PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Regering beveelt loonsverhoging van 5 procent krachtig aan DEBILT Aanvaard KONINGIN DRAAGT ZELF DE SOUVEREINITEIT OVER Bende van „Nol de Brabander" staat terecht DE ZEEUWEN LUISTEREN NAAR HET „PÏEKMANNETJE" Vandaag VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 310 Directie 6 van de Velde en 8' ien Boer Adj W de Pagter Hootdreo. u tSaUinnjn. Pi.verv.: W Leertouwer en H A tfosshardt ABOIMNKMEN löPKiJS 32 ct per week; t 3,90 p kw.; ft p p. i 4.15 jet kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS 10 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1—5 regels l 1.—, iedere rep.el ineer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vltssingen Walstr 58- «0 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2358); M'burp Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes- L. Vorststr. 63. teL 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr.. 2 - Zlerlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 2d Wanneer er moeilijkheden zijn, zullen Rijksbemiddelaars beslissen MAAR OOK DE PRODUCTIE MOET OMHOOG Blijkens een communiqué van het departement van Sociale Zaken heeft de regering besloten een verhoging van lonen en salarissen met 5 pet. toe te staan De regering beveelt deze loonsverhoging krachtig aan, maar zij schrijft haar niet bindend voor. Wanneer er in een bepaalde bedrijfstak of onderneming bij de invoering van de loonsverhoging moeilijkheden mochten rijzen, zal het College van Rijksbemiddelaars beslissen, zo nodig met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Uit de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars blijkt, dat voor bedrijfstakken, waarvoor C.A.O.-en zijn gesloten, ten spoe* digste voorstellen moeten worden ingediend bij dit college, dat dan zal beslissen. De regering treft tevens maatregelen tot verhoging van de productie. Wij ontvangen van het ministerie van Sociale Zaken het volgende com muniqué: In de laatste weken is onder lei ding van de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, tussen de in terdepartementale lóón- en prijscom missie en de Stichting v. d. Arbeid uitvoerig overleg gepleegd over de te volgen loonpolitiek. Dit overleg heeft geleid tot een resultaat, waarmede de regering zich heeft verenigd. Bij het overleg bleek enerzijds, dat aan de hand van de thans be schikbare cijfers een stijging in de kosten van 't levensonderhoud moest worden geconstateerd, welke niet vei beneden de 5% blijft. Anderzijds werd Ook de Eerste Kamer heeft thans haar goedkeuring gehecht aan het Unieproject en niets staat de over dracht der souvereiniteit meer-In de weg. H.M. Koningin Juliana heeft 't daartoe strekkende wetsontwerp be reids ondertekend en over enkele da gen zullen de vertegenwoordigers dei Indonesische regering in Nederlano verschijnen om uit haar handen de souvereiniteit te ontvangen. Vóór de Unie stemden in de eerste Kamer de KVP, de Partij van de Ar beid en de WD, tegen stemden de communisten, de CHU en de AR. Het is een uitermate belangrijke beslissing, die de Eerste Kamer geno men heeft en men mag er voldoening over koesteren, dat zij zo is uitgeval len. Te veranderen valt er aan de situatie toch niets meer en een afwij zing zou het Unie verband slechts in gevaar hebben gebracht. En als er voor Nederland in Indonesië nog iets te hopen valt, dan zal dat toch uit dit Unieverband voort moeten sprui ten Omtrent de toekomst valt weinig te voorspellen. Met een ..bewonderenswaardig" ge mak heeft Soekarno het grondwette lijke bestel van zijn eigen regering reeds bij zijn eerste regeringsdaad terzijde geschoven. Gi'ondwettelijk was voorgeschreven, dat hij drie ka binetsformateurs zou moeten aanwij zen. Hij koos er echter vier en zorgde, dat de republikeinen de meerderheid hadden en de BFO zich bij de beslui ten der meerderheid had neer te leg gen. De Indonesiërs stelden zich op het standpunt, dat niemand bezwaren had tegen deze schending der consti tutie en daarmee is dan de zaak klaarblijkelijk in kannen en kruiken. Het kabinet, dat door de forma teurs is samengesteld, bestaat uit elf republikeinen en vijf vertegenwoor digers van de B.F.O., die slechts on dergeschikte portefeuilles beheren. Sumatra