9 NIEUWS UIT ZEELAND GEMEENTELIJKE GEZINSZORG WALCHEREN HOLLANDSE VISSERS VIERDEN KERSTFEEST IN DIEPPE jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 DECEMBER 1949 GEMEENTERAAD VLISSINGEN VERBETERING KLEUTERONDERWIJS. By de arfikelsgewyze behandeling van de Vlissingse gemeentebegroting voor 1950 in de openbare raadszitting van Vrijdag j.I. kwamen allereerst aan de orde de wcthouderssalarissen. De heer J. I'. Ventcvogel (CJI.) drong aan op verhoging van de wet houderssalarissen en de heer M. J. van Poelje (P,v.d.A.) stelde voor de burge meester te doen assisteren door een commissie uit de raad om te pogen deze verhoging tot een feit te maken. De burgemeester achtte de toestand van de wethouderssalarissen zeer onbevredigend en zou de vorming van een commissie uit de raad op prys stellen. Op een vraag van tie heer Post (P.v. d.A.) zegde wethouder M. A. Popering (P.v.d.A.) spoed bij de huisnummering toe. Wethouder W. Poppe (A.R.) acht te een reisbesluit voor de Vlissingse ambtenaren niet nodig, waarom de heer van Poelje had gevraagd. Bij hoofdstuk III (openbare veilig heid) wees de heer J. L. de Wit (A. R.) op het tekort aan brand weerappa- ralen, de heer J. Kempe (P.v.d.A.) achtte inkrimping v, het politiecorps ongewenst evenals ae heer J. Marijs (A.Rterwijl de heer J. Post (P.v.d. A.) weliswaar tot zijn voldoening had opgemerkt, dat het aantal gaslantaarns wordt uitgebreid, maar toch nog enige wensen had. De burgemeester deelde mede, dat uitbreiding van de brandalarm-inrich tingen de voortdurende aandacht zal hebben. Wat de politie betreft is aan de betreffende autoriteiten meege deeld. dat inkrimping voor Vlissingen practisch onmogelijk is. Gevreesd moet worden, dat de inkrimping zai doorgaan. Spr. gaf een overzicht van de uit breiding der gasverlichting "n de oude stad en de nieuwe wijken. Verschei dene buurten zijn nu beter verlicht en cr zijn nog een vijftiental lantarens gereed voor plaatsing. ZWEMBAD. Bij hoofdstuk 4 (volksgezondheid) drong de heer J. P. Ventevogel (C.H.) aan op de stichting van een goedkoop zwembad nu het dure plan moeilijk uitvoerbaar blijkt. De heer M. J. Corveleijn (K.V.P.) informeerde naar de sociale toestand van het personeel bij het badhuis van „Goed Wonen". De heer J. L. de Wit (A.R.) vroeg of het Medisch Centrum niet te groot was opgezet. Wethouder L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) ver klaarde, dat B. en W. uitzien naar 'n goedkope oplossing voor het zwembad, en dat het Medisch Centrum niet te groot is opgezet, maar dat ook voor het tweede jaar een tekort wordt ver wacht. Weth. M. J. van Popering (P. v.d.A.) achtte de sociale toestand van het personeel bij het badhuis Goed Wonen bevredigend. Bij hoofdstuk V (Volkshuisvesting)' vroeg de heer H. van Rooijen (C.H.) ontruiming van bewoonde Nissehutten aan de Ver lengde Paul Krugerstraat. dè heer J. L. de Wit (A.R.) inkrimping van de woningdienst en actie voor vex-krijging van meer bouwvolume, opdat de her bouw van de binnenstad geen 30 ja ren zou duren. De heer F. van Sabben (C.H.) achtte Vlissingen wat bouw volume betreft achtergesteld bij Mid delburg en de heer J. Post (P.v.d.A.) meende, dat er weinig belangstelling was voor duplexwoningen. Dit laatste werd bevestigd door de heer J. Marijs (A.R). Weth. van Popering (P.v.d.A.) licht te toe. dat er telkens na de ontruiming van een Nissehut steeds nieuwe gega digden komen. Gestreefd wordt naar langzame liquidatie van de woning- dienst. Er staan bij de woningdienst nog 900 tot 1000 gegadigden voor een woning ingeschreven. Ook voor du plexwoningen zijn gegadigden. DE HERBOUW. De burgemeester deo!d> mede, dat er serieuze