Minister Steenberghe zorgde tijdig voor aankoop van voedsel JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Aankoopbureau in Afew-York deed goed werk in 1943-'44 Zeeuwse Almanak Vrienden van Nederland namen bewind in Australië over Verlanglijstje van de georganiseerde middenstand. WAAROM DE NIET WERD SUIKERPRIJS VERLAAGD MAANDAG 19 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 .Het aankoopbeleid van de Londense regering. (Van onze parlementaire redacteur) De mislukking van de grootste luchtlandingsoperatie, die de wereld ooit gezien had, in September 1944 bjj Arnhem, wekte niet alleen een die pe teleurstelling bij de onderdrukte Nederlanders, die hun bevrijding reeds dichtbij waanden, maar was ook oorzaak, dat onze bevolking een lange winter moest doorworstelen, waarin de honger ontelbare mannen en vrouwen, jong en oud, in een bittere ellende dompelde en dagelijks zijn slachtoffers eiste. Wij hebben ons in de tijd van nij pend gebrek niet gepijnigd met de vraag, waar al onze levensmiddelen vandaan kwamen wij hadden an dere zorgen doch vast moest staan, dat voorraden waren aangelegd; dat zij, die zich verantwoordelijk voelden voor de gang van zaken in het Ne derland van na de bevrijding, voor uitgekeken hadden, grote inkopen hadden gedaan, zich bewust waren ge weest van de noodzakelijkheid ons spoedig en degelijk te helpen. Later zijn wij te weten gekomen, dat de regering in Londen met behulp van een door haar opgerichte organi satie al vrijwel van de aanvang af het oog gericht gehouden heeft op een directe verscheping van voedsel en an dere allernoodzakelijkste levensbe hoeften naar Nederland, zodra de Duitsers verslagen en weggetrokken zouden zijn. Thans weten wij precies, hoe alles in zijn werk gegaan is, dank zij het in Z1JII WC IK. gegaan '.j, J uitvoerige onderzoek, dat de Enquie- te-commissie naar 't aankoopbeleid van de regering heeft ingesteld. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de kabinetten- De Geer en -Gerbrandy, mr. M. P. L. Steenberghe, had op zijn program ma plannen staan tot voorbereiding van het aankopen van voedsel, dek king en kleding ten behoeve van Ne derland na de oorlog. Teneinde deze plannen te kunnen verwezenlijken, had hij iemand nodig, die onder con trole van de regering op deskundige wijze de leiding van deze aankopen op zich zou kunnen nemen en hierby d~e van regeringswege te vertrekken aanwijzingen zou opvolgen Hij heeft deze man gevonden in de heer L. van Stolk, een der directeuren van Van Stolk's Commissiehandel N.V. te Rotterdam, die in 1940 tijdelijk m de Ver Staten vertoefde. Deze heeft m New York een Aankoopbureau ge sticht, zich van weinig doch zeer des kundig personeel voorzien en op be kwame wijze de opdrachten van de regering uitgevoerd. ZORG VOOR DE TOEKOMST. Hij kocht grote voorraden tarwe, gerst, rijst, reuzel, lijnzaad, soaybo- nen*, katoen, wol, leder, tabak en an dere artikelen. De maatregelen ten behoeve van de kwaliteit der opge slagen voorraden en de vernieuwing daarvan behoorden tot de moeilijkste onderdelen van zijn werkzaamheden. Ook in dit opzicht is de heer Van Stolk uitstekend geslaagd Hoe goed men gezien heeft blijkt wel uit het feit, dat de inkoopprijzen der goede ren vermeerderd met de kosten van opsiag, tenslotte beneden de markt prijzen van na de oorlog bleven. Bo- vdenien zouden de goederen toen met of slechts met zeer veel moeite en dan zeker nog in onvoldoende hoe veelheden te krijgen zijp geweest. REDDERS Drie kleine scheepjes in de tomeloze woede van de storm. Zij kozen zee Zaterdagavond, toen een Zweed nood seinen uitzond. Zonder aarzelen begaf de bemanning zich aan boord, ge trouw aan een grootse traditie. De President Wierdsma iuit Breskens, de Blankenheim uit Veere, de Wilhelmina uit Stellendam Zwaar hebben de nietige reddings boten het te verduren gehad. Huizen hoge golven stortten op hen. neer in een storm, die de kracht van een orkaan kreeg. Moeizaam tomden hun sterke machines op tegen de vloed en de icind. Aan het zeemanschap der opvarenden werden de hoogste eisen gesteld. Niets kon hen