Nieuws uit Zeeland LEZERS SCHRIJVEN DE ZWARTE ORCHIDEE L. ANDERSON KAMPIOEN VAN ZUID-NEDERLAND Voor dames van de eerste klas STEMMEN UIT DE PERS DE VLISSINGSE STRATEN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 ONZE DAMRUBRIEK De beslissende partij met de Limburger Hassink. Bij het ingaan van de tweede ronde van dit kleine, snaar belangrijke tour- nooi, stonden de drie deelnemende provinciale kampioenen van Limburg, Noord.Brabant en Zeeland nog gelijk met elk 2 punten. Was men in 't alge meen wel geneigd de Zeeuwse kam. pioen op grond van de reeds ge speelde partijen de beste kansen op de eindoverwinning toe te kennen, weinigen zullen echter verwacht heb ben, dat jl. Zondag reeds de beslissing ten gunste van onze vertegenwoordi ger zou vallen. Zowel de Brabander van Rijen als de Limburger Hassink moesten het onderspit delven. De nog te spelen partij v. Rijen— Hassink is slechts nog van belang voor de bezetting van de tweede plaats. Indien Anderson n.l. geen ge bruik zou maken van het aan de titel verbonden recht, om deel te nemen aan de voorronde van het kampioen schap van Nederland 1951, dan treedt de tweede aankomende in diens rech ten. Hieronder volgt de beslissende par tij tussen; Wit: L. Anderson. Goes. Zwart: A. Hassink, Heer (L.) Gespeeld te Tilburg 4 December 1949. 1. 32—28 18—22 2. 37—32 12—18 3. 41—37 7—22 4. 46—41 1— 7 5. 31—26 18—23 6. 34—29 23X34 7. 40X29 20—25 9. 31—27 22x31 11. 29X20 25X14 8. 37—31 14—20 10. 26X37 20—24 12. 45—40 13—18 Het gehele verdere verloop van de partij iegt zwart een hardnekkige voorliefde aan de dag voor een flank- spelpartij. Daar wit hiervan dank zij de partij uit de le ronde op de hoogte was, kon hy zijn spel hiernaar regelen. Het is een tactische fout om zich reeds in het begin van een partij te „verklaren". Men dient zijn tegen, stander zo lang mogelijk in het onze kere te houden van de eigen bedoelin. gen 13.36—31 9—12 14. 41—46 4—9 15. .5045 18—22 Zwart's 14e en 15e zet vallen abso luut niet met elkaar te rijmen. 1822 betekent immers flankspel, in welk genre de schijf op 4 de functie van kroonschyf vervult. Wij rekenen het zonder reden verplaatsen van deze schijf dan ook tot een zondigen tegen de elementaire begrippen van een flanlcspelpartij. In dit verband moet de 16e zet van wit dus ook niet tot de sterkste voortzetting gerekend wor. den. 16. 31—27 22X31 17. 36x27 17—21 18. 40—34 19—23 19. 28x19 14X23 20. 33—28 13—18 21. 28x19 18—22 22. 27X18 12X14 23. 32—28 9—13 Wit beheerst nu het centrum en de constructie van de stellingen voor het middenspel wordt tl' 0 s een kwestie van techniek. 24. 34—29 7—12 25. 39—33 12—18 26.44—39 8—12 27.49—44 11—17 Zwart hecht wel zeer weinig waar de aan de ontwikkeling van zijn lin kervleugel en denkt zijn heil uitslui tend te kunnen vinden in een moge lijke aanval over rechts. Zonder steun van de linkervleugel is dit echter niet mogelijk. 28. 37—31 2—7 29. 31—26! 7—11 30. 4440 1822 (voor de 4e maat 1822 weliswaar consequent, maar weinig kansgevend) 31. 40—34 38 32. 45—40 14—20 33. 35—30 20—24? Zwart gaat hiermede schijfverlies tegemoet. De zwarte positie is overi gens slecht te noemen. Zie onder staand diagram: stand na. 33. 35—30! Hassink Anderson 34. 30X19 13X24 35. 29X20 15X24 36. 28—23 22—27 37. 40—35 27—32 38. 38X27 21X32 39. 34—30 17—22 40. 30X19 H—17 41. 