PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duits parlement wil van geen herbewapening weten D£ BILT Geheime S.S.-bijeenkomst in München Deze week Loonsverhoging gevaar voor land- en tuinbouw. Kostov ter dood gebracht Vandaag SOEKARNO VERKOZEN TOT PRESIDENT. VIER FRANSE ONDERDANEN STAAN IN POLEN TERECHT WALCHEREN KAN DE SPADE NOG NIET MISSEN Prae-advies van de Enquêtecommissie? KORTE PREDICATIE VOORSPELT: Iö2e laargang No. 305 Dagölaa, ongave van de tlrtne Provinciale Zeeuwse Courant. Directie 6 van de Veldt en F 8 den Boer Adj W de Pagter ABON N KMJSNTSPR1J S 32 ct per week; f 3.90 p kw £r p p. 1 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro- nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bui Vlissingen Walstr 5860. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritss.tr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C If." Rumoerige zitting van de Beierse Landdag. Het debat over hermiiitarïsatie in het West-Duitse parlement moest Vrfydagmorgen geruime tijd onder groot tumult geschorst worden omdat de communistische leider Max Keimann het te bont maakte. Hy beschul digde het kabinet ervan „een marionettenregering' te zijn, die door het volk zal worden weggevaagd. Reimann weigerde gehoor te geven aan het bevel van de voorzitter om het. spreekgestoelte te verlaten. De voorzitter schorste toen de bijeenkomst en verliet de zaal, gevolgd door de Kamerleden. Aanleiding tot het debat was een interpellatie over premier Adenauers jongste persinterviews. Dr. Adenau er ging daar niet verder op in, maar beperkte zich tot vage beginselen. De socialistische vice-voorzitter Ol- lenhauer critiseerde scherp het feit, dat Adenauer in het openbaar sprak over hermilitarisering van West- Duitsland alvorens de zaak in de Ka mer ter sprake was gebracht. De sociaal-democratische partij weigert Duitse herbewapening zelfs in overweging te nemen. De verant woordelijkheid van de veiligheid van ons gebied berust geheel brj de bezet tende mogendheden. Ook namens de regeringsfracties werd daarop verklaard dat een her bewapening van Duitsland onder de huidige omstandigheden zeer afkeu renswaardig. is. Een woordvoerder van de Beierse partij zei. „Het Beierse volk wenst vrede en wenst niet te vechten in een huurleger". EEN" POOLSE LANDDAG Ook in de Beierse Landdag is het Vrijdag vrij rumoerig toegegaan. Een aantal afgevaardigden belette de voorzitter de vergaderzaal binnen te komen Een van hen pakte hem bij de kraag en gooide hem de trap af, waar hij beneden door een ander werd opgevangen. De voorzitter zou in een rede een aanval op de democraten hebben ge daan. Later werd hem gevraagd of hij op de hoogte was van een geheime bijeenkomst van 70 voormalige S.S.- officieren, Gestapo-agenten en leden van de S.D., die Donderdagavond te München gehouden zou zijn. De voor zitter wist daar niets van, doch be loofde een onderzoek te zullen instel len Volgens de plaatselijke pers werd de bijeenkomst in een restaurant gehouden en alleen op vertoon van een speciale uitnodiging werd toe gang verleend. Journalisten, die ook hadden weten binnen ie komen, wer den weer uit de zaal gezet. Kari Feitenhansel, de leider van de „Vaderlandse Urne", zou op de ver- Een Engels minister heeft deze week in het openbaar de verklaring afgelegd, dat Engeland geen inter nationaal toezicht op zijn koloniaal bestuur zal dulden en Palestina heeft laten weten, dat het 't besluit van de Verenigde Naties om Jeruzalem een internationaal bestuur te geven, niet kan aanvaarden. Als Nederlander wrijft men zich bij deze berichten de ogen even uit. Ne derland stond in de gehele Indonesi sche kwestie onder hoge internatio nale druk Engelgnd zegt bij voorbaat al, dat het geen toezicht zelfs zal duldenBlijkbaar is het nog al tijd zo dat de groten zich ongestraft kunnen veroorloven wat de kleintjes als halsmisdaad wordt aangerekend. En nu Palestina een V.N. besluit