Sport en wedstrijden MARKTBERICHTEN HARINGSEIZOEN IN ZEELAND WEINIG BEVREDIGEND WORDT DE REPUBLIEK EEN PROVINCIE VAN DE R.I.S. Scheepvcxartberichten f/ VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De prijzen te Breskens worden te laag gehouden. Het haringseizoen is in Zeeland dit jaar weinig rooskleurig begonnen. Er is voor de haringvissers nog bitter weinig te verdienen en slechts een enkel scheepje bracht te Breskens wat haring binnen. De haring Is er wel, maar ze zit op het ogenblik onder de Belgische kust binnen de drlemylszóne, hetgeen betekent, dat alleen Belgische vissers op haring kunnen vissen. van de haring te duur? Dit laatste kan toch nooit zo'n groot verschil maken, daar dit vervoer per vrachtauto, naar wij vernamen, ongeveer 2 cent per K.G. vergt. Intussen is deze gang van zaken voor Breskens niet voordelig. Eerstens komt deze haring niet op de vismijn, die 3% van de opbrengst krijgt en bo vendien kunnen de vele lossers uit Breskens, die anders een aardig duitje verdienden, nu met de handen in de zakken blijven toekijken. Het is te hopen dat de prijzen spoe dig verbeteren, opdat ook de Bres- kense vissers en lossers hun deel zul len krijgen van de haringopbrengst. De Belgische regering laat nu ook toezicht houden op de visserij langs de kust. Een aantal vissers uit Den Helder ondervonden dat tot hun scha de. Hun schepen met de lading wer den opgebracht naar Zeebrugge. Men vindt in Breskens de houding van de Belgen weinig soepel, temeer waar de Belgen ingevolge het Schel-' de verdrag wel vrij kunnen vissen op de Wester Schelde binnen de Neder landse territoriale wateren. Te Breskens zou men het daarom waarderen indien de Benelux-samen- werking ook een groter verdraag zaamheid op visserij gebied zou bren gen. Intussen wordt niet alleen geklaagd over de geringe haringvangst, maar ook over de prijzen. SLECHTE PRIJZEN. Woensdag ging de eerste haring te Breskens voor 22 en 21 cent per K.G., doch spoedig daalde de prijs tot 17 en zelfs tot 16 cent, terwijl de minirrium- prijs 14 cent is. Voor deze minimum prijs gaat de haring naar de vismeel- fabrieken. Daar er geen export is. ziet het er naar uit, dat de prijzen laag zullen blijven, zeker wanneer de vangsten groter gaan worden. Opmer kelijk is, dat de prijs van de haring in Scheveniiigen en IJmuiden be duidend hoger ligt, met het gevolg dal bijvoorbeeld Woensdag verscheidene schepen, nadat zij in de haven van Breskens waren gekomen, hun vang sten niet losten, maar de haven verlie ten, om naar Scheveningen te varen. Weliswaar verspeelt men dan veel tijd, maar bij een verschil van 10 cent per K.G., loont dit de moeite. Er wa ren schepen met 16 tot 25 ton haring aan boord. Waarom dit prijsverschil? Ligt de schuld bij de handelaren, die teveel willen verdienen, of is het vervoer LEZERS SCHRIJVEN... DRANKBESTRIJDING. Nu na de bange oorlogsjaren ons volk zeer verarmd is. nopen de omstandighe den tot de grootst mogelijke zuinigheid. Men klaagt allerwege, en niet ten on rechte, over de stijging van de prijzen. Niettegenstaande de hoge prijzen is hel bedrag, dat dagelijks aan sterke drank wordt uitgegeven ontstellend groot. De bezettingstijd deed het alcoholverbruik: sterk dalen. De drankbestrijding was toen van ondergeschikt belang; er stonden an dere belangen op het spel. Al is de oorlog nu voorbij» wij voelen de gevolgen nog dagelijks. En alleen de uiterste krachtsinspanning kan ons deze gevolgen in morele, zowel als in mate riële zin te boven doen komen. Daarom moeten ook de "uitgaven voor alcohol da len. Of zijn de zegeningen van het alco holisme zo groot? Vele