Sport en wedstrijden Nieuws uit Zeeland MARKTBERICHTEN NADEEL VAN COÖPERATIES GROTE BELANGSTELLING VOOR HUISHOUDELIJKE CURSUSSEN Terneuzen's Scheepsbouw Mii bestaat 25 jaar 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 VOETBAL Protesten Zaterdagspelers werden behandeld. De protestcommissies van de afde ling: Zeeland bestaande uit de heren „mr. J. A. Heyse, voorzitter; J. Bom, secretaris en P. Koster, lid, behan delde een drietal protesten uit de Za terdagcompetitie, waarvan twee wer- den toegewezen en één afgewezen. Nïeuwdorp, dat na de wedstrijd Wolfaartsdijk-Nieuwdorp 2 protes ten indiende, zag er een van toegewe zen en één afgewezen. De uitslag van deze wedstrijd werd van 2-1 voor Wolfaartsdijk gewijzigd in gelijk spel De uitslag van de wedstrijd V.C.K.- Krabbendijke werd dank zij het toe wijzen van een door Krabbendijke in gediend protest gewijzigd van een gelijk spel (1-1) in een overwinning voor Krabbendijke (1-2). Krabbendij ke komt hierdoor gelijk op de rang lijst met Arnemuiden, waardoor de spanning in deze klasse ten top gestegen. Krabbendijke heeft nu 22 punten uit 13 wedstrijden, Arnemui den 20 uit 12 en Nieuwdorp 18 uit BOKSEN Van Dam heeft Mitri uitgedaagd. Naar het A.N.P. verneemt heeft Luc van Dam de Italiaan Tiberto Mi- tri, die Maandagavond te Parijs zijn Europese middengewichttitel op zo'n succesvolle wijze tegen de Fransman Jean Stock verdedigde, voor een ge vecht om de titel uitgedaagd Reeds enkele dagen geleden had van Dam de Nederlandse Boksbond •medegedeeld, dat hij de winnaar van de ontmoeting te Parijs, zou uitda gen Zodra bekend was dat Mitri zijn titel had behouden, zond de Neder landse Boksbond van Dam's uitda ging aan de Europese Boks-Unie door. Het gevecht tussen van Dam en de Fransman Gustave Degouve op 20 December in de dierentuin te Den Haag is door een en ander zeer aan belangrijkheid toegenomen. Immers zou onze landgenoot deze wedstrijd verliezen, dan zal er geen sprake van een titelgevecht tegen Mitri kun nen zijn. HANDBAL Het programma yoor Zondag. DISTRICT-ZUID le KLASSE. Heren. Hellas—Agressief. Hellas, dat het Zondag tegen Woensel niet verder dan een gelijk spel wist te brengen, moet de strijd aan binden tegen Agressief, welke ploeg op de ranglijst geen onverdienstelijke plaats inneemt. De standenlijst ziet er als volgt uit. 1 12 60—24 2 12 47—36 2 11 53—33 3 10 51—32 2 5 20—19 PSV DES II Agressief Eindhovei Hellas EHV Woensel Volt 6 0 0 6 0 12—45 DISTRICT-ZUID 2e KLASSE. Heren: Hellas II—Maiathon II; Tonido—Mara thon; EMM—Volharding. In deze afdeling wordt Zondag een be langrijke wedstrijd gespeeld n.l. tussen Tonido en Marathon. Marathon, dat nog steeds ongeslagen aan de kop gaat met 10 pnt. uit 5 wedstrijden, zal alles op al les zetten om ook deze wedstrijd te win nen. daar ze zich dan verder zonder veel moeite naar het kampioenschap kan wer ken. Tonido. dat de tweede plaats in neemt. zal het niet cadeau doen, want als de Goesenaren nog een redelijke kans op de titel willen behouden, zullen ze deze wedstrijd moeten winnen, in welk geval dan de beide rivalen weer gelijk komen te staan We zien dan ook deze wedstrijd met belangstelling tegemoet. Hellas IIMarathon II wordt een wed strijd tussen twee oude tegenstanders en we zijn geneigd de thuisclub de beste kansen te geven. EMM zal het waar schijnlijk wel tegen Volharding kunnen bolwerken, al zal men daarvoor dan ook flink moeten aanpakken. Dames: Zou Zondag de wedstrijd EMM—De Zeeuwen gespeeld zijn dan zouden wp mis schien een voorssielling kunnen wagen op de uitslag van de wedstrijd De Zeeuwen EMM. Thans, nu we nog niet goed de sterkte van het Zeeuwen-team weten, la ten we dit