PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie reddingsboten in een vliegende storm DE BILT UITKOMST VAN DE R.T.C. BLEEF BENEDEN DE M GESCHENKEN VOOR STALIN STROMEN MOSKOU BINNEN SCH00LTANDVERZ0RGING IS OP WALCHEREN BEGONNEN EeVisch verkeersvliegtuig neergestort. Soekarno als president beëdigd. VOORSPELT: I Je Jaargang - No. 306 Dagblaa. uitgave van de Einn® Provinciale Zeeuwse Courant. Directie, F van de Velde en F. B jen Boer Ad) W de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en EL A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 cl. per week; i 3.90 p kw.; £r p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 cl. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels f 1«—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit biad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58—60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2353); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924-Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 ibg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurilsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C lCO^tel^d NOODWEER VOOR ZEEUWSE KUST. Twee redders kwamen om het leven In vliegend stormweer zijn Zaterdagavond de reddingsboten Koningin Wilhelmina van Stellendam, President J. V. YVierdsma van Breskens en M. C. Blankenheym van Veere uitgevaren om hulp te bieden aan de be manning van het 1400 ton metende Zweedse stoomschip „Aslog" van de Stockholmse rederij A. B. Svea, welk schip noodsignalen had uitge zonden op een punt ongeveer 10 mijl Noord van Westkapelle en 10 mijl West van Schouwen. Helaas zyn by deze hulpverlening twee helden der zee omgekomen, namelyk de 45-jarige dienstdoende schipper van de Koningin Wilhelmina B. de Blok uit Stellendam en het 44-jarige lid der bemanning H. Gro- teboer. De eerste was vader van vier en de tweede van vijf kinderen. Dit drama van de zee ving Zater dagavond aan, toen het Zweedse schip dringend assistentie vroeg, omdat het onbestuurbaar was ge worden en voor de mond van de Oosterschelde recht op een zandbank afdreef. De „Aslog" was in ballast op weg van Rotterdam naar Gent. Later bleek, dat het schip zich op 1 mijl afstand van de Noordsteenbank be vond en daar een anker had ver speeld. Van Schouwen af kon men van tijd tot tijd de toplichten van het schip tussen de buien zien. Dicht in de nabijheid van het schip bevond zich ook de loodsboot Markab, die voor Westkapelle ge- stationneerd was, maar in verband met het slechte weer de beloodsing had gestaakt. BIJ HET SCHIP. De reddingsboot President Wierds- ma uit Breskens, onder leiding van schipper J. Slis bereikte na een uiterst zware tocht het eerst het schip. Spoedig arriveerde ook de M. C. Blankenheym onder schipper J. Min- neboo uit Veere. Het bleek, dat de positie van de Zweed iets verbeterd was en dat de bemanning nog niet van boord behoefde te gaan. De Blankenheym is daarop terug gekeerd naar Veere. Geen bericht kwam intussen bin nen van de motorreddingsboot „Ko ningin Wilhelmina", die van Stellen dam was uitgevaren. Deze boot was des avonds te half negen uit Stellen dam vertrokken. DROEVE TOCHT. Eerst Zondagmiddag toen het scheepje de haven van Hoek van Holland binnenviel, werd bekend welk een zware en droeve tocht de bemanning had moeten maken. Het was een vreselijke nacht. Het scheepje was ten prooi aan wind en golven maar zocht moedig zijn weg over de hoge zeeën. Twee uur na het uitvaren gebeurde het fatale: plotseling werd de „Koningin Wil helmina^ door een grondzee gegre pen en scheen zelfs om te slaan. De mast raakte als het ware het water. Toen de boot zich weer oprichtte werden twee man vermist. Zij waren over boord geslagen. Het was de dienstdoende schipper B. de Blok zelf en de 44-jarige H. Groteboer. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld de drenkelingen te vinden, maar in de nacht bleek dit onbegonnen werk te zyn. Toch bleef men urenlang zoeken tot ten- s'otte de pogingen gestaakt moes ten worden. Intussen woedde de orkaan met ei verminderde kracht verder en men •~htte het niet verantwoord naar r.ellendam terug te keren. Zo werd -n angstige nacht op zee doorge- 'acht, tot dat eindelijk het licht i 'igde en besloten werd naar Hoek m Holland koers te zetten. Daar /amen de vijf overlevenden Zon- i' gmiddag om kwart over twaalf c-n. De 26-jarige zoon van schipper r'- Blok behoorde tot hen. Zijn ver ia eenheid was groot. „Niets te kun- r.r-n doen om ie vader te redden is iets ontzettends" zeide hij. „Wan- reer je uitvaart en er gebeurt niets dan zeg je: „Wij hebben een kwade richt gehad", maar dit is wel het ergste wat ons kon overkomen." SCHIPPER SLIS VERTELT. De reddingsboot President Wierds- ma keerde Zondagmiddag in de ha ven van Breskens terug. „We hebben geluk gehad", aldus verklaarde ons schipper Slis van de reddingsboot President Wierdsma uit Breskens, toen wij hem Zondag vroegen naar de belevenissen op zyn tocht naar hel. Zweedse s.s. „Aslog". „Wat. de Wilhelmina uit Stellen dam is overkomen had ook ons kun nen gebeuren, want het was wat men noemt kwaad weer. Zaterdag avond ongeveer half negen zijn wij Acht doden. Een Belgisch vliegtuig van de Sa- b ;na is Zondagavond bij Parijs neer gestort. Het toestel was kort te voren van Le Bourget opgestegen en had een bemanning van vier koppen aan boord en vier passagiers. Allen wer den gedood. Het vliegtuig raakte een huis en ontplofte. De stukken van de Dakota wirden in alle richtingen geslingerd c sommige drongen in de grond hoek van het huis werd wegge- r '':t, doch de twee inwoners bleven c:: rideerd. uitgevaren omdat de Zweed noodsei nen gaf." Het was geen gemakkelijke tocht. Niet alleen dat de zee slecht was. maar bovendien bleken vele lichtboeien niet te branden. Van Breskens tot aan de Sardijngeul wa ren maar liefst drie boeien gedoofd, terwijl ook de boei op het wrak van de Meerkerk niet brandde. Onze ra dio werkte gelukkig perfect en zo vernamen wij dat ook de reddings boot uit Veere was uitgevaren. Deze is echter spoedig teruggekeerd, om dat de scnippev van mening was dat het schip niet meer in nood verkeerde. De kapitein van het Zweedse schip bleef echter om hulp vragen en de sleepboot Goliath was 2 x uitgevaren doch keerde beide ma len terug omdat de zee te slecht was. Om ongeveer 12.30 's nachts bereikten wij de „Aslog" ter hoogte van de Middensteenbank, ongeveer 9 mijl boven Westkapelle. Het schip" bleek in de branding van een bank te zitten en nog slechts één anker te hebben, waarop het lag te steken. Het weer was zo slecht, dat wy de naam van het schip niet hebben kunnen zien. Wel zagen wy ilat het schip zeer veel water over kreeg. De kapitein verzocht radiografisch of wij bij hem wilden blijven totdat er sleepbootassistentie zou zyn ge komen. Deze bleef echter uit en ik kon niet beoordelen, of het schip werkelijk in nood was. Dus bleven wij in de nabijheid. Zo hebben wij liggen dobberen in een vuile zee tot. Zondagmorgen. Toen gebeurde er iets vreselijks. Plotseling stortte een zware grond- zee op ons schip. Het ging alles zo snel en zo geruisloos in zyn werk, dat ik slechts op het laatste mo ment het gevaar zag. Ik kon nog juist roepen: Hou je vast mannen. Toen stortte met een enorm geweld de zee zich boven op ons. De boot werd als het ware onderste boven geslingerd. Het dek stond gelijk met de waterspiegel, maar liet schip wist zich weer op te richten. Lagen wij eerst met de kop Noord-Oost, toen het schip weer overeind kwam, lag het juist andersom, dus Zuid west. Wij bevonden ons met 3 man aan dek en drie in de machineka mer en gelukkig bleek, dat wij al len ongedeerd waren. De zee had 1 zo'n kracht ontwikkeld, dat de zwa re ijzeren stangen van het vangnet finaal waren losgerukt, waardoor dit vangnet inplaats van horizon taal bijna verticaal was komen te staan. In de machinekamer was een rooster weggeslagen. Gelukkig was de radio intact gebleven, hoewel 't kastje er achter, waarin gereed schap wordt bewaard, was vernield. Van de schroefjes e.d. was niets meer te zien. Behoudens enkele kleine beschadigingen was het schip er goed afgekomen. TERUGKEER. Wij besloten toen maar naar Bres kens terug te keren, temeer daar de positie van