N NIEUWS UIT ZEELAND MINISTERIE VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN WORDT „MUOR" OVERLEDEN BANKDIRECTRICE VERDUISTERDE 240.000 HONDERDSTE JAARVERSLAG MIDDELBURGS ZIEKENFONDS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 Taak van Ministerie voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen. liet ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zal in de toekomst de naam dragen van „Ministerie voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Ryksde- len" (Afgekort: M.U.O.B.). Onder dit ministerie zullen dan ressorteren de betrekkingen met Indonesië in Unie-verband, de betrekkingen met Surina me eit de Ned. Antillen en 't bestuur over Nlemv.Gulnea, dat in de toe komst vanuit Nederland zal worden gevoerd. Bij het bepalen van functie en po sitie van het Commissariaat voor In donesische zaken, dat in de toekomst onder verantwoordelijkheid van de regering van de R.I.S. zal staan, is men er van uitgegaan dat de werk zaamheden van dit Commissariaat zich tot nog toe hebben bewogen op Nederlands zowel als Indonesisch ge bied. In de toekomst zullen de speci fiek Nederlandse aangelegenheden aan dit Commissariaat onttrokken moeten tlngezondeh mededeling Bus met D.U.W.-arbeiders geslipt en omgeslagen. Vrijdagmorgen om half acht is op de Rijksweg tussen Haarlem cn Vel- sen op het beijzelde wegdek een vrachtauto, die tot bus was omge bouwd, geslipt en omgeslagen. Met deze bus werden 36 D.U.W.-arbeiders naar Castricum vervoerd, waar zij werkzaam ziji> op het kampeerter rein. Drie van de inzittenden werden ernstig gewond en moesten met in» wendige kneuzingen in het ziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen. Een vierde gewonde kon later uit dit ziekenhuis worden ontslagen. Acht licht gekwetsten moesten per toeval lig passerende Rode Kruis legerwa gen naar Haarlem worden gebracht, vanwaar zij naar huis konden terug keren. Het ongeluk werd veroorzaakt door dat. de chauffeur de gevaarlijk gladde plek te laat heeft opgemerkt. Belgische kustwacht brengt Nederlandse treilers op. Een vaartuig van de Belgische kustwacht heeft aan de schippers van twee Nederlandse treilers, af komstig uit Den Helder, die in de Belgische 'territoriale wateren ge vist zouden hebben, bevel gegeven naar de haven van Oostende te va ren, waar de gevangen vis in beslag is genomen. De kapitein van één dezer vaartuigen heeft tegen deze maatregel geprotesteerd, bewerend dat hij zich op de grens van de Belgische territoriale wateren be vond. Volgens^ de havendienst in Den Hel der zijn de schepen met de beman ning inmiddels weer vrijgegeven, na dat beide schippers een cautie hadden gestort. De vangst en de netten bo vendeks zouden echter in beslag ge nomen zijn. Verdachten van moord op A. M. de Jong stonden .terecht. Voor het Amsterdamse Bijz Ge rechtshof stonden Vrijdag terecht D. Bernard en L. T. van Gog. Hun was ten laste gelegd, dat zij tezamen met Willy Lages. Blumenthal en Oehl- scblager op 19 October 1943 des avonds per auto naar Blaricum waren gere den, waar zij de schrijver A. M. de Jong met revolverschoten van het le ven zouden hebben beroofd. Van G. erkende op de bewuste avond in diens woning te zijn ge weest. maar ontkende schoten te heb ben gelost, B. ontkende alle hem ten laste gelegde feiten. De weduwe van de schrijver, die als getuige werd ge hoord. zeide echter beide verdachten te herkennen. B. zou eind 1944 be- Iangrijk werk geleverd hebben voor de goede zaak door levensmiddelen uit Friesland over het IJsselmeer