Henriette Roland Holst wordt tachtig jaar Zeeuwse Almanak DE ZWARTE ORCHIDEE ZULLEN GOES EN DE ZEEUWEN REVANCHE KUNNEN NEMEN? VLISSINGSE TURNVERENIGING VIERT GOUDEN JUBILEUM VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zij schreef haar levensherinneringen „Het vuur brandde voort" Nederlands grootste dichteres van deze tijd. In 1925 heeft Henriëtte Roland Holst candidaat gestaan voor de Tweede Kamer, maar zij werd niet gekozen. Een nazaat die dit zal lezen, kan licht verstoord worden op een volk dat zó weinig de groot ste van een tijdsgewricht wist te eren. Tenzij hy zich enigszins in de politieke geschiedenis verdiept en ontwaart dat de dichteres op de lyst stond van één dier communistische splinterpartijtjes die nu eenmaal geen kans hadden. En als de nazaat zich dan verder weer met de persoon van de dichteres bezig houdt, zal hy ontwaren, hoezeer een stoet van de ver- lichtste geesten van haar tydperk zich verdrongen heeft, jaar op jaar, lafenis te erlangen uit de ryke bron van haar levenswerk, en om in alle toonaarden haar lof te zingen. Dat zal hjj zwart op wit in alle biblio theken kunnen vinden, doch te hopen is dat hy ook nog de echo zal ver nemen van de „massa" die in haar 'n profetes ontwaarde. Want zonder dit zou het tijdsbeeld dat hij zich van de eerste helft der twintigste eeuw in ons land vormt, niet volledig z\jn. Tegen het einde van die eeuwhelft, op 24 December, viert Henriëtte Ro land HolstVan der Schalk haar tachtigste verjaardag, en dit is te meer reden tot verheugenis, indien het er velen toe zou brengen, zich nog eens temeer te verdiepen in de poëzie èn in de persoonlijkheid van onze grootste dichteres. Dat laatste kan men nu in beknopte vorm doen door het lezen van haar pas verschenen auto-biografie „Het Vuur Brandde Voort", een titel wel ke wel met zeer veel recht gegeven werd aan het levensverhaal van iemand die èn als dichteres èn als sociaal strijdster zich met nimmer aflatende warmte gegeven heeft aan de strijd voor een betere samenle ving. Met ontroerende openhartig heid en eenvoud vertelt de schrijf ster van haar ontwikkeling van het kind, dat zich vol pleizier telkens maar weer in het donzen bed van een familielid liet ploffen, tot de aankomende dichteres, die met klop pend hart op de stoep van Verwey's huis stond om zijn oordeel over haar eerste sonnetten te horen. En heel natuurlijkweg verhaalt zij dan hoe deze dochter uit een welge steld notaris-gezin te Noordwijk in de negentiger jaren haar weg tot 't socialisme vond; het socialisme dat zij nimmer ontrouw zou worden, al veranderde het in haar vaak van verschijningsvorm. Als zij na einde loze desillusies in 1923 te Gland bij Lausanne kennis maakt met religi eus-socialistische stromingen, zegt zij na thuiskomst tot haar man: „Nu weet ik bij wie ik hoor en hoe men gelukkig kan leven." En zij boekstaaft ook het antwoord van haar echtgenoot: „Ik ben blij dat je het goed gehad hebt en dat de menschen vriendelijk waren. Maar je bent al zo dikwijls veranderd, ik hoop, dat je nu iets blijvends gevon den hebt." Voor Roland Holst, die in 1898 met zijn vrouw tot de S. D. A. P. toetrad, en erbij bleef, waren de talloze „veranderingen" van zyn vrouw, haar overgang naar het com munisme, haar zwei-ven tussen de vleugels dier partij, een nachtmerrie geweest, al hebben zij de harmonie van dit huwelijk, waarvan, telkens en telkens in dit boek weer getuigd wordt, niet gestoord omdat beider geesten tenslotte te hoog en te edel waren dan dat er wantrouwen tus sen zou kunnen ontstaan. Het boek staat vol met kleine trekjes waaruit men de persoonlijk heid der dichteres en haar stryd en moeilijkheden kan afleiden en het be vat een menigte foto's en portretten die ertoe bijdragen, dat althans eni ge aspecten der