Nieuws uit Zeeland DE ZWARTE ORCHIDEE Slechts rigoureuze bezuinigingen kon Indonesische tekort stuiten ZAL R.C.S. OOK ZEELANDIA AAN HAAR ZEGEKAR BINDEN Op 'f Matje ZUID-B :VELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 TOCH WAS VAN AFBRAAK GEEN SPRAKE. Schuld per ultimo 1949 6,2 milliard gulden. Met de souvcreiniteitsoverdracht op 27 December gaat ook de verantwoordelijk heid voor het financiële beleid en beheer over op de regering van de R.tS. De voorlopige federale regering heeft aan de vooravond van deze historische gebeurte nis in het openbaar een beeld willen ge ven vnn de financiële toestand van het land. Tot het begin van 1949 kon, ten gevolge van het ontbreken van voldoende cijfer materiaal, geen sprake zijn van het uit stippelen van een financieel beleiq. Het enige houvast was de maandelijkse con trole op dé achteruitgang van de schuld positie. Eén saneringsplan werd in Maart 1949 opgesteld, waarbij er van is uitge gaan. dat bij een zo hoog mogelijke op voer van de middelen de begrotingsuit gaven dusdanig kunnen worden terugge drukt, dat in 1952 een sluitende begroting voor de gewone dienst wordt verkregen. Daarbij zijn maximale toelaatbare tekor ten voor de komende jaren bepaald. Voor 1949 werd dit maximum gesteld op 1450 millioen güïden tekort. Ecu onmiddellijk en krachtig ingrijpen van de regering was noodzakelijk om het tekort 1949 tot dit bedrag terug te bren gen. Geen keuze kon worden gedaan tus sen verlaging der uitgaven en verhoging der middelen, doch beide methoden dien den tot het uiterste te worden toegepast. Uiteraard kan men van mening ver schillen omtrent de vraag of op bepaalde punten de grenzen van het toelaatbare zijn overschreden, doch bij zorgvuldige beschouwing van de begroting 1949 zal men ongetwijfeld tot de conclusie komen, dat in het algemeen van afbraak al thans van vitale objecten geen sprake is. Een begrotingscommissie kreeg o.m. de taak het tekort 1949 lot 1450 millioen te rug te brengen. Hoewel deze commissie ontegenzeggelijk zeer veel nuttige arbeid heeft verricht, was niettemin in eerste instantie in financieel opzicht door aller lei onvermijdelijke uitgaven het resul taat teleurstellend. Aan het einde der besprekingen bedroeg n.l- het geraamde begrotingstekort 1949, 2076 millioen. RIGOUREUZE MAATREGELEN Hiermede was men echter in een dwang positie gekomen, waarbij nog slechts ri- goreuze maatregelen op zeer korte ter mijn uitkomst konden brengen: In verband hiermede heeft de verdere begrotingsbehandeling plaats gevonden op het hoogste niveau, n.l. In de voorlopige federale regering. Alle middelen, die in aanmerking kwa men als accijnzen, zoutprijs, retributies enz. werden verhoogd. Bezuinigd werd waar het maar mogelijk bleek. Daar de verhoging der middelen eerst in de loop van het jaar is ingevoerd, zal de volle dige invloed hiervan zich eerst in 1950 doen gelden. Op jaar-basis kunnen de verhoudingen op ca. 180 millioen worden berekend. Het resultaat is geweest, dat de een dezer dagen vastgestelde begroting 1949 een tekort aanwijst van ca. 1300 millioen, het doel is dus voor 1949 bereikt. Het was een gelukkige omstandigheid, dat enige aanvankelijk niet voorziene grote uitga ven van de Republiek Djocja in de begro ting konden worden gecompenseerd door de devaluatiewinst van September jl. Ongeacht de resultaten van de R.T.C. inzake de schuldverhouding, zal de schuld van Indonesië per ultimo 1949 vermoede lijk ca. 6.2 milliard bedragen bij een voor oorlogse