N NIEUWS UIT ZEELAND HET KLEINE BOEREN-PROBLEEM 1 LJ L3 ZANGSCHOOL KRIJGT SUBSIDIE t/e,, LEDIKANTEN WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1949 Slechts plaats voor één zoon op het bedrijf. Inleiding van prof. E. W. Hofstee voor de Z.L.M. By de behandeling van de begro ting kwamen in de vergadering van de Z. L. M, te Goes, stemmen uit de vergadering, die er op aandrongen de contributie nog verder te verho gen dan voorgesteld, om het bestuur hierdoor meer armslag te geven bij zijn werk in het belang ven de le den. Mqt algemene stemmen werd be sloten de contributie voor de ieden- grondgebruilcers te verhogen van 0.75 op 0,85 per ha. De gewone contributie voor leden-grondgebrui kers werd van j 3.50 op 4 ge bracht en van de Ieden-niet-grond- gebruikers van 5.50 op 6.50 per jaar. HET KLEINE BOEREN PROBLEEM. Kierna hield prof. E. W. Hofstee uit Wagcningen een inleiding over „De sociaie positie van de agrari sche bevolking, in verbari'd met de arbeidsproductiviteit in de agrari sche bedrijven van verschillende grootte". Hij behandelde hierbij voor namelijk het kleine boerenprobleem en besprak daarbij de arbeidspro ductiviteit van het kleine boerenbe drijf. Te Wageningen heeft —-"-n hier over een dir' ^-ande •■nkt. Aan de hand van onderzoekingen in de practijk, is men hierbij tot de conclusie gekomen dat op een be drijf met voldoende arbeid voor twee volwaardige arbeidskrachten 'n rede lijke arbeidsproductiviteit bereikt wordt. Bij grotere bedrijven neemt deze arbeidsproductiviteit niet veel meer toe, dóch op éénpersoons-be drijven daalt deze sterk. Het vei le nen van steun aan de kleine boeren tot op een peil van de landarbeiders- lonen zag spr. niet als een oplossing, door de veie ber hieraan ver bonden. Intensivering van kleine be drijven (beneden 12 ha.) door. ver bouw van meer bewerkelijke gewas sen, kan ook geen afdoende oplos sing geven. De mogelijkheden voor bijv. kruiden- en tabaksteelt zijn te beperkt. De beste oplossing zag spr. in vergroting van óe opr-orv ikte van de "cultuurgrond voor" de bedrijven. Dit zal echter verbeuring ven het aantai bedrijven ten gevolge moeten hebben. Daarom zal de emigratie moeten worden bevorderd en men zal er voor moeten zorgen dat een groot aantal boerenzoons niet op dc bedrijven komen. Er zal een grondige propaganda ouder de kleine bóeren gemaakt moeten worden, om op elk bedryf slechts één zoon te doen blyven. De andere zoons moeten direct een nieuw beroep kiezen, om later niet onder de ongeschoolde arbeiders te moeten terecht komen. Op deze inleiding volgde een in teressante. gedachtenwisseling. RONDVRAAG. Naar aanleiding van een opmer king bij de rondvraag, jwerd er op gewezen, dat' de Z. L. M. "bij mis standen op het gebied van aan- en verkoop hiertegen zeker, wenst op te treden langs coöp. weg; ai ziet men dit niet als haar eerste taak. De afd. Zoutelande vroeg nog de medewerking om gedaan;-te-, krijgen, dat de oppervlakte grónd, -welke, in deze gemeente voor bebossing be stemd wordt, verkleindv zal wórden. I)E GRONDEN IX OE SLOEI'OLDEU. Na opmericingen over het onoor deelkundig omgaan met lahdboir.v- gronden "ter bestemming als sport velden, kwam .de verdeling van de gronden in de nieuwe Slöépolder nog Ier spVakc. Hierover is nog niets de finitiefs bekend, doch de heer Zwa german was van meningdat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de Wal- cerse boeren hiervan nog grond zul len krijgen, daar zij 3000 ha. in de N.O.-poJder ontvangen. Het is daar om voor Walcherse boeren zeer ris kant. om zich voor een bedrijf in de N.O.-poider terug te trekken, in de verwachting dat men later nog wel een kans in de Sioepoider Krijgt. Nadat o.m. een afgevaardigde van Yorseke nog een verlanglijstje had overgelegd, sloot ir. Geuze deze ge slaagde najaarsvergadering. Nieuwe sociale wet in voorbereiding. MINISTER ZAL BEHOEDZAAM TE WERK GAAN. Het ligt geenszins in dc bedoe ling van de minister van sociale za lven een periode van stilstand in de sociale ontwikkeling in te luiden. Met het oog op de moeilijke perio de, die ons wacht, wil hy slechts de vereiste behoedzaamheid be trachten, teneinde te voorkomen, dat een te snelle sociale ontwikkeling door moeilijkheden op economisch febied zou worden doorkruist en eels weer teniet gedaan, aldus staat te lezen in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de be groting van sociale zaken. Ook met betrekking tot de loon politiek is een behoedzaam beleid een gebiedende eis, wil men niet 'n toekomstige grotere welvaart opof feren aan directe voordelen. De omvang van de werkloosheid moet nog niet van dien aard wor den geacht, dat tot het treffen van maatregelen van een vérstrekkend karakter, als b.v, de invoering van een verbod van ontslag bij slapte in het bedryf of verkorting van de werkweek, dient te worden overge- faan. Maatregelen als deze zijn bij e commissie-van Rhijn in studie. De unificatie van de uitvoering der verplichte sociale verzekering dient naar de mening van de mi nister langs geleidelijke weg Le worden nagestreefd. Het zou niet mogelyk zyn om al de bestaande 'uitvoeringsorganen met één slag te vervangen door nieuwe en deze nieuwe organen eensklaps met de uitvoering van de gehele sociale verzekering te belasten. Vele leden stemden in met zijn streven om te komen tot een ver plichte ouderdomsverzekering voor de gehele bevolking. De voorberei dingen hiertoe zijn in een zo ver ge vorderd stadium, dat de laatste hand zal kunnen worden gelegd aan een desbetreffend wetsontwerp. IEUWS >n een O T E D O P Maandag onslslond orand in een scheepsbouw!) al van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem. De brand ontstond doordat olie, die uit een'leiding lekte, op onverklaarbare wij ze vlam vatte. Het vuur kon door het snelle ingrijpen beperkt worden tot de olievoorraad. Na een ziekbed van enkele weken is te Apeldoorn op 69-jarige leeftijd over leden mej. A L. Schoch, directrice van de particuliere zaken van H. M. de Ko ningin voor het Loo en omstreken. Toen H. K. H. Prinses Juliana in Leiden stu deerde, was mej, Schoch hoofd van de huishouding van de Prinses in Noordwijk, Li de Eerste Kamer is Maandag avond dr. F. Wibaut als lid geïnstalleerd; hij volgt mr van Walsum op. Het Bulgaarse ministerie van bui tenlandse zaken heeft in een nota aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Sofia het Amerikaanse protest tegen het noe men van de naam van de Amerikaanse gezant, in de ten lastelegging van Kostof, van de. hand gewezen, Ingezonden .mededeling»1 I RUWE, Bil n n 1 HUI O ril LU (Ingezonden mededeling). Een zeldzaam jubileum. 50 jaar muzikant. De 70-jarige heer'L. J. Bossaud te 'Dostbürg is 50 jaar werkend lid van cle V muziekvereniging „Harmonie". Vijftig jaar lang hééft hy de grote trom bediend en .volgens zyn zeggen i§ hy nog niet van plan deze functie neer te leggen. De muziekvereniging bracht de jubilaris Zaterdagavond 'n serenade. Aanbesteding werk te Axel. Maandag is aanbesteed het graven van een waterweg van af de eerste verkorting naar de z.g. Klein Kreek te Axel, uit te voeren met D.U.W.-arbeiders. Ingeschreven werd als volgt: Fa. F. C Geerlingsv. d. Veen. Heemstede, voor f 288,942; L. v. Boven—J. Hoogesteger, j EllewoutsdijkWemeldinge voor f 217.000 Fa. v. Acker, Amstelveen, f 237,990; J. F j Jansen, Colijnsplaat, f 229,000; Fa. Hey- mans, Rosmalen, voor f 225,000; Fa. San- der?—Stepvangers—Vlieger, Rijswijk, voor f 219,000; J. Boerland. St. Annaland. voor f 207.000; R. Sponselee—J. Lucasse, Wals oorden, f 205.000; Z.-Nederlandse Asfalt- bedrijf, Hogerwaarde, f 202.500; K. Lu- eassc en G. Sponselee. Walsoorden, voo: f 199.000. GEMEENTERAAD MIDDELBURG Voorstel van B. en W. tot afwijzing van subsidie-aanvrage werd verworpen. Voorzitter „Wij moeten op de kleintjes gaan letten". De gemeenteraad van Middelburg- heeft in de Maandagmiddag onder voorzitterschap van de wild, burge meester de heer J. W Kögeler gehou den zitting geruime tijd stilgestaan bij een voorstel van B, en W. om oen subsidieaanvrage van de Kon. ver. „TSt het VolkrVoor het Volk" ten be hoeve van de onlangs opnieuw in het leven geroepen zangschool af te wij zen. Dit voorstel werd met 14 tegen 3 stemmen verworpen en met grote meerderheid van stemmen werd be sloten voor één jaar een subsidie van 200 te geven. De heer L. A. Schenk (WD), voor zitter van het centraal bestuur der vereniging, wees op de grote beteke nis van ..Uit bet Volk-Voor het Volk" voor dc stedelijke gemeenschap en constateerde in het voorstel van B. en W, een gebrek aan waardering voor het belangrijke werk. dat door middel van de zangschool wordt verricht. Dit voorstel was niets meer dan een botte afwijzing, aldus de heer Schenk. De eerste jaren zullen financieel moei lijk zijn voor dé school, maar het is ondoenlijk van alle leerlingen 10 ct per week te vragen, zoals B. en W wilden. De 'spreker deed een dringend beroep op de raad voor de eerstko mende 2 jaar een subsidie te geven van 400 ner jaar. Een bijdrage van 200 voor één iaar werd voorgesteld door de heer I van Loo fArb.). die opmerkte, dat de school in een grote behoefte voor ziet. Andere raadsleden waren ook die mening toegedaan, maar de heer H. J. Flierman (Arb.i was bevreesd, dat andere verenigingen nu ook om 'subsi die zouden gaan vragen eh de heer J S. Hoek (A.R.) constateerde, dat de financiële opzet van de school zwak is. Het gemeentebestuur heeft echter verplichtingen tegenover „Uit het Volk-Voor het Volk". Ook hij was voor. een biidrage van 200. maar de heer A. Flipse (C.H.) steunde het voorstel-Schenk. De heer A. J Schot i'S.G.) schaarde zich achter B ,en W.; hij is er tegenstander van, diit ver enigingen beroepen doen op de ge meentekas. GEMEENTE MOET ZUINIG ZIJN De voorzitter wees er nadrukkelijk op. dat B cn W. wel grote waarde ring" hebben voor de arbeid, van de vereniging. Hij achtte het echter fout, dat bij de stichting van de school en bij het opmaken van de begroting al direct gerekend is op een flinke ge meentelijke bijdrage. Ook vond hij de bijdrage van de vereniging 200) in geen verhouding staan tot de ge vraagde gem'. subsidie 600). De finahciële toestand van de gemeente is van dien aard .dat men langza merhand op de „kleintjes" moet gaan letten. De vereniging moet daarom beginnen haar tekort te dekken uit particuliere bijdragen, die ongetwij feld zullen komen. Als later blijkt, dat het tekort niet is weg te werken, kan de gemeentealtijd nog zien wat zij kan doen De heer Schenk toonde nog aan, dat „Uit het Volk-Voor het Volk" steeds zoveel mogelijk tracht met eigen riemen te roeien. Wanneer zij in het onderhavige geval op geen en kele steun kan rekenen, zal zij op an der gebied sterk mofeten bezuinigen cn dat is tot schade van de stad. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 14 tegen 3 stemmen (tegen de he ren Schot, Kögeler en Van 't West- ende) verworpen, het voorstel-Schenk met 11 tegen 6 stemmen -fvóór mevr. de Vlieger, de heren Schorer. Hesse- link, Breel. Schenk en Flipse). waar na het voorstel-Van Loo 200 voor één jaar1 werd aanvaard met 14 te gen 3 stemmen (tegen de heren Schot. Kögeler en Van 't Westende). De raad ging er mee accoord de Nieuwe Poort 'niet gedeéltelijk af te breken en de toestand ter plaatse dus te handhaven De heren A. D. Littooy, J. M. Hertogh en mr. J. Moolenburgh werden hei-kozen als bestuursleden van Maatschappelijke Zorg. de* heren L Onderdijk en J. H. C Vroom her kozen als bestuursleden van de Gods huizen en .mevr. G. G. Luyendijkv. d Wal en "de heren E W. Bueninck, ir. A. Rothuizen en L M. D. Bis* schops gekozen als leden van de com missie van toedicht lager onderwijs. SLUITING BOEKWINKELS. Medewerking werd verleend inge volge de. L.O.-Wet 1920. waarbij de lieer Hoek zijn verlangen kenbaar maakte om de credietverleriing voor fietsenbergplaatsen bij scholen te be perken. De onderwijsvoorschotten werden vastgesteld, evenals de onder- wijsvergoedingen en een. reglement voor beheer cn toezicht op de sport terreinen. Mr. J. A Heijse werd'be noemd in de commissie voor deze terreinen. De raad keurde voorts goed de gemeenschappelijke regeling inzake toelating van leerlingen op openbare scholen in Middelburg en voorstellen tot pacht van duinterrein en sluiting van boek- en kantoorboekwinkels op Dinsdagmiddag inplaats van op Woensdagmiddag. Men ging accoord met een wijziging van de verordening op de heffing van reiningingsgelden. De heer Van Loo vond een tarief van 5.80 voor vuilvervoer erg hoog, maar weth. L. J. van 't Westende wees er op. dat de gemeente de par ticuliere vervoerders geen concurren tie wil aandoen. Gestemd moest wor den over een voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Rotterdam- se kaai voor oprichting van een ben zinestation. Het voorstel werd aange nomen met 15 tegen 2 stemmen. De heer M Wattel '(A.R.) zeide, dat dit station een deel van de loswal in be slag neemt. De gemeente krijgt- daar voor geen vergoeding en derhalve wilde hij de pachtsom van 15.90 per jaar verhoogd zign tot bijv. 100. De voorzitter antwoordde, dat men gebonden is aan de erfpachtscanon en dat 't bovendien onjuist zou zijn de eigenaar van.de nieuwe garage, wel ke een fraaie aanwinst voor de stad is, tegen te werken. De wethouder merkte op, dat het verlies aan loswal niet aanzienlijk is. De heer Hoek ont wikkelde nog enige bezwaren van aesthetische aard Bij behandeling van de wijziging der gemeentebegroting-1949 deelde de voorzitter mede. dat van het school- baden veel minder gebruik wordt ge maakt dan weleer en dat daarom de post schoolbaden op de begroting- 1950 is geschrapt. Op een vraag van de heer Flierman zegde hij toe de noodzaak tot verhoging der vergoe ding van administratiekosten voor woningwetwoningen aanhangig te ma ken in de Ver. van Ned. Gemeenten. HOCKEY Forward II Middelburg 1—2. Na een spannende en felle, maar uiterst faire strtfd is het de Middel burgers gelukt de overwinning mee naar Zeeland te nemen. De beide 1ste klas scheidsrechters hielden de touw tjes strak en leidden voortreffelijk. In de 5e minuut had de Middelburg midvoor reeds succes en enkele ogenblikken later gaf dezelfde spe ler zyn club een 2-0 voorsprong. Tot dit ogenblik was de Middelburg-doel man er nog niet aan te pas'gekomen. Met Middelburg in het offensief brak de rust aan. Na de rust had Middel burg de wind tegen en In de 2e mi nuut verkleinde Forward uit eën straf comer de achterstand. De thuis club vocht nu voor de gelijkmaker en het duurde 10 minuten voor Mid delburg het heft weer in handen kon nemen. Er werd niet meer gedoel punt. Door deze overwinning klimt Middelburg op tot de vierde plaats. Vliegvel dplannen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bespreking Ged. Staten met burgemeesters en wethouders. In Sas van Gent had het college van Gedeputeerde Staten onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin een bespreking met het col lege van B. en W. uit de gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen. Het doel van deze bespreking was een gedach tenwisseling over de al of niet wen selijkheid van een vliegveld in de Dijckmeesterpolder te Philippine. Het bleek .dat alle colleges de eventuele aanleg van een vliegveld toejuichten Het voorstel om aan de totstandko ming mede te werken zal binnenkort op de agende van de diverse gemeen teraden worden geplaatst. Oesterexport naar Frankrijk begonnen. Met ingang' van 20 December is de export van consumptieoesters vanuit Nederland naar Frankrijk toegestaan tot een bedrag van frs. 17.860.000, met dien verstande dat alleen oesters met een gewicht van 90 kg en daar boven per 1000 stuks, mogen worden verzonden, zodat alleen 4/0 5 '0 in aanmerking komen. De pryzen, die door de verzenders moeten worden berekend, zijn dezelfde die voor Bel gië gelden, echter mag geen aftrek van korting, zoals dat voor de Bel gische groothandel te doen gebruike lijk is. worden gegeven. De leverin gen geschieden franco Franse grens of plaats van bestemming en als ont vangstations gelden: Parijs. Beltig- nies en Waterloo. Postkantoor op wielen, in Middelburg. Evenals vorig jaar heeft Middelburg weer bezoek gekregen van het „rijdende postkantoor", dat een tournée maakt door ons land ter ondersteuning van de kin derpostzegel-actie. Maandagmorgen reed de lange bus. die als postkantoor was ingericht en die een feestelijke indruk maakte, door de stad, terwijl een luid spreker vrolijke muziek schalde. 's-Mid- dags stond de trailer op de Markt, ge parkeerd. Velen maakten van 'de gele genheid gebruik om kinderpostzegels en „Voor het Kind"-kaarten te kopen en zij steunden daarmede deze mooie actie ten bate van het kind. Men kon in het postkantoor-op-wielen brieven een spe ciaal ontworpen stempel laten geven, het geen uiteraard door ae philatelisten op hoge prijs werd gesteld. Zoals bekend li ebben vele Middelburgse scholieren zich de afgelopen weken reeds zeer verdienstelijk gemaakt voor deze campagne door op grote schaal postze gels en kaarten aan de man te brengen. De kinderen kregen een exfra vriendelijke ontvangst in de bus, die in de ochtend uren ook langs enkele aan de actie deel nemende scholen was gereden, waarbij de scholieren hartelijk werden toegesproken. Hoofdstationschef der K.L.M. Met ingang van 1 December jl. is benoemd tot hoofdstationschef Neder land der K.L.M. de heer J. A. Thoenes, tot dusverre stationschef Schiphol. Ouden van Dagen keerden te Vlissingen terug. De Stichting Rusthuizen Walche ren zal een officiële ontvangst berei den aan de ouden van dagen, die thans in de voormalige Willem III ka zerne te Vlissingen zijn onderge bracht. Zoals men weet vertoeven thans in dit gebouw een aantal oudjes, die af komstig zijn uit het noodverzorgings- huis „Irma" en uit 't evacuatiehuis „In de Dennen" te Etten. De officiële ontvangst is vastge steld op Woensdag 21 December a.s. te zeven uur des namiddags. Het nieuwe zwembad te Vlissingen. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting 1950 in de afdelingen van de gemeenteraad is ook de kwestie van het Vlissingse zwembad ter spra ke gekomen, terwyl gewezen werd op de ongunstige exploitatie van het badhuis, dat door „Goed Wonen" wordt beheerd. B. en W. hebben daarop geant woord, dat aanvankelijk voor de ves tiging van een nieuw zwembad en een jachthaven een terrein was ge kozen binnendijks langs het Kanaal door Walcheren op 'n punt iets Noor delijker dan de oude z'weminrichting. Bij nader inzien werd deze plaats echter minder geschikt geoordeeld. Bovendien stuitte de verwezenlij king af ep financiële bezwaren. In dien het niet mocht gelukken een ge schikte oplossing ,te vinden dan zal met een eenvoudiger project voor het zwembad volstaan moeten worden, waarbij men genoegen zal moeten nemen met iets in de geest van de vroegere zweminrichting. Wat net badhuis van „Goed Wo nen" betreft, zijn B. en W. bereid te zijner tijd een subsidié-aanvrage in overweging te nemen. Zeeuws Drankweercomité vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde ten huize van de lieer Fey te Middelburg, het Zeeuws Drankweercomité, on der leiding van de heer J. Castel uit Vlissingen. Besloten werd. om, zo de plaatselijke comité's te Middelburg, Vlissingen en Goes financiële mede werking' Verlenen, in déze plaatsen 'n bioscoopreclame te nemen. In het comité voor plaatselijke keuze na men zitting de lieren J. Castel, G. M. Fey en- M. A. L. Hubregtse. Met vreugde werd geconstateerd dat de gemeentebesturen van Middelburg en Westkapelle voorstellen aanhangig maken tot verlaging van het maxi mum aantal vergunningen. De voor zitter deelde tenslotte mee, dat in Ja nuari a.s. een grote, landelijke verga dering wordt voorbereid, waar ge sproken zal worden over de actie 1950. Automatisch telefoneren, nu ook mat Afphen. Vandaag is ook het telefoonnet van Alphen aan de Rijn automatisch ge worden. Het net is automatisch ver bonden o.m. met dat van het district Goes Het kennummer van het net- Alphen is K 1720. i ingezonden mededeling) MËT COrflFt'CAAT VOOR VOllEDIGE. GARANTIE Middelburg RESTAURANT „DE HUIFKAR" MIDDELBURG De Middelburgse Markt is weer 'n aantrekkelijk restaurant rijker ge worden. Het vroegere St reekbureau Walcheren is Zaterdagmiddag onder directie van mevr. A. Hoogesteger- Fleurbaay weer aan zijn oude bestem ming terug gegeven en wie in het Streekbureau geen onbekende was, zal het gebouw nauwelijks herken nen, Het is herschapen in een gezel lig; restaurant, met prettig aandoen de' wandschilderingen, modern en tóch intiem ingericht. Daar er tevens hotelruimte is, is de opening van de- Ze zaak ongetwijfeld een aanwinst. KERSTNACHTDIENST IN DE OOSTKERK. In de Kerstnacht op 24 December, des avonds elf uur, zal in de Oostkerk te Middelburg vanwege de Ned. Herv. Kerk, een bijzondere dienst worden gehouden, waarin zal voor gaan ds. W. B. A. Smits. Medewer king verleent het Hervormde Kerk koor. KERSTSPEL „JONGE KERK" Op Woensdag 21 December voert „De Jonge Kern" te Middelburg in 't Kerkcentrum aan het Koorkerkhof het kerstspel „Vredeboden" op. In het eerste gedeelte zal de Kergtliturgie „Komt laten wy aan bidden", waaraan een tiental perso nen medewerkt, worden gegeven. VOETBAL Biervliet E.M-M. 0 0. Tegen de verwachting in, hebben de Vlissingers de leiders een gelijk spel weten af te dwingen. Zoals uit de uitslag wel blijkt, overheersten de defensies in deze wedstrijd. Vooral de E.M.M.-achterhoede speelde een prima wedstrijd. In de tweede helft waren de partijen volkomen aan elkaar ge waagd. Het was toen een aardige le vendige wedstrijd. Na de rust domi neerde de thuisclub en moesten de be zoekers zich beperken tot enkele uit vallen. De E.M.M. defensie gaf ech ter geen krimp en het einde kwam, zonder dat er gescoord was. ONTSPANNINGSAVOND PERSONEEL N V. ALBERTS De ontspanningsavonden van de personeelsvereniging „De Zaagmo len" van Houthandel G. Alberts, te Middelburg, burgeren langzamerhand in, en de avond, die Vrijdag in Schut tershof gegeven werd, heeft de goede reputatie van deze avonden 'gehand haafd. Bij de opvoering van de klucht „Pappa strijkt de vlag" vielen voor namelijk de hoofdpersoon, koopman Hagelslag (de heer M. J. de Vries) en de beide artisten (de heren J. Arnol- dus en I. F. Rijkaard) op. Bij de her sengymnastiek, onder de vlotte lei ding van de heer W. P. M. Schoenma kers, moest het heren-kwartet het af leggen tegen de dames. De opvoering na de pauze van „De Oom uit Amerika" bleek, gemeten aan het applaus, een succes-nummer. De geslaagde avond onder leiding van de voorzitter der vereniging, de heer J. P. van 't Hof f en werd bijge woond door vrijwel alle leden der Di rectie van de N.V. n\et hun echtge noten, INGANGSPORTAAL KOORKERK Nadat de Koorkerk te Middelburg een nieuw dak had gekregen bin nenkort komen de leien er op heeft men ook het bestaande ingangsportaal van dit kerkgebouw, nabij het eerste raam, dat gerestaureerd 'werd, van een nieuw dak vooi'zien. N.V. DE ZWEMINRICHTING. In 'i Raedthuys te Middelburg werd een buitengewone aandeelhoudersver gadering gehouden van de N.V. „De Zweminrichting" In verband met de geringe opkomst kon het voorstel van het bestuur om de N.V. op te heffen, nog niet worden aangenomen. De stemming in de vergadering was, naar men ons mededeeldè, wel over het algemeen ten gunste van opheffing en financiële medewerking aan de bouw van een nieuw zwembad. In het verslag over het Middelburgs Ziekenfonds in ons blad van Zaterdag zijn in de zin „Het vaste bedrag per ziel per jaar voor de huisartsen werd ver hoogd" achter „huisartsen" weggevallen de woorden „met betrekking tot de ge neesmiddelenvoorziening". Vlissingen Gemeentelijke woningdienst. Een aantal raadsleden te Vlissingen hebben aangedrongen op een snelle liquidatie van de gemeentelijke wo ningdienst. B. en W. delen in antwoord hierop mede, dat er oorspronkelijk circa 40 ambtenaren aan deze dienst waren verbonden. Thans is dat aantal 9. Per 1 Febr. a.s. zullen er twee ver trekken en per Juli 1950 nog een. Voor de thans aanwezige ambtena ren is voldoende arbeid aanwezig. Zodra de omstandigheden en de om vang van de werkzaamheden dat ge dogen zal tot verdere inkrimping worden overgegaan. UITVOERING „DE VOLKSSTEM". Het Concertgebouw te Vlissingen was Zaterdagavond niet geheel bezet, toen de gemeengde zangvereniging „De Volks stem" haar jaarlijkse uitvoering gaf. Dit was wel jammer, want er werd een goed zangprogramma ten gehore gebracht. Het hartelijke applaus dat het koor telkens weer in ontvangst te nemen kreeg toonde hoezeer de zang gewaardeerd werd. Een woord van lof komt hier zeker toe aan de directeur, de heer B. Vleugels, die. pas hersteld van een ernstige ziekte, toch de repetities geleid heeft. Er werden werken voor koor. piano en orkest ten gehore gebracht. De leden van het orkestje speelden zeker niet onver dienstelijk. maar het leek onï toch toe dat b.v. „Traume" van R. Wagner moeilijk voor hen was. Een Menuet van Mozart werd heel behoorlijk gespeeld. Verschei dene zangnummers waren heel goed, b.v. de fragmenten uit „Die Jahreszeiten" van Haydn (koor, piano en orkest), waarbij de zuiver gezongen sopraan solo in het spin- lied zeker vermelding verdient. Ook het Beate Mortui van Mendelssohn werd voortreffelijk gezongen, hoewel de mannenstemmen iets te hard doorkwa men. Geëindigd werd met een strydlie- deren-fantasie van H. Altink, als waardig slot van