Veel werk aan de winkel voor het Internationale Hof van Justitie JIMMY BROWN, Zeeuwse Almanak EEN SENATOR „BOET" EUROPA PRATEN MET INDIE-DESERTEURS HEEFT MEESTAL WEL SUCCES DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Lake Success vraagt om adviezen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, December. Er komt leven in het Vredespaleis! Jarenlang ls het niet veel meer dan een museum geweest, waarin des zomers kudden vreemdelingen werden rondgeleid, die zich de ogen uitkeken aan het fraaie gebouw en de nog imposantere inventaris, die voor een groot deel bestaat uit schenkingen van allerlei regeringen ter vervolmaking van 't op initiatief van de Amerikaanse millionnair Andre Carnegie in 't begin van deze eeuw tot stand gekomen bouwwerk. Dat daar ook gewerkt werd ont ging vrijwel iedereen en, eerlyk gezegd, was het een slaperige boel daar aan het Carnegieplein in Den Haag. Dat lag overigens niet aan de ijver dergenen, die hier hadden te werken, maar aan het ontbreken van werk zaamheden. Het Vredespaleis toch was de zetel van het Permanente Hof van Arbitrage, tot stand gekomen in gevolge het verdrag voor vreedzame beslechting van internationale ge schillen van 29 Juli 1899, en het daaraan verbonden Internationale Bureau. Later, d.w.z. in 1920, is in hetzelfde gebouw het Internationale Gerechtshof gevestigd, zijnde een V olkenbondslichaam. Krachtens het Handvest van de Verenigde Naties zijn deze drie lichamen tot één samengevoegd, dat in het Engels International Court of Justice wordt genoemd. Een Neder landse naam heeft het in feite niet, omdat onze taal nu eenmaal niet tot de officiële Uno-talen behoort. Of schoon men de Engelse naam (en ook de eveneens officiële Franse) zon der bezwaar kan vertalen met de oude Nederlandse naam Internationaal Ge rechtshof is de laatste jaren de term Internationaal Hof van' Justitie in zwang gekomen waardoor de indruk wordt gewekt alsof dit een geheel nieuw lichaam is. Dit Hof dan, dat onder voorzitter schap staat van mr. J. C. Guerrero uit San Salvador, telt 14 leden, die 14 nationaliteiten vertegenwoordigen. Het zijn behalve de voorzitter een Fransman, een Brit, een Braziliaan, een Chileen, een Mexicaan, een Belg, een Noor, een Rus, een Amerikaan, een Joegoslaaf een Canadees, een Pool, een Egyptenaar en een Chinees. Alleen de Noorse rechter is in de ge legenheid binnenskamers in zyn ei gen taal van gedachten te wisselen, daar de griffier, mr. E. Hambro, een landgenoot van hem is. Engels en Frans zijn in dit, 's werelds hoogste, rechtscollege, de gangbare talen. Er zijn twee procedures: arbitragezaken en advieszaken. ADVIEZEN GEVRAAGD Het onlangs behandelde geschil tussen Engeland en Albanië over het tot zinken brengen van een oorlogs schip in de Straat van Korfoe was Admiraal Denfeld weigert. Admiraal Denfeld, die onlangs we gens zijn geschil met de Amerikaanse luchtmacht van zijn post als opper bevelhebber der Amerikaanse marine operaties is ontheven, heeft gewei gerd het bevel over de /Amerikaanse vloot in de Oostelijke Atlantische- en de Middellandse Zee op zich te nemen. Zoals bekend, is de huidige bevelhebber van de Middellandsezee- vloot, admiraal Conolly, tot superin tendent van de marineacademie be noemd, op voorwaai'de, dat Denfeld hem zou willen opvolgen. Verkeersongelukken met dodelijke afloop bij Gouda. Dinsdagmorgen om 8 uur slipte ten gevolge van gladheid op de rijksver keersweg UtrechtDen Haag, nabij Waddinxveen een luxe auto. De wagen die met een snelheid van 80 km. reed, sloeg over de kop. De 65-j. A. Bou- tens uit Den Haag, die naast de be- stuurder zat, werd uit de auto ge slingerd en is later overleden. De üe- stuurder liep geen letsel op. Dinsdagmiddag tegen één uur sloe gen twee paarden, gespannen voor een bestelwagen van Van Gend en Loos, op de haven in Gouda op hol De dolle rit bleef niet zonder nood lottige