achterwege, doch dat de Zeeu wen het van de Middelburgse dames niet cadeau zullen krijgen, is wel zeker. Hel las gaat bij Marathon op bezoek en heeft een redelijke kans op een kleine overwin ning. AFDELING ZEELAND. Heren Marathorf III—Hellas III- Tonido II— EMM II; Marathon III moet in staat zijn Hellas III met lege handen naar Goes terug te sturen. Tonido II zal er wel in slagen de hele winst uit Middelburg mee naar huis te brengen. Dames: Walcheren—Hellas II; De Zeeuwen n— Volharding. Walcheren neeft tot nu toe nog geen enkele overwinning behaald en we vre zen dat deze ploeg ook Zondag tegen Hel las II wel aan het kortste eindje zal trek ken. Volharding moet het opnemen tegen De Zeeuwen II en we durven ons niet aan een voorspelling wagen. TAFELTENNIS De beste Nederlandse spelers komen naar Middelburg. De spelers van de Walcherse tafel- tenniscompetitie, maar ook alle an dere belangstellenden, zullen Woens dag a.s. van een interessante sport gebeurtenis kunnen genieten. Op die dag komen namelijk onze beide in ternationals, Cor du Buy en Will van Zoelen. naar Middelburg, waar zij in de bovenzaal van de Sociëteit ,,De Vergenoeging", een demonstratie van hun kuniien zullen geven. Bovendien zullen enkele van de beste Walcher se spelers de strijd met de beide gas ten aanbinden. Beide spelers vertegenwoordigden ons land meerdere malen in het bui tenland. Zij zijn meesters in de tech niek van het spel en bezitten boven dien een buitengewone feeling. Was het tot voor kort Du Buy. die de toon aangaf, tijdens de enkele weken geleden gehouden wedstrijden om de Coupe van de Nederlandse Tafelten- nisbond was het Van Zoelen. die met deze trophee ging strijken. Du Buy eindigde op de derde plaats, achter Pelser. Het zal dus in Middelburg geen partijtje worden tussen ongelijk waardige tegenstanders Van de Walcherse spelers, die de strijd met de twee kampioenen gaan aanbinden, noemen we in de eerste plaats de Zeeuwse kampioen Hawryt- kiewicz (de Schelde), een speler van formaat, die ook in de huidige com petitie nog geen enkele nederlaag ge leden heeft. Verder zijn het Roggen, van Sluys, Pennock en Roovers, allen van Sla Raak. Qe avond wordt georganiseerd door Sla Raak. Er zal een, overigens lage, entrée worden geheven ten bate van de sportuitwisseling tussen Middel burg en Amersfoort. Machtigingswet ingediend voor Nieuw-Guinea. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp machtigingswet Nieuw- Guinea. Het overleg ter Ronde Tafel-Con ferentie heeft er immers toe geleid, dat bij de overdracht van de souve- reiniteit over Indonesië aan de Repu bliek der Ver. Staten van Indonesië, het gebied van de residentie Nieuw- Guinea daaronder niet begrepen zal zijn. Indien derhalve de ter Ronde Ta fel-Conferentie bereikte overeenkom sten door de wederzijdse volksverte genwoordigingen worden bekrachtigd, zal met ingang van de datum van de souvereiniteitsoverdracht over Indo nesië de residentie Nieuw-Guinea los staan van de centrale regering te Ba tavia en van de diensten der centrale departementen aldaar. Zulks brengt met zich mede, dat noodzakelijkerwijs op korte termijn voorzien dient te worden in een afzonderlijke bewind- (Ingezonden mededeling). Last van zenuwen? Mijnharde'» ZenuwtabletteD helpen U er overheen. voering in Nieuw-Guinea. waarbij kan worden afgeweken van de wet op de staatsinrichting van Indonesië en van andere tot de souvereiniteitsover dracht voor Indonesië verbindende wetten. Het onderhavige ontwerp draagt geheel het karakter van een nood wet. Dit betekent niet, dat de maat regelen, ingevolge dit ontwerp te ne men. buiten de Grondwet zouden mo gen gaan. Sowjet-geleeröen hebben een