N NIEUWS UIT ZEELAND SULTAN HAMID KOMT MET EEN DELEGATIE NAAR NEDERLAND d EXPOSITIE BEZIGE HANDEN IN MEI '59 IN MIDDELBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 Zijn benoeming tot Hoge Commissaris wordt verwacht. Moh. Hutta en vele der niemv benoemde ministers van de R.I.S. zijn Dins, dagmorgen le Batavia aangekomen. Moh. llatta deelde mee, dat Mi op 23 December met »*en kleine delegatie naar Nederland zal vertrekken voor dc overdracht der Souvereinltelt. De delegatie omvat o.a. Sultan Hamid, prof. Supor.;o, dr. Sukiman en dr. Suparno. Eerst na de overdracht zal een Hoge Commissaris der R.I.S. in Neder- land worden benoemd. Gezaghebbende kringen te Djocja hebben aan Aneta medegedeeld, dat z'y de benoeming van Sultan Hamid tot Hoge Commissaris in Den Haag verwachten. «t-«zonden mededeling), Mijnhardtjes: de cachet, Anak Agung verklaarde aan Ane ta. dat hij tevreden was over de kabinetsformatie. „De opdracht van de president om een nationaal pro gressief zakenkabinet te vormen met inachtneming van de wensen der po litieke partijen kon met succs wor. den uitgevoerd". Hij zeide, dat er drie delegaties der R.I.S. bij de souvereiniteitsoverdracht optreden, nl. één te Amsterdam, één te Batavia, bestaande uit de Sultan van Djogja. Anak Agung en Moh. Roem, en de derde delegatie te Djocja. Naar verder in Batavia verluidt, zal Sharir gepolst worden voor de por tefeuille van Buitenlandse Zaken, die tijdelijk aan Hatta is toegewezen. PROGRAMMA De eerste regering van de R.I.S. heeft onmiddellijk na haar vorming een programma bekend gemaakt, dat uit 7 punten bestaat. Het omvat: le. Een reorganisatie van het KNIL en de vorming ener federale strijd macht; het bevorderen van een zo spoedig mogelijke terugkeer van de K.L.-troepen naar Nederland; 2e. handhaving van orde en rust, opdat op de korst mogelijke termijn >le uitoefening van democratische rechten mogelijk zal zijn; 3e. het op wettige wijze voorberei den van de wijze en de middelen, waardoor het volk door middel van verkiezingen uiting zal kunnen geven aan zijn wensen, een en ander vol gens de grondwet der RIS; 4e. met alle middelen te streven naar een verbetering '/an de econo mische toestand, de financiën, de verkeersmiddelen, de huisvesting, de gezondheid, sociale veiligheid, verste viging van de sociale structuur, uit vaardiging van wetten voor de a-ast stelling van een minimum salariëring voor de arbeiders, regei ingscontróle op het economische leven uit een oog punt van algemeen welzyn: 5e. het op hoger peil brengen van het onderwijs A-oor de massa, de stich ting van een nationaal cultuurcen trum en een intensivering \-an de strijd tegen het analfabetisme; 6e. het op vreedzame wyze regelen van de kwestie inzake Niemv Guinea; 7e. organisatie van de buitenlandse ADVERTENTIE. EEN HOOFD ALS EEN TOTEMPAAL Zo voelt U zich als die beroerde hoofdpijn U weer kwelt. Met een hoofd als een totempaal loopt U rond zonder ook maar enige verlichting le vinden. Dagen en nachten lang duurt die drukkende zeurende pijn. alsof er doorlopend met mokers op uw hoofd Avordt geslagen. Dat houdt niemand vol! Gelukkig dat er nog Togal be staat Enkele Togal-tabletten brengen direct verlichting en na een Togal- kuur zult U ontdekken dat de hoofd pijnen verminderen en geheel wegblijven. Het geheim der Togal- tabletten Is hun heilzame werking op bloed en inwendige organen, waaruit zij de onzuiverheden, de