het Zweedse schip be ter was geworden. (Vervolg op pag. 2) Om een dag vrij te krijgen Een ernstig geval van ver nielzucht werd te Hengelo (O) op een R.K. Jongensschool ge constateerd. Een klasselokaal werd in 'n chaotische toestand aangetroffen: Boeken en schriften lagen vernield en ver strooid over de vloer, het bord was bekrast en beschadigd, de bloempotten waren voor de ra men weggenomen en stukge smeten tegen de wanden, inkt potten waren uit de banken ge licht en door het vertrek geke geld. Aanvankelijk dacht men aan een inbraak, doch deze veron derstelling bleek niet houdbaar. De schuldigen, twee 13-jarige scholieren, verklaarden aan de dat ze het gedaan had den om een dag vry te krij gen. De klas werd inderdaad naar huis gestuurd. De kinder rechter zal zich met de twee jeugdige vandalen bezig hou den. Het Openbaar Slachthuis, tevens koelhuis te Roermond, werd op 19 December 1889 in gebruik genomen. Dit feit wordt Maandag 19 Decem ber a.s. met enige plechtigheid en receptie door de directie herdacht. In de loop van de afgelopen vyftig jaar werden veel vreemde zaken in magen van koeien en kalveren ge vonden. Wij zien hier op de voor grond een patroonhuls, met daar naast verscheidene haarballen, waar van de grootste een middellijn heeft van 12 fi cm. Keurmeester van Her ten houdt de grootste haarbal in zijn hand. lijkje van ontvoerd Belgisch meisje gevonden. De „Nation Beige" meldt, dat men het lijkje van het vier weken geleden door een fietser te Borgerhout ont voerde meisje uit de vaart te Brecht, bij Antwerpen, heeft opgehaald. De handen waren op de rug ge bonden en uit een eerste onderzoek was gebleken, dat het kind gewurgd was alvorens het in het kanaal terecht was gekomen. De „Overloon" vloog in récordtijd. De PH-TEO, de „Overloon", een Con stellation van de K.L.M.. vloog van Gan der (New-Foundland) naar Prestwick (Schotland) in 5 uur en 28 minuten. Hier» .mede brak gezagvoerder Hutchinson het bestaande record met 21 minuten. Minister van Schaik in Nederland terug. Minister van Schaik, die Zondag middag op Schiphol uit IndonesiO ar riveerde, bleek niet pessimistisch ge stemd. Bepaalde moeilijkheden in ver band mét de souvereiniteitsoverdracht had hij niet kunnen ontdekken, ook al wilde hij de mogelijkheid hiervan niet geheel uitsluiten. Tegenover journalisten, die bij zijn aankomst aanwezig waren, verklaarde de mi nister ngg, dat de Sultan van Djocja veel aandacht besteed aan de hand having van orde en veiligheid. Siatti beducht voor een communistische staatsgreep. In Siam is politieke onrust ontstaan als gevolg van geruchten, dat een communistische staatsgreep ophanden is. In de Chinese wijk van Bangkok, waar 300 000 Chinezen wonen, is Za terdag de gehele dag gepatrouilleerd. Op de wegen naar Bangkok zijn ver sperringen aangebracht. De regering van Siam heeft ver klaard zich tegen het communisme te zullen bijven verzetten. Militaire lei ders betwijfelen of het land de druk van „een Chinese vijfde colonne" op den duur zal kunnen weerstaan. De communistische omwenteling in China is verder niet zonder invloed gebleven op de stemming onder de bevolking en onder de troepen. Vogel veroorzaakte brand. Te Garden City. in Kansas, is een brand op 40 acres hooiland uitgebro ken, doordat een vogel met brandende veren neerstreek. Volgens ooggetuigen was het een arend. Er waren 18 man nodig om het vuur onder controle te krijgen. Men had de vogel op een hoogspanningsdraad zien neerstrijken waarbij zijn veren in brand vlogen y> Prof. Romme over de verantwoordelijkheid van zijn partij. Partijraad van de K.V.P. bijeen. In de vergadering van de party- raad der Katholieke Volkspartij te Utrecht, kwam van vele zijden via ingediende moties het verlangen tot uiting wanneer het wetsontwerp Souvereiniteitsoverdracht Indonesië wet zal zijn geworden alle krach ten in te spannen om de ter Ronde- Tafelconferentie vastgelegde samen werking tussen Nederland en Indone sië ten zegen van beide landen te doen z.yn. Omdat het wetsontwerp echter nog door de Eerste Kamer moet worden behandeld, en door de Kroon be krachtigd, oordeelde