welgemoed naast zich neerlegt, rijst toch de vraag, of het dus zo absoluut noodzakelijk was, dat Nederland boog toen Lake Success jnopperde. Helaas: ook hier geldt weer het eeuwige te laat! Rouw heerste deze week in aller voetbalharten. Een blamage, die ne derlaag tegen DenemarkenZo slecht heeft sedert Huddersfield geen Nederlandse elf gespeeld. De suiker wordt niet goedkoper, ondanks alle schone beloften, maar het Zondags rijverbod verdwijnt. En de televisie zal er zijn, over enkele maanden in tegenstelling tot de vrije veren over de Westerschelde, die nu met spoed naar het verleder. verhuizen Triest schouwspel: de burgemeester van de Hofstad voor de vierschaar. Een blamage, ook dit en goed be schouwd toch wel veel pijnlijker dan de 0—1 tegen Denemarken. Burge meesters moeten onaantastbare figu ren zijn! Ook Aus der Fünten stond voor de rechtbank, de man van de Joden- transporten. Een sinistere ridder uit de verdrukkingsjaren. De geëiste straf zal wel niemand te hoog toeschij nen Meer scholenbouw wordt aangekon digd. En voor de middenstand in de grensstreek is het een strop, dat de Belgen niet meer mogen kopen. In ieder geval echter heeft menige Ne derlandse winkelier aan de koopgra ge Belgen een goede klant gehad) Ten slotte eiste de zee weer men-1 senlevens. Twee Nederlandse schepen gingen ten onder, de Toornvliedt en de Doros en helaas: het kostte men senlevens Ziedaar deze week in vogelvlucht Veel nieuws, maar weinig groot nieuws. Zoals meestal als Kerstmis in zicht komt. gadering gezegd hebben: „Weg met de verraders van de Nazi's, die ons land aan de geallieerden hebben over geleverd." Aloys Hundhammer, de parlemen taire leider van de Christen-socialis ten in Beieren, zeide, dat „onmiddel lijk tegen deze uitbarsting van neo fascisten zal worden opgetreden". Hij zou pogingeji in het werk stellen om een verbod van de „Vaderlandse Unie" te verkrijgen. De „Vaderlandse Unie" beweert in Beieren 25.000 leden te tellen. Incident voor Nederlandse legatie te Praag. Naar A.F.P. bericht heeft zich Vrij dagmiddag voor de Nederlandse lega tie te Praag het volgende incident voorgedaan. Een Nederlander, die pas getrouwd is met een Tsjecho-Slowaakse, wilde met zijn vrouw het lcgatiegebouw binnengaan om voor haar een Neder lands paspoort te laten uitschrijven. Zij werden daarbij aangesproken door twee personen, die hun verzochten even mee te willen gaan. Jhr. van Tets. de Nederlandse gezant, werd onmiddellijk gewaarschuwd. Na zijn tussenkomst werd het Nederlandse paar verder met rust gelaten. Men meent te weten, zo wordt voorts bericht, dat een Nederlandse zakenman. Maas genaamd, te Praag is gearresteerd. Trygve Lie wil in 1951 aftreden. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N„ heeft medegedeeld, dat hij zich, na beëindiging van zijn ambtsperiode in 1951 niet herkiesbaar zal stellen. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H D. Louwes, heeft in de jaarvergadering van de provinciale Stichting in Noord-Hol land, uitdrukkelijk verklaard, dat de land- en tuinbouw de gevolgen van de nieuwe loon- en prijspolitiek al leen dan kan aanvaarden, indien de verhoogde lonen worden doorbere kend in de prijzen der landbouwpro ducten. Deze politiek mag niet wor den gevoerd ten koste van de land- én tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een bescheiden deel van het nationale inkomen Hij is niet bereid een ver mindering van dit deel te aanvaarden en zal zich 'hiertoe ook niet laten' dwingen. Kostov werd ter dood gebracht na dat zijn verzoek om gratie door de Bulgaarse nationale vergadering was verworpen, omdat men geen verzach tende omstandigheden aanwezig achtte. In een brief aan de Bulgaarse mi nisterpresident Kolarov had Kostov verzocht zijn straf in levenslange ge vangenisstraf te veranderen. Hij be loofde in die brief, dat hij zijn leven aan de communistische partij- zou wij den en schreef zijn gedrag