serum voor lang leven gemaakt, dat aan Staïm zal worden gegeven, aldus heeft een Rus- sische luitenant-kolonel volgens het West-Duitse persbureau verklaard tegen over studenten. Totale coöperatie een bedreiging. Uitgaande van de Stichting voor Nederlandse zelfstandige handel en industrie werd Dinsdag in zaal-Krij ger te Goes een bijeenkomst gehou den. waar de heer Doppen een be langwekkende inleiding hield onder de titel ..Vrije handel of coöperatie". In Nederland leven wij in een maatschappij welke berust op de vrije arbeidsverdeling. Rusland bijv. kent een gedwongen arbeidsverdeling met zijn gemeenschapsondernemingen, het geen spr. coöperatisme in zijn uiter ste vorm noemde. De coöperatie kan nuttig zijn als middel, doch niet als doel. Als mid del is zij goed bruikbaar voor aan vulling en correctie van handel en Jaarverslag 1948 van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Platteiande. Tentoonstellingen op Walcheren. Verschenen is het Jaarverslag '48 van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Platteiande. Hierin wordt over Zeeland het volgende medegedeeld: Gedurende het jaar 1948 had de Commissie de beschikking over één leerkracht voor de naaldvakken, me juffrouw M. Koppejan te Goes en voor het tijdvak 1 Januari tot 28 Februari 1948 was in dienst één lerai'es N XIX. mejuffrouw J. Crucq 21—22 i te Arnemuiden. Aan mejuffrouw Crucq werd wegens huwelijk per 1 Maart 1948 ontslag verleend. Het spreekt voor zichzelf, dat metr één leerkracht slechts een beDerkt" Nederlandse „Dingaans"- delegatie naar Zuid-Afrika. Woensdagmiddag is de K.L.M.-D C 6 „Koningin Juliana" van Schiphol naai Zuid-Afrika vertrokken. Aan boord be vindt zic.h de officieuze Nederlandse de legatie die met medeweten en instem ming van de Nederlandse regering de onthulling van h X voortrekkersmonument bij Pretoria op 16 December a.s. (Din- gaanstiag) zal bijwonen. De lelegatie bestaat uit prof. dr. G. van der Leeuw, voorzitter van de regerings commissie voor cultureel contact tussen Nederland en Zuid-Afrika, de heer J. D. D. Pruissen, directeur van de Nederland se Bank voor Zuid-Afrika en de heer G. J, Reyers. hoofd van het Minbedrijf Afri ka var de KX.M Het vieide lid van de delegatie, de heer Middelberg, voorzitter van de Ne derlands-Zuid Afrikaanae vereniging, is reeds eerder na»T de Unie vertrokken. aantal cursussen kon worden ven en dt aantal dan ook werk, met het bereikte resultaat. Tentoonstellingen zoals hierboven be doeld. werden gehouden in: Aagte- kerke. Zoutelande. Domburg, Veere en Oostkapelle. Het merendeel van de cursussen werd op het eiland Walcheren gegeven. In de toekomst zal de Commissie trachten meer cursussen in andere delen van de provincie te geven. Van Burgemeesters en Gemeente besturen werd evenals vorige jaren belangrijke en zeer gewaardeerde medewerking ontvangen. Vrftwel steeds werd een verwarmd en ver licht lokaal beschikbaar gesteld, hoe wel het onderbrengen van de cursus hi enkele gevallen "nog moeilijkhe den met zich bracht, die echter meestal konden worden opgelost. middenstand. De coöperatie als doel leidt echter in haar uiterste conse quentie tot een collectivistische maat schappij. Het beginsel dat elke onder nemer vrij voor eigen risico werkt, is zonder nfeer goed. De zelfstandigheid kweekt verantwoordelijkheidsgevoel. Het directe eigen belang is de beste garantie om voortdurend zijn krach ten te blijven inspannen, waarmee ook de gehele maatschappij wordt ge diend. Als argumenten voor de vrije onderneming voerde spr. aan het na tuurrecht. dat een grotere waarde toekent aan zelfstandig werk. Spr. had waardering voor de coöpe raties. die nog heden ten dage hun