eigenlijke oorzaak van \'elen pijnen en ongemak ken verwijderen. Togal is hel reeds jaren bekend middel tegen spier-, ze nuw en gewrichts-rheumatiek, ischias en spit en bij algemene welzijnsbe- zwaren. zoals hoofdpijn, migraine, verkoudheid, influenza, griep, perio dieke klachten, overgangstijd, enz „TOGAL-' behoort aanwezig te zijn in elk gezin. Overal verkrijgbaar a 2.08 en 7.94 Proef flacon a 0.83- dienst op zodanige wyze. dat de po sitie van de RIS in de familie der Na ties zal worden verstevigd, het mede werken aan de idealen van de we reldvrede en de viiendschap tussen de volken, het versterken van de mo rele, economische en politieke betrek kingen tussen de landen a-an Zuid- Oost Azië, net verAverkeliiken in liet kader van de Nederlands-Indonesi sche Unie van een politiek ten gun ste van de RIS en het bevorderën van de toelating van de RIS tot de organisatie der Ver. Naties. diep in verdrijftenkouafzet.40-75c. L&A'IjjU Kostganger doodt zijn hospita. Maandagmiddag laat heeft de 49- jarige fabrieksarbeider J.S., kostgan ger te Tilburg in een vlaag van drift zyn hospita zodanig met een hamei- op het hoofd geslagen, dat zij aan de gevolgen is overleden. S. vermiste geld en verdacht mej. M. ervan hier in de hand te hebben gehad. Daar over ontstond een woordenwisseling, die zo hoog opliep, dat de man zich niet meer kon beheersen en zijn hos pita met een hamer te lyf ging. De man is in arrest gesteld. S. had. reeds enige tijd onenigheid mei het slachtoffer over een bedrag van 4000.-. dat hij in een schuurtje onder de grond had verstopt. Hij had zijn hospita van deze bergplaats op de hoogte gesteld en haar medege deeld. dat. wanneer hem iets mocht overkomen. zij dit geld als haar eigendom kon beschouwen In No vember bemerkte S. evenwel, dat het geld verdwenen was. Hij verdacht daarvan zijn hospita en er volgde aan gifte bij de recherche. Het geld bleef evenwel zoek. STIMULANS VAN DE VRIJE-TIJD-BESTEDING. Comité van aanbeveling samengesteld. GetrouAV aan de tradities der Kon. Ver. „Uit het volk-voor het volk" te Middelburg, beperkt het bestuur zich niet tot het organiseren van feeste lijkheden by passende gelegenheden, doch beweegt zich ook op ander ter rein. er daarbij naar strevend, werk van niet te onderschatten culturele en sociale betekenis naar behoren te verrichten. Zo hoopt men, evenals vroeger is geschied, in Mei 1950 weer een tentoonstelling te houden van werkstukken, vervaardigd in vrije tijd. Een circulaire over deze pro vinciale tentoonstelling, die de naam „Bezige handen" heeft gekre gen, is thans aan vele belanghebben- den gezonden, zoals scholen, leiders van jeugdverenigingen en predikan ten. Door de gelegenheid tot deelname- open te stellen voor allen, die in de provincie wonen- de bevolking der arbeiderskampen inbegrepen wil men bereiken, dat op deze expositie het beste is te zien, wat op Zeeuwse bodem door beoefenaars van handen arbeid en door dilettanten op het-ge bied van schilder-, teken-, beeld houwkunst, enz. wordt gepresteerd. Men rekent daarbij op de medewer king van de beoefenaars der diA'erse vormen van volkskunst, die vroeger vervaardigde werkstukken mogen in zenden of deze winter een inzending kunnen voorbereiden. Om een billijke beoordeling der in zendingen te bevorderen, is het aan tal rubrieken, waarin medegedongen kan worden, groter dan bij vorige tentoonstellingen het geval was en aa-orden de