cultuurgeschiedenis ener halve eeuw ons voor ogen ko men. Men leest er in over de spoor wegstaking van 1903 en de ontnuch tering die volgde, van de scheuring der S.D.A.P. op het Deventerse con gres in 1909, welke de dichteres zo veel hartzeer en twijfel berokkende, van de hoop dat de grote ommekeer zou komen in de eerste wereld oorlog en haar wrede ontgooche- lingling in '18, van haar reis naar Rusland in 1921, die het besef bij haar zou doen rijpen, dat de heil staat ook al niet in de handen dei- Sovjets lag, van haai* toenemende neiging tot de religie, van het grote persoonlijke leed door den dood .van haar man in 1938, en dan eindigt het met de Duitse inval. Als geheel is deze auto-biografie een belangwekkende kroniek, die echter een weinig vlak is; het relief krijgt zij pas wanneer men er het DE BIDDERS EN DE VLAM IN DE PAN Het ambt van lijkdienaar of dood bidder zoals elders in het land. wordt gezegd, is een eerzaam beroep en ons maatschappelijk leven zou haperen als zij er niet waren. Maar een volkomen gezond mens vindt hen in hun zwarte uniformen niettemin altijd een tik je somber. Het is nu eenmaal zo. Maar dezer dagen sloeg ergens in Zeeland de vlam in de pan. De gor dijnen vatten vuur en even zag het er in dat Zeeuwse keukentje benau wend uit. Maar ziet: juist op dat moment pas seerden twee lijkdienaren de plaats des onheils. Zij stormden het keuken tje binnen. De vrouwen, die er hadden willen braden, schrokken. Maar zij blusten het vuur met bewonderings-. waardige vaardigheid, de beide bid ders. En toen het vuur gedoofd was, klopten zij hun uniformen af en togen weer aan de arbeid. Een tikje griezelig? Maar als zij eens niet ingegrepen hadden? licht van haar werken op laat val len. AUTO-BIOGRAFIE. Is het werk van deze dichteres tenslotte niet één enkele, onafge broken auto-biografie? Zij heeft in alles, ook in haar journalistieke- en wetenschappelijke publicaties en bro chures, van welker zeer lange lijst hier verder geen sprake zal zijn, ook in haar redevoeringen, steeds haar hart gelegd. Zij moge dan nog zo ernstig en gedegen Das Kapital van Marx, de geschrif ten van Lenin e.t.q. be studeerd hebben, maar haar socialisme is een fevoels-socialisme ge leven en zo kon zij nog in 1947, in haar dank woord na haar promo tie tot ere-doctor in de letteren door de Am sterdamse Universiteit, getuigen van haar voor nemen om de krachten waarover zij nog be schikte, te stellen: „in dienst der socialistische idealen, dat is van het opklimmen der mensheid tot, een hogere staat van broederlijkheid." De gedichten van Hen riëtte Roland Holst zijn een doorlopende getui genis van haar innerlijk leven en zijn reacties op de gebeurtenissen in de wereld. Door Gorter, die een zeer grote invloed op haar gehad heeft, tot Dante gebracht, schrijft ze aanvankelijk meer Dante's dan zelfverwor- ven wijsheid in haar „Sonnetten en Verzen" en Dante zal ze nimmer meer geheel kwijt ra ken, hetgeen overigens uitsluitend tot verrij king onzer letteren heeft gestrekt. In „De Nieuwe Geboort" ge tuigt de dichteres van 't geluk dat de overgang tot het socialisme haar bracht, maar tevens van de innerlijke strijd die ook na die overgang van een aristocratisch opgevoede jonge vrouw naar het rumoerige proletari sche milieu blijft bestaan: „Wel ben ik soms zoo moe van uw geluiden en van uw razen zoo gekromd..." Maar overwegen doet toch de vreug de over het broedersschapsideaal dat zij gaat helpen verwezenlijken en ondanks de scherpe desillusie van 1903 zal in „Opwaartse Wegen", in 1907 verschenen, die vreugde exta tische vormen aannemen, en het woord der dichteres iets profetisch krijgen. Maar dan, als in 1909 de scheuring in de S.D.A.P. komt en zij „tussen twee stoelen komt te zitten" (haar geest trekt naar de communisten die