NIEUWS UIT ZEELAND MINISTERS KREGEN VELF VRAGEN TE BEANTWOORDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 TWEEDE KAMER. Hoe staat het met de ambtenaren, de onderwijzers, de gepensionneerden en de zelfstandigen De zitting van Donderdag der Tweede Kamer begon pas nadat de le den geruime tijd gelegenheid hadden gekregen het regeringscommuniqué inzake de loon- en prijspolitiek te bespreken. Het bleek, dat 't commu niqué nog vele vragen openliet, omdat de regeling grote lijnen heeft gehouden, doch over vele details niet heeft gerept. De ministers Jockes, v. d. Brink en Mansliolt gaven bij de beantwoording van de sprekers op lang niet alle vragen uitsluitsel. De heer Stapelkamp (AR) was van oordeel, dac het in het georga niseerd overleg bereikte resultaat moet worden geplaatst tegen de achtergrond van de sociaal-economi sche toestand van het land. Hij vroeg of de loonsverhoging mag worden doorberekend in de prijzen en verder informeerde hij er 'naar hoe het staat met de prijzen van boter en brood. De heer van den Born (Arb. noemde de vergunning tot loonsver hoging een vergunning met een stok achter de deur. Hij vroeg nog o.a. hoe het staat met de lonen voor overwerk. Deze spreker informeer de ook naar de positie der gepensi onneerden. Mevrouw Fortanier-de Wit (VVD) vroeg of het verantwoord is. dat de regering adviseert tot 5 loons verhoging. Opvoering der arbeids productiviteit achtte zij een wissel op de toekomst. Het grootste deel der fractie is bereid met de loons verhoging mede te gaan. Over de economische gevolgen van de maat regel maakt de fractie zich grote zorg. De heer Andriessen (KVP) meen de, dat wat de regering nu voor stelt minimaal nodig is om aan de prijsstijging tegemoet te komen. Hij vroeg waarom de regering geen ver plichting heeft opgelegd. Wat bete kent maximaal 5 verhoging? Hoe is de kolentoeslag bedoeld: per ge zinslid of per gezinshoofd? Hoe gaat het met de gepensionneerden, de kleine zelfstandigen en de eco nomisch 'zwakkeren? Er moet gezocht worden naar een weg om door een eenvoudige bro chure aan ons volk mede te delen hoe de situatie is. De heer Cornel issen (VVD) ver klaarde teleurgesteld te zijn door de nota der regering, omdat kleine ambachtslieden en detailhandelaren de mogelijkheid missen de verhoging der lasten terug te verdienen. De heer Kikkert (CH) vroeg of de onderwijzers en het overheids personeel een verhoging krijgen en vroeg eveneens aandacht vor de ge pensionneerden. De heer Haken (CPN) meende, dat doorberekening der loonsverho ging in de prijzen de loonsverhoging weer teniet zal doen. Hij vroeg een loonsverhoging van 10 met een minimum van 5 en afronding dor devaluatie-winsten MINISTERS ANTWOORDDEN De minister van sociale zaken, de heer Joekes, merkte op, dat gezamen lijk alle krachten moeten worden in gespannen om de productiviteit op te voeren. De werkgevers en de drie grote vakcentrales blqken dit inzicht te delen. De cijfers van 15 Sept., de laatste peildatum voor de devaluatie, laten zien. dat de verhoging der kosten na 1 Nov. 1948 precies zijn gecom penseerd door de gulden bi.' bijslag neden die leeftijd in de regeling val len zal aan de loon- en prijscommis sie worden voorgelegd. De minister van economische za ken. de heer van den Brink, herin nerde er aan, dat voor de uitvoer 't px'oductiepeil met 16 verhoogd zou moeten worden. Dit cijfer zou hij in de hoofden van het Nederland se volk willen hameren. Ten aanzien van de wensen lot doorberekening is de grootste voor zichtigheid geboden. Verlenging van werktijd, twceploe- genstelsel en extra toeslagen kun nen snel tot vergroting der produc tiviteit leiden. Het werken met ploe gen moet z.i. met kracht ter hand worden genomen. Van geval tot geval zal per be drijfstak moeten worden bezien of en hi hoeverre herziening van gere