nut hebben. Onze samenleving, berustend op vrge arbeidsverdeling, heeft als pilaren de vrye keuze van leveran cier (of afnemer) en de concurrentie. Totale coöperatie schakelt echter de concurrentie uit en leidt zelf tot trustvorming, waarmee de boer cok niet gebaat is. Spr. richtte zich bijzonder tot de groep van betaalde krachten in de coöperatie, die steeds grote coöpera ties wensen, zelfs al zou dit ten nadele van de boer worden. Voorts becriti- seerde spr. hen, wier levensovertui ging uit het marxisme voortspruit en deswege tegenstanders zijn van elke vrije onderneming. Het coöperatieve stelsel in Nederland begint in handen te komen van enkele topfiguren, die er een machtsspel ten eigen bate van kunnen maken. De C.B.T.B. en de A. B.^.B. hebben zich inmiddels uitge sproken tegen de coöperatie als doel. Na deze toespraak volgde nog een korte gedachtenwisseling. Voorts werden films op landbouwgebied ver toond. Ir. D. J. van der Have sprak een openings- en een slotwoord. Antwerpen-Rijnkanaal. Het Belgische blad „Nieuwe Gids" heeft een beschouwing gewijd aan de kwestie van de Nederlands-Belgi sche samenwerking op het stuk van de waterwegen. Zoals wij Dinsdag meldden is een gemengde Belgisch-Nederlandse commissie thans bezig dit probleem te bestuderen. De „Nieuwe Gids" beweert, dat Nederland de modernisering dei- sluizen te Terneuzen en de verbre ding van het kanaal GentTerneu zen uitsluitend als een Belgisch pro bleem beschouwt. Ook de stop van Ternaaien (die het Luikse kanalen- stelsel gedeeltelijk isoleert van het Nederlandse) is een uitsluitend Bel gische aangelegenheid volgens de Nederlanders. Het blad geeft een overzicht van het Belgische plan voor een kanaal AntwerpenMoerdijk, welk plan 6 milliard frank zou kosten. Als Belgisch argument voor de aanleg van het kanaal wordt aange voerd, dat Nederland een plan zou hebben voor het „droogleggen van de zeearmen" rond de Zeeuwse eilanden. Totzover de „Nieuwe Gids." Wij tekenen hierbij aan, dat er be halve het Belgische kanaalplan nog andere Nederlandse ontwerpen zijn voor de verbetering van de ver binding, welke Antwerpen thans heeft met de Rijn. Ook is er geen sprake van een zodanige inpoldering langs de Zeeuwse stromen, dat daar door scheepvaartwegen komen te vervallen. Het droogleggingsargument van de Belgen is aus weing steekhoudend. In elk geval zullen de technische subcommissies, die thans de kanaal kwestie in studie hebben genomen, ook de vraag dienen te overwegen of een kanaal van 460 millioen gul den wel verantwoord is, als er goed kopere oplossingen zijn. DAMMEN MIDDELBURG WON MET 15—5 VAN AAGTEKERKE. Maandagavond werd te Aagtekerke voor de hoofdklasse van de Zeeuwse Dambond de wedstrijd Aagtekerke I—Middelburg I gespeeld. Middelburg won met 155. „ARNEMUIDEN"' VERLOOR MET 14—6 VAN „DE SCHELDE". De uitslag van de competitie-dam - wedstrijd, gespeeld te Arnemuiden voor de B-klasse tussen ..Arnemuiden" en de damclub „De Schelde" was 6—14. De ge. detailleerde uitslagen luiden: L. Brasser- v. Dalen 1—1; D. Davidsev. Strien 1—1 J. BlaasseN. Corstanje 0-2- P. Vader— A. de Jong 2—0; L. d. Witte—E. v. d Gaag 11; W. Krijger—J. Pervoost 02; Belzen—J. Lens 1—1; I. v. Belzen— v. Riet 02; P. CoppolseN. Pieter- 0—2; A. BrasserW. Kootstra 0—2. J6" Ook de Provincie verleende °steun jietaan het voorliclitingswerk door sub- jaar 1948 is teruggelopen tot slechts sidiëring op basis van de betaalde 40 cursussen terwijl ook onvoldoende reis. en verblijfkosten van de lera- tijd beschikbaar was voor het doen j ressen. van huisbezoek. Bovendien heeft de lerares nogal wat tijd nodig voor 't organiseren der cursussen, hetwelk 445 DEELNEEMSTERS. In