is in het kabinet niet ver tegenwoordigd. Dit alles bewijst zeer duidelijk, dat er van een evenredige verdeling der machtposities geen sprake is en dat de republikeinen er doelbewust op aan sturen, de gehele macht zelf in handen te krijgen Ten slotte is een waarschuwing te gen al te groot optimisme, dat in het programma van de nieuwe regering de bevordering van de goede betrek kingen met Nederland en het ten ze gen van Indonesië doen strekken van de Unie pas bij de laatste punten worden genoemd. Er zijn voor Indo nesië belangrijker dingen...... Dit alles zal voor velen een nieuwe teleurstelling zijn. Maar het zal tevens voor diegenen, die van oordeel zijn, dat er uit de Unie inderdaad toch iets goeds kan groeien ook wij zijn die mening toegedaan een vingeraanwijzing zijn, dat wy met zeer veel tact en diplomatie te werk zullen moeten gaan, wil het niet weldra tot conflic ten komen, die het Uniestatuut in gevaar brengen. De souvereiniteitsoverdracht is nu aanstaande. Aan een groots koloniaal verleden komt een einde. Vroeger misschien dan nodig was geweest, maar in wezen toch wel onvermijde lijk- Laat ons hopen, dat de illusies, ge koesterd bij het tot stand brengen van de Unie, ruimschoots in vervul ling zullen gaan. vastgesteld, dat, gezien het niet slui ten van onze betalingsbalans en de noodzakelijkheid de uitvoer te ver groten, een loonsverhoging zonder meer de economische moeilijkheden van ons land zou verscherpen. Daar om werd overeenstemming bereikt, op deze grondslag, dat wèl een loons verhoging zou worden toegestaan, maar dat tegelijk maatregelen tot verhoging der productie zouden moe ten worden toegepast teneinde de toe gestane loonsverhoging economisch verantwoord te doen zijn. Als maatregelen tot verhoging der productie is bij het overleg tussen de loon- en prijscommissie en de Stich ting van de Arbeid o.a. gedacht aan ruimere toepassing van meerploe- gendienst, van overwerk (al of niet met betaling van overwerkpercenla- ges) en aan een uitbreiding van de toepassing van de beloning van bij zondere prestaties. Vertegenwoordi gers van de regering en de Stich ting van de Arbeid zullen omtrent deze aangelegenheid zo spoedig mo gelijk met elkaar in overleg treden om tot een verder voorbereiden en uitvoeren van deze plannen te gera ken, terwijl het ook wenselijk wordt geacht, dat deze onderwerpen be- drijfstakgewijze in behandeling wor den genomen. Wat betreft de loonsverhoging is overeenstemming bereikt over het toestaan van een verhoging van maximaal 5%, ingaande 1 Januari 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Een verhoging van 5% zal eveneens worden toege past op de kinderbijslagen, evenwel zonder in achtneming van oen leef tijdsgrens. Voor de mannelijke werk nemers geldt bij toepassing van een loonsverhoging van 5% en bij een vol ledige werkweek een minimum verho ging van 2. Voor wat betreft de mannelrjke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar zal de mogelijk heid worden geopend om, onder goed keuring van het college van rijksbe- rniddelaars, de Stichting van de Ar beid gehoord, de jeugdlonen van het 18de jaar af tot het 23ste jaar gelei delijk opklimmend te verhogen, indien en vooi'zover zulks in het belang der scholing nodig is. De met ingang van 1 November 1948 tijdelijk toegekende Ioonsbyslag van 1.— per week of 4.50 per maand zal tezamen met de hierboven ge noemde loonsverhoging definitief in de loonsbepalingen worden verwerkt. Het is de bedoeling der regering de positie van het overheidspersoneel afzonderlijk te regelen. De regering, beveelt, in overeenstem ming met het gevoelen van de Stich ting van de Arbeid, het invoeren per bedi'ijfstak van deze loonsverho ging krachtig aan In die gevallen, dat de invoei'ing in een bedrijfstak of in een bepaalde onderneming tot moeilijkheden aanleiding geeft, zal het College van Rrjksbemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid, een bindende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen terzake Van de loonsverhoging zoveel moge lijk vóór 1 Januari worden genomen. In die gevallen, waarin zulks niet mo gelijk blijkt, zal aan de te nemen be slissing terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden "verleend. In verband met