gelde prijzen moet geschieden. Voor de lcleiue ondernemers, die vaak niet meer verdienen clan een arbeider, zou het niet juist zijn het doorbe rekenen zonder meer af te wijzen. Een loonsverhoging van 10 met een minimum van 5 zoals de heer Halcen wilde, zou in vele gezinnen tijdelijk grote vreugde veroorzaken, aldus de minister, maar in korte tijd zou deze vreugde in diep leed verkeren door een massale werk loosheid. Minister Mansholt merkte op, dat in een groot deel van de landbouw geen vrije prijsvorming bestaat. De regering heeft besloten ook nu na te gaan in hoeverre aanpassing nodig Terzake zijn reeds enige bereke ningen gemaakt. Als de aanhangige belastingvoor stellen worden aanvaard, verdwijnt de ondernemingsbelasting. Dat zal van invloed zijn op 't kostenniveau in' de landbouw. Berichten over broodprijsverho ging noemde de minister loze ge ruchten. De verhoging van de bo- terprijs staat los van de subsidiere geling; ze is een gevolg van de ver mindering der devaluatie-bijdrage. By de replieken diende de heer Haken (CPN) .een motie in. waarin de regering wordt uitgenodigd een loonsverhoging van 10 bindend voor te schrijven. De heer Wagenaar (CPN) diende een motie ln, om, mocht- de motie- Haken worden verworpen, de verho ging van 5 bindend voor te schrij ven. r." Geen verslaggevers bij bijeenkomsten op Kerstmis. Om de verslaggevers en me dewerkers van de Prov. Zeeuw se Courant in staat te stellen jt het Kerstfeest thuis te vieren, J zullen gedurende de beide I Kerstdagen geen verslagen van I vergaderingen enz. worden ge- g maakt. Mochten er verenigings- 9 besturen of organisaties zijn, die toch een verslag van een be- paald gebeuren opgenomen wil- len zien, dan nodigen wij'hen I uit dat verslag zelf op te stellen en aan ons toe te zenden. Minister Joekes zeide, dat het physiek voor de regering niet mo gelijk was een regeling voor het overheidspersoneel te makgn, Deze zal nog onder het oog worden ge zien. Een Kerstgratificatie voor de D.U.W.-arbeiders zou op ernstige bezwaren stuiten. De minister ad viseerde de' .beide moties niet aan te nemen. De algemene beraadslagingen zijn daarop gesloten. Over de moties zal in de vergadering van heden Vrij dag worden gestemd. Er komt een noodvoor ziening kleine zelfstandigen. Aan de beraadslagingen over de begroting zelve de afdeling Volks gezondheid was al goedgekeurd werd deelgenomen door de heren van Lienden (Arb.), Stapelkamp (A.R.van den Born (Arb.), Hooij (KVP), de Kort (KVP). Zegerlng Hadders (VVD), Kikkert (CH). me vrouw Fortanier-de Wit (VVD) en Haken (CPN). In antwoord op de door hen ge maakte opmerkingen zeide minister Joekes o.a., dat er tijdig een ont werp zal worden ingediend, als de noodvoorziening ouden van dagen expireert. Ten aanzien van de kin derbijslag voor zelfstandigen, zeide spr., dat de regering van oordeel is. dat het gewenst is te komen tot een zodanige herverdeling van de In komsten in deze groep, dat een uit kering kan geschieden aan gezinnen met meer dan twee kinderen. Do regering meent, dat op kor te termijn iets moet gebeuren voor de grote gezinnen der klei ne zelfstandigen. Dit zal een noodvoorziening zijn, volgens wel ke een bijslag zal worden gege ven van het derde kind ai'. De hoogte der uitkering zal do helft zijn van die, welke aan loontrek kers wordt uitgekeerd. Er wordt een inkoniongrens gesteld. De middelen v°or deze noodvoorzie ning worden genomen uit 's r'yks kas, zonder premiebetaling. Wegens het vergevorderde uur werd afgezien van replieken. De eindstemming over de begroting zal in de vergadering van heden-Vrij dag geschieden. Te ruim 2 uur' werd de vergade ring gesloten. de daarmede verband houdende ver-, hoging van de kinderbijslag. Per 15 Sept. was de toestand wat de lonen en prijzen betreft in evenwicht. Na de devaluatie kon men hier en