Nieuws uit Zeeland K en het mysterie van de IJszee RADIO EN PERSZUIVERING VOOR DE DERDE KEER DIT JAAR EEN STAATSGREEP IN SYRIË mg»i»ae KLANKEN uit de AETHER DINSDAG 20 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER. Begroting van Onderwij s, K. en W. goedgekeurd. Vrijdag behandeling van de Garantiewet. De Tweede Kamer was tegen half drie Maandagmiddag opgeroepen voor een openbare vergadering. Om 3 uur was het quorum nog niet aanwezig. In 'n bijeenkomst van de leden deelde de voorzitter mede, dat hij van de re gering bericht heeft ontvangen, dat de memorie van antwoord inzake de Ga rantiewet voor de Nederlandse amb tenaren in Indonesië vandaag zal wor den ingediend. De bedoeling is het ontwerp Vrijdagochtend om 11 uur aan de orde te stellen. Om 3 uur 20 minuten werd voor lezing gedaan van de namen der niet aanwezige leden. De bijeenkomst is daarop geschorst tot kwart voor vier. Kort daarop bleken voldoende leden aanwezig te zijn, zodat de vergadering nosr vóór half d kon aanvangen. Toen kwamen eerst aan de orde de machtigingswet. Nieuw-Guinea en een overeenkomst tussen de Staat en de Ned. Springstoffenfabriek te Amsterdam, welke wetsontwerpen beide zonder discussie of stemming aanvaard werden. De beraadslagingen over de begro ting van onderwijs werden vervol gens voortgezet. RADIO EN REGERING. Minister Rutten deelde mede, dat de Wereldomroep beperkt zal wor den. De regeringsuitzendingen wor den beperkt van 90 tot 50 minuten per week. De uitzendingen naar Oost en West kunnen echter nog niet gemist worden. Voorts deelde de minister mede, dat met de omroepverenigingen over leg zal worclen gepleegd over het nieuwe radiobestel. Toch moet de regering zich enige vrijheid voorbe houden. Naar aanleiding van een vraag uit de Kamer, verklaarde de minis ter, dat in overleg met de omroep verenigingen is besloten, dat het ra dio vriag van de souvereiniteits- ove: -.ebt een regeringsuitzending zal z.jD. Het staat de omroepvereni gingen echter vry commentaar te le veren. PERSZUIVERING. Bij dé behandeling van de afd. pers betoogde de heer Stuf kens (P. v. d. A.), dat het „collaboratiekapi taal" zich heeft weten te handhaven en herstellen ten koste van de ex- illegale pers. Het feit, dat de „Te legraaf" geen voet aan de grond heeft gekregen, zou volgens deze spreker bewijzen, dat het beleid ten dezen geenszins in overeenstemming was met de gevoelens van de meer derheid van het volk. In het Gooi is een ex-illegaal blad door de cu rator in znn faillissement overgedra gen aan de concurrent, wiens oor spronkelijke naam tot 1954 verboden is. Spr. meende overigens, dat de Raad van Beroep voor de. Perszui vering- thans dient te 'wöïden geli quideerd. De minister zeide, dat de Gooise zaak aan de Persraad is voorgelegd. Spr. erkende, dat de perszuivering klachten heeft doen rijzen, maar meende, dat er toch ook goed werk is verricht. De perszuivering is op één zaak na voltooid, zodat het ap- paraat kan verdwijnen, uiterlijk 1 April a.s. Binnenkort zal een wets ontwerp worden ingediend, dat aan hen, die uit de kiesrechten ontzet zyn, het onmogelijk moet maken in de journalistiek hun intrede te doen. Bij de afd. „Vorming buiten school verband" deelde de minister mede, dat een ontwerp-subsidiewet in voor bereiding is. Hij zal er tegen waken, dat de kampen en internaten de richting van Staatsbeschermihg zou den ingaan. Tegen zes uur werd de begroting van onderwas daarna goedgekeurd. Begroting van Justitie goedgekeurd. In de avondzitting ging de Kamer verder met de begroting van Justi tie. Op een vraag van de heer y. d. Feltz fCH) antwoordde minister Wijers, dat tuchtrechters voor prijzen niet minder in aanmerking komen voor een benoeming bij de rechter lijke macht dan anderen. Spr. had er echter bezwaar tegen de leeftijds- Amsterdamse Beurs 16 Nov. 19 Nov. Nederland 1948 (314) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. a 100 2',2 Indie 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Nèd. Handelmij„ AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips AVilton Feyenoord Billton Kon. Petrol. Mij. Amsterd. Rubb H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Seheepv, Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Shell Union De Amsterdamse effectenbeurs opende Maandag geanimeerd, waarbij de vaste stemming voor Indonesische fondsen bij de opening, ondanks de lagere koersen voor Kon. Olie, het meeste opviel. Van zelfsprekend vormde dê openstelling dei- handel in „Amerikaantjes" en het doen van arbitragezaken hierin per 2 Janu ari a.s. een dankbaar onderwerp van ge sprek. Hoewel men deze uitbreiding van de handel allerwege toejuichte, waren de verwachtingen niet al te hoog gespannen. 101 - 95% 99%, 9 97% 98' L- 98% 99% v 80% 81 100% 100% 95% 96 97% 97% 100% 104% 160 162 184% 185% 303 305% 145% 146 192 192 204% 203'% 246% 247% 300 300 240 240 152 152% 380 298% 299% 136 140% 101 .101% 145 146% 149% 150% 138% 139 151% 151% 153% 158% 113% 117 139% 144% 27% 38% grens voor officieren van Justitie op 70 jaar te brengen. Ook bij de afd. Politie had de heer v. d. Feltz enige opmerkingen en met hem de heren Verkerk (AR) en Bachg (KVP). De ministerantwoordde, dat z.i. de op lossing van het politievraagstuk zal bijdragen tot eendrachtige samen werking in een rustige sfeer. Aan de positie der burgemeesters zal aan dacht geschonken worden. De minis ter verklaarde zich bereid na te gaan of ér aanleiding is de pensioenrege ling voor 55-jarigen te verbeteren. Mej. Tendeloo (PvdA) betoogde, dat met de vrijlating van politieke delinquenten het probleem nog niet is opgelost. Er doen zich nog moei lijkheden voor cn spr. pleitte dan ook voor een bijzondere vorm van reclas sering en toezicht, het zoeken naar emigratie-mogelijkheden en hulp bij het zqeken van een werkiwv In zijn antwoord bracht de minister hulde voor het werk van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Het ligt in de bedoeling, dat te zijner tijd de gewone reclassering dit werk zal overnemen, als overgang wordt ge bruik gemaakt van een tusseninstel ling. De regering is overigens bezig met een oplossing te zoeken vooT de door mej. Tendeloo aangeroerde pro blemen. Tenslotte werd de .justitie-begroting goedgekeurd, met aantekening, dat de CPN-fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. Half millioen K.G. stro ging in vlammen op. Voor de Politierechter te Middel- 1 i'urg had zich te verantwoorden J. I. metaaldraaier te Sluiskil, wegens i het veroorzaken van brand door Moord op twee planters bij Buitenzorg. De heer C. Wassenaar, administra teur van de onderneming „Tjiluar" nabij Buitenzorg en de heer T. van Bronckhorst, die sedert korte tijd ir dienst was van dezelfde cultuurmaat schappij, zijn Zaterdag bij een over val op de afdeling Gunung Genlis van genoemde onderneming ver moord. De heer Wassenaar was ge huwd en had twee kinderen, de heer van Bronckhorst was gehuwd doch laat geen kinderen na. VEILING „ZUID-BEVELAND". Van 19 December 1949. Groenten: Spruiten I 4756; idem II 24—38; Witlof II 36; Groene kool 19—21; Rode kool 8—15; Boerekool 6—16; Kool rapen 38.50. Peen 5,506.50; Uien (stek) 1—1.50, alles per 100 kg. VISMIJN VLISSINGEN. Week van 12—17 December. Export garnalen 3869 kg. 1.14—1,79; Schar 298 kg.: 57—71; Bot 280 kg.: 45—80; Wijting 814 kg: 39—47; Kabeljauw 35 kg.: 6598; Sardljn 209 kg.: 3052; IJle haring 1754 kg: 20—30, JENERAAL HINNAIVI ONDER ARREST GESTELD. In Syrië is voor de derde keer binnen negen maanden een staatsgreep uitgevoerd, die de macht in andere handen heeft doen overgaan. Maan dagochtend berichtte A.F.P. uit Damascus, dat de stad geheel door mili tairen bezet, het gebouw van de generale staf omsingeld was en het radio gebouw onder militaire contróJe stond. In de straten werd geschoten. Later op de ochtend zond radio- Damascus het volgende communiqué uit, getekend door kolonel Siisjikli: „Het leger heeft het heft in handen genomen om het door generaal Hin- nawi en zijn zwager tegen de veilig heid van het leger en van het Repu blikeinse regiem gesmede complot te doen mislukken. Het leger zal zich niet mengen in burgerlijke aan gelegenheden, indien althans zijn be staan of dat van de republiek niet in gevaar wordt gebracht". Generaal Hinnawi kwam 14 Augustus door een staatsgreep aan de macht. Hij liet zijn voorgangers, kolonel Zaim binnen 24 Aiur na een. Politie-agent assisteerde bij bevalling. De Haagse politie blijkt van alle mark ten thuis te zijn; zelfs is zij in staat vroedvrouwen te vervangen. In een huis aan de Zusterstraat Werd in de afgelopen nacht een baby verwacht. De vroedvrouw liet op zich wachten en daarom werd de politie gealarmeerd. Ter stond werd de hoofdagent Ter Veer met collega ter assistentie gezonden. Ter wijl zijn collega zorgde, dat een dokter ter plaatse kwam, hielp Ter Veer, die zelf vader van aéht kinderen is, bij de bevalling. Toen de dokter kwam. was reeds een welgeschapen jongen geboren De arts was zeer tevreden over de „des kundige" hulp. OP POLITIEBUREAU GEBOREN Zondagavond is in 't politieposthuis Wes terstraat te Amsterdam een welgeschapen baby geboren. In de loop van de avond meldden er zich een man en een vrouw. De vrouw was op het punt een kind het leveh te schenken en voor de geneeskun dige dienst was gearriveerd, was de baby er al. De agenten riepen de hulp in van vrouw van een adjudant van politie, die boven het posthuis woont. Deze ver leende de noodzakelijke hulp. Moeder en zoon maken het best. Mr. Tets gaat met de Prins naar de West. Tot het gevolg van Z.K.H. Prins Bernhard op diens reis naar de West zal ook behoren mr. W. Tets, Neder lands gezant te Praag. Mr. Tets zal optreden als diplomatiek adviseur. Gedurende de oorlog was mr. Tets particulier secretaris van H.M. Ko ningin Juliana en heeft hij tot haar gevolg behoort tijdens haar reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. schijnproces fusilleren., Kolonel Zaim was op zijn beurt ook aan de macht fekomen door een staatsgreep. Wat e achtergrond is van de jongste staatsgreep valt nog moeilijk te be palen. Generaal Hinnawi was in elk geval voorstander van een nauw sa mengaan tussen Irak, Transjordanië en Syrië met steun van Engeland. Zaterdag sprak de constituerende vergadering zich uit ten gunste van een Syrisch-Iraakse bondstaat. De oppositie tegen deze plannen onder de leiders van het legér was vrij groot en heeft geleid tot het sme: den van een complot om het huidige Tegiem omver te werpen. Voor Egypte, dat de plannen van koning Abdullah van Transjordanië voor een groter-Syrië met wantrou wen volgt, zal deze ontwikkeling zeer welkom zijn. Margarine met of zonder vitamine Het Tweede Kamerlid de heer Von deling heeft in vragen aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de aandacht gevestigd op het feit, dat sedert April in de margarine geen vitimine-A meer wordt verwerkt. Tot April verstrekte de regering deze vitamine-A gratis aan de margarine-ndustrie, doch deze verstrekking is toen stop gezet omdat men meende, dat de verwerking in de zomermaanden minder noodzakelijk was en ook om de dollar-uitgaven 'te verminderen. De fabrikanten zouden de vitamine-A nu uit Frankrijk wil len betrekken, maar willen de kosten daarvan op de consument verhalen, hetgeen de minister niet wenst, om dat door de gestegen omzet deze ex tra-kosten naar zijn mening uit de Winstmarge kunnen worden bestre den. De heer Vondeling vraagt nu prij zen en andere inlichtingen over deze kwestie en verzoekt de minister te bevorderen, dat op de verpakking van de margarine in de toekomst zal wor den vermeld of deze al dan niet ge- vitaminiseerd is. Sectie Buitenland van „Nieuw Walcheren". Het is wellicht niet aan ieder be kend, dat de Stichting Nieuw Walche ren een sectie Buitenland heeft, die onder Voorzitterschap van de heer D. F. P. Hoegen ten behoeve van Wal- September-11!^6 brak^nabtr Terncuzon i c^erP:1 de verbindingen met het bui- Sd"uitr inso^apef SaStS?''met sPaciaal met een totaal gewicht van 540.000 kg„ gewicht welke hoeveelheid stro geheel in vlammen is opgegaan. Enkele personen hadden verdachte kort nadat de brand was waargeno men uit de richting van de brand zien komen, rijdende op een rijwiel en kenlijk onder invloed van sterke drank. Verdachte ter zake gehoord geeft toe die nacht langs die stapel stro te hebben gereden, 'hij zegt ech ter zo dronken te zijn geweest, dat hij niet weet wat hij precies heeft uitgevoerd, doch acht 'het wel moge lijk, dat hij in de nabijheid van net stro een sigaret met een lucifer heeft aangestoken en dat daardoor het stro in brand is geraakt. De off. v. Just, eiste 1 maand ge vangenisstraf. De Politierechter sprak verdachte vrij, daar het feit niet be wezen was In 1950 niet'naar Scarborough. Thans is definitief besloten, dat in *1950 geen Vlisslngse sportploeg naar Scarborough zal gaan. De uitzending is namelijk zeer bezwaarlijk gebleken nu de beide grote voetbalclubs wei- Het is bekend, dat uit het Buiten land belangrijke giften zijn ontvan gen voor het- Bomenfonds van Nieuw Walcheren, er werden landbouwwerk tuigen gezonden, verschillende Ame rikaanse steden hebben adopties op Walcheren gedaan, kort geleden werden enkele pakketten boeken ont vangen voor de bibliotheken in Vüs- singen en Middelburg, terwijl nog steeds in Amerika, hoewel op be scheidener schaal, acties tot ontwik keling v/orden gebracht. De verstandhouding met de con tactpersonen in het buitenland is van zeer vriendschappelijke aard. Ook in het komende jaar kunnen bezoeken van buitenlandse relaties tegemoet worden gezien, hetgeen ongetwijfeld een stimulans is voor het vreemdelin genverkeer naar Walcheren. Het bezoek van hoge buitenlandse gasten naar de boomplantdagen in de maand November van de achter ons liggende jaren zal een ieder zich nog herinneren. In het a.s. voorjaar, als het feit dat vijf jaar geleden ons land werd bevrijd, wordt herdacht, even- gerden aan de uitzending mee te doen. al,s,h« vijfjarig bestaan van Nieuw In 1951 wil men echter in elk ge- i Walcheren, hetgeen ongeveer samen- val naar Scarborough gaan. althans wanneer de uitnodiging uit Scarbo rough dan herhaald wordt. Visserij op de Zeeuwse stromen. In het „Visserijnieuws" van Decem ber heeft de directie der Visserijen de vangstresultaten van October gepu-r bliceerd. Op de Zeeuwse stromen is in totaal 10.425.510 kg. vis gevan gen tegen 10.141.917 kg. in October van het vorig jaar. De opbrengst be droeg 1.221.645 en in October 1948 997.499. Er werd 12.094 kg. (Octo ber 1948, 32.729 kg.) bot gevangen met een opbrengst van 7.527. (Oc tober 1948 20.865). consumptiegar naal 247.524 kg (October 1948 15.306 kg. met een opbrengst van 155.548 (October 1948. 12.308). In totaal werden 2.492.644 oesters gevist, (Oc tober 1948, 1.941.578) met een totaal gewicht van 242.189 kg en een op brengst van 522.698. (October 1948 resp. 196.097 kg en 428.240). Aan consumptiemosselen werd 9.453.300 kg (October 1948, 9 814.000 kg) met een opbrengst van 496.032 tegen 511.534 in October 1948, gevangen. Lichtboei te Cadzand aangespoeld Tengevolge van de storm is Zater dagnacht de drie meter hoge licht boei bij epn wrak in de Wielingen los geslagen, en te Cadzand aangespoeld. De boei is nog intact, terwijl het waarschuwingslicht nog function- neert. KERKNIEUWS. GER. GEMEENTE. Bedankt voor Hoedekenskerke Nisse: de heer H. Vergunst, candi- daat te Leiden. De heer Vergunst heeft zijn be roep naar Zeist aangenomen. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 13 v. Melbourne te Sydney. Aldabi p. 18 Finisterre naar Rotterdam! Algorab 18 v. Santos te Rio Janeiro, Aim- kerb p. 19 Gibraltar n. Sydney. Alpard 17 van Santos naar B. Aires. Axeldijk 18 v Antwerpen naar Havana. Ceram 18 var Karachi naar Rotterdam. Danae 17 van Malta naar Bari. Delftdijk 17 van Pana ma naar Curasao. Friesland 18 v. Suez naar Rotterdam. Groote' Beer 17 van Ba tavia naar Amsterdam. Heelsum 18 van B. Aires naar Antwerpen. Hos 18 van Li masol te Alexandrië. Japara (KPM) 14 v. Hongkong naar Bangkok. Karr.erl, Onnes 19 te Singapore naar Batavia. Kota (r>ten p. 18 Gibraltar naar Rotterdam Laagkerk 18 te Pt. Said naar Basra. Laurenskerk 17 te Basra. Lissekerk 18 van Pt. Said naar Antwerpen. Lutterkerk 17 van Pt. Said naar Rotterdam. Maas 18 van New Or leans naar Curasao. Madoera 19 te Genua naar Batavia. Mariekerk 19 te Antwerpen naar Kaapstad. Meerkerk 18 te Singapore naar Rotterdam. Melampus 16 van Pt. Said naar Amsterdam. Méliskerk 19 te Colombo naar Brisb. Mirza 18 van Miri te Singapore. Molenkerk 18 van Pt. Said naar Rotterdam. Oberon 18 van' Trinidad te Param. Radja 18 van Cebu naar Sin gapore. Rondo 19 te Kaapstad naar PI. Elisab. Rijnland 17 van Amsterdam te Montev, Schiedijk 17 van Pt. Said naar Halifax. Sibajak 18 van Pt. Said naar Rotterdam Slamat 17 van Colombo naar New York. Sloterdijk 17 v. Penang naar New York. Strabo 18 van Santander naar Oporto. Sunetta p. 18 Gibraltar naar Lis sabon. valt met de opening van het Jeugd centrum van de Stichting Nieuw Wal cheren, kan wellicht weer op de komst van belangrijke autoriteiten uit het buitenland worden gerekend. Dit wordt eveneens door de sectie Buitenland van de Stichting Nieuw Walcheren behandeld. Grijze haas geschoten. De heer D. Luteijnvan Cruijnin- gen te Zuidzande schoot een dezer da gen in de Catshoekpolder een grijze haas, hetgeen een zeldzaamheid kan worden genoemd. De V.E.B.O. hield jaarvergadering Vrijdag hield de vereniging tot bevordering van het Oesterbedrijf (Vebo) gevestigd te Yerseke, haar jaarvergadering in de zaal van Ho- tel Nolet. De voorzitter, mr. M. Vla ming,heette de leden welkom en gaf daarna het woord aan de secretaris voor het lezen der notulen waarna ook een verslag werd gegeven van de werkzaamheden dlë door de vereni ging in het afgelopen jaar werden verricht. Zo werd o.a. door haar be middeling in Frankrijk een kwantum zaaioesters, groot ca. 7% millioen stuks aangekocht, terwijl verder in Denemarken een hoeveelheid mossel schelpen werd gekocht, die helaas niet geheel konden worden afgenomen door'de slechte aanvoeren, waardoor een deel der schelpen te laat zou zijn gekomen voor de broedval 1949. Met de regeringsinstanties werd voorts onderhandeld over de vaststelling der oester-exportprijzen èn werd getracht een uitgebreider bewaking te ver krijgen op de oesterpercelen, dat ech ter niet werd ingewilligd, ondanks 't gunstig advies van het Visserijbe- stuur. Verder werd door de gezamen lijke oesterkwekers bij de Minister van Financiën geprotesteerd tegen de ondernemingsbelasting in de oes- lerbedrijven. Na het financieel over zicht werd 'n kascommissie benoemd voor het nazien der boeken. De aftre dende bestuursleden, de heren W. Bom, Johs. van Stee, A. de Munck en J. van Eenennaam werden op nieuw gekozen. De rondvraag leverde weinig op. alleen wezen verscheidene aanwezigen er op, dat het kwantum mosselschelpen, dat van de kokerijen dit seizoen vrij zal komen, belangrijk minder nog zal zijn dan vorig jaar en werd er bij het bestuur op aangedron gen, reeds thané uit te zien naar mosselschelpen, hetzij in Duitsland, dan wel weer in Denemarken. Ook werd nog verzocht, er bij het Bedrijf schap voor Visserijproducten op aan te dringen, dat de regeling voor de terugkoop van 25% door kwekers handelaars van kwekers-niet hande laars, dit seizoen wat soepel wordt toegepast, daar de vraag het aanbod overtreft. In de Ned. Herv. kerk te Wissekerke is herkozen tót ouderling de heer C. J. Louwerse en gekozen de heer H. Meulen- berg, in de vacature A. Flikweert. Tot diaken werd gekozen de heer J. Wattel, vacature A. Oele. Noorse s.s. „Ogna" zit nog steeds vast. Zoals wy reeds meldden, is Zaterdag het 4998 brt. rg. ton metende Noorse s.s. „Ogna", komende uit Antwerpen, op de Hoge Plaat in de Westerschelde aan de grond gelopen. Er werd een bergingscontract afge sloten met L. Smit Co.'s Internatio nale Sleepdienst. Een deel van de la ding zou gelost moeten worden, waar na getracht zou worden het schip vlot te slepen. Maandag hebben zich 6 sleepboten naar de „Ogna". begeven om te trach ten het schip van de plaat te krijgen. De „Ogna" lag echter zo hoog. dat het voor de sleepboten onmogelijk was deze te bereiken. Er zal nu een extra hoog tij moeten worden afgewacht eer men weer kan trachten de „Ogna" vlot te krijgen. De typografische opleiding gecentraliseerd. Met ingang van het cursusjaar 1950 wordt de leerlingenopleiding in de ty pografie gecentraliseerd. De centraie opleidingscommissie heeft nl. beslag weten te leggen op enkele lokalen van de uitstekend ingerichte ambachts school te Roosendaal, waar de leerlin gen uit Zeeland, Brabant cn Dordrecht en omgeving, één dag in de week theoretisch onderwijs wordt gegeven. Voor de Zeeuwse leerlingen werd tot nu toe deze opleiding in de Ambachts school te Middelburg gegeven. Stoffelijk overschot geïdentificeerd. Zoals wy gisteren reeds meldden, heeft het s.s. Markab van het Loods wezen Zondagavond voor Westkapel- le een stoffelijk overschot geborgen, dat in zse dreef. Naar wij nader ver nemen is bij de identificatie vast ko men te staan, dat dit het stoffelijk overschot is van de stuurman Sissing. van het enkele dagen geleden voor de Engelse kust ten onder gegano Nederlandse s.s, Torenvliet, Ipgezonden mededeling 21 December Vlissingen Hansweert HOOG WATER u.+NAP u.+NAP 4.10 1.67 16.35 1.65 3.48 2.54 16.12 2.50 LAAG WATER u.—NAP u.—NAP 9.41 1.55 21.54 1.40 10.13 2.41 22.31 2.26 5. De Schot kwam de loopplank op, en.Kap- pie bracht hem naar zijn hut- „Ik ben Mac- Gagglegac, en presi dent van de Walvis ophaaldienst. Ik ben bezig de grootste wal- visvaardersvloot van de wereld op te bou wen. Ilt zou U ook wel willen huren, wanneer mij dat niet te veel zou kosten. Ik ben zuinig en kijk op de penningen!" „Het spijt my!" zei Kappie. „Maar dit schip is al gehuurd door Baron Bracsandt en die heeft me er flink voor betaald. Hij kijkt namelijk niet op de penningen, ziet U!" De maat, die de Schot in Kappie's hut had zien verdwynen, was ernstig bezorgd, en daarom keek hij door de patrijspoort naar binnen, en probeerde zo veel mogelijk van het gesprek te verstaan. ..Nog meer ellende!" dacht hij. „Wat moet die kerel! Wat willen ze toch allemaal met die vieze walvissen!" „U zult spijt van Uw besluit krijgen!" zei de Schot, toen hij de loopplank weer afdaalde. „Het is beter te varen onder iemand, die op de penningen kijkt, dan onder iemand, die maar met geld smijt! Ik voorzie, dat Uw tocht op een mislukking uitloopt!" „Ik ben blij, dat die kerel weggaat!" zei de maat. „Maar hij heeft gelijk. We zullen wel spijt krijgen, en het zal wel een mislukking worden!" „Mekker toch niet altijd zo!" zei Kappie. „Ga aan je werk, klont!" WOENSDAG. Hilv. I. brengt om 21,45 weer in een uitvoering van het St. Louis-Symp'n.- orkest ce balletsuite van Tsjaikowsky „Het Zwanenmeer", aangekondigd als eerste uitvoering in Nederland. Om 22.15 uur kan men over de andere zender luisteren naar een Kerstcan tate van Bach „Selig is de Mann". Hilversum I: 7. '8,30, 13. 18, 20 en 23 Nieuws; 7.18 Fred Hartley en zijn orkest; 8,43 Weens Radio Orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.03 Mozart-cyclus; 10,45 Mor genwijding; 10,20 Onze keuken. 10,35 Als de stofzuiger zwijgt. 11 Populair non stop. 12 Orgelspel. 12.33 Voor het platte land. 12,38 Plakplaatjes. 13,15 Malando en zijn Tango Rumba orkest. 13.50 Zang door Frank Sinatra. 14 Gesproken portret. 14,15 Jeugdconcert. 15 Kinderkoor ..De Roodborstjes". 15,20 Speel jij dit ook? 15.30 Vragen staat vrij. 16 Het stond in tie krant. 17,30 Orgelspel door Johan Jong. 18,20. Dat herinnert me aan... 10 Onze culturele taak. 19.15 Kwartet Jan Cor- duener. 19.30 Onze spelregels. 20.20 De Ramblers. 21.45 St. Louis Symph. Orkest. 22,20 Tussen mens en nevelvlek. 23.15 Do Nachtschuit, Hilversum II: 7, 8.30, 13, 19, 20 en 23 Nieuws. 9,03 Ochtendbezoek bij onze jon ge zieken. 9,35 Toscanini dirigeert. 10.30 Morgendienst. 11,25 Wind oer die Berge. 12 Dat wil ik nog eens horen. 12,33 Busch-Strijkorkest. 13.20 Maaolinata. 14 Zangklasse. 14,30 Ensemble Lachman. 15 Vioolduo. 15,30 Voor onze jeugdige scha kers. 15.45 Voor onze meisjes en jongens. 17,30 Pianoduo. Adré de Raaff-Jaques Schutte 18 Onze Nederlandse koren cis korpsen. 18.30 Prof. dr Fr. De Backer. 19.30 Sportcommentaar en een vrolijke plaat. 20.05 Commentaar Familiecompeti tie. 20.45 Omroeporkest. 21.45 Verwereld lijking in onze levenspractijk. 22.15 Kerst- cantate van Bach. 22.45 Avondoverdenk. 23,15 Gedeelten uit de Opera. 23.50 Sidney Torch, orgel. RADIO-CENTRALES 3 7 (Brussel VI.) Nieuws. 7,05 Fragm. „Ein Sommernachtstraum" (gr.) 3,30 (Brussel VI.) Morgenconcert (gr.) 9 Nieuws. 9.05 Lichte gram. muziek. 10 (Eng. LP) Nieuws 10,10 Verzoekprogr. voor dc huisvrouw (gr.) 11 Jack Nathan en zijn orkest. 11.30 (Eng. HS) Ralp Elman en ensemble. 12 (Brussel VI.) Rob Stolz en zijn or kest (gr.) 12,15 Jean Delhez, piano. 12,30 Wccrber. 12,32 Rumba's (gr.) 12.45 Jcan Deihez, piano. 13 Nieuws. 13,15 Middag concert (gr.) 14 Orkest Peter Yorke en solisten (gr.) 14.45 Gram. muziek. 15 (Eng. HS) BBC Schots orkest. 16 (Eng. LPi Falkman en Apachen-orkest. 16.80—17.30 Pauze. 17 (Kootwijk) Batavia. 18 (Brussel Fr.) Voor de soldaten. 18.30 (Brussel VI.) Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19,30 Stemmige gram. muziek. 19.50 Radio feuilleton. 20 (Brussel VI.) „Bastien cn Bastiene" (zangspel van Mozart). 20.40 Gram. muziek. 21 „Actualiteiten. 21.15 „Der Schauspieldirektor". 22.55 Gram. mu ziek. 22 Nieuws. 22,15 (Eng. HS) Derde deel van .Messiah" van Handel. 23 (Eng. LP). Nieuws. 23,15 „Topic for tonight". 2320, Ted Heath en ensemble. ZON EN MAAN. 21 December. Zon: op 8.4G onder 16,30 Maan: op 10.57 onder 17.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5