herbouwplichtigen voor een totaal herbouw van 330.000 M3 zijn. Bij de huidige toewijzing van het bouwvolume, zou die herbouw 30 jaar duren. Bij hoofdstuk VI fopenbax*e wer ken) drong de heer H. van Rooijen (C.H.) aan op spoed bij de bestelling van het carillon, ook zou hij snelle levering van een luidklok op prijs stel len. Enkele andere leden wezen op de onhoudbare toestand van de Oude Vlissingse weg. Weth. van Popering (P.v.d.A.) zeg de enige verbetering van de Oude Vlissingse weg toe. Voor het cai'illon is tijd nodig. B(j hoofdstuk VIII (onderwijs) in formeerde de heer A. van Schijndel (P.v.d.A.) naar kosten voor het schoonhouden van sommige scholen. Die kosten zyn hoog. Ooit roerde spr. de huuiwergoeding voor de Handels school aan. Mej. T. van Heule (P.v.d.A.) wilde de gelden, die niet uitgegeven zijn voor de schoolbibliotheken, geven aan de jeugdbibliotheek van de Openbare Leeszaal. Wethouder Poppe (A.R.) wees dit laatste af. De hoge schoonmaakkos ten zijn een gevolg van de schoon maakdienst. waarin minder valide ar beiders van de reiniging onderge bracht worden. De huurkwestie van de Handelsschool is in behandeling. KLEUTERONDERWIJS. De heer J. Post (P.v.d.A.) bepleitte de opening van een openbare kleuter school in ae nieuwe wijk. De heer J. P. Ventevogel (C.H.) vroeg verbetering van het terrein b\j de Oranjeschool en verhoging van de administratiekos- Pr via? R HELMIN/^ ix> TA RL. 33 CTS tenvergoeding aan de Bljz. lagere scholen. Weth. W. Poppe (A.R.) stond te genover dit laatste niet onwelwillend. Spi*. zou in Januari met een gedegen voorstel htmien. Ook de vestiging v?.n een nieuwe kleuterschool heeft de aandacht. De heer J. P Ventevogel (C.H.) wees op de financiële nood van het bijzonder kleutei'onderwijs. De ge meente-subsidie is ontoereikend. Spr. stelde voor de subsidie te brengen op 40.per kind. Weth. W. Poppe (A.R.) gaf toe, dat verhoging nodig is. maar wilde wachten op de begrotingen voor 1950 van de verschillende scholen. Spr. achtte het niet juist zo maar aan alle verenigingen 40 te geven. Nadat de bui-gemeester en wethouder van Oor schot toezegden, dat de toestand van het kleuteronderwijs in Januari aan de orde zal komen, schortte de heer Ventevogel zijn voorstel een maand op. Een voorstel Marijs (A.R.) tot sub sidiëring van het Chr. Lyceum te Goes, werd verworpen met 8 tegen 10 stemmen (voor A.R.. C.H. en K.V.P.) Op voorstel van de heer J. Kempe (P.v.d.A.) zal de subsidiëring van de muziekverenigingen nader bekeken worden. KERKELIJKE GEZINSZORG. Bij hoofdstuk IX (Maatschappelijke steunt bepleitte de heer J. C. Corver (V.V.D.) spoedige benoeming van een leider voor de dienst van sociale za ken. Wat betreft de subsidiëring van de Kei'kelijke Gezinszorg verklaarde de heer Corver. dat Vlissingen deze subsidiëring in principe moet toestaan.- De heer H. van Rooijen (C.H.) wilde in principe besluiten tot. subsidiëring van de gezinszorg der Ned. Herv. Di aconie. Later kan dan het bedrag worden vastgesteld. Wethouder L. P. van Oorschot (P.v. d.A.) zag geen aanleiding om de ge zinszorg. welke thans door de gemeen telijke sociale dienst wordt behartigd, te liquideren. Spr. hoopte voor deze gezinszorg op een bijdrage van het ï'ijk en achtte het absurd, dat de ge meente geen bijdi'age krijgt, maar wel de kerkelijke en particuliere instan ties. die aan gezinszorg doen. De gemeente dienst moet erkend worden. De heer Corver (V.V.D.) wees er op. dat ook in andere gemeenten de ge zinszorg overging uit gemeentehanden in die van kerkelijke en particuliere instanties. Gevlucht met cipiers en openbare aanklager. Een Duitse fabrikant van pompen uit de Sovjetzöne werd