PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesische delegatie kwam in Nederland aan Noors schip zit reeds langer dan een week op de „Hoge Springer" De BILT Hatta èn Palar zijn optimistisch 27 December "V HET HEILIG JAAR WERD IN ROME PLECHTIG GEOPEND Stichting voor de Landbouw adviseert tot loonsverhoging. Op de Schelde wordt een verheten strijd om de „Ogna" gevoerd VOORSPELT, 192e Jaargang - No. 312 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F vao de Velde en F. B den Boer AdJ W de Pagter. Hoofdred.. G. BalllntJJn, Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A öosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 1 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 Dec. 1949 (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1—5 regels t 1-—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsstngen Walstr 58—80. tel. 2355. 4 Ijjnen (b.g.g. 2358); M"burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwe rijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Sultan van Djocja richtte waarschuwing tot eventuele orde-verstoorders. Naar mate het uur van de souvereiniteitsoverdracht meer en meer na dert, komen meer Indonesische autoriteiten in Nederland aan. Eerste Kerstdag arriveerde 's middags Hatta, de Indonesische minister-president, en met hem Sultan Hamid II, prof. So epomo, dr. Soeparmo, Koesoema Ad- madja, dr. Soekiman en mr. Soejono Hadinoto, allen leden van de Indone sische delegatie, welke hedenmorgen uit handen van H. 31. Koningin Julia na de souvereiniteit over Indonesië zal aanvaarden. Ter begroeting waren o.a. de ministers Stikker en van 3Iaarseveen aanwezig. Hatta stond de aanwezige journa listen een kort onderhoud toe. waar bij hij erkende, dat de Indonesische regering een zeer moeilijke taak wacht Het gevormde kabinet noemde hij een zakenkabinet met medewer king van de partijen. Op een vraag van een der persmensen, antwoordde Hatta. dat de partij van Sjahrir zich bij de aanvaarding van de R.T.C.- resultaten van stemming heeft ont houden omdat zij niet mede de ver antwoordelijkheid wilde dragen voor de thans gevoerde politiek. De ontruiming door de Nederlandse troepen verloopt bevredigend en de verhouding tussen Nederlandse en In donesische militairen is zelfs uitste kend. Er is al een voetbalwedstrijd tussen ploegen van beide legers ge speeld en binnenkort zullen deze elk aar ook in Batavia ontmoeten. Ten slotte deelde Hatta nog mede, dat het in de bedoeling ligt, dat de Indonesische delegatie op Oudejaars dag naar Batavia terugkeert. Over de benoeming van een Hoge Com- Vandaag draagt Nederland de sou vereiniteit over Indonesië over aan de regering der Verenigde Staten van In donesië. Vandaag worden de laatste eensklaps een miniatuurstaatje, dat in hoofdstuk in de Geschiedenis van de Nederlandse Staat, dat de titel draagt: Het Rijk overzee. Vandaag wordt Nederland van tweede koloniale mogendheid ter wereld eensklaps een miniatlurstaatje, dat in de wereld bitter weinig te betekenen heeft, tenzij de Unie tussen Nederland en Indonesië méér wordt, dan een pa pieren unie. Mag men de pessimisten geloven, dan zal zij minder zijn, dan een papieren verbond. Krijgen de op timisten gelijk, dan wacht beide vol ken. het Nederlandse en het Indone sische, een gezegende toekomst, waarin door eendrachtige samenwerking nieuwe grote dingen zullen worden bereikt. Wiens gedachten gaan in deze uren niet terug naar de tijden van een Cor nells de Houtman en zijn navolgers? Wie laat niet nog éénmaal gans dat grootse verleden aan zich voorbij trekken? Op