verkeersongeval len vinden hun oorzaak In het drankmis bruik. ontelbare gezinnen worden door de alcohol ten gronde gericht en het ge luk van onze jeugd wordt door het alco holmonster bedreigd. Door haar toename zal het snelverkeer meer offers eisen dan voorheen. Daarom: „Geen alcohol bij snelverkeer" Het is ook de taak van hen die voor sociale welvaart strijden het alcoholgevaar te bestrijden. Drank verslindt, wat arbeid wint. a. MAAS, Vlissingen. BANKBILJETTEN. Zoals U bekend is, moeten vóór 1 Jul 1950 alle briefjes van f 100 en f 10 welke uitgegeven zijn In 1945, aan de bank Ingewisseld worden. Zou U in de P.Z.C. hierover eens een uiteenzetting willen geven, wat de minister hiermede eigenlijk voor heeft. Ik kan mij niet in denken, dat dit nu maar alleen geschiedt, om het Nederlandse publiek weer eens wat ander papieren geld te geven, of de bankbriefjespers aan de gang te houden. Middelburg A. N. BUT. Noot van de redactie. De intrekking van de bankbiljetten van f 10.— en f 100.— model 1945 ge schiedt krachtens artikel 14 van de Bank wet 1948. Moeder ontvoerde haar eigen k nderen. „Ik moest mijn man vóór zijn, want ik kan niet buiten mijn kinderen". Dit verklaarde de 30-jarige serveerster E. de G. uit Rotterdam Donderdagmid dag voor de Rotterdamse rechtbank. Zij werd er van verdacht met behulp van een 25-jarige pijpfitter, haar twee kinderen van twee en drie jaar uit huize Bergsteijn te Hillogersberg, waar deze kinderen door de kinder rechter waren ondergebracht, te heb ben ontvoerd. De vrouw, die van haar man de Joe goslaaf P. is gescheiden, verklaar de, dat deze man de kinderen uit huize Bergsteijn weg wilde halen. Zij en H. besloten toen, de man vóór te zijn. Volgens haar zouden de kinderen in dit tehuis ook niet goed verzorgd zijn. De raadsman vroeg voor zijn cliënte onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank ging hiermede accoord, doch de zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport, „In trance" sloeg huishoudster haar werkgever dood Op 12 September jl. werd de 60-ja- rige W. S. te Kampen met hamerslagen door zijn huishoudster F. B. gedood. Deze 40-jarige F. B. stond hiervoor Donderdag voor de Zwolse rechtbank terecht. Volgens de verklaring, die de ver dachte aflegde, had W. S. haar tegen het hoofd geslagen, waarna zij naar de keuken was gelopen om een hamer te halen. Met deze hamer had zij W. S. zodanig geslagen, dat deze de vol gende ochtend in het ziekenhuis overleed. Zij zeide: „Ik heb het in trance gedaan". De officier van Justitie stelde voor de zaak aan te houden voor een nieuw onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Indien de rechters hiermede niet accoord konden gaan, eiste de officier een gevangenisstraf van drie jaar. door te brengen in een bijzondere inrichting. De Zwolse rechtbank kon zich echter verenigen met de eerste wens. Officiële publicaties. De burgemeester van Vlissingen ls ver hinderd in de week van 26 tot 31 Decem ber spreekuur te houden. In de eerste week van 1950 houdt hy spreekuur niet op V/oensdag 4, maar op "Donderdag 5 Januari. SPREEKUUR WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING. De wethouder van Volkshuisvesting te Vlissingen is verhinderd in de week van 26 tot 31 December spreekuur te houden. WONINGBUREAU MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg maken be kend. dat het woningbureau voor het pu bliek gesloten zal zijn van 25 December tot en met 1 Januari a.s. Middelburg, 21 December 1849. VEILING ZUID-BEVELAND, GOES 21 Dec.: Groenten: Bloemkool 1 37, id. n 13—24. id. Ill 8—11; Spruiten I 36—47. USpruiten II 12—31: Witlof 38--58; Was- peen 28; Rode kool 715; Groene kool 13—14; Boere kool 10—19; Andijvie 29; Uien (stek en afw.) 1.50—3.50;, Prei 29. alles per 100 kg. bos of stuks. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Van 21 December 1949. Gewone velling: Goudreinetten 11—37; Jonathan 1444; Golden Delicious 11— 41; Cox Oranje 1449; Peren: Gieser Wil deman 13—21; St. Remy 9—16; Comtesse de Paris 6—17; Pondspeer 6—12; Appel- kroet 6.90, alles per 100 kg. VEILING WALCHEREN. Week van 19—26 December 1949 Sortering I; Minimumprijs voor plui- veehouders f 2.53 per kg. Vuilschallgen 2 cent minder per ei. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 22 December. Exportgarnalen 2205 kg.: 1.70—2,89; Schar 228 kg.: 29—39; Bot 1322 kg.: 27— 31; Wijting 176 kg.: 7—15; Kabeljauw 3 kg.: 89: Ongesorteerde vis 43 kg.: 20—33. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 20 Dec. 1949. Aangevoerd werden 2469 stuks rund vee, waarvan naar schatting 1096 stuks vette koeien en ossen cn 1373 stuks ge- bruikvee. Vorder 147 graskalveren, 683 nuchtere kalveren, 236 varkens, 587 big- gem 278 paarden. 18 veulens. 341 scha pen of lammeren. 66 bokken of geiteif. Aanvoer totaal 4820 dieren. Prijs voor vette koelen le kw. 180/200, 2e kw. 160/180, 3e kw. 140/160 ct. p. kg Prijs In ct. p.kg. in gld. p.kg. le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskal veren 270 210 125 Nuchtere kalveren 45 40 35 Biggen 38 30 25 Sl.paarden 135 125 100 Lammeren 185 165 155 Kalfkoeien 890 760 650 Melkkoeien 890 760 050 Vare koeien 550 450 375 Vaarzen 575 475 375 Pinken 475 375 300 Vette koeien: Aanvoer als vorige week; handel kalm; prijzen van gisteren ble ven nog gehandhaafd. Graskalveren: Aanvoer gewoon; handel vlot; prijshoudend. Nuchtere kalveren" Aanvoer als vorige weekt handel vlug; goed prijshoudend. Biggen: Aanvoer iets kleiner; handel traag; prijzen onveranderd. Paarden: Aanvoer groter handel kalm; prijzen als vorige week. Van werkpaar den en hitten geen notering, omdat deze In zeer geruime tyd niet meer worden aangevoerd. Lammeren Aanvoer korter; handel re delijk- prijzen als gisteren. Kalis- en melkkoeien: Aanvoer als vo rige week. Handel tamelijk; prijzen con stant. Vare koeien. Aanvoer iets kleiner: han del goed; prijzen stableL Vaarzen en pinken: Aanvoer iets kor ter; handel tamelijk; goed prijshoudend. Rotterdam. 20 December 1949. „Kota Lnten" nog vóór Kerstmis thuis. Het troepenschip „Kota lnten" wordt in de nacht van Vrijdag 23 op Zater dag 24 Dec. met repatriërende militai ren uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden begint de ontscheping Zaterdagmorgen. Dr. Hirschfeld Zaterdag naar Batavia. De te benoemen Hoge Commissaris voor Indonesië, dr. H M. Hirschfeld, zal met dr. Weisglas, die hem als ad viseur is toegevoegd. Zaterdagavond naar Indonesië vertrekken. Demonstratie voor paleis Soestdijk. Donderdagmiddag verzamelden zich voor het Paleis Soestdijk vertegen woordigsters van verscheidene Vrou- wenorganisaGes in verband met de ctie, waartoe besloten was op een vergadering in de Dierentuin te Den Haag Dinsdagavond jl. Deze organi saties beijverden zich voor het zelf beschikkingsrecht? van de minderhe den in de grote Oost. Een delegatie on der leiding van gravin van Limburg Stirum—Hoefft van Velsen, mevrouw Matthes Cornelius en mevrouw Berg, boden baron Baud, particulier secre taris van H.M. de Koningin, een pe titie aan, waarin zij Hare Majesteit verzoeken „de grootst mogelijke steun te verlenen aan de rechtvaardige en zware strijd der minderheden om de band met Nederland en Oranje te be waren". Ongeveer 150 personen, onder wie