dezer dagen gevangen gezet on der beschuldiging van econo mische sabotage. Twee cipiers in de gevangenis te Salzwedel kregen opdracht om de aan klacht op te stellen. Volgens het' Berlijnse blad „Telegraf" is de fabrikant er in geslaagd te vluchten met medewerking en in gezelschap van. de twee cipiers en de aanklager. De vier mannen zijn in West Duitsland aangekomen en heb ben het bovendien klaarge speeld hun meubilair over de grens te krijgen. De fabi'ikant gaat een nieuwe fabriek van pompen oprichten, thans in het Westen. Hef voorste! van Rooyen om prin cipieel tot subsidie-verlening aan de kerkelijke gezinszorg te besluiten, werd aangenomen niet 10 tegen 8 stemmen (tegen stemden de leden van de P.v.d.A.). Bij hoofdstuk 13 (bedrijven) drong de heer W. J. Andriessen (P v.d.A.) aan op spoed met de oplossing van het vuilnisbeltprobleem. Weth. van Popering (P.v.d.A.) zeg- de die spoed toe. Echter wordt thans het probleem van de vuilverwerking tot compost provinciaal bekeken. Een commissie zal rapport uit brengen. De heer J. Marijs (A.R.) vroeg snel le uitgifte van nieuwe vuilnisemmers, maar wethouder van Popering kon hem geen toezegging doen. DE REINIGINGSRECHTEN Bij de behandeling van de gemeen telijke inkomsten, behandelde de heer P. Theune (V.V.D) uitvoerig hel huis vuil- en het bedrijfsvuilprobleem en in verband daarmee de onbillijkheden m het tarief voor reinigingsrechten. Wethouder van Popering ontkende, dat het bij die onbillijkheden om een vuil zaakje zou gaan. De aparte re geling voor het bedrijfsvuil moet blij ven. maar spr. wilde de tarieven wel opnieuw in beschouwing nemen. Bij de afdeling Kermisinkomsten, kreeg de heer J. L. de Wit (A.R.) de toezegging, dat B. en W. zullen wa ken tegen bepaalde goktentjes. Af schaffing van de kermis werd ver worpen met 14 tegen 4 stemmen. De begrotingen 1950 voor het gasthuis, het burgerweeshuis en Maatschappe lijk Hulpbetoon werden goedgekeurd. Op een vraag van de heer Van Schijn del (P.v.d.A.) betreffende brandtrap pen voor scholen, zegden B. en W. 'n onderzoek toe. De heer J. L. de Wit (A.R.) bepleitte subsidiëring van de Oratiriumvereniging indien ze daar om zou verzoeken. De begroting werd vervolgens goedgekeurd. Het antwoord op de vraag van de heer Corver betreffende de- benoeming van- een leider voor de gem. sociale de vergaderingdientKYai djenst werd uitgesteld tot een volgen de bijeenkomst en zal dan in besloten zitting worden behandeld. Op Eerste Kerstdag in de duisternis. STORING IN P.Z.E.M.-CENTRALE. Doordat een schakelaar uitviel in de P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen, viel op Eerste Kerstdag des avonds te vyf minutefi vóór zeven de electi'ische stroom uit voor Walcheren en de beide Bevelanden. Na vijf en twintig minuten gloeiden de lampjes weer aan in de Vlissingse woningen en kort daarop brandde ook het electrische licht weer op de rest van Walchei-en en op de Bevelanden. De storing hield geen enkel verband met het machinedefect, dat zich enke le dagen geleden in de centrale heeft voorgedaan en dat inmiddels geheel verholpen is. P.Z.C.-bes'telauto in de sloot gereden. DRIE KINDEREN WONDER- BAARLIJK ONTSNAPT. Zaterdagmorgen is tijdens zware mist de P.Z.C.-bestelauto met de pak ketten couranten voor Zuid- en' Noord Beveland, op de rijksweg tussen Le- wedorp en 's Heer Arendskerke, ge slipt en in de' langs de weg gelegen sloot gereden. Op het moment, dat de wagen een handkar wilde passeren, doemde uit de tegenovei'gestelde x-ichting een per- sonenaxxto uit de mist op. De bestuur der van de bestelaxito, de lxulp-chauf- feur de N. uit Souburg, die met ma tige snelheid reed. remde af, waarbij de wagen plotseling slipte. Dxie kin deren die naast de handkar op de rij weg liepen, kwamen onder de bestel auto terecht. De wagen reed over het rijwielpad en belandde tenslotte in de sloot. Wonder boven wonder bekwa men de kindex^n totaal geen letsel. De chauffeur liep een bloedende hoofd wonde op en moest door de spoedig ter plaatse aanwezige Wegenwacht verbonden worden. De auto is later met een kraanwagen naar Goes ge sleept. Direct zijn maatregelen genomen om de couranten op andex-e wijze tijdig in de velschillende gemeenten bezoi'gd te krijgen. Helaas hebben wij niet kunnen voorkomen dat onze abonné's hun courant enigszins later dan ge woonlijk ontvingen. Prijzen der landbouwproducten. In de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. is de kwestie van de loonsverhoging bespro ken. Men stelde zich op het standpxxnt, dat een juiste doorberekerxing van de loonsverhoging in de landbouwprijzen absoluut noodzakelijk is. De voorzitter ir. M. A. Geuze deelde mede, dat de Stichting voor de Land bouw xeeds aan de regering liet we ten, dat een loonsverhoging ook her ziening van de prijzen voor melk, tar we, varkensvlees, koolzaad, suiker en aardappelmeel zal moeten inhouden. De voorgestelde verhoging der lo nen zal tot gevolg moeten hebben, dat de prijzen van de granen met 0.25 per 100 kg, de prijs van het koolzaad met 0.50, van de suiker-bieten met 0.80, van de melk met 0,4 cent per liter, van het varkensvlees met 2,6 cent per kg. en van een ei met 0,22 cent verhoogd worden. Christelijke broederschap Zoals wij reeds gemeld hebben, vertoefde ds. Veldhuijzen, Geref. pre dikant te Arnemuiden, gedurende tien dagen te Dieppe voor geestelijke ar beid onder de Hollandse haringvis sers aldaax-. Bij zijn arbeid kwam hij in contact met ds. A. Poulain, predikant van de Franse protestantse gemeente Dieppe. In samenwerking met deze px-edikant kon een Kerstfeestviering geox-ganiseerd worden, waaraan het Comité ter behartiging van de gees telijke belangen der zeevarenden voor welk comité ds. Veldhuijzen rxaar Dieppe ging nog lang met voldoening zal terugdenken. Stampvol was het kleine protestant se kerkje van Dieppe- in Frankrijk, toen 18 December Hollandse vissers met enkele Nederlandse predikanten daar tezamen met Fx-anse geloofsge- 5000 meter kant in beslag genomen. De douane-recherchedienst uit Rot terdam heeft, in samenwerking met de ambulante dienst van Sluiskil, te Bussum bij zekere S.. die x-eeds be trokken was in de bekende kant-smok - kelaffaire, een hoeveelheid van niet minder dan 5000 xneter frauduleus in gevoerde kant in beslag genomen. S. had deze kant in zijn woning verstopt. Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. besloot een kleine studiecommissie in te stellen, teneinde de rapporten van de Stichting over het komende Pu bliekrechtelijke lichaam in de Land bouw te bespreken en te beoordelen. Benoemd werden..de heren Ir. J. D. Dorst, G. M. F. Bom en J. B. Becu, terwijl de Algemeen-Secretaris het se cretariaat zal voex-en. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K.B. van 19 December j.i. is be noemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Zierikzee, mr. E. Overbosch, griffier van het kan tongerecht te Zierikzee. BOOTDIENST VLISSINGEN—BRESKENS. De zware mist heeft de laatste da gen ook aan de bootdienst Vlissingen- Breskens parten gespeeld. Eerste Kerstdag kon aanvankelijk niet op tijdschema gevaren worden. Eerst te gen de avond, toen de mist optrok» werd de dienst weer normaal. noten het Kerstfeest vierden. De eer ste plannen voor dit feest waren een week te vox-en in Dieppe gevormd toen de burgemeesters van Vlaardin- gen en Katwijk en een wethouder van Den Haag met de kex-keraad en de predikant van de protestantse ge meente van Dieppe samenkwamen. Beladen met geschenken zoals mar garine, vet. koffie, thee, melk, meel en vele andere zaken kwamen de Hol landse vissers naar de kerk, waar ruim 600 mensen zich verdrongen, terwijl er maar plaats was voor 150 mensen. Het px-ogramma was voor deze gelegeixheid in het Fx-ans en in het Hollands gedrukt. Hollanders en Fransen zongen tezamen de psalmen en kinderen van de gerpeente gaven een Kerstdeclamatorium. De Franse dominee, pasteur Poulain. vertelde een Kerstgeschiedenis. Zijn Kerstver haal werd door ds. Veldhuijzen ver taald. Ds. v. d. Krift bracht hierna de dank van de Hollandse zeelieden over. Als bewijs van waardering werd de opbrengst overhandigd van een collecte die 's morgens in de kerk dienst van de Hollandse vissers was gehouden. Aan de kinderen werden daarna geschenken overhandigd, na melijk spelen gekregen van de Pres- byteriale Kerk in de Ver. Staten en voedsel van de Hollandse vissers. De protestantse kerk van Dieppe en haar predikant dankten hun Hollandse vrienden voor deze roerende mani festatie van Christelijke broedex-schap. Zoveel levensmiddelen waren gege ven. dat op Kerstdag de ouden van dagen en weduwen van Dieppe nog getracteerd konden worden. Aan de Hollandse zeelieden werd een harte lijk tot weerziens toegeroepen. Tanker aan de grond in.de Zandkreek. Zatex-dagmorgen is de olietanker ..Shell', die door de Zeeuwse wateren op weg naar Vlissingen was. bij liet lichtpxxnt Wulpenburg in de Zand kreek aan de grond gevaren. Een boot uit Veere heeft tien ton olie overgeno men en Zondag in de namiddag is de „Shell V" op eigen kracht los geko men. Het schip heeft toen door het ka naal van Walcheren de reis naar Vlis singen voox-tgezet. BENOEMING. Gedeputeerde "Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari 1950 benoemd tot leden der Provin ciale Commissie van de Veefokke rij in Zeeland de heren A. C. van Waes te Zuiddorpe en L. J. van Gastel te Schuddebeui'S (gemeente Noordgouwe). Benzine in de kachel. Een juffrouw in Vlissingen kwam tot de ontdekking, dat haar kachel niet wilde trekken. Zij meende het kwaad te kunnen verhelpen door wat benzine_ in de kachel te gooien. Dat bleek niet te helpen. Toen heeft zij er maar een hele fles ingegooid. Er volg de geen ontploffing in de kachel, maar wel in de schoorsteenpijp. Deze vloog van het dak en is in stukken en brok ken naar beneden gekomen. De brand weer wist een begin van bi'and te blus sen. Motorrijder reed tegen autobus. In de afgelopen nacht even voor 12 uuf. is op de weg tussen Middelburg en Vlissingen een motorrijder juist voor Lommerrijk" tegen een stoppen de autobus van de Stoomtram Wal cheren gereden, met vrij grote vaart. De man wa seven bewusteloos en werd met enige bloedende hoofdwon den in „Lommerrijk" binnengedragen. Dokter Simons, die spoedig ter plaat se was. constateerde, dat het slachtof fer er met deze vleeswonden afkwam. Zijn motorrijwiel was echter zwaar beschadigd. Tijdens de afgelopen bietencampagne werden te Veere op de weegbrug Alge meen Belang". 