economisch, op staatkun dig, op sociaal, op medisch, op religi eus gebied heeft Nederland langs de evenaar daden verricht, die het in ve ler oog maakten tot een voorbeeld voor iedere andere koloniale mogend heid. Nergens ter wereld werd over 'n volk van tientallen millioenen het ge zag gehandhaafd door zulk een hand jevol soldaten en politiemannen. Dit alles is nu definitief voorbij. Voorbij. Men kan daarom treuren. Maar wie dat zou doen, zou zeker niet de wijste partij kiezen. Men moet, zoals H. M. de Koningin het zo treffend formu leerde „het nieuwe spel spelen" en het goed spelen. Slechts wie dat kun nen doen, hebben waarde voor de toe komst van het Koninkrijk Nieuwe Stijl. Het benauwende is, dat men zich in Nederland tot dusver niet al te druk heeft gemaakt om het spelen van het nieuwe spel. Het scheen even zo goed te gaan tijdens de Ronde Tafelconfe rentie. Nederland en Indonesië bezon nen zich beide op de practische mo gelijkheden, die er in de Unie zouden liggen. Helaas heeft daarna de politie ke strijd in Nederland en het onbe kookte optreden van een aantal heet hoofden in Indonesië de stemming weer min of meer vertroebeld. Jam mer. Het ware beter geweest als Ne derland zich had bezonnen op. het spelen van het nieuwe spel. Want waarlijk: wij zullen het niet gemakkelijk hebben in de Unie. Bij alle goede eigenschappen, die Nederland als koloniale mogendheid sierden, misten wij één ding: wij slaagden er nimmer in culturele ban den te smeden tussen Holland en In- dië. Dat wreekt zich thans. Als er een culturele eenheid bestond tussen Ne derland en Indonesië zou zij 'n krach tige basis 'zijn voor de Unie. Wij zul len het echter zonder die eenheid moeten doen. In de tweede plaats heeft Nederland als klein arm land Indonesië weinig méér te bieden dan zijn goede wil en zijn technische capaciteiten, zijn ver- voersapparaat en zijn onderwijsinstel lingen. Andere staten kunnen aan zienlijk méér bieden. Daarom zal het Nederlandse volk zich in moeten spannen en zich snel op zijn nieuwe mogelijkheden moeten concentreren. Het nieuwe spel moet gespeeld worden en goed gespeeld. Anders wordt de Unie, de laatste binding tussen Indonesië en Neder land, weldra een wassen neus. missaris in Nederland kon de minis ter-president nog niets mededelen. VERZOEK VAN JARIGE DICHTERES. De schrijver Jef Last, die bij het onderhoud tussen Hatta en de pers aanwezig was, bracht namens de juist 80 jaar geworden dichteres Hen- riette Roland Holst het verzoek over mede te willen werken aan contact tussen de Nederlandse en de Indone sische jeugd. Hatta verklaarde zich hiertoe gaarne bereid. PALAR WAS ÉÉN DAG IN NEDERLAND. Palar kwam Eerste Kerstdag uit New York voor ien verblijf van één dag in Nederland aan. Op Schiphol verklaarde hij te zijn overgekomen voor een bespreking met zijn chef, de minister-president. De bespreking zou handelen over de lijn, welke Palar moet volgen in Lake Success nu de Republiek is „opgeslokt" door de R.I.S. Palar verklaarde het te betreu ren, dat het probleem Nieuw Guinea onopgelost is gebleven. „We hebben nu al lang genoeg ruzie gehad", zo voegde de heer Palar daar lachend aan toe. Tweede Kerstdag is hij weer naar New York terug gevlogen. Ook daar zal vandaag een kleine plech tigheid plaats vinden, nl. in de wo ning van de heer Palar. DR. HIRSCHFELD VERTROKKEN. Inmiddels is ook de Hoge Commis saris voor Indonesië, dr. H. M. Hirsch- feld, van Schiphol naar Batavia ver trokken. Hij verklaarde bij zijn ver trek met goed vertrouwen naar In donesië te gaan. In de eerste plaats wil hij trachten