NIEUWS UIT ZEELAND NIEUWE SCHOOLGELDREGEUNG IN VOORBEREIDING V Zeeuws kleuteronderwijs ZEEUWSE LEERKRACHTEN DOEN MUZIEK-EXAMEN 120 nieuwe boerderijen voor Zeeland in 1950. Vereniging Ieerling- scheepswerktuigkundigen. Weer tien Walcherse boeren naar N.O.P. WALCHEREN JTgenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 TWEEDE KAMET Administratieve rechtspraak dringend nodig. Inschakeling der Kamer bij afsluiting van tractaten bepleit. Bij de Donderdagmiddag voortge zette behandeling van de begroting- 1950 van O.. K. en W. in de Tweede Kamer drong de heer Van Sleen <Arb.) ten aanzien van de verplaat singskosten aan op een centrale rege ling. Voor de kwestie van de bestuurs vorm der openbare school achtte hij een oplossing mogelijk. Mevr. Forta- nier—De Wit (WD) vond wijziging der L.O.-wet wenselijk om recht te doen aan de openbare school op de grondslag der pacificatie. De heer Pe ters (KVP) wenste wijziging van het tijd. besluit schoolgeld L. O. 1945 ten einde de ouders tegemoet te komen. De minister antwoordde, dat over de bestuursvorm der openbare school „Volksonderwijs" en het departement een ontwerp zullen maken. Er is nog geen overeenstemming verkregen o vei ne onderwijzerssalarissen. Hij kondig de aan. dat in 1950 een nieuwe t.b.c.- wet zal worden ingediend en dat een nieuwe schoolgeldregeling in voorbe reiding is. Tijdens de replieken bepleitte de heer Zegering Hadders (VVD) salaris herziening bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs. De heer De Loor (Arb.) ontwikkelde bezwa ren tegen het weifelend beleid bij toe kenning van beurzen. De heer Roos- jen (A.R.) meende, dat men geen wij-' ziging had moeten aanbrengen in de eindexamens gymnasium terwijl een onderwijsherziening te wachten staat. De subsidiëring in de administratie kosten der bijz scholen achtte hij te laag. De minister zeide, dat het aantal studenten, die leraar willen worden, stijgt. Er waren 1500 aanvragen voor leraarsbeurzen; 818 zijn toegekend. Voor promotiebeurzen hadden zich plotseling 243 studenten aangemeld. Daardoor is de regering overvallen en de uitvoering der plannen moest worden uitgesteld. (Ingezonden mededeling). HOEST Rode Hoesrpoeders van Mijnhardc JUSTITIE AAN DE ORDE. In de avondvergadering werd een begin gemaakt met de algemene be raadslagingen over de begroting van Justitie. Vooral' deelde de voorzitter mede, dat hij overleg met de minister heeft gepleegd over de nota van wijzi gingen inzake het Beheersinstituut Deze nota is nu teruggenomen; latei- zal terzake een nadere begrotingswij ziging komen. De heer Burger (Arb.) betoogde, dat voor een groot deel van de bevol king recht in de civiele sector vrijwel onbereikbaar is door de proceskosten, de vele instanties, de tijdsduur, enz. Op welke wijze kan de minister aan deze nood tegemoet komen? De voor zieningen ten aanzien van het kort geding zyn tegenstrijdig, Spreker wil de betere voorzieningen voor de rechtsbijstand voor onvermogenden in burgerlijke zaken. De heer Terpstra (A.R.) ging in op de herziening van het Burg Wetboek Hij achtte overleg met de commissie voor privaat- en strafrecht nuttig, maar er zijn ook bezwaren aan ver bonden. Wat de totstandkoming van internationale rechtsregelingen aan gaat, merkte hij op, dat de volksver tegenwoordiging telkens voor voldon gen feiten wordt geplaatst. ADMINISTRATIEVE RECHTSPRAAK De heer Van der Feltz (C.H.) ver klaarde het noodzakelijk te achten, dat spoedig een administratieve recht spraak wordt ingevoerd, temeer daar ambtenaren van diverse departemen ten op de burgerij worden losgelaten en men bij vermeende klachten niet voor zijn recht kan opkomen. De heer Bachg (KVP) bepleitte in schakeling der Kamer voor