de vergadering het staatsrechtelijk juister zich op dit ogenblik nog van een uitspraak te onthouden. REDE VAN PROF. ROMME De leider van de KVP-fraetie in de Tweede Kamer, prof. dr. C. M. Romme. hield vervolgens een rede, waarin hij betoogde, dat men met be trekking tot Indonesië thans vooral Prins Bernhard met de marine naar de West. Het smaldeel, waarmede Z.K.H. Prins Bernhard een reis naar de V/est zal maken, zal onder commando van schout bij nacht J. J. L. Willinge, op 29 December in Rotterdam verzame len. Het bestaat uit de „Karei Door man", de kruiser „Jacob van Heems kerk" en het fregat „Johan Maurits van Nassau". De Prins zal op 2 Januari aan boord van de „Karei Doorman" gaan en nog diezelfde middag kiest het smaldeel zee. Er wordt eerst naar Curasao geva ren, waar de Prins debarkeert. Daar na wordt in de Caraibische Zee geoe fend en de Prins maakt van St. Maar ten tot la Guayra in Venezuela de reis mee aan boord van de „Jacbb van Heemskerk". Het smaldeel wordt einde April in Nederland terug ver wacht. Een radio, die automatisch zijn portret projecteert. Te Moskou stromen thans de ge schenken binnen, die Stalin Woensdag op zijn 70ste verjaardag van bewon deraars over de gehele wereld zal ont vangen. De geschenken variëren van een dertig meter hoog standbeeld van Sta lin, dat Praag zal domineren, tot een paar zijden sokken uit Frankrijk. Daartussen liggen locomotieven en luxe wagons uit Duitsland, een ivoor kleurige auto, o vliegtuig en twee witte paarden tu. Tsjecho-Slowakye. een racefiets uit Frankrijk en voorts huiselijke dingen, zoals bezems, zeep en een electrische broodrooster. Stalins pijp is in Rusland wat Chur- chills sigaar in Engeland is. Daarom heeft een vrouwenbond in Oost-Duitsland, Stalin bedacht met Tijdens bijeenkomst van de Stichting Schooltandverzorging te Koudekerke. Zaterdagmiddag is dé schooltandverzorging op het Walchersc platteland tijdens een bijeenkomst, belegd door de Stichting Schooltandverzorging op Walcheren in het Verenigingslokaal te Koudekerke, officieel begonnen. Er waren tal van autoriteiten aanwezig om deze start" bij te wonen en er werden hartelyke toespraken gehouden, waarin het nut van dit werk van verschillende kanten werd belicht. De schooltandverzorging bleek zelfs nog verband te houden met de plannen van Gedeputeerde Staten tot wijzi ging van de gemeentegrenzen en het wat burgemeester J. W. van 't Hoff, die onder grote hilariteit van de aanwezigen, dit, verband wist aan te tonen. De voorzitter van de Stichting Schooltandverzorging op Walcheren, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, sprak een korte ope ningsrede uit, waarin hy het ontstaan der Stichting releveerde. Hij wees er hierbij nadrukkelijk op, dat de Stich ting niets met de overheid te maken heeft en geheel los staat van de ge meentebesturen. De gemeenten heb ben alleen deelgenomen aan de inves tering van het kapitaal en zijn ga rant voor eventuele tekorten. Wan neer zij dit niet hadden gedaan, dan had de Stichting niet op de medewer king der ziekenfondsen kunnen reke nen. Alles is thans in „kannen en kruiken", aldus de burgemeester, al leen administratief moet nog een en ander worden geregeld. Spreker deed een beroep op de burgemeesters van die gemeenten, waar spreekuren zul len wofden gehouden om medewer king bij het vervoer e.d. van het in strumentarium en verzocht de burge meesters van de andere gemeenten om medewerking bij het vervoer van de kinderen. Spreker bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van deze schooltandverzorging hadden mede gewerkt, speciaal aan de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk en diens staf. De heer A. Schout, lid van Gede puteerde Staten, bracht de gelukwen sen van het Provinciaal Bestuur ov,er de Commissaris der Konin gin was verhinderd en roemde de goede samenwerking van de Wal- cherse gemeentebesturen. Hij hoopte, dat de Stichting een periode van grote bloei zou tegemoet gaan, zulks tot heil van het kind. PIONIERSWERK De directeur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, de heer C. Lynzaad, zeide, dat in Walcheren