NIEUWS UIT ZEELAND N KAMERLEDEN OVER TOEZICHT OP LEESBIBLIOTHEKEN IEUWS in een O T E D O P PLUIMVEEHOUDERS HULDIGDEN AFTREDEND CONSULENT Flanellen Heren Pyama's WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 WAAROM GEEN POSITIEVE MAATREGELEN Verschil van mening over strijdigheid met Grondwet. Verschenen is het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over 't ontwerp van wet houdende voor schriften inzake lees-bibliotheken. Hoewel de kwestie der lectuur voorziening in haar algemeenheid buiten het kader vandit wetsont werp valt, wilden vele leden toch met een enkel woord er op wijzen, dat met negatieve regelingen als de onderhavige - hoe noodzakelijk een ingrijpen op dit punt oölc moge zijn geen oplossing van het pro bleem zelve is te verwachten. Zij vroegen daarom de aandacht der regering voor passende positieve maatregelen, die zij allereerst gele gen achtten in een krachtige steun aan het particulier initiatief, dat in de Centrale Vereniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken en soortgelijke instellingen reeds veel verdienstelijke arbeid op dit terrein heeft verricht. Vele andere leden merkten op, dat ten aanzien van de lectuurvoorziening een ern stig vraagstuk is ontstaan, hetwelk mede een gevolg is van een ontstel lend tekort van de zijde der over heid aan actieve en werkelijke cul tuurpolitiek. Over de middelen, welke de rege ring voorstelt ter bestrijding van 't kwaad, bestond geen eenstemmig heid. Door vele ledeh werd betoogd, dat het wetsontwerp op fundamen tele punten in strijd is met art. 7 van de Grondwet. Een ernstig bezwaar is ook, dat het wetsontwerp onvoldoende onder scheid maakt tussen jeugdlectuur en lectuur voor volwassenen. Een bijzondere complicatie van 't vraagstuk ontstaat nog hierdoor, dat de verslaafdheid aan een be paald soort lectuur de moraliteit en de cultuur ondermijnt, terwijl deze lectuur-produeten afzonderlijk geen bijzondere maatregelen wettigen. Andere léden vermochten strijd met de Grondwet niet in te zien. Sommigen hunner waren van me ning, dat art. 7 niet meer geldt, als het geschrift de drukpers heeft ver laten. Het genoemde artikel heeft huns inziens alleen de betekenis, dat preventieve beoordeling vóór 't druk ken uitgesloten is, zodat het artikel geen betrekking heeft op het daar na verspreiden van hetgeen gedrukt is. ANDER VOORSTEL. Door een aantal leden werd een constructieve oplossing voorgesteld, waarbij o.m. een vergunningsstelsel, waarbij eisen aan de exploitant wor den gesteld, imperatief zou worder, voorgeschreven. Voor zover in de bibliotheek 'n boek opgenomen zou zijn, dat aanstote lijk is voor de eerbaarheid, valt dit onder art, 240, Wetboek van Straf recht. Daarnaast worde art. 451bis, in dier voege gewijzigd, dat ver spreiding van voor de zedelijke ge zondheid van de jeugd schadelijke lectuur strafbaar wordt gesteld. B. en W. zouden de bevoegdheid moeten krijgen, om aan de vergun ning te verbinden de plicht de ver spreiding van b oeken op te schorten, voor zover deze aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn of schadelijk voor de zedelijke gezondheid van de jeugd. De opschorting van de ver spreiding vervalt, indien niet binnen een bepaalde termijn door B. en W. bij de Officier van Justitie 'n klacht is ingediend tegen de vergunning houder wegens verspreiding van 't geschift, dat aanstotelijk is voor de eerbaarheid of schadelijk voor de zedelijke gezondheid van de