verscheidenen geboren in de betrok ken gebieden, namen aan de demon stratie deel. 9 „Merdeka'' over het eerste kabinet van de R-I.S. Over de samenstelling van het eer ste kabinet van de R.I.S. schrijft het Republikeinse blad „Merdeka". dat zij, die een sterk kabinet hadden ver wacht bedrogen zijn uitgekomen. Er kon echter niet te veel verwacht worden. Alle problemen moeten wor den opgelost op de grondslag van een compromis, dat een gevolg is van het „huwelijk" tussen de Republiek en de B.F.O., voltrokken op de tweede inter-Indonesische conferentie. Het blad is teleurgesteld, om dat „be paalde ministeries overgeleverd zijn aan de verantwoordelijkheid van per sonen. waarvan de bekwaamheid cn deskundigheid nog een groot vraag teken is". Het Chinese blad „Keng Po" had een interview met Soetan Siahrir, die zeide van mening te zijn dat de leden van het kabinet van goede wil zijn en dat zij door hard werken hun te kortkomingen wel zouden kunnen aanvullen. Treinbotsing bij Mariënberg. Donderdag is te Mariënberg (D.) een personentrein op de achterste wagens van een buurtgoederentrein gereden. Drie goederenwagens werden zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich. niet voor. Het treinverkeer werd zij het met enige vertraging normaal on derhouden. Nieuw boek van dr van Mook- In Februari verschijnt bij een New Yorkse uitgeverij een nieuw boek van dr. H. J, van Mook. voormalig luitenant-gou verneur-generaal ven Ned -Oost-Indië. ge titeld ..The stakes of democracy in South- Aest-Asia" (..De kansen der democratie in Zuid-Oost-Azië"). In dit geheel nieuwe, in het Engels geschreven w.erk bespreekt dr. van Mook de mogelijkheden van de politieke toekomst van Zuid-Oost-Azië en legt hy de nadruk op het economische en politieke belang van dit gebied in zijn stryd tegen totalitarisme in Azië. ter- wyi hij de geschiktheid van de Aziatische landen tot zelfregering afweegt en hun vatbaarheid voor het communisme onder zoekt. Volgens de uitgever neemt dr. var Mook de ontwikkelingen in Indonesië sinds 1940 als voorbeeld voor zijn stelling, dat andere delen van dit gebied in hun politieke physionomie verschillen. Ook de sqhooljeugd moei irvdustrie-minded worden. De Ver. „Nederlands Fabrikaat" heeft in het kader van het streven om de nij verheidsgezindheid te bevorderen figuren uit de industriële wereld bereid gevonden op scholen lezingen te houden over de bedrijven waar zij werkzaam zijn. Op de ze wijze zal de Vereniging weer een na der contact leggen tussen de locale in dustrie en het locale onderwijs. Dit plan is bij de betrokken wethouders van verschillende grote gemeenten en by de industrie in goede aarde gevallen. Reeds hebben zich meer dan 125 „in dustriële sprekers" tot medewerking be reid verklaard. Het ligt voor de hand dat nog meer gemeenten by deze actie zullen worden ingeschakeld. Deze opzet sluit aan bij %en passage uit de industrialisatie-nota van de Minister van Economische Zaken, waarin deze het dringend noodzakeiyk noemde, dat de Jeugd in een zo vroeg mogeiyk stadium van het onderwijs bekend wordt gemaakt met het zo uitgebreide en vaak nog zo onbekende terrein van de techniek. Mosselzaadvisserij bijna geëindigd. De mosselzaadvisserij kan thans wel als geëindigd worden beschouwd. Zo wel in de laagte van Renesse, als na bij Hellevoetsluis gingen de daar nog aanwezige mosselzaadbanken tenge volge van de jongste stormen verlo ren. Van Augustus tot half December zijn van beide banken duizenden ton nen mosselzaad gehaald en op de mosselzaadpercelen uitgezaaid. Niet al het uitgezaaide zaad bleek echter te gedijen. Voor beroeps mosselzaad