afsluiting van tractaten Hij merkte op, dat voor 15.000 politieke delinquenten' nog toe zicht nodig is maar betwijfelde of dit door vrijwilligers kan geschieden, De heer Stokvis (C.P.N.) vroeg of hij het toegezegde ontwerp voor een dierenbeschermingswet ook is ge- dacht aan de vivisectie. Wat de oud- Spanjestrijders betreft had hij de in- druk, dat men het Nederlanderschap Onze veestapel reikt Yan Amsterdam naar Batavia. Indien men alle Nederlandse koeien naast elkaar zou plaat sen, zouden zij een lange weg vormen van Den Haag naar Batavia, terwijl tussen de vier poten van iedere koe een var ken zou kunnen plaatsnemen en op elke staart een paar kip pen zou kunnen zitten. Dit plastische beeld van de grootte van onze veestapel gaf ir. D. C. de Ridder, secretaris van de afdeling veehouderij van de Stichting voor de landbouw, in een inleiding die hij dezer dagen hield in de jaarvergade ring van de Veenkoloniale Boerenbond te Veendam. onthoudt aan communistische vrij heidsstrijders. Hij wees op het ver schil in behandeling tussen Gerrit de Stotteraar en de oud-burgemeester van Derf Haag, welke laatste buiten de cel is gehouden. De heer Gerbrandy (A.R.) meen de, dat de rechtsstaat in Nederland wordt ondermijnd door tekort aan openbaarheid en teveel aan bureau cratie. De minister, de heer Wijers, wil wat het burgerlijk procesrecht betreft niet verder gaan, dan hij in zijn me morie toezegde. De rechtsbijstand aan on- en minvermogenden zal zo breed mogelijk worden. Wat de hand having van de rechtsstaat betreft viel spr. de woordvoerders bij. De re gering wijdt haar bijzondere aandacht aan subversieve elementen. Onbetrouwbare ambtenaren zullen van vitale posten verwijderd worden. In het aangekondigde wetsontwerp dierenbescherming is de vivisectie niet opgenomen. De minister ontkende, dat klasse, justitie in Nederland zou bestaan. Daarna werd gerepliceerd. De heer Burger (P.v.d.A.) wilde overleg van parlementaire commis sies der Benelux en vraagt medede lingen over de zaait Schattenberg. De heer Terpstra (A.R.) vroeg of er een nieuwe lijst van verboden vereni gingen komt. Minister Wijers wilde op dit laatste niet ingaan. Over de zaak Schattenberg komen mededelingen aan de pers. De minis ter zou overigens de gehele materie van de berichtgeving aan de pers on der het oog willen zien. Na goedkeuring van enkele begro tingsafdelingen volgt sluiting. (Slot van pag. l) Enkele weken geleden heeft .mei. S. Pastoors, de consulente voor de lichamelijke opvoeding van kleuters, een reis over Schouwen gemaakt en daar adviezen gegeven over het in richten van de speeltuinen. Daaraan ontbreekt nogal eens iets. Toch zijn die tuinen met betrekkelijk weinig kosten in orde te maken. Een kiim- huisje, waarvan de kleuters veel ge noegen beleven, kost niet meer dan 25,een liggende touwladder, 'n stelletje paalkoppen en planken, waarmee ze zelf leunnen bouwen, schommel touwen (geen echte wip pen en schommels!) en al die ande re eenvoudige voorwerpen brengen vertier in dè tuin met weinig kos ten, DE DORPEN. Van de Zeeuwse dorpen, waar mej. j Glasz goede vooruitgang opmerkte, noteerden wij Zouneniaire, dat over- ging van de bewaarschool op de kleuterschool. Dreischor, dat de huis- vestig verbeterde, Oud-V ossemeer waar de kleuterklas nu ook prettig is ondergebracht. Tholen, in welke stad veel activiteit vóór het kleu ter onderwys wordt ontplooid en W. Zeeuwsch-Viaanderen waar aardig wat is opgeknapt. Van veel betekenis is het feit, dat Zeeland thans enige opleidingsscho len voor kleuterleidsters heeft. ..Grote bewondering", zegt mej. Glasz, „heb ik voor de pittige meis jes. die de volledige verantwoorde- lijkheid voor een kleuterklas hebben en