15.370.600 kg bieten ge wogen. Vlissingen FEESTAVONDEN SUPPORTERS VERENIGING ROOD-WIT. Zaterdag- en Zondagavond gaf de supportersvereniging Rood-Wit, in sa menwerking met de-voetbalvereniging „Vlissingen", voor leden en donateurs een feestavond in het Concertgebouw. Beide avoxxden was de zaal stampvol. Na een kort openingswoord van de voorzitter der supportersvereniging, de heer J. H. Koolwijk, bracht het gezelschap Frans du Mee de revue „Ha. die Daan" met enorm succes voor het voetlicht. Alle medewerkers (sters) weerden zich uitstekend en oogstten grote bijval. De leider - het gezelschap, Frans du Mee, nam het leeuwenaandeel van het program ma voor zijn rekening. De aanwezi gen amuseerden zich kostelijk om zijn grollen en gi-appen. Het -pübliek bracht hem aan het einde een spon. tane ovatie en noopte hem, evenals de twee matadoi-s met hun accorde ons. tot een toegift. Aan het einde brachten de voorzit ters van Rood-Wit en de V.C. Vlis singen hem hartelijk dank voor het goed verzorgde en schitterend uitge voerde programma en offreerde het gezelschap een taart in de vorm van een voetbalten-ein met voetballers. Eexx gezellig bal onder leiding van de heer Mathijssen en met muziek van de goed op di-eef zijnde band van J. Wijnen, hield de aanwezigen nog enkele uren bijeen. K.V.P.-CANDID ATEN*. De afd. Vlissingen van de Kath. Volks partij heeft de volgende candidaten ge steld voor de a.s. verkiezing van de Prov. Staten: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes te Hein- kenszand; F. Schets te Vlissingen, beiden aftredend, mr. A. J. M. Eikhuizen te Ovezande en E. Suij te Hansweert. REÜNIE OUD-H.B.S. ERS. Dinsdagavond te 8 uur zal in het verenigingsgebouw aan de Hellebaar- diei'straat te Vlissingen een reünie worden gehouden van oud-leerlingen der Vlissingse H.B.S. Nieuw- en St. Joosland BOUWFONDS VOOR JEUGDLOKAAL. De Hervormde Jeugdraad van Nieuw en Sint Joosland heeft een Bouwfonds opgericht om te komen tot het stichten van een jeudglokaal, waaraan in de ge meente grote behoefte bestaat. Genoemde Jeugdraad heeft besloten om hiervoor gelden in te zamelen door middel van een Verjaardags-collecte, aanvangende 1 Januari a.s. RAADSVERGADERING. De raad van Nieuw- en Sint Joosland komt Donderdagavond om 8 uur, in open bare vergadering bijeen, ter behandeling van de volgende punten: Afscheid van mej. M. BaasVinke als schoonmaakster der gemeente; Voorstel tot deelneming aan de regeling voor maatschappelijk werk en Aanbesteding van schoonmaak werk voor het jaar 1950. Middelburg RECLAMES ZONDER VERG LINING Het heeft de aandacht getrokken van het dagelijks bestuur der gemeen te Middelburg, dat niet altijd vergun ningen worden aangevraagd voor het aanbrengen van reclamemateriaal aan of op gevels in deze stad. Aangedron gen wordt nu op verwijdering van deze reclames zonder vergunning. KERSTBIJEENKOMST. In de goed gevulde Bogardzaal hield de afdeling Middelburg der N.C.V.E. haar Kerstbijeenkomst. Het programma werd door de leden verzorgd. Het viel zeer in de smaak. O.- en W.-Souburg \~ERGADERÏNG A.R.-KIESVER. De Anti Revolutionnaire Kiesvere niging „Luctor et Emergo", hield Vrijdagavond in het jeugdgebouw te Souburg een praatavond over de ge meentepolitiek. De voorzitter, de heer M. A. v. d. Putte leidde deze vei-gadering in en deed mededeling van enige interne aangelegenheden. Daarna hield het raadslid, de heer A. J. Arendse een inleiding naar aanleiding van het in 1949 gevoerde beleid door de A.R.- fractie. Spi*. roemde de sanxenwei'king met de C.H.-fractie. Op deze inleiding volgde een ge animeerde bespreking. Vervolgens ki-eeg de heer A. v. d. Berg gelegenheid vex-slag uit te bren gen van de gevoerde actie tot het sa menstellen van lijsten en verzamelen van 1100 handtekeningen voor de volken van Ambon, Timor en de Mi- nahassa. De voorzitter bracht de heer v. d. Berg dank voor al het werk. waarna de tweede voorzittex*, de heer E. Tan- ge, de vergadering met dankgebed sloot. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Souburg zal ver gaderen op 30 December a.s. Aan de orde zal komen o.a. een voorstel tot verlaging an het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet, een voorstel tot goedkeuring van de begrotingen 1950 voor de dienst van sociale zaken. Waterleidingbedrijf en woningbedrijf en van de gemeentebegi-o- ting 1950. Arnèmuiden METAALBEWERKERS VERGADERDEN Onder voorzitterschap van de heer A. Poortvliet vergaderde de Christelijke Me- taalbewerkersbond in het Verenigingsge bouw „De Arne". Na een kort openingswoord sprak ae districtsbestuurder, de heer J. Lodder, over de „Wachtgeldregeling en de Werk loosheidsverzekering". Er werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de districtsbestuurder op correcte wijze wer den beantwoord. Grijpskerke HOGELANDSE WEG VERKEERT IN SLECHTE TOESTAND Onder voorzitterschap van burge meester H. U. Bouman vergaderde de gemeenteraad van Grijpskerke. De verzekering van gemeentegelden met de Fraude Risico-Onderlinge te 's Gravenhage werd voox1 3 jaar ver lengd. De verzèkering van de ge meenteeigendommen tegen brand schade werd verhoogd. Huuiwergoe- ding voor de plaatselijke afd. van 't Groene Kruis werd vastgesteld op 50.—. De begroting 1949 werd in overeen stemming gebracht met de opmer kingen van G.S. De Gem.-secretaris werd benoemd tot 1ste ambtenaar van de burgerlijke stand. De leden van de woonruimtewétcommissie werden' herbenoemd. De gemeen schappelijke i-egeling tot deelneming aan het Maatschappelijk Werk op Walcheren werd aangenomen met als centrum-gemeente Grijpskerke. In de vacature Dekker in de commis sie tot wering van schoolverzuim werd gekozen de heer W. Coppoolse en in de a.s. vacature P. Schoe de heer A. J. Boogaard. Deelgenomen zal worden aan de regeling voor sneeuwruimen. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Francke of de gemeentelijke op slagplaats al wat opgeruimd is. waarop de' voorzitter meedeelde dat dit de aandacht had van B. en W De heer Cevaal wees tenslotte op (1e slechte toestand van de Hogelandse weg. De voorzitter zegde onderzoek toe. Bedorven varkensvlees op Noord-Beveland Het blijkt dat er van de vele var kens die indertijd op de slachtplaats te Kortgene geslacht zijn verscheidene geheel of gedeeltelijk bedorven zijn! Vooral de z.g.n. „lange worst" is bij verscheidene mensen, die van de sub sidie-slachthuisregeling gebruik ge maakt hebben, oneetbaar. Dit is een grote schadepost waarte gen de verstrekte subsidie niet op weegt. De vei-moedelijke oorzaak hier van ligt, behalve in liet slordige zou ten door de drukte, in het z.g.n. „koud zouten". Als het vax*kensvlees n.l. niet meer warm is smelt het zout niet zo snel en dringt dus niet in alle vlees- of vetdeeltjes door. Dit zou een verkla ring geven van dit wel zeer bijzondere en eigenaardige verschijnsel dat zich hier voordoet. Een wijze maar ook een dure les voor de toekomst! Afscheid van de heer D. C. Steur. Dezer dagen heeft de heer D. C. Steur te Noordwelle afscheid genomen als hoofd der school wegens zyn be noeming in gelijke functie te Dom burg. Bij dit afscheid waren velen aanwezig en er wei-den tal van harte lijke toespi-aken gehouden, waaruit bleek, dat de heer Steur zeer gezien .was. De heer Steur gaf een overzicht van de gebeurtenissen in de ruim tienjai-ige periode, waarin hij aan de school verbonden was. Hem werd een boekwerk aangeboden. De we* op de aardappelmoeheid. In verband met de bezwaren, die voor vroege aardappeltelers in Zeeland voort vloeien uit de wet op de aardappelmoe heid. is het volgende belangrijk. Op voorstel van de Z.L.M, zal door de Provinciale Stichting voor de Landbouw, via de Landelijke Stichting voor de Land bouw, collectief ontheffing aangevraagd worden voor de teelt van vroege aard appelen, die vóór een nader te bepalen datum gerooid zullen worden, voor de volgende gebieden: Op Schouwcn-Duivcland: de gemeenten Noordgouwe. Burg, Haamstede, Renesse, Zierikzee en Oosterland. Op Tholcn: AUe gemeenten. Op Walcheren: De gemeenten Middel burg. O.