gevolgen. Een 61-jarige wiel rijder, de heer J. Duim uit Gouda, werd door de hollende paarden ge grepen en met zijn fiets een tiental meters meegesleurd. Enige uren la ter is het slachtoffer in het zieken huis aan de opgelopen verwondingen overleden. DE KERSTMAN AAN DE TELEFOON In een Zeeuios doktersgezin stapte dezer dagen de heer des huizes zijn kamer binnen en zag er zijn driejarig dochtertje in vol gesprek aan de tele foon zitten. Vermoedend, dat iemand hem opgebeld had, nam hij de tele foon van de peuter over en vroeg met wie hij sprak. Toen de naam genoemd was, volgde automatisch de vraag, waarom de betrokkene de arts opge beld had. Maar meneer, ik heb u helemaal niet opgebeld, luidde het antwoord, ik ben door u opgebeld en de vraag die ik te horen kreeg was: Is de Kerstman misschien „.'ruis? De driejarige peuter had haar va der natuurlijk vele malen zien telefo neren. In haar verlangen om de Kerst man te spreken, was zij op vaders stoel geklommen en had willekeurig een aantal nummers gedraaid, toeval lig vier en toevallig een bestaand nummer Wat zij aan de Kerstman gevraagd heeft en of die haar wensen iii vervul ling zal doen gaan, de geschiedenis vermeldt het niet. een arbitragezaak, waarbij Engeland Albanië had aangeklaagd. De uit. spraak is nog niet gevallen, maar beide partyen hebben zich van te vo ren verplicht er zich by neer te leg gen. Zaken van deze aaz*d komen weinig voor. Advieszaken daarentegen komen er hoe langer hoe meer Voortdurend neemt de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties resoluties aan, waarin het Internationale Hof om raad wordt gevraagd. Zo is er op het ogenblik een zaak aanhangig betreffende de arrestaties van niet-regeringsgezinde onderdanen van Roemenië, Bulgarije en Honga rije, die in strijd zouden zijn met de in de vredesverdragen verankerde rechten van de mens. Het Hof on derzoekt dat nu. In de eerste plaats heeft het aan alle staten, die lid zyn van de UNO om schriftelijke stukken gevraagd, maar in dit geval ook aan de drie genoemde, die geen lid zyn. Dat is pas gebeurd, zodat men nog niet weet hoe de dirie Oost-Europese regeringen hierop zullen reageren, hoe hun houding zal zijn jegens het Hof. Een pikante kwestie, ook in po litieke zin. Immers, Rusland is lid van het Hof, maarJoegoslavië ook. De Roemenen, Bulgaren en Hon garen zullen straks ook worden uit genodigd een openbare zitting by te wonen. Pas daarna doet het Hof een uitspraak, die in de vorm van een „advisarv opinion" naar de heer Trygve Lie wordt gezonden. Bovendien is deze dagen het ver zoek binnengekomen na. te gaan of een staat lid van de UNO kan worden door een besluit van de Algemene Vergadering tegen een beslissing van de Veiligheidsraad in En dan is er pas weer een resolu tie aangenomen betreffende de as pecten van het bestuur van de Unie van Zuid-Afrika over de voormalige Duitse kolonie Zuid-West-Afrika. Zulk een resolutie brengt reusach tig veel werk mee en het Vredespa leis maakt op het ogenblik dan ook allesbehalve een slaperige indruk. Integendeel! (Nadruk verboden) Bakkerijstichting wenst herziening broodprijs. De Nederlandse Bakkerij-Stichting heeft zich namens de werkgevers- en werknemers-organisaties in het bak kersbedrijf gewend tot de daartoe bevoegde instanties, met het verzoek de prijzen voor volksbrood te herzien, zulks naar aanleiding van de huidige kosten, alsmede op grond van de bin nenkort nog te verwachten kosten stijgingen. N.C.B.T.B. over fondsvorming voor de aardappelteelt. Ook in een driedaagse akkerbouwcon- ferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, welke Maandag op Bilt- hoven bij Amersfoort begon, is het pro bleem van de fondsvorming, speciaal t.a.v. de aardappelteelt behandeld. De heer W. H. Kemmers, hoofd van de afd. teeltre gelingen van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland, noemde de areaalheffing de