h.i. de zuivere idee van het socialisme bewaren, maar haar hart is bij de massa, in de oude S.D.A.P. verenigd) ziet zij de scheiding die altyc tussen droom en daad, zy naar synthese is blijven zoeken en in de prachtige bun del: „De Vrouw in het Woud" ge tuigt zij: „Want Droom en Daad kunnen niet samen wonen STRIJD. Lang blijft haar twijfel aan de verwezenlijking van het broeder- schapsideaal echter niet bestaan. Zij zal het dan met de daad beproeven, gaat over naar de communisten, staat midden in de partij-3trijd, schrijft tegelijkertijd haar toekomst visioen. „Het Feest der Gedachte nis", voelt zich meegesleept door de Russische revolutie, denkt de idea len van haai* „Verzonken Grenzen" ook naai- ons land over te kunnen brengen in de November-dagen van '18, neemt in 1921 deel aan het con gres der derde internationale te Moskou en begint daarna, weerstre vend, de ontgoocheling te erkennen; ook de bolsjewiki hebben de broe- derschapsstaat niet kunnen verwe zenlijken. Dan komt de laatste kentering; bewuste terugkeer tot de religie welke ze onbewust nimmer ontrouw is geweest een zich verdiepen in de leer der geweldloosheid en speci aal in de figuur van Gandhi. Had zy ook niet het schone woord geschre ven „De zachte krachten zullen ze ker winnen in 't eind...?" In „Tussen Tijd en Eeuwigheid", geschreven tussen 1927 en 1933, en Waarvan prof. Huizinga getuigde: „In later eeuwen zullen menschen Hollandsch leeren om het te lezen", vindt men die kentering het best uitgedrukt. De dichteres weent om het materialisme, dat in alle krin gen zegeviert en dat ook hen mee nam die ze had geholpen, zich op te heffen uit de ellende: er, maar zij heeft ze toch veeleer, in hun verdringing, gesublimeerd, zoals dr. J. P. van Praag getuigt in znn aan H. R. H. gewijd proef schrift. Dr. K. H. Miskotte heeft haar, in een belangwekkend boek, de dichteres van het Messiaansch verlangen genoemd. Het verlangen naar de opperste synthese die al het lelijke van de aarde zal doen verdwijnen is ze blij ven koesteren en in haar doodsmij- mering (zoals men de laatste ver zen uit „Tussen Tijd en Eeuwig heid" wel mag noemen), vraagt ze... „eer ik sterf geef me, al mocht het ook slechts éénmaal zijn, my te zonne' in den glans van uw aanschijn." Een leven van offer na offer, als het hare, zou men dit Mozaïsch ge zicht op het beloofde land zeker waardig keuren, maar indien dit niet mag zyn, omdat het rijk dat zij is blijven verwachten, niet van deze aarde k&n wezen, dan zou men haar, met de zekerheid .welke een enkele maal toch stervelingen kunnen voe len ten opzichte van het Euwige, de vervulling willen toezeggen van haar slotbede: „Maar zoo 'k dit beleven onwaar dig ben, Iaat dan aan d'overzij der diepe wateren, my'n wezen, als een pijl gericht, toevliegen recht op Uw On- meetlijk Licht." Henriette Roland Holst, tachtig jaar oud. „Ik denk, dat we nu eerst lang moeten leeren ons van 't zelfzuchtig streven te ontdoen, dat we nu lang, eindeloos lang, als zoen voor zijn irions ter groei, 't beste moete' ontberen Het leed der menschheid laat mij vaak niet slapen, haar schuld doorvlaagt mij als een bittre vlaag." GESPLETEN. Met enkele zeer grote stappen zijn we door het dichterlijk oeuvre Hen riëtte Roland Holst, heengegaan. Er zou eindeloos over te schrijven zijn en er zouden eindeloos veel aspec ten van zyn te belichten. „Gesple ten tot den grond" noemde ze zich; natuurlijk heeft de moderne psycho analyse zich ook van haar meester gemaakt; verdrongen complexen aangetoond en natuurlijk zyn die FEUILLETON door ALLAN SWINTON 63 Al spoedig zag zij, dat de klip sterk ingevreten was, zodat zij reeds ver in de ruimte hing. Daar onder zich be merkte zij nu de grond, terwijl de klip recht uit het bruisende water op rees, terwijl aan de andere