daar enige prijsverhoging constate- ren, maar niet over de gehele linie. Er zijn enkele bedrijven, waarin te voorzien is, dat men niet tot een 5 verhoging zou kunnen komen; komt men niet tot overeenstemming, i dan zal het College van Rijksbemifl- delaars een bindende beslissing moe ten geven. Het college krijgt daar door inderdaad een buitengewoon moeilijke taak. Het lijkt spr. niet wel mogelijk j voor de regering een verhoging voor te schrijven. Er kunnen be dry -1 ven zijn, die deze niet zouden kun- nen dragen. Buiten de regeling vallen: over-1 heidspersoncel, onderwijzend perso- j nee!, huishoudelijk personeel en zij i die een geestelijke bediening ultoefe- j nen. Ten aanzien van de kleine zelf- J standigen valt thans geen uitsluitsel j te geven. De 'vraag' of de kostwinners be neden 23 jaar en de gehuwden be door de Dames: Een nieuwe lending WINTERMANTELS WOLLEN JAPONNEN ootc in grote maten Egyptisch linnen REGENMANTELS Leuke M EIS JESJURKEN MEISJESMANTELS Voor de Heren: KAMGAREN COSTUUMS ULSTERS REGENJASSEN in Egyptisch linnen en gaberdine Grote sortering JONGENS-WINTERJASSEN JONGENSPAKKEN Grote kcusp in fraaie en nuttige Kerstgeschenken vp onse afdeling Damesen Herenmadeartikolen Opnieuw een onbekend vliegtuig. Ip een onderhoud met het te Ba tavia verschijnende „Merdeka" ver klaarde de commandant van de 13de TNX-brigade, lt. kol. Nasuhi, die sinds enkele dagen in Batavia vertoeft, dat opnieuw een „klein, maar geen Dako ta-type" vliegtuig, boven het Tjiamis gebied gesignaleerd is, dat bezig was een kist per parachute in de omtrek van het Tjakrabuana-gebergte néér te laten. O vers te. Nasuhi verklaarde, dat het de eerste maal was, dat vlieg tuigen voorwerpen in het gebergte rondom Tjiamis uitwierpen. Straffen voor bonnenzwendelaars. Anderhalf jaar gevangenisstraf kregen drie verdachten in de bonnen fraudezaak, die zich eind 1946 bij de firma Enschedé en Zonen te Haarlem heeft afgespeeld. Twee daarvan waren verificateurs in dienst der firma, die blanco vellen hadden laten bedrukken met distributiebonnen, de derde was een P.T.T.-ambtenaar die de vellen verstrekte. Wederverkopers der aldus clan destien verkregen bonnen, werden veroordeeld tot lichtere straffen. Een meubelmaker kreeg negen maanden, wegens Jiet verhandelen van een aan tal der vellen. Een andere tussenper soon kwam er mot een* voorwaarde lijke straf af. LANGE'NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Subsidies verminderen met 102 millioen gulden. Ten aanzien van de regeringssubsi dies merkt men van deskundige zij de op, dat de hoogste subsidie, welke de regering in totaal verleende, 650 millioen gulden bedroeg. Vóór dc de valuatie dacht men die subsidies te rug te kunnen bréngen tot 70 mil lioen gulden, maar tengevolge van de devaluatie is deze nog 300 millioen gulden gebleven (tarwe, voedergra- nen, boter en vetten). Daar zal men echter op de duur van af moeten. De dalende lijn wordt thans weer ingezet door een afschaffing van dc kolensubsidie. (50 millioen gulden voor industriekolen, 10 millioen gul den voor huisbrand). Behalve deze 60 millioen komen er dan nog 52 mil lioen bij door de huisslachtingen. In totaal zou dit een vermindering der subsidies van 112 millioen gulden zijn. Daar er echter 10 millioen gulden wordt teruggegeven voor de huisbrand Yoor het lopende stookseizocH zal er door dc regering op aan nog nader aan te geven wijze een compensatie van 1 per persoon worden uitge keerd is de vermindering der sub sidies in fotaal 102 millioen gulden. Bij 'de vergunning tot de loonsver hoging is geen grens vastgesteld. Als het College van Ryksbemiddelaarn evenwel ingrijpt, dan kan dit, omdat zijn beslissingen bindend zijn, een grens vaststellen. De loonsverhoging zal enige stijging van do sociale lasten meebrengen. Volgens een ruwe schatting zou