minst slechte. Deze spreker was overigens van mening, dat een vrijwillige regeling van een fonds vorming t.a.v. de late aardappelen, steu nende op een privaatregeling, ln de ak kerbouw niet mogelijk is. De marktbe heersing ontbreekt en een heffingsmoge lijkheid is dus ook niet aanwezig. Spr. meende, dat een inkrimping van de bouw van late aardappelen de Nederlandse eco nomie geen schade zal doen. De dan vrij komende gronden zouden voor graanteelt bestemd kunnen worden, waarvan de pro ducten thans uit het dollar-areaal moeten worden geïmporteerd. De heer Kemmers gaf de aardappelte lers in overweging om, indien zij toch op een prijsregeling willen aandringen, het bedrijf op een matig peil te stabiliseren en het areaal niet uit te breiden aangezien er reeds sprake is van een overvloedige productie van consumptie-aardappelen. Bij de gedachtenwisseling bestreden en kele sprekers de fondsvorming en de areaalheffing. In de fraaie Cunerakerk te Rhenen brak in September 1934 een grote brand uit. Onmiddellijk begon men de schade te herstellen. In 1936 echter begaf één van de grote pilaren het en weer heerste er een chaotische toe stand. Als door een wonder bleef de raooie preekstoel bewaard. De restauratie duurde negen jaar. Pinkste ren 1945 zou de kerk met een eredienst weer in gebruik worden genomen. Helaas werd de toren enige dagen voor de bevrijding door een bom getroffen, zodat men weer opnieuw kon beginnen. Thans is men met de gehele restauratie klaar gekomen. Zweden gaf veelvoud van Marshall-hulp. (Van c correspondent). STOCKHOLM. Dec. „Er is in Euro pa een land. dat gedurende 134 jaar geen ander volk heeft geholpen.... daarom zal ik steeds tegen het verlenen van hulp aan dit land zijn!" Deze harde woorden wer den onlangs te Wenen uitgesproken door de Amerikaanse senator W. Thomas, die een trip door Europa maakte om te zien. hoe het Marshall-geld werd besteed. Er was geen twijfel mogelijk: Thomas doel de op Zweden, een land, waar, zoals hij zich uitdrukte, „iedereen, die in een uni form loopt, een spion is". Waarom was de Amerikaan zo kwaad op Zweden? Men had z.i. te Stockholm te weinig aandacht besteed aan zijn be zoek. Weliswaar had de regering hem en zijn collega's voor een cocktail-partij uitgenodigd, maar zeker is hij beier ge wend geweest;. Voorts ergerde het hem, niet door de (thans ziekelijke) Koning te zijn ontvangen. Zo stond dan zijn besluit na een oponthoud van 48 uur vast: geen Marshall-cent voor Zweden, Gelukkig sprak Thomas inmiddels van Amerika uit met protesttelegrammen gebombardeerd zich bij iedere volgen de (dagelijks gehouden) persconferentie steeds meer tegen. Tenslotte verklaarde hij in Parijs ronduit „Zweden is een mooi land; ze hebben daar vorderingen op ieder gebied gemaakt". Zijn collega Robertson zette zelfs het punt op de i door te bekennen, dat zij in Stockholm een „Zuidelijke gastvrijheid" hadden ge noten. Wij zouden deze geschiedenis kunnen vergeten, ware het niet, dat thans is ge bleken hoeVeel mensen onkundig zijn van de verschillende hulpacties van Zweden. Hetzij ons derhalve toegestaan, hier enke le (weliswaar droge) feiten op te som- Iedere Zweed, jong of oud, man of vrouw, gaf gemiddeld 500.— Kr. (Kr. 1 is f 0.75) voor financiële hulp aan door de oorlog getroffen landen I Dat is 15 pet. van het nationale inkomen gedurende 1945. Aan de Scandinavische buren als mede aan Nederland en Griekenland wer den ruim 400.000 ton levensmiddelen ge leverd. De aan de verschillende landen verstrekte credieten liepen op tot een - Een rechtbank in de Russische sector van Berlijn heeft een musicus tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een restaurant het Nazi-lied „Wir fahren gegen Engeland" op tien wijnglazen heeft gespeeld en een pro testerende politie-agent een der glazen naar het hoofd heeft gegooi^ bedrag van 1.525 millioen kroon. (De mu- liardlening