zijde de bodem van de kloof bestrooid was door met water omspoelde rotsblok ken. Aanvankelijk meende zij. dat zij in het water terecht zou komen. Maar toen het tot haar doordrong, dat zij aan de overzijde zou landen, zag zij, waar haar ogen reeds aldoor naar tuurden, een donkere rechte gestal te, die met opgeheven gelaat stond te wachten. Toen zij dichterbij kwam, greep hij de mand, en hield die vast tot hij op de rots kwam te rusten. Het vage licht was daar helder en groenachtig, als het maanlicht. In zijn bleke glans was de uitdrukking op zijn gezicht, toen hij zag, wie er tot hem geko men was, bijna komiek en hij riep: „Wel verdraaid". Plotseling voelde zij zich verlegen. Haar knieën waren slap en haar stem trilde, toen zij zei: „B-b-ben je niet blij me te zien?" „Blij!", riep hij uit en haalde haar uit de mand als een konijn uit een zak. Toen xzij elkaar eindelijk loslieten, zei hij met een spottende formaliteit. „En waaraan dank ik de eer...." „Je brief „Ah! Het was niet de bedoeling, dat je die zou vinden voor je weer in de stad terugwaart". „Dat zou ik ook niet gedaan hebben, maar de muildierzak werd nat, en ik moest ze wel leegpakken. Je zei, dat je me niet had -willen laten gaan. Als ik dat geweten had, zou ik nooit gegaan zijn en dus bracht ik Sam er toe mij terug te brengen". Hij bleef haar enkele ogenblikken aanstaren. Toen vroeg hij op verwon derde toon:: „Je bedoelt dat je wilt blijven dat je mijn leven wilt de len?" „Als je dat graag zou willen". Zijn antwoord werd gegeven op een toon, waarvan zij had leren houden en die hij alleen tegenover haar ge bruikte en dan nog maar zelden. „Dat is echt iets voor jou. Natuurlijk zou je dat doen. Wel, het lijkt wel 't noodlot te zijn en daartegen vecht ik niet. Van nu af aan is het jij en ik tegen de.... Hei! Heidaar! Stop!" De mand was begonnen te rijzen. (Wordt vervolgd). Woningbouw-primeur te Bergen op Zoom. Op het gebied van de woningbouw gaat Bergen op Zoom een primeur beleven. Daar zal nl. voor de eerste maal de Nederlandse versie worden toegepast van de reeds jaren in Enge land bestaande „Simplified brick con struction", een door aanwending van de lopende band techniek versnelde methode om woningen te bouwen. Deze Engelse methode is geperfectio neerd en geheel op de Nederlandse eisen ingesteld, welke eisen hier ho ger liggen dan in Engeland Daarom ook bestaat voor de Ne derlandse versie, die a.s. Maandag van het experimentele in het practi- sche stadium overgaat, een ruime be langstelling en het staat thans reeds vast dat technici uit Amerika, uit Brazilië en uit de nieuwe staat Israël binnenkort deze versnelde woning bouw in ogenschouw zullen komen nemen. VOETBALPROGRAMMA Terneuzen-aanval op Corn Boys-positie. Zowel Goes als De Zeeuwen hebben wel een kansje revanche te nomen voor de in hun uitwedstrijd tegen Rood Wit en Alliance geleden nederlaag, terwijl in de derde klasse ook Middelburg en RCS een goede kans maken het beter te doen dan In do eerste ontmoeting met hun Brabantse rivalen. In Zeeuwsch Vlaanderen komt de leidende positie van Corn Boys wel erg In gevaar nu Terneuzen daarop een rechtstreekse aanval komt doen, ter wijl In de vierde klas Biervliet weer een heel eind verder op de goede weg* zou raken als Robur in Hulst een steekje liet vallen. strijd in Hoogerheide van veel belang is voor de uiteindelijke bezetting van de bovenste plaats. De verliezer zou een stukje achterop raken. 3e KLASSE E. 2e KLASSE B. Goes—Rood Wit (W); De Zeeuwen— Alliance; Internosde Baronie; R.K. T.V.V.