echter terug houden. Er waren mensen in nood. En dan geldt er voor redders slechts één enkele leus: Alles geven, terwille van wie in gevaar zijn.... Orkaan en golven lieten hun prooi los. Toen de reddingsboten uit Zeeland bij de Zweed kwamen, was de positie van de Aslog zoveel beter geworden, dat geen directe hulp meer nodig was} De elementen hadden 'n andere prooi gezocht: De Wilhelmina uit Stellen dam. Onverhoeds wierpen de golven zich op deze reddingsboot, twee uur nadat .zij uitgevaren was. Twee man over boord. En verloren. De Wilhelmina heeft de Aslog niet bereikt. Zij heeft gezocht naar de twee helden, die menslievend hulpbe toon met hun leven betaalden. Toen het zoeken vergeefs bleef, werd de steven gewend. De zee is een gevaarlijke vijand. Zelfs voor de redders, die als geen ander met haar vertrouwd zijn. Ook de Blankenheim en de Wierds- ma beleefden hachelijke momenten. Zij kwamen ongedeerd uit de heksen ketel thuis. Maar er heerst rouw, ook langs de Zeeuwse kust. Twee redders verloren in een razen de storm. Twee helden, in het harnas ten onder gegaan. Een harde slag, die heel de kust raakt. De Enquête-commissie is van oor deel, dat de heer Van Stolk onder moeilijke omstandigheden, die meer malen zeer veel tact en- inzicht ver eisten, blijk heeft gegeven van goed koopmanschap. Zij meent, dat de cri- tiek, die hier te lande wel is geuit op het door het Nederlandse Voed- selaankoopbureau gevoerde beleid, deels is toe te schrijven aan het feit, dat men niet voldoende bekend was met de moeilijkheden, die de in Ame rika werkzame Nederlandse aankoop organen te overwinnen hadden. Deels berust zij ook op de gebeurtenissen en gocderenleveranties, waarvoor noch het Nederlandse Voedselaankoopbu- bureau, noch de andere in Amerika werkzaam geweest zijnde aankoopor ganen verantwoordelijk kunnen wor den gesteld. De commissie vindt, dat er slechts plaats is voor het uitspreken van haar waardering voor de door het Neder landse Voedselaankoopbureau ver richte werkzaamheden. AANKOOP VAN ANDERE GOEDEREN. Vele van de andere aankopen, die de Nederlandse regering deed verrich ten teneinde tegemoet te komen aan de hier te lande na de bevrijding te verwachten behoefte aan velerlei soort artikelen, die nodig zouden blij ken voor het herstel van ons land, werden op het Westelijk halfrond uit gevoerd door „The Netherlands Pur chasing Commission" te New York, kortheidshalve in de regel „N.P.C." genoemd. De N.P.C. hield zich o.a. bezig met de aankopen ten behoeve van de de fensie van Nederlands-Indië en van de Artillerie Inrichtingen Hembrug; met de lend-lease-overeenkomsten; met de zg. gestrande ladingen, dat zijn de goederen, die in de Ver. Staten waren verscheept naar Ned. Indië en die hun bestemming tengevolge van de val van Java niet meer konden bereiken; met de liquidatie in Austra lië van de voor Nedérlands-Indië aan gekochte goederen. De aangeschafte artikelen varieer den van zaklantaarns tot electrische centrales, van walkie-talkies tot ra diostations, van life-rafts tot kust vaartuigen van 500 ton, van band ijzer tot stalen scheepsplaten, van naaimachines tot grote werktuigma chines voor Nederlandse fabrieken, van katoentjes tot winterjassen voor evacué's uit Nederlands-Indië, van sardines in blik tot kippenvoer voor Suriname, van frigidaires tot zuur- stoffabrieken, van motorfietsen tot verkeersvliegtuigen. De factuurwaarde van d£_ gekoch te en geleverde goederen bedroeg van 1940 tot 1945: 345.527,257,81 dollar, waarvan 1.6 aan onkosten gemaakt werd. Het aantal tewerk gestelde per sonen in het hoofdkantoor te New York was in Maart 1942 het grootst. Het bedroeg toen 360. Nadien is het aantal geleidelijk teruggelopen, totdat het in December 1944 nog 201 be droeg. De Enquête-commissie heeft ver schillende tekortkomingen bjj de N. P.C. geconstateerd, die echter na ver loop van tijd in een aantal gevallen tot een bevredigende oplossing werden gebracht. Zij,betuigt intussen haar instemming met de wijze, waarop de N.P.C, haar werkzaamheden heeft verricht en met het door deze instel ling onder