aan Rusland is hierbij buiten beschouwing gelaten, maar nifet de 1Ï3 millioen, waarmede Nederiand werd ge holpen.) Door een aan Denemarken en Noorwegen verleend crediet ten bedrage van 200 millioen kroon, werd een streep gehaald. Gedurende de oorlog hebben de Zweden aan 300.000 mensen asyl ver leend. Meegeteld zijn de 80.000 kinderen, die bij pleegouders werden ondergebracht. (Het kwam nog kortgeleden voor. dat een Finse moeder haar dochter opeiste, die zij tien jaar geleden had afgestaan.) Le den van het Zweedse Rode Kruis ver strekten dagelijks warme maaltijden aan 300.000 kinderen in Noorwegen. Finland. Duitsland. Oostenrijk. Hongarije, Roe menië en Joegoslavië. Graaf Folke Ber- nadotte liet een jaar geleden zijn leven voor de vrede. Zoals gezegd, de (amper zeven millioen) Zweden slaan zich vooral tegenover vreemden niet; graag op hun borst. Maar dit dient dan toch te worden ge zegd: de Marshallhulp is er. vergeleken met hetgeen Zweden voor Europa heeft gedaan (verhoudingsgewijs) niets bij! (Nadruk verboden). De Garantiewet in de Kamer Verschenen is de memorie van ant woord op het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groepen burgerlijke overheidsdienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrek kingen. Hieraan is het volgende ontleénd. Niettegenstaande de bezwaren, welke de inhoud van het voorstel van wet bij zeer vele leden der Kamer heeft ontmoet, stemt het de regering tot voldoening, dat de Kamer zich algemeen met de strekking van het ontwerp heeft kunnen verenigen. Tegenover de verplichting, welke de niëuwoptredende souverein op zich heeft genomen om de rechtspositie van de amb tenaren-Nederlanders gedurende twee jaren na de souvereiniteitsoverdracht niet ten ongunste te wijzigen, meent de rege ring van die ambtenaren te kunnen ver langen, dat zij niet zonder gegronde re denen de dienst verlaten. Dat in het voorliggend wetsontwerp '1 militaire personeel van het Kon. Neder- landsch-Indisch Leger nog buiten be schouwing werd gelaten, wil niet zeggen, dat de regering niet voornemens zou zijn ten aanzien van dit personeel tot een ga rantie te komen. De garantiekwestie voor het militaire personeel, dat in een andere positie verkeert dan de burgerambtena ren. is onmiddellijk na de slotzitting der Ronde-Tafelconferentie ter hand geno men. Uiteenzetting over gebeurtenissen te Steenwijk en Schoonhoven. Motieven voor desertie. „Het tumult rond de Indië-deser- teurs uit Schoonhoven is ontstaan door een onjuiste voorstelling van za ken en door onbegrip", aldus ver klaarde luitenant kolonel mr J. A. Ch. van Brakel, hoofd van de mili tair juridische dienst, aan een ver. slaggever van het A.N.P. Luit.-koloncl Van Brakel noemde het geval Schoonhoven een voortbou wen op de gunstige resultaten ver kregen door een gebeurtenis In Steen wijk. In Augustus van dit jaar kreeg de overste bericht, dat er bij het 432ste bataljon infanterie, gelegen te Steen wijk, een massale desertie dreigde. Dit bataljon stond op het punt naar Indonesië te worden uitgezonden. Men verwachtte, dat zeer vele militairen niet van hun inschepingsverlof zou den terugkeren. Om aan deze desertie het hoofd te kunnen bieden, werd de gemeente- en rijkspolitie en de ko ninklijke marechaussee in de vijf Noordelijke provincies in het geheim ingeschakeld. Dit bleek een juiste maatregel te zijn, want toen na afloop van het inschepingsverlof kwam vast te staan, dat vele militairen inder daad waren ondergedoken, kon de ge zamenlijke politiemacht dadelijk tot actie overgaan: Binnen 48 uur waren 100 onderduikers gearresteerd. Overste van Brakel ging eens met hen praten. De ongedwongen gesprek ken hadden resultaat: alle honderd onderduikers beloofden op handslag, dat ze met hun bataljon naar Indo nesië zouden vertrekken. Aan de minister van oorlog werd later voorgesteld een soortgelijke pro- Bestrijding van stof-longziekten. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bestrijding en voorkoming van silicose en andere stof-longziekten, welke vooral bij steenhouwers e.d. veel voorkomen. In verband met een bepaling in de Vei ligheidswet vallen mijnwerkers niet onder het. wetsontwerp. Een algeme ne maatregel van bestuur zal deze materie verder in details moeten re gelen. Prof. ir. M. F. Visser overleden. Na een korte ziekte is te Wageningen in de leeftijd van 74 jaar overleden prof. ir. M. F. Visser, oud-hoogleraar in de landbouwwerktuigkunde, de afwatering van de bodem en de polderbemaling aan de Landbouwhogeschool. Prof. Visser verbeterde en ontwierp ve le werktuigen. De remrosmolen. een luchtbandenwagen voor het bietenver- voer; -aardappelstomers, een autotrekker, een greppelploeg en vele andere werk tuigen vormen zijn bijdrage tot de me chanisering van de Nederlandse land bouw. Kassier verduisterde 16 mille. cedure toe te passen op de 250 deser teurs die in Schoonhoven verbleven en nog niet naar de Krygsraad wa ren verwezen. Op de vraag, of er op deze deser teurs enige dwang is uitgeoefend ant woordde overste van Brakel, dat alle verhalen, als zouden de soldaten in Schoonhoven door intimidaties en be dreigingen murw zijn gemaakt naar het rijk der fabelen moeten worden verwezen. Bij het vertrek uit Schoonhoven en bij de inscheping op de Zuiderkruis weigerden alsnog resp. 11 en 21 mili tairen. DE MOTIEVEN. De Zuiderkruis was echter nauwe lijks vertrokken of 13 man kregen spijt over hun weigering en wilden alsnog vertrekken, doch een poging om hen alsnog de Zuiderkruis te la ten achterhalen is mislukt. Deze nieuwe maatregel ten aanzien van de deserteurs heeft verscheidene ondergedoken deserteurs doen beslui ten zich aan te melden, zodat hun aantal thans nog 155 is, onder wie 40 zg. principiële dienstweigeraars. Het is nog niet bekend, of hun be zwaren door de minister van oorlog zullen wrden erkend'. Onder de res terende 115 deserteurs bevinden er zich 60, die na een nauwgezet onder zoek ongeschikt zijn bevonden voor de dienst in de tropen. Er blijven dus nog 55 gevallen over, die ieder afzonderlijk nog bekeken moeten worden. Wat is nu de oorzaak geweest van deze deserties? Overste van Brakel noemde een aantal oorzaken op: een sterke ouderbinding, een grote bin ding aan de streek, waar de soldaat geboren en getogen is, en ook vrees voor wat hem in dat verre Indonesië zou kunnen overkomen; deze gevoe lens doen zich het sterkst voelen bij soldaten uit de Noordelijke provincies. Het percentage deserteurs uit poli! tieke overwegingen is uitermate ge ring. De officier van de Arnhemse Recht bank, mr. de Vries, eiste Dinsdag 'n gevangenisstraf van twee jaar met aftrek wegens verduistering tegen de voormalige kassier van de Rot- thm. Caiwïni gedoodverfd als de toe- terdamse Bankveremging te Arnhem, ]i0mstige premier van Australië, in- Dr a nR" dien Labour de overwinning zou heb ben behaald. Zijn verontwaardiging Het Wereldgebeuren Australië draait om De zwaai naar rechts in Australië en de daaruit gevolgde algehele wij ziging van het bewind zal zeker niet zonder uitwerking blrjven op de be trekkingen tussen het Britse Domi nion en ons land. Die betrekkingen waren als gevolg van de Indonesische kwestie de laatste jaren aanzienlijk bekoeld. Genoegzaam bekend is, dat de Australische vertegenwoordigers ter Verenigde - Naties zich steeds vurige pleitbezorgers hebben be toond van de Republiek en zich her haalde malen heftige uitvallen tegen de politiek van de Nederlandse rege ring veroorloofden. De minister van buitenlandse zaken, dr. Herbert Evatt, een van de belangrijke figu ren in de V.N., had daarby de lei ding. Een fel tegenstander van het Ne derlandse beleid was ook de minister van Immigratie en Voorlichting, Ar- H. A. E. H. Verdachte had als kas sier bij genoemde bank een bedrag van 16.000 gulden verduisterd. De verdediger oefende crit.iek uit op de schrale wijze waarop deze kas sier, door wiens handen 7 a 8 ton per dag ging, werd gesalarieerd. De raadsman wilde een gedeeltelijk voorwaardelijke straf aanbevelen. ■Engelands dollartekort wordt minder. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat in het derde kwartaal van dit jaar het dollartekort van Engeland met 78 millioen dollar is verminderd en dat van het gehele sterlinggebied met 106 millioen dollar. Vroegere Franse held bij verstek veroordeeld. Georges Scapinï, eertijds ambassa deur der regering van Vichy voor aangelegenheden betreffende krijgs gevangenen, is Dinsdag bij verstek tot vijf jaar dwangarbeid en ver beurdverklaring van bezit, alsmede tot nationale onwaardigheid veroor deeld. De 56-jarige blind geworden held uit de eerste wereldoorlog werd beschuldigd van „demoralisering van krijgsgevangenen, waardoor hij - de doeleinden van de Duitsers diende". 57. De Wembley Rovers, hadden de leiding ge nomen met 20, maar met hun meerderheid in het veld was het eensklaps uit. Het fantastische doel punt dat Jimmy zo onverwachts had gemaakt, had hen helemaal van streek gebracht. En nu was het de beurt van Wallmill Albion op het doel van de tegenpartij af te stormen. De eerste de beste aan val had reeds een doorbraak tengevolge, zodat hun kaalhoofdige middenvoor Joe Green als een dolle stier op Jimmy kwam afstormen. Hij nam de bal mee tot in het doelgebied..... over het geval van de Indonesische mevrouw O'Keefe, wier uitwijzing door het Hooggerechtshof teniet werd gedaan, is groot geweest. Dat was ook een van de redenen, waarom van Australische zijde weinig werd gedaan om immigranten te werven onder de in Indonesië gedemobili seerde troepen. Zijn plaats is ingeno men door mevrouw Lyons, weduwe van een van Australië's vroegere pre miers. De oppositie tegen Labour was her haalde malen niet zuinig met critiek op de houding van de regering je gens Nederland. Dat doet thans een wijziging verwachten, temeer daar de Indonesische kwestie als punt van wrijving thans uit de weg is geruimd. Bij de beoordeling van dr. Evatt's optreden mag niet worden vergeten, dat Australië een natuurlijk belang heeft bij orde en rust in Indonesië en vriendschap met de jonge sou- vereine staat. Dat belang verhindert niet een af wijkende houding van Australië ten opzichte van Nieuw-Guinea. De cor respondent van de Chr. Science Moni tor te Sydney berichtte deze week in een artikel, dat het ter R.T.C. geno men besluit om de beslissing over de definitieve status van Nieuw Guinea uit te stellen voor een groot deel toe te schrijven is aan de aan drang van Amerikaanse en Australi sche zijde. In Australië is men van mening, dat Nieuw Guinea voorlopig beter onder contróle van het Westen kan blijven. In het parlement te Canberra wa ren ongunstige reacties merkbaar, toen het er op begon te lyken, dat Nieuw Guinea tot het gebied der R. I.S. zou gaan behoren. In sommige kringen werd reeds gesproken over een „annexatie" van het gebied, liever dan dat men het van Nederlandse in andere handen zag overgaan. Zulk een annexatie is natuurlijk volstrekt onmogelyk. Te verwachten valt echter, dat de Australiërs de Nederlandse bezits rechten op het eiland krachtig zul len steunen tegenover mogelyke eisen van anderen. De oorlog in de Stille Oceaan heeft te duidelijk het strategische belang van Nieuw Guinea aangetoond dan dat Australië onverschillig kan blij- ven over de toekomst van het gebied. Aldus het oordeel van een Ameri kaans journalist, dat opnieuw aan toont hoezeer de kwestie Indonesië internationale aspecten heeft en hoe weinig ze als een puur binnenlandse aangelegenheid kan worden be schouwd. Dat zullen straks ook de leiders van de RIS merken, als ze hun eisen op de aanhechting van Nieuw Guinea by de RIS herhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3