pionierswerk is verricht. De gemeentebesturen heb ben het zijn dienst wel bijzonder makkelijk gemaakt, want de mede werking was groot. Spreker geloofde dat Zeeland thans goed op weg is om zyn achterstand in te halen, het maakt er zelfs zoals bijv. bij de schooltandverzorging een voor sprong van. Hij dankte voor alle me dewerking, in het bijzonder de heer J. L. Dregmans en de tandartsen. De heer N. H. Eyker, inspecteur van de Ziekenfondsraad bracht de geluk wensen der instelling over, waarna de inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, de heer A. A. Leen- houts, het woord voerde namens de scholen en namens de „kleine pa tiëntjes". De heer Leenhouts ge waagde van de grote energie, waar mede men in Zeeland de talrijke na oorlogse problemen op onderwijsge bied heeft aangepakt. Namens de afdeling Zeeland van de Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde sprak de heer H. B. J. Knoop woorden van felicitatie, waarna burgemeester J. W. van 't Hoff de ry van sprekers sloot. De schooltandverzorging, zo zeide deze spreker, is een bewijs van de uitstekende samenwerking der Wal. cherse gemeenten, zoals de heer Schout, lid van Gedeputeerde Staten heeft betoogd. Welnu, zo meende bur. gemeester van 't Hoff, als het pro- vinciaal bestuur werkeiyk waarde, ring voor deze samenwerking heeft, dan zal het ongetwyfeld afzien van de „boze plannen tot opheffing van gemeenten". Die zullen dan wel van de baan zyn! Nadat enige verversingen waren rondgediend en het officiële gedeelte van de byeenkomst door burgemees ter Dregmans was gesloten, hield de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Portugael, nog een kleine speech, waarby hy aan burgemeester Dregmans als waardering voor diens werk een gebit van marsepein ?n- bood. een kostbare handgesneden pijp uit de zestiende eeuw. Tot de merk- dige geschenken behoren een monter Frans uranium, vergezeld van de belofte, dat hét ura nium van „deze mijn nooit tegen de Sowjet-Unie zal worden gebruikt" en een radio uit Boedapest, die op een lichtend scherm automatisch Stalins portret vertoont als het toestel op ra dio Moskou wordt afgestemd. Het meest bizarre geschenk is waarschijnlijk een meesterwerk van het Dresdener museum voor hygiëne en bestaat uit twee glazen figuren, een mannelijk en een vrouwelijk, die modellen van alle organen, van het menselijk lichaam bevatten. Een in gebouwde gramofoon geeft een* lezin over de menselijke anatomie. Negen millioen arbeiders zullen in de Sowjet-zóne van Duitsland op Sta lins verjaardag een uur extra werken voor de bouw van een Dlanetarium. De „Frankfurter allee". Oost-Ber- lijn's grootste verkeersweg, zal op 21 December worden herdoopt in „Sta lin allee". het oog op de toekomst dient te richten. De overdracht van de sou- vereiniteit aan Indonesië betekent 't eindpunt van alle kolonialisme en 't beginpunt van gelijkwaardige samen werking. Het betekent verder een be ginpunt van een geheel andere ver houding der beide volkeren. Alle groepen in de Tweede Kamer hebben zich de verhouding der beide volken anders voorgesteld dan titans is vastgelegd. Dit geldt li het byzon- der voor de KVP, en ook voor de re gering. De uitkomst van de RTC is bene. den de maat gebleven van datgene wat wij hadden moeten opbrengen. Ook wat. de regering wilde, is niet be reikt. Zy had doelstellingen die gro tendeels met die van de KVP samen, vielen. Hot bereikte is niet bepaald een succes voor de regering. Er is echter ook een belangrijk verschilpunt tussen de regering en ons, aldus de spreker. De regering koos in Februari de gedragslijn waar bij de uiteindelijke zedelijke verant- woordlijkheid kwam te liggen op in ternationaal niveau. Hiervoor zijn wy als fractie niet verantwoordelyk. Deze ontkenning deed ons het kabi net niet naar huis sturen. Dit is ons als „dubbelhartigheid" aangewreven. De regering koos de minst gevaar lijke weg. De verantwoordelijkheid voor het feit, dat de andere weg is ingeslagen aanvaardt spr. niet. De katholieken hebben zich gedinstancieerd, hoewel vijf van hun beste mensen in het ka binet zaten. De WD zag geen „barst