39—34 6—11 Zwart heeft nu definitief een schijf verloren en verlies van de partij zal niet meer te keren zijn, daar de stand ook kwalitatief voor zwart verloren is. 43. 42—38 33X42 45. 19X8 12X3 47. 35—30 5—10 42. 33—28 22X33 44. 48X28 8—13 46. 34—29 30—14 48. 29—24 10—15 50. 24—19 8—12» 52. 25—20 4—9» 49. 30—25 3—8* 51. 19X10 15X4 53. 20—15 en zwart staakt de hopeloze stryd. (door onze mode-medewerkster). Hier heeft U weer zo'n eenvoudig De Langeviele-buitenbrug te Middelburg. By de rondvraag tydens de raads vergadering van Middelburg, die Maandag werd gehouden, pleitte de heer B. A. Hesselink (WDj er nog maals voor de afbraak van de twee woningen aan de Seissingel bij De Griffioen ongedaan te maken. j (Voorz.„De afbraak is al begon- j patroontje, dat vele mogelijkheden nen"Hij meende voorts, dat „Ge- biedt om van oud nieuw te maken, meentewerken" wel wat royaal metHet bestaat uit een bolero met materialen omspringt; dit is geble-knoopsluiting op de rug, waaraan 'n ken by de uitbreiding van de kleed-rokje gezet is, dat behalve een glad lokalen op het sportterrein en uit j baantje van voren vier baantjes de dakconstructie van het trans for- i heeft, die ingerimpeld of in kleine matorhuisje bij de Stationsstraat. Deplooitjes verdeeld aan de bolero ge wethouder toonde echter aan, dat in zet zijn. De onderkant van de mouw het laatste geval v£n overdreven voorziet van een splitje om hem luxe geen sprake is. 1 daarna ingerimpeld tussen een 3 cm. De heer J. S. Hoek (AR) wees op boordje op polswydte te naaien. De de gevaarlijke verkeerssituatie bij de i mouw wordt over <je kop even in- Langeviele-buitenbrug en was ge- gehouden en naad op naad vallend porteerd 'voor het aanbrengen vaningezet. Het kx-aagje van dubbele trottoirs aan de buitenzyde van. de I stof naait U onder een schuin bies- brug, zodat het wegvak lean wor-1 je in de halsopening. Het rechtse den verbreed. Ook vond hij, dat de jurkje heeft een bolero van afste- ophoging met zand by de nieuwe wo- j kende stof. Als U ook de mouwen ningen op 't Zandt slecht geschiedt: jvan deze stof maakt, krygt U weer het niveau is te laag. De weth. zeg-,een ander ideetje, dat zeker niet de toe, dat daarop zal worden ge- 1 minder leuk is. Heeft U een ruitje let. De voorz. deelde mede, dat de of een streepje, dan kunt U b.v. bij verbetei'ing van de Langeviele-bin- j de bolero of het voorbaantje de stof nenbrug op het programma staat in een andere richting laten lopen, voor 1951. Mettertijd zal er een voor stel komen om de nieuwe brug be ter gelegen te doen zijn ten opzich te van het Domburg s Schuitvlot. Eind 1950 zal de lelyke, het uitzicht benemende loods bij de buitenbrug worden opgeruimd. De heer A. Flipse (CH) vond het ongewenst, dat er steeds meer bo denwagens op de Markt verschijnen. De voorzitter antwoordde, dat be gonnen is met de egalisatie van het terrein, waarop de Bodenplaats is geprojecteerd. De heer J. Wondergom (CH) vroeg, wanneer de telefoon cellen eindelijk weer eens zullen worden ingericht, waarop hij ten antwoord kreeg, dat P.T.T. er nog feen materialen voor heeft. Nadat e heer M. Wattel (AR) de aan dacht van het college had gevestigd op enige niet functionnerende lan taarns en de heer L van Loo (Arb.) had opgemerkt, dat twee van de vier Stadhuisklokken nog steeds de dienst weigeren, werd de vergadering ge sloten. Voordat de voorzittershamer weid neergelegd, wenste waarn. bur gemeester J. W. Kögeler de aanwe zigen een