jeugd. Advertentie poelt Hj. De Nederlands- Indonesische Unie. Het eerste overleg in Unie-verband tussen Nederland en Indonesië op het gebied van het buitenlandse beleid heeft reeds plaats gehad, aldus ver neemt de politieke correspondent van het A.N.P. in doorgaans welingelichte kringen. Dit overleg had in de eerste plaats betrekking op de kwestie van de er kenning van de regering .van Mao Tse Tung in China en voorts op de de jure erkenning van Israël. De bespre kingen over deze aangelegenheden zijn reeds ingeleid in de onmiddellijk aan He souvereiniteitsoverdracht voor afgegane dagen <m wel tussen de ho ge vertegenwoordiger van de Kroon de heer Lovink en het nationale voor. bereidingscomité in Batavia. Na de souvereiniteitsoverdracht werd dit overleg voortgezet in Den Haag met de minister-president van de nieuwe staat, drs. Hatta, die tevens minister van buitenlandse zaken a i. Driedaags congres van de Onderwijzersver. begonnen. Woensdagmiddag weid in de harmo nie te Leeuwarden het driedaagse congres geopend van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. De voorzit ter, de heer A. C. Zevenbergen uit Amsterdam, begroette onder meer de vertegenwoordigers van België, Enge land en Indonesië. In een zeer uitvoe rige openingsrede maakte hij gewag v$n de vele wensen, die op onderwijs gebied nog onvervuld bleven, zoals de wijziging van de Lagere Onderwijswet en het Kleuteronderwijs. Met zorg zijn wij vervuld, zo zeide hij, om het grote tekort aan onderwijzers, dat in de naaste toekomst te verwachten valt. Reeds in 1952 moet het aantal leer krachten met 3310 zijn toegenomen, wil het onderwas behoorlijk voort gang vinden. Bedenkt men echter, dat het aantal onderwijzers in 1958 met 11.770 dient te worden opgevoerd, dan is stellig de vraag gewettigd rege ring, hoe denkt u dit probleem van de eerste orde op te lossen Op liet voorstel tot aansluiting bij het N.V.V. werd een pro en contra gegeven, waarna besloten werd deze zaak het volgencl jaar in de afdelin gen te brengén; DERTIG JAAR ORGANIST TE GRIJPSKERKE Op 1 Januari zal het 30 jaar gele den zijn, dat de heer J. C. Cevaal te Grijpskerke de functie van kerkorga nist op zich nam. Met veel liefde en toewijding heeft hij zich steeds van deze taak gekwe ten. De jubilaris die tevens president kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente is. deed dit belangeloos. Twaalfjarige jongen verdronken. Vier weken geleden werd de 12-ja- rige J. van 't Hoge uit Meppel ver mist. Eerst thans werd zijn lijk uit hel Meppelerdiep opgehaald, op grote af stand van de plaats waar de jongen in dertijd vermoedelijk te water is ge raakt. Blokkade der Chinese havens. Meer da"ü 60 buitenlandse stoom schepen zijn sinds het begin van de blokkade der door communisten be zette havens door de nationalistische regering verhinderd de Yangtse op te varen, aldus maakt het nationalistische nieuwsbureaü „Central News" bekend. Buitenlandse schepen, die geen lading of passagiers hebben, zullen wel de Yangtse in de andere richting af mo gen varen, aldus dit bericht. In de leefiijd van liü jaar is in Rijs wijk overleden d,e beer J. Leonard, alge meen secretaris van de Algc.ncene Ne derlandse Bond van Gcpensionneerden. Met Ingang van 1 Januari zal het telefoonverkeer met Israël ook van Israël uit worden opengesteld. De filmster Rita Hayworth heeft het leven aan een dochter geschonken. Mr. Ponipe," de inspecteur van finan ciën in Malang, die neergeschoten werd bij een poging om te voorkomen, dat zijn dienstauto „gevorderd" werd. is aan de bekomen verwondingen in het zieken huis overleden. Bij werkzaamheden, als gevolg van een wegverzakking op het Emmaplein te Maastricht, zijn Woensdag belangrijke oudheidkundige vondsten gedaan. Men ontdekte de funderingen van een in 1475 gebouwde vestingtoren van buitengewoon grote omvang. B. van Asperen Vervenne te Goes. De enorme verbeteringen welke zich in de laatste decenia in de Zeeuwse pluimveehouderij hebben voltrokken, zijn onder meer te danken aan het werk van de rijkspluimveeteeltcónsulent, de heer B van Asperen Ver venne. Dit was de grondtoon welke te beluisteren viel in de vele toespra ken welke Woensdagmiddag werden uitgesproken, tijdens de druk bezoch te bijeenkomst welke in de „Prins van Oranje" te Goes door de V.P.Z.' werd belegd, om de heren van Asperen Vervenne, die op 1 Januari a.s. met pensioen gaat. openlijk dank en hulde te brengen voor hetgeen tiij hier heeft verricht. De voorzitter van de V.P.Z., de heer Iz. van Cruyningen uit Zuidzan- de, opende de rij van sprekei's. Hij schetste hoe slecht de pluimveehou derij in Zeeland er een veertigtal ja ren geleden voorstond. Door 't ener gieke werken van dhr Van Asperen Vervenne, eerst als assistent en later als consulent, is er zeer veel op het gebied van de opfok, de huisvesting e.d. verbeterd. Betere kippen, betere huisvesting en meer eieren, zijn het resultaat van zijn werk. Node zal de scheidende, die steeds een goede raadgever was, worden gemist. Na dat de heer van Cruyningen zich nog tot mevr. Van Asperen Vervenne had gericht, bood hij de scheidende na mens de V.P.Z. een door de Goese kunstschilder Melse vervaardigd schilderij van een Zeeuws model-kip- penbedrijf aan, terwijl zijn echtgeno te uit handen van mevr. den Boer uit Haamstede eveneens een ge schenk ontving. De pluimveeteeltconsulent uit Ven- ir. A. Jansen, vertolkte de dank van de pluimveevoorlichtingsdienst en de collega's-consulenten. De heer van Asperen Vervenne is een van de weinige pioniers die de pluimveeteelt in Nederland opbouwden. Zijn werk is van onschatbare betekenis ge weest. De heer L. van Dijk, landbouw- consulent te Schoondijke, sprekende namens het college van overleg van consulenten, noemde de heer Van Asperen Veryenne een sieraad aan de kroon vkn de Nederlandse voor lichting. Nadat de heren M. A. Linthout uit Bergen op Zoom, inspecteur van het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren, P. Scheele-de Putter uit Biezelinge namens de Z.L.M. en de C.B.T.B. dankwoorden hadden uitgesproken, richtte de opvolger van de heer Van Asperen Vervenne, ir; W. H. v. d. Zanden zich tot de vergadering en wekte de pluimveehouders op de V. P.Z. in ere te houden en zo het le venswerk van de scheidende uit te bouwen en te voltooien. Hierna spraken nog de heren Mart. Steijn, Hoedekenskerke, na mens de L.T.B., M. Faber, Den Haag, secretaris bond eierenverzamelaars, M. den Boer namens afdeling Schou wen V.P.Z., de pluimveehouders M. J. Rottier, Vlisingsen, die een foto aanbood, J. Veriare, Yerseke, die een Mogelijk kan Indonesië geen lid der V.N. worden. Vele afgevaardigden bij dc V.N. heb ben de vrees uitgesproken dat een eventueel* verzoek tot toelating van Indonesië tot de V.N. door een Rus sisch veto afgeketst zal worden, Reeds staat vast. dat tenminste negen landen van de Veiligheidsraad de toelating zullen steunen, doch voor de meeste waarnemers is het even duidelijk, dat de Sow jet-Unie zich ten sterkste daartegen zou verzetten. Deze mening wordt gebaseerd op het feit, dat de Sow jet-Unie tweemaal haar veto uit sprak over een resolutie van de Vei ligheidsraad, waarin de overeenkomst tussen Nederland en de nieuwe repu bliek met vreugde begroet werd. vaatje oesters meebracht, M. Polder man, St. Maartensdijk en C. v. d. Berg, Yerseke, mevrouw de Kam uit Westkapelle alsmede de heren J. Ver- mue namens de P.V.C. en J. WiSse, Goes, assistent van de Pluimveevoor lichtingsdienst. Met een uitvoerige toespraak, waar in hij ook zijn loopbaan schetste en de toekomst van de pluimveehouderij besprak, bracht de heer Van Aspe ren Vervenne tenslotte dank voor het hartelijke afscheid hem bereid. Nederlands-Duitse grenscorrecties. De Duitse autoriteiten in de streek van Osnabrueck' verzamelen materi aal voor het samenstellen van een memorandum over de kwestie van de NederlandseDuitse grens, aldus is door die autoriteiten medegedeeld. Dit memorandum zal worden voorgelegd aan het „bureau voor vredeskwes- ties" van de Westduitse regering te Bonn. „Het bureau voor vredeskwesties' is oorspronkelijk in 1946 te Stuttgart door de regeringen van de staten van de Amerikaanse zóne opgericht. Het werd begin December bij overeen komst tussen kanselier Adenauer en de regeringen der staten voor de Westduitse bondsregering overgeno men. Het bureau maakt studie van vredeskwesties uit een oogpunt van Duitse belangen en heeft ook een ar chief aangelegd. Het wordt algemeen beschouwd als een voorloper van een departement van buitenlandse zaken. Watersnood In Israël. EEN RAMP DREIGT Sedert vier dagen wordt Israël ge troffen door zware stortregens, die tot een ramp kunnen leiden. Het weer kundig instituut meldt dat de neerslag in deze vier dagen 80% bedraagt van het jaarlijks gemiddelde. Tel Aviv staat gedeeltelijk blank. De groente-- teelt heeft door het water zeer veel geleden. Na de buitengewone droogte in de zomermaanden is deze overvloe dige regen voor vele landbouwgewas sen catastrofaal. De toestand in de kampen voor immigranten is ernstig. Vele tenten zijn door het water mee gesleurd. De overheid heeft een 'drin gend beroep gedaan op de bevolking om de 7000 kindex-en uit deze kampen op te nemen. De golven op de Middellandse Zee bereiken een nog nooit waargenomen hoogte. Het scheepvaartverkeer te Jaffa en Tel. Aviv is volledig ge stremd. Rijike goud- en uraanlagen in Mexico ontdekt. In de staat Guerrero, In het Zui den van Mexico, is een myn ont dekt, die uraan-, gtjud- en zilverla gen bevat, alsmede verschillende edelstenen. Deze mijn, die onder naam van „Yölanda" bekend staat, zou de kostbaarste uraanjagen be vatten, die tot dusver in Mexico be kend zijn. Drie rijke aders zouden reeds zijn blootgelegd. Bevrijders van Middelburg vergeten de stad niet. BURGEMEESTER UITGENODIGD NAAR SCHOTLAND. Naar wjj vernemen heeft de offi- ciersclub van de 52e Lowland-divisie, die Middelburg bevrydde, een uitno diging gezonden aan de waarnemend bui'gemeester, de heer J. W. Kögeler, om in Maart van het volgend jaar enkele dagen gast te zijn in Schot land. Men zal dan een herdenkingsdag houden en aan een diner tezamen ko men. De officieren van deze divisie vormden hun club om de vx-iendschap- pen, die in de oorlogstijd werden ge sloten, te doen voortduren en ze te verstevigen. De wnd. burgemeester houdt deze vriendelijke uitnodiging nog