schuld van ca. 1.5 milliard. Het eindbedrag ligt enigszins lager dan op de R.T.C. werd berekend, aangezien thans verschillende verplichtingen, welke ten laste van de begroting 1950 en even tueel volgende jaren zullen worden ge bracht, buiten beschouwing zijn gelaten. De legeruitgaven belopen in totaal netto f 964.6 millioen, terwijl de uitgaven voor de marine op 77.2 millioen uitkomen. Voor de politie is geraamd netto 124.6 millioen en voor ondernemingswachten 35 millioen. Telt men daar nog bij een bedrag van 26.3 millioen netto voor de justitie, dan komt men tot het respectabele bedrag van 1227.7 millioen in totaal voor het machtsapparaat, waarbij dan nog buiten beschouwing zijn gelaten de kosten van de zeepolitie en de negara politie alsmede het door Nederland betaalde deel van de kosten van het K.N.I.L. Voor 1950 is weliswaar een eerste op stelling van de begroting gereed geko men doch deze zal uiteraard door de re gering van de R.I.S. in beschouwing moe- worden genomen. Oost-Indonesisch minister biedt excuses aan. Naar aanleiding van uitlatingen van de Oost-Indonesische minister van Voorlichting in zijn parlement over het Wilhelmus, heeft het Eerste Ka merlid Ruijs de Beerenbrouck (K.V. P.) vragen gesteld aan de minister president en de minister van Over zeese Gebiedsdelen. De ministers heb ben hierop geantwoord, dat minister Doko verklaard heeft, nooit de be doeling te hebben gehad het Wilhel mus te kleineren of te beledigen. Hij had het Wilhelmus niet genoemd als Nederlands volkslied, maar in ver band met zijn betekenis voor bepaal de gebieden in Oost-Indonesië. De minister heeft nu zijn spijt betuigd, dat zijn uitlating een verkeerde in druk heeft gewekt. Te Londen is in een kelder aan de Bloemenmarkt van Covent Garden een zware brand uitgebroken. Het duurde 31 uur voordat de brandweer, die verster kingen ontving uit naburige districten van Londen, de brand meester was. VOETBALPROGRAMMA Belangrijke ontmoeting in Terneuzen. In afwijking van het oorspronkelijke plan om op tweede Kerstdag een bekerronde te doen verspelen lieeft men een inhaalprogramma samenge-i steld ivat voor het Zuiden nog tot een fiink programma is uitgegroeid doch waar weinig belangrijks voor Zeeland in te vinden is. Al onze Zeeuwse tweede ltlassers hebben een dagje rusten boven de Schelde concentreert zich nu alles op de wedstryd RCS-Zeelandia te Souburg, terwijl bezuiden de Schelde de uitslag van de grote wedstrijd in Terneuzen van veel belang zal blijken. 2e klasse B. BRIEFKAARTEN Martinus is schrijver, ♦naar er zul len» nog heel wat verdachten na hem voor het hekje komen, aleer hij zich de Nobelprijs voor letterkunde ziet geoffreerd Trouwens, zijn litteraire arbeid had hij tot dusver als crimi neel tijdverdrijf beoefend, ter ver frissing van zijn levensgang, die nademaal hij het ambt van schillen boer bekleedt nauwelijks opwin dend mag heten. Of het de geest van een piraterige voorvader was, die per resto in hem woelde, dan wel of een jeukerige jaloersheid was uitgescho ten tot voortgezette misdrijvigheid, kwam niet uit de windselen. De rech ter roerde direct in de feitelijkheden en dat was geen operamuziek. Zelfs geen moderne. Martinus had briefkaarten geschre ven aan een medeminnaar, die hem in sjanskans overtrof, hetwelk hem nogal bar in de gal was geschoten. Want die briefkaarten moeten hebben gebloosd van de termen. Ge zoudt ze uit alle woordenboeken ter wereld niet bij elkaar gezocht krijgen, maai de teleurgestelde