gezegend Kerstfeest en 'n gelukkige jaarswisseling toe. ENQUëTE ZONDER EINDE. „De Maasbode" weet het werk van de Parlementaire Enquêtecommissie heel wel te waarderen, maar heeft daarnaast ook nog al wat critiek: „Als men dan al lezende verzeild raakt in de minutieuze onderzoekingen, die de enquêteurs hebben ingesteld, dan vraagt men zich af of de commissie, die hier aan het werk is geweest, niet in een soort drijfzand is terecht gekomen. Wat zou er, als men vergelijken mag, wel niet voor de dag komen als een dergelijk on derzoek werd ingesteld naar het beleid van de huidige departementale ambtelij ke instanties? Hier worden zaken aan het licht gebracht, die toch waarachtig niet alleen kenmerkend zijn voor deze Lon- dense periode. Hiervoor moge de Enquê te-commissie zich dus hoeden. Een zo uitgebreid onderzoek, als de ijverige leden der Enquête-commissie thans instellen, kan op deze wijze voort gezet. nog wel enige jaren in beslag ne men. Zeer tegen de bedoeling in overigens van de T%veede Kamer, die aanvankelijk haar fiat slechts voor één jaar aan de enquête wilde geven, maar nu reeds het derde zag ingaan voor de commissie, die, indachtig het woord, dat de eetlust al etende komt, blijkbaar moeite heeft zich de nodige beperking op te leggen en van wier arbeid het einde nog in geen drie jaren schijnt te verwachten". Vlaams congres te Brussel. Zaterdag en Zondag is te Brussel het algemeen Vlaams congres gehouden, ge organiseerd door de grote Vlaamse ver enigingen zoals het Vermeylenfonds, het Davidsfonds. het Vlaams Economisch Ver bond en het Willemsfonds. Een aantal sprekers hield referaten over diverse onderwerpen, waarbij steeds in het licht werd gesteld, dat een sterk en gezond Vlaams bewustzijn noodzake lijk is om achterstelling te voorkomen of ongedaan te maken. Leo Lindemans noemde in een lezing de stad Brussel een olievlek van ver fransing. Het aantal taalinspecteurs in Brussel diende verhoogt en het aantal lesuren in het Nederlands aan de Brussel se scholen diende uitgebreid te worden. In het andere modelletje is vol- fens het stippellijntje in de voor aan een vestje van andere stof ge maakt, dat met kleine knoopjes ge garneerd is. U zoudt ook het hele voorbaantje in de kleur van het kraagje kunnen nemen. Is het jurk je geheel van dezelfde effen stof (2,10 M. van 90 breed), dan staat het heel aardig om de bolero een geborduurd randje te geven of er gekleurd band langs te stikken. Een zelfde versiering kunt U dan ook op de zakjes en op de rok aanbrengen, een c.M. of acht vanaf de onder kant. En natuurlijk kunt U naar dit patroon ook een los bolerootje met lange mouwen maken, dat wat meer warmte geeft aan een jurkje of bloesje met korte mouwtjes. Goes KON. NED. MIJ. V. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Maandagavond vergaderde in Slot Osten- de de afd. Goes e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde onder voorzitterschap van de heer K. Goud zwaard. Medegedeeld werd dat de twee daagse excursie naar Heemstede doorgang zal vinden. Men zal de gast zijn van de afd. Heemstede, die op haar beurt in April naar Goes komt en na hier bij de leden overnacht te hebben, een bezoek aan de Gentse Floraliën zal brengen. De voorzitter hield daarop een inlei ding over windschermen. Hij zette hierbij uiteen, dat een goed windscherm verant woord is voor het bedrijf zowel als voor het landschapsschoon. De