NIEUWS UIT ZEELAND BRANDEND WRAK VAN DE „POROS" BIJ MIAMI ONTDEKT Ridder van Rappard acht zijn straf onrechtvaardig Butlinkanw in 1952 open? Oud-N.S.B. burgemeester van Axel kreeg 10 jaar DE ONDERWIJSVERNIEUWING WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 Achttien opvarenden worden vermist. Een vliegtuig van de Amerikaanse Kustwacht heeft Woensdag het brandend wrak van het Nederlandse m.s. „Doros" van de K.N.S.M. ont dekt pal ten Oosten van Miami. Men seinde: „(.icon overlevenden opge merkt". Vijf vliegtuigen helpen bjj het 7.oeken naar overlevenden van de „Doros". Volgens de geredde eerste machinist, zijn de kapitein, de eerste tweede en derde bootsman, de Ieerjongen-eleetriciën. de tweede en derde werktuigkundige alsmede de steward omgekomen. Een vliegtuig zou proberen een der overlevenden, die ernstige brandwon den zou hebben opgelopen, van het Amerikaanse tankschip „Sparrows Point" over te nemen. De K.N.S.M. heeft haar vertegen woordigers te New York gemachtigd desgewenst met te huren vliegtuigen nasporingen te doen in gebieden waar de vliegtuigen der kustwacht niet komen. Volgens de directie heeft de „Sparrows Point" acht opvarenden aan boord genomen, t.w. de eerste machinist R. Helmers, de enige Ne derlander. een kajuitbediende, een be diende in algemene dienst, een ma troos, een lichtmatroos en drie olie mannen. De laatste zeven zijn afkom stig van Curasao. Op de olieman Ba- lai na, die ernstige brandwonden heeft opgelopen, verkeren alle gered den in goede welstand. De bemanning bestond uit 26 koppen, van wie 10 Nederlanders en 16 opvarenden uit V.'est-Indië en Zuid-Amerika. Het schip, dat met meel en stukgoederen was geladen, voer op de lijn New York—Haiti van de New York—'West- Indie dienst. Steward Edward Amzand verklaar de, dat zich Maandag om ongeveer 11 uur een ontploffing had voorgedaan. De oorzaak wist hij niet. „Ik geloof dat de ontploffing zich midscheeps voordeed, maar in enkele seconden stond het gehele schip in vuur en vlam Ik rende naar een reddingsboot en hielp bij het uitzetten Ik weet niet wat er met de anderen gebeurd is. Velen sprongen* te water en wij hebben er enkelen opgepikt. De kok zat alleen in een boot en wij waren met z'n dertienen. Daarom stapte een aantal over in de boot van de kok en dat is het laatste wat wij van hen gezien hebben". Zaak voor Raad van Cassatie. Onder grote belangstelling is Woens dag voor de Bijz. Raad van Cassatie het beroep behandeld vatt de 55-jarige Ernst Herman Ridder van Rappard uit Utrecht. Ridder van R., is de leider geweest van de N.S.D.A.P Het Haagse Bij zondere Hof veroordeelde hem tot de doodstraf De president mr Haga, nam requi- rant een uitgebreid verhoor af. Rid der van R. verklaarde, dat hij in 1931 zy'n partij had opgericht. Er waren toen 40 leden. Tien jaar later telde de N.S.D.A.P, 14.000 leden ..Jullie weerafdeling trad nog bruter op dan de W.A." zei mr. Haga. Requirant ontkende echter, dat zijn bruinhem- den provocerend en bruut waren op getreden. Er was hem althans niets daarvan bekend, zo zei hij. „Maar mij wel", zei mr. Haga. Van R. verklaar de.-dat hij- altijd het goede had ge wild voor het Nederlandse volk Hij wilde een groter sfateiïvërbahd on'dèr Duitse leiding, een verband, waarin iedere staat toch een zekere mate van vrijheid zou behouden. Hij vond de hem ongelegde straf niet rechtvaar dig. „U vindt, dat U geen straf hebt verdiend?" vroèg de raadsheer prof. mr. Pompe. „Ja antwoordde requirant. ..want ik heb 'n fout gemaakt, doordat ik in oorlogstijd propaganda heb ge maakt voor aansluiting bij Duitsland. Daardoor heb ik Nederlanders geër gerd." „U vindt U zelf dus geen mis dadiger?" „Neen. want ik heb eer lijke bedoelingen gehad". „En ook geen landverrader?" „Zeker niet", zei van R. De procureur fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak over -1 weken. Plan voor Zandvoorl bekend Indien alles gaat. zoals de organi satoren zich dat voorstellen, zal in 1952 in Zandvoort het eerste Butlin- camp worden geopend. Promotor is de heer G. W. Bouwes uit Amster dam. die vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen. Toch is hij er nog niet helemaal, want de Bank of England, die aanvankelijk met 'n be drag van 50.000 pond in het benodig de kapitaal zou deelnemen, heeft nu enige bezwaren gemaakt, welke wel licht nog overwonnen zullen worden. Overigens zijn ook de Nederlandse Herstelfcank en een Brouwerij geld schieters. Er is een terrein van 20 ha gereser veerd bij de Noord-Boulevard in Zandvoort, waarop de architecten Clim Meer uit Zandvoort, H. v. d. Putten uit Bussum en ir. J. v. d. Steur uit Rotterdam een modern ge bouwencomplex hebben geprojec teerd: een hoofdgebouw, met feest, zaal, balconterras aan zee, winkelga lerij, bars en terrassen, en verder verschillendee slaappaviljoens, elk voor 50 gasten. Dit worden afzonder lijke paviljoens voor vrouwen, man nen, echtparen zonder en echtparen mèt kinderen. Verder komt er een theater voor 450 personen, 'n zwem bad en een kinderhuis. De investeringskosten zyn bere kend op 50 per bed. Statenverkiezingen op 26 April, Naar vernomen wordt is besloten, de verkiezingen voor de colleges van Pro vinciale Staten van Noord-Holland en Zuid-Holland te houden op Woensdag 26 April. De candidaatstelling is in alle pro vincies, krachtens de wettelijke bepalin- gen. op de tweede Dfhsüag in Maart. KERKNIEUWS. NAAR FRANKRIJK. De Geref. predikant te Arnemuiden. ds. Veldhuijzen. is voor 10 dagen vertrokken naar Frankrijk om aldaar de geestelijke belangen van de Hollandse haringvissers te behartigen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Kruiningen H. van Gilst, cand. te "s-Gravenhagc; te Hoedekensker- fce-Nlwe A. Verfunst, cand. te Leiden. De prijs van het varkensvlees. Het Tweede Kamerlid, de heer Von deling (Arb.) heeft aan de minister van landbouw schriftelijk de volgen de vragen gesteld 1. Kan de minister mededelen, waarom, na een kortstondige verho ging van het subsidie op de prijs van het varkensvlees, met ingang van 5 December tot een aanzienlijke verla ging van dit subsidie is overgegaan? 2. Is het de minister mogelijk, een overzicht te geven van het totale be drag van de subsidies in de periode van November tot 5 December, zo mede van het aantal z.g. huisslach- vergelijking met het vorige jaar 3. Om welks redenen heeft de mi nister afgezien van zijn oorspronkelijk plan om de prijsverhogingen van var kensvlees op te vangen door een prijs verlaging van suiker 4. Is de regering bereid de gevolgen van haar op dit punt weinig vaste ge dragslijn mede in acht te nemen bg de beoordeling van de aan haar voor gelegde voorstellen betreffende een loonsverhoging Zeven nieuwe boten voor Drs.' W. Bos voor de economische politierechter. ■>!i MAAND GEiilST. Woensdagmorgen stond drs. W. Bos terecht voor de economische politie rechter te Den Haag wegens drie overtredingen van de deviezenvoor- schriften. Er werd een aantal getui genverklaringen afgelegd, waaruit bleek, dat drs. B„ die 'eertijds secre taris van de burgemeester van Den Haag was, zich heeft schuldig gemaakt aan niet legaal gebruik van deviezen, welke onttrokken waren aan het Zwitserse vermógen van een Nederlandse ex-politieke delinquent. Voorts bleek, en dit werd ook door verdachte toegegeven, dat in sa menwerking met. de ex-burgemeester, mr. W. A. J. Visser, 50.000 francs, van dit vermogen was losgemaakt, waarvan de burgemeester 10.000 voor toeristische doeleinden heeft overgenomen, 'n Gedeelte van 't res terende bedrag werd omgezet in 5000 dollar en 9000 gulden, die door verdachte B. per vliegtuig naar Ne derland waren gesmokkeld. Mr. V. ontkende als getuige iets met deze smokkelarij uitstaande te heb ben gehad. Als getuigen, werden ge hoerd twee inspecteurs van de dou anerecherche, een rijksrechercheur, mr. V. en een accountant van de eige naar van het vermogen in Zwitser land. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf, gelijkstaande aan t voorarrest, zijnde 5% maand. In een uitvoerig requisitoir zeide hg. dat drs. B„ een jongeman van nog geen 30 jaar, door zijn kunde en intelli gentie reeds een belangrijke positie verworven heeft. Uitgaande van de oorlogsomstandigheden en de daar mee gepaard gaande geestelijke en morele verwarring, meende hij in drs. B. iemand te mogen zien. die zijn verantwoordelijkheid als beheer der van vermogens van ex-politieke delinquenten niet kon dragen. De 4ö-jarige P. M. Smallegange, die van 1941 tot 2944 burgemeester van Axel is .geweest, werd Woensdagmor gen door de bijzondere raad van cas satie te 's-Gravenhage veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. Het Haagse bijzonder hof had hem tot twaalf jaar veroordeeld. Deze j derztjds gebleken dat zeer vele auto- straf achtte de raad, blijkens zrjn ar- j mobi liéten, die over kwamen, zonder rest, te zwaar. S. werd gekarakteri- j pnige moeite en onmiddellijk plaats zomermaanden werd medegedeeld, dat het stellen.van de voorwaarde aan Engelse gasten, dat geen retour biljet tegen, gereduceerde prijs kon worden verstrekt tenzij tezamen hiermede, logies gedurende 4 dagen op het eiland werd geboekt, zeer be lemmerend heeft gewerkt/Hoewel de- ze maatregel werd genomen omdat werd gevreesd, dat anders deze gas ten geen onderdak zouden kunnen inden midden in het seizoen, is an- seerd als „een man, klein in het goede en in het kwade". Een handlanger van S.. de 56-jarige F. ,N. de Block, werd tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Provinciale V.V.V. VERGADERDE TE MIDDELBURG Het algemene bestuur der Provin ciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer hield zijn laatste vergadering van dit jaar te Middelburg. De voorzitter, mr. J. Moolenburgh, heette in zijn openingswoord de aan wezigen op deze goed bezochte ver gadering welkom en wenste aller, eerst de algemeen secretaris der ver eniging, de heer G. Houtekamer, ge luk met zijn 25-jarig lidmaatschap van het hoofdbestuur der algemene Nederlandse vereniging voor Vreem delingenverkeer, waarvan hij dezer dagen de bronzen legpenning mocht ontvangen. Daarna werd het verslag over 1949 van de algemeen secretaris en van de directeur uitgebracht en be sproken. Over de touristendienst van de Maatschappij Zeeland tussen Vlis- singen en Folkestone gedurende de TWEEDE KAMER. het Loodswezen. Op het ogenblik zijn te Bolnes zeven nieuwe motorloodsvaartuigen in aan bouw, namelijk de „Antares". „Bellatri". „Sirius". „Procyon", „Castor". „Pollux" en „Betelgeuze". Deze loodsboten krijgen een waterverplaatsing van 543 ton en worden uitgerust met een 600 pk Smit man Dieselmotor, waarmee zij een snel heid van 12',i mijl per uur kunnen ont wikkelen. Tot de bouw van deze schepen is be sloten. omdat het grootste deel van de twintig loodsvaartuigen. die ons land voor 1940_rijk' was, in de oorlogsjaren verloren is gegaan. Na de bevrijding waren er nóg slechts zeven over. Het waren npgal oude typen, die bovendien dringend in onder houd moesten, In de eerste tijd na de bevrijding heeft men toen reddingboten en andère vaartuigen als loodsboot ge bruikt. Daarvoor in de plaats kwamen later vijf Duitse trawlers en een Duits ncvelzuurschip, die tot loodsvaartuigen werden omgebouwd. Onder namen „Arc- turus", „Markab". „Algol". „Rigel", „Den Eb" en „Aldebaran" doen zij thans dienst. Wanneer de op stapel staande bo ten .zijn afgebouwd, zal