daarnaast nog een opleidings school bezoeken, waarvoor ze heel wat huiswerk moeten maken!" De salarissen van de onderwijze ressen zullen nog verbeterd moeten worden, wil Zeeland althans voorko men, dat zijn gediplomeerde leidsters weggezogen worden naar de grote steden in liet centrum van het land. De moeilijke financiële positie van de scholen belemmert thans soms een redelijke betaling. Verhoging van de schoolgelden is sociaal wel bezwaarlijk. Desondanks bewegen die schoolgelden zich in een stygende lijn, waarbij een gemiddeld schoolgeld van 45 cent per weck als mogelijkheid wordt gezien. SAMENWERKING. Van het ene onderwerp op 't an dere glijdend, heeft mej. Glasz gele genheid ook te wijzen op de grote be langstelling, die het college van Gede puteerde Staten in Zeeland toont voor het kleuteronderwijs, op de prettige samenwerking met de lager onderwijs- inspecteurs, de volksgezondheidsin spectie. de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk en tal van andere instanties. VOORUITGANG. „Er zit vooruitgang in Zeeland en ik meen wel, dat men er graag een tnspectrice van 't kleuteronderwijs voor Zeeland alleen zou hebben. Men heeft echter in September 1948 bij het organiseren van de nieuwe inspecties witten volstaan met 8 inspectriccs voor het hele land, omdat de opzet niet te kostbaar mocht worden. Volgend jaar ga ik een maandelijks spreekuur hou den in Goes en daar kan ieder, die iets over het Zeeuwse kleuteronderwijs op het hart heeft met mij praten", zo besluit deze voortvarende inspec- trice. die van Rotterdam uit haar nut tige arbeid voor verscheidene hon derden kleuterscholen in Zeeland en 't Zuidelijk deét van Zuid-Holland verricht. Bij haar zijn de belangen van de Zeeuwse kleuters in goede handen! Gehrels-examens in Middelburg. Uit alle delen van Zeeland komen deze week onderwijzeressen en onder wijzers naar de muziekzaal van de Rijkskweekschool te Middelburg om daar voor drie examinatoren te to nen wat zij kunnen. Niet minder dan 35 Zeeuwse leerkrachten dóen name lijk deze week examen voor het z.g.n. Gehrels-getuigschrift voor onderwij zers. Als zij slagen wil dat zeggen, dat er dan vijf en dertig onderwijs mensen gereed zijn om het Zeeuwse kind binnen te leiden in het wonder land der muziek. De eerste grote groep leerkrachten in onze provincie is dan klaar voor de practijk van de onderwijsvernieuwing op zangpaeda- gogisch terrein. Van zelfsprekend be- Inspecteur gaf het goede voorbeeld en was één der eersten, die slaagde. Roofoverval berecht. De Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft Donderdag 12 jaargevangenisstraf geëist tegen de 28-jarige landarbeider T G. uit Haar lemmermeer, die in de avond van 5 September jl. een roofoverval pleegde op de bejaarde eigenaren vhn een ca fé te Haarlemmermeer, broer en zus tér De Haan, resp. 7.8 en 81 jaar oud. De twee oudjes werden bij deze aan slag gevaarlijk gewond en het is een verbazingwekkend feit dat zij het le ven hebben behouden. In de avond kwam G. in het eal'é en 'bestelde bier. Toen de oude man met een flesje uit de kelder kwam, sloeg G. hem met een kacheldeksel op het hoofd waardoor de man ernstig gewond werd Zijn zuster kwam hem te hulp en de kordate oude vrouw, die slecht ter been en stokdoof is, liep daarbij eveneens ernstige wonden op. De oude man vluchtte de tuin in, waar G. hem achtervolgde en nog maals toetakelde. G .was na zijn daad gevlucht met 400.