meest gebruik te boom is de populier. Dikwijls ontsiert deze hét landschap, doch de fout ligt dan bij de fruitkweker. De bomen worden te dicht geplant en men wil te vlug rooien. Op deze wijze wordt een palisadeomhei- ning verkregen. Wanneer wijder geplant wordt en men zorgt voor flinke vertakte planten, dan krijgt men een dichter wind scherm en bovendien komt dit ten goede aan het landschap. Voor windscherm zijn voorts te gebruiken elzen, wilgen en voor al ook de ieD, met name de steeniep, mits met zorg opgekweekt. Is dit het geval, dan zal ook geen iepenziekte optreden. Na enige bespreking, werd bij de rond vraag besloten een tweetal sprekers uit te nodigen om voor de afdeling, zo mogelijk in combinatie met andere verenigingen, een lezing te houden. NED. VERENIGING VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Maandagavond vergaderde de afdeling Goes van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden onder leiding van de heer A. de Lange. Medegedeeld werd. dat de jaarvergadering van de vereniging op 12 en 13 Mei 1950 te Putten zal wor den gehouden. Vervolgens behandelde de heer G. Pauwe het onderwerp: „Het vraagstuk de eigendom". Duidelijk zette spr. uiteen de standpunten van de absolute eigendom, van de bestrijders van de eigen dom, maar ook dat van Calvijn, die meer de rentmeestersgedachte op de voorgrond stelde. De Chr. vakbeweging stelt zich zo wel tegenover hen, die de absolute eigen dom leren als tegenover hen, die de priva te eigendom willen afschaffen. Zij wil zich laten leiden door de Heilige Schrift, die ook hier algemene richtlijnen geeft. Vandaar ook, dat zij opkomt voor over leg en medezeggenschap. Op deze inleiding volgde een interes sante bespreking. Nadat de propaganda was besproken de afdeling telt thans, de leden tc Zierikzee niet meegerekend 78 leden werd de vergadering gesloten. DRIE DAGEN VOOR EEN WONING. Maandag zijn de sleutels van de laatste acht woningen op de Weidjes te Goes aar. de toekomstige bewoners uitgereikt. Hier mee is het gehele complex van 130 ar- beiderswoningen en 38 middenstandswo ningen opgeleverd. In totaal werd aan de bou\y van de 168 woningen 511 dagen ge werkt, d.i. dus ongeveer 3 dagen voor één woning, AANRIJDING. Maandagmorgen omstreeks half negen is in de Wijngaardstraat te Goes ter hoog te van het Boekhoudbureau, het 14-j. meisje V., uit Yerseke, door écn post auto aangereden. Het meisje dat hierbij vermoedelijk een gebroken sleutelbeen opliep, is per auto naar het ziekenhuis St. Joanna overge bracht. Waarde VERKOOP GING NIET DOOR. Ten overstaan van Notaris Van Dissel uit Goes zou in Waarde een aantal woonhuizen met schuur en di verse percelen bouwland publiek ver kocht worden op verzoek van de fa milie Van Fraassen. Op het laatste moment werd echter besloten huizen, schuur en bouwland onder familiele den te verkopen. De vele belangstel lenden en adspirant-kopers moesten teleurgsteld naar huis terugkeren. OUDERAVOND. Donderdagavond werd in de open bare lagere school een ouderavond gehouden onder voorzitterschap van de heer A. Blok. De aftredende be stuursleden de heren A. Blok en H. Sehrier werden herkozen. Leerlingen uit de hoogste klassen zongen een aantal liederen. In d epauze werd 't werk van de schoolkinderen in ogen schouw genomen en nadien vermaak te men zich met hersengymnastiek door jong èn oud. NOORD-BEVELAND Kortgene Vrijdag had in het gemeentehuis te Kortgene de aanbesteding plaats van het herstel van de kaaimuur langs de Oost zijde en het leveren en aanbrengen van een betonbeschoeiing vóór de houten be schoeiing langs de Westzijde en vóór een gedeelte van de kaaimuur langs de Zuid zijde van de haven te Colijnsplaat, met bijkomende werken. De ramingssom bedroeg f 95.400. De inschrijvingen luidden als volgt 1 Fa. A. Verhagen, Breda, f 90.200, 2 Th. Blijlevens. Made (N.B.) f 91.875. 