inzendingen van elke ru briek ingedeeld in twee groepen, n.l. inzendingen van personen t/m 14 j. en van personen ouder dan 14 j. De rubrieken zijn de volgende: I. a, schilderen, b. tekenen, c. boetseren en beeldhouwen; II. houtbewerking; UI. metaalbewerking; IV. cartonna- gewerk; V. vrouwelijk handwerken; VI. speelgoed: VII. scheeps- en vlieg tuigbouw; Vin. diversen. IEUWS In een O T E D O P Anna Psuker, cle Roemeense mi nister van buitenlandse zaken cn tweede plaatsvervangende minister-presidente, i? te Moskou aangekomen om deel te nemen aan de viering van Stalin's verjaardag,, aldus meldt Tass. Kortgeleden gingen ge ruchten. dat Anna Pauker in ongenade was gevallen. Met de „Kota Inten", die omstreeks 24 December te Rotterdam wordt ver wacht. repatrieert o.a. het 3de bataljon van het regiment stoottroepen. Maandagavond werd de gerestaureer de Cunerakerk te Rhencn officieel in ge bruik genomen. Het partijbestuur van de C.P.N. heeft een ïelicitaiietelegrom gezonden aan Stalin op diens 70ste verjaardag. Souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer. (Slot van pag. 1) Wij hebben met de souvereiniteits overdracht geen „kat in de zak ge kocht", zoals de heer Pollema meen de. „Er zü'n nu eenmaal zaken, waar over men niet marchandeert." Dit hebben wh' met de souvereiniteit niet gedaan. Wij dragen die over, omdat Indonesië daar récht op heeft. De minister zonder portefeuille, L. Götzen, ontkende, dat „het ca deau" \'an 2 milliard in verband zou moeten worden gebracht met het wetsontwerp garanlieverklaring voor Nederlandse ambtenaren in Indone sië. Wel is het offer van 2 milliard groot, doch niet te groot. De republikeinse leiders zyn niet van plan op grote schaal tot natio nalisatie over te gaan. Minister Joe- kes beantwoordde hierna nog enige sprekers, die het vraagstuk a'an de positie der Nederlandse ambtenaren hadden aangeroerd. De minister van oorlog, mr. Schokking herdacht degenen, die in de stryd in Indonesië het leven lie ten. De staatssecretaris van oorlog. Fockema Andreae, verklaarde, dat de officieren in de maanden na de souvereiniteitsoverdracht inderdaad de zware taak hebben om de solda ten tot voorbeeld te zijn. Het is de taak van de regering en van het Nederlandse volk om te stryden tegen de ver\'eling die de soldaten na de souvereiniteitsover dracht bedreigt. De minister-president, dr. Drees, verklaarde, dat de regering goed keuring vraagt voor het beleid van dit kabinet. Internationale druk in het verleden heeft geen invloed ge had op de doelstellingen \*an het beleid, wel op de snelheid van ver werkelijking. Hij, die denkt, dat wy tegen die druk niet ziin opgetreden, vergist zich deerlijk. Men heeft ge vraagd naar de in Djocja gevonden documenten. Welnu één der gevon den documenten was een ernstige waarschuwing van de Amerikaanse regering aan die der Republiek te gen het contract-Fox. In het comité van aanbeveling voor deze expositie hebben zitting de he ren jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Comm. der Koningin in de prov. Zee land, ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Agrarische Raad, C. Hamelink, A. L. S. Loclcefeer, mr. dr. A. J. J. M. Mes, C. Philipse, A. Schout en mr. A. J. v. d. Weel, leden van Ged, Staten, J. W. Kögeler, wnd. burgemeester van Middelburg, mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen, mr. W: C. ten Kate, burgemeester van