vissers betekenden deze dichtbij gele gen banken een meevaller, terwijl ook het zaad halen voor eigen uit zaai, door bijna alle kwekers werd be oefend. MOSSELVAARTUIG GEZONKEN. In de Nieuwe Haven te Zierikzee zonk Donderdagmorgen het mossel vaartuig de Z. Z. 7 van de gebr. W. K. Schot geladen, met halfwas mos selen. Vermoedelijk is door de losko- kers, waardoor men de mosselen uit zaait, water binnengekomen. Men is bezig het schip leeg te pompen. Door gladheid van de weg geslipt Donderdagmorgen omstreeks half tien slipte aoor de gladheid van de weg een vrachtauto van de firma C. Jonk en Zn. uit Volendam, geladen met 3100 kg. vis even voor de kom van de gemeente Nieuw- en St. Joos- land. Na tweemaal te zijn rondge draaid, smakte de auto tegen een bokpaal van het electrisch licht. Eén der drie inzittenden liep een lichte hoofdwonde op. De ai*to, die verze kerd is, werd licht beschadigd en heeft de reis weer voortgezet. Bok paal en electrische leiding kwamen er slechter af en werden geheel ver nield, hierdoor kwam Nieuw- en St. Joostland zonder licht te zitten. Het personeel van de P.Z.E.M. herstelde de schade. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Deviezen-reisvergunningen voor zakenmensen. Aapgezien het bureau zakenreizen van het ministerie van economische zaken me: ingang van 1 Januari a.s. wordt opgehe ven. zal de afgifte van deviezen-reisver gunningen ;en behoeve van zakenlieden van die datum af geschieden door 't kon toor deviezenvergunningen der Ned Bank te Amsterdam/Rotterdam, alsmede door haar agentschappen te 's-Gravenhage Groningen, s-Hertogenbosch. Maastricht Middelburg en de correspondentschappen te Oost burg en Temeuzen. De afgifte van urgentieverklarin'en te verkrijging van visa. de zgn ..ordres de mission" blijft echter by het ministerie van economische zaken in Den Haag be rusten. Garnalenvangst niet meer lonend De garnalenvangst op de Zeeuwse Wateren is voor velen niet meer lo nend. wegens de geringe vangsten De meeste garnalenvissers zijn daarom overgegaan tot de kuilvisserlj. Hier mee worden tot heden gunstige resul taten behaald. Er zijn groepen, die haar willen liquideren. Naar Aneta te Djocja vernam, zijn* er stromingen aanwezig die het plan hebben opgevat om de Republiek Indonesia als deelstaat te liquide ren. Deze stromingen zouden niet bepaald klein genoemd kunnen wor den. 3Ien acht het beter de Republiek om te vormen in een provincie met een eenvoudig autonoom bestuur en rechtstreeks onder de lei ding staand van de centrale regering der R-I.S. Het denkbeeld zou door de Republikeinse regering in studie ztfn genomen. Waarnemers wezen in dit verband de door Moh. Yamin in het k.n. ingediende resolutie betreffende een gedecentraliseert unitarisme. In deze motie wordt o.a. gezegd, dat de terugkeer van het gezag naar Ba tavia een grote mogelijkheid inhoudt voor het voortbestaan van „gecentra liseerd unitarisme" in de Renvillege- bieden door middel van het entameren van wijziging in de samenstelling van de staat, die een krachtsbesparing betekent en éen streven naar vereen voudiging van het staatsbestel. Twaalf gewonden bij auto-ongeluk in Zwolle. Enige kilometers ten N O. van Zwol le in de gemeente Zwollekerspel is Donderdagochtend om half negen op de Rijksweg Meppel—Zwolle een zeer ernstig ongeluk gebeurd De chauf feur van een autobus wilde een voor hem uitrijdende vrachtwagen passe ren Deze vrachtwagen sloeg echter onverwacht links., met het gevolg, dat de buschauffeur plotseling moe.it remmen De bus slipte waarschijnlijk en reed met een zeer harde klap te- Ten de langs de weg staande bomen op. Vijftien