3 A. v. d. Straaten, Hansweert i 94.000.—-; 4 N.V. van Splunder's Aanneming Mij, Ridderkerk f 94.200.—; 5 J. D. Janse, Co lijnsplaat f 94.400.—; 6 en 7 L. v. d Klip- pe. Vllssingen en J. A. Leijs. Kapelle (Z- B.) f 95.000.—: 8 N.V. Visser en Smit, Pa- pendrecht i 95.850 9 A. J. Blijlevens, Breda, f 96.300.—; 10 W. J. de Bruijn. Ter- neuzen. f 97.000.—; 11 Fa. Lindenberg, Vllssingen, f 97.500.—; 12 en 13 N.V. Aann. Bedrijven van Dongen en v. Hoven, te Dordrecht en Fa. Rietveld en Verdoorn, Papendrecht 97,900.—: 14 W. de Wijs, Made, f 98.000.— 15 J. Hoogesteger, We- meldinge, f 98.990.—; 16 Gebrs. Kievit. Co lijnsplaat. f 99.250.—; 17 J. M. Dekker, Brouwershaven, f 99.900.18 T. Bakker, Rotterdam, f 101.000.—: 19 Aannemersbe drijf D. Verstoep, 's Gravenhage, f 1C2.500; 20 A. C. van Hee, Kamperland, f 103.500; 21 T. A. Swets. Hansweert. f 103.700.— 22 A. v. d. Werf, St. Maartensdijk f 100,800.' „KORTGENE WON MET 5—1 Zondag speelde het eerste elftal voor Kortgene voor de competitie le klas Z.V.B. tegen de Noormannen I. De wedstrijd was nauwelijks begon nen, of de bal lag reeds achter de Kortgene-doelman (01). Hierna kwam Kortgene opzetten en na 10 minuten spelen scoorde linksbinnen Eversdyk de gelijkmaker. Midvoor Kramer zorgde er voor dat de thuis club met de rust een 21 voor sprong had. Na de rust was Kort gene veel sterker en door Verwei en Eversdijk werd de stand op 41 ge bracht. Enkele minuten voor het einde bracht Eversdijk de eindstand op 51. Kats UITVOERING „EXCELSIOR". De muziekvereniging „Excelsior" te Kats gaf Vrijdag- en Zaterdagavond een uitvoering in café „De Vriendschap". In zijn openingswoord dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun medewerking aan de onlangs gehouden bazar. De op brengst hiervan was f 1700.Na het muzikale gedeelte werd het blijspel „Het spook van de vrijburcht" opgevoerd. Tot slot was er een gezellig bal. Niet in zo'n slechte toestand. By de behandeling van de Vlis- singse gemeentebegroting 1950 in de afdelingen van de gemeenteraad heb ben een aantal raadsleden aandacht gevraagd voor de slechte toestand waarin sommige trottoirs, rijwielpa den enz. verkeren. B. en W. antwoordden daarop het volgende Naar onze mening verkeren voor een geteisterde stad als Vlissingen, 1 waarin alle Straten, trottoirs enz. zonder uitzondering hebben geleden, deze niet in zo'n slechte toestand. De hele stad zou feitelijk hebben moeten worden herstraat, en dat kan in enkele jaren niet gebeuren. Bo vendien zouden daarvoor niet vol doende straatmakers te krygen ziin. Omdat klinkers veel duurder zijn dan tegels, worden in de trottoirs, waar de klinkers moeten worden herstraat, deze vervangen door te gels. Dè'klinkers worden dan in stil le straten gebruikt. Hierdoor ver krijgt men prettiger te belopen trot- Bebossing en herverkaveling. Naar aanleiding van het ingezon den stukje over „Herverkavelings leed" zou ik het volgende willen op merken