totaal werden 40 cursussen ge- :ven met 445 deelneemsters. Van deze cursussen werden slechts 2 cur sussen gegeven als A-cursus dus zon door het ontbreken van plaatselijke I geven met 445 deelneemsters, commissies door de lerares persoon- ggajjjg lijk moet plaats hebben. ------ -- Het organiseren van plaatselijkeder betaling van lesgelden, terwijl commissies heeft weinig zin zolang!de overige als B-cursussen werden de Commissie niet over een behoor- gegeven waarvoor per deelneemster lijke staf van leerkrachten kan be- J lesgeld per cursus werd ont- schikken. Nu echter in verschillendevangen. gemeenten Commissies worden ge- 1° het jaar 1947 waren dezè aan- vormd voor organisatie van gezins- fallen 48 cursussen met 618 deel- zorg e.d. zou in de toekomst de ma- neemsters, zodat een niet onbelang- gelijkheid bestaan hierop een beroep vrjke teruggang moet worden gecon- te doen, en op deze wijze de organi- stateerd. Deze teruggang wordt^ niet satie van .cursussen voor de leer kracht te vereenvoudigen, zodat hierdoor een groter aantal cursussen per jaar zal kunnen worden gegeven. De pogingen tot het verkrijgen van meer leerkrachten hadden geen succes en het ziet er naar uit dat ook in de naaste toekomst hiervan weinig moet worden verwacht. De redenen hiervan zijn in de eerste plaats het geringe aantal beschik bare leerkrachten en het grote aan tal vacatures aan gevestigde en pas opgerichte scholen, terwijl in de tweede plaats er een zeer geringe belangstelling bestaat voor te werk stelling in Zeeland, zolang er vol doende vraag is in het centrum van het land. Voor leraressen ten behoeve van de naaldvakken bestaat de mogelijk heid dat de Commissie in de toe komst kan putten uit een aantal meisjes welke thans in Zeeland wor den opgeleid voor de akte U. Kei is. echter noodzakelijk dat .voor dit werk een strenge selectie wordt toe gepast, daar niet alle deelneemsters voer het voorliclitingswerk op het platteland geschikt zullen zijn. BELANGSTELLING. Vooral voor naaicursussen was in het afgelopen jaar evenals vorige ja ren grote belangstelling. Op de meeste plaatsen kon een serie van 4 achtereenvolgende cursussen aan één of meer groepen worden gegeven, welke dan werd besloten met een enigszins feestelijke eindles waarop alle op de cursus gemaakte kleding stukken werden tentoongesteld. Deze veroorzaakt door mindere belang stelling van de zijde der huisvrouwen, maar uitsluitend "door het tekort aan leerkrachten. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen: 13 Dec. Empira Seablue van Antwerpen; Henrica van Zeebrugge; 14 Dec. Cornells Houtman van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 13 Dec. Henrica naar Huil: 14 Dec. Empire Seablue naar Londen: Coimelis Houtman naar Rotter, dam. Gepasseerd naar Antwerpen: 14 Dec. Hera van Curasao. Gepasseerd van Antwerpen: 13 Dec. Heron naar Londen: Linthorst Homan n. Rotterdam; 14 Dec. Gaasterkerk naar O. Afrika. Democraat naar HarlitVgen; Bad- zo naar Londen; Alnati naar Rotterdam. Waar zijn onze schepen Alcor 12 v. St. Vincent 11. Rotterdam. Aldabi 13 650 m. Z. van Las Palmas n. Rotterdam. Alhena 10 van Montev. n. B, Aires. Alkaid p. 13 Finlsterre n. Rotterdam. Amstelveen p. 13 K. St, Vine. n. R'dam. Andljk-13 v. New Orleans n. R'dam. Annenkerk 13 v. Mars p. Antwerpen. Ardea 10 v. Port au Pince n. Amsterdam Boskoop 13 v. Madeira n. Trinidad. Celebes p. 13 Perim. n. Batavia. Cistula 13 te Suez n. Stanlow. Drente p; 13 Malta n. Calcutta. Gaasterkerk 13 v. Antw. n. Mombassa. Gadila p. 13 Azoren n. Curasao. Jupiter 13 v. Algiers te Genua. Kota Gede 11 v. Singapore n. R'dam. Slachtpaarden: 135 125 100 Lammeren 180 160 150 Prijs in cents