— aan geroofd geld. Hij werd enkele dagen later ge arresteerd terwijl hij rustig aan het werk was op het land. Tijdens de eerste verhoren verklaarde hij dat hij geld nodig had om te trouwen Vrije handel in Amerikaanse certificaten. Uit. de memorie van antwoord in- zake het 7e hoofdstuk B (financiën) der rijksbegroting voor het dienst, jaar Ï950 blijkt, dat tussen het mi nisterie van financiën en de Neder, landse Bank overleg gaande is, ten einde te geraken tot het herstel van de vrije handel in certificaten van Amerikaanse effecten tussen inge zetenen. Hoewel dit overleg nog niet geheel is beëindigd, kan reeds thans worden medegedeeld, dat in principe is beslo ten tot een weder-openstelling van de handel in certificaten van Ameri kaanse effecten tussen ingezetenen. NIEUW EERSTE KAMERLID. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature mr. iG. E. van Walsum (P. v. d. A.) be- inoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, dr. F. Wibaut te Amster I dam. staat er voor deze examéns een grote belangstelling by allen, die betrokken zijn bij de opvoeding van de jeugd. De inspecteur van het Lager Ou derwijs in de inspectie Middelburg de heer A. A. Leenliouts, die zo als men weet de onderwijsvernieu wing een warm hart toedraagt, is zelfs zo geïnteresseerd in de Gehrelsinethode, dat hij de oplei dingscursus van de heer O. Schijve, muziekleraar aan" dc Rijkskweek school, lieeft gevolgd en hy was een der eersten, die Donderdag met goed gevolg examen deed. Nu deed zich het eigenaardige geval voor, dat het Gehrelsinstituut voor het afnemen van deze examens een commissie samenstelt van drie exa minatoren, waarvan er een de in specteur van het Lager Onderwijs is. Het was dus moeilijk voor de heer Leenliouts om zowel examinator als examinandus te zijn. De eerste dag nam daarom de inspecteur uit dé in- speptie Goes, de lieer C. Kuiper in de commissie zitting, samen met de heer Willem Gehrels, de ontwerper van de z.gv Gehrelsinethode en de heer Jan Kuiler uit Middelburg. De heer Leenhouts slaagde prach tig, zeide de heer Gehrels. Hij is de eerste inspecteur in Nederland, die het examen doet. WAT IS GEHRELS-METIIODE Op geestdriftige wijze heeft Wil lem Gehrels ons Donderdagmiddag over zijn methode vertelt: „Als je Frans wil leren begrijpen, dan moet ie eerst de taal leren spre ken. Met de muziek is het al precies zo. Wie muziek wil begrijpen, moet eerst haar taal leren spreken. En dat proberen we de kinderen te le ren1 B|j de Gehrelsmethode spelen de kinderen zelf een actieve rol. Zij mo gen wijsjes bedenken, ze moeten handzingen, d.w.z. de toonhoogte met de hand aangeven enz. Het is echter duidelijk, dat het on derwijzend personeel goed beslagen ten ijs dient te komen. Thans nemen ongeveer 80 leerkrachten aan de cur sussen van de heer Schijve deel, waar van'de eersten nu afgestudeerd zijn. „Er wordt hier in Zeeland hard ge werktmeent de heer Gehrels „de resultaten zijn voortreffelijk". In de toekomst zullen de cursussen voor de onderwijzers worden gegeven behalve door de" heer Schijve door de heer J. R|jn, leraar aan dc Chr. Kweekschool te Middelburg. De woningbehoefte in W. Zeeuwsch-Viaanderen. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op de begroting van Wederopbouw. De minister van Wederopbouw deelt daarin mede, dat voor 1950 de bouw van 1000 boerderijen op het programmastaat, waarvan 120 be stemd zijn voor Zeeland. Toegegeven moet worden, dat de systematische opbouw van de getrof fen plaatsen, zoals die in de jaren 1940 tot 1943 geschiedde, (Rhenen, Wage- ningen, Scherpenzeel, Valkenburg (ZH) en Middelburg), enigszins in het gedrang is gekomen. De geweldi ge omvang, welke de schade in 1945 had aangenomen, in vergelijking met die van 1940, maakte het onmogelijk alles tegelijk aan te pakken. In Westelijk Zeeuwsch-Viaanderen z|jn bij een niet toenemende bevolking thans evenveel woningen (noodwo ningen als woningen gerekend) aan wezig als voor de oorlog, aldus de minister. Wij