verantwoordelijkheid van de opeenvolgende voorzitters gevoer de financiële beheer. Dit neemt echter niet weg, dat de commissie zich niet kan verenigen met sommige onderdelen van het ge voerde beleid, zoals de cumulatie van functies van een der vijf voorzitters, die de N.P.C gehad heeft, de heer E. C. Zimmerman, bij wie het voor gekomen blijkt te zijn, dat hij in een zelfde vergadering verschillende func ties vervulde, waardoor hij vaak met elkaar strijdige belangen vertegen woordigde. Omzetbelasting op wedvluchten. De bonden van postduivenhouders, die wedstryden organiseren, zullen per 1 Januari a.s. ook kennis gaan maken met de omzetbelasting, dit ligt althans in de bedoeling van het ministerie van financiën. Het ministerie is namelijk van me ning, dat de verenigingen van post duivenhouders, die wedstrijden orga niseren, waarbij dan onderling wed denschappen kunnen worden afgeslo ten, in het algemeen als ondernemer in de zin van het besluit op de om zetbelasting 1940 gezien moeten wor den, Als gevolg hiervan zouden de concourscommissies van postduiven- bonden over de vergoeding, welke zy wegens „het verrichten van diensten" ontvangen, 30% aan omzetbelasting moeten voldoen. Hiertegen hebben de bonden inmiddels geprotesteerd. Op voorstel van het bestuur der fe deratie van Nederlandse journalisten heeft de federatie-raad dezer organisatie met algemene stemmen besloten uit de internationale organisatie te treden. TOETREDING TOT DE UjN.R.R.A. Uit de gedachte om door gezamen lijke internationale zorg de door de oorlog geteisterde landen na afloop der vijandelijkheden te helpen, kwam in November 1943, toen Amerika reeds bijna twee jaar in oorlog was, de U.N.R.R.A. voort, de United Na tions Relief and Rehabilitation Ad ministration, die haar zorg niet al leen uitstrekte tot het herstel van de door de oorlog geteisterde landen in Europa, doch daarin ook de landen in het Oosten en het Verre Oosten betrok. De voor deze zorg benodigde middelen werden verkregen door by- dragen van de samenwerkende na ties, die alle daartoe een zeker per centage van het nationale inkomen afstonden. Nederland is destijds tot de U.N.R. R.A. toegetreden. Daarin heeft de toenmalige minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, de heer P. A. Kerstens, een belangrgk aandeel gehad. De enquête-commissie acht het aanvaardbaar, dat de heer Ker stens in Amerika in het openbaar te kennen heeft gegeven, dat Nederland indien dit verwacht werd, bereid zou zijn te betalen voor de door de U.N. R.R.A. te verlenen hulp. Wel ging daardoor in Amerika de mening heersen, dat Nederland nog steeds 'n rijk land was, waardoor het bijvoor beeld niet mogelijk bleek, om pak ketten en cantinebehoeften voor Ne derlandse krijgsgevangenen op lend- lease-basis uit Amerika te betrekken, maar dit nadeel woog volgens de commissie niet op tegen het voordeel, dat Nederland zich nu op veel doel treffender wijze dan wanneer zij van de hulp van de U.N.R.R.A. afhanke lijk ware geweest, door eigen aanko pen heeft kunnen voorzien in de gro te nood, die hier te lande in 1945 be stond. By de Veiligheidsraad is thans het onderwerp „Indonesië" aan de orde. Tijdens een zitting van de Veiligheidsraad te Lake Success van links naar rechts: de vertegenwoordiger van Indonesië, de hr L. N. Palar, de Neder landse gelegeerde dr. H. J. van Royen, en de president van de Veiligheids raad generaal A. G. L. McNaughton. De leden van de Veiligheidsraad druk ten him voldoening uit over de bereikte resultaten der Ronde Tafel Confe rentie. „De Gids" in nieuwe vorm. Met ingang van 1 Januari zal het letter- kundi gmaandblad „De Gids", dat in 1837 door Potgieter werd opgericht, in een nieuwe vorm verschijnen. Het blad heeft een fusie aangegaan met het tijdens de oorlog opgericht letterkundig tijdschrift .Ad Interim" en de redactie stelt zich voor meer jeugdige Nederlandse letter kundigen in haar kolommen aan her woord te laten komen. De uitgeversmaat schappij W. de Haan N.V. te Utrecht heeft het blad overgenomen van P. N. van Kampen en Zn., die het blad sedert 1840 heeft uitgegeven. De redactie van „De Gids" wordt ge vormd door de heren E. J. Dijksterhuis en Jaap Romijn. De redactieraad bestaat uit: Anton van Duinkerken, B. A. van Groningen, C. J. Kelk. K. Kuijpers, Fer dinand Langen, Emmy van Lokhorst, A. N. Molenaar. Gabriël Smit en J. W. F. Werumeus Buning. Overeenkomst voor massa-immigratie nu mogelijk. Evatt bijna Yerslagsn door ex-parachutiste. De correspondent van Aneta te Melbourne seint naar aanleiding van de door de Australische Labourpartij geleden verkiezingsnederlaag: Een van de eerste bestuursdaden van de nieuwe Australische regering zal waarschijnlijk zijn het sluiten van de steeds uitgestelde overeenkomst voor massa-immigratie in Australië van gedemobiliseerde Nederlandse soldaten uit Indonesië, die naar Australië wensen te emigreren. Minis ter Calwell was met een dergelijk plan bezig, doch hij liet dit vallen na de zaak O'Keefe (de uitzetting van een Indonesische, die met een Austra liër gehuwd was) die, naar hij be weerde, door de Nederlandse legatie in Canberra in elkaar was gezet On danks het recente bezoek van de heer van Luyck, van het Nederlandse mi nisterie van sociale zaken, die aan de totstandkoming van het immigratie- plan zijn medewerking zou verlenen, liet Calwell de overeenkomst schie ten, terwijl hij in particuliere gespr ken voortging zijn woede tegen de Nederlandse legatie te luchten. Er zijn nog geen aanwijzingen, wie de opvolger "van Calwell als minister van immigratie zal zijn," maar Robert Russen spraken op het Beursplein in Amsterdam. Russische redevoeringen schalden Za terdagmiddag over het Amsterdamse Beursplein, waar een NederlandsOrgani satie-Comité een bijeenkomst had belegd om twee Russische sprekers, die te laat voor het Nationaal vredescongres in Den Haag arriveerden, in de gelegenheid te stellen het Nederlandse publiek nog toe te spreken. Het waven de Russische dich ter Stjipatsow, winnaar van de Stalin- prijs, en mevrouw Kouznetsowa, secreta resse van het Alg. Vakverbond der Sow- jet-Unie. Ook waren er Nederlandse sprekers, te weten de heren Haakon Stotijn, dr. M. Boas, B. Brandes en J. Horstmeyer. Er waren naar schatting 2500 toehoor ders. De burgemeester had geweigerd de betoging op de Dam te doen houden. Menzies. de nieuwe minister-president van Australië, staat bekend als een oud-vriend van Nederland en was ge durende de voorgaande zittingsperio de van het Australische parlement de woordvoerder van de oppositie tegen Evatt's politiek ten aanzien van de Nederlanders. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zullen een krachtige vriend vinden in het kabinet-Menzies in Richard Gardiner Casey, oud-gou verneur van Bengalen. Terwijl hij vurig pro-Nederlands is. is Casey een ijverig werker voor het bereiken van harmonie met Azië. Hoewel de nieuwe regering de blank-Australië politiek niet in het minst zal doen verslappen, zal zij in cidenten als de O'Keefe-affaire ver mijden. Mevrouw O'Keefe zal thans niet langer worden vervolgd. Het Hooggerechtshof, dat de zaak nog zou moeten behandelen, zal haar van de rol schrappen EVATT BIJNA VERSLAGEN. Herbert Evatt, de minister van bui tenlandse zaken van Australië, werd in zijn kiesdistrict Barton bijna ver slagen door een meisje, Nancy Wake (liberaal), dat de Britse George-me- daille heeft verworven voor het feit, dat zij drie maal als parachutiste werd neergelaten in het door de Duitsers bezette deel van Frankrijk. Evatt kreeg 19.889 stemmen en mej. Wake 17.328. DE K.L.lft..LIJN. Een ander gevolg van de verkie zingsuitslag voor de Nederlanders is, dat indien de K.L.M. nog steeds een lijn op Australië wenst te openen, deze maatschappij waarschijnlijk van de nieuwe regering niet de bijna vij andige behandeling zal ontvangen, die zij van de Labour-regering heeft ge had. Daar Menzies heeft beloofd de Communistische Partij buiten de wet te stellen en de communistische be stuurders uit de vakbonden te verwij deren, kan verwacht worden, dat bin nen 14 dagen de aanstichters van de ban op de Nederlandse scheepvaart, Healv, Roach en Elliott, desnoods met behulp van politieknuppels