personen moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Ze ven ervan konden, na verbonden ie zijn naar huis terugkeren De overige echt zijn opgenomen Bij hen bevindt zich de chauffeur Kloet uit Coevor- den. die vastgeklemd zat. zodat de stukken losgezaagd moesten worden Brand in kelder van Govent Garden te Londen, Het heeft 31 uur geduurd eer de I Londense brandweer een zware brand i in een kelder van de Covent Garden I meester kon worden. Een brandweer- man werd gedood en elf andere wer- I den tengevolge van de rook be- I dwelmd. Meer dan 100 brandweerlieden zochten meer dan twee en half uur tegen de vlammen die een gemakke lijke prooi hadden gevonden in de kerstbomen en kerstversieringen, wel ke in de kelders waren opgeslagen. Een dikke gele rook steeg op uit de kelder, waardoor het aan de brand weer vrijwel onmogelijk was de vuur haarden te bereiken. De brandweer mannen droegen rookmaskers. en wa ren met touwen aan elkaar gebonden, voor het geval er een bewusteloos zou raken. Voorts zegt de motie, dat vaststel ling van hetcentrale gezag van de Republiek Indonesia in Djocja zou in druisen tegen de volkswil inzake rechtstreeks contact met het bewind van Soekamo en Hatta in Batavia. De motie zegt te willen vasthouden aan de proclamatie van 17 Augustus 1945, welke de verwezenlijking van de Republiek Indonesia inhoudt, geba seerd op gedecentraliseerd unitarisme volgens de democratische gedachte, omvattend het gehele Indonesische land en volk. Op bovenvermelde gronden conclu deert de motie, dat met de terugkeer van het bewind van Soekarno en Hat ta op 27 December van Djocja naar Batavia, het centraal gezag van de Republiek Indonesia dient op te hou den te bestaan. Waar zijn onze schepen Op 21 December 1949. Vlist, Kaat. Jaco, Goumare. Borneo. Westers. Tyi. v. d. wygert. Trajan, Tal boom, allen naar Rotterdam. Navis, Leen ders. Dahco 27, de Jong. belden naar Dordrecht. Cor, Kerpel. Bonna 2 Bou- man, beiden naar Amsterdam, Ria, Rui tenberg. Linquenda. Versluis, beiden n. Werkendam. Volkerak. Diepeveen. naai Almelo. Johanna. Pieterman naar Bolnes. Cornelia, dc Witte, naar Nieuwediep. Amilco, Hinderiks, naar Geertuidenberg. Enjo, Engelsman, naar Bolsward. Can- tnbrla. Tempelaars. Colonla," Derksen. Hnanswyk, Klelnhans. Wiljo, van wyn- gaarden. Elba, van Luyk. Arnica, Rieckenbach, allen naar Basel. Salf 1. Jonck. Salf 3, Dua. Stad Mechelen, Neyenhof. Romanee, Hermann. Lima. Aartsen. Mercator, Bal. Van Lerlus, van Loock. Stad Doornick. Mertens. Harjipn 63, Konrad. Stad Gent, van Wijk. Damco 59, Groen. Fleury, Gross. Damco 91, van Nispen. Damco 100, Schijvens. 3 Gezusters, Wigman. allen Duitsland. Rheinunion 8. Haubrieh, Machiensteen 22, Hagenaar, Multatuli, Mik, .Roan, Villaert. Spes. Bruinsslot. Jeanne Hendrlka, Greys. Si- cilia, Wilting. Fiat. Vroome. Onderneming. Zwiers. Tonny, Kosters. Prins Alexander, Bakker. Hoop op Zegen. Waardenberg. Eendracht. Oomens. Ansa, de Graaf. Transport 28, de Heel. Damco 56. Sep. Damco 40, de Jong. Wllly. de Heusch. Damco 123. Brugman. SB 124. Meersman. Belgica, Splesens. Marle, de Meyer. Har- min, v. d. Ende. Clementine, van Schyn- del. Theodorus, Gerritsen, Friso, Wester beek. Pointe a Pitre, Vroomhout. Anjo, v. d. Vliet. Prudence, de Roeck. CFR 502, Picard. Valentine, de Koninck. Dieze, v. Koeveringe. Nelly 2, v. Oosten. Hunding, Schot. Moerdijk. Voers. Costi, Cauwen- bergh. Grace de Dieu. de Bock. Paula Jean, Verbrneken. Izar, Viveen, Mars, Nieuwdorp. Elodie, van Zanten. Express 15, Piatt. Url, Ploegaart. Wilcor, van Meel. Adstad. de Regt. Telegraaf 20. de Ruyter. Tellegraaf 12, de Jonge. Tele graaf 4. Heystek. Malta, Dolk. Comptoir "1, Nagelkerke. Astoria, Hell, allen naar België. Albireo p. 21 Scily, 23 te Amsterdam verw. Algorab 21 van Rio Jan. naar Rot terdam. Aletta 21 van Bataria te PJadjoe. Algorab 21 van Rio Janeiro naar yicto- ria. Arendskerk 21 van Aden naar Rot terdam. Blitar p. 21 Ouessant naar Hou ston. Boskoop 22 van Antwerpen te Tri nidad verw. Celebes 21 van Colombo naar Batavia. Congostroom 21 van Pt. Har- court te Duala. Coryda p. 21 Wight naar Curacao. Delftdyk p. 22 Sombrero EU. n. Antwerpen. Diuro p. 22 Bevezier, 23 te Amsterdam verw. Gordias p. 21 Finisterre naar Beyrouth. Grootekerk 22 van Pt. Elisabeth te Kaapstad. Indrapoera p. 22 Gibraltar naar Batavia. Kamerl. Onnes 20 van Singapore naar Batavia. Kota Gede 21 van Belewan naar Rotterdam. Kota lnten p. 22 Ouessant naar Rotterdam. Loosdrecht 22 te Aden naar Rotterdam. Madoera 22 van Genua naar Amsterdam. Maron 22 te Rotterdam naar Batavia. Mataran 22 van Batavia naar Rotterdam. Melampus p. 21 Pantellaria naar Amster dam. Murena 21 van Rotterdam te Cura cao. Odysseus p. 21 Holtenau naar Ko penhagen. Phrontis 21 te Singapore naar Amsterdam. Pr. Willem II p. 19 Azoren naar Amsterdam. Radja 21 van Cebu te Singapore. Rotti 22 te Belawan naar Am sterdam Saroena 18 te Miri. Soestdijk 21 van Belawan naar Soerabaja. Tawali 22 te Suez naar Amsterdam. Ternate 22 van Colombo naar Batavia. Teo p. 21 Ouessant naar B. Aires. Tibla p. 21 Perim naar Ha vre. Tjlbesar p. 21 Formosa naar Kobe. Volendam p. 21 Gibraltar naar Austra lië. Vulcanus p. 21 Bevezier naar Lissa bon. Waterland 21 v, Las Palmas naar Amsterdam. Waterman 22 van Rotterdam te Batavia. Willem Ruys 22 te Southampt. naar Rotterdam. IJssel 22 van Pta. Cabello naar Curasao. ned. herv. kerk. Beroepen te Deventer P. J. de Geeter te Zwaagwesteinde; te Ridderkerk (vac. J. Ewoldt) H. N. van Hensbergen te Schalkwyk; te Bovensmild? E. L. Ruiten berg, cand. te Amersfoort; te Oosterland A. Baas te Baard en Drunen. Vrij ijcora?i'< inzake paleisbrand. Donderdagmorgen deed de Arron- dissements rechtbank te 's-Gravenha ge uitspraak in de zaak tegen het --oormilige hoofd van het ^»reau van de indendance der koninklijke palei- -en J J W. Wichers te Wassenaar -'ie in genoemde functie verantwoor de1 ijk zou zijn reweest voor de brand die in de middag van 18 Mei 1948 uitbrak in het koninklijk paleis aan het Noordeinde. De eis luidde 500 boete subsidiajr 50 dagen hechtenis, doch Donderdag morgen werd W. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Oud-illegalen gearresteerd. Tegen twee vooraanstaande figuren, die hun sporen in de illegaliteit hadden ver diend, T. E.. bijgenaamd José en J. P. S., bekend als Bram, is door de justitie een strafvervolging ingesteld. De eerste is naar het Huis van Bewaring overgebracht, de ander wordt bewaakt in een psychia trische inrichting, waarin hy tijdelijk moest worden opgenomen. E. was enige tijd na de oorlog hoofd van de politieke opsporingsdienst, de P.O. D., te Rotterdam. Hij verdween toen plot seling uit die functie, zonder dat de reden voor ?,yn verdwijning bekend werd. Thans wordt hij er van verdacht belang rijke bedragen te hebben verduisterd ten nadele van politieke delinquenten. Wat S. betreft, die de laatste jaren secre taris was op een consulaat-generaal te Rotterdam- deze genoot tijdens de be zettingsjaren het vertrouwen van Jood se landgenoten, die hem. grote sommen gelds en waardevolle goederen In bewa ring gaven. Van hen. die niet zyn terug gekeerd, zou hij het in bewaring gegevene te eigen bate hebben aangewend.. Amsterdamse Beurs 21 Dec. 2 Dec. Nederland 1948 (3*4) 101V. 101*4 dito 1947 (3*4) 3 98'li 98*4 dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1947 3<«, 97% 98 Investeringscer. 