naar Holland te vervoeren. De zitting werd geschorst tot 23 December. IEUWS tn een O T E D O P Teneinde de acctjnsr echten op ben- zinc in Nederland en België gelijk te ma ken, zal met ingang van 19 Januari de Belgische benzineprijs verlaagd worden van fr. 6.05 tot fr. 5 20 per liter. Donderdag verwoestte een felle brand een deel van de kantoorruimte van ecu Groningse confectiefabriek. Oorzaak was een niet gedoofde sigarettenpeuk, die door de sociale verzorgster achteloos was weggeworpen. De brand werd ontdekt door de echtgenote van de directeur, die toevallig de fabriek passeerde, Aan de adj.-onderofficier N. van Barneveld is wegens zijn moedig optre den op 14 Mei 1940 het bronzen kruis uitgereikt. Vrijdag vertrok de ..Volendam" met 1500 emigranten naar Australië. Zaterdag kiest "een Braziliaans marinevaartuig met «migranten voor Brazilië zee vanuit Rot terdam. Te Pretoria is een fonds voor Nedcr- landse immigratie gesticht om de immi gratie van daartoe geschikte Nederlanders in Zuid-Afrika te bevorderen. De Belgische radio-uitzendingen zul len van 1 Januari 1950 af tot middernacht in plaats van zoals thans nog het geval is tot 23 uur duren. Volgens een officiële schatting heeft ongeveer een derde deel van het ntillioet) arbeiders in Italiaanse overheidsdienst ge. hoor gegeven aan de oproep van de vnk. verenigingen in Italië om het werk 24 uur neer te leggen. worden. Het zal tevens een aantal krachten moeten leveren voor het In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag. Men ziet wel in dat wellicht in de toekomst op het departement van Overzeese Gebiedsdelen een verder strekkende hergroepering zal moeten plaats hebben. Wellicht komt men dan ook tot een andere constructie, waar door de Unie-aangelegenheden door een afzonderlijk ministerie kunnen worden behandeld. Dit hangt af zo wel van de tijdsduur van de. afwik keling als. van de ontwikkeling der samenwerking in Unie-verband. Op dit ogenblik acht men echter een gecoördineerd ministerie het meest doelmatig. HOGE COMMISSARIAAT. Het ligt dus voor de hand dat het ministerie voor Unie-aangelegenheden de centrale zal worden voor de be trekkingen met Indonesië. Het Hoge Commissariaat in Batavia zal dus rechtstreeks hieronder ressorteren, of schoon medewerking van andere de partementen nodig zal zijn. Over de personeelsbezetting van het Hoge Commissariaat wordt eveneens druk overlegd. Dr. /Hirschfeld, die volgende week naar Indonesië zal ver trekken, is een grote mate van vrij heid gelaten in de keuze van zijn naaste medewerkers. Ook het Nederlandse gedeelte van het Unie-secretariaat zal regelmatig contact onderhouden met het nieuwe departement „M.U.O.R.". Dit secreta riaat zal van Nederlandse zijde geleid worden door dr. P. J. Idenburg met als adjunct-Secretaris mr. Bot. Het zal. twee kantoren krijgen, nl in Den Haag en Batavia. TWEEDE KAMER. Garantiewet Nederlandse ambtenaren in Indonesië. ZO MOGELIJK BEHANDELING OP 23 DECEMBER. In de Vrydag gehouden Tweede Kamer-zitting deelde de voorzitter mede, dat het ontwerp Garantiewet voor Nederlandse ambtenaren in In donesië zo mogelijk op Vrijdag 23 De cember behandeld zal worden. Het ontwerp Machtigingswet Nieuw-Gui- nea, zal a.s. Maandagmiddag aan de orde komen. Op een vraag van de lieer Romme (KVP) moest de voorzitter weer tot zyn leedwezen mededelen, dat de regering het eerstgenoemde ontwerp gaarne eerst na de souverei- niteitsoverdracht behandeld wil zien. De heer Romme meende, dat de Ka mer er zeer bepaald op moet staan, dat een