NIEUWS UIT ZEELAND RAAD EN COLLEGE BESPRAKEN VLISSINGENS BEGROTING DF. ONTWIKKELING VAN HET DIACONAAT Belg wilde 520Ö kg. kunstmest smokkelen. WALCHEREN .SNIPPERS |T-genda 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1949 Vestiging van nieuwe industrie wordt bevorderd. Steigers voor de marine. Verschenen is het verslag van het voor-onderzoek der gemeente-begro ting van Vlissingen, waarbij alier- Jei punten van betekenis reeds aan de orde blyken te zijn gekomen. Verheugd was de raad over het tij dige indienen van deze begroting en ook over het feit, dat zij sluitend 'kon worden gemaakt, al was men 't met B. en W. eens, dat er nog geenszins reden is tot juichen. Daar voor biedt de post onvoorzien nog te weinig speling en ook is er nog onzekerheid t.a.v. de gevolgen van de devaluatie. B. en W. blijken bereid er in Den Haag op aan te dringen de gemeen te minder afhankelijk te maken, maar zij vvyzen toch op de gevaren, welke voor een gemeente met een overwegende arbeidende bevolking verbonden zijn aan het terug ver krijgen van een eigen belastingge bied. Slechts een schex-p omlttnd en beperkt belastinggebied komt het 'college aanvaardbaar voor. Ervarin gen uit het verleden hebben dat wel geleerd. B. en W. menen, dat de gevolgen van. een wet „wederopbouw publiek- recktelyke lichamen, wanneer deze een belangrijk deel van wederopbouw uitgaven voor rekening van ae ge meenten zou laten, voor Vlissingen funest zouden zijn. B. en W. volgen de ontwikkeling van deze materie nauwlettend. DE MAK INE. Naar aanleiding van een vraag van één van de raadsleden, delen B. en W. mede, dat het gemeentebe stuur vertrouwelijke besprekingen heeft gevoerd met vertegenwoordi gers van het departement van ma rine. Medegedeeld kan worden, dat op de manne-begroting voor 1950 reeds gelden zijn uitgetrokken voor de bouw van enige steigers aan de Buitenhaven waardoor ligplaatsen voor de wal beschikbaar komen. B. en W. koesteren goede ver wachtingen, dat van Rijkswege ver dere stappen in verband met de te rugkeer van de marine zullen wor den gedaan, waarbij dan het vooral aan do opleiding moet worden ge dacht, zy liet dan dat de opleiding in het te verwezenlijken program ma narfr tydsorde pas In de laatste plaats aan de orde komt. Wat de grenswijziging betreft de len B. en W. mede, dat indien zij goed zyn ingelicht terzake nóg overleg gaande is tussen Ged. Staten en het ministerie van bin nenlandse zaken. Zij verwachten, dat deze aangelegenheid binnen niet al te lange tijd voortgang zal hebben. Reddingsboten naar Zweeds schip (Vervolg van pag. 1) Zondagmiddag, omstreeks half één arriveerde de reddingsboot weer in de haven van Breskens. Schipper Slis heeft dit alles op onopgesmukte wijze zitten te vertellen, zo nu en dan onderbroken door zijn vrouw of zijn zoon, die doodsangsten hebben uitgestaan. Hun gedachten zijn steeds bij de ramp van de Wilhelnn- na, waarbij 2 hunner vrienden zijn omgekomen. Ja, zo zegt mevrouw Slis, dat had ook jullie kunnen ge- beurén. Zo is het. zegt de schipper, maat wij hebben geluk gehad HET RELAAS VAN SCHIP PER J. MINNEBOD. Schipper J. Minneboo van Veere maakte met zijn boot een uiterst moeilijke tocht. Tussen de Midden- en Noord Steenbank geraakte de Blankenheym in zware zeeën. Er liepen golven van 8 tot 10 meter hoog. Bij het Zweedse schip gekomen bleek, dat de reddingsboot uit Bres kens reeds aanwezig was. Ook be vond zich een sleepboot in de nabij heid. Aangezien de Zweed £een di recte hulp behoefde keerde de Blan kenheym naar Veere terug, waar men te half drie des nachts arri veerde. NAAR GENT. De sleepboot Goliath, die reeds Zaterdagavond uit Vlissingen zee had gekozen om zo nodig hulp te bieden aan het Zweedse schip, maar teruggekeerd was, omdat sleepboot hulp niet nodig werd geoordeeld, voer Zondagmorgen opnieuw uit. 