tijdens het proces toe aan „mijn ziekelijke eer zucht als intellectueel". Mao Tse-toeng m Moskou. Volgens radio-Moskou is de Chine se communistische leider, Mao Tse- Toeng, in Moskou aangekomen. Mao werd te Moskou ontvangen door de plaatsvervangende minister president Molotof, maarschalk Boel- ganin en Gromyko en verder door le den van de Chinese ambassade en van andere diplomatieke missies. Bij het station, dat met Chinese en Sowjet-Russische vlaggen was ge tooid. stond een erewacht opgesteld. Volgens radio Moskou werd Mao Tse Toeng Vrydagavond, 'spoedig na zijn aankomst te Moskou, door Maar schalk Stalin ontvangen. De Sovjet- russisehe minister van buitenlandse zaken Wysjinsky woonde het onder houd bij. Vliegtuig met Poolse vluchtelingen op Bornholm. Een Poolse DC-3 met 16 inzittenden is Vrijdag te Roenne, op Bornholm. geland. De passagiers verklaarden uit Polen te zijn gevlucht. Zij hebben de wens te kennen gegeven als politieke vluchtelingen te v orden beschouwd. De identiteit der passagiers is nog niet vastgesteld. Amerikaanse arbeiders bevreesd voor Europese concurrentie. Een Amerikaanse vakverenigings organisatie, die de arbeiders uit tien industrieën vertegenwoordigt, treft voorbereidingen tot bestrijding van de toenemende concurrentie van Eu ropese invoer. Zij heeft tegen 17 Januari a.s. een bijeenkomst uitgeschreven van ar beiders en vertegenwoordigers der bedrijfsleiding en tot het opstellen van een „verdedigingsplan". De meeste der „bedreigde" indu strieën zullen vertegenwoordigd zijn. Daartoe behoren de aardewerkindu strie, de vissery, de lucifers-indu strie, de behangselpapier-industrie, de industrie voor wetenschappelijke instrumenten en de industrie voor mode-artikelen. De organisatoren der campagne zeggen, dat het bestaan van vele oude Amerikaanse industrieën van kleine en middelmatige omvang op het spel staat, nu de Amerikaanse regering de invoer van Europese goederen aanmoedigt. Donderdag arriveerde het elfdui zendste schip van dit jaar in de Rotter damse haven. -is het 40 jaar geleden, dat door Henri Bessard tijdens een /lucht mét Latham's Anthoi- ïette voor het eerst een foto /anuit een vliegtuig werd ge- lomen. EN MORGEN .wordt Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, 66 jaar. Hij was de enige candidaat. Naar Djocja-radio mededeelt is ir. Soekarno gekozen tot eerste president van de Republiek Indonesia. Vrijdagmiddag kwam het lichaam voor de verkiezing van de president van de R.I.S. bijeen onder voorzitter schap v.an mr. Roem De namen der candidaten voor het presidentschap werden per gesloten brief ingediend, waarbij bleek .dat allen slechts één candidaat hadden gesteld, nl. ir. Soe karno. die ingevolge het reglement van orde als gekozen werd be schouwd. Zaterdagochtend zal de nieuwe president te 7.30 uur in de kraton te Djocja de eed afleggen Nadien zal hij een redevoering houden. Vrydag is onder grote belangstelling het voortrekkcrsm<;numenl inge wijd, dat in de vorm van een altaar gebouwd is op één der heuwh n in de omstreken van Pretoria. De inwijdingsrede werd uitgesproken door minister-president dr. Malan, die erop wees, dat het voortrekkersmonu ment, het grootste en indrukwekkendste van Zuid-Afrilta, gebouwd is als eeuwigdurende huldebetuiging aan de voortrekkers. Regering koopt walvistraan. De Ned Mij. voor de Walvischvaart deelt mede, dat zij haar gehele pro ductie traan 1949-'50 aan de Neder landse regering heeft verkocht voor 925 gulden per ton. Er is een regeling getroffen voor de afwikkeling van de aanspraken van Ne derlanders. die door de Tsjecho-Slowaak se nationalisatie- en confiscatiemaatre gelen zijn getroffen. Proces, met de Franse regering als aangeklaagde. Voor een Pools militair Gerechtshof is Vrijdag een proces begonnen te gen vier Franse onderdanen, een Pool en een Duitser. Zy worden ervan beschuldigd in opdracht van de Franse regering spionnage te hebben