per K.G le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 270 210 125 Nuchtere kalveren: 45 40 35 Biggen: 38 30 25 Werkpaarden: 800 600 500 Hitten 600 500 400 Kalikoeien: 890 760 650 Melkkoeien: 890 760 650 Vare koeien: 550 450 375 Vaarzen: 575 475 375 Pinken 475 375 300 Vette koelen: aanvoer zeer ruim. Han- eindlessen, waarvoor verschillende i Madoera p. 13 Finisterre n. Batavia. autoriteiten werden uitgenodigd, wa ren vealal een groot succes, en ga ven meerdere bekendheid aan het Napoli 9 v. Colombo n. Marseille. Ondina p. 13 Sabang n. Madras, Poelau Laut p. 13 Gibraltar n. Amsterdam Radja 13 te Manilla n. Ilo Ilo. Rhesus 11 v. Singapore n. Nederland. Sunetta p. 14 Malta n. Lissabon. Tsrakan 13 v. Djibouti n. Amsterdam. Tjisadane 10 te Mauritius. Waterman p.-13 K. Guardafui n. Batavia. Willem Ruys p. 12 Perim n. Rotterdam. Hoffman wil voor volgend Marshall-jaar 3 milliard. De administrateur van de E.C.A., Paulj.T r /-" Hoffman, heeft medegedeeld, dat de E.C. 1 LJssf *4 v' Amf- fc.La1,Gua,ra- aan het Congres om „iets meer dan 3 Zuiderl<ruis P- 13 Gibi altar n. R dam. milliard dollar" zal vragen voor de uit voering van het plan-Marshall in 1950. 1951. Hij verwachtte echter, dat ve»e Congresleden en particulieren na hun te rugkeer uit Europa, zouden aandringen op een vermindering van dc Marshall-hulp, Tot burgemeester van Rheden werd benoemd de heer J. de Bruin, gcmecntc- »«crclaris van Enschede. Venus 13 v. Triëst n. Alexandrië, Schiedijk 13 v. Aden n. New York. Zeeland 14 te Port Said n. Batavia. - Tot ouderling van de Ned. Herv. kerk te Nieuw- en Sint Joosland, werden be noemd de heren P. W. de Lange en R. Joossc Hzn. Als diaken werden geko- I zen dc heren R. Joosse Jsz. en P. de I dering. die aan de grondwet haar ultein Klerk. delijke vorm zal geven, worden verkozen; VISMIJN BRESKENS. Week van 4 December t.m. 10 Decem ber: 209 kg. pellerij garnalen, max, prijs. 7490 kg. export garnalen van f 1.31—0.74; 165 bot van f 0.66—0.46: 70 kg. schar van f 0.59—41.52; 173 kg. Wijting van f 0.45— 0.05; 6166 kg. sardijn van f 0.43—0.21. VEILING „Z,-HOLLANDSE EILANDEN". Van 13 December. Andijvie I 0.23—0.51: Bloemkool Ia 0.32 —0.44: Boerenkool 0.14-r-0.19; Kroten I 6.50—9.30; Rode kool 9.50—12.80; Gele kool 8.5012.30: Groene kool 1621; Peen I 0.25—0.30; idem II 6.509 50; Postelein 7.50—11; Prei 0.32—0.45: Spruiten 0.48— 0.60; Uien 0.08—0.23; Witlof 0.48-0.74. Ap pelen: Standaard 0.280.64; Huishoud 012 —0.23; Peren: Standaard 0.240.46- Huis houd 0.10—0.24. VEEMARKT ROTTERDAM. Van 13 December. Aangevoerd naar schatting 1114 vette koeièn en ossen. 1420 gebruiksvee. totaal 2534; 136 gras kalveren; 669 nuchtere kal veren- 151 varkens: 633 biggen 190 paar den; 20 veulens; 410 schapen of lamme ren: 81 bokken of geiten Aanvoer in totaal 4824 dieren. Prijs in cents per K.G. le kw, 2e kw. 3e kw. Vette koeien; 180/200 160/180 140/16C VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 14 Dec.: Appels: Jonathan 2157; Gol den Delicious 2248: Goudreinette 24— 53; Sterappel 21—37; Cox's Orange Pippin 43—77: Glorie van Holland 21—45; Belle fleur 22—24; Ermgaard 2126; Pomme d'- Orange 24; Rembour Mortier 16; Gron. Kroon 18. Peren: Doyennê du Cornice 36—90: Com- tesse de Paris 20—41; Emil d'Heijst 12— 29; Lsgipont 7—25; Beurré Alexandre Lu cas 35—43; Beurré Lebrun 7—13; Joden- peer 13; Gieser Wildeman 1620; Klei- peer 13; Saint Remy 13—16; Roem van Vlaanderen 12. Diversen: Druiven 107—112"; Noten 3.50, alles per 100 kg of stuks. VEILING ZUID-BEVELAND. 