't Blee> toen, dat de „Aslog" het an ker kon lichten en op eigen kracht kon wegvaren. Vergezeld van de Goliath passeer de de Zweed Zondagmiddag Vlissin gen in de richting van Gent. MEER MOEILIJKHEDEN. De storm van Zaterdagavond heeft meer schepen .voor de Nederlandse kust en hier en daar zelfs ook op bin nenwateren in moeilijkheden ge bracht. De Engelse kustvaarder „Roxton" kreeg machineschade on geveer 10 mijl ten Westen van Pet ten. De sleepboot „Holland" slaag de er in de „Roxton" de haven van Den Helder binnen te slepen. Op het IJsselmeer sloeg een vis sersbootje om. Drie opvarende, een vader met zjjn beide zoons, geraak ten te water, maar wei-den aoor de bemanning van een ander visscrs- sclieepje gered. Ten Zuiden van Urk sloeg een schip los van een sleep en het vaartuig zonk, maar ook hier kon de bemanning gered wor den. In het Haringvliet kwamen enige visserscheepjes van Goeree in moei lijkheden, maar zij slaagden or toch in de haven van Hellevoetsluis te hereiken. In dit plaatsje woei overi gens de gehele straatverlichting langs de kade om. In het Noordzeekanaal moest een beurtscheepje, dat in zinkende toe stand was geraakt, op de Zuidelijke oever aan de grond gezet. De vrouw van de kapitein kon ternauwernood uit de kajuit worden gered. Het Nederlandse schip „Nooilge- dacht" is in het Albertkanaal m België bij de sluizen van Gent ge zonken. De opvarenden konden zich redden. INDUSTRIE-VESTIGING. Wat de industrialisatie betreft ver wacht het college, dat in het voor nemen der regering om tot deeen- traliscatie in dit opzicht te komen, een kans voor Vlissingen ligt. Dooi de reeds begonnen aanwas der be volking kan zich een arbeidsreserve vormen, welke vestiging van andere industrieën kan bevorderen. B. en W. zullen niet nalaten te gelegener tijd hierop de aandacht van <3e be voegde instanties te vestigen. B. en W. zijn bereid aan het E. T. I. een rapport over het industri alisatie-vraagstuk voor Vlissingen te vragen. De vestiging van zg. industrie flats zou toegejuicht moeten worden. Indien de regering de vestiging van deze flats zou vergemakkelij ken, bestaat er wellicht voor Vlis singen aanleiding hiervan gebruik te maken. Voorts delen B. en W. naar aan leiding van een opmerking van één der raadsleden mede, dat zij zich by vernieuwing tot Ged. Staten hebben gewend met het verzoek de salarissen der wethouders te willen verbeteren. INKRIMPING VAN DE POLITIE? Inderdaad wordt van hogerhand aandrang uitgeoefend om te komen tot inkrimping van het politie-appa- raat. Hoewel de burgemeester hier tegen ernstige bezwaren heeft ge maakt. moet worden gevreesd, dat een naar verhouding bescheiden in krimping zal worden geëist. Huwelijksoptimisi J. F. Williams, die in Iowa bekend is als de man die de meeste keren getrouwd is, heeft een eis tot echtscheiding van zijn zestiende vrouw ingediend. Williams is 67 jaar. Hij voert aan dat zijn laatste vrouw, met wie hij in 1946 in het* huwe lijksbootje stapte, hem verlaten heeft met de woorden: Zelfs in het Paradijs zou ik niet bij je willen blijven". Williams trouwde in 1904 voor de eerste keer. Dit huwe lijk duurde 24 jaar De volgen de waren alle betrekkelijk kort. OP 26 APRIL STATENVERKIEZINGEN Naar wij vernemen zullen de verkie zingen voor de Provinciale Staten in Zeeland op 26 April a s. worden ge houden. Stoffelijk overschot aangebracht. Het s.s. Markab van het Loodswezen heeft Zondagavond voor Westkapelle een stoffelijk overschot geborgen, dat in zee dreef. Met een tender van het loodswezen werd het stoffelijk over schot des nachts te Vlissingen aange bracht. Naar wij vernamen betreft