het loodspersoneel enigszins worden uitgebreid. Geraamte van Duits officier gevonden. Vorig jaar werd bg werkzaamhe den aan een vloer in een huisje te Rotterdam onder deze vloer een men selijk skelet gevonden. Beschadigin gen van enkele beenderen deden ver moeden. dat hier misdrijf in het spel was. Het onderzoek heeft thans uitge wezen. dat men hier waarschijnlijk te doen heeft met de resten van een Duits officier, die in September 1940 door twee Rotterdammers om het ie. ven- moet zijn gebracht, omdat de dochter van een van beiden omgang met deze Duitser had waaraan de va der op deze wijze een eind moet heb ben gemaakt. De nieuwe Kerkorde. DOOK CLASSIS GOES AANGENOMEN. In een Woensdag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de classis Goes der Ned. Herv, Kerk, bijgewoond door 48 predikanten en ou derlingen. is de Kerkorde in haar geheel aangenomen, Enkele wijzigingen en toevoegingen werden voorgesteld en in meerderheid aanvaard. De belangrijkste zijn dat in art. 7 is toegevoegd, dal zii die in bedie ning staan, belijdende leden der Kerk moeten zijn, wat verondersteld!mag wor den, maar niet was neergeschreven. By art. 11 is aangenomen, dat het opschrift alleen zal luiden: Van de eredienst der gemeente. De predikdienst die hier ook was genoemd, liet de vergadering liever wegvallen, omdat de predikdienst in de eredienst is begrepen en men nu niet de indruk kan krijgen alsof het twee ver schillende zaken zijn. Bij art. 13 dat han delt over het kerkboek is een motie aan genomen. dat bij de Psalmen en Gezangen der Kerk ook de Belijdenis, de Formu lieren. Gebeden, Kerkorde enz. gebonden moeten worden, zodat het altijd één ge heel is. In art. 17 is toegevoegd, dat ook gasten tot het H. Avondmaal kunnen wor den toegelaten. In art. 27 en art. 28 wilde de vergadering toegevoegd zien: „Zo de meerderheid der classicale consideraties cr zich voor verklaart". Een discussie ontspon zich bij art. 2 over de vraag wie tot de Herv. Kerk moeten worden gere kend. Een en dertig verklaarden zich voor de laatste lezing: Zij die ey toe be horen krachtens Genadeverbond. Zeven tien zagen liever de eerste redactie: Krachtens prediking en sacramenten. Bij het Apostolaat rezen bezwaren te gen het woord kerstening. Een gedeelte van de vergadering kon zich niet ver enigen met de theologie die achter het woord kerstening schuil gaat. Zij stelden voor in plaats daarvan te lezen: bekering. De meerderheid kon dit niet aanvaarden. Weinig positiefs. De Tweede Kamer heeft Woensdag de begroting van het departement van Algemene Zaken, die van het de partement van-Waterstaat en een wij ziging van de Wederopbouwbegroting goedgekeurd, zonder hoofdelijke stem ming. Des avonds werd een aanvang ge maakt met de behandeling van de onderwijsbegroting. De heer Terpstra (A.R.) vond, dat ten departemente onsystematisch ge werkt wordtvHij rekende op finan ciële gelijkstelling in verband met de komende wet op het kleuteronderwijs. De hegr van Sleen (Arb.) meende, dat de bemoeiingen van de minister zich te veel in de administratieve sec tor bewegen, terwijl er juist behoefte is aan organiserend en stimulerend optreden. Er moet een behoorlijk on derwijsstelsel- komen. Van ondeiwljs- vernietiwing zal slechts sprake Rtln- nen zijn, als men diep in de brandkast wil tasten. Aan de lichamelijke opvoe ding moet meer aandaeht worden be steed. Voor vernieuwing is opleiding der leerkrachten een essentiële fac tor. Z.i. moet men komen tot één be voegdheid .voor allen. VAGE PLANNEN. De heer Stokman (K.V.P.) wist wel, dat er veel wetten op stapel staan, maar de plannen zijn te vaag. Hg vond herziening der onderwijsinstel lingen in onderling verband noodzake lijk. De onderlinge samenhang moet bekend zijn om tot een afgerond scho lenstelsel te komