PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soekarno's intocht in Batavia werd een zegetocht DE BILT Nederlandse vertegenwoordiger van A.K.U. te Praag in arrest ZWITSERSE DIRECTEUR REDDE 200.000 JODEN HET LEVEN PLAATS VOOR AGRARISCHE JONGEREN IN ZEELAND VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 314 Dagblaa, uitgave van üe firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie! F van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r, p. p. i 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Dec. '49 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau vat) dit blad" 25 cent. meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 58-60. tel. 2355. 4 lijnen (b.&g. 2358); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oo3tburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr C 160^tel^26 Voor einde 1951 moet Nieuw-Guinea deel van de R.l.S. zijn „Nederlanders nu onze geëerde gasten". De Indonesische bevolking heeft president Soekarna een stormachtige ontvangst bereid, foen hij met het eerste vliegtuig van de „Garoeda Indo. nesian Airways" uit Djocja op Kemajoran arriveerde. Reeds uren tevoren hadd'ei. mensendrommen, tot vele tienduizenden, zich 'n de nabijheid van het vliegveld en langs de weg, waar de president en zyn stoet langs zouden komen, geconcentreerd. De jongeren hadden een plaats gevonden in palen, bomen en- geïmproviseerde tribunes. Even na half 12 verschenen twee Dakota's met rood-witte staarten bo ven het vliegveld; zij werden met ge juich begroet. Om 11.42 uur landden de vliegtuigen. Voor Soekarno het vliegtuig verliet werd de gewijde rood-witte vlag dezelfde, die 17 Augustus 1945 bij de onafhankelijk heidsverklaring werd gehesen door enkele militairen van de T.N.I. uit 't vliegtuig gedragen 'en met een jeep, welke voorafgegaan en gevolgd werd door 2 motorrijders, naar het Konings plein gebracht. Ook de kinderen van Soekarno gingen vooruit. President Soekarno, die met luid Merdeka-ge- roep begroet werd, inspecteerde, nadat het Indonesia Raya was gespeeld, een erecompagnie van de T.N.I. Toen de stoet voor het paleis arriveer de, bleek dat de menigte de afzetting van de touwen en politie geheel door broken had. Tot aan de trappen van het bordes was de menigte doorge drongen. WELKOMSTREDE VAN ANAK AGOENG Anak Agoeng sprak voor het Paleis 'n rede uit: „Mijnheer de president", aldus Anak Agoeng, „de overdracht van de souvereiniteit, heeft plaatsge vonden, doch de komst van de Pre sident bracht door het betreden van dit paleis de afronding van het ge beuren, als een verheven symbool, waardooi voor het gehele Indonesi sche volk zichtbaar is geworden, dat hetgeen gebeurd is, afgesloten is en dat er een luisterrijk ogenblik is aangebroken voor land en volk. Wat wij op dit historische moment bereikt hebben, hebben wij bèreikt dank zij de voortdurende krachtsinspanning van het strijdende Indonesische volk en het is tevens een goed resultaat van de R.T.C. Wij zijn er diep van overtuigd dat de president nieuwe kracht en inspiratie zal ontwikkelen ter voortzetting van de leiding van staat en maatschappij". TOESPRAAK VAN SOEKARNO Nadat Anak Agoeng gesproken had, speelde het hoforkest van de Sultan van Djocja het Indonesia Raya, dat meegezongen werd door de tiendui zenden in de paleistuin en op het Koningsplein. Hierna zou Soekarno een boodschap uitspreken op een plat form, dat opgesteld was op het gras veld van de Paleistuin. Doordat de mensenmenigte in de tuin was gegaan, was dat echter onmogelijk, zodat Soe karno zijn boodschap uitsprak vanaf het bordes. Met geheven arm verzocht Soekar no stilte en riep vervolgens luid: „Merdeka", dat minutenlang door het publiek herhaald werd. De „Sibajak" repatrieerde met ruim 1700 militairen. „Het is gebleken, dat militairen, die uit Indonesië terugkomen, goe de krachten in de samenleving zijn", aldus de staats-secretaris van oor log, mr. W. Focltema Andreae, die Woensdagmorgen de ruim 1700 mi litairen toesprak, die met de „Si bajak" uit Indonesië naar Neder land terugkeerden. "v erder werden woorden van wel kom gesproken door luitenant-ko lonel jhr. D. J. A. A. Lawiek van Pabst namens H. M. de Koningin en door majoor C. van Goor na mens Z.K.H. Prins Bernhard. Na 'n driewerf hoera op de Koningin werd een aanvang gemaakt met de ont scheping, die werd opgeluisterd door muziek van het trompetters- korps van de huzaren van Boreel, „Vier jaar geleden heb ik Djocjakar- ta verlaten", aldus ving Soekarno zijn rede aan, „en dat is niet kort. Het is vier maal 365 dagen, maar ik gevoel, alsof het 40 jaren zijn geweest". Hij groette vervolgens de officieren, de ambtenaren en het gehele volk, nie mand uitgezonderd. „Nu wappert de rood-witte vlag over geheel Indonesië. Dit komt doordat heel Indonesië daar voor heeft gestreden". Soekarno noemde de souvereiniteitsoverdracht het gevolg van de goede wil van de Indonesiërs, de Nederlanders en de Internationale wereld, waarvoor hij zeer dankbaar was. Maar zij is toch grotendeels te danken aan de strijd van Anak Agoeng, Hamengkoe Boewo- no, (Sultan van Djocja), mr. Mo hammed Yamin, Boeng Karno en Boeng Hatta, ja, van het gehele volk, niemand uitgezonderd". Soekarno leg de er de nadruk op, dat geen krlacht ter wereld het Indonesische volk kan tegenhouden, indien het volk ver enigd is. Vervolgens herdacht de president de gevallenen in de strijd. Soekarno, die na vrijwel iedere zin door gejuich onderbroken werd, ver. klaarde, dat voor het einde van 1951 Irian (Nieuw-Guinea) deel zal uitma ken van de R.l.S. ,,Daarvoor moeten wij werken, werken, werken en strij den, strijden, strijden en een nationale eenheid vormen", zo zeide de presi dent, die verzocht de buitenlanders, ook de Nederlanders, op waarde te schatten. ,,Wy zijn nu in vrede met de Nederlanders. De Nederlanders zyn onze- geëerde gasten en het is myn wens, dat u allen nette gasthe. ren zjjt". DR. HIRSCHFELD Begeleid door de Sultan van Djoc ja, begaf Soekarno zich vervolgens in het Paleis, waar hij in de werkkamer, in gezelschap van mevr. Soekarno en de Sultan van Djocja, de Hoge Com missaris van Nederland, dr. Hirsch- feld, ontving. Dr. Hii'schfeld hield een korte toespraak waarin hij wees op de nieuwe samenwerking tussen Neder land en de R.I.S. President Soekarno zeide' in zijn antwoord aan dr. Hirschfeld o.a. ver heugd te zijn op de dag, dat hij de hoofdstad van de R.l.S. binnenkwam, de hoge commissaris van Nederland te kunnen ontvangen en ervan over tuigd te zijn „dat u er in zult slagen te verwezenlijken, wat in uw rede is vervat". Wij zullen onze beste krachten wijden aan een goede sa menwerking binnen het raam der unie in het belang van beide volken". Na deze toespraken overhandigde dr. Hirschfeld de geloofsbrief, waar na de thee gebruikt werd. Na de conferentie, die ongeveer een kwartier duurde, werd in een andere paleiszaal gelegenheid gegeven ken nis te maken met de President, hier van werd in ruime mate door vele Nederlandse en Indonesische autori teiten gebruik gemaakt, o.m. door vice-admiraal Kist en generaal Buur- man van Vreeden. Intussen vernam Aneta, dat te Soe- rabaja de T.N.I. en de A-divisie ge zamenlijk voor kolonel Scheffelaar en kolonel Soengkono hebben gedefi leerd. Ook te Malang' werd een geza menlijke parade gehouden. Te Ban doeng verliep de dag rustig; er was weinig verkeer in de straten. U.S.A. ERKENNEN R.l.S. De Verenigde Staten van Noord Amerika hebben Woensdag de nieuwe regering van Indonesië formeel er kend. De heer H. Merle Cochran is be noemd tot de eerste ambassadeur der Ver. Staten in de R.l.S. Op het Witte Huis werd medege deeld, dat de heer Cochran zijn ge loofsbrieven reeds aan president Soe karno heeft aangeboden. Zeer binnenkort kan de benoeming' worden verwacht van de heer Edward H. Dow Jr. tot waarnemend verte genwoordiger van de Verenigde Sta ten in de U.N.C.I. Woensdag hebben ook Zwitserland en België de R.l.S. volledig erkend. BOODSCHAP VAN TRUMAN. President Truman zeide in een ver klaring over Indonesië o.m. het vol gende: „De Verenigde Staten van Amerika zullen de Verenigde Staten van Indo nesië welkom heten in de gemeen schap van vrije naties en zien met vreugde de toelating tot de V.N. te- tegemoet, Indonesië heeft reeds getoond, dat het doel van de nieuwe staat waar lijk nationalisme voor Indonesië zal zijn en dat agressieve daden en po gingen van de zijde van buitenland se dictaturen om de nieuw verworven onafhankelijkheid omver te werpen met waakzaamheid weerstaan zullen worden. De heer Merle Cochran, die met on derscheiding als Amerikaans verte genwoordiger in de Unci heeft ge diend heeft zijn geloofsbrieven in Djakarta aangeboden als eerste Ame rikaanse ambassadeur bij Indonesië. Ik druk de gevoelens van het Amerikaanse volk uit, als ik zeg, dat ik mij er over verheug, dat het Indo nesische volk een staat verworven heeft door een overeenkomst op een basis van vredelievendheid en samen werking met Nederland", aldus de boodschap van president Truman. Jonge boer neemt plaats in /an gesneuvelde Canadees. In Groesbeek (Gld.) ligt op de algemene begraafplaats een Canadese soldaat begraven, kor poraal H. Jamieson. Hij was enig kind en voorbestemd latei- de boerderij van zijn. ouders over te nemen. Een jonge boer uit Groesbeek verzorgt het graf, onbekend met de nabestaanden van deze Canadese strijder. Door tussenkomst van het Nederlandse oorlogsgravencomi- té is mrs. Jamieson, de moeder van de gevallen soldaat, in con tact gekomen met de jonge boer. Na een uitvoerige corres pondentie ontdekte ze, dat deze zijn toekomst in Canada wilde zoeken. Nu is de jonge Lamers, uit Groesbeek uitgenodigd de plaats van de zoon in Canada in te nemen. Valse voorspiegelingen over een goede baan in Peru. De 26-jarige Rotterdamse makelaar D., geeft zich sinds enkele weken uit voor vertegenwoordiger in Nederland van een Amerikaanse maatschappij tot ontginning van gebieden in Peru. Ongeveer 300.000 ha, toebehoord heb bende aan een oud-Nederlandse fami lie. zou reeds zijn opgekocht. De ma kelaar tracht arbeidskrachten te werven voor de staf van het perso neel, zoals geologen, architecten, wa terbouwkundigen, een medicus en verpleegsters. De chef van de centrale recherche te Rotterdam waarschuwt tegen D., daar voor verwezenlijking van zijn plannen geen enkele grond aanwezig is. D. is al eerder mét de politie in contact geweest wegens fantastische plannen voor de aanleg en de bouw van woningen in Suriname. In de rubriek „Vandaag" werd gis teren de 100ste geboortedag van Von Bis marck gememoreerd. Dit moest ten rech te zyn de 100ste geboortedag van de di plomaat Herbert von Bismarck en dus niet van de IJzeren rijkskanselier. Werd Koning Faroek op verloofd meisje verliefd BERICHT HALF TEGENGESPROKEN. De Egyptische ambassadeur te Wash ington heeft een verklaring uitgege ven, waarin hij protesteert tegen „on juistheden" in een bericht, dat koning Faroek van Egypte met de 16-jarige Narriman Sadek zou trouwen. In deze verklaring wordt niet gezegd, of de koning werkelijk voornemens is met het meisje te huwen. Volgens het door de ambassadeur te gengesproken bericht was de koning onmiddellijk verliefd geworden op het meisje, toen haar 27-jarige verloofde haar naar het paleis meenam om „de zegen van de koning" voor hun huwe lijk te verkrijgen. Later zou de Egyp tische politie alle foto's van haar in de woning van haar verloofde in beslag hebben genomen. Op gezag van zijn regering ontkende de ambassadeur, dat de politie geholpen had een ro mance tussen twee van 's konings on derdanen te verbreken. Hij voegde er aan toe, dat het niet de gewoonte is, de zegen van de koning voor een hu welijk te vragen of dat de koning da mes in audiëntie ontvangt. Alleen de koningin en de princessen ontvangen vrouwelijke bezoeksters. „In democra tisch Egypte doorzoekt de politie niet de woning van een jonge man om hem van foto's te beroven en hem onder bewaking te stellen". De schrik gaf kracht. In het tot de gemeente Etten beho rende kerkdorp Leur heeft zich een merkwaardig ongeval voorgedaan. Tij dens werkzaamheden onder een per sonenauto raakte de gargehouder C, Hendrickx bekneld tussen de wagen en de garagevloer, doordat plotseling de cric onder de wagen uitschoof. De cardanas drukte juist op het hoofd van de garagehouder. De heer B. uit Sprundel, de eigenaar van de personenauto, stond bij de reparatiewerkzaamheden toe te zien toen het ongeluk gebeurde. De schrik gaf hem een meer dan normale kracht. Met grote tegenwoordigheid van geest tilde hij de auto geheel al leen op, zodat de garagehouder zich uit zijn netelige positie kon bevrijden. De man bleek intussen zwaar gewond te zijn. Tussenkomst van onze gezant vergeefs. Gelijkenis met zaak Jacobson in Hongarije. De Nederlandse legatie te Praag heeft medegedeeld, dat een ver- tegenwoordiger van de A.K.U. reeds zestien dagen lang te Praag in. ar. rest wordt gehouden en dat de legatie er niet in is kunnen slagen met hem in con(act te komen of de reden voor zyn arrestatie te achterhalen. De ver tegenwoordiger werd, op weg naar zyn kantoor, op 12 December op straat door een politie-auto aangehou- den en meegenomen. Dit althans heeft een vriend nog kunnen medede. len. Het A.N.P. vernam, dat de gearre steerde de heer J. H. Louwes is, lei der van het verkoopbureau van de A.K.U. in Praag. De Nederlandse gezant in Praag, mr. W. van Tets, heeft zich onmid dellijk krachtig achter deze zaak ge steld en zelfs bij het aanbieden van zijn geloofsbrieven hij is zoals men weet pas benoemd van deze gele genheid gebruik gemaakt om presi dent Gottwald en de Tsjechische mi nister van buitenlandse zaken de mentis om inlichtingen te vragen. Men heeft zich van Tsjechische zij de voorlopig met enige algemeenheden van de zaak afgemaakt. Het geval Louwers vertoont enige gelijkenis met de zaak Jacobson in Hongarije. De Amerikaan Jacobson werd enige tijd geleden op soortgelij ke wijze gearresteerd. Hij is echter in- De Gestapo in '44 en '45 voor 5 miliioen „opgelicht". Woensdag is de Zwitserse directeur van een belangrijke Amerikaanse or ganisatie voor hulp aan Joden in nood afgetreden. Naar thans is be kend gemaakt beeft deze directeur, de 67-jarige Joodse zakenman Saly Meyer door zijn optreden in de jaren 1944 en 1945 het leven van meer dan 200.000 Joden gered of dragelijker ge maakt. In 1944, toen de militaire positie van Duitsland hopeloos was. trachtten de Nazi's Joden in hun concentratie kampen te verhandelen tegen geld, voertuigen en voedsel. De Ameri kaanse regering weigerde op deze voorstellen in te gaan, doch Mayer overreedde zijn organisatie hem op papier 5 miliioen dollar beschikbaar te stellen. Met dit bewijs had Mayer een ontmoeting met vertegenwoordi gers van de Gestapo in een schild wachthuisje op een brug tussen Zwit serland en Oostenrijk. Hij wist de nazi's te overreden, de deportaties van Joden naar vernietigingskampen stop te zetten en deed een eigen voor stel. Indien de Duitsers met de ver nietiging van Joden ophielden, zou hij er voor zorgen, dat door tussen komst van het Internationale Rode Kruis voorraden gezonden zouden worden om Joden in Duitsland in het leven te houden. Op grond van de veronderstelde rijkdom van Mayer liet de Gestapo 1673 Hongaarse Joden uit het concentratiekamp te Beisen vrij naar Zwitserland gaan. Maver verklaarde, dat dit nog niet opwoog tegen de grote som. die hij zou beta len. Achtereenvolgens liet de Gestapo toen 3000 Joodse kinderen te Boeda pest vrij, gaf 7000 Joden in strafar- beidskampen bij Wenen voedsel en kleren en zag tenslotte af van de de portatie naar Auswitz van 200.000 Jo den uit het ghetto te Boedapest. De 5 miliioen dollar zijn echter nooit betaald. Haringen liepen een haven binnen. In de Westschotse haven Campbeltown is een school haringen binnengezwom- men, waardoor men een vangst kon ma ken van meer dan 15.000 gulden. Een boot behoefde niet eens van de kade los te gooien en een andere moest een eindje van de kade varen om de haringen, die zich onder de boot bevonden, te kunnen vangen. Dit was de eerste maal sinds mensenheugenis, dat haringen zo dicht bij huis werden gevangen. middels vrijgelaten en in Wenen gear riveerd. Aan verslaggevers verklaarde hij; „Ik was nog nooit m myn leven zo bang". Zijn arrestatie had hem volko men verrast, daar hij nog vorig jaar een hoge Hongaarse onderscheiding had ontvangen voor hetgeen hij voor Hongaarse joden had gedaan. Op het hoofdkwartier van de geheime politie te Boedapest werd hij in een kamertje opgesloten, gefouilleerd en urenlang verhoord. Een tolk, die „als een wild beest mij toeschreeuwde", maakte het hem duidelijk, dat „de ont voerders in de mening verkeerden, dat de V.S. een oorlog van agressie te gen de Kominform-landen voorbereid den". Jacobson zeide nog, dat toen men hem niet tot een bekentenis had kunnen dwingen, hij schriftelijk een groot aantal vragen moest beantwoor den. Naar zijn zeggen schreef hij tien duizenden woorden. Een telling en een prognose Hoeveel Zeeuwse agrarische jongeren kunnen in de toekomst hun brood in de landbouw blijven verdienen Dat is een vraag die ongetwijfeld velen bezig houdt. Een afdoend antwoord hierop is moeilyk te geven. de minste agrarische jongeren heeft. Hoe zal het nu in de komende ja ren gaan? Uitgaande voor het ge hele land van een totaal aantal van 541.358 mannelijke beroepspersonen op 1 Januari 1947, wordt dit aantal voor 1 Januari 1952 op 565.642 be rekend, voor 1 Januari 1957 op 586.934 en voor 1 Januari 1962 op 608.466. De gemiddelde jaarlijkse toene ming bedraagt dus gedurende 1947- 1962: 4474 mannelijke beroepsperso nen. Hierby is echter reeds aange nomen, dat in deze 15-jarige perio de 40 van de zoons der agrari sche bevolking niet in de landbouw terecht zal komen. Belangrijker dan het aantal dat spontaan af vloeit, is echter het totale aantal dat de landbouw kan missen. De gehele aanvoer van jongens uit de agrarische bevolking op de arbeidsmarkt bedraagt in deze 15 jaar: 291.770 of gemiddeld 19.451 per jaar. Daarvan komen op spontane wyze niet in de landbouw: 7780 per jaar (40 De overigen nl. 11.671 zullen jaarlijks de gelede ren van de agrarische beroepsbevol king aanvullen. Hiervan zijn er 7197 (11671-4474) nodig voor het op peil houden van de huidige mannelyke agrarische bevolking. Wanneer men zich op het standpunt stelt, dat de In het Landbouwkundig Tijd schrift publiceerden onlangs ir. A. Maris en Drs. M. A. J. Visser ech ter een prognose van de omvang der mannelijke agrarische beroeps bevolking op 1 Januari 1952, 1957 en 1962. Voor deze prognose, waaraan de alg. voorzitter van de Z. L. M., ir. M. A. Geuze, in zijn openingsrede voor de onlangs gehouden najaars vergadering enkele interessante cij fers ontleende, is uitgegaan van de beroepstelling van 31 Mei 1947, en gebruik werd gemaakt van de ge gevens van 135 „type" gemeenten. IN ZEELAND; DE MINSTE AGRARISCHE JONGEREN. Een vergelijking van 1947 met '30 doet zien, dat terwijl de mannelijke agrarische beroepsbevolking in alle provincies steeg of gelijk bleef, in Zeeland een sterke achteruitgang heeft plaats gehad, nl. van 33.749 tot 29.871. Hiervan zijn 69.9 van 2564 jaar, 10.2 van 65 jaar en ouder en 19.9 t.m. 24 jaar. Dit laatste percentage is het laagste van het gehel land. (Het landelijk gemiddelde bedraagt 24.1 Bij de berekening van het aantal agrarische jongeren (0 t.m. 14 jaar) die in de eerstkomende 15 jaar de arbeidsmarkt zullen aanvullen, blijkt eveneens, dat Zeeland met 'n aantal van 12.751 op 31 Mei 1947 (d.i. 42.1 per 100 mannelijke ar beidskrachten in de landbouw 1947), agrarische jongens uit de landbouw verdwijnen, zodat de totale afvloei ing 63 moet bedragen. 47 MOET AFVLOEIEN. Een afzonderlijke prognose voor Zeeland geeft aan, dat het aantal mannelijke agrarische beroepsper sonen op 1 Jan. 1952: 29.735, op 1 Jan. 1957: 30.044 en op 1 Jan. 1962; 30.207 zal bedragen. In Zeeland telt men dus tot 1962 een jaarlijkse toeneming van 61 be roepspersonen in de landbouw, wan neer 60 van de zoons der boeren en landarbeiders in de agrarische sector blijven. De gehele aanvoer van jongens uit de agrarische bevol king op de arbeidsmarkt bedraagt jaarlijks in Zeeland 813. Aangeno men is dat 40 of 325 jongens jaarlijks spontaan niet in de land bouw terecht komen. Stelt men zich weer op het standpunt dat de man nelyke agrarische beroepsbevolking in de toekomst niet mag toenemen, dan dienen jaarlijks in Zeeland dus 386 agrarische jongeren uit de land bouw weg te trekken, zodat de to tale afvloeiing niet 40 doch 47 moet bedragen (voor het gehele land 63 Na 1962 behoeft de af vloeiing minder groot te zijn, omdat door de veroudering de sterftekan sen zullen toenemen. Vooral in het hoger worden van de gemiddelde leeftijd der mannelijke agrarische beroepsbevolking komt de veroude ring duidelijk tot uiting: In Neder land zal deze bevolking in genoem de 15 jaren gemiddeld 2.4 jaar, in Zeeland 3 jaar ouder worden. De schrijvers komen tenslotte tot de conclusie dat in de periode 1947- 1962 in ons land ruim 183.000 agra rische jongeren, d.i. ruim 12.000 per jaar, niet in de agrarische bedrijfs tak tewerk gesteld kunnen worden en zich dus dienen voor te berei den voor een ander beroep. Alhoewel het vraagstuk in Zee land niet zo nypend is als in andere delen van ons land, zullen de Zeeuw- .se agrarische jongeren toch ver nemen, dan moeten jaarlyks niet standig doen zich op dit punt era- 7780 maar 12.254 (7780 4474) Istig te beraden. W. Vogt vraagt ontslag bij de A.V.R.O. Er is een ernstig en beslissend me ningsverschil gerezen tussen het da gelijks bestuur van de AVRO in de persoon van de directeur, de heer Willem Vogt, en het bestuur vertegenwoordigd voor de raad van commissarissen door de heer J. de Clercq. De persoonlijke verantwoor delijkheid voor de programma's vormt de hoofdschotel van het con flict. Naar aanleiding van deze onenig heid heeft de heer W. Vogt zijn ont slag ingediend bij het algemeen be stuur, aldus het Algemeen Dagblad. Syrië heeft eindelijk een nieuwe regering. OFFICIEREN DREIGDEN MET MAATREGELEN In Syrië is eindelijk een regering fevormd, die aanvaardbaar is voor e legerofficieren, die op 19 Decem ber een staatsgreep uitvoerden. De officieren hadden gedreigd met drastische maatregelen, indien de po litici niet snel wilden toegeven. Officiële kringen te Damascus ver klaarden Woensdag, dat Koning Fa roek van Egypte kolonel Sjisjkali, de leider van de staatsgreep, de verze-, kering heeft gegeven, dat Egypte zyn beweging tot handhaving van een Republikeins regiem in Syrië zou steunen. Niet bevestigd werd, dat Koning Faroek ook beloofd had vlieg tuigen en tanks naar Syrië te zen den. Prijzen voor taxi's en opbergen van inboedels vrij. De Staatscourant van Woensdag bevat o.m. een beschikking tot vrij lating van de prijzen voor locaal huurautovervoer én een beschikking tot vrijlating van de prijzen voor inbewaring neming van inboedels. „Karei Doorman" neemt een kraanwagen mee. Dinsdagmiddag arriveerde aan de Merwedehaven te Rotterdam een kraanwagen die vervaardigd is te Jutphaas en bestemd voor West-In- dië. Deze kraan heeft een lengte van twaalf en een halve meter, weegt ne gen ton en heeft een capaciteit van 2500 kg. Woensdagmorgen is deze kraanwagen aan boord van de „Ka- rel Doorman" afgeleverd, die de wa gen naar de West zal meenemen. Deze kraanwagen zal bestemd zyn voor een van de vliegvelden, die de marine in West-Indië in gebruik gaat nemen. Jongetje onder stoomtram geraakt en gedood. Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur is 'n jongetje van ongeveer zeven jaar aan de Putschelaan te Rotterdam onder de stoomtram geraakt. Het ventje werd een eind meegesleurd en zodanig gewond, dat het aan de be komen verwondingen is overleden. Inscharing van vee in de N.O.-Polder. De inscharing van vee van boe ren, die in de randgebieden van de Noord-Oostpolder wonen, zal ook in 1950 in het nieuwe land op grote schaal geschieden. Reeds thans tref fen de polderdirectie en de veteri naire dienst voorbereidingen voor de inscharing van 20.000 pinken. Naamsverandering op het gebouw Plein 1 te Den Haag. Woensdagmorgen is het opschrift „Ministerie van Overzeese Gebiedsde len" van het gebouw Plein I te 's-Gravenhage verwijderd. Het minis terie draagt voortaan de naam van „Ministerie voor Unie-aangelegenhe den en Overzeese Rijksdelen". mannelijke agrarische beroepsbevol- king in de toekomst niet mag toe-1 se agrarische jongeren WEINIG WIND Geldig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met enkele versprei de opklaringen en op verschillende plaatsen tijdelijk mist. Overwegend droog weer. Langs de Waddenkust zwakke tot matige Zuidelijke wind, el ders weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1