het hier vermoedelijk een der opvarenden van het Nederlandse s.s. Torenvliet, dat enkele dagen geleden voor de En gelse kust ten onder ging. BANK VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND. In ons bericht van Zaterdag jl. over de Bank voor Schouwen en Duive- land werd medegedeeld, dat de heer J. L. Legemaate na het overlijden van mej v. d. K. directeur van de bank werd. Hij werd dit echter kort daar voor en tegelijk met mej. v. d. K. toen de directeur, de heer J. C. v d Kreke. overleed Ned. Herv. diaconieën bijeen te Goes. In een druk bezochte vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes, sprak Zaterdagmiddag dc heer D. G. P. Mulaard, diaken uit Arnhem, voor de federatie van diaconieën der Ned. Herv. kerk. afd. Zeeland, over het on derwerp ..De ontwikkeling van het diaconaat". Reeds bij het volk van Israël be- Chauffeurs ontvingen het E.V.O.-diploma. GESLAAGDEN IN MIDDELBURG BIJEEN Zaterdagmiddag had tijdens een bij eenkomst jn de BakkerszaaJ vah: .hel Schuttershof de uitreiking plaats van de diploma's aan de Zeeuwse bedrljfschauf- feurs die met goed gevolg het tweede E. V.O.-vakbekwaamheids-examen 'h'èb'Bên afgelegd. Zij ontvingen uft de handen van de Rijksinspecteur van het verkeer, rar. J. L. Nieuwenhuis, het z.g. zilveren di ploma met het zakdiploma. De b(jèenkomst, die namens de politie o.m. werd bijgewoond door de comman dant van de Rijkspolitie, majoor G. H. van Helden en insp. A. J. A. Polderman van de gemeentepolitie, werd geopend door de voorzitter, de heer J. Duvekot. Deze deelde mede, dat van de 47 deel- ;rs aan het examen 27 geslaagd zijn, wel een bewijs, dat de eisen niet licht waren. Hij bracht dank aan de examina toren voor hun werkzaamheden en roemde de samenwerking tussen de E.V.O en de overheid. De belangstelling voor de E.V.O.-cursus blijft groeien: de derde cursus begint met 64 deelnemers. De voorzitter van de examencommissie, de heer B. W. Alink. merkte op, dat er ditmaal méér candidaten voor het exa men waren dan vorig jaar. toefi slechts 30 pet. van' de cursisten zich er voor aanmeldde. Ditmaal bedraagt het per centage bijna 50. De chauffers worden ei zich steeds meer van bewust, dat het no dig is vakbekwaamheid op te doen. Ook de werkgevers en onbegrijpelijk is dat niet waarderen het v3kdlploma ten zeerste. Alvorens de heer Nieuwenhuis de dt- ploma's aan de gelukkige geslaagden met een vriendelijk woord overhandigde, hield hij een korte toespraak, waarin hij de prettige verstandhouding tussen de R.V.I. en de E.V.O. memoreerde en wees op de waarde van het diploma. Hij pleitte voorts r het betonen van hoffelijkheid op de tveg. Nadat de E.V.O. nog twee fraaie por- tefeullle's onder de geslaagden had ver loot, sprak tenslotte de districts-secretaris van dc E.V.O., de hèer A. Drost, die de chauffeurs geluk wenste met het behalen an het diploma! De namen van de geslaagden hebben wij reeds enige dagen geleden gepubli ceerd. Gehrelsexamens. Zaterdag slaagden voor het Gohrels-ai- ploma onderwijzer J. W. Almekinders, H. M. Caro, J. J, de Kok, J. Reijnhout A. Polderman, H. Rijckborst, A. Scheitens, W. van Soelen. C. J. Sonke, D. W, Wijs man en J. L. van der Zwan. De examens zijn hiermede beëindigd Van de 37 candidaten werden bij het schriftelijk gedeelte 2 afgewezen, bij het practisch gedeelte 3, zodat aan 32 can didaten het Gehrels-diplöma kon worden uitgereikt. Thans worden wederom cursussen te Middelburg en te Goes voorbereid, terwijl voor dc nieuwe propaganda Oost- en W.