—Hero; DoskoS.E.T. Goes is er de laatste tijd goed in en het lijkt ons waarschijnlijk dat de Goesenaren revanche gaan nemen op de benjamins die in St. Willebrord juist aan het langste eind trokken. De Zeeuwen hebben tegen Alliance iets recht te zetten na de in Roosen daal geleden nederlaag, waar ze met dubbele cijfers werden verpletterd. Baronie moet intussen oppassen dat Internos niet voor een verrassing zorgt en wel een onaangename voor de Bredanaars. want in Etten is het vaak kwaad kersen eten en een mis stap zou fatale gevolgen hebben voor de Baronie, te meer daar niet aan te nemen valt. dat R.K.T.V.V. tegen He ro een veer zal laten. De winnaar van DoskoInternos komt een heel eind veilig te staan. 3e KLASSE D. Middelburg—BSC; RCS—Roosendaal; SteenbergenRKFC; MetoNieuw. Borgvliet. Middelburg verloor in Roosendaal met het kleinst mogelijke verschil en er is zeker een niet geringe kans daarvoor thans wraak te nemen nu de jongens uit Borgerhout naar de Nadorst komen. Niet minder dan de groen-witten zal RCS gebrand zijn op een overwinning, want Roosendaal is de ploeg die de Souburgers de tot heden enige nederlaag in dit seizoen heeft toegebracht. Een Steenbergen overwinning zou de spanning aan de staart niet weinig doen toenemen, terwijl juist de uitslag van de wed- Bloeiende vereniging met ruim 400 leden. Op gebied van damesgymnastiek werd pioniersarbeid verrichl. Op 1 September j.l. was het vijftig jaar geleden, dat de Vllssingse Turnvereniging werd opgericht. Hoewel de dag zelf on gemerkt voorbij is gegaan, betekent dit niet, dat deze heugelijke gebeurtenis niet op gepaste wijze zal worden gevierd, al moest dan deze viering door omstan digheden enige tijd worden uitgesteld. Vijftig jaar! Een halve eeuw van ge stage arbeid. ja. van ononderbroken worstelen tot het bereiken van het ge stelde doel: „Door gepaste, alzijdige li chaamsoefeningen de volkskracht naar lichaam en geest te verhogen en te ver edelen". Is er een mooier doel denkbaar? Aan hoeveel jongeren (en ook ouderen) zou deze 50-jarige reeds gezonde levens vreugde hebben verschaft! En hoevelen zou zij iets waardevols hebben meege geven op hun levenspad? Een halve eeuw geleden bestond er in Vlissingen de gymnastiekvereniging Luc- tor et Emergo, die echter een kwijnend bestaan leed. Enkele harer meest actie ve leden trachtten er nieuw leven in te brengen, doch deze pogingen faalden jam merlijk. Toen besloten zij, om maar een nieuwe vereniging op te richten en zo ontstond op 1 September 1899 de Vlissing- se Turnvereniging. HET EERSTE BEGIN. Slechts weinig Vlissingers zullen zich de bewaarschool aan de Korenstraat herinneren, waar de eerste jaren werd geoefend onder leiding van de heer v. d. Voorde. Zeven jaar duurde dit. totdat in September 1906 een gemeentelijk gym nastieklokaal in gebruik genomen kon worden. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur heeft men nadien onafgebroken een gemeentelijk gym nastieklokaal voor de oefeningen kunnen behouden. De jonge vereniging groeide gestadig en ging reeds dadelijk een tijdperk van grote bloei tegemoet. Op 14 October 1901 werd de Koninklijke goedkeuring ver kregen. waarvan men zich aansloot bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond. Tal van successen werden behaald zowel als vereniging als door de leden persoonlijk. Het zou ons te ver voeren deze allen op te sommen, maar zeker is, dat V.T.V. reeds spoedig een woordje ging meespreken in de Nederlandse Turn- wereld en dat nog steeds doet. DAMESGYMNASTIEK. Op het gebied van de damesgymnastiek verrichtte de vereniging pioniersarbeid. Aanvankelijk kende men slechts heren leden, maar al spoedig begon ook bij de dames belangstelling te ontstaan en in 1909 besloot het toenmalige bestuur tot oprichting van een damesafdeling over te gaan. Dank zij een pleidooi voor het vrouwenturnen in de plaatselijke pers kon al spoedig met de lessen worden begon nen en nog geen jaar later was splitsing van de damesklas noodzakelijk. Eerst veel later begonnen andere