het feit, dat het de bedoeling der regering is de ko- lensubsidie af te schaffen, hetgeen gepaard zai gaan met verhoogde kos ten voor huisbrand en gas, zal voor het lopende stookseizoen door de re gering, op een nader aan te geven i wyze, een compensatie van 1.per J persoon worden uitgekeerd. ANDERE AANBEVELINGEN Naast deze maatregelen op het ge bied der lonen, werd voorts nog over eengekomen om de regering cle vol gende punten aan te bevelen: le overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de noodwet ouder domsvoorziening, van de Invaliditeits wet en van de Rijksregelingen voor sociale bijstand (waarondèr de over bruggingsregeling) 2. overeenkomstige verhoging van de gezinsleden toeslag voor degenen, die onder de rijksregelingen voor so ciale bijstand (waaronder de over bruggingsregelingvallen en van de kinderbijslag voor de invaliditeits- rentetreklcers; 3. het bevorderen van een overeen komstige verhoging van de tijdelijke uitkeringen ingevolge de ongevallen wetten en van de ziekengelden krach tens de ziektewet. 4e verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswetten tot 4.500,echter onder voorbe houd van nader overleg met betrek king tot de ziekenfonds-verzekering. Het is de bedoeling der regering om wetsontwerpen van deze strek king voorzovernodig zo spoedig moge lijk bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Programma van de plechtigheid in de Burgerzaal van het Paleis te Amsterdam. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de beide Kamers der Staten-Generaal het wetsontwerp voor de overdracht der souvereiniteit over Indonesië met de vereiste gcqualifi- ceerde meerderheid aanvaard hebben en de wet door H.M. de Koningin bekrachtigd is, is bepaald, dat de overdracht der souvereiniteit aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, op 27 December a.s. door H.M. de Koningin zal geschieden. Om 10 uur 's morgens verzamelen zich aan een grote, ovale tafel in de Burgerzaal de leden der delegatie welke de Republiek der Ver Staten van Indonesië bij de souvereiniteits overdracht vertegenwoordigen, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, alle ministers, de vertegenwoordigers in Nederland, van Suriname en de Nederlandse Antil len, de directeur van het kabinet der Koningin en de secretaris van de mi nisterraad. Vóór H.M de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de zaal betreden, zal door dr. W. Drees, minister-president, minister van algemene zaken van het Koninkrijk der Nederlanden, en drs. Mohammed Hatta, minister-president., minister van buitenlandse zaken ad int. van de Republiek der Ver. Sta ten van Indonesië, voorzitter van de delegatie in vertegenwoordiging van Rijksbemiddhlaars beslissen over C,A.O.-gevallen Voorstellers moeten zo spoedig mogelijk ingediend worden. Het college van Rijksbemiddelaars heeft het volgende bepaald: Zonder voorafgaande toestemming van het College van Rijksbemidde laars is het geoorloofd het in geld ge noten inkomen van werknemers van 23 jaar en ouder te verhogen tot ma ximaal 105% van 't op 1 Januari 1950 ongeacht deze beschikking voor hen rechtens geldende inkomen. Voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder geldt bij toepassing van een loonsverhoging van 5% en bij een volledige werkweek een minimum verhoging van 2. Voorstellen met betrekking tot: a) verwerking van de hierboveh bedoel de verhoging van maximaal 5% in de betreffende loonbepalingen; b). ver werking van de tijdelijke bijslag op lonen en salarissen van 1 November 1948 in de loonbepalingen; c) een ge leidelijke opklimmende verhoging van de lonen der werknemers van 1823 jaar indien en voorzover zulks in het belang der scholing noodzakelijk is. In bedrijfstakken, waarin voor meer dan één onderneming een door het colle ge van Rijksbemiddelaers goedge keurde en/of bindend verklaarde ge meenschappelijke collectieve arbeids overeenkomst, dan wel bindende loon regeling geldt, dienen ten spoedigste na voorafgaand organisatorisch over legd voorstellen te worden ingediend bij 't college van rijksbemiddelaars, dat dan. de Stichting van de Arbeid ge hoord. 