- Zceuwsch-Vlaandcren aan de beurt zijn. HOOFDINSPECTEUR REGISTRATIE EN SUCCESSIE. Met ingang van een nader te bepa len datum is tot hoofdinspecteur der registratie en. successie te Rotterdam benoemd, de heer J. A. Pieterse te Goes De heer Pieterse kwam in 1933 als inspecteur van de reg. en domei nen naar Goes, waarna hij in 1940 secretaris-penningmeester van de Schade-enquêtecommissie voor Zee land werd. In 1946 werd hij bevorderd tot hoofdinspecteur. De heer Pieterse is te Goes o.m. be stuurslid van de Oranjevereniging. stonden vele sociale voorschriften. Ook Jezus Christus was bekommerd om de belioeftigen. Hij het een exem pel na van diaconieën. In de Middeleeuwen vindt men de kerkelijke goede werken. Luther liet het zoals het was Armenzorg bij Staat, doch Calvijn wilde de kerke lijke armenzorg. Nadien, zijn er op het punt van de armenzorg vele eeuwen van strijd tussen het stadhuis en de consistorie geweest. Na de Franse tijd kwam dè scheiding tussen Kerk en Staat, waarop in de 19de eeuw de tijd van de bedeling volgde. In 1910 kwam de nieuwe Armenwet. De Kerk kreeg de primaire en de Staat de secundaire armenzorg. Langzamerhand dringt nu de gedachte, door, dat de diaconie .heeft te zorgen voor de zieken, de chronische patiënten, de ouden van dagen, de jeugdzorg en de sociale zorg. Op deze inleiding volgde een breed voerige discussie. Hierbij kwam tie vraag naar voreri of de diaconieën al le armenzorg, met name de wekelijkse ondersteuningen, moeten loslaten en zich uitsluitend moeten toeleggen op het meer grote werk, als het inrichten van ziekenhuizen, rusthuizen, enz. De inleider gaf als zijn mening, dat wanneer de wekelijkse armenzorg te zwaar wordt, de diaconieën zich inder daad meer moeten bepalen tot de gróte objecten. In dit verband kwam ook nog de opleiding van sociale werksters in Zeeland ter sprake, waarvoor ook de Prov. commissie van Bijstand, ter vergadering vertegen woordigd door de heer D' Olivat, zich beijvert. De voorzitter, ds. J. H. Boerlijst sprak een slotwoord naar aanleiding van Titus 2 11. Douane tc Philippine greep in. De aan de doorlaatpost de Post hoorn (gemeente Philippinne) gesta- tionneerde douane heeft dezer dagen een goede slag geslagen, In opdracht van zijn werkgever, dc landbouwer O. de S. in het Belgische grensplaatsje Assenede, wilde een Belgische be stuurder een lading geperst stro over de grens brengen. Ter confrolering van de lading prikte de douane in de lading. Het scheen hun toe. dat er nog meer vervoerd werd dan stro. Bij het lossen kwamen 25 zakken kunstmest (ammonsalpcter a 100 kg.) te voorschijn Op het erf van een boerderij bij Philippine, eigendom van de S., ston den nog twee wagens met stro gela den. Bij nader onderzoek vonden de douaniers op één van de wagens on der het stro nog 27 zakken a 100 Kg. met kunstmest. O. de S„ die o.a. wet houder in Assenede is en talrijke z.g. grenslanderyen in deze omgeving be zit. had de kunstmest in Nedei-land gekocht Hij mag de opbrengst van zijn grond naar België over brengen, en wilde nu tegelijkertijd de in Ne derland overgebleven kunstmest mee nemen om ze dan op zijn Belgische landerijen weer te gebruiken. Tractor en wagens werden in beslag genomen, maar later tegen een borg tocht van drie duizend gulden weer vrijgegeven. De inbeslaggenomen kunstmest vertegenwoordigde een waarde van ongeveer duizend gulden. Tegen de smokkelaars werd ptoces- verbaal opgemaakt. Ir, M. A. Geuze over stijgende landbouwlasten. De kring Tholen en St. Philipsland van de Z.L.M. heeft vergaderd onder voor zitterschap van ir. M. A. Geuze te Poort vliet. Hij memoreerde in zijn openings woord de goede oogst, die Tholen en St. Philipsland dit jaar hebben gehad. Dat was dringend nodig. De boeren hebben behoefte aan contanten. Spr. verwachtte, dat het wel tot midden 1951 zal duren aleer alle oorlogsschadegevallen afge werkt en uitbetaald zijn. De minister van Financiën neemt een