uit de kantoren van de vakverenigingen van havenarbeiders en zeelieden verwij derd zullen worden. Men wil niet weer hel kind van de rekening worden. Evenals de werknemers-centrales en die van de werkgevers hebben de be sturen van de drie centrale midden standsbonden zich beraden welke maatregelen er noodzakelijk ,voor de middenstand genomen moeten wor den wanneer een loonsverhoging, waar de regering, naar zij menen te weten, niet afwijzend tegenover staat, doorgang vindt. Genoemde bonden achtten dit be raad noodzakelijk, daar het nu ook weer dreigt te gaan als in November 1948 by de één gulden tijdelijke loon- bijslag. Ook toen zijn het huns in ziens de middenstanders, detaillisten en ambachtspatroons geweest die het gelag betaalden. De besturen van de drie bonden zijn van oordeel dat ter tegemoetkoming in de hogere bedrijfslasten en de verhoogde levensstandaard de vol. gende maatregelen gemotiveerd zijn; le de loonsverhoging worde als kos tenfactor beschouwd en dient door berekend te kunnen worden. 2e. de omzetbelasting dient zo spoedig mogelijk bij de bron geheven te worden, zodat de middenstander niet meer met de incassering hier van wordt belast. In de aangekondigde wijzigingen van de ondernemingsbelasting wordt de vrijstelling van het winsibedrag tenminste gebracht op 500.en uitgebreid tot firmanten, terwijl aangenomen wordt dat voor het be lastingjaar 1950 de ondernemingsbe lasting geheel zal vervallen. 4e. er dient een hogere belasting aftrek voor levensonderhoud plaats te vinden voor niet-werknëmers, (tot een bepaalde inkomengrens). 5e. er zal een straffere toepassing van de vestigingswet moeten komen in afwachting van de reeds lang toe gezegde nieuwe vestigingswet. 6e. een wet ter beteugeling van het cadeaustelsel dient zo spoedig mo gelijk aanhangig te worden gemaakt gelijk aanhangig t worden gemaakt. Zaterdag is de „Zuiderkruis" met ruim 1500 militairen uit Indonesië in Rot terdam gearriveerd. Het Wereldgebeuren Ontevreden Quislings Hoewel het nu toch al langer dan 4y> jaar is geleden, dat de Duitse veroveraars de strijd in Noorwegen staakten en de aanhangers van Quis ling, georganiseerd in de Nasjonal Samling, de party verloren gaven, wachten nog steeds 1370 collabora teurs op de behandeling van hun zaak. In het geheel waren over de honderdduizend Noren voor hun on vaderlands gedr?.g ter verantwoor ding geroepen. Dit is bij een bevol king van 3.2 millioen verhoudingsge wijs belangrijk meer dan het in Ne derland is geweest. En na de lichte gevallen blijven nu nog ruim 50.000 Noren over, die wegens hun verkeerde politieke houding niet mochten deel nemen aan de jongste verkiezingen voor de Storting. De volgelingen van Quisling heb ben het ook de laatste tijd niet ge makkelijk gehad. Hun landgenoten kunnen maar niet vergeten, wat zij hebben gedaan en beschouwen ook de genen, die hun straf hebben uitgeze ten, als niet tot hen behorend. Zelfs de vrouw, die de was voor de Duit sers heeft gedaan, heeft het moeilijk om thans werk te krijgen en haar plaats in de maatschappij te vinden. Een en ander heeft tot gevolg, dat de gewezen Quislings het onderling contact niet hebben verloren, maar, integendeel, by elkaar steun gaan zoeken. Zo zijn reeds drie jaar gele den de ontslagen en uitgestoten on derwijzers er toe over gegaan een eigen krant uit te geven. Het blad, „8 Mai" geheten, verschijnt om de veertien dagen en laat al door zijn advertenties zien door wie het worat gelezen. Daar zoekt een jongeman van 29 een „nazikvince", eén nazi-vrouw. Een „frontkjemper" vraagt om werk als tuinder. Een gewezen „N.S." zoekt een dale boven zijn hoofd. An deren worden opgeroepen in Zuid- Amerika een nieuw leven te beginnen want zwaarder dan de gevangenis straf is het om met een Kaïns-teken- te moeten rondlopen. Erling Bjornson heeft in een arti kel in „8 Mai" zijn gevoelens met de volgende woorden gelucht: „Een landverrader blijft een landverrader. Hij heeft geen vaderland. Net als de Eeuwige Jood zal ook hij rusteloos door het leven wandelen. Maar wij Noorse landverraders, wij willen weer terug