het programma. Een openingswoord werd gesproken door de 2e voorzitter, de heer M. v. d. Kuijl en het slotwoord door de voorzit ter, de heer D. Romijn, die aan allen dank zegde voor de medewerking, voorts de pianiste, mej. v. d. Volkere bloemen aanbood en tot de aanwezigen een op wekkend woord sprak om de vereniging te steunen. Ter bestrijding van de on kosten werd tijdens de pauze een verlo ting gehouden. Bij muziek van de band „The Silver Stars" bleef men nog enkele uren gezellig bijeen. PADVINDERS VIERDEN FEEST Ter gelegenheid van het 5-jarig beslaan had de padvindersgroep „De Duinjagers" te Vlissingen Zaterdag avond in Concondia een feestavond georganiseerd. Een kort openings stukje toonde hoe de padvinderij ont stond. Vervolgens hield de hopman van de groep, de heer H. R. Roden huis een korte rede. Achtereenvolgens kwamen nu welpen en verkenners op het toneel met zang, muziek en to neel. Voor de pauze voerde elke pa trouille nog een z.g. „recreatie" op. In dé pauze was er een verloting. Na enkele kleine toneelstukjes en. een slotwoord van de hbpman, beëindigde een taptoe deze gezellige avond. GEMEENTELENING B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor dc lening, die ten behoeve van cle woningbouw werd gesloten met de Rijkspostspaarbank en die aanvankelijk was bepaald op 7.369.520 te verhogen met 430.480. Meliskerke VERGADERING LANDBOUWVERENIGING. De Landbouwvereniging (sfd. Z.L.M.) te MeJlskerkc vergaderde in het Dorps huis onder leiding van de voorzitter de heer W. de Buck. Het winterprogramma iedere maand een ledenvergadering werd vastgesteld en de secretaris de heer J. Koene, werd bij acclamatie herkozen. De vraagpunten van de L.L.M. werden behandeld. Over „Gemeentelijke uitbrei dingsplannen voor woningbouw" was de voorzitter rapporteur en over „Het ge bruik van cemische middelen in het land bouwbedrijf" cie beer R. Krijger. Beide rapporten werden in bespreking genomen cn vastgesteld voor doorzending. Daarna behandelde de voorzitter het onderwerp „Een agrarische rondblik". Di verse landbouwaangelegenheden werden door de inleider aangeroerd en daarna bij de bespreking nader belicht. Zoutelande UITVOERING MEISJESVERENI GINGEN. Vrijdagavond vierden de drie meis jesverenigingen Martha, Jong Mar tha en „Van knop tot bloem" te Zou- lande haar 30ste Jaarfeest. De leid sters, mej. A. S. Samuelse, mevr. Janse en mej. R. Verhage hébbert ge toond, dat er met ijverige studie veel te bereiken is. Voor de pauze kwamen verschillen de kleine nummers o.a. verslagen, 'n opstel, gedichten en zang aan de or de. De hoofdschotel vormde de na de pauze opgevoerde samenspraak: „Mo nica's wraak". Met spanning volgde het talrijke publiek dit goed ver zorgde toneelspel. Een luid applaus was dan ook zeer op zijn plaats. De opening en de sluiting werd verzorgd door Ds. Wagener. O - en W.-Souburg „ALS DE POORTEN OPENGAAN" In de zaal „Rehoboth" to Souburg hield de C.M.V. „Wees een Zegen" en de jeugdclub „De Schakel" dezer dagen hun jaarfeest. De presidente van „Wees een Zegen" opende de avond met gebed. Nadat mej. R. Bosschaart- een bijbelinleiding over Matth. 25 14 had gehouden, las de secretaresse, mej. T. Ruissen het jaarverslag voor. Na toneel, voor dracht en volksdans1 werd het jubi- leumspel „Als de poorten opengaan" opgevoerd, een verkleinde uitvoering van het grote spel door ds. Aalbers geschreven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de C.M.V. Le den van de beide verenigingen werk ten aan de verdienstelijke opvoering van het spel mee. Maandag werd een tweede opvoering gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2