in be raad. De 6000ste Souburger. Op 23 December 1949 werd bij de. geboorte van Marinus Vader, tevens de 6000e inwoner van Oost- en West- Souburg ingeschreven. De gelukkige vader werd door de burgemeester namens het gemeente bestuur een spaai'bankboekje voor de kleine aangeboden, als blijvende her- innéring aan dit heugelijke feit. Vrachtauto in brand. Woensdagmorgen vloog bij de Mo len te Serooskerke (W.) ten gevolge van een defect aan de benzinetank een 6 tons-vrachtauto, merk G.M.C. en toebehorende aan de Rotterdamse aannemersfirma Eldei'kamp, in brand. De auto werd gebruikt voor transport van zand. De brandweer van Serooskerke was spoedig' aanwezig riet de spuit en wist enkele banden en de motor te behouden. De carrosserie werd be schadigd. De R.K. Jongensschool te Sluis. Door de oorlog gingen gebouw en inventaris van de R.K. Jongensschool te Sluis geheel verloren. Gedux-ende die tijd vond deze school onderdak in enkele lokalen van de zusterschool in dc Brugstraat, terwijl één klasse gehouden werd in de Openbare School, Na de Kerstvacanti© zal aan deze toe stand een einde komen, doordat een semi-permanent gebouw verrees in de Schoolstraat. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat dit jaar reeds in October de schooldeuren voor de jeugd opengegaan waren, maar techni sche en andere ooi-zaken brachten eni ge stagnatie in de plannen. Zo moest de betegelde speelplaats nog worden vei-groot, de aflevering van het nieu we schoolmeubilair en andere nood- zakelijka goederen ondervond eni ge vertraging, maar thans is alles in orde. Verschillende autoriteiten op ondex-- wijs-gebied zullen getuige zijn van de. opening van "een goed ingericht ge bouw. Een spreekkamer, die tevens voor de schoolarts gebruikt kan wor den, bevindt zich rechts van de zware massieve toegangsdeur. Aan de lange gang komen drie leslokalen uit. die met de nieuwste leermiddelen inge richt zullen worden. De gang bevat een 8-tal toiletten met automatische spoeling. gekeperd, in frisse strepen in blauw, grijs en bruin maat 46-52 13,70 maat 54-56 15,12 Herenmodes St. Jacobsstraat 25 VLISSINGEN ERE-PRIJZEN PROVINCIALE KONIJNEN- EN PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Op de Provinciale Konijnen- en Pluim veetentoonstelling te Terneuzen, werden in dc afdeling konijnen ere-prijzen be haald door M. Pierens, Souburg, mooiste Vlaamse Reus, haaskleur, A. Louwerse. Arnemuiden, mooiste Vlaamse Reus, ko nijngrijs, P. de Visser, Ooslkapelle, voor mooiste groot Chinchilla jong, A. A. Crucq, Souburg, voor mooiste groot Zil ver, A. P. Dingemanse, St. Laurens, voor mooiste Japanner, P. J. den Hollander, Middelburg, mooiste Havanna, P. Simpe laar, Middelburg, mooiste Marter, M. v. d. Slikke, Middelburg, mooiste Wener Blaauw, J. J. de Ruysscher, Vlissingen, mooiste Reu, C. Joosse. Souburg, mooiste Papillon, J. C. v. d. Boudt, Middelburg, mooiste Pool, J. Nijholt, Koudekerke, mooiste Klcurdwerg. L. J. Jansen. Sou burg, mooiste Rus. Afdeling Pluimvee: M. Pierens, Sou burg, mooiste Sussex; G. J. van Zwee- den. Souburg, mooiste Amerikaanse Witte Leghorn, M. Pierens. Souburg, mooiste Buff Leghorn, L. J. Baljeu, Middelburg, mooiste Zilver Wyandotte, G. Joosse, Sou burg, mooiste Sabelpootkriel, G. J. van Zweeden, Souburg, mooiste Hollandse Hoen. Krielen Zilverzwart, J. Grootjans, Middelburg: mooiste Antwerpse Baard- kriel, J. J. Antheunissen, Middelburg; mooiste Javakriel, J. A. de Ruysscher, Vlissingen, mooiste Leghornkrielen, P. J. .van Iren, Vlissingen, mooiste zwai-t Co chin Kriel en C. van Zweeden, mooiste trio Brahma's. In de NecL Herv. kerk te Westkapelle werd tot ouderling herbenoemd W. Flip- se. benoemd werd J. Reijnhoudt. Tot di aken werden herbenoemd J. A v. Rooijen, A. Louwerse en J. Boogaard. Tot nota belen werden herbenoemd H, Cysouw en D. Verstraatc cn benoemd J. Minderhoud Lz. INBRAAK OP ZONDAG. Terwijl de bewoners naar de kerk waren hebben inbrekers te Haamste de zich door het vernielen van een ruit toegang verschaft tot de woning van de heer van 't Westende. Alle kasten werden opengebroken, een porteinonnaie met wat geld werd meegenomen. De politie werd direct gewaarschuwd, doch ondanks alle po- gingen is deze er nog niet in geslaagd de daders te arresteren. De mosselexport. In de week van 19 tot 24 December kwam het bericht dat de mossel export naar Frankrijk en België weer opnieuw kon worden hervat en daar door veranderde als bij toverslag het aspect van de haven van Bruinisse. De drukte van de maanden October en November was teruggekeerd en daardoor kon de export weer het be vredigende cijfer bereiken van 5050 tonnen, die door de kwekers te Brui nisse op de verwatèrplaatsen te Yer seke werden 'afgeleverd. Vrachtwagen aangereden. Woensdag ïeéd op de Rijksweg bij Krabbendjjke een Belgische luxe-auto achterop de vrachtwagen van de vrachtrijder J, Kieviet uit Kruinin- gen. Het paard dat voor de wagen stond sloeg op hol. De heer Kieviet werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht. De bestuur der van de luxe-auto, die vermoede lijk door een tegenligger verblind is geworden, bleef ongedeerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Extra trein op 1 Jan. a.s. Op Zondag 1 Januari zal een extra- trein VlissingenRotterdam worden ingelegd met de volgende vertrektij den: Vlissingen v. 21.06; Middelburg v. 21.13; Goes v. 21.28; Kruiningen-Yer- seke v. 21.37; Bergen op Zoom v. 21.57; Roosendaal stopt 22.08; Dor drecht v. 22.38; Rotterdam DP a. 22.55. Tijdens het afgelopen bietenseizoen werden op de haven te Wolfaartsdijk bij na 13.000.000 kg bieten aangevoerd. Middelburg BOUW GARAGE AANBESTEED. Woensdagmorgen werd in Middelburg aanbesteed door Architect K. Boot, al daar de bouw van een garage met boven woning in de Emmastraat te Vlissingen voor de gebr. Vroegop. Ingëschreven werd als volgt: Fa. J. van Wielingen te Alphen aan de Rijn f 23.670; Fa. B. Stegink te Vlissingen f 25.950: Fa. Gebr. Jansen en Co. te Vlissingen f 29.840: Fa. J. M. Goedemondt te Vlis singen f 29.300; Fa. D. Bijl Jzn. te Vlis singen f 26.957; Fa. de Muynck en de Kam te Vlissingen f 26.794; J. A. Letzer te Vlissingen f 25.994; H. Buter, te Vlissingen f 28.981; J. M. Cevaal te Ritthem f 24.740; Fa. Iz.'Daniëlse en Zoon te Middelburg f 22.741; D. v. d. Poel te Oudelande f 27.328; G. M. de Nooyer te Vlissingen f 28.114- H. N. P. v. d. Aardweg te Vlis singen f 27.883; Fa. W. van Doorn en Zn. te Vlissingen f' 29.850; Fa. Hejjkamp H te Souburg f 29.900. FILMS, IN KAMPEN GEVONDEN, Het gemeentebestuur Van Middel burg heeft een lijst ontvangen van de voorzitter der filmcommissie van het Beheersinstituut, waarop vermeld staan de in diverse kampen in Indo nesië gevonden films van particulie ren. Aangezien men zoveel mogelijk wil trachten deze films aan de eige- nairen uit te reiken, heeft men de lijst voor belanghebbenden op de se cretarie ter inzage gelegd. /lissingen