in het vertrouwen" en de CHU bleef de regering steunen. Daarom was wegsturen van de regering slechts mogelijk met behulp van AR en com munisten, hetgeen ons nog veel ver der van huis zou hebben gebracht. De tweede politionele actie heeft betekent dat Nederland vóór is ge weest op een algemene opstand, dia toen werd voorbereid. Wij zrjn over eengekomen een militaire missie te sturen. Dit feit zou er niet zijn zon der dat onze troepen daar hadden la ten zien wat zij waard zijn. Tijdens de discussie noemde prof. Romme het „bepaald een schandaal, dat er één Nederlander kan zijn, die beweert dat de regering op het punt van Nieuw Guinea toch heeft gecapi tuleerd". Tactisch leek het spr. het beste nu geen uitspraken over de toekomst van Nieuw Guinea te doen. Circus-olifant werd wild in een trein. De drie ton wegende circus-olifant Tarka, die in een trein van Blackpool naar Birmingham werd vervoerd, werd Zaterdag plotseling dol. Vier uur lang raasde het dier trompettend in zyn kooi en vernielde de wanden ervan. Een Zwitserse berenleider, die de olifant trachtte te sussen werd in een hoek geslingerd, zodat hij naar een ziekenhuis overgebracht moest worden. De temmer van de olifant wist ongedeerd te ontkomen. Een de tachement soldaten uit een kazerne in de buurt waar men de trein had laten stoppen schoot Tarka tenslotte dood. Een olifant in een ander deel van de wagen bleef rustig „Honden-demonstratie" in Milaan. De Milaanse politie heeft bijna twee uur nodig gehad om 300 honden van het stadhuis te verjagen De eigenaars van de honden hadden deze meege bracht als protest tegen een voorge stelde verhoging van de hondenbelas ting. De politie poogde de demonstratie op een vriendschappelijke wijze tot een einde te bregen, doch toen een van de mannen door een hond gebeten werd veegde zy het plein schoon. Eerste schippersjeugdhonk geopend. Zaterdagmiddag ls het eerste schippers jeugdhonk van de Herv. Schippers jeugd raad. gelegen aan de Marnixkade te Am sterdam. officieel met een receptie ge opend. Ds. K. H. Kroon, predikant van de raad der varende gemeente te Am sterdam, sprak een openingswoord Vier Kabinetsformateurs aangewezen. saterdag is Soekarno als president van de Republiek Indonesia Serikat door de president van het republi keins hooggerechtshof beëdigd. De plechtigheid geschiedde in de pendo- po van het Kraton te Djocja en wprd op het plein daarvoor, door duizenden mensen bijgewoond. Er werden gebeden voorgelezen uit de Koran, die tijdens de eedsaflegging boven het hoofd van de president werd gehouden. Soekarno hield een rede, waarin hij o.m. zeide, als gelovig man de eed te hebben afgelegd. „De R.I.S., aldus de president, is niet ons einddoel. Moge God ons zegenen en ons tot een grote natie maken. Onze positie is strate gisch. politiek, economisch en militair goed". Soekarno deed ten slotte een beroep op dc wereld, de nieuwe staat met welwillendheid te bejegenen. VIER KABINETSFORMATEURS. Later heeft Soekarno medegedéeld. dat hij vier kabinetsformateurs heeft aangewezen en niet drie, zoals de Grondwet aangeeft, omdat hij een I feilloze overeenstemming wenste. Aangewezen zijn Hatta, Anak jAgoeng, de Sultan van Djocja en de Sultan van Pontianak. Hatta is aan gewezen als premier. Het kabinet zal waarschijnlijk nog heden worden samengesteld. Handelsreizigers jubileerden. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan hield de Ned. Handelsreizigersver eniging Zaterdag een jubileumcongres te Utrecht. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken, rar. dr. A. A. van Rhijn, hield een inleiding over de be tekenis en het belang van de organisatie in de huidige tijd. De directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. Milius, hield een inleiding over het nut van de handelsrei zigers en handelsagent in 't economisch verkeer. NOG VEEL WIND. Geldig tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met vooral aanvanke lijk nu en dan regen en later enkele ver spreide opklaringen. Krachtige tot harde en langs de Waddenkust wellicht storm achtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1