'n bindende beslissing neemt. Aan wijzigingen van deze aard zal te rugwerkende kracht worden verleend tot 1 Januari 1950. Wild-West methoden van. Nederlandse misdadigers. Zij wilden trein laten stoppen. Donderdagmorgen werd voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch een aanvang gemaakt met de zaak tegen de bende van Nol de Brabander, waar bij 41 personen zijn betrokken. Eerst kwamen de handlangers van Nol de Brabander voor het hekje. Tegen H. C.A.B. uit Tilburg, aan wie verschei dene diefstallen in de omgeving van Tilburg ten laste waren gelegd, werd een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist. De tweede verdachte was de speel goedfabrikant H. J. S. uit Dongen, zwager van de bendeléider Ook hem waren diefstallen ten las te gelegd, voorts medewerking aan een poging een trein in het baanvak 's-HertogenboschUdenhout te doen stoppen voor het uitvoeren van een gewapende roofoverval en een over val op een boerderij in Deurne. Een 70-jarige landbouwer werd onder be dreiging van een vuurwapen gedwon gen mededeling te doen, waar in zijn huis de gouden tientjes verborgen waren. Men heeft de boer mishan deld en aan zyn bed vastgebonden. Deze overval werd door Nol de Bra bander in samenwerking met ver. dachte uitgevoerd. De officier eiste een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. Aan P. A. van K. uit Tilburg werd ten laste gelegd medeplichtigheid aan de roofoverval op de boerenleenbank te Asten. De officier achtte verlich tende omstandigheden aanwezig en Zij steunen P.Z.E,M.-actie tot beperking van het stroomverbruik in de piekuren. Mnar.... het kan nog beter Sedert begin November is het „piek- mannetje" een vertrouwde verschij ning geworden in onze advertentie kolommen en op de aanplakborden. U kent hem wel: een bars-kijkend ventje met spitse beentjes en een dienstpet op 't hoofd, die onverbidde lijk een stekker de toegang tot een stopcontact ontzegt. „Beperk tijdens de piekuren uw stroomverbruik" luidt de slagzin. Nu deze campagne twee maanden oud is en de kalender de donkerste dagen van het jaar aan. wijst, hehben wij de directeur van de P.Z.E.M. te Middelburg, Ir. T. Mi- chielsen, naar de resultaten van deze dringende noodzakelijke actie ge. vraagd. Hij vatte zijn bevindingen samen in één zin: „Wij zijn dank baar, maar niet geheel voldaan". Er zijn nog steeds mensen, die niet begrijpen, waarom de stroombeper- king op bepaalde uren nodig is Toch ligt de reden voor de hand: electri- citeit kan men nu eenmaal niet op zamelen, zoals gas en water, maar wordt direct na de opwekking ver bruikt. En hoe is nu dat verbruik in de wintermaanden? 's Morgens vroeg om een uur of zes steken de vroege- opstaanders hun lampen aan en naar mate er meer lieden uit de veren ko men, neemt het stroomverbruik toe, totdat omstreeks 8 uur een top wordt bereikt, de eerste piek. De industrie is namelijk ook begonnen te draaien en hoewel die in Zeeland uiteraard niet zulke enorme quanta stroom af neemt als in specifieke industrie-cen tra het geval is, telt dit wel degelijk mee. Na 9 uur daalt het stroomver bruik aanzienlijk, maar omstreeks het middaguur vertoont zich weer een kleine spits (electrisch koken). Door dat het schafttijd is, valt de industrie hierna even voor een belangrijk deel weg, doch later op de middag draait zij weer volop, terwijl in steeds meer woningen de lamp wordt aangestoken. Zo ontstaat tussen 4 en 6 uur de tweede piek. 's Avonds daalt het stroomverbruik natuurlijk aanzienlijk. Dat ook de verlichting in de kanto ren tussen 8 en 9 uur v.m. en tussen 4 en 6 uur n.m. zich doet gelden, spreekt vanzelf. OUTILLAGE NOG ONVOLDOENDE. In de piekuren moet dus zeer veel electriciteit worden opgewekt. Wan neer de centrale's nu maar voldoende toegerust waren, zou dit niet erg zijn, maar dat is juist het kardinale punt: aan die outillage moet nog veel worden verbeterd. In de oorlogsjaren was men niet in staat de machine's voor uitbreiding aan te schaffen. Dit gold natuurlijk voor alle centrale's in het land, mét het gevolg, dat na de bevrijding de vraag naar installatie's zeer groot was en de levertijd daar van lang soms 4 of 5 jaar. Boven dien waren de bestaande installatie's in verband met het achterstallig on derhoud niet meer bijzonder bedrijfs- zeker Men kent bij de P.Z.E.M. het be grip „veilig vermogen"; wanneer één machine