Waarschynlyk kent U de groteske onzin en willekeur, die in het bebos singsplan' tot uiting kwamen» niet. De minister van Landbouw heeft bij zijn begroting nog gezegd, dat er minstens 60% meer geproduceerd moet worden; men geeft milliocnen uit voor inpoldering en maakt milli- oenen plannen voor verdere inpolde ringen; en hier op het toch reeds zo zwaar getroffen Walcheren gaat men een 40 ha cultuurgrond onbruikbaar maken en aan de productie onttrek ken! En niet alleen aan de productie onttrekken, maar er nog een aanzien lijk kapitaal insteken, dat nooit rente zal opbrengen! Meer dan schande! Het is dat de mensen hier nu een- fEUILLïTON 67 In ongeveer een half uur waren zij de muur geheel rondgelopen tot de plek, waar de rivier de kloof iix de noordwestelijke hoek verliet. Hier waren grote rotsblokken naar bene den gestort, die de uitholling nog groter maakten. Toen zij over de ge vallen blokken heen klauterden, zagen zij verschillende tunnels, die, zo als duidelijk bleek, vroeger tot ri vierbedding hadden gediend. Op de plek, waar zij de huidige rivier be reikten, ging die brullend een grote zwarte opening in. Zy gingen langs de rivier terug en bereikten weer hun nutteloze mand. Zrj waren nu moe en zeer beangst geworden. Ondanks de kilte, die er heerste, liep het zweet hen langs het gezicht. Hugh veegde zich het voorhoofd af, waarbij hy het stof op een grotes ke manier over zijn gezicht smeerde. „Dit is heel wat lastiger, dan ik dacht. We zitten als kakkerlakken in een kom. We kunnen er niet uit klimmen". Toen wees hy naar de tunnel van de rivier en de lage gapende mondin gen er vlak by. „We hebben nog één kans. Ergens moet die rivier in de open lucht uitkomen en we moeten trachten het stroomverloop te vol- door ALLAN S WIN TON gen. Gelukkig, dat we toortsen heb ben". Het touw opzij werpend, dat de mand bedekte, haalde hy er zes in elkaar gedraaide toortsen uit. „Dan is het touw er nog. Dat brandt zo no dig ook wel. We zullen alles meene men, wat we maar dragen kunnen. We zullen misscnien moeten klimmen en dan kan het ons van dienst zijn. En in het ergste geval kunnen we, als we in het duister terecht komen, het lichte touw gebruiken, om onszelf aan elkaar vast te binden". HOOFDSTUK XIV Mary werd uit een onaangename droom wakker met een gevoel van acuut ongemak en zwarte duisternis. Aan haar ene zijde hoorde zij het ge snurk van Sam en aan de andere kant het onrustige gemomp.el van Hugh. Gedurende twee dagen hadden zy by het vage, walmende licht van brandend touw, als mollen het laby rint van holen ey tunnels doorzocht. Zij waren begonnen langs een strook, die naast de rivier liep, maar daar de tunnel zich vernauwde, waren zy er al spoedig toe gedwongen een droge rivierbedding te kiezen. Het was vaak een steile klimpartij, terwyi de zol dering vrij laag was en de rotsen scherp en verward dooreen lagen. Terwijl zij in het onzekere licht daar tussen door klauterden, werden hun handen en knieën geschaafd en ge wond. Voor zij ditmaal waren gaan slapen, hadden zij een lage steil op lopende schacht verlaten en waren ergens binnen gekomen, wat zij, te oordelen naar het weerkaatsende ge luid, wisten, dat een grote grot was. En toen was het voor de tweede maal, sedert hun opsluiting, nacht geworden. Mary lag op ruwe kale steen. Zij werd gekweld door honger en zij was koud tot op haar gebeente. Om haar warm te houden waren de