K.A.B. VLISSINGEN Woensdagavond hield de K.A.B.afd. Vlissingen een huishoudelijke verga dering, welke werd geopend door de voorzitter F. Schets, die er zijn spijt over uitdrukte dat de laatste vergade ring van het jaar zeer slecht was be zocht. Dondex-dag 5 Januari zal wederom een culturele avond worden belegd, waarin het woord zal worden gevoerd door de Amsterdamse journalist, P Jansen, over het onderwerp: „Een kijkje achter de schermen -van een groot dagbladbedrijf". Verder werden enige voorlopige me dedelingen gedaan over dc viering van het 60-jarig bestaan van de afd. Vlissingen der K.A.B.. en werd de le den in herinnering gebracht, dat de landelijke Bond van de K.A.B. op 10 Januari de dag zal herdenken, waar op deze organisatie als landelijke Bond zijn 25-jarig jubileum hoopt te vieren. Dit jubileum zal in alle sober heid worden herdacht. Bij de rondvx-aag werden zeer vele en zeer urgente onderwerpen onder de loupe genomen. Na de rondvraag verkreeg de geeste lijk adviseur kap. Kampschoër nog het woord, die in een korte, maar kern achtige speech het vele werk memo reerde van de besturen der stands- en vakafdelingen en hen daarvoor harte lijk dank bracht. Voorzitter Schets sloot met een dankwoord. VOORDRACHTAVOND VLISSINGSE BESTUURDERSBOND Als onderdeel van het winterpro- gramma werd Woensdagavond door de Vlissingse Bestuurdex-sbond voor het kader een voordracht-avond gegeven in „Concordia". De voordracht kunstenaar Rolein Nu- man droeg op indrukwekkende wijze het dramatische werk voor van Anna Seghers „Het zevende kruis". De be gaafde kunstenares wist reeds dade lijk bij haar optreden het publiek te boeien. Na de pauze droeg de artiste nog enkele „Oproerige Krabbels" voor van wijlen A. B. K.(leerekoper) wiens leven en wei-ken zij in een denkbeel dige samenspx-aak behandelde. Voor het kader van de Vlissingse Bestuurdersbond was het e.en zeer ge slaagde avond. De voorzitter de heer H. van der Meer sprak een openings- en slot woord. KLOKKEN VAN STREEK. Twee van de vier klokken op het Betje Wolffplein,. nl. die aan de zijde van de Coosjc Buskenstraat' en de Badhuisstraat hebben enkele dagen een kwartier achtergelopen, waar schijnlijk als gevolg van de electrici- teitsstoring van Zondag. Woensdag zijn ze door personeel van de P.Z.E. M. weer in orde gebracht. Q - en W.-Souburg Gemeentebegroting ingediend. B. en W. van Souburg hebben aan de raad de gemeentebegroting voor 1950 aangeboden. In deze begroting zijn zoveel moge lijk alle uitgaven opgenomen, welke voor het jaar 1950 worden verwacht. Mocht er voor een of andere uitgave nog moeten worden geleend, dan is. in afwachting daarvan, een bijdrage aan de kapitaaldienst ter vervanging van rente en aflossing geraamd. De kapitaalsuitgaven zijn: de oprichting van een badinrichting, de bijdrage van de gemeente in het herstel en de vei'betei'ing van de Ritthemsestraat, het plaatsen van een urinoir in de Vlissingssestraat bij gebouw „De Zwaan", de aankoop van een grasma chine voor de plantsoenen, de uitbrei ding van de openbare lagere schooi en de voltooiing van het sportteirein en de kinderspeelplaats. Al deze wer ken zijn zeer urgent en B. cn W. heb ben dan ook hoop dat deze plannen in het jaar 1950 mogen worden ver wezenlijkt. De belastingopbrengsten zijn door de Inspecteur van' de Belastingen over het algemeen hoger geraamd dan voor 1949. De ondernemingsbelasting raamt de Inspecteur op 28.800.of ruim 10.000— hoger dan