be dreven en sabotage te hebben gepleegd in de staatskoleninijnen en staal fabrieken teneinde de Poolse industrie te benadelen. De vier Franse beklaagden zijn Yvonne Bassaler, een 29-jarige vroe gere typiste op het Franse consulaat te Wroclaw, Busikow, een 24 jarige Frans burger van Russische afkomst en eveneens employé van het consu laat, Feldiesen, een 50-jarige arbeider en Hoffman, een 44-jarigwerktuig kundige. In de acte van beschuldiging tegen de vier Fransen staat, dat zij van öe Franse ambassade en Franse consu laire ambtenaren in Palen grote geld bedragen ontvingen om inlichtingen te verzamelen en te helpen bij het organiseren van sabotage in de indu strie Zij worden er van beschuldigd hun inlichtingen te hébben doorgege ven aan Aymar de Brossin, een vroe- fere Franse diplomaat te Warschau, ie in Maart jl. uit Polen is gezet. Volgens de Poolse autoriteiten was hij hoofd van de Franse inlichtingen dienst in Polen. De pdesident van het Hof zei dat Frankrijk misbruik van zijn diploma tieke voorrechten had gemaakt. Dit proces is het eerste van een serie processen tegen Franse „agen ten". Officieel werd medegedeeld, dat het proces ten doel heeft details over de spionnage-activiteit van Frankrijk aan het daglicht te bren gen. De zes beklaagden zaten reeds acht maanden in voorarrest. In Polen wordt aan het verloop van het proces de grootst mogelijke publiciteit gegeven. HANDKRACHT BLIJFT ONMISBAAR BIJ CULTUURTECHNISCHE WERKEN. Zonder mechanisatie zouden wy, twintigste-eeuwers, niet meer kunnen leven en werken, dat zal zélfs Charles Chaplin wel beseft hebben, toen hij zijn parodie „Moderne Times" maakte. Lang vóór onze gulden devalueerde de waarde van'het handwerk en wy kunnen ons eigenlyk niet meer voor stellen, dat men eens aan mannetjes en schoppen voldoende had om bijv. een kanaal te graven. Stelt U zich eens voor, dat Walcheren met de spade moest worden herverkaveld! Maar toch heeft de ervaring geleerd, ook op dit eiland, dat het uitvoeren van cultuurtechnische werken met alléén me chanische werktuigen zeer moeilyk is. Bij de herverkavelingswerkzaamhe den is duidelijk gebleken, dat slechts in combinatie met handwerk, waarbij alleen de daarvoor geschikte arbeid mechanisch wordt uitgevoerd, zeer veel is te bereiken. Ervaringen met machinale arbeid ^en bedorven werd door het rijden der zware werktuigen en het laags- voor de herverkaveling. i gewys dchtsmeren van de grond. I Momenteel worden alle percelen, die Het hoofd van de Rijksdienst voor in de vorige jaren met bulldozers Landbouwherstel op Walcheren, de werden bewerkt, losgewoeld met een heer J. Aartsen, heeft in het maand- soort cultivator met haakvormige blad der Ned. Heidemaatschappij - stalen tanden, teneinde de vaste la- enige ervaringen medegedeeld met gen in de ondergrond te breken, door dit lichaam op Walcheren uit- By het dempen van vele verval- gevoerd machinaal werk. lende sloten wordt meest gebruik Hij vertelt in zijn artikel, dat de grond, die vrij kwam door de ver breding en verdieping van waterlo pen, vermeerderd met grote hoeveel heden inundatieslib. oorspronkelijk minstens 'n jaar langs de hoofdwa terleidingen bleef liggen ten einde „op te styven" en er door de regen het zout wat te laten uitspoelen. Daarna werd deze grond gedeelte lijk door aannemers met'bulldozers en gedeeltelijk door de Heidemy. met handkracht of machinaal verwerkt. De verwerking met bulldozers werd na 1948 practïsch stopgezet, daar de structuur van de grond voor ja- femaakt van dumpers, die door een ragline worden geladen en de aar de in alle hoeken en gaten kunnen brengen. Het grote voordeel van deze combinatie is, dat voor dem ping van sloten met geringe inhoud geen spoor behoeft te worden aan gelegd; dat is kostbaar en geeft veel oponthoud. Bij de verwerking van de grondwallen worden per dragli ne bij een vervoersafstand tot 400 m. meestal vier dumpers gebruikt. Op deze wijze kan ook nog enige selectie van de grorul worden toege past; de slechtste grond wordt zo veel mogelijk onder in de te dempen sloot gestort en de goede boven ge houden. De kosten per m3 liggen bo vendien ver beneden die van elke an dere methode. DRAGLINE EN DUMPERS. Bij het graven van nieuwe kavel- sloten, waarbij de uitkomende grond gelijk verwerkt moet worden in de vervallende sloten, zijn een drag line en dumpers de meest economi sche werktuigen. De productie per uur is ong. 1/3 lager dan bij het op ruimen van grondwallen, daar de dragline bij het trekken van een sloot meer „hengelen" moet naai* de grond en dus niet zo snel kan laden, terwijl veel zorg moet worden be steed aan het afzonderlijk laden van de teelaarde. Bij de egalisatie van ongelijk lig gende percelen werd ook met suc ces de combinatie dragline-dumpers toegepast. Beter is echter, vooral bij vervoer op langere afstand, de drag line in combinatie met kipkarren en loco, zoals veel wordt toegepast. De aanleg van de aardenbaan voor nieuwe wegen werd door de Heide my. practïsch geheel Aachinaai uil- gevoerd. GREPPELPLOEG. Nu vele percelen aaneengevoegd zijn of worden en daardoor talloze sloten moesten worden gedempt, is het nodig geworden de meeste nieuwe kavels te draineren. Tengevolge van de droge zomer en wellicht mede nog door de slechte structuur van de grond, was de bo venlaag van de grond ter dikte van dz 0.50 meter zeer hard geworden, zo dat bij het graven der drainsleuven pikhouwelen gebruikt moesten wor den, hetgeen zeer tijdrovend en kost baar werd. Met behulp van een grote greppel- ploeg, getrokken door Caterpillar- rupstrekkers, werd toen begonnen greppels te graven ter diepte van 0.70 m. by 'n bovenbreedte van 1 m. en een bodembreedte van 0.20 m. Door het afsteken der kanten in dè bodem werd de greppel verbreed tot De eerste beklaagde, Bukisow, ont- j kende Vrydag zich aan sabotage te hebben schuldig gemaakt, doch gaf op de andere punten toe. Hij zei, dat I hy bij de Franse spionnage betrokken i raakte; toen hij in Mei 1948 by het Franse consulaat te Wroclaw papie- j ren aanvroeg om naar FraftKryk te j kunnen terugkeren. Trek een les uit de fouten yan hel verleden (Van onze parlementaire redacteur). Bij de Parlementaire Enquête commissie is de gedachte gerezen, zo vernemen wij, om na de verschij ning van haar laatste rapport een beknopte samenvatting in de vorm van een soort prae-advies aan de Staten-Generaal over te leggen. Haar onderzoek heeft uitgewezen, dat in de periode 1940-1945 talrijke, zij hut vaak vergeeflijke fouten zijn gemaakt. Daaruit kan en moet le ring getrokken worden in deze zin, dat, wanneer Nederland nog eens in overeenkomstige omstandigheden mocht komen te verkeren ais in de tweede wereldoorlog, allerlei maat regelen vroegtijdig voorbereid wor den en eventueel wettelijke voorzie ningen worden getroffen. Zeker is het nog niet, dat de commissie met een dergelijk samen vattend memorandum zal komen, want ook daaraan zouden omvang rijke werkzaamheden verbonden zijn. De gedachte lijkt echter aantrekke- lyk. Amerikaanse superfort verongelukt Een superfort van de Amerikaanse luchtmacht is bij een startbaan op de vliegtuigbasis Walker te Roswell (Nieuw Mexico) neergestort en in brand gevlogen. Er bevonden zich 14 man aan boord. Vijf personen werden gedood, vier gewond. Het toestel vloog tegen een windmolen toen het wilde landen. GEBAANDE WEGEN IN HET HART Psalm 84:6. Een weg is tegenwoordig belangrijk. Wat wordt er niet voor uitgegeven om een goed wegennej, te hebben, en terecht! Een weg verbindt gebieden met elkaar die anders gescheiden zou den liggen. De aanleg van een weg ontsluit een land en geeft de moge lijkheid van nieuw leven. In de eerste wereldoorlog waren al le wegen naar Verdun afgesloten. Al leen één weg was nog open. Die ene weg tegenwoordig nog altijd de heilige weg genoemd is het behoud van de vesting Verdun