afspraak, die kort geleden volkomen duidelijk is gemaakt, ten volle wordt nagekomen. De voorzitter werd gemachtigd zich in deze zin met de regering te verstaan. Bij de voortgezette behandeling van de begroting voor O. K. en W., ver zocht mevrouw Fortanier-de Wit (W D) een duidelijk antwoord op haar vraag, of het gerechtvaardigd is. meisjesstudenten, die een voorschot genieten, en zich verbonden hebben lerares te worden, het gehele bedrag te laten terugbetalen als zij huwen. De minister zeide, dat betrokkenen zullen moeten terugbetalen naar ver houding van het aantal jaren, dat zy werkzaam zijn geweest als lerares. Ten aanzien van de lerarenbeurzen verklaarde hij, dat bij ontbinding van het contract in ieder geval gedeelte lijke terugbetaling zal moeten ge schieden. Men zal enige jaren als le raar werkzaam moeten zijn. De heer Zegering Hadders (WD) meende, dat de landbouwhuishoud- scholen talrijker en meer verspreid moeten worden en de heer Stapel kamp (AR) meende, dat het nijver heidsonderwijs minder gesubsidieerd wordt dan het R.K. en neutraal onder wijs. Dit ontkende de minister: alle aanvragen op één na, zijn ingewilligd. Een vraag inzake de stichting van een leerstoel Spaans, zal hii met sympa thie overwegen. Hij deelde nog mede, dat de gehele órkestpolitiek wordt herzien. Vijf Italiaanse journalisten bezoeken op uil nodiging van de regering momen teel ons land om een studie te maken van de Benelux. Bank voor Schouwen en Duiveland ernstig gedupeerd. De Bank van Schouwen en Duiveland heeft in een circulaire, gericht tot haar aandeelhouders# mededeling gedaan van verduisteringen, die bljjkens het nog lopende onderzoek gedurende vele jaren gepleegd moe ten 7.yn door haar in Augustus j.l. overleden directrice, mej. J. v. d. K. Het vertrouwen, door deze genoten en 'de regelmatige controle door een goed bekend staand accountantsbureau, hebben gemaakt, dat nooit enige verdenking tegen haar is gerezen. Het uit de onderhandelingen met de Rotterdamse Bank gevolgde boe kenonderzoek heeft de verduisterin gen aan het licht gebracht. DeRotterdamse Bank doet nu, re kening houdend met het tekort, dat ten dele door de reserves gedekt wordt, een aannemelijk bod op de aandelen, waarbij crediteuren en de posanten garantie wordt gegeven voor hun vorderingen. Bij aanvaarding van dit aanbod zal leiding en personeel van de genoemde bank naar de Rot terdamse Bank overgaan. Commissarissen van de Bank voor Schouwen en Duiveland dringen bij de aandeelhouders aan op aanvaar ding van dit bod. HET TEKORT. In aansluiting op het bovenstaande vernemen wij nader, dat het tekort 240.000 bedraagt. Blijkens hef on derzoek van de boeken zou reeds in 1933 met de malversaties zijn begon nen. Het kapitaal van de bank bedroeg 100.000 en het reservefonds 75.000. Bij de bank bestond de gewoonte, dat jaarlijks wel een accountantson derzoek werd verricht, maar het rap» poi't van de accountant werd alleen uitgebracht aan het college van commissarissen en niet aan de ver gadering van aandeelhouders De directrice mej. J. v, d. K. was lange jaren procuratiehoudster van de bank. onder de vorige directeur, de heer J C. v. d, Kreke. Eerst kort voor haar overlijden werd zij tot di rectrice benoemd. Uiteraard wordt nog een onderzoek Eerste Kamer over R.T.C.-resultaten. De regering heeft in een uitvoeri ge memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nogmaals haar stand punt uiteengezet inzake de Indonesi sche kwestie en de oplossing, welke de R.T;C. daarvoor biedt. Opgemerkt wordt o.m. dat de meerderheid, welke de regering Hat- ta in het Knip (voorlopig Indonesisch parlement) kreeg, zou uitwijzen, dat deze regering het vertrouwen heeft van de Indonesische volkeren in de republiek. Het is aan de Nederlandse regering niet gebleken, dat de grote meerder heid van het parlement te Djocja de eis zou hebben gesteld van bodemna- tionalisatie en productlenatlonalisatie zoals die In de grondwet van dc Djoc- ja-republick ziin vastgesteld. Ook is de inhoud van de betrokken grondwetsartikelen niet zodanig, dat zij nationalisatie voorschryven. Met leedwezen nam de regering kennis van de ernstige bezwaren, die een aantal Kamerleden hadden tegen de regeling, welke dient tot bescher ming van de Nederlandse ambtena ren. De regering had een betere ver zekering van de belangen der amb tenaren gewenst, maar deze kon ter R.T.C. niet geheel verkregen worden, zy heeft gemeend in een aanvullende wettelijke regeling dc nodige garan. ties te moeten bieden ingesteld naar de wijze waarop 'liet verdwenen geld besteed zou zijn. Dc veronderstelling is geopperd, dat het althans tcndele met speculaties verloren is gegaan. Mej. v. d. K. leefde teruggetrokken en hoewel ze goed gesalarieerd was. was zij sober in haar uitgaven. Toen zij in Augustus j.l. overleed werd tot haar opvolger benoemd, de heer J. L. Legemaate ,die ook al vele jaren verbonden was aan de Bank voor Schouwen en Duiveland. Het opzienbarende nieuws van de grote verduistering vormt uiteraard het gesprek van de dag op Schouwen en Duiveland. Algemeen vindt men het onbegrijpelijk. dat een zo hard werkende en rustig levende vrouw tot een zo grote verduistering kon komen. De zaak is bij de justitie in onder zoek. Jubileum firma D. J. v. d. Have. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN In verband met het 70-jarig bestaan vaii de firma D. J. van der Have wer den Vrijdagmiddag te Kapelle aan en kele personeelsleden, die meer dan 40 jaar onafgebroken bij genoemde zaak in dienst waren, koninklijke onder- scheidii^gen uitgereikt. De procuratiehouder M. Glas. die 54 jaar onafgebroken in dienst is en nog steeds zeer actief aan de zaken deelneemt werd ondei'scheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau De volgende heren ontvingen de zil veren medaille verbonden aan de or de van Oranie Nassau: M. van de Linde, de voormalige be drijfsleider van de Albertinehoeve, met niet minder dan 59 dienstjaren; K. van Willegen, magazijnchef, ook met 59 dienstjai*en; A. C. Reijerse, oud perceelchef, zeer bekend in dc kwekerij, met 45 dienstjaren; P. Glas, kassier met 44 dienstjaren; S. Glas, hoofdvertegenwoordiger voor Zuid- Holland met 43 dienstjaren; L Wille- boer, chef van de boomkwekery met 42 dienstjaren. Verschillende ouderen zijn een men senleeftijd aan deze bekende zaak verbonden. De huldiging had plaats in besloten kring. Namens het perso neel werden er bloemen aangeboden. Ook aan de firmanten werden bloe men aangeboden bij dit 70-jarig jubi leum. Namens de firmanten sprak ir. D J. van der Have de gehuldigden met hartelijke woorden toe. Temidden van het gehele personeel noemde hij dit een familie-bijeen komst. Aangezien de huidige firmanten de leiding van hét bedrijf nog slechts kort op zich hebben genomen, wilde spr. de gelukwensen bij dit 70-jarig jubileum terugwijzen op de beide vo rige firmanten wijlen D. J. van der Have en wijlen A.-van der Have Hierna reikte de heer H, G. van Suylekom. burgemeester van Kapelle, namens H. M. de Koningin de onder- scheidingetx. uit. Des avonds bracht het Fanfarecorps Ons Genoegen aan allen een serenade De gronden in de Sloepolder. De minister van financiën deelde in zijn memorie van aptwoord aan de Tweede Kamer mede.' dat er bij veel •landbouwers in Zeeland en trouwens ook elders in den lande een alleszins begrijpelijke belangstelling bestaat voor het pachten van een bedrijf in de Sloepolder. Omtrent de wijze, waar op de gronden voor exploitatie door landbouwers geschikt zullen worden gemaakt en omtrent de gewenste be- drijfsgrootten. de soorten van bedrij ven en hetgeen verder met de be stemming van de gronden verband houdt, is overleg gaande met de Di rectie van de Wieringermeerpolder (meer in het bijzonder over cultuur- I technische punten)eerst na afloop i van dit overleg en van het aanstaan de contact met de. Commissie Herver kaveling Walcheren en met het Mi nisterie van Landbouw kunnen over- de Sloepolder positieve mededelingen worden gedaan. Prot. Chr. Sanatorium voor het Zuiden. Het voorlopig ingestelde comité, dat de stichting nastreeft van een Chr. Sanatorium voor het Zuiden des lands, heeft Woensdag met een aan tal afgevaax-digde te Eindhoven ver gaderd, om te komen tot definitieve vorm' voor het bestuur van het te stichten sanatorium Een stichtingsacte zal nog nader opgesteld worden door de predikan ten ds. Wesseldijk te Eindhoven en ds. P. van Til te Middelburg. De stichting zal bestuurd worden door een commissariaat, waarin 60 personen zitting zullen hebben, de Ned. Herv. Kerk krijgt 34 zetels, de Geref. Kerken krijgen 15 zetels, de Geref. Gemeenten 5, de Chr. Geref. 2, de Geref. Kerk ex art. 31 2, de Luth. Kerk, Rem. Broederschap on Vrij Evang, gemeenten elk een, terwijl twee zetels bestemd worden voor Bel gische afgevaax-digden. De stichting zal heten „Protestants Interkerkelijke Stichting Zuid-Neder lands sanatorium te Breda" Op 16 Februari a,s. hopen de com missarissen bijeen te komen om een definitief bestuur te kiezen. Een paling als een miniatuur-zeeslang. in terneuzen binnenge. BRACHT. Een visser uit Tholen bracht Don- derdagavond In Terneuzen eeix paling binnen, die niet minder dan 25 kg. woog, een lengte had van 2.20 meter en een doorsnede van 14 c.m. Hij had deze miniatuur-zeeslang gevangen in dc Wester-Schelde. De reuzen-paling is thajis in het bezit van een vishan- del-drogery te Terneuzen. UIENEXPORT NAAR ENGELAND HOUDT AAN. Regelmatig worden in het kanaal te Hansweert drie kustvaarders geladen met uien voor Engeland. Het ziet er naar uit, dat de boeren dit jaar ge makkelijker vati hun uien af zullen ':omcn dan vorig jaar. E.H.B.O.-wedstrijdavond Woensdag organiseerde het Dis trict Zeeland der Ned. Vei-, voor E.H. B.O. een wedstrijdavond in de Bo- gardzaal te Middelburg. De voorzitter, de heer C. Vader, riep allen een hartelijk welkom toe, en in 't bijzonder de doctoren v. Gel deren en Bom, die de jury zouden vormen, en van wie eerstgenoemde de oefening had samengesteld Van de 5 deelnemende ploegen bleek na afioop Oostkapelle het best te heb ben gewerkt. Bij de einduitslag besprak dr. van Gelderen uitvoerig de fouten. Aan het slot deelde de voorzitter mee dat de eerstvolgende wedstrijd gehou den zal worden op 25 Januari a^s. Griffier der Staten, lid van Rijkscommissie. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft tot lid van de rijkscommis sie van advies inzake de bezoldiging van het gemeente-personeel, welke commissie thans ook over de bezoldi ging van het waterschapspersoneel zal adviseren, benoemd dr. B. D. H. Tellegen, Griffier der Staten van Zeeland. Rijwieldiefstallen te Vlissingen. De laatste drie weken werden er te Vlissingen enkele ry wielen gesto len, voornamelijk by doktoren, die spreekuur hielden en waar dus al tijd verscheidene fietsen geparkeerd stonden en voorts bij do loodsenso- ciëteit. De politie is er in geslaagd twee Vlissingse jongemannen te arreste ren, die bekend hebben dat zij ver scheidene karretjes gepikt hadden. De fietsen werden in Amsterdam verkocht en van de opbrengst gin gen de jongelui aan de boemel. Inbraak in Luxor-bioscoop te Vlissingen. In de nacht van Donderdag oj Vrijdag hebben onbevoegden ziel toegang verschaft tot de Luxor-bios coop in Vlissingen. Zy hebben kans gezien de inhoud van de zen. wis- selkas en van dc personeelpot te bemachtigen. Aanvankelijk ontbrak elk spoor van do daders, maar na een nauwkeurig onderzoek heeft de politie twee jonge mannen aange houden Van- wie één de broer was van één der pei-soneelsleden. Terwijl dat personeelslid sliep wist de veel belovende jongeman de sleutel te bemachtigen en kon hy zich met znn vriend toegang verschaffen tot de bioscoop. Het grootste deel van het feld werd terug gevonden. Beiden ebben een volledige bekentenis af gelegd. Parkeren op de veerboot Vlissingen Breskens.. De K.N.A.C. deelt mee dat zy, aan gazien gebleken is, dat grOte perso nenwagens schade oplopen door ;}iet parkeren op de zijgangen van de veerboot Koningin Juliana van de veerdienst VlissingenBreskens, welke gangen daarvoor tc gering van afmeting zijn, heeft verzocht te be vorderen. dat grote personenwagens op het middenrijdek worden gestald. Grote financiële zorgen ten opzichte van de vrijwillige verzekering. Premieverhoging was nodig. Hef honderdste jaarverslag over het jaar 1948 van hef, Alg. Middel burgs Ziekenfonds is Vrijdag ver. schenen. Hierin wordt ondermeer aandacht gewyd aan de herdenking van het eeuwfeest en wordt opge merkt, dat het betreffende boekjaar in ruime mate financiële zorgen gaf ten opzichte van de vrijwillige verze kering. De premieverhoging van 17 Fe bruari 1947 bleek alras niet toerei, kend te zijn om de meerdere kosten te dekken, die het gevolg waren van de volledige gelykstelling in rechten van vrijwillig en verplicht verzeker den. Opnieuw moest, evenals in 1947, de medewerking van het gemeentebe stuur van Middelburg worden inge roepen om te komen tot een reduc tieregeling voor hen, die niet in staat waren de verhoogde premie te beta len. Deze regeling kwam vlot tot stand Ware dit niet gebeurd, dan zouden honderdtallen, waarvoor juist in de eerste plaats ziekenfonds verzekering noodzakelijk is, zich ge noodzaakt hebben gezien het fonds te verlaten. Nu behoefde niemand dat om financiële redenen te doen en kon het fonds op de overeengekomen da tum, gelijk dat in het gehele land 't geval was. de premieverhoging door voeren. Ook deze verhoging is echter niet toereikend om de steeds stijgende kosten te dekken en de onzekerheid ten opzichte van de financiën der vrijwillige verzekering duurt dan ook voort. Dat deze onzekere toe stand niet kón voortduren is buiten kyr. Vele ziekenfondsen zyn geheel door hun reserve,'» heen en staan bo vendien nog voor srrote tekorten. TANDHEELKUNDIGE CONTROLE Het A.M.Z, besloot tot toetreding tot de. stichting Tandheelkundig Con- tróie-instituut. waardoor controle op dc tandheelkundige verzorging kan geschiede^. Op 1 Januari 1949 kon begonnen worden met dc schooltand. verzorging en hieraan werkt het fonds mede. Dit vraagt grote finan ciële offers, n.l. 2.per kind per jaar, zodat, als eenmaal alle klassen van de lagere scjxolen er in zyn be trokken, het een uitgaaf zal vorde ren van ong. 3000.