zeer groot deel van de inkomsten en het is de vraag hoe men de wensen van de minister van Landbouw om te rationaliseren en te vernieuwen kan voldoen zonder de nodige contanten. Het is voor elke boer een raadsel hoe hij tot kostprijsverlaging moet geraken als de Jasten stijgen, de machines duur der worden, de stikstof wederom één gulden in prijs omhoog gegaan is, straks een premie voor wachtgeld- en werk loosheidsverzekering opgebracht moet worden en er nu al weer over een loons verhoging van 5 pet. wordt gesproken. Aan de landbouwer zal niet anders resten dan doorberekening van de kost prijsstijging in de productieprijzen te eisen. Spr. deelde mede, dat de kririgtentoon- stelling van 1 Juli j.l. te Tholen 4500 be zoekers trok en een goed financieel slot opleverde. Er wordt overwogen in welke vorm ontheffing zal worden gewaagd van de wet op de aardappelmoeheid voor zover betreft de teelt van vroege aardappelen. Aan de lagere landbouwschool te Scherpenisse is begonnen met lessen in motorenkennis en landbouwwerktuigkun. de voor de derde en vierde klassen. Nu blijkt, dat dc drainage hier en daar wel degelijk heeft geleden door de inun datie dit in tegenstelling met dc me ning. die een commissie van onderzoek in 1947 had is aan de Directie Lanrt- bouwherstel gevraagd opnieuw een onder, zoek in te stellen. Voetbalsupporters per vi*- jrsboot naar de match. Toen Zondagmiddag een aantal supporters van de voetbalvereniging „Terneuzen" zich per bus naar de wedstrijd Corn. BoysTerneuzen wil de begeven, tleek er niet voor allen plaats te zijn. Thuisblijven wilden de teleurgestelden echter ook niet, en in arrenmoede charterden zij toen de Terneuzense vissersboot N.Z. 18. Met dit wel wat ongewone vervoersmiddel kwamen zij in Sas van Gent, zodat zij de match toch konden bijwonen. Vooronder van vissersboot te. Terneuzen uitgebrand. Zondagmiddag ongevéer half 2 brak in het voosonder van een in Ter neuzen aan de steiger liggende Stel- lendamse vissersboot brand uit, ter wijl de zich van niets bewust zijnde bemanning op een naburig schip ver toefde. Toen men op de brand opmerk zaam werd gemaakt, had het vuur reeds zodanig om zich heen gegrepen, dat er aan blussen niet meer te den ken viel. Het gehele vooronder brandde uit. Het ijzeren scheepje zelf bleef behou den. Zwaar weer op de Westerschelde. In verband met de storm werden Zaterdagmiddag - alle loodsdiensten voor de Nederlandse kust gestaakt. Zij konden eerst Zondagvoormiddag hervat worden. Het Noorse stoomschip Ogna ko mende uit Antwerpen is op de Hoge Plaat in de Westerschelde Zaterdag aan de grond gelopen. Een bergingsvaartuig van de N.V. Van der Tak. begaf zich naar de Ogna en stelde vast, dat de schroef van het schip in het zand zit. Maan dag zou getracht worden een deel van de lading te lossen en het schip daar na vlot te slepen. De Ogna meet 700 ton. Het Zweedse schip Gunilla is met machineschade de haven van Vlissin gen binnengelopen Uit een onderzoek ingesteld door deskundigen van de Kon. Mij. De Schelde bleek, dat de reparatie vermoedelijk drie dagen in beslag zal nemen. Middelburg Zwanen te water. N A VOLGEN S WAARDIG VOORBEELD. Vier jonge zwanen en twee kwaker eendjes zijn Zaterdagmiddag in de Veerse singel te Middelburg te water gelaten. De zwanen werden door het voltallige college van B. en W. één voor één in de armen genomen en naar het door de storm opgezweepte vestwater gedragen eerst was loco burgemeester J. W. Kögeler aan de beurt. Daarna volgden de wethouders L% J. van 't Westende, L, J. Geers en A. J. Berenpas. De eendjes werden door twee kinderen van „Kinderzorg" vol animo aan hun element toever trouwd. Zoals men weet. zijn deze zwanen en eendjes aangekocht door de