3 98 'i 98 Vj Nederland 195264 99=14 Nederland 193264 99% 99*4 Nederland N.W.S. 2% 80*4 80-4 Spaarc. f 100 2y3% •100'/, 100*4 Indië 1937 A 3 96 Vu 96*6 Grootboek 1946 3 97:4 97?» Ned. Ind. Hand. B 10434 103'/j Ned. Handelmy. 159 158 AKU 187 185',i Bergh's Jurgens 30G 306 Calyé-Delft 145 145 Centrale Suiker 190 192 Kon. Ned. Hoogovens 205 204 Unilever 247 245 *'2 Ned. Kabelfabriek 290 291 Philips 2383/« 234*4 Wilton Feyenoord 151 149'i Biliton 372 Kon. Petrol. Mij. 296'/, 294% Amsterdam Rubber 138s* 138*4 H.A. Lijn 161 Vt 161*6 Kon. Paketvaart 14514 143', Ned. ScHeepv. Unie 14814 147% Rotterdamse Lloyd 137*4 137 Stv. Mij. Nederland 147*3 147*6 Handelsver. A'dam 156 V, 153*4 Deli Batavia Mij. 115*4 116 Deli Mij. 142*4 14114 Met de feestdagen en het eind van het jaar in zicht, krijgt de Amsterdamse ef fectenbeurs een traag verloop. In de op leving voor Indonesische fondsen, die enige dagen merkbaar was is een stil stand gekomen, maar het sinds kort gro ter geworden, vertrouwen schijnt niet weggenomen en werd nog onderstreept door dr. Koets, die de mening uitsprak dat met de Indonesische souvereiniteit een goede periode voor het zakenleven haar intrede doet. De animo was gering en na een reeds aarzelende opening waren de koersen in het verdere verloop afbrokkelend, doch zonder verliezen van betekenis. Een heer zonder hoed is als 'n huis zonder dak 1 Wanneer U ook tot de cate" gorie der hoedlozen, om niet te zeggen daklozen, behoort, kunt U daar nog voor de a.s feestdagen verandering in brengen. Uit onze collectie moet U de hoed kunnen vinden, die bij U zal staan. In prijzen van ƒ10.75 tot 35.-. herenmodes St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. DAMMEN VOORWEDSTRIJD KAMPIOENSCHAP. De uitslagen van de 6e ronde van de voorwedstrijden om het damkampioen schap van Zeeland luiden: W. Boogaard— Daridse 2—0; R. Rykse—J. Strooband 0— 2; E. Schuitema—P. Maas 2—0. 1AFELTENNIS SCHELDE—SORRY H 10—0. De ploeg van de Schelde is toch wer kelijk ongenaakbaar. Ook de vierde wed- Strijd werd zonder een enkel tegenpuntje gewonnen. De uitslagen waren; Hawryt- klewicz—Fonteyne 10, Groch—Smits 1 0. Grochla—Dupont 1—0, Groch—Fon teyne 1—0, HawrytkiewiczDupont 1—0, Grochla—Smits 10. Groch—Dupont 1— 0. Grochla—Fonteyne 1—0, Hawrytkie wicz—Smits 1—0, Hawrytkiewicz/Groch Smits/Dupont 1—0. SCHAKEr GOES—MIDDELBURG. Voor de competitie 1ste klas vond plaats de wedstryd Goes I—Middelburg II. Goes I won met 7'/,—2*fe. De gedetailleerde uitslag is: A. J. C. Nordlohne—H. J. Kraak Vil A. C. Rensen—W. Fiissebaalje 1—0; J. v. Zwee- öenL S. Blokpoel y2— J. de Kuyper- J. a, Verdonk *3Vj; L. P. Pietersea. den Hollander 1—0; J. Ouwerkerk—G. Boot 1—0; A. Looyen—P, Sanders 1—0; H. OllemansL. J. Woudstra m! C. Kegge—. J. Holster JA—54: a. bor- stanje—H. P. Swets 1—0. HOCKEY HOCKEYTOURNOOI TE HULST Dinsdag 27 December wordt te St. Jansteen een hockeytownooi ge houden tussen drie Zeeuwse clubs; Middelburg, Olympia te Terneuzen en Rapide te Hulst. Het is een mixedtournooi, waarin door Rapide met twee elftallen wordt deelgenomen. Het bestuur van Rapide heeft enige medailles beschikbaar gesteld, welke aan de prijswinnaars zullen worden uitgereikt op de jaarlijkse feest avond, de zelfde avond om half ne gen in „Hotel de Graanbeurs" te Hulst. Aan deze avond zal medewer king verleend worden door een dans- orkest onder leiding van Johnny Meyer uit Sas van Gent (The Colle gians).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5