deze stijging, voor de ondernemers 6% be dragen. De regering is van oordeel, dat van een volgende (viex-de) loonronde geen sprake zal kunnen zijn. Vrachtauto reed op luxe auto EEN ZWAARGEWONDE Donderdagmorgen kwam een vrachtauto geladen met 60 ton ste nen tussen. Perkpolder en Hulst ter hoogte van Kuitaart in botsing met een luxeauto, komende uit de rich ting Hulst. De vrachtauto, afkomstig uit Eindhoven en op de weg naar Hulst, week uit voor 'n geparkeerde trailer. De voorkant van de luxe-auto, bestuurd door de heer J. Huijssen met als medepassagier de heer T. Bendegem, wethouder te Axel, werd geheel vernield. De heer. Bendegem, die met zijn hoofd tegen de boven kant van de auto sloeg, werd met een ernstige schedelbasisfractuur in een naburig' café gebracht. Dokter Her mans uit Kloosterzande verleende eerste hulp. Hij liet het slachtoffer, gezien de ernstige kwetsuur, niet vervoeren. De vrachtauto kwam dwars over de weg te staan en boor de zich in het winkelpand van de heer Matthijssen. De voorgevel van dit pand werd geheel vernield. De materiële schade was zeer groot. De politie uit Hontenisse stelt een onderzoek in. Inbraak in keet van de Heidemaatschappij. In de nachtelijke uren heeft een onbekende ingebroken in de keet van de Ned. Heidemaatschappij te 'Gapin- ge. Met een breekijzer, dat later in de keet werd aangetroffen, had hij eon van de ramen geforceerd om ver volgens papieren overhoop te halen en eén geldkist open te breken, Blijk baar verkeerde hy iix de veronder- setlling, een aanzienlijk geldsbedrag in de keet te zullen aantreffen, maai de man werd in zijix verwachtingen teleurgesteld, want het geldkistje was leeg. Voor zover men heeft kunnen bezien, werd niets ontvreemd. ,,Ogna" pas op 7 Januari ylot Het Noorse s.s „Ogixa", dat sinds Zondagmorgen op de Hoge Plaat bij Breslcens vast zit, wordt thans zo als gemeld geljcht, De 700 ton la ding wordt overgebracht in lichters, die de lading naar Antwerpen zullen overbrengen. Men vermoedt, dat de „Ogna" eerst op 7 Jan. zal kunnen worden vlot gebracht; dan is nl. het eerstvolgende springtij. De heer J, W. W. A. Wit. uit Mid delburg. slaagde te Utrecht voor het can- didaatsexamen wis- en natuurkunde A. dc heer G. J. wit voor het candidaats- examen rechten „Carimaré" zonder officieel vertoon te water gelaten. Donderdag is op de werf van de N. V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen, het m.s. „Carimaré" te water ge laten, dat gebouwd werd in opdracht van de Compagnie Générale Trans- atlantique en eexx zusterschip is van de inxxxiddels-in de yaart gebrachte „Carbet". De tewaterlating geschiedde zonder officieel vertoon in aanwezigheid van vertegenwoordigers der C.G.T. en van de N.V. „De Schelde". Toen het water omstreeks kwart over vier een voldoende hoog peil be reikt had kapte mevr. Diethelm, echt genote van de controleur-generaal der Franse regering over de opdrachtge vende maatschappij, de laatste staket sels door en statig gleed de „Carima ré" te water. Merkwaardig was, dat de cham pagnefles niet brak bij het van de hel ling lopen. Tweeixxaal botste zij tegen de scheepswand, echter met onvol doende kracht. Toen het schip de hel ling verlaten had, dreef het -af en kwam, daardoor met de achtersteven tegen de ïïoüten kadebeschoeiïng te recht. Door de hierdoor ontstane schommeling sloeg de fles opnieuw tegen de boeg en brak, zodat de sta pelloop tenslotte toch nog een voor spoedig eiixde had. De toespraken, die bij dé tewaterla ting gebruikelijk zijn, werden gehou den aan een diner,'dat 's avonds'in Den Haag door de C.G.T. werd aange boden. Directeur Veiling Krabbendijke benoemd. Mét ingang van 1 Januari is be noemd tot directeur van de veiling Krabbendijke en Omstreken, de heer S. G. Nooteboom, sinds. Juni 3.1. met verlof uit Indonesië te Rotterdam. De heer