buurt vereniging „Nieuw Middelburg" de fa. J. Konraad en Zn. en de heer A. Jobse, die met deze schenking een navolgenswaardig bewijs van burger zin gaven. Nadat de heer Jobse het college van B- en W. welkom had ge heten. werd door de heren Kögeler en van 't Westende voor deze burgerzin hartelijke" w? ordering tot uiting ge bracht. waa: natuurlijk op de jeugd een beroep werd gedaan om. nu de, singels verbeterd en verfraaid worden, het plantsoen te sparen en mede te werken aan de bescherming van plan ten en dieren. Daardoor kreeg deze uitbreiding van het zwanental een aardig relief. Bn terecht. Zwanen zijn een sieraad voor iedere gracht en als alle buurtverenigingen, wier „buurt aan water grenst, voor zwanen en eenden zouden zorgen, zou dat aan het stadsbeeld zeker ten komen VROUWENBOND P.v.d.A. Donderdag organiseerde de Vrou wenbond van de P.v.d. A. te Middel burg een bijzondere ledenvergadering. Op 'het laatste ogenblik was de spreek ster, zr Heyboom uit Den Haag, door ziekte verhinderd een lezing te hou den. maar mevr. SchrijverWaage was bereid een praatje te houden over „Onderwijsproblemen". Dit on derwerp behandelde zij op een zeer vlotte en geestige wijze. Na de pauze droeg mevr. Sitton op verdienstelijke wijze enige gedichten voor. De avond werd geopend en gesloten door mevr. De Vlieger-deVlieger. Arnemuiden DUIVENTENTOONSTELLING. De düivententoonstellingvan de Post- duivenhoudersvereniging „De,Voorwaarts" welke gehouden wordt in het Café van de heer Hameling te Arnemuiden. en die eerst op 13 en 14 Januari 1950 zou nlaats vinden, is vervroegd. De tentoonstelling is thans op 23 en 24 December 1949. De keu ring der duiven wordt op 23 December gehouden. GROENE KRUIS VERGADERDE De vereniging „Het Groene Kruis" te Arnemuiden hield een algemene leden vergadering in het verenigings gebouw „De Arne". Nadat de voorzitter, de heer J. J. Huijssen, de bijeenkomst had geopend, werden de notulen en medelingen be handeld, waarna de kascommissie een gunstig rapport uitbracht. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing vau bestuursleden. Dc heer C. de Jager werd gekozen in de va cature van wijlen de heer J. Allaart terwijl de twee aftredende bestuurs leden de heren J. J. Huyssen en P. Janse werden herkozen. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer C. Boone en in dc vacature ontstaan wegens het niet herkiesbaar zijn van de heer L.K.J. de Pree de heer J. Cornelisse. De begroting 1950 werd voor het Groene Kruis vastgesteld op r±z 4911 en voor T.B.C.-bestrijding op 1460. Besloten werd volgens het voorstel van het bestuur een nieuwe woning te laten bouwen voor de wijkverpleeg ster, met toepassing van de financie ringsregeling 1948. De woning zal worden gebouwd aan de Zuidwal naast het magazijn van de vereniging. Mej. L. Rombouts te Oud-Vossemeer behaalde dezer dagen te Tilburg het diploma typen. /lissingen BRANDSTOFFEN VOOR OUDEN VAN DAGEN B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor op een verzoek van de Bond van Ouden van Dagen betreffende het verlenen van een brandstoffentoeslag aan degenen, die een uitkering ontvangen ingevolge de noodwet Drees, in die zin te be schikken, dat aan degenen, die deze uitkering krijgen, doch wier gezins inkomen blijft benedon de normen van Maatschappelijk Hupbetoon, over de maanden Jan.. Febr. en Maart '50 een toesag van 1 per week wordt gegeven. Deze maatregel zal naar raming een uitgave vorderen van 5000. „REPELSTEELTJE" Voor enige honderden kinderen en natuurlijk ook wel volwassenen heb ben de kinderen van de Buurtver- .Badhuisstraat en omgeving" Zater dagmiddag te Vlissingen nog een op voering gegeven van- de operette „Repelsteeltje". Vanzelfsprekend werd het weer een