het vertrouwen van de Indonesiërs te winnen. Hij geloof de, dat een goede economische samen werking tussen beide landen mogelijk In Batavia heeft dr. Lovink, de scheidende Hoge Commissaris van de Kroon, een druk bezochte afscheids receptie gehouden. STRENG OPTREDEN TEGEN ORDE-VERSTOORDERS. Dft sultan van Djocja, de Indonesi sche minister van defensie, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de veiligheidstroepen der Ver. Staten van Indonesië snel, krachtig streng zullen optreden, zo nodig met gebruik van wapenen, tegen verstoor ders der openbare orde. Men zou kunnen verwachten, dat tijdens de overgangsperiode en de plechtigheden van de souvereiniteitsoverdracht be. paalde elementen, die de vrijheid van de Indonesische bevolking niet met vreugde begroeten, acties zullen be ginnen om de ontwikkeling van de V.S.I. te verhinderen, aldus de Sul tan. Indien het burgerlijk bestuur ongeregeldheden niet de baas zou kunnen worden, zouden de troepen optreden. De Sultan verklaarde overtuigd te zijn, dat abnormale omstandigheden niet lang zouden duren en drong erop aan, dat het zakenleven normaal voortgang zou hebben. Wie geruchten verspreidde en de prijzen opdreef, zal streng gestraft worden. Aneta vernam, dat met de maatre gel, waarbij de Nederlandse troepen in de kazernes worden geconsigneerd, uitsluitend wordt beoogd de taak van hen, die op de dag van de sou vereiniteitsoverdracht belast zijn met de handhaving van de orde, zoveel mogelijk te verlichten en er voor zorg te dragen dat geen tot de Nederland se troepen behorende militairen, die geen dienst hebben, in het openbaai verkeren. Naar Reuter bericht, boden Batavia en Soerabaja op Kerstavond een on rustige aanblik. De Nederlandse sol daten van de veiligheidspatrouilles werden vervangen door republikeinse strijdkrachten. De Nederlandse solda ten bevolkten op de laatste vrije avond, alvorens in de kazernes ge consigneerd te worden, de café's en zongen liederen. In Soerabaja hebben Indonesische militaire autoriteiten in de stad waarschuwingen geplaatst, dat op „verstoorders van de rust" gescho- teVi zou worden. In de gewoonlijk vrolijk verlichte Chinese wijken van Batavia waren de lichten gedoofd en de winkels vroeg gesloten. Een vooraanstaand Chinees zakenman deelde aan Reuter mede. dat de Chinese kolonie „zeer zenuwachtig" was. ERKENNING VAN DE V.S.I Engeland zal direct na de souverei niteitsoverdracht de Ver. Staten van Indonesië de jure erkennen. Deze er kenning werd door Nederland ver zocht in een Vrijdag in Londen aan geboden nota. Ook Turkije zal de V. S.I. zo spoedig mogelijk erkennen. Gevangenishuwelijk. Karl Sommer, voormalig ko lonel bij de Waffen S.S., die we gens oorlogsmisdaden tot le venslange gevangenisstraf werd veroordeeld, is in de gevangenis van Landsberg in Beieren op Kerstmis getrouwd met de se cretaresse van zijn verdediger, De Duitse ambtenaren hadden eerst geweigerd het huwelijk te voltrekken omdat de gevangenis, die oorlogsmisdadigers huisvest, onder Amerikaans bestuur staat. Door tussenkomst van de Beierse minister van Justitie evenwel is het huwelijk toch doorgegaan. Race met de tijd bij Marshall hulp voor Indonesië. De Ver. Staten hebben een race met de tijd gewonnen met de verscheping van goederen ter waarde van 37 mill, dol lar naar Indonesië, die volgens de bepa lingen van de Marshallhulp voor 27 de zer moesten zijn verscheept Autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zeiden, dat gedurende de laatste zes weken in Amerikaanse en Ja panse havens schepen werden geladen met rijst, textiel en andere goederen in verband met de dringende noodzaak, om de afvaart te doen plaats hebben voor de datum der souvereiniteitsoverdracht. Laatste nationalistische hoofdstad in China gevallen. Tsjengtoe, de laatste hoofdstad der na tionalistische Chines^ regering op het vaste land, is Zaterdag in handen der communisten gevallen, aldus is bekend gemaakt. Volgens een te Londen opgevangen be richt van het officiële communistische Chinese persbureau zijn te Tsjoengking een groot aantal politieke gevangenen door de nationalistische autoriteiten voor hun vertrek terechtgesteld. Van de 700 tot dusver gevonden lijken, heeft men er ongeveer 300 kunnen identi ficeren, aldus het persbureau. Ronde Tafel in dè aelher. Teneinde de luisteraars met kennis van zaken te doen voorlichten over be paalde actuele vraagstukken van alge meen belang, heeft de A.V.R.O. een reeks van ..Ronde-Tafel-gesprekken" ge organiseerd.. Hierin zullen enige bij uit stek deskundigen met elkaar over die pro blemen van gedachten wisselen. Bespro ken zullen o.a. worden: Amerika, wat kunnen wij van Rusland verwachten. Duitsland's naaste toekomst, het Verrs Oosten. Aan de discussies zullen deelnemen professor den Hollander uit Amsterdam, de Haagse bankier mr. E. E. Menten, prof. mr. B. C. Slotemaker en de heer H. Ch. G. J. van der Mandere. Vele bedevaartgangers op het St. Pietersplein. Twintig kardinalen, tientallen bisschoppen, honderden priesters en 50.000 pelgrims hebben Zaterdag de plechtigheden ter opening van het Heilig Jaar bygewoond. Een edelwacht, samengesteld uit de aristocratie van Rome, haalde Paus Pius de Twaalfde af van zyn particulier verbluf in het paleis van het Vaticaan en vergezelde hem via de lange trap van het Vaticaan naar de kleedkamer. Garry Davis als Kerstattractie. Garry Davis heeft weer iets nieuws uitgedacht om zich in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Hij kampeert thans in de nabijheid van de Duitse stad Kehl in een stuk nie mandsland langs de Duits-Franse grens. Hij heeft namelijk wel vergun ning om Frankrijk te verlaten, maar niet om Duitsland binnen te komen. Dat laatste wil hij om er te helpen voor de wederopbouw. De moederziel alleen kamperende Davis was gedurende de beide kerst dagen een aparte attractie. Zijn kam pement ligt temidden van materialen voor het uitvoeren van herstellings werkzaamheden aan een brug in de buurt. In een deken gehuld zit Davis op een stoel voor een holtvuur, tik kende op een draagbare schrijfmachi ne. De tram van Straatsburg naar de grens zat geregeld vol belangstellen den, die Davis eens wilden zien. Vele vrienden van Davis brachten levensmiddelen, dranken en zelfs een kerstboom. Garry Davis brengt de nacht door in een loods van het be drijf, dat belast is met het herstelwerk aan de brug. Werden twee Australische zuigelingen verwisseld De te Londen zetelende Britse geheime raad zal mogelijk uitspraak moeten doen in een geruchtmakende Australische zaak. waarbij het er om gaat of twee zuigelin gen na de geboorte in het Kyneton-zie- kenhuis, in de Australische staat Victoria, al dan niet zijn verwisseld. In dit ziekenhuis schonken de dames Morrisson en Jenkins beiden het leven aan een dochtertje. Volgens het echtpaar Morrison werd hun dochtertje aan me vrouw Jenkins gegeven, terwijl zij het kind van mevrouw Jenkins ontvingen. Het Australische hooggerechtshof heeft m de afgelopen week met drie tegen twee stemmen besloten, dat Nola het meisje. het om gaat bij de familie Jen kins moet blijven. Tegen deze beslissing wil het echtpaar Morrison bij de Britse