mannen begonnen met in het begin van dc nacht dicht tegen haar aan tedrin- gen, maar in hun onrustige slaap hadden zy zich door verschillende be wegingen van haar verwijderd, waar door zij de vochtigde koude lucht vrij spel lieten. Toen zy trachtte zich om te keren, bewoog haar styve arm zich 'n beet je onhandig en raakte Sam aan. Zijn stem zei onmiddellyk: Slaap je niet?" „Hét is te k-koud!" „Kom dichter tegen my aan. Je moet rusten". „Rusten!" riep zy spottend uit. „Hoe laat is het?" Wakker geworden door hun ge praat, zei Hugh; „Het is half vier. Wat is die rots verduiveld hard! La ten we hopen, dat er goud of zoiets in zit. Schuif dicht tegen Sam aan en ik zal dan weer tegen jou aandringen. Je moet slapen". „Neen, laat me alsjeblieft. Het is hopeloos. Laten we maar verder gaan. Dan worden we tenminste warm". (Wordt vervolgd) maal maar alles „nemen", maar woonde hier een ietwat meer gepas- sionneerde bevolking, dan kwam er opstand. Het mannetje, dat zich voor de ploeg gooide, die zijn landje zou verwoesten, kon niet anders, want hij is oud en zwak. Maar als hij sterk was geweest en zich van een wapen had voorzien, waren er wellicht on gelukken gebeurd. En aan wie dan de schuld? Het ingezonden stuk had op de voorpagina behoren te' staan met vette letters en grote kop, want het is oneindig belangryker dan byv. de nieuwe kampioen voordammen! die wel grote letters krijgt. Als U Uw plicht verstaat, dan komt een geroutineerd journalist deze zaak eens onderzoeken en kij ken, hoe hier levensgeluk wordt ver stoord, hoe hier onrecht staat te ge schieden en hoe onze belastinggelden hier worden weggesmeten. En in de eerste plaats de toekomstige slacht offers horen en hun gemoedstoestand peilen. Zoutelande W. MAAS Werkloosheid. De werkloosheid is weer actueel ge worden. Van verschillende zijden en ook door onze Regering, wordt getracht om deze kwaal zoveel mogelijk te beperken. Zo is er thans bij één onzer Ministeries1 besloten en reeds tot iiltvóering gebracht om alle in dienst zijnde ambtenaren op 55-jarige leeftijd te pensionneren. Door deze maatregel wordt voorkomen, dat jongere - ambtenaren, die later bij de dienst gekomen zijn, ontslagen zouden worden. Dit is zeer juist gezien. Maar de uitwerking van deze maatre gel is in vele gevallen averechts, want in plaats van hun pensioen te gaan genieten, trachten zc er een „baantje" bij te krij gen. Een gevolg hiervan is. dat de men sen. waaronder ook vele jongere met een gezin, die momenteel zonder werk lopen, hiervan de dupe worden. Thans is het zo, dat waar een dertig jarige om werk komt vragen, hij wordt afgescheept met de boodschap: te oud! Maar men neemt wèl een gepensionneerde in dienst. Zo zijn mij gevallen bekend waarbij een gemeentelijke instelling te Middelburg een gepensionneerde als kwi tantieloper heeft aangesteld op een sa laris van f 45.— per week! Een andere gepensionneerde (met een goed pensioen!) werd tewerkgesteld bij een particulier bedrijf als schrijver op een salaris van 40.per week. Een ander geval betreft een persoon, die als portier bij een semi-overheidsbe- drijf, eveneens te Middelburg werd aange nomen. Zo zou ik door kunnen gaan. Op deze manier werkt men de werk loosheid in de hand. Is dit nu ook niet een vraagstuk dat de aandacht van de rege ring eist? Zou het Gewestelijk Arbeidsbureau hier niet ingeschakeld kunnen worden? Of is dat ehen'iik