groot succes en terecht, want de kinderen gaven een alleraardigste opvoering. Ze acteer den, dat het een lust was en met me vrouw Markus aan de piano was ook de zang, die door de dames Reij- nierse en Kemper ingestudeerd was, keurig in orde. Nieuw- en St. Joosland OEFENING NA DE ARBEID De muziekvereniging „Oefening na de Arbeid" te Nieuw- en Sint Joos- land gaf dezer dagen haar jaarlijkse uitvoering in de zaal van de heer J. Pluimers. In ztjn openingswoord heette de voorzitter, de heer A. H. Baurdoux, de burgemeester met zijn echtgenote en de oud-directeur, de heer P. Me- liefste, welkom. De heer Baurdoux sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de heer Pluflfners een heel nieuw toneel heeft laten Inrichten. In het eerste deel van de avond speelde de muziekvereniging o.a. de Marscli naar de Rhijn, Selectie uit de Operette De Vogelkoopman, „Rosa- munde" en „Death or Glory". Na de pauze werd opgevoerd een dramatisch toneelspel in drie bedrijven „Boeren- strijd". De leden van de vereniging hadden hun rollen goed ingestudeerd. Na sluiting döor de voorztter van het officiële gedeelte bleef men nog lan gen tyd gezellig byeen. VERZAKTE BUISLEIDIXG Wij maakten in ons blad van 10 December melding van het ernstige ongeval, dat de heer K. te Nieuw en Sint Joosland overkwam toen hij in het donker plotseling in een kuil stortte, die zich in de weg bevond. De kuil was niet voorzien var. een waarschuwingslicht. De waterleidingmij. Midden Zee land deelt ons thans mede, dat op de. ze plek door het leggen van riolerin gen een buisleiding was verzakt en gebroken, waardoor het water een gat in de weg spoelde. In de tijd, die verliep tussen de melding van Sint Joosland uit en de aankomst van een personeelslid, dat waarschuwingslampen kwam plaat, sen, geschiedde het ongeval. Het betrof hier dus geen gegraven gat en met de reparatie was het per soneel nog niet bezig. te St. Laurens Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de openbare school te Oostkapelle werd benoemd mej. C. P, M. dè Wilde te Middelburg, thans tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Heinkens- zand, Bij de Geref, Gem. te Waarde is be roepen cand. Zwerus te Rotterdam. De najaars-zendlngscollecte ten bate der Zending, gehouden in de Herv. Kerk te Krabbendijkc. bracht f 184.— op. Derde uitkering fonds Noodgebieden. TEN BEDRAGE VAN 105.000. Uit het fonds Noodgebieden zal een derde uitkering worden gedaan, ten bedrage van 105.000. Hiervan werd reeds een bedrag van 69.500 toege wezen. Over het resterende deel wor den nog besprekingen gevoerd. Het toegewezen bedrag werd be stemd voor Stichting Rusthuis Tho- lèn, St. Philipsland; Zeeuwse Volks universiteit; Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk Stichting Jeugdcentrum Walcheren Rusthuis Ter Hooge; Chr. Militair Te huis, Middelburg R.K. Militair Te huis, eveneens MiddelburgBuurt vereniging DampoortBuurtvereni ging Nieuw Middelburg Buurtvere niging 't Zand Stichting „De Een dracht", Oost- en West-Souburg Stichting Medisch Centrum, Vlissin gen. Hiermede is door het Fonds Nood gebieden in Zeeland, in totaal een be drag van ruim 750.000 geschonken. Kappie was weer in Goes. Kappie cn de andere helden van de de P.Z.C.