komen op deze Memorie nog nader terug. De heer L. A. Stofkoper hield een lezing. Onder zeer grote belangstelling werd in de Caljouwzaal van de Machinisten- school te Middelburg een ontspannings-, avond gehouden van de Vereniging w.n leerling-scheepswerktuigkundigen N.S.O, Op hartelijke wijze werden de aanwezi gen welkom geheten door de directeur der school, de heer E. Visscher, die zich speciaal richtte tot de spreker van deze avond, de heer L. A. Stofkoper, een groot vriend van de vereniging, zoals hij zeide. De heer Stofkoper had aanvankelijk de bedoeling gehad uitsluitend te lezen uit zijn tweede bundel „Een cocktail van r- en na-oorlogse krabbels van hier en ginds". Van zeer vele zijden was hem echter gevraagd ook enkele van zijn schet sen van de waterkant te brengen Hij voerde dus zijn gehoor terug naai de tijd van Arie en Thijs en zovele van de toenmalige zeelieden, die er een eigen aardige opvatting op na hielden over het leven op zee en te land, vooral wat he» laatste betreft. De tijden van Jan Duffel zijn echter voorbij. Onze zeelieden van thans staan op een veel hoger peil en het gezegde van een Engels schrijver „De zeelieden gaan rond de wereld maar be treden haar niet", gaat dan ook niet meer op voor onze toekomstige en huidige zee officieren en scheepswerktuigkundige of ficieren. De prachtige zorg in de laatste jaren gewijd aan de opvoeding en ont wikkeling van .„onze toekomstige état-raa- jor. zowel als mindere schepelingen is daar 'oorzaak van en het is te danken aan de leiders van de instituten' en cursussen, dat onze zeevarende functionarissen in de wereld een prima reputatie genieten, De spreker verklaarde met genoegen, dat bij de' grote scheepsvaartondernemingen i ook elders de mening heerst,- dat de Machinistensehool aan dit resultaat een zeer groot aandeel heeft gehad. De avond begon met het lezen van de zeer mooie vertelling „Wannes Rops", een Kerstverhaal van Ernest Claes. dat dooi de spreker, die de Vlaamse taal goed meester was, op uitstekende en gevoel volle wijze werd vertolkt. Voor de pauze volgden nog de sappige humoristische schetsen „De fietstocht van bootsman 2", „Bootsman Arie od visite" en „Van viskoper en nog wat". Na de pauze bracht hij nog .een waterkantschets en vervol gens enige flitsen uit zijn tweede bundel, om te besluiten met de aardige stem mingsstukjes „Kindervreugd" en „Wij ding rond de Abdijconcerten". De heer Visscher verklaarde na afloop, dat het zeer hartelijke applaus en de aan dachtige belangstelling van de aanwezigen wel vertolkten, hoezeer het gebodene in de smaak was gevallen. Een ontspan ningsavond als deze is van groot nut: de cursisten krijgen er een kijk door op het leven, hun saamhorigheid wordt vergroot en dat is weer een aansporing tot dege lijke studie. De directeur dankte de heer Stofkoper hartelijk voor zijn vele verdiensten ten aanzien van de Vereniging. Hij deelde on der daverend applaus-mede, dat het be stuur besloten had hem te benoemen tot erelid. Het symbool daarvan hechtte de spreker hem op de borst. Grote boerderij afgebrand. De kapitale boerderij van J. Kroeze te Goengahuizen is door onbekende oorzaak een prooi der vlammen ge worden. Doordat deze buurtschap niet via een weg is te bereiken, moest de brandspuit van Grouw door een mo torboot naar de plaats van de brand worden getrokken. Even later werd nog een twee'de spuit aangevoerd De boerderij brandde echter geheel uit en er kwamen 30 stuks vee in de vlammen om. Het is reeds de tweede maal dat de heer Kroeze door brand zijn boerderij verliest. „REPELSTEELTJE". 