geheime raad in hoger beroep gaan en zo nodig zal het zich, indien zijn advocaat dit aanraadt, tot koning George wenden. Hier werd hij begroet door het col- j lege van kardinalen, gekleed in gewa den van witte zijde en kant met zijden damasten mijters en door aartsbis schoppen, bisschoppen en patriarchen van de kerk. Assistenten hielpen hem bij het kleden in een witlinnen superlie met een zes meter lange sleep, een met goud bestikte mantel en een met ju welen bezette tiaar. Vervolgens be steeg hij de pauselijke zetel, die op de schouders werd genomen door zes dragers, zoons uit families, die sinds generaties bij belangrijke gelegenhe den de pausen van het Vaticaan-paleis naar de St. Pieter hebben gedragen. Toen de karmozijnen troon met de Paus door de grote hallen en gangen naar de Sixtijnse kapel werd gedra gen, stond de Zwitserse garde in 16de eeuwse uniformen met rode, blauwe en gele stroken, in de houding, de hel lebaarden omhoog gelicht. De processie daalde de 124 marme ren treden van de staatsietrap af langs groepen monniken en klooster broeders, vertegenwoordigers van alle ordes. Allen die in de processie Maar kosten moeten doorberekend worden De hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw heeft in een gezamenlijke vergadering met de Sociale Afdeling Landbouw en de Sociale Tuin- bouwcommissie de beslissingen der rege ring inzake de loon- en prijspolitiek, uit voerig besproken. Hierbij is tussen de vertegenwoordigers der zes centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties, die in de Stichting voor de Landbouw samen werken. volledige overeenstemming be reikt over de inhoud van het advies, dat aan de bij de afsluiting der Collectieve Arbeidsovereenkomsten in de land- en tuinbouw betrokken partijen zal worden gegeven inzake de uitvoering der hier boven genoemde beslissingen. Dit advies strekt o.m. tot de Invoering van de door de regering aangevoerde loonsverhoging. Het hoofdbestuur der Stichting voor de Landbouw, besloot aan de hoofdafdelingen akkerbouw, veehouderij en tuinbouw op dracht te geven om ieder voor hun eigen sector de economische consequenties, die een eventuele loansverhoging zou mede brengen, na te gaan. Hierbij plaatste het hoofdbestuur zich nogmaals op het stand punt. dat de kosten van de loonsverho ging zullen moeten worden doorberekeno Ln de prijzen. meegingen, droegen de brandende kaars in de rechterhand. De pelgrims en burgers van Rome. die op het plein voor de St. Pieter wachtten, konden echter niets zien van de processie, daar deze de zuilen gang inging, die aan het. gezicht ont trokken was door de speciaal opge richte tribunes voor aanzienlijke be zoekers. De Paus daalde af- van de Sedia Gestatoria en besteeg dan een writ en geel gedrapeerde troon, die voor deze gelegenheid naast de „heilige deur" was opgericht. Nadat de Paus driemaal met de gouden hamer op de „heilige deur" had geklopt, onder de woorden „opent mij de deuren der gerechtigheid", gleed de deur. een strak cementen vlak. langzaam weg. Daarop schreed de Paus de basiliek binnen, terwijl klokgelui de opening van het „heilig jaar" verkondigde. Zondagochtend stroomde een aan zienlijke menigte naar de St. Pieter basiliek. waar de gelovigen in groten getale door de heilige poort schreden. Een grote menigte uit Rome en uit geheel Italië en bedevaartgangers uit het buitenland, waren op het St. Pie tersplein verzameld. Behalve de gewone accommodatie, die de Romeinse hotels en pensions de pelgrims bieden, zijn in kloosters en andere gebouwen voor religieuzen 22.000 bedden per nacht