-kinderstrip brachten Zater dagmiddag voor de tweede maal een bezoek aan Goes. In drie voorstellin gen in „de Prins van Oranje" hebben zij weer honderden kinderen doen ge nieten van hun nieuwste avontuur, zodat thans practisch de gehele Goese jeugd dit populaire groepje in leven de lijve heeft aanschouwd De zaal heeft weer gedaverd van de kinder zang en de enthousiaste kreten bij do redding van de Maat. Hartelijk is er ook gelachten om het „optreden" van de mensaap en zijn jeugdige oppasser. Daar St. Nicolaas en zijn knecht in middels scheep gegaan waren naar Spanje, was ditmaal prof. Pirogo mee gekomen. die zijn jeugdig publiek een aantal aardige goochelkunstje leerde. BOND VAN NED MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS. In het Schuttershof te Goes heeft de ond van Ned. Militaire Oorlogsslacht offers Zaterdag zijn Sinterklaasfeest ge- lerd. Dank zij de financiële medewer king van de vereniging „Eereschuld en Dankbaarheid" was dit feest mogelijk geworden. In een kort openingswoord heette ds. C. Stam die in de plaats van ds. Odé „Eereschuld en Dankbaarheid" ver tegenwoordigde o.m. de vertegenwoordi gers van de Sociale dienst van het mi nisterie van Oorlog, eerste luitenant Tii Dankers en de vertegenwoordiger van de Commandant Maritime Middelen. luit. ter zee eerste klas, Landré welkom. Na dat de Flierefluiters enkele nummers hadden gespeeld, bracht het cabaret Pi rogo uit Goes onder leiding van dc heer P. Romein, een aantrekkelijk programma. Aan de kinderen werden Sinterklaassur prises uitgedeeld. De voorzitter, de heer P. Franse, dankte de vereniging „Ere schuld en Dankbaarheid" voor de finan- cieele steun. De afdelingen Z. en N.-Beveland van de Chr. Plattelandsmeisjesbond kwamen Zaterdagmiddag in „de Landbouw" te Goes in gecombineerde' vergadering bij een. Nadat mej. Geelhoed uit Nieuwdorp de bijeenkomst óp de gebruikelijke wijze had geopend, hield mej. Remijnsc uit Wolfaartsdijk een inleiding over „Onze levenshouding". Hierop volgde een drukke bespreldhg. Na de pauze vertelde de heer W. Bal kenende uit Wolfaartsdijk, een van de 32 boerenzoons die onlangs uit Amerika terugkeerden van hun studiereis over het leven van de vrouw aldaar, speciaal op het platteland. Ook de hulshouding is daar sterk gemechaniseerd. Er wordt veel tijd aan het bereiden van het eten be steed cn ook heeft de Amerikaanse huis vrouw er dikwijls nog een of meer be roepen bij. Het Amerikaanse leven ver schilt sterk met het onze. Het is er hard werken. Soms worden er 14 a 15 uur per dag gewerkt. De heer Balkenende bezocht ook verschillende emigranten in Michi gan. die er reeds vele jaren woonden, doch in het gezin nog Nederlands spra ken. Met veel interesse werd dit praatje beluisterd. Als slot van deze leerzame middag, verzorgde de afd. Noord-Beveland een declamatorium. Met dankgebed werd de vergadering gesloten.^ De heer I. J. v. d. Have, te Ooster- land. slaagde voor het tandarts-examen te Utrecht. Officiële publicaties. WIJZIGING VAN DE VERORDENING OP DE VEE- EN VLEESKEURINGSDIENST VLISSINGEN. B. cn W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door hen op de ge meente-secretarie (2e afdeling) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar is gesteld een door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd raadsbesluit dd. 23 October 1949, nr. 13, tot wijziging van de Veror dening op de Vee- en Vleeskeuringsdienst Vlissingen, welke wijziging in werking treedt op 16 December 1949. Vlissingen, 15 December 1949. MIDDELBURG. HINDERWET. INWILLIGING VERZOEK. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat het verzoek van C. Joziasse c|.q. fa. Boddaert. en Co., om in perceel Kousteensedijk 8—10, de ijzergieterij te mogen uitbreiden, door hen is ingewil ligd. Middelburg, 15 December 1949. MIDDELBURG. Heden Gemeentehuis: Raadzitting, 2 uur; Loskade 49: Aandeelh. vergad, N.V. Zeeuwse Voeder- en Kunstmest handel, 2 uur; Schouwburg: „Tragi sche Jacht, 8 uur; Electro: „Abbott cn Costcllo ontmoeten Frankenstein". 7 en 9.15 uur. Morgen Schuttershof: Natuurkundig Gezelschap, lezing over rubber. 8 u.; Electro: „Het dal der beslissing", 7 en 9.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2