naar het vaderland!" Vele (gewezen?) nazi's verkeren bovendien in de veronderstelling, dat hun een verschrikkelijk onrecht is aangedaan. Zy spreken namelijk te gen, dat er na de capitulatie in 1940 nog van een oorlogstoestand sprake zou zijn geweest en staven hun bewe ring met uitlatingen van internatio nale volkenrechtkundigen. In Noorwegen heeft men geen bijl tjes-dag gekend. Maar men zou zich reeds kunnen afvragen, of een derge lijke uitbarsting van volkswoede niet beter zou zijn geweest dan de jaren lange wrok, die meer dan 50.000 men sen tot paria's maakt. Het gevaar is nl. niet denkbeeldig, dat een.partij onder de leus „Verongeijkten (aller landen), verenigt u!r' deze groep voor zich tracht te winnen, aldus on ze Scandinavische correspondent. Neutrale voogd Yoor Schotse tweding. Het Schotse hooggerechtshof heeft zijn goedkeuring gehecht aan de be noeming van een neutrale voogd over de 14-jarige Schotse tweelingzusters, die door haar moeder naar Nederland werden meegenomen. Hierdoor wordt het wettelijke voogdijschap van de vader, W. J. Hooper, opgeheven en vallen de kinderen niet meer onder de Schotse jurisdictie. Uiteenzetting van de minister. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Stapelkamp (A.R.) over de suikerprijs, heeft de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening geantwoord: Het is juist, dat de aangekondigde verlaging van de suikerprijs om technische redenen geen voortgang zal vinden. Een veHaging van de suikerprijs vergt een administratieve voorberei ding van 6 weken, indien men wil voorkomen, dat hierdoor schade aan de middenstand en de groothandel zou worden toegebracht. Alle voor raden in de vrije handel zouden daar. toe nl. dienen te worden geregis treerd, teneinde over deze voorraden schadeloosstelling te kunnen verlenen voor de tengevolge van een dergelijk overheidsingrijpen voor de handel ontstaande verliezen. Een onmiddellijke compensatie voor de verhoging van de kosten van levensonderhoud ten gevolge van de stijging van de varkens-vleesprijs, welke op 5 December j.l. is ingegaan, kon dus in geen geval worden ver kregen. Hierbij komen nog andere overwe gingen o.a.: Een verlaging van de suikerprijs zal tot gevolg hebben een groter ver bruik van suiker en suikerhoudende producten, hetgeen aanleiding zou geven tot een grotere import van suiker, welke practisch gesproken slechts tegen harde valuta is te ver krijgen. 54. Zó ver dat hij 'eindelijk in het doelgebied van de tegenpartij was terecht gekomen, waar hij met een verbeten trek op zijn apentronie naar de bal begon te jagen. Alle spelers van de Rovers waren nu ook gewaar geworden wat er gaande was en sommigen bleven van louter schrik als aan de grond genageld staan. Veel tijd om te blijven schrikken kregen zij overigens niet, want het vol gende ogenblik had Jimmy de bal te grazen ge kregen. Hij stoof er mee van door, passeerde met een sneltreinvaartje, drie, vier tegenstanders, en Minderheden verzamelden een kwart miflioen handtekeningen. Zaterdagmiddag verzamelden zich in een vliegende storm op het Korte Voor hout te 's-Gravenhage een groot aantal sympathiserenden van de z.g. minder heidsgroep. die voor de tweede maal se dert de Ronde Tafel-conferentie een be toging hielden voor de belangen van deze minderheden: Ambon, Timor en de Mi- nahassa. Op een vrachtwagen lagen od elkaar gestapeld veertig zakken, waarin zich de 238,179 brieven bevonden, die door Nederlanders op een oproep van de min derheden gericht waren aan de Staten- Generaal en waarin verzocht wordt een zodanig beslissing te nemen, dat vóór een eventuele souvereiniteitsoverdracht aan de eisen van de volken van Ambon, Timor en de Minahassa tot zelfbeschik kingsrecht zal worden voldaan. Na een toespraak van de heer Pothau- pessy, begaven circa 2000 demonstranten zich, voorafgegaan door de vrachtauto en de tamboers van het Nat. Jongeren- Verbond naar het Binnenhof, waar aan de administrateur ter griffie van de Eer ste Kamer, een kwart millioen handte keningen werden overhandigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3