vrijer had ze aan eengeregen met een gemak, alsof hij een vuilnisvat leeg goot. Het ging al lemaal over dat meiske van hun beider droomleven. Toen de geadresseerde niet bleek af geschrikt door de inlichtingen over de zedeiijkheidsgraad zijner Greta, greep Martinus naar het zware geschut van dreigementen. „Dit dienende je mee te delen asdat je in repen gesneje wort as je nog een poot uitsteekt naar Greta. Geen spek voor jou bek". Daaronder een mislukt doodshoofd, voorzien van de woorden „Dood!!! Moord!!!" Waaruit blijkt, dat brievenbestellers over sterke zenuwen dienen te be schikken. Want de inkervingen wa ren per briefkaart aangekondigd en ik stel me voor, dat je al.s postbode toch niet iedere dag met beenderige teke ningen loopt te zeulen. De man, die. er niet voor voelde ge demonteerd te worden, had het ganse oeuvre naar de politie gebracht en 'n omvangrijke brigadier kwam verkla ren, hoe Martinus zichzelf op het schavot had gepresenteerd. Hij had botweg ontkend „en toen", zei de vlezige speurder, „heb ik gezegd: schrijf dan maar even op, dat je er niets van weet en dat je nooit zulke briefkaarten hebt geschreven. En dat deed 'ie, edelachtbare, en toen was 't bewijs geleverd. Want het schrift was precies eender. Een half uur later stond zijn bekentenis op papier". Eigenlijk moest het zijn toegestaan, op zulke momenten in de rechtszaal te applaudiseren, maar de president trad als ons aller woordvoerder op en de brigges bloosde van genoegen. Verder viel er niet veel meer te praten. Er was genoeg geschreven. Martinus zei, dat 'ie het nooit meer doen zou, maar de Bezinning kwam te laat om hem te vrijwaren voor het schuurtje. Twee maanden penitentie. Misschien schrijft hij in zijn cel een wereldsucces. Werd „Mein Kampf" óók niet door een vullspuiter in een cel gecomponeerd? Welaan dan! Alliance-RKTVVBaronie-Rood Wit W; Internos-SET. Het ziet er niet naar uit dat RKTVV het in Roosendaal erg gemakkelijk gaat krijgen, maar de leiders zullen toch uiteindelijk wel met de volle winst naar Tilburg terugkomen. Ba ronie krijgt aan Rood-Wit ook al een taaie kluif maar de Bredanaars zul len wel geen steek laten vallen want- dat zou hen een heel eind uit de strijd brengen. Zowel Internos als SET kunnen nog wat punten gebruiken en vooral de thuisclub zal daarop ge brand zijn en het zou ons geenszins verwonderen als de volle winst dit maal in Etten bleef. 3e klasse D. RCS-Zeelandia; RKFC-ODIO; MOC- BSC; Nieuw Borgvliet-Roosendaal. De Souburgers hebben aan de groen zwarten steeds een heel lastig tegen stander en ook nu zullen ze er niet zo erg gerust op zijn, gezien de in - .endschappelyke wedstrijden opge lopen nederlagen tegen deze hoofd- stedelihgen. Toch moeten de rood- baadjes in staat zijn thans de balans naar hun kant te doen doorslaan. RKFC zal het Odio nog lastig kun nen maken en ook MOC moet tegen BSC flink de handen uit de mouwen steken dunkt ons. Nieuw Borgvliet is heel wat hoger op de ranglijst ge plaatst dan Roosendaal maar laatst genoemde is zeker tot een verrassing in staat. 3e klasse E. A.vel-Sluiskil; Terneuzen-Clinge; Steen-Hoofdplaat; Ria W.