in revisie is en een tweede valt uit. dan moet toch de zaak nor maal kunnen blijven draaien. Daar is momenteel geen sprake meer van. Raakt thans een machine onklaar (het gebeurde Woensdag weer in de Vlissingse centrale) en krijgt men dan ook nog malheur aan een tweede, dan kunnen hele streken in het donker komen te zitten. Wanneer men dan tevens bedenkt, dat het stroomverbruik in vergelij king met vóór de oorlog aanzienlijk is toegenomen, dan is het begrijpelijk, dat de medewerking van het publiek werd ingeroepen om te helpen een stuk van beide pieken, af te snijden met andere woorden, óm 's morgens tussen 7 en 9 en 's middags tussen 4 en 6 uur het stroomverbruik zoveel mogelijk te beperken. OOK VOLGENDE WINTER. Ir. Michielsen vertelde ons, dat men zich op dit moment,, nu de moeilijk ste dagen nog moeten komen, geen volledig denkbeeld kan vormen van de resultaten der campagne. Wel heeft de P.Z.E.M. geconstateerd, dat, wat de centrale-Vlissingeó betreft, de ochtendpiek wat lager ligt dan werd gevreesd (verbruik 12 meer dan vorig jaar), de avondpiek ecfiter iets hoger, hoewel niet onrustbarend, (circa 18 meer verbruik dan vorig jaar). Wat de ccntralc-Wcstdorpe aangaat, ligt de ochtendpiek ongeveer gelijk aan de verwachtingen, maar de middagpiek ligt lager „Wij zijn dankbaar voor de mede werking van het publiek en de in stanties, die veel stroom afnemen, maar het kan nog beter", aldus ir. Michielsen. De huidige actie eindigt op 1 Februari, doch in de volgende wnter zal een zelfde beperking nog dringender noodzakelijk zijn, omdat onze installaties dan nóg weer een jaar ouder zyn. Er mag dan ook zeker geen toename van het verbruik van 12 of 18 geconstateerd worden. Pas wanneer het Zeeuwse electriciteits- net na de winter van '50-'51 gekoppeld is aan het Nederlandse hoogspannings net, zullen onze zorgen waarschijnlijk aanmerkelijk minder groot zijn. Maar voorlopig kan ons „piek-mannetje" nog niet met pensioen!" eiste een gevangenisstraf van 3Ys jaar met aftrek TIPGEVERS. 's Middags werd de zaak tegen de handlangers van „Nol de Brabander" voortgezet. De gehele middag werd besteed aan 't onderzoek van de me deplichtigheid der twee tipgevers J. M. H. en H. B., beiden afkomstig uit Tilburg. Op 5 October van dit jaar werd ex- op het postkantoor te Veghel een overval gepleegd, waarbij behalve aangetekende stukken en een aantal zegels ook een geldbedrag van 8000 door de overvallers werd meegeno men. De verdachten H. en B. hadden tevóreix de zaak verkend en hiervan -erslag aan „Nol de Bi'abander" uit- lebracht. Als tweede punt van de tenlasteleg ging werd behandeld, dat H. en B. een hoeveelheid zilver uit winstbejag hebben vervoerd, terwijl zij wisten, dat de partij zilver vaix eeix diefstal te Amsterdam afkomstig was. Het derde punt vaix de tenlasteleggging betrof de diefstal van bankpapier, goud- en zilvergeld te Gemonde Ook in deze zaak waren zij de tipgevers. De diefstal, waarbij een boer van zijn gouden tientjes werd beroofd, werd door „Nol de Brabander" uitge roerd. Als laatste punt behandelde de rechtbank de roofoverval te Oister- wijk, waarbij een alleen wonende dame het slachtoffer werd van de op goud en juwelen beluste bende. Ook hierbij zijn H, en B. als tipgevers be trokken De behandeling werd geschorst tot 5 Januari, dan zal de officier van justitie zijn requisitoir houden, waar- in alle zaken zullen worden samen gevat. Op 19 Januari zal de leider van de bende A. F. uit Tilburg, alias „Nol de Brabander" zich voor de rechtbank hebben te verantwoorden. is het tien jaar geleden, dat de grote Nederlandse vlieg tuigbouwer Anthonie Fokker overleed Israël trotseert de V.N. HET ZAL RESOLUTIE OVER JERUZALEM NEGEREN Israël zal zijn medewerking niet verlenen aan het nakomen van de re solutie van de algemene vergadering der V.N., die voorziet in het interna tionale beheer van Jeruzalem, of aan het bevel van de Beheersraad tot ont ruiming van Jeruzalem, aldus heeft Mosje Sjaret, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, voor zijn vertrek uit New York naar Europa verklaard. Waar zijn de Japanse krijgsgevangenen in Rusland Generaal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft de Amerikaanse ï-egering verzocht er bij Zwitserland