Nooteboom werd in .1902 te Rotterdam geboren. Hij is gehuwd en vader van 2 kinderen. Na zijn studie, in de indologie aan de Universiteit te Leiden was hy van 1924—1942 be stuursambtenaar in Indonesië. Na de Japanse capitulatie was hy van 1946 1949 hoofd van de economische inspec tie bij het Departement van Binnen landse Zaken te Batavia, met dc rang van resident. De laatste jaren was hy tevens directeur' van ue N.V. Javasc Particuliere Landerijen Mij. In 1947 werd de heer Nooteboom benoemd tot officier in de Orde van Ox-anje Nassau. Eindles landhouwhuishoud- cursus te Westkapeüe. Donderdagmiddag' werd in de can- tine van het .Zyjitserge k'anm, te Westk-ópeü'e- deemdles''gê'geVeix van" dé landböiTwhuiShoti'd-cursüs, uit gaande van de Z, L. M. De voorzitter van de Z. L. M., af deling Walcheren, «de heer A. Ce- vaal, sprak een kort openingswoord, waarna door de lerares, rnej. E. Scheele cn door de leraar, de heer G. Beukelman, vragen werden ge steld op het gebied van huishouding, voedingsleer en op het gebied van scheikunde, plantkunde en melkver- zorging. De vragen werdén vlot bc- antwoord. Aan hen, die beide cursussen heb- Vakbeweging niet geheel voldaan. Loonsverhoging moet gerealiseerd worden. Reeds terstónd is er van enige zijden commentaar op de mededelingen van re gering en Rijksbemiddelaars gekomen. Het N.V.V. is niet geheel voldaan over de tussenweg, welke de regering gekozen heeft. Men legde zich er echter bij neer om dat nog langer rekken van het over leg het bereiken van tastbare resultaten per 1 Januari a.s. onmogelijk zou maken. De door het college van Rjjksbcmidde- laars gegeven algemene vergunning geeft alle aangesloten organisaties de mogelijk heid 'in overleg met de werkgevers een 5c'ó loonsstijging te realiseren. Stappen daartoe werden nog gisteren ondernomen. De verwachting wordt uitgesproken, dat. de Rijksb,emiddelaars als algehele richtlijn een integrale doorvoering van de 5% loonsverhoging zullen hanteren. Zou van deze richtlijn worden afgeweken, dan wijst het N.V.V. bij voorbaat alle ver antwoordelijkheid af. IIET C.N.V. Het C.N.V is eveneens van oordeel, dat de ketize tussen een bindende beslissing over het verlenen van ver gunning minder gunstig is uitgeval len. Was er een bindende beslissing voorgeschreven dan had dit betekent, dat de werkgevers daaraan zonder meer zouden zijn verbonden. Het toe passen vaix een vergunningstelsel be tekent niet alleen, dat de ecohomisch- zwakke bedrijven maar ook de on- sociaal-voelende werkgevers zullen trachten een toepassing van bedoelde loonsverhoging te vermijden. Betreft het zogenaamde economisch zwakke bedrijven, dan zal eerst moeten wor den vastgesteld, dat de zwakke posi tie geen gevolg is van verkeerd be drijfsbeheer. De Christelijke Arbei dersbeweging zal niet nalaten haar activiteit te oixtwikkelen om deze ver antwoorde looncompensatie in prac- tijk tot gelding te brengen. DE K.A.B Het K.A.B.-bestuur verklaax'de er pp te rekenen, dat alle ondernemers grote zowel als kleine hun me dewerking zullen verlenen, opdat op 1 Januari e.k. het accoord tussen re gering cn bedrijfsleven zal worden verwezenlijkt. Een Rotterdams comité van bakkers ondernemingen heeft reeds doen weten, dat de bakkers niet in staat zullen zijn tie loonsverhoging toe te passen, zolanr niets bekend is omtrent een verhoging van de prijs van het volksbrood. ben gevolgd wordt een diploma uit gereikt en aan degenen, die enkel de huishoudcursus hebben gevolgd een getuigschrift. Voor een diploma kwamen in aan merking; de dames L'euntje v. Vaar- digem, Jacoba Minder houd. Wijhelmi- xig,yLriev<m£e Jd.. "iVjlhplmina 3$ieyènr sé Del., ïöellna" Louwers,- Maria'••Car- land. Maria Huibrechtse, Johanna Mindei'hóud Kd., Mè'ultj'e Huibrecht se. JaQobfi v. Royen. Voor het getuigschrift de dames Adriana Minderho.ud