-Hontenisse. Axel heeft de beste papieren al be gint Sluiskil de laatste tijd wat beter voor de dag te komen. Na de kracht proef tegen Corn Boys krijgt Terneu zen nu met een even gevaarlijke te genstander af te rekenen van wie in Clinge verloren werd zodat de rood zwarten fel gebrand zullen zijn op revanche. Een zege zou de Terneuzen- positie aanmerkelijk versterken daar Clinge tot heden met beste troeven Prins Bernhard en twee prinsesjes naar Londen. Z. K. H. Prins Bernhard is Don derdagochtend met de twee oudste prinsesjes voor een kort bezoek naar Londen vertrokken. Middags woonden de Prins en zijn dochters een circusvoorstelling bij Vier jaar voor Albert Kuyle. Donderdagmorgen liet prof. dr. L. W. G. Scholten, de president van de Utrechtse kamer van het Amster dams Bijz. Gerechtshof, de laatste hamerslag klinken, waarmede de laat ste zitting van het Hof werd geslo ten. In deze laatste zitting deed het hof uitspraak in de zaak tegen de schrij ver Albert Kuyle uit Bilthoven, tegen wie op December twee jaar was geëist. Het vonnis luidde vier jaar met ontzetting uit de burgerrechten voor het leven. in handen zit. Steen kan zich nog: ver der vari de laatstë plaats verwijderen door van Hoofdplaat te winnen maar voor Hontenisse zit er ook nu geeii zege in. res, 3e klasse D. RCS II-Terneuzen II; Dosko II-Bres- kens II. De Souburgers zien misschien wel kans de eerste overwinning te boe ken terwijl Dosko geen moeite zal hebben met de Bressiaanders. DE EERSTE KLASSE West I: ZeeburgiaD.O.S. West II: S.V.V.—Ajax; E.D.O.— Oosten: HengeloEnschedese Boys; Wageningen—Go Ahead; N.E.C. Quick. Zuid I: HelmondiaR.B.C.; P.S.V. Sittardse Boys; KerkradeBraban- tia; NoadM.V.V.; LimburglaV. V.V. Zuid H; EindhovenLonga; Juliana Sportclub Emma; MauritsN.A.C; B.V.V.—Bleyerheide. NOORD-BEVELAND vVissekerke Verbetering van de weg naar het veer. Dezer dagen kwam de gemeente raad van Wissekérke in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester L. J. Ho- veyn. Deze deelde mede dat burgemees ter J. J. v. d. Maas reeds 3 weken thuis is en sprak de hoop uit; dat deze zijn ambtsbezigheden weer spoedig kan her vatten. Een overeenkomst, gesloten met de heer Hoek te Kortgene voor vergoe ding voor keuring in verband met de sub sidie op huisslachting, moest herzien wor den daar de regering inmiddels deze maatregel ten dele heeft ingetrokken. Besloten werd een nadere regeling te treffen, zodra de huisslachting is geregeld, Ontvangen was een circulaire over verla ging van het aantal vergunningen cn ver loven. Op het ogenblik zijn cv 8 vergun ningen. waarvan 7 in gebruik. Er werd beèloten het aantal vergunningen terug te brengen tot zeven. Een voorstel tot het hernieuwen van de verzekering van ge meentegelden voor de tijd van 3 jaar werd aangenomen. Aan de Geref. school te Kamperland werd een bijdrage var. 1611.65 verleend. Een herhaald verzoek van dezelfde school om geld beschikbaar te stellen voor een rijwielbergplaats, werd op voorstel van B. en W. na discussie en stemming met 5 tegen 4 stemmen afgewe zen. De Ned. Herv. school te Kamper land werd voor de aanschaffing van een kachel een bedrag van f 91.85 toegekend. Na uitvoerige discussie werd aan de Bij zondere Lagere LandbouWwinterschool van de C.B.T.B. te Middelburg tot we deropzegging een subsidie van f 75.per leerling verleend. De uitgaven voor de openbare lagere school werden voor 1950 geraamd op f 2345.—. Het Koningin Wilhelmïnafonds kreeg een jaarlijkse bijdrage van f 10.Hie. na besloot de raad tot het overnemen van de wederopbouwwerkzaamheden van het Rijk. Van het Provinciaal Bestuur was be richt ontvangen over de geraamde kosten tot verbetering van de weg naar de Veer- dam. Per KM. bedragen de kosten onge veer f 70.000.tot f 80.000.