verenigingen met het vrouwenturnen en het duurde nog veel langer eer een specifieke da- mesgymnastiekvereniging werd opgericht. MOEILIJKHEDEN. Ook voor moeilijkheden bleef de ver eniging niet gespaard. Een dieptepunt werd bereikt tijdens de bezetting, toen on danks de onophoudelijke pogingen van het bestuur van regelmatig oefenen geen sprake kon zijn, omdat de zalen steeds weer gevorderd werden. Het ledental werd kleiner, maar het bestuur met een klein groepje getrouwen hield stand en behartigde de zaken zo goed mogelijk. Hoe goed dit gebeurd was bleek in Mei 1946, toen reeds de eerste openlucht uit voering na de bevrijding kon worden gegeven. Een halve eeuw is onder de vlag van V.T.V. de gymnastiek beoefend en met trots' kan de vereniging op haar verle den terugzien. Innerlijk sterk door een drachtig i samenzijn is het thans nog een bloelende turnvereniging met meer dan 400 leden. DE JUBILEUMVIERING. In Januari zal het halve eeuwfeest wor den gevierd. Op Vrijdag 20 Januari geven de adspiranten een uitvoering in het Con certgebouw. De volgende middag zal het bestuur recipieeren in Hotel Noordzee Boulevard, waarna des avonds in het Concertgebouw de ere-avond volgt. De week daarop, Zaterdag 28 Januari, is het feest, 's Middags komen de adspiranten bijeen in Concordia om naar de grappen van Adri van Oorschot te luisteren, ter wijl 's avonds in het Concertgebouw een intieme feestavond voor de oudere leden in het Concertgebouw wordt gehouden. ClingeAardenburg; Hoofdplaat Breskens; HontenisseAxel; Corn BoysTerneuzen; OostburgSteen; SluiskilRia. Clinge heeft heel wat goed te ma ken na de in Aardenburg geleden ne derlaag en de bezoekers zullen dit maal wel van een koude kermis thuis komen. Hoofdplaat zal ook nu wel niet tegen Breskens op kunnen en Axel lijkt ons ook al een te groot struikelblok voor Hontenisse. De be langrijkste ontmoeting van deze Zon dag is zonder twijfel die te Sas van Gent. waar Terneuzen een aanval op de Corn Boys-positie komt doen. In Terneufcen werd het een puntenverde ling, maar het komt ons voor dat de eerste nederlaag van de Boys wel eens heel dicht bij zou kunnen zijn. Oostburg start met goede papieren tegen Steen, maar Ria moet in Sluis kil op zijn tellen passen. 4e KLASSE G. HulstRobur; IJzendijkeSchoon- dyke; Biervliet—EMM; Yerseker-De Patrijzen. Als Robur tegen Hulst niet de vol le winst weet in te palmen, zou het voor Biervliet wel eens een beste dag kunnen worden, waarbij we aan nemen dat de leiders de EMM-aan- val weten af te weren. Voor de laat ste plaats is de West Zeeuws Vlaamse strijd tussen IJzendijke en Schoondij- ke van veel belang. De thuisclub moet in staat zijn de destijds geleden nederlaag te wreken. De Patrijzen zullen wel in de rommelhoek blijven want Yerseke geeft weinig gelegen heid tot positieverbetering. RES. 2e KLASSE D. Terneuzen 2De ZeeuvÊen 2; Vlis singen 2Axel 2; Zierikzee 2Dosko 2; Middelburg 2—RCS 2. Voor de Zeeuwen reserves wordt het nog even oppassen aan de over kant. terwijl de Vlissingers de winst wel in eigen huis zullen weten te houden. Ze hebben bovendien de kans wat verder uit te lopen nu Dosko II naar het moeilijk te kloppen Zierik zee II,gaat. Voor RCS H is weinig buit bïrmen te halen in Middelburg. DE EERSTE KLASSERS. West. HaarlemHermes DVS; VSV Zeeburgia; SpartaDOS; KFCADO; FeyenoordBlauw Wit. West II. VolewijckersXerxes; DW S—EDO; HBSGooi; Ajax—Neptunus; SVV—RCH. Oosten. Zwolse BoysEnschdesche Boys; Go Ahead—Hengelo; Quick N— Wageningen; AGOWNEC; Ensche de—Heracles. Zuid I. VWHelmondia; Braban- tiaNOAD; Sitt. Boys—Limburgia; MW—Kerkrade; RBC—PSV. Noord. HeerenveenBe Quick; Friesland—Leeuwarden; Achilles— Sneek; Velocitas—HSC; GVAV—Frï- sia. Zuid II. Longa—TSC; Willem II— Eindhoven; NACJuliana; Bleyerhei- deMaurits; Sportcl. EmmaBW. Het