beschikbaar, voor degenen, die Rome gedurende het Heilige Jaar als pelgrims bezoeken. Voorts zijn er nog twee kampen inge richt voor jeugdige bezoekers. Voorschip met balken ondersteund om breken te voorkomen. (Van onze speciale verslaggever) Voor de Vlissingse havenarbeiders en voor de mensen van Smits sleep dienst en Van der Tak's bergingsmaatschappij is het dit jaar een koude en natte Kerst geworden, een Kerstfeest tussen flarden mist en hoge zeeën op een uitgestrekte modderige zandbank in de woelige Westerschelde, er gens onder de Zeemvsch-Vlaamse kust. Deze mannen voerden daar een verbeten stryd met wind, zee en zand om het bezit van een kloek en sterk sclüp, het Noorse s.s. „Ogna", dat al langer dan een week muurvast op de Hoge Springer zit. Nederlandse ber gers en slepers leveren hier slag met de elementen en trachten de rivier te dwingen om haar buit terug te geven. Tot nu toe vergeefs, want de "Ogna" zit hulpeloos vastgewroet in het schurende zand van de Hoge Springer Wie zal dit felle gevecht winnen? De uitslag is nog steeds onzeker en deze onzekerheid begint aan de zenuwen van de „Ogna"-bemanning te knagen De Noren houden van hun schip, want zo zeggen ze het behoort tot de beste schepen van de Noorse koopvaardijvloot. Sommige mannen beweren zelfs dat de „Ogna" belang rijker is dan de „Oslofjord" want 't vrachtvervoer van de „Ogna" brengt deviezen in de berooide schatkist van Noorwegen. En de „Oslofjord" dan? Daar moet geld bijzeggen de mannen. Ruim een week ligt het schip nu onbeweeglijk op de Hoge Springer en reeds dagenlang is men bezig om de lading te lossen. De officieren van de boot zijn werkelooszij kunnen alleen maar toezien en afwachten. Het schynt hun toe, dat het werk niet vlug genoeg gaatMet grote stappen ijsberen zij over het dek „Er uit met die lading, zo vlug mo gelijk". Welnu, er wordt daar aan boord van de „Ogna" in een hoog tempo gewerkt. Dag en nacht is men in de weer en alle persoonlijke belan gen worden opzij gezet. Kerstmis thuis by vrouw en kinderen Geen tyd voor! Met een stugge onver- zetteiykheid gaat men door. Er zijn mensen van de Haven van Vlissingen by, die acht en dertig uur onafgebroken in touw zy» geweest en die toch weer de vol gende dag present waren. Zo ging men Maandagmorgen in alle vroegte met een kleine sleepboot in stormachtig weer opnieuw naar de boot toe om deze zo licht mogelijk te maken. Na een uur varen waren in de verte de lichten van de „Ogna" te zienDaar ligt onze kerst boom" zei een der arbeiders sarcas tisch. Het was eigenlijk nog nacht en de regen gutste in stromen neer en hoge golven spoelden over het dek van het sleepbootjeEinde lijk arriveerde men na veel en voor zichtig manoeuvreren langs tonnen en boeien bij de „Ogna". De mannen hesen zich omhoog langs de slinge rende touwladders en begonnen met hun werk. Geen eenvoudige arbeid bij dat weer! AAN BOORD Er was een nerveuze sfeer aan boord en iedereen leek geagiteerd. Zelfs de verzekeringexperts en de mensen, die ambtshalve dienst op dit schip moeten doen, waren enigszins door deze nervositeit aangestoken. Eén van hen bromde mismoedig, dat hij evengoed een week in het Huis van Bewaring had kunnen zitten „Daar kun je ook niet weglopen". Voor deze mannen is het echter minder erg, zij doen dienst en daar mede is voor hen de zaak af, maar voor de bemanning is deze „stran ding" zeer onaangenaam. Als het eb is kan. men rond het schip wandelen. Regelmatig gaan de officieren op de plaat kijken, hoe het er beneden bij staat. Men heeft zwa re balken onder het voorschip gelegd, om