14 Dec.: Groenten: Bloemkool 15—38; Knolselderij 9—10; Groene kool 729:' Rode kool 614; Boere kool 1418; Sprui ten I 48—51. id .II 25—35; Witlof I 56— 61, id. stek 27; Peen 68; uien afw. 3—6: Prei 31—34, Waspeen 21; Andijvie 19: Aardappelen 7—8, alles per 100 kg, bos of stuks. i meezonden meddritne» Een bloeiend bedrijf, waar 160 arbeiders werken. Vandaag viert de N.V. Temeuze: se Scheepsbouw "!M\j te Terneuzen haar 25-jarig bestaan. Ter gelegen heid daarvan zal de jubilerende di rectie recipiëren in hotel Rotterdam. Hoe sterk de afgelopen 25 jaar deze onderneming is gegroeid blijkt duide lijk uit de stijging van het aantal ar beiders dat er werk vond. In 1924 bedroeg dit aantal ongeveer 30, in 1940 circa 100 en momenteel is het aantal zelfs gestegen tot. 160. Vooral in de jaren na de bevrijding was het bedrijf overstelpt met opdrachten. Van de „Wederopbouw", afdeling schepen, ontving men enige honderd tallen orders tot herstel en herbouw van tijdens de oorlog beschadigde en Verloren gegane binnenschepen. Een belangrijke gebeurtenis voor de on derneming was in 1938 toen men een op de eigen werf gebouwd drijvend dok in gebruik nam, waardoor men ook schepen niet grotere diepgang, zoals kustvaartuigen en sleepboten, kon dokken. In de oorlogsjaren van Mei 1940 werd het bedrijf geheel vernield door terugtrekkende Belgi sche en Franse troepen. Een aantal puinhopen en gebogen ijzeren ge. raamten wezen toen nog slechts de plaats aan waar de werf eens had ge legen. Door de grootst mogelijke krachtsinspanning wist men deze slag te boven te komen en op 7 Juni 1947 kon een geheel nieuw gebouwd bedrijf worden geopend. Gedurende de laatste jaren is deze onderneming zich ook gaan toeleg gen op de bouw van kustvaartuigen en momenteel is men vrijwel klaar voor de tewatoirlating van een 8Ó0 tons modern kustvaartuig, dat ge bouwd werd in opdracht van de fa. Wagenberg te Delfzijl. Dit Shelter- dekschip zal zelfs één van de mo dernste kustvaartuigen van ons land worden. Juist op de dag van het 25- jarig bestaan der onderneming zal de kiel gelegd worden voor een kust vaartuig van 450 ton. Tegelijk met het bedrijf viert ook zijn directeur, de heer J. F. de Klerk, zijn zilveren ju bileum en het is zeker niet het minst aan diens activiteit te danken dat het bedrijf geworden is tot wat het nu del levendig. Prijzen als vorige week. Graskalverenaanvoer korter. Handel tameiyk en iets hoger in prijs. Nuchtere kalveren: aanvoer groter. Handel vlug met stijgende prijzen. Biggen: aanvoer kleiner. Handel rede- lijk en iets stijver in prijs. Paarden: aanvoer iets korter. Handel vlot en goed prijshoudend. Lammeren: aanvoer Iets minder. Han del kalm. Prijzen als gisteren. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vori ge week. Handel goed. Ruim prijshou dend. Varekoeien: aanvoer iets ruimer. Han del kalm. Goed prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week. Handel tamelijk. Iets hoger in prijs. Voorlopige grondwet R.l-S. ondertekend. In het Republikeinse gebouw aan Pangansaan Oost te Batavia werd Woensdag de voorlopige grondwet der Ver. Staten van Indonesië on dertekend. Moll. Roem tekende als eerste het. do cument. Vervolgens geschiedde dit door de vertegenwoordigers van 16 deelstaten. Roem zeide, dat de voorlopige grondwet niet volmaakt is. doch zij maakt het be stuur van de R.I.S. gedurende én jaar mogelijk. In dit tijdsverloop zal op demo. cratische wijze oen constituerende verga - N.V. NOURYPHARMA-DEVENTER Op de derde Europese Pluimveeten toonstelling te Gent. behaalde de heer J. J. Antheunisse te Middelburg met zijn haan oud zwart (Cochinkriel) een derde prijs Op de tentoonstelling van Ornitho- philia te Utrecht behaalde hij met haan jong wit (Javakriel) 2 G en met hen 2 GG. In de Ned. Herv. Kerk tc Arnemuiden werden herkozen tot notabel