Goes, mr. P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzen, jhr. mr. J. Schuur- beque Boerje, burgemeester van Zie- rikzee, mr. K. Hoekzema, burgemees ter van Oostburg, mr. A. J. v. d. HoeA'en, burgemeester v. Tholen en L. Onderdylc, voorzitter van de prov. commissie voor culturele zorg in de arbeiderskampen. De heer J. Vos is voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer H. Pieters, Span jaardstraat 74, Middelburg, secreta ris. ADVERTENTIE. In onze Kerstetalage's vindt U moderne hoeden voor alle doeleinden: Geklede hoeden met struis en andere veergarnering, Eenvoudige vlotte hoedjes bij de wintermantel, Noyveauté's en Avondkapjes, Regen-hoeden, baretten,, alpino's! Nieuwe Burg, hoek Groenmarkt MIDDELBURG. Sovjet-delegatie verlaat geallieerde raad voor Japan. De Sowjetrussische afgevaardigden in dc geallieerde raad voor Japan hebben Dinsdag de zitting verlaten na de V.S. er van te hebben beschuL digtf, dat zij de Japanners als „ka nonnen vlees' in een anti-SoAA'Jetrussi- sclte „kapitalistische oorlog" gebrui ken. De Amerikaanse voorzitter William Sebald had de Sowjetrussische be schuldiging, dat „de Amerikaanse voorzitter nagelaten had een Soavjel- Russisch verzoek om bespreking van de anti-democratische acties der Ja panse regering op de agenda te plaat sen". buiten de orde verklaard. Toen Sebald een debat trachtte te openen over de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen op Sowjetrussisch grondgebied, verklaarde luitenant-ge neraal Derevanko. de leider der Soav- j et-delegatie: „Ik acht het niet mo gelijk deze kwestie op deze bijeen komst te bespreken". Daarop verliet de Sowjet-delegatie de vergadering. Weer mijnramp in Saksen Volgens het Westberlijnse blad ,,Der Abend" zijn in een uraniummijn te Unterriesdorf in Zuid-Saksen Zater dag j.l. 18 Duitse mijnwerkers om 't leven gekomen, doordat een gang in stortte. Drie mijnwerkers werden ge wond. Onmiddellijk na het ongeluk, aldus „Der Abend", werd het terrein rond om de mijn door Russische troepen afgezet. Niemand mocht het betreden of verlaten. Met liet troepentransportschip ..Gro te Beer", dat 17 December uit Tandjong Priok is A'ertrokken, repatriëren o,m. 3- 11 R. I., alsmede militairen van de 3e hulpverbandplaatsaf deli ng. ADVERTENTIE. Middenstandsvereniging „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" Vlissingen. Donderdagavond GEEN „CONTACT. AVOND". Vrij spoedig aanleg vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen. Koslen geraamd op 470.000. Over de plannen voor een nieuw vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen vernemen wy nog, dat 't in de be doeling ligt vrij spoedig met de aan leg te beginnen. Als plaats is be paald de Van Wuijckhuisepolder, tus sen Hoek en Philippine, even beoos ten de Braakman. Er is nog gedacht aan de Braakman zelf, Avanneer deze ingepolderd zal zijn, doch dat zal te lang duren. De oppervlakte van het vliegveld is begroot op 51 ha met een moge lijke uitbreiding tot 70 ha. Er zullen verscheidene startbanen worden aan gelegd. De kosten worden geraamd op 470.000, waarvan 400.000 ten laste komt van het Rijk, 351000 van de Provincie en eveneens 35.000 van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten gezamenlijk. Dat laatste komt neer op 0.40 per inwoner, maar de verdeling zal geschieden op basis van het belang, dat de gemeenten bij het vliegveld hebben, in a'erband met ligging en gevestigde industrieën. Om een juiste verdeling vast te stellen is een commissie ingesteld onder voorzittersehan van de heer C. Philipse, lid a-an Ged. Staten. In de commissie hebben verder twee burgemeesters uit Oost Zw.- Vlaanderen en twee burgemeesters uit West Zeeuwsch-Vlaanderen- zit ting. Secretaris is mr. .T. Pilaar, refe rendaris, chef 2e afdeling der Pro vinciale Griffie. Commissaris en Gedeputeerden bezochten Schouwen. Dinsdag heeft de Commissaris dei- Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot. met de griffier der Sta ten, dr. B. D. H. Teilegen en de le den van Ged. Staten, de lieren C. Hamelinck, C. Philipse en A. Schout, een bezoek aan Schouwen gebracht. In de morgenuren gold het bezoek in de eerste plaats de haA-entjes aan het Dijkwater van Dreischoi* en de provinciale weg van Zierikzee naar Renesse, waar herstelwerkzaamhe- den in ogenschouw genomen wer den. Na de lunch werd eerst 'n tocht door t gebied van het Avatersehap Schou wen gemaakt, waarna te Zierikzee met 't bestuur de belangen van het waterschap besproken werden. Tij dens de rondrit werden ook a-eVscbil lende in uitvoering zynde werken bezichtigd, alsmede het gemaal on der Kerkwerve. Liet Tribunaallid zich omkopen Vrijdag zal voor de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg te recht staan de 51-jarige G. W. uit Axel, die er van wordt beschuldigd dat hy als lid van het Tribunaal van G. F. P. v. d. P, uit Terneuzen de belofte heeft aangenomen, dat hij 10Tc zou ontvangen van het bedrag, waarmede bij de 2e behandeling door het Tribunaal van de zaak van v. d. P., de aan deze opgelegde geldboete zou Avorden verlaagd, indien W. als lid van het Tribunaal zyn invloed ten gunste van v. d. P. zou uitoefe nen. Ook L. D„ die aan deze zaak mede plichtig is, zal terecht staan. Waterschap Schouwen vergaderde. Het Waterschap Schouwen verga derde in 's Lands Kamer te Zierikzee onder voorzitterschap van de heer J. Klompe. Een bedrag van 12.000 extra werd uitgetrokken voor restau ratie gebouwen, welk bedrag wordt terugontvangen van Monumenten zorg. Aan G.3. zal verzocht worden om steun voor de tertiaire wegen. In verband met de vergoeding is het on derhoud van de wegen uiteindelijk te ruggebracht tot 45.000. De begro ting 1950 werd na enige discussie en toelichting goedgekeurd met in ont vangst en uitgaaf een bedrag van 2.227.640,14. Verhoging a-an lasten was niet nodig om een sluitend resul taat te bereiken. Algemene vergadering „Het Vrije van Sluis". Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" kwam Dinsdag in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer C. M. v. d. Broecke sprak een openingsAVoord. waarin hij dank bracht voor zyn benoeming. „Ik ben overtuigd" aldus spreker, „dat een zeer zware taak op myn schouders is gelegd". De heer v. d. Broecke deed een ernstig beroep op allen om eendrachtig samen te werken om op die wyze de vele moeiiyke problemen, waarvoor het waterschap is gesteld, tot een oplossing te brengen. By zyn besprekingen met diverse overheids instanties is de heer \r. d. Broecke tot de overtuiging gekomen dat op volledige medewerking mag worden gerekend. Tenslotte bracht spreker dank aan de vorige dijkgraaf, die he laas was verhinderd deze vergade ring by te Avonen, \*oor het zeer vele moeilijke werk door hem verricht. Op de a-oordracht als gezworene werd als no. 1 geplaatst dc heer Abr. P. Kostense, aftredend. De begroting 1950 werd na enige algemene beschouwingen onveranderd goedgekeurd. Deze vermeldt voor de gewone dienst aan inkomsten en uit gaven een bedrag van 2.243.952.10 met een post onvoorzien van 29.748.74. De buitengewone dienst sluit' met 1.305.000, Avaaronder een post voor herstel van de zeewering van 1.000.000. De inge nieur van het Waterschap, ir. I. van Santdinck, verstrekte inlichtingen over het kapitaal dat nodig zal zijn voor algeheel herstel en vernieuwing van het Waterschap. Op een en ander zullen wij in een volgende editie terugkomen. Gemeente Aardenburg koopt Elderschans. De gemeente Aardenburg is eigena resse Aran de „Elderschans", de buiten plaats bij Aardenburg geworden voor een bedrag van 41.000. Het is nog niet bekend welke bestemming aan het gebouw zal worden gegeven. B. en W. zullen t.z.t, hierover aan de raad voorstellen doen. Noorse s.s. ,,Ogna" wordt gelost. Het Noorse s.s. „Ogna", dat Zater dag op.de Hoge Plaat in de Wes^er- schelde aan de grond is gelopen, zit nog steeds vast. Sleepboten hebben vergeefse pogingen in het werk ge steld de „Ogna" vlot te krijgen Dins dag is L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst, met welke dienst een bergingscontract is afgesloten, begon- nen de lading te lossen. Auto geslipt. Mr. J. G. v. d. Burgt te Vlissingen, die zich Dinsdagmorgen in zijn auto van Vlissingen naar Goes begaf, slip te even over het viaduct bij 's Heer Arendskerke, ongeveer op dc drie sprong bij Wissekerke, Avaarschynlyk tengevolge van de gladheid. De wa gen maakte enkele rare capriolen, kraakte een boompje langs de kant van de weg en kwam aan de kant van een sloot tot stilstand. De heer v. d. Burgt kwam met de schrik vrij, maar de auto was lelijk beschadigd. De export yan koeien naar België. De export van vee, a'ia het grens- kantoor St. Anrta ter Muiden is weer begonnen. Vorige week werden onge- .veer 90 koeien en vaarzen aange voerd, die dan in België enige dagen in quarantaine gaan. In de loop van deze week worden weer een honderd tal dieren verwacht. Bietencampagne nog niet geëindigd. De bietencampagne is nog steeds niet geëindigd. De suikerfabrieken in Sas van Gent draaien nog op volle toeren, maar men neemt aan dat de campagne begin- Januari klaar zal zyn. Dan zullen aan beide fabrieken ongeveer 150 millioen kg. aangevoerd zijn. Het suikerpercentage is niet zo hoog als vorig jaar en bedraagt nu ongeveer 15 A 16 pet. Loslopende honden doden schapen. De laatste tijd wordt „De Poel" in Zuid-Beveland onveilig gemaakt door enige loslopende honden die het voor al gemunt, hebben op de schapen. Zo werden in één week tijd met minder dan 19 schapen a'an de heer Krijger uit Goes afgemaakt, terwijl reeds eerder enige van de heer de Pundert het moesten ontgelden. De politie houdt samen met de eigenaren reeds vele nachten de wacht maar tot op heden nog zonder resultaat. In verband hiermee is de politie verordening van 's-Heer Abtskerke nu gewyzigd in die zin dat het ver boden is honden zonder geleide in het veld te laten loslopen terwijl de hon den die blijkbaar gevaarlijk of scha delijk zijn en in strijd met dit verbod worden aangetroffen door de politie opgevangen of indien dit niet mo gelijk is afgemaakt kunnen worden. Vrachtauto met smokkelwaar aangehouden. Aan de grenspost St. Anna Termuiden passeerde in de loop van Maandag efen grote trailer, geladen met vgrhuisgoede- Bij nader onderzoek bleek dat een be