't Was een buitengewoon aardige avond, gisteren in het Concertgebouw te Vlis- isngen: Op het toneel een vrolijke kin derschare, die met jeugdig enthousiasme en toewijding de bekende kinderoperette „Repelsteeltje" van Johanna Veth op voerde, en in de zaal de ouders, ooms en tantes, neefjes en nichtjes, buren, vriend jes -en vriendinnetjes, die met het meeste plezier de verrichtingen van de kinderen volgden. Het was de jaarlijkse feestavond van de Buurtvereniging „Badhuisstraat en om geving", die ditmaal onder leiding van de heer G, van Druten, geheel door de kinderen verzorgd werd. De heer van Druten werd bijgestaan door verschillen de dames en lieren en zij allen tezamen hadden eer van hun werk. Een alleraar digste opvoering, waartoe overigens ook de door de heer C. de Bruijn ontworpen costuumpjes niet weinig bijdroegen. En dat het ballet van de hovelingen en de kaboutersdani. ingestudeerd onder lei ding van mevr. Staverman en dc heer Corveleijn, succes hadden, bewezen de toejuichingen na deze dansen. Bij de da mes Réyhierse en Kemper, was de leiding van de zang blijkbaar in goede handen geweest en de heer Krietcmeijer had keu rige décors ontworpen. Maar boven alles was dit toch de avond van de kinderen zélf, die zongen en ac teerden, dat het een lust was en zo voor een kostelijke avond zorgden. Aan het slot heeft de heer L. A. Bik ken, de heer van Druten dank gezegd, onder aanbieding van bloemen en een boek, terwijl de heer van Druten op zijn beurt weer zijn medewerksters en mede werkers dankte. Zaterdagmiddag wordt de uitvoering herhaald; dan zullen o.a. ook de kinde ren van andere buurtverenigingen aanwe zig zijn. Waarschijnlijk contingent in Westkapelle. OPRUIMING LAATSTE MIJNEN LANGS DE SGHELDEMIOND In Westkapelle zal zeer waarschijn lijk een contingent, groot 60 man, van de mijnenopruimingsdienst wor den gestationneerd. Zy zullen worden ondergebracht in een vijftal barak ken. Van Westkapelle uit zullen zij de mijnen, die nog langs de Schelde- mond aanwezig zijn, opruimen. Men is in onderhandeling over de barak ken. Kunnen die vrijgemaakt worden, dan is vestiging van de M.O.D. in Westkapelle zeker. >"aar wU vernemen he^t de Her- verkavelingscommissie Walcheren Donderdag tijdens een vergadering te Middelburg wederom aan tien Wal cherse boeren een bedrijf in de Noord. Oostpolder toegewezen. Deze bedrij ven vallen nog onder de toewyzing- 1949, Op 21 December zullen de be- trokken landbouwers hun paclitcon- tract kunnen tekenen. Men behandelde voorts het rapport van een commissie, die werd inge steld om de mogelijkheid te onderzoe ken of in specifieke weidegebieden nog gronden tot bouwland kunnen worden bestemd, speciaal met het oog op het stichten van kleine bedrij ven. Er werd geconcludeerd, dat daartoe inderdaad mogelijkheden be staan. De Herverkavelingscommissie legt epn grote belangstelling aan de dag voor de gronden in de Zuidwatering en poogt in de kwaliteit daarvan al le mogelijke verbeteringen te bren gen. Men hèeft in verband daarmede thans een complex nabij Ritthem uit gekozen als demonstratie-perceel. Hierop zal compost worden aange wend. Binnenkort zal worden aanbesteed het maken van enkele duikers, waar. van één in de Seissingel te Middel burg. De bestekken werden g< keurd. „Christmas Carol" voor Middelburgse scholieren. Bijna 300 leerlingen van de scholen voor uitgebreid lag,er. middelbaar en voortgezet hoger onderwijs in Mid delburg hebben Donderdagmiddag al enige uurtjes in kerststemming ver keerd. Op uitnodiging van de Z.V.U. speelde namelijk de leider van Rie Beyer's Jeugdtoneel, Rob Geraerds, in een overvolle Schouwburg voor dè scholieren „Scrooge en Marley", een toneelbewerking door Ed. Veterman van Charles Dickens' onvolprezen en onvergankelijke Christmas Carol. Wie kent niet die toch altijd weer ont roerende kerstvertelling