Wd., Maria Minderlxoud Pd.. Jacoba Hendrikse, Maria Huibrechtse. Het gedenkboek der Z. L. M. viel by loting ten deel aan mej. W. Lie- vense. Burgemeester rnr. M Tydeman wees in een toespraak op hét grote belang van dc cursus, juist in deze tijd. De Z. L. M. kan steeds op de volle medewerking van het gemeen tebestuur rekenen. Voorts werd ge sproken door ds. W. Oosthoek, door de secretaris der Z. L. M. de heer M. Kleiriepier, door mej. C. G. Sickesz, namens de afd. Domburg door de heer C. Louwerse en na mens de afd. Aagtekerkedoor de heer P. de Visser, die een gedicht voorlas. Aan xxxej. Scheele werd een sche merlamp aangeboden en aan de heer Beukelman een schrijfmap in lede ren omslag. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Na de pauze was men nog eqn •ijdlang gezellig bijeen. Toneelstuk jes en volksdansen wisselden elkaar af en de voorzitter was de tolk van allen, toen hij met eexx woord van dank de geslaagde middag sloot. Bedrijfsartsen bezochten Vlissingen. Bedrijfsartsen uit alle delen vaxx Ne derland hebben Donderdag ixx Vlissin gen vergaderd. In de morgenuren hield de bedrijfsarts vaix de Schelde, de heer G. Sjssingh een causerie over schadelijke invloeden bij het electrisch lassen. Na een lunch ixx het Woold- huis en bezichtiging der fabriek werd door de artsen de stapelloop gadege slagen. Koudekerke AFSCHEID VAN MEJ. VERGERS. Na ruim 30 jaar de kleuters van Koudekerke „bewaard" te hebben, heeft mej. N, Vergers Donderdag af scheid genomen van de Chi\ Kleu terschool te Koudekerke. Na opening met gebed, sprak de voorzitter van het schoolbestuur, ds. L. D. van Dijl. de scheidende onderwijzeres toe, waar bij hij er op wees, dat deze in het dorp een centrale figuur is géworden, Mej. Vergers heeft de taak vaxi be- waarschoolonderwi.jzeres goed begre-, pen, aldus spr., die haar ixamehs het schoolbestuur fraaie bloemen aanbood. Vervolgens zong men de scheidende onderwijzeres „Dat Heeren zegen op U daal" tóe, waarna de voorz. nog een hartelijk woord van welkom richtte tot de opvolgster van mej. Vergers: mej, C. Francke. Spr, zeide te hopen, dat deze de school ixx de zelfde geest zal voortzetten. Namens de ouders van de leerlingen richtte daarop de heer Visser het woox'd tot mej Vergers; Hij wees er op, dat mej. Vergers er in geslaagd is van egocentrische kinderen „kaax-sjes van naastenliefde" te maken in de duis tere nacht, welke deze wereld is. Zij heeft de onaangferi'ame klank, welke het woord „bewaarschool" foor velen heeft in Koudekerke, weten te veran deren in een goede klank. Namens1 Gerrit Jan peuzelde de P.Z.C. op. Nederlands enige kranteneter Yond ons blad „mmm-lèkker Wanneer een journalist uitstekende gegevens over een aantrekkelijk on derwierp heeft weten te bemachtigen, pleegt hij wel eens tegen een collega te zeggen met te verontschuldigen eerbied: Dit wordt een story, die de lezers zullen éten!" Dat is nu eenmaal het vakjargon. Wij hebben echter nooit kunnen dromen, dat iemand zo iets inderdaad zou doen. Maar Don derdagavond geschiedde, dit wonder op ons redactiekantoor in Middelburg: omstreeks 6 uur stapte een mannetje naar binnen, vroeg een nummer van de P.Z.C., en peuzelde dat vervolgens op met zoveel smaak en voldoening, alsof hij een roomtaartje of een knap pende croquet consumeerde! Tussn twee happen door vertelde 't mannetje, door ons op 50 jaar geschat, dat wij niemand anders voor ons za gen dan Gerrit Jan Klifman uit Coe- ■vordende enige kranteneter van ons land en wie zal het zeggen - mis schien wel van de hele wereld. Ger rit Jan, wiens faam hem al vooruit gesneld is, kwam naar Zeeland om zijn wonderlijke gewoonte op de weekmarkten in onze goede provincie voor de boeren, burgers en buitenlui te demonstreren en kwam naar ons kantoor, omdat: hij zo graag ook eens de P.Z.C. wilde