—. De lengte van de weg is 1110 meter. Ook 160 meter in de kom van Kamperland zou nog in dit plan opgenomen moeten worden. De totaalkosten zouden ongeveer f 95.250. bedragen. De Provincie, neemt 65 pet. dei- kosten voor haar rekening en de gemeen te 35 pet. of f 33.337.Vermoedelijk zal ook nog overgegaan moeten worden tot de aankoop van het hoekhuis van de heer Buijze. De kosten hiervan worden geschat op f 20.000.De kosten van het plan be dragen f 1800.waarvan f 650.— door de gemeente moet worden betaald. Na nog enige discussie werd besloten hierover in een volgende vergadering op terug te komen. Bij de rondvraag verzocht de heer Dingemanse verbetering van de waterafvoering aan de school te Geers- dijk. De heer Bustraan pleitte tenslotte voor een verharding van de Molenweg te Kamperland binnen de korst mogelijke tijd. WALCHEREN Vüissinqen GELEENDE FIETS VERKOCHT Toen de metselaar J C. v. d. E. te Vlissingen in September van zijn werkgever te Domburg een rijwiel in bruikleen kreeg om naar zijn werk te gaan verkocht hij de fiets yoor 10 en gebruikte het geld ten eigen bate. Verdachte werd door de politie rechter te Middelburg veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaar- d el ijk met een proeftijd van 3 jaar. soudekerke KERSTWIJDINGSDIENSTEN Zaterdagavond zal in de Dorpskerk te Koudekerke om half 8 een Kerst- Wijdingsdienst gehouden worden, waarbij het kerkkoor medewerking vei-leend. Voorganger is ds. van pijl. Eenzelfde dienst zal in de Kerk op 't Zand belegd worden, dezelfde avond om 9 uur, waarbij hetzelfde Kerk koor, o.l.v. d heer J. Kwist, medewer king verleent. Hierin gaat vor ds. Enker. BENOEMINGEN Herbenoemd tot ouderlingen van dc Ned. Herv. Kerk te' Koudekerke en 't Zand, de heren J.'V. Keulen te Kou dekerke en J. Polderman te 't Zand. Tot diaken werden herbenoemd de heren G. Wielémaker, Koudekerke en J. Dekker, 't Zand, en tot kerkvoogd de' heer J. Koole te Koudekerke. Zon dag 1 Januari zullen de gekozenen be vestigd worden in Koudekerke door ds. L. D, van Dijl en op 't Zand dóór ds. M. Enker. Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatïsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U, hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". s Heer Arendskerke VRACHTWAGEN VOOR REINIGINGSDIENST. Dinsdag' kwam de raad der ge meente 's-Heer Arendskerke in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Elen- *"ias. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur te 's-Heer Arendskerke werd gekozen no. 1 van de aanbeveling de heer J. P. Lindenbergh, terwijl tot lid van het Groot Armbestuur te 's-Heer Hendrikskinderen werd gekozen de heer W. A. Snjit. Bij deze laatste benoeming ontspon zich een debat over de wenselijkheid om in het Groot Armbestuur van 's-Heer Hendrikskinderen een lid van de P. v. d. A. te benoemen. De heren Meijaard en de Kooning drongen hierop aan. De verordening op de vermakelijk heidsbelasting werd gewijzigd ir dier voege, dat het tarief voor bios coopvoorstellingen van 30 wordt teruggebracht op 20 Tot leden van de woonruimtecom missie werden herkozen de heren Joh. Schipper, A. Raas, J. v. d. Weele, J. Beenhakker en G. M. de Schipper. Garantie werd verleend voor een door de N.V. Waterleiding Mij. Zuid Beveland aan te gane geldlening voor een bedrag van aflossing en rente in evenredigheid van het aan delenkapitaal van de gemeente. Hierna volgde een bespreking van het bouwplan 1950. De rekeningen van de beide Arm besturen werden goedgekeurd. Deze rekeningen zijn nagezien door de he ren Snoödijk, Meijaard en Wiskerke. Besloten werd ten