. Buteijn als bodemkun- dige zijn intrede in de proeftuin deed. DE ZIEKTEBESTRIJDING. Dit jaar werd veel last van vreterij door insecten ondervonden. Vooral de tortrix liet van zich spreken. Een goede bestrijding van dit insect, dat veel standaardfruit tot huishoudfruit heeft gedegradeerd, kon nog niet ge vonden worden. Voorts had een ster ke aantasting van schurft op appels plaats. De koelhuisruimte in Zeeland werd dit jaar vergroot door de opening van nieuwe koelhuizen te Middelburg en Goes zodat thans 3 millioen kg. fruit in deze provincie kan worden gekoeld, ter spreiding van de afzet. De be langstelling van de zijde der telers is dit jaar weer groot, want ondanks de meer beschikbare koelruimte, kon niet aan alle aanvragen voldaan wor den. DE AFZET. Ook op het gebied van de afzet blij ven zeer zeker wensen over. Het ver pakte fruit maakt nog een te klein gedeelte uit van de veilingaanvoer. En toch zal men in de toekomst het fruit op een aantrekkelijke wijze in de handel moeten brengen, daar dit ongetwijfeld de afzet zal bevorderen. Vele andere mogelijkheden zijn hier voor nog aanwezig, zoals kleinver- pakking en wikkelen van de vruch ten. Het pleit zeer zeker voor de voor uitstrevendheid van de Zeeuwse fruit kwekers dat zij zich ook op dit punt ernstig wilien beraden. In de eerste week van het nieuwe jaar, op 6 Ja nuari, zal hiertoe een Ontwikkelings dag te Goes worden gehouden, waar een drietal deskundigen speciaal het afzetprobleem zal behandelen. Nogmaals een terugblik slaand, kan 149 trots de financiële tegenvallers, voor de Zeeuwse fruitteelt zeker eeii goed jaar genoemd worden. Meer dan ooit heeft het de telers de juiste weg gewezen welke zij in de toekomst hebben te gaan: naar het kwaliteits- fruit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3