de heren Jac. de Ridder Jzn. en Jac. Schroevers Jzn, Als ouderling van de Ned. Herv. Kerk te Oostkapelle is gekozen de heer A. Haan. drikman en herkozen de heer A. Bimmel. Als diaken zijn herkozen de heren L. Jobse en K. Poppe Jzn. 4 Als ouderling van de Geref. Kerk te Serooskerke zijn gekozen de heren J. de Wolf en M. F. Sturm, als diaken de heren H. Geldof en J. Sinke. Tot ouderling van de Ned. Herv. kerk te Rttthem werd gekozen de heer P. Ce- vaal Abz. en tot diakqp de heer Jac. Schout Arnz. Herkozen tot diaken werd de heer P. Ovaa Wz. Geslaagd te Leiden voor apothekers assistente de dames Th. V. Knoop en T. J. Zandee uit Vlissingen. Tot notabel van de Ned. Herv. Kerk le Zoutelandè Is herkozen de heer L. Vos. tot notabel gekozen ls de heer J. Bras- WALCHEREN Vrouwenpolder PAARD OP HOL. Dezer dagen sloeg te Vrouwenpolder het paard van de heer D.. dat gespannen was voor een huifkar, op hol. Door het koelbloedig optreden van de gebr. P.. werd het paard snel tot stilstand ge bracht. Veere „HET MARKIZAAT VEERE". Dinsdagavond hield in de Campveerse Toren te Veere burgemeester Jhr. I. F. den Beer-Poortugael. voor de leden en donateurs van de heren-sociëteit „Bel vedère". een causerie over het onder werp „Historisch overzicht van het Mar kizaat Veere". Aan de hand van een door zijn vader geschilderde Oranjestamboom, wist hij de aandachtige toehoorders op duidelijke wijze uiteen te zetten, waarom het stadje Veere zo nauw verbonden is aan het Huis van Oranje. Tenslotte gaf hij een his torisch overzicht van de oude Vierschaar, welke in het stadhuis te Veere nog ge heel intact is. Westkapelle EIGEN SLACHTHUIS. Maandagavond vergaderde de gemeen teraad van Westkapelle voltallig onder •oorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer P. Minderhoud Kzn. Tijdens de vorige 'ergadering werd besloten In principe accoord te gaan met de gemeenschappeiij- I kc regeling voor het gebruik van het slachthuis te Middelburg. Door de gewij- 1 zigde omstandigheden, o.a. het vrijko men van het vlees, werd deze kwestie opnieuw besproken. Daar Westkapelle een slachthuis bezit, dat aan alle wensen voldoet, willen de slagers van dit slachthuis gebruik maken. Nu verscheidene slagers door herbouw e.d. reeds grote lasten hebben, achtten de raadsleden het alleszins billijk, aan de wens van de slagers te voldoen, opdat hun onnodige uitgaven gespaard blijven. Met algemene stemmen werd het besluit van de vorige vergadering herroepen en men verklaarde zich thans tegen het gemeen schappelijk gebruik van h :t slachthuis te Middelburg. /'tssingen ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Woensdag hield in een ontwikke- lingavönd van de K. A. B. te Vlissin. gen de adviseur, kapelaan H. W. Kampschoër, èen inleiding over het „Sexuele vraagstuk". Spreker las en kele gedeelten voor. uit het schep pingsverhaal in de Bijbel en uit een boek van pastoor Nolct. Na afloop beantwoordde kapelaan Kampschoër nog enkele vragen. Oostkapelle FILM IN „ZONNEVELD". Woensdagmiddag bood het Nederl. Rode Kruis de patiëntjes van het Zee hospitium „Zonneveld" te Oostkapelle een filmvoorstelling aan. De kinderen hebben zich uitstekend geamuseerd. Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de O.L. school te Oostkapelle werd benoemd mej. C. P. M. de Wilde te Mid delburg. thans tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Heinkens- zand. Arnemuiden MISSELIJKE STREEK. Dezer dagen werd in een huis in de Nieuwstraat te Arnemuiden door enkele dronken personen een ruit Ingeduwd. Toen de bewoonster, mej, L. S., naar bui ten ging. waren de onverlaten reeds ver dwenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4