- en W.-Souburg. Koudekerke, St. Laurens en Oostkapellc. Op Zuid-Beveland: De gemeenten Goes. Kruiningen en de Hogerwaardpolder in de gemeente Rilland, Ycrseke (behalve Olzende- en St. Pieterspolder). en Waar de (behalve Emmanuëlpolder). In Zeeuwsch-Vlaanderen: De gemeenten Kloosterzande, Terneuzen (zonder Vogel- sehorpolder), en Willemskerke- en Loven- polder in de gemeente Hoek. Voor percelen binnen bovengenoemde gebieden, waarop vaker vroege aardap pelen zullen worden verbouwd, dan de kwet toestaat, behoeven de gebruikers dus niet meer persoonlijk ontheffing aan te vragen. Werken aan wegen in Zeeland aanbesteed. Narnens Géd. Staten van Zeeland wer den op bet kantoor van de Prov. Water staat de volgende aanbestedingen gehou den. Ie Perceel, Wegen op Schouwen-Dulvc- land. Raming: f 32.450.—. M. de Oude, K. T. de Jonge, te Zierik zee, voor 37.577,M. van der Velde te Bruinisse. voor f 34.500.—; A. J. Verjaal te Dreischor. voor f 33.G0Ó.—Joh. Moer land te St. Annaland, voor f 33,350.—; D. Rentier te Noordgouwe. voor f 31.696.—. 2e Perceel. Wegen op Tholen. Raming: f 29.600.-. Joh. Moerland te St. Annaland voor f 29.000.Fa. W. van Vossen en Zonen, Jan Moerland, te St. Annaland, voor f 27,950.—; Jan Moerland, Fa. W. van Vossen en Zonen, te St. Annaland, voor f 27,900.Fa. J. D. Janse te Colijhs- plaat, voor f 27,900.—; J. Vos te Tholen, voor f 27,900.—: Jacob Moerland te St. Annaland. voor 27.800.—; Anth. van der Werf te St. Maartensdijk, D. C. van der Werff te Scherpen isse. voor f 27,580. Joh. van Vossen. K. J. Moerland, te St. Annaland, voor f 26.980,—; P. Knuist te Tholen, voor f 26,950.—. 3e Perceel. Wegen op Zuid-Beveland, Raming f 23,750.—. M. W. Knuist te Goes, Joh. Knuist te 's Heer Arendskerke voor 21.960.Joh. Moerland te St. Anna land voor 20.900.—. 4e Perceel. Wegen op Noord-Beveland. Raming 13,150.Joh. Moerland te St. Annaland voor f 12.800.Fa. J. D. Jan- se te Colijnsplaat voor 12.150.—. J. Hoo- gesteger te Wemeldinge voor f 12,130.—. 5e Perceej. Wegen op Walcheren, Ra ming: f 40.850.—. J. H. van de Ven te Vlissingen, voor f 43,200.—; M. Wandel te Oost- en West- Souburg voor f 42,583,—; .V. Aanne mingsbedrijf N.B.M. te Zaandam, voor f 39.900,Joh. Moerland te St. Annaland, voor f 39,000.—; P. J. van de Sande te Breskens, voor f 38,765.—; Aannemersbe drijf C. van de Klippe te Vlissingen, voor f 37..830; Fa. C. Wiskerke en Zonen te Nieuwdorp. voor f 34,800.Aannemings bedrijf Zeeland N.V. te Middelburg voor f 33,700.—. EEN HANDBR AND SPUITJE UIT VROEGER TIJDEN GEVONDEN. De sloper J. P. Priem uit Brouwers haven kwam dezer dagen in het bezit van een zeer eigenaardig handbrandspuit je. Aan dit primitieve werktuig zitten geen wielen, het moet met de hand worden gedragen aan twee daarvoor aangebrach te draagbomen. Het is voorzien van een zuig- en perspompje, die onderling met elkaar in verbinding staan met een open goot. Vermoedelijk is het spuitje zeer oud. De heer Priem zal trachten het in een museum geplaatst te krijgen. MIDDELBURG. Heden: Gildezaal Kuiperspoort: Tentoon stelling „Coloriet", 2—5 en 7—9 uur (ook volgende dagen); Schuttershof: Bazar Excelsior; Electro: „Rio Rita", 7 en 9.15 uur (ook morgen). VLISSINGEN. Heden: Alhambra: „Fietsendieven". 7 en 9 uur; I.uxor „Jitte-sbugs", 8 uur. er.: A'hnmbra a's heden; Luxor als heden: Gebouw Hallebaardlerstraat, •■eünie oud-H E S firs. 'i-rflag:< A'hainbra, als heden; Luxor, als heden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2