proeven. Want, zegt hij, iedere krant heeft zo zijn eigen smaak. Er zijn verrukkelijke, middel matige, maar ook verschrikkelijk vieze, die haast niet door het keelgat zijn te krijgen. Nu konden ivij onze onverwachte diner-gast geen bordje en bestek aan bieden, maar dat bleek geen bezwaar te zijn. Gerrit Jan scheurde de lcrant van Donderdag in lange repen en slob berde die vervolgens naar binnen, zo als een Italiaan zijn spaghetti. Hij kauwde lang en onderzoekend, terwijl Wij brandden van nieuwsgierigheid om te vernemen wat voor smaakje wel aan ons blad zit. Tenslotte knikte hij goedkeurend: „ja, dat smaakte goed en „lekker vlokkig in dc maag". Het smaakte zo goed, (kit hij het hele blad achter elkaar opat! Een dwaze liefhebberij? Nee, zegt Gerrit Jan, het gaat om mijn gezond heid. Hij heeft enige tijd in het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen ge legen met een maagzweerwaarvoor hij geopereerd moest worden. Hij voelde evenwel meer voor het advies van de ivonderdokter van Staphorst die hem had aangeraden andere voe ding te gaan gebruiken. Dies nuttigt hij nu al zeven maanden kranten, plus iedere dag een half pond bruine suiker en zes cadetjes, „Ik heb er steeds baat bij gevonden", verklaart hij. „ik heb geen last meer gehad van mijn maagzweer". Mst een, P.Z.C: in zijn maag en nog één ander in de -zak wij hadden hem die mee gegeven omdat onderweg een hartig hapje nog wel eens wil smaken ging Gerrit Jan tenslotte heen. Het was gek, maar onze eetlust was plotseling verdwenen ouders cn oud-leerlingen bood spr. de scheidende onderwijzeres een radio toestel aan. Hierna sprak burgemeester J. L. Dregmans als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur èn als se cretaris van het schoolbestuur. De heer Dregmans wees er op, dat de gemeente Koudekerke aan de kleu terschool de grootste subsidie geeft omdat zij vertrouwen had in de lei ding. Toch meende spr., dat de school financieel te veel afhankelijk van gemeente en kerken is en spoor de hij de ouders aan de school in nog sterkere mate te steunen. Spr. had persoonlijk veel steun van mej. Vergers ondervoxxden in de tyd, dat lxij pas in Koudekerke was. Doordat zy hem van de kleuters vertelde, leerde hij de ouders kennen! Ook tot mej. Franke richtte de burgemees ter enige woorden van hartelyk wel kom. Bij muziek uit het nieuwe radio toestel van mej. Vergers bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. ƒ!-genda MIDDELBURG. Heden Schuttershof: Opening' Fotosa lon. fl uur; Schouwburg: Middelb. Di lettantentoneel, „Op goed geluk", 8 uur; Gildezaal Kuiperspoort: Tentoon stelling „Cóloriet", 2—5 en 7—9 uur; Maisbaal G: Aandeelhoudersvergade ring N.V. De Vltrlte Fabriek, prefe rent 11 uur, gewoon 11.30 uur; Elec tro: „Voor nu cn altijd" (a.l.), 7 en 9.15 uur. Zaterdag Schouwburg: „De roemrijke daden van Danny" (18 jr.), 8 uur; F.lectro: zie heden: Color!et: zie he den. Eerste Kerstdag Schuttershof: Bazar Excelsior; Schuttershof: Fotosalon; Cóloriet: zie heden Electro: „Voor nu en altijd" (a.l.), 3,30, 7 en 9.15 uur; Electro: „De roemrijke daden van Danny" (18 jr.). 8 uur; „Sneeuwwitje on de zeven dwergen" (a.l.), 2,30 uur. Tweede Kerstdag Zie Eerste Kerstdag. VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra, „Fietsendieven" 7 en 9 uur; Luxor: „Western Union" 8 uur; Gemeentehuis, raadsvergadering, 2 uur. Morgen, Alhambra: „Fietsendieven" 7 en 9 uur; Luxor: „Western Union" 7 en 0 uur; De Posthoorn, Slijkstraat post- dulvententoonstelling 722 uur. Zondag, Alhambra: „Fietsendieven" 7 en 9 uur. „De bruid had drie mannen", 3 uur: Luxor: „Jitterbugs", 3, 7 en 9 uur; De Posthoorn, Slijkstraat, post- dulvententoonstelling, 10—19 uur. Nagekomen ailvertentiën. NETTE WERKSTER gevraagd. A. HARTOG. Boulevard de Ruyter 38, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2