— per jaar. Cir ca 1400 schoolkinderen zijn lid van het fonds. In het verslag wordt met voldoe ning herinnerd aan de herdenking van het 100-Jarig bestaan op 4 De cember 1948 en aan <Je daarby uit gesproken rede door de voorzitter mr. A. J. v. d. Weel. Een landelyke C.A.O. werd aan vaard en thans kan gezegd worden, dat van 1 Januari 1949 af de rechts zekerheid en de arbeidsvoorwaarden van het. personeel afdoende zijn gere geld. Als deelnemers-apothekers werden in 1948 toegelaten de heren A. Ringe ling en L. v. d. Boogert, terwyi door het bestuur uitvoerige besprekingen werden geopend over een nieuwe grensvaststelling van het werkgebied. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. LEDENTAL STEEG. In het voorjaar 1949 kon bereikt worden, dat 't honorarium der specia listen van 8.op 3.68 per ziel per jaar werd gebracht, met terug werkende kracht tot 1 Januari 1948. Het vaste bedrag per ziel per jaar voor de huisartsen werd in 1949 ver hoogd van 1.05 tot 1.23. De ledenstand bedroeg ultimo 1947 en ultimo 1948 resn. ten aanzien van de verplicht verzekerden 9330 en 9480 de vrywillig verzekerden 5561 en 5776, totaal 14091 en 15256, dus een «t'jgiug van 265 (1.77%). De balans per 31 December heeft' in debet cn credit een totaal van 150.875.47. Het nadelig exploitatie saldo Vryw. verzekering 1947 staat geboekt voor 18.011,86, dat voor 1948 voor 41.986,90%, verminderd met een extra-bydrage uit het Vere veningsfonds van 1.533. Aan dc zU- de der passiva komen o.m. voor dc posten Schulden op korte termfln ad 131.633.27. Kapitaal cn reserves ad 19.200,43, op de zijde der activa de post nog te verrekenen saldi der verpl. verzekering ad 21.833.04. Onder dit hoofd komt thans tot uit drukking de totale vordering op het vereveningsfonds per 31 December 1948. Het totaal op de winst- en verlies rekening: 1948 voor geboden hulp en verleende uitkeringen en verstrekkin gen bedraagt voor de verpl. verzeker- De K.V.P. en de Statenverkiezingen. Donderdagavond kwamen te Goes de besturen van de Statenkringen Goes, Middelburg, Vlissingen en Zie- rikzee der K.V.P. (Tholen was niet aanwezig) bijeen in verband met de voorbereiding der Statenverkiezingen. Algemeen betreurde men ten zeerste het besluit van de Verkiezingsraad. waarbij aan de Statenkringen Sluis en Hulst geclausuleerde samenwerking is toegestaan, waardoor de partijleden zich bij de groslijststemming niet over de volledige firactie kunnen uitspre ken. Na een korte gedachtenwisseüng besloot men bij acclamatie, om in de betrokken vyf Statenkringen een ge meenschappelijke groslijststemming te houden voor 3 candidaten en drie plaatsvervangers. Deze candidaten zullen op de officiële candidatenlijst respectievelijk de eei'ste. vierde en zesde plaats innemen. Tot 10 Januari kunnen de afdelingen candidaten in dienen. Geslaagden Gehrels-examen. Zoals wij reeds meldden worden te Middelburg examens afgenomen ter verkrijging van het Gehrelrs-getuig- schrift van de Maatschappij ter be vordering der Toonkunst Donderdag slaagden voor dit examen: P. A. Bou- wense, J A. Cijsouw, P. Deurloo, C. M. Douw, C A. van Eeuwen, M. P. Flipse. J, Fondse, J. Gideonse, A. C. N. Gillissen, A. Goedhals en A. A. Leenhouts. Afgewezen één candidaat. Vrijdag slaagden: J. van Kasteel, J. C. Keim, W. J. van Kesselen. E. A. Kloos-Terpsti'a, L. J. Goedbloed, J. W. den Hollander, S. P. Lako, M