Wereldgebeuren Kostof hield stand Het mysterie rondom de monotone bekentenissen en ongeloofwaardig aandoende zelfbeschuldigingen is in geen enkel opzicht tot verheldering gebracht door net proces te Sofia. Al le beklaagden op één na gedroegen zich in de rechtszaal op de in Oost- Europa gebruikelijke wijze, gaven al hetgeen de tenlastelegging opsomt volledig toe en toonden zich mensen zonder veerkracht. De ene uitzonde ring was de voornaamste beklaagde Traicho Kostof. de vroegere vice-pre mier van de Bulgaarse regering. Kos tof bestond het van begin af aan de juistheid van aanklacht te ontkennen en van onschuld te getuigen, daarmee een moed en weerstandsvermogen aan de dag leggend, die tot dusver nog niet voorgekomen zijn De afge lopen 12 mnd. hebben de hoo'fdbeklaag- den in communistische processen steeds vlot bekend „verraders" en „spionnen' te zijn geweest en dien overeenkomstig berouw getoond. Bij Kostof geen spoor van berouw en geen spoor van zwakheid. Hij gaf slechts toe tot op zekere hoogte anti- Sowjet gezind te zijn geweest en dat is niet meer dan logisch, want an ders was hij niet gearresteerd en be recht geworden. De houding van Kostof heeft de re gie van het proces danig in de war gebracht. Tijdens de slotzitting vroe gen alle beklaagden om vergiffenis en zwoeren trouw aan de communisti sche partij. Een waar tumult ontstond echter toen Kostof voor het laatst mocht spreken. Hij was de enige, die opnieuw ontkende te hebben gespion- neerd en gesaboteerd. De rechter on derbrak zijn verklaring en de micro foons werden uitgeschakeld, opdat de buitenlandse correspondenten het niet zouden horen. Slechts de eerste woorden van Kostof. die zeer rustig en kaarsrecht stond, waren te ver staan: „Ik heb nooit voor een bui tenlandse inlichtingendienst gewerkt en nooit inlichtingen verstrekt". Toen hielden de vertalers voor de perstri bune op met vertalen De communistische pers is begrij pelijkerwijs over haar woede heen. Kostof is een brutale hond, vervuld van kwade gevoelens jegens het volk, pogend het hof op het laatste ogen blik nog te misleiden. Deze terminologie is vanzelfspre kend uitsluitend voor binnenlandse consumptie bestemd. In het Westen versterkt de houding van Kostof het wantrouwen tegen de methoden bij de procesvoering en de oprechtheid van de woorden der beklaagden. Kostof is tot de doodstraf veroordeeld en zijn houding zal dus wel nooit tot opheldering komen. Er zijn tijdens het proces nog en kele belangwekkende bijzonderheden naar voren gekomen over de achter grond van de arrestaties. De naam van Dimitrof, wiens gebalsemde lijk thans in Sofia is. kwam daarbij in het geding. Men zal zich herinneren, dat Dimitrof zich vorig jaar in een redevoering openlijk uit sprak ten gunste van een Balkan-fe deratie. De Pravda spuwde aan stonds vuur en enkele dagen later trok Dimitrof zijn woorden terug, ne derig een grote vergissing erkennend. Het is nu gebleken, dat Kostof een rol heeft gespeeld in de stille onder handelingen over zulk een federatie met Joego-Slavië als leidende macht. Reeds in 1944 sprak Kostof hierover met Kardelj, een van de naaste me dewerkers van Tito. Kostof echter achtte het tijdstip voor verwezenlij king van het hem sympathieke denk beeld nog niet gunstig en wees de plannen af Hij stond over deze zaak in contact met Dimitrof. Het voorzichtig streven naar groter onafhankelijkheid van Moskou is klaarblijkelijk de hoofdzonde geweest van Kostof, een figuur, die slechts in zeer beperkte mate gelijkenis ver toont met Rajk. Hij heeft een minder bewogen en avontuurlijk leven ach ter zich en was meer nationaal ge zind. Zijn dood berooft de Titoïtische oppositie in Bulgarije van een be kwaam en gehard leider.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3