hoorlijke hoeveelheid boter, kaas en an dere ingrediënten tussen de goederen verborgen was. De chauffeur van de vrachtauto had geen schuld, daar hij in de veronderstelling verkeerde, alleen maar ccn verhuisboedel te vervoeren. De goederen werden in beslag genomen en er werd proces-verbaal opgemaakt De auto kon worden vrijgegeven. Jubileum Ambachtsschool Terneuzen. Onder grote belangstelling, vooral uit kringen van het Nijverheidsonder wijs, vierde de Ambachtsschool te Terneuzen haar 30-jarig bestaan. Tij dens de officiële herdenking werden de heren Meertens en C. A. Kaan. respectievelijk 30 jaar en 25 jaar lid van het bestuur, gehuldigd. Er werden toespraken gehouden door de voorzitter, ir. A. P. Linden- bergh, burgemeester mr. P. Teilegen van Terneuzen. de heren J. H. Buttfer, Wagenvoorde en de directeur, de heer A. de Nie. KERKNIEUWS. CANDIDAAT MET 27 BEROEPEN. Candidaat A. Vergunst te Leiden, de zo pas met zijn studie gereed gekomen aanstaande predikant by de Gereformeerde Gemeenten, nam een beroep aan naar Zeist. Hij be dankte voor niet minder dan 27 an dere beroepen en houdt daardoor nu wellicht het record aan beroe pen dat ooit een theologisch candi daat in Nederland ontving. Zyn voor ganger Ds. M. Blok, die indertijd eveneens Zeist als standplaats koos, ontving toen 26 beroepen. Candidaat Vergunst bedankte voor Katwijk aan Zee, Yerseke, Moerca- pelle, Aagtekerke, Enkhuizen, Sint Annaland, Rijssen. H. I. Ambacht, Scherpenisse, Benthuizen, Genemui- den, Den Haag, Oostkapclle, Leer dam, Waardenburg, Dirksland, Goes, Meliskerke, Beekbergen, Amster dam, Alblasserdam, 's-Gravenpolder, Biezelinge, Hoedekenskerke-Nisse, Mijdrecht, ter Aa en Sioux Center en Kalamazoo in Noord Amerika. GEREF. GEMEENTEN, Bedankt voor Tricht, Bodegraven, Giessendam, Westzaan, Tholen, Oos- terland, Nieuwerkerk, Dinteloord, Terneuzen, Kruiningen, Wolfaarts- dijk, Goudswaard, Arnhem, Woerden, Oude-Mirdum en Yerseke: cand. H. v. Gilst, die het beroep naar Elspeet KUNST. Bach's Welhnachts Oratorium. Het is geen eenvoudige opgave voor een koor met orkest en solisten om steeds de volle honderd procent te geven bij de uitA'oering van een werk, dat bijna drie volle uren volledige concentratie en grote inspanning van dirigent en medewerkers vraagt. Hoe licht kan immers de aandacht even verslappen en 'maar al te dikwijls blijkt dan, dat een ongeluk(je) in 'n klein hoekje ligt. Dit bleek ook Dins dagavond, toen de Vlissingse Orato riumvereniging een uitvoering gaf van Bachs Weihnachtsoratorium. Het was ongetwyfeld een goed concert, maar er waren voornamelijk na de pauze van die kleine oneffen heden, die het geheel enigszins schaadden: byv. wat mindr correcte inzetten bij het koor en ook een en kele maal bij de tenorsolist Wiebe Drayer. Daarnaast moet worden opgemerkt, dat zowel bij koor, orkest als solisten prachtige momenten waren te regis treren. Om bij de laatsten te beginnen: de baj Otto Couperus behoort tot diege nen, van wie gezegd mag worden dat „goede wijn geen krans behoeft". Zyn vertolking bijv. van de aria „Grosser Herr und starker König" in de eerste cantate was meesterlijk. Ook de zang van de alt Riek van Veen verdiende de volle aandacht. Zij heeft een mooi getimbreerde stem en zij zong voortreffelijk. Dora van Doom-Linaeman beschikt over een geluid, zoals men die van een so praanzangeres mag verwachten: hel der en gaaf. Deze soliste heeft, een goede