van Leeuwen, N. ^follema en I. van Nop pen. Afgewezen twee candidaten. WALCHEREN Middelburg JAARVERGADERING V.V. MIDDELBURG Vrijdagavond kwamen de leden van de voetbalvereniging „Middelburg" xn jaarvergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer van Westen. Nadat dc notulen der laatste ver gadering onder dankzegging woven goedgekeurd en enige huishoudelijke aangelegenheden onder de aandacht van de leden waren gebracht ging men over tot kiezen van een nieuw be stuur. Het aftredende bestuur had zich, behalve de secx-etaris, geheel herkiesbaar gesteld en alle leden werden herkozen. Als secretaris werd gekozen de heer A. van der Horst. Nadat ook nog een nieuwe elftal commissie en een finantiële-com mis sie waren benoemd ging men over tot de rondvraag. Voorgesteld wex-d o.m. de heer Simons, die al jaren lid is van de vereniging tot ere-lid te promove ren, wat onder daverend applaus wex-d aangenomen. Het voorstel om over te 'gaan tot het huren van een „eigen" clubgebouw zal door het Bestuur ern stig in overweging genomen worden. Nadat door verschillende leden nog een inspirerend woord tot het eerste- elftal was gericht, werd deze verga dering, die een prettige sfeer had, on der dankzegging van de voorzitter gesloten. RIJDEND POSTKANTOOR, Maandag a.s. komt het rijdend postkan toor naar Middelburg. Men zal hierin de bekende kinderpostzegels en de kaarten „Voor het Kind" verkopen. VECHTPARTIJ OP DE MARKT Twee D.U.W.-ai-bciders uit Eindho ven, die beschonken waren, kwamen op de Markt te Middelburg, kenne- lyk met de bedoeling de boel op stel ten te zetten. Twee agenten wilden beide heren naer het bureau bren gen, doch zy verzetten zich zo krach tig. dat deze poging weinig succes had. Voor de verwydering van één hunner moest assistentie van de Rijkspolitie worden ingeroepen eh moesten handboeien worden aange wend. De andere maix begon met een van de agenten te vechten. De politieman paste een verkeerde greep toe, met 't gevolg, dat hy zyn pols verstuikte en zich onder behandeling moest stellen van dokter Frumau. Het weerspanni ge heerschap werd hierna overmees terd, en ontving het twee proces sen-verbaal per man: openbare dron kenschap en verzet tegen een ambte naar in functie. Vlissingen Wederopbouwcantine wordt gesloten. Met ingang van 1 Januari 1950 zal dé wederopbouwcantine in het voor malig Militair Tehuis aan het Bella- mypark ,te Vlissingen worden opge heven. Deze eantine werd geopend op 30 Juni 1947. toen de Vereniging „Mi litair Tehuis" de benedenzalen van 't tehuis belangeloos ter beschikking stelde aan de Provinciale Commissie voor Cultureel Werk in de Arbeiders kampen. In 1948 was de eantine 209 dagen geopend en werden er 10.657 bezoekén gebracht, d.w.z. gemiddeld 51 per dag. Het is nog niet bekend wat er thans met de vrij gekonxen za len zal gebeuren. De adspirant-loodscu A van Licre en P; A van Hanegem te Vlissingen. zijn geslaagd voor binnenloods 2e klasse. den 216.411,20%. voor de vryw. verz. 152.391,69%. De contributie Ontvangsten staan genoteerd voor 113.450.75 ten g'enotc van de vrijw. verz. De nadelige saldi voor verplich te en vrywillige verzekering bedra gen rjssp. 259.313,84% en 41.986, gen respectievelyk 259.313,84% en 41.986,90%. Over de ziekenhuisverpleging wor den o.m. de volgende statistische ge gevens verstrekt: totaal aantal opge. nomen en in 1948 ontslagen patiënten verpl. verz. 502 (8104 verpleegdagen) vrijw;. verzekering 302 (5300 ver pleegdagen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2