over de har teloze en hardvochtige vrek Scrooge, die op de avond voor Kerstmis in een. droom de spiegel wordt voorgehou den door de geest van zijn overleden compagnon Marley en die in een reeks van episoden zichzelf ziet, zo. als hij werkelijk is en daaruit de enig juiste conclusie trekt? Het is een simpel verhaal, m&ar suggestief in de weergave van de strijd tussen goed en kwaad in een mensenhart en daarenboven bijzonder sfeerrijk. Rob Geraerds' optreden werd ons door de Z.V.U. aangekondigd-als een solo-opvoering, d.w.z. hij vertolkte alle rollen in deze toneelbewerking en combineerde voordracht en spel. Nu zijn de Dickens-fjguren nooit ka rakters; het blijven typen en zeker is dat het geval in de Christmas Ca rol, waarin de tegenstellingen terwil- le van de moraal zo scherp zijn. Ge raerds kon dan ook geen figuren, waarin men zonder meer gelooft, uit beelden, maar de onderscheidene ty pen van dit verhaal liet hij voor zijn jonge publiek volkomen leven, zogoed als hij de nu eens sprookjesachtige en haast bizarre, dan weer fel-realis- tische sfeer met z|jn dictie en mimiek wist uit te drukken. Hij toonde daar mede andermaal aan een acteur van formaat te zijn on zo konden de scho lieren deze middag niet alleen van Dickens' vertelling-in-een-nieuw.ge- waad genieten, maar ook van tonéel- kunst op een hoog niveau. De „taferelen" werden aaneenge regen door passende muziek van pi ano en viool. Aan het einde kreeg Geraerds wélverdiend talrijke open doekjes. Hedenmiddag treedt Rob Geraerds op in Vlissingen, hedenmorgen in Oosthurg. Middelburg krijgt negen zwanen erbij. ZATERDAG WORDEN VIER TE WATER GELATEN Binnenkort zullen niet minder dan 12 zwanen in de Middelburgse ves ten zwemmen. Thans z\jn er maar drie (één is' er onlangs gestorven), maar er komen 9 nieuwe zwanen. 2 worden door de buurtvereniging Nieuw-Middelburg aan het gemeen, tèbestuur aangeboden, twee door de heer A. Jobse (dit viertal zal voort aan zwemmen in het gedeelte van de. vest, waarlangs de Veerse singel ligt), terwijl de fa. J. Konraad een koppel aanbiedt en ook het gemeen tebestuur zelf twee van deze sierlij ke vogels aankoopt. De negende zwaan zal de overleden soortgenoot vervangen en wordt door de heren Konraad en Jobse gezamenlijk aan geboden. Zaterdagmiddag om 3 uur zullen de twee zwanen van de buurtvereni ging4 en de twee van de heer Jobse op enigszins plechtige wijze „te wa ter worden gelaten" in de vest, tegen over de Zacharias Janaenstraat. Dit zal geschieden door kinderen van „Kinderzorg", waarvan het tehuis zoals bekend ook aan de Veerse sin gel is gelegen. De vogels zullen daar bij officieël aan een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur worden overgedragen. Inmiddels is men van gemeentewe ge druk bezig het aanzien van de sin gels te verfraaien. De gedeelten, di0 reeds van een nieuw wegdek zijn voorzien, zijn of worden thans be. plant. Het betreft hier in hoofd zaak jonge lindenbomen, doch ook meelbes. Zodra weer een gedeelte van dc singel gereed is, worden er boom pjes langs geplaatst. Ook elders in de stad is nieuwe be planting aangebracht, zoals in De Griffioen en op het Karei Doorman plein. Op verzoek van de buurtvereni ging is tevens op grote schaal ge plant in Nieuw-Middelbürg. Hier zijn maar liefst 73 bomen geplaatst van diverse soorten, in hoofdzaak in de grote tuinen van de bewoners. In de kleine tuinen zijn heesters gezet, waarbij men zich voor wat betreft de Rozenstraat hoofdzakelijk bepaal de tot rozenstruiken en ten aanzien van de Jasmijnstraat tot jasmijn, die tegen de gevels opklimt. Voor deze wijk betekent de aanplant een grote aanwinst, omdat de buurt straks een veel vriendelijker aanzien zal bieden. Vlissingen Samenwerking vliegtuig- Industrie blijft mogelijk. MEDEDELINGEN Or AANDEEL HOUDERSVERGADERING FOKKER Op een Donderdag ter vergadering van aandeelhouders van de N.V. Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fokker gestelde vraag, of het voorstel tot intrekking van de machtiging voor de (fusie.) onderhandelingen met AviolanÖa N.V, en de afd. Vliegtuig bouw van De Schelde er op neerkomt, dat definitief van samenwerking der drie vliegtuigbedrijven is afgezien, antwoordde de voorzitter met een krachtig: Neen! Maar zo nodig zal, indien daar toe aanleiding bestaat, een nieuwe machtiging voor fusie-onderhandelin gen op andere basis worden ge vraagd. Of nog eens nieuwe pogingen van die aard zullen worden gedaan, valt thans niet te zeggen. Toen daarop de oud-directeur v. d. Laan de mening uitsprak dat er in Nederland slechts plaats is voor één gezonde vliegtuigindustrie, w.erd zulks volmondig door de voorzitter, de heer J. W. B. Everts, gedelegeer de van het Beheersinstituut, beaamd. Deze verklaarde, dat dé regering nog altijd éénzelfde opvatting is toege daan. Maar de voorwaarden liepen zo uitéén, dat men niet tot elkander kon komen. Een nieuwe modusis,voor de toekomst niet Uitgesloten. Op de vraag, van wie de stap was uitgegaan, om de fusie niet door te zetten, antwoordde de voorzitter, dat de regering en de betrokken partijen van mening waren, dat men, voorlo pig beter van de fusie kon afzien, de zaak „op ijs kon zetten". Dat nu in trekking van de machtiging in zake de fusie is gevraagd, geschiedde, om dat de basis van destijds is vervallen. Het is veel eenvoudiger zo nodig een nieuwe machtiging te vragen, dan de oude te handhaven. (De vergadering keurde intrekking van de machtiging goed.) Middelburg OOK ZIJ HEBBEN RECHT OP EEN KERSTFEEST De kerstpotten van het Leger des Heils zijn een vaste verschijning in de maand December in iedere stad, waar het Leger werkt. Op Zaterdag 17, Maandag 19 en Donderdag 22 December zult U de potten in Middelburg aantreffen op de Markt, de Dam en bij het Postkan toor. Hopelijk zullen velen deze gelegen heid aangrijpen om een gift te schen ken voor het Kerstfeest van de min- der.bedeelden en de kinderen. Arnemuidert AFSCHEID HOOFD DER CHR. BEWAARSCHOOL. Donderdag nam het hoofd van de Chr. Bewaarschool, mej. F. J. Poortvliet., af scheid van de school, daar zij binnenkort in het huwelijk zal treden. Het gehele bestuur van de school was op deze laatste dag aanwezig. Ds. Keijzer, de voorzitter van de school, dankte het hoofd voor de bewezen diensten aan de school en boodt haar namens het bestuur een mooi schil derij aan. Mej. Poortvliet, die de Bewaar school 11 jaar diende, dankte voor de toepasselijke woorden en voor het schil derstuk. De kinderen werden door haar onthaald en ontvingen een aandenken van haar. Het nieuwe benoemde hoofd. mej. L. C. Coppoolse. werd welkom geheten. Door de kinderen werden toepasselijke liederen gezongen. MIDDELBURG, Heden: Bogardzaal: Kerstfeest Ouden van Dagen, 2 uur; 't Raedthuys: Buiten gewone aandeelhouders vergadering N.V, „De Zweminrichting", uur; Electro; „Abbott en Costello ontmoe ten Frankenstein", 7 en 9,15 uur; Schouwburg: „Tragische jacht", 8 u. Morgen: Schuttershof: Turnwedstrjjden Zebra, 3 u„ *s avonds Turnersbal. Bioscopen, zie heden. Zondag: Electro: 3.30, 7 en 9.15; Schouw burg: 2.30 en 8 uur. AGENDA VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Enamorada", 7 en 9 uur; Luxor; „Spionnage in Lake- view", 8 uur. Morgen: Alhambra: Zelfde als vandaag; Luxor: Zelfde als vandaag. 7 en 9 u. Zondag: Alhambra: Zelfde als Vrijdag, 3, 7 en 9 uur; Lpxor: Zelfde als Vrij dag, 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2