straks breken te voorkomen als bij hoog water het schip begint te stampen. Alleen bij hoog tij is er een kans om de „Ogna" vlot te krijgen. Daarom worden alle voorbereidingen getroffen om de boot omstreeks 4 Januari los te krijgen. Dan is het nl. springtij en als dan een Zuidwesten wind nog mee wil helpen, is er een kans, dat de „Ogna" weer van de ,onheilsplaat" loskomt. Voor de sleepboten is het moeilijk manoeuvreren, omdat zij moeten wer ken in een lange smalle geul, die de plaat met het vaarwater verbindt. Er moet daarom met lange sleeptros sen gewerkt worden. Hoofdzaak is nu echter, dat de boot zo spoedig mogeiyk wordt ge lost en dan kan men verder zien. xXx Ondertussen zit de „Ogna" nog steeds op de plaatmen kan van de brug af de boerderijen aan de Vlaamse kant zien en aan de andere Ook souvereiniteits overdracht in Vietnam aanstaande. De Franse Hoge Commissaris in ïncfo- China, Leon Pignon, is Maandag te Sai gon teruggekeerd van besprekingen te Dalat met ex-keizer Bao Dai. Te Parijs is men van mening dat alles gereed was voor de machtsoverdracht aan de Vietnamese regering van Bao Dai, niet te verwarren met die van de nationalis tische leider Ho Tsji-min. Bao Dai zal zich waarschijnlijk op 29 December naar Saigon begeven om het volledige verdrag te ondertekenen. In metaalindustrie reeds tot loonsverhoging besloten. In de Vakraad voor de grote me taalnijverheid is tussen de georgani seerde werkgevers en werknemers reeds overeenstemming bereikt over een in Januari aanstaande door te voeren loonsverhoging binnen het raam van de jongste regeringsbeslui ten, aldus meldt „De Volkskrant". De uurloonsverhoging varieert voor vol wassenen van 23 jaar en ouder van 5 tot 8 cent. Sleepboot van de marine bij Norderney gestrand. De sleepboot „R.S. 21" van de Neder landse Koninklijke Marine is Vrijdag jL tengevolge van dikke mist ter hoogte van Norderney aan de grond gelopen. Po gingen, gedurende de afgelopen dagen ondernomen, om 't schip vlot te brengen, mislukten door hevige stormen. Een red dingsploeg nam de bemanning aan boord. Naar het A.N.P. bij navraag vernam behoorde de „R.S. 21" te Den Helder thuis. Vlissingen gewaar. Grote meeuwen vliegen laag en krijsend over 't dek en uit de schoorsteen komt wat zwar te rookEen schip op het strand is een baken in zee. Dat zegt ten minste een spreekwoord, maar wat een schip op een bank werkelijk bete kent, dat merkt iedereen, die in de buurt van de „Ogna" komt: de loods en de douane, de berger en de sleper, de expert en de havenarbeiders, de schipper van de sleepboot en de man van de krant: het betekent nl. een hardnekkige worsteling om een brok ijzer en staal, om een kostbare la ding. kortom om een goed vracht schip. En nu kunnen de meeuwen hun schor en angstjagend gekrijs doen horen en de zee kan bij hoog water blijven beuken op het hulpeloze schip, de westenwind kan door de trossen van de laadmasten gieren, toch gaat de Nederlandse berger onverzettelyk verder met zijn werk, want één ding is zeker: Capituleren is iets, wat fcy' slechts in het alleruiterste geval zal doen. Pas wanneer sleepboten en bok ken het samen met het menselijk vernuft niet meer aankunnen, pas dan is de „Ogna" verloren. Zolang dat niet gebeurt, blijft er hoop op loskomen, een goede hoop zelfs. ZACHT. Half lot zwaar bewolkt met nu en dan enige lichte regen. Aan de kust krach tige tot harde, in het binnenland matige tot krachtige wind tussen Zuidwest e/i West. Zeer zacht voor de tijd va'fi het zijde wordt men vaag de kranen van jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1