overbodig? Men zou het haast gaan denken. Een belanghebbende. toirs terwijl het tevens veel goed koper is. Het ligt in het voornemen de Wal- straat tengevolge van het daarover gaande zware verkeer, te herstra ten. Voor zover de post onderhoud het toelaat, is het gewenst een deel van de oude keien te vervangen door klinkerkeien.. De oude keien worden elders weer nuttig gebruikt. De oprit van de Boulevard de Ruy- ter is verzakt tengevolge van het maken van een damwand in de Voorhaven. Hierover zal een platte laag klinkers in metselspecie wor den aangebracht, doch veiligheids halve moet hiermede worden ge wacht tot enige zekerheid bestaat dat geen nazakking meer plaats heeft. Zou deze deklaag zyn aange bracht direct na. het in orde bren gen van de Boulevard, dan zou dit dek zeker weer zyn gescheurd. In tussen is reeds een voorlopige voor ziening getroffen. Naar wij van de Rijwielpadvere niging vernemen, zyn de voorberei dende werkzaamheden voor het her stellen van het rijwielpad Vlissingen Zoutelande zover gevorderd, dat. naar wy hopen, nog deze winter tot uitvoering van dit werk zal kunnen worden overgegaan en dat alsdan 't rijwielpad omstreeks Mei 1950 voor het rywielverkeer heropend zal kun nen worden. B. en W. hebben besloten het pleintje HobeinstraatPaul Kruger- straat tot plantsoen te bestemmen. Wat betreft het herstel van de Oude Vlissingse weg merken B. en W. op, dat het by de gemeente in onderhoud zynde deel van deze weg zal verdwynen als de nieuwe rijks weg gereed komt. Het is dus niet verantwoord grote bedragen aan dit weggedeelte ten koste te leggen. /iissingen KERSTNACHTDIENST. Als een novum zal door de Vrijzinnig Hervormden op 24 December te 23 uur in de Engelse Kerk een Kerstnachtdienst worden gehouden. Dostkapelle REVUE LJ.G»Z.P.M. Zaterdagavond gaf de L.J.G. en Z.P.M., afdeling Oostkapelle en Om geving een revue-avond in het ver enigingsgebouw onder leiding van de heer P. Louwerso. Als regisseur voor deze avond trad op de heer J. v. d. Berge uit Sérooskerke. Na opening en het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus werd het rijk gevarieerde programma af gewerkt, o.a. kleine schetsen, decla maties, tableaux, enz. Ook volksdan sen werden ten beste gegeven. Jammer dat er voor deze avond zo weinig belangstelling was. De heer P. Louwerse bracht aan 't einde dank aan spelers, donateurs en belangstellenden. De avond werd besloten met het. zingen van „Wien Neêrlands Bloed". Gapinge De Jongelingsvereniging op Geref. Grondslag „Onze Hulp is in dc naam des Heeren" te Gapinge vierde haar 55-jarig bestaan. De voorzitter opende met gebed. Hierna volgden de verslagen van secreta ris en penningmeester, afgewisseld door voordrachten. De heer W. Goedbloed hield een inleiding over „De jeugd cn haar toe komst". Voorts werden tal van felicita ties uitgebracht, waarna de bibliotheca ris zijn verslag uitbracht. De verdere avond werd doorgebracht met een voor drachtenwedstrijd, een pantomime en een toneelstuk in vier bedrijven „Nynke". Ds. van Wouwe eindigde met dankge bed. Kleverskerke DE HEER MARTEIJN NEEMT ONTSLAG. De heer W. Marteijn te Kleverskerke. die onlangs is herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. kerk te Kleverskerke, heeft voor deze benoeming bdankt. Ook als koster, klokkenist, grafdelver en ver zorger der graven heeft hij bedankt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4