geweest. Weg betekent verbinding, levens mogelijkheid, behoud. Zo is er in psalm 84 sprake van ge baande wegen. Wij komen ze trou wens tegen in heel de Schrift. Ook de ze zijn belangrijk, uiterst belangrijk, deze gebaande wegen in het hart. Wij moeten dit weten als we in de adventsweken denken aan het komen Gods in Christus Jezus. We zingen daarvan in de adv entsliederen: „de weg langs, die Uw Konng rijdf'. „Bereidt gij Hem de baan". Het Evangelie vertelt ons hoe God, voor de komst van Zijn zoon, Johan nes de Doper heeft uitgezonden om Hem te bereiden „een toegerust volk". Johannes moet een wegbereider zijn. Hij moet er voor zorgen dat er ge baande wegen in het hart zijn Johannes doet dit door te prediken de bekering. Hij brengt tot belijdenis van zonden en doopt Israël kende de doop wel, doch niet voor Joden, maar alleen voor heide nen die tot 't Jodendom wilden over komen. De Joden die zich lieten dopen, beleden daarmee dat zij geen haar' be ter waren dan de ergste heiden. Dit is nog altijd de gebaande weg waarlangs Christus Jezus komt. Zo lang deze weg van belijdenis van schuld er is, is er een verbinding en een nieuwe levensmogelijkheid. Èr is de mogelijkheid tot behoud en tot de rechte vreugde van het Kerstfeest. H. rt 0.30 meter, opdat de arbeiders, die de sleuf en de buizen mét een haak leggen moesten, voldoende ruimte hadden om te staan. Met de zg. lange boor werd de drainsleuf daarna op diepte gegraven. Na het aanbrengen van turfmolm en een steek teelaarde op de buizen, werden de sleuven door efen der Ifls bulldozer ingerichte trekkers dichtgeschoven. Geheel bevredigend is deze methode nog niet. Daar op Walcheren de ge middelde draindiepte niet boven 1 meter ligt en het bij het graven met de lange boor weinig verschil maakt of 30 of 50 cm diep moet worden ge graven, wordt thans gezocht naar 'n ploeg-element, waarmee een greppel kan worden gegraven van 50 60 cm diepte (by een bovenbreedte van 80 90 cm. en een bodembreedte van tenminste 35 cm.), die getrokken kan worden door één z.g. D 6-trekker. De heer Aartsen komt tenslotte tot de conclusie, dat er op de zwaar dere gronden voor moet worden ge zorgd, dat zware machine's, welke zich veel moeten verplaatsen, zoals bulldozers, scrapers en traxcavators, met grote voorzichtigheid worden toegepast en dan alleen nog, wanneer de weersomstandigheden hiervoor gunstig zyn. Vader mishandelde en doodde ziin kind. Eerst nu is een gruwelijke mishan deling aan het licht gekomen, die een vader in 1944 pleegde op zijn vier maanden oude baby, een jongetje, dat tengevolge daarvan overleed. De politie had vernomen, dat het kind van de familie. P.. die destijds aan de Schiedamsesingel te Rotter dam woonde, vermoedelijk een onna tuurlijke dood was gestorven- Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de baby reeds zes weken na de geboorte moest worden opgenomen in het Sophia-kinderziekenhuis. Het leed toen aan hersenbloeding. Na ander halve maand verpleegd te zijn ge weest, kon de zuigeling weer naar huis, maar een week later moest het kind opnieuw worden opgenomen we gens kwetsuren aan de hals en een gebroken sleutelbeentje. Op 8 Novem ber van dat jaar verliet de babv op nieuw het ziekenhuis, maar een "week later overleed hij. De vader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het. Minister van Schalk weer op weg naar huls. Vrijdagochtend is minister van Schaik per Constellation uit Batavia naar Nederland vertrokken. Goede cichorei-oogst op Goeree-Overflakkee. De oogst van cichoreiwortelen op Goeree-Overflakkee is dit jaar zeer goed. Grote hoeveelheden wortelen liggen nog bij de fabrieken om het drogingsproces te ondergaan. VRIJ VEEL WIND. Geldig tot Zaterdagavond. Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord- Holland harde, af en toe stormachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Vrij zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1