vorig jaar. De algemene uitkering uit het Ge meentefonds kan ook voor een hoger bedrag worden uitgetrokken dan voor 1949. doordat het aantal inwoners met bijna 500 is gestegen. De bijzondere uitkering is op eenzelfde bedrag ge raamd als vorig jaar. Het resultaat van de begroting is, dat een bedrag van 16,911,15 naar.de kapitaaldienst kan worden overge bracht ter dekking van oude tekorten. De begx-oting laat niet toe om het ge hele bedrag van 28.680,zijnde het bedrag waarmede de bijzondere uit kering wordt verhoogd door de gun stige opbrengst der belastingen, ter dekking van oude tekorten te bestem men, Arnemuiden POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING Dezer dagen hield de postduiven vereniging „Voorwaarts" te Arnemui den de jaarlijkse duivententoonstel- ling. Keurmeester was de heer R. J. v; d. Veke uit. Zaamslag. De uitslag was als vólgt: oude doffers: 1. B. de Nooyer; 2. P. Meertense; 3. H. d. Meulemeester; oude duiven: 1. B. de Ridder; 2. B. v. Beizen Az.; 3. P. v. Belzen Jz.; jonge doffers: 1. P. Meertense; 2. B. J. v. Belzen; 3 J. de Ridder; jonge duiven: 1. P. Meertse: 2. J. v. Belzen Lz.; 3. B. v. Belzen Jz. De mooiste doffer en de mooiste duif waren van de heer P. Meertse. Grijpskerke INTERKERKELIJKE ZANGDIENST. In dc Ned. Herv. kerk te Grijpskerke werd Eerste Kerstdag een interkerkelijke zangdienst gehouden. Er was een speciale liturgie samengesteld, waarbij aan ge meentezang een ruime plaats was gege ven. Zang en declamatie luisterden de dienst op. Ds. Dorst. Geref. predikant en ds. van Winterswijk, Ned. Herv. predi kant, hielden een korte toespraak. Met het zingen van „Ere zij God" werd de dienst besloten. Westkapelle KERSTFEEST VIERING Verschillende verenigingen belegden te Westkapelle in de Kerstdagen een samenkomst. De mannenvereniging kwam in combinatie met de afd. Zou- telande bijeen. De heer J. Kruijt be handelde aan de hand van het Kérst evangelie het onderwerp: „De vraag naar het doel van ons leven". Dezelfde avond kwam ook de Herv. Vrouwen vereniging bijeen. Ds. Oosthoek sprak over „Bunans Christen reize" met lantaarnplaatjes. De plattelandsvrou wen vergaderden Woensdag voor Kerstmis. Een rijk gevarieerd pro gramma van zang en het lezen van Kerstverhalen, maakte deze bijeen komst tot 'n fijne avond. De hoogste klassen van de School met de Bijbel" overdachten tezamen met vele ouders, op liturgise wijze 't Kerstgebeuren on der leiding van het hoofd der school de heer J. Vrijhoef. De kinderen van de kleuterschool kwamen Vrijdagmid dag in de noodkerk bijeen Enkele verhalen en een versnapering bezorg den de kinderen een heerlijke middag. Bestuursleden van de Zendingscom missie deden Zatei'dagavond Evange lisatiewerk. De kinderen van de Zon dagsschool: „Kinderen van één Vadei*" kwamen Maandag en Dinsdagavond in de Noodkerk bijeen. De oude Kerst geschiedenis werd verteld. Door mid del van op doek aangebrachte figuren werd het Kerstgebeuren voorgesteld. KERSTSPEL. Door de C.J.M.V. en de C.J.V. werd Maandag 2de Kerstdag het kerstspel „De viei'de Wijze" opgevoex-d. Met stille aandacht luisterden vele aanwe zigen naar dit boeiende stuk. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: J. FJoliil—Hibels, z.; G. C. de Looff—Springer, z.; G. v. d. Vllst— v. Tongeren, d.; J. A. Zwartepoorte Provoost, d. Getrouwd: J. J. van Sluijs, 31 j. en W. M. Blok, 27 j. Overleden: W- C. Slnke, 76 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2