of het Internationale Ro de Kruis op aan te dringen, dat een onderzoek wordt ingesteld naar het lot van 376.000 Japanse krijgsgevan genen, die vermist worden. De Russische delegatie heeft de ge allieerde controleraad voor Japan ver laten na weigering om te discussiëren, over de repatriëring van Japanse sol daten, die zich nog in de Sowjet- Unie zouden bevinden. de Republiek der Ver. Staten van In donesië, een protocol worden onder tekend, waaruit' blijkt, dat de nieuwe rechtsorde overeenkomstig de beslui ten van de Ronde Tafel-conferentie en overeenkomstig het eerste lid van art. 211 van de Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden, door het Koninkrijk en de tot de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië toetredende gebieden aanvaard is. Te vens is in dit protocol de bevoegdheid van de Indonesische delegatie vastge legd Vervolgens zullen H. M. de Konin. gin en Z.K.H Prins Bernhard de Bur gerzaal worden binnengeleid en aan de tafel plaats nemen. Minister Drees zal dan mededeling doen van hetgeen in vorenbedoeld protocol vervat is en constateren, dat er mitsdien voor H.M. geen beletsel bestaat om de nieuwe rechtsorde te bevestigen. !n aansluiting hierop zal H.M. de Koningin de nieuwe rechts orde bevestigen en de oorkonde van bevestiging ondertekenen. Tenslotte zal H.M. de Koningin bij acte de sou vereiniteit overdragen Als Hoofd der Unie zal H.M. de Koningin de plechtigheid besluiten met een korte rede, waarna van het carillon op het paleis achtereenvol gens het Indonesische en het Neder- landse volkslied zullen klinken. H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zullen ten paleize een noenmaal aanbieden aan de leden van de Indonesische delegatie, de 1^- derlandse ministers en enkele andCTe hoge autoriteiten. GENODIGDEN. Tegenover de tafel, waaraan de direct bij de plechtigheid betrokkenen zullen plaats nemen, wordt in de Bur gerzaal een groot aantal zitplaatsen vooi" genodigden aangebracht. Tot de ze genodigden zullen behoren, de le den van de beide Kamers der Staten- Generaal, dé leden van het corps di plomatique, de Nederiandsfe 'staatsse cretarissen, en enkele andei-e hoge autoriteiten. Kerstboodschap van Koningin Juliana. VANAVOND OVER BEIDE ZENDERS. H.M. de Koningin zal vanavond om kwart over zes over beide radiozen. ders een Kerstboodschap richten tot he£ Nederlandse volk. Autobotsing bij Oegstgeest. ÉÉN DODE, TWEE ZW AAR GEWONDEN Een autobotsing op de Rijksweg in Oegstgeest heeft Donderdagavond één dode gekost en twee zwaar gewonden. Door tot nu toe onbekende oorzaak, reed de bestuurder van 'n auto komen de uit de richting Den Haag plotse ling naar links en kwam zeer ver moedelijk in volle vaart tegen een an- dei-e auto aan. De bestuurder van de uit de richting Den Haag komende auto. de heer B. J. Paosman, werd vrijwel op slag gedood. De heer Belkema en diens zoon zijn in zeer ernstige toestand overgebracht naar T Academisch Ziekenhuis te Leiden. Engelse koning adviseerde Leopold België te verlaten. Het Belgische blad Le Soir heeft een 25 Mei 1940 gedateerde brief van ko ning George van Engeland aan koning Leopold gepubliceei'd. In deze brief adviseerde de Blitse koning in omzichtige termen niet in België te blijven, indien dit niet strikt noodzakelijk zou zijn. Hij schreef geen enkel voordeel te zien in de omstan- heid, dat de koning wellicht naar Duitsland zou worden overgebracht en afgesneden van contact «met zijn volk. Zoals bekend bleef Koning Leopold ondanks deze aansporing in België. In de afgelopen vijf dagen is op Cy prus evenveel regen gevallen als gewoon lijk in een half jaar. Famagusta aan de Oostelijke kust, was er het slechtste aan toe. De stad was door overstromingen geheel afgesloten en de spoorwegen kon den niet werken. Men vreest, dat er 22 doden zijn. Ongeveer 140 personen zijn dakloos. OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Geldig tot Vrijdagavond. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk mist en overwegend droog weer. Midden op de dag temperatuur enkele graden boven het vriespunt, maar in mistbanken omstreeks 0 Bra den. In de kustprovincies matige wind tussen Zuidwest en Zuid, elders weinig wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1