voordracht en weet aan haar party relief te geven. De tenor Wiebe Drayer is een man met een buig zaam stemorgaan cn een uitstekend zanger. Daarom was het dubbel jam mer, dat hij enkele foutjes maakte. De wyze, waarop hij evenwel de aria ,,Ich will nur dir zu Ehren leben" zong, was boven alle lof verheven. Bij de begeleiding hiervan werd de geest vaardig over het orkest, dat toch al in goede vorm was, zodat hier een hoogtepunt van het concert werd bereikt. Over het orkest gesproken: een woord van bijzondere waardering mag worden geschreven over de trompettisten, de heren Laahne en Becht uit Den Haag, die er ditmaal voor zorgden, dat de trompetpartijen by' een Zeeuwse uitvoering ook eens goed werden gespeeld! Verder lever den de hoboïsten, die in deze Bach- muziek zulk een groot aandeel heb ben, uitstekend werk. De naam Sto- tijn stond daar trouwens borg voor. Soms was het orkest wat te sterk, speciaal bij de begeleiding van de altsoliste. Als concertmeester fungeerde dit- maal( de heer Hans de Roo, die dc oSRgaat 'vioöfsoïi voor. zyn rekening nam. Tenslotte het koor. Het geluid van de Vlissingse Oratoriumvereniging begint langzamerhand een eigen ka rakter t.e krygeri en dat betekent veel voor een jonge vereniging als deze. De koorklank wordt mooier en de stemverhouding is uitstekend. Mis schien zouden de bassen wat ver- sterking kunnen gebruiken. Zij Ava- ren wat zwak en misten soms de no dige diepte, voornamelijk bij de grote koren. Bij de koralen daarentegen werd met expressie gezongen. Deze uitvoering is voor de Vlissing se Oratoriumvereniging een goede in leiding geweest, tot de volgende stap: de Mattheus-Passion. De dirigent, Jan Kuiler, heeft zijn zangeressen en zan gers nu aan het Bach-idioom gewend en het lijdt geen twyfel of ook in de toekomst zal de muziek van deze componist met grote liefde in Vlis singen worden uitgevoerd. de K. WALCHEREN Middelburg DE WERKZAAMHEDEN AAN DE NIEUWE BRUG. In de werkzaamheden ten behoeve van de nieuwe stationsbrug over het kanaal te Middelburg begint steeds meer tekening te komen Met behulp, van planken is htans de toekomstige vorm van de pijler, waarop de brug- constructie zal rusten .en van het landhoofd aan de stationszijde uitge zet. AANDEELHOUDERSVERGADERING N.V. ZEEUWSE VOEDER- EN KUNSTMESTHANDEL. In de algemene vergadering van aandeelhouders de;- N.V. Zeeuwse Voeder en Kunstmesthandel te Middel burg was onvoldoende kapitaal ver tegenwoordigd om een rechtskundig besluit tot wijziging der statuten te kunnen nemen. Als commissaris werd herbenoemd ir. W. Kakebeeke uit Rilland. Medegedeeld werd, dat het dividend na aftrek van de dividend belasting 55.25 per aandeel bedraagt, betaalbaar op 3 Januari 1950. |l-genda VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra, „Matto regeert", 7 en 9 uur; Luxor: „De banneling van het Wilde Westen". 8 uur; Gemeente huis Alg. Ledenvergadering 'o.l. on derwijs, 8 uur; Concertgebouw feest avond H.B.S., 8 uur. Morgen, Alhambra, „Matto regeert", 7 en 9 uur; LUjcor: „De banneling A'an het Wilde Westen", 8 uur; Café K - riet: Lezing over Medische Sportkeu ring, 7.30 uur. MIDDELBURG. Heden Schuttershof: Kappie-voorstel lingen van de P.Z.C., 1, 3 en 5 uur; Vergenoeging: TafelteimLs-demonslra- tie ten bate van de stedenontmoetmg; Electro; „Het dal der beslissing" 7 en 9.15 uur. Morgen Electro: zie heden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2