behoeve van de gemeentelijke vrachtwagen voor de ophaaldienst huishoudvuil aan te schaffen een afneembare vuilniswa genbovenbouw. In deze vergaderingdeelde de voorz. mede, dat B. en W. binnen kort komen met een voorstel tot re- Grljpskerke KERST-ZANGDIENST. Eerste Kerstdag, 's avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. kerk te Grijps- kerke een bijzondere Kerstdienst ge houden worden, waarin zang en decla matie een ruime plaats innemen. Ds. L. Dorst, Geref. predikant, zal spreken over het onderwerp „Staan bij de kribbe" en ds. J. van Winterswijk, Ned. Herv. predikant, over thema „Wat wil toch dit Kind Veere EEN WIJKGEBOUW VOOR HET GROENE KRUIS. Dezer dagen hield de afd. Veere Gapinge van het Groene Kruis een buitengew. ledenverg. Het bestuur besloot het huis, waarin de wijkver pleegster woont, aan te kopen, zodat het Groene Kruis te Veere over een oigen wijkgebouw zal beschikken. Met ingang van 1 December 1949 is Zuster Magendans als wijkverpleegster in Veere aangesteld. Het bestuur stelde voor de contributie te verhogen van f 3.op 5.per jaar, waartoe na enige discussie werd besloten, per 1 Januari 1950. De contributie zal ech ter per half jaar worden geïnd. Tevens werd besloten het entreegeld-vast te stellen op 25.voor diegene, die de gelegenheid hadden om lid te wor den. Goes KERSTMIDDAG BOND VAN PLATTELAND SVROUWEN. De Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zuid-Beveland West organiseerde Woensdag in het Schuttershof een kerstmiddag voor haar leden. De gro te zaal was geheel bezet, toen de pre sidente, mevr. van Oeveren de bijeen komst opende met een welkomst woord. Na gezamenlijk zingen van „Er ruist langs de wolken" werd een mooi kerstprogramma afgewerkt. Mejj J. P. Everse liet haar toehoorsters van goede declamatie en een kerstverhaal genieten, het zangkoor o.l.v. de heer P de Rooy zong verscheidene kerst liederen en mej. C. de Jager en mevr. •ScheeleBlok gaven enkele zangsoli. Jn de pauze worden de dames rijke lijk getracteerd en daarna bleek het nog mogelijk verschillende, zieke le den een kerstpakket te kunnen zen den. Met het gezamenlijk zingen van het „Ere zy God" werd deze geslaag de kerstbijeenkomst besloten. Mevr. van Oeveren sprak aan het eind een dankwoord tot allen die aan deze middag hun medewerking verleenden. Het koor dat zich uitstekend van zijn taak kweet, mocht na afloop ver schillende nieuwe leden boeken. Cloetinge OUDERAVOND O.L.-SCHOOL. De jaarlijkse Ouderavond van de O.L.-school te Kloetinge werd Dins dagavond gehouden in het jeugdge- bouw in de Nieuwstraat. Na het openingswoord van dc voor zitter, de heer A. Wagenaar. volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Beenhakker. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van de heer A. Wagenaar, die zich niet meer herkiesbaar stelde, als voorzitter gekozen de heer A. C. van Liere. De heren J. Joosse en B. M. organisatie van de Burgerlijke Arm- van Nieuwenhuijse werden herkozen. Het hoofd der school, de heer C. de Bruin, die de leiding van deze avond had, dankte de heer Wagenaar voor besturen. Kwadendamme BOTSING TUSSEN AUTO EN MOTORRIJWIEL. Woensdagmiddag omstreeks twee uur had bij de Lindenboom te Kwa dendamme een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door zeke re V. uit Wolf aartsdijk en een motor rijwiel, bereden door de metselaar S. uit Goes. De motorrijder kwam hier bij zodanig te vallen dat hij met een gebroken been en verwondingen aan de handen haar het Ziekenhuis Oost- wal te Goes moest worden overge bracht. FEUILLETON Zij bereikten de rotsmuur. Die ging recht omhoog en was niet te beklim men. Vanaf de voet van de, rots kon den zij die rechthoek van de lucht, waarop al hun hoop gevestigd was, niet zien. Terwijl het hart hen in de keel klopte, begonnen zij langs de rots te lopen, uitkijkende naar een weg naar boven. Na enige tijd riep Hugh: „Ha! Hier zijn we er!" De structuur van de rotswand was zodanig, dat die verdeeld scheen in verschillende terrassen, die door vrij steile hellingen van elkaar gescheiden waren. Enkele openingen in de hel lingen schenen een voetsteun te zul- ln bieden. Hugh zei: „Hier kunnen we in ieder geval beginnen. Maar hoor nu eens. We zullen ons zelf eerst in conditie moeten brengen. Het zal en zware klimpartij worden en we zijn moe, styf en opgewonden. „Dat is de manier om ongelukken te krijgen. We zullen de toortsen doven en een beetje kamergymnastiek doen. Dan zullen we ons alle drie aan de dunne lijn vastmaken en de eerste poging maken. Vooruit, arm- en been oefeningen! Kniebuigingen en diep ademhalen, tot we weer warm en le nig genoeg zijn. We zullen misschien af en toe een sprong moeten wagen en ons overal aan moeten yastklemmen." Ongeveer een half uur later lag Hugh boven op de rand van de kloof en hees Mary er overheen, waarna zij Sam eveneens naar boven hielpen. Bevend van inspanning, ademloos maar triomphantelijk, stonden zij in 'n door ALLAN SWINTON grot, die precies gelijk was aan die, waarin de kloof met de verborgen schatten lag, die zij twee dagen ge leden verlaten hadden. Zij waren die van de zijkant binnen gekomen, dicht bij een hun bekend voorkomende mo noliet. Boven hen was het hoge ge welfdak. Naar rechts ging de grot^over in een nauwere tunnel en naar links leidde zij naar een gebeeld houwde ingang, die een duplicaat was van diegene, die zij reeds van de plaza kenden. Die omlijstte het rechthoekige stuk lucht, dat hen hierheen had geleid en dat nu een gouden licht doorliet, door het opgaan van de zon. Hugh zei: „Ik dacht, dat die door gang op de plaza leidde naar het een of andere altaar, dat de fivier wegge sleept had. Maar er was dus een weg recht door de berg heen. Dit is het andere einde. Ga mee". Toen zij dichterbij kwamen, zag deze uitgang er even vriendelijk en ver trouwd uit, als de deur van een huis. Nadat zij er door gegaan waren, ble ven zij stom verbaasd staan. De zon was half opgegaan in een vlammende gloed van rood en goud. En bij hetgeen zich Voor hun ogen ontvouwde zei Sam eerbiedig: „Grote God!" en zei Mary zacht: „Hoe onbe schrijfelijk mooi!" Z;j zagen een uitgestrekt glooiend berglandschap. Ver beneden hén kwam de rivier in een woeste stroom uit de klip, om dan als een snel zich voortbewegend wit lint een met bos sen begroeid ravijn te volgen. Zij stonden hierboven op een vlak terrein van half ovale vorm, dat van het ene einde naar het andere mis schien twintig meter lang was en dat afgesloten was door een lage stenen balustrade. Tegenover hen in het mid den was een klein, prachtig gebeeld houwd altaar. De gebeeldhouwde ballustrade, de monumenten, die er op stonden en 't altaar zelf, waren ontworpen met het doel te encadreren, hetgeen hier ge kweekt was. Op de huidige dag was de plek overdekt met bloemen» van de hier geplaatste planten. Hun zaden, voortgedragen door de wind, hadden zich in de loop der tijden langs de berghelling verspreid. Over een af stand van ongeveer een mijl aan weerskanten van het ravijn maskeer den de bloemen de toppen der bomen in dichte donkere bundels. Eerbiedig zei Hugh: „Het altaar van Hulpé's voorvaderen en hun em bleem!" Als betoverd liepen zij op de dichtsbijzijnde bloemen af. Het was verwonderlijk, hoezeer deze de tekening, die Hugh hun des tijds voorgelegd had, nabij kwamen. Het waren orchideeën met een zo in tens matte zwarte kleur, dat die een eigenaardige vitaliteit scheen uit te stralen. De kelk was diep en van een prachtige smaragdkleur, doorschoten met narcis- en citroengeel. De rand was geaderd met citroengele strepen. Op de bloembladeren waren onregel matige vlekken, sommige citroengeel, andere karmijnkleurig. De bloemen geurden. Sam riep uit: „Ik zou het nooit ge loofd hebben. Heb je ooit zo iets moois gezien?" De geur van de Zwarte Orchidee vervulde de gehele omgeving en er tussen door gonsden de eerste insec ten van die dag. Van benoden klonk het geluid van de stroomversnellin gen. Maar van Hugh en Mai'y geen woord. Zich omkerend om te zien, wat daarvan wel de oorzaak kon zijn, bleef ook Sam onbewegelijk staan, terwijl zijn haren te berge schenen te rijzen. (Wordt vervolgd). het werk dat hij als voorzitter in het belang der school heeft verricht. In de pauze werd een consumptie aangeboden. Daarna volgde de verto ning van de film „De Spoorwegen van voorheen en thans", die uiterst inte ressant en leerzaam was. Ook enkele tekenfilms vielen in de smaak. Burgemeester S chimmelpenninck van der Oye sloot deze avond. Vooraf was er in het schoolgebouw gelegenheid geweest om het werk der- leerlingen te bezichtigen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Spe ciaal de tentoonstelling van de cursus handenarbeid voor de drie hoogste klassen van deze school, die gegeven wordt door de heren J. Joosse en.D. van Aken, trok grote belangstelling. O.a. is in het afgelopen jaar door de leerlingen vervaardigd een staande schemerlamp met fotostandaard met het wapen van Kloetinge en een hang- schemerlamp met het wapen van Zee land. In het 2e leerjaar maakte men een Friese staartklok in 't klein. Er wordt nu ook een 3e leerjaar ingevoerd. De trap-slijpmachine. ontworpen door de heer Joosse, die gebruikt wordt door de cursisten van het 3e leerjaar, o.a. om hun materiaal op te slijpen, trok bijzonder de aandacht. Yerêeke RAADSVERGADERING Vanavond komt de gemeenteraad van Verseke in -openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. benoeming com missie tot wering van schoolverzuim, be noeming lid commissie schooltoezicht, wijziging gemeentebegroting en gasbegro- ting, verlenging rekening-courant-over eenkomst, aankoop en ruiling grond Paar denmarktBeatrixstraat, Chr. Boeren- en Tuindersbond. Op de tweede dag van de akkerbouw- conferentie, die de Christelijke Boe- ren en Tuinders Bond houdt in het conferentie-oord „Birkhoven" te Amersfoort, werd de nationale en in ternationale landbouwpolitiek bespro ken. In 'de morgenuren sprak de secre taris van de afdeling buitenland van de Stichting voor de Landbouw, mr, B, W. Biesheuvel, over enige interna tionale aspecten in de landbouwpoli tiek. 's Middags sprak de bondsvoorzit ter, het A.R. Tweede Kamerlid Chr, van den Heuvel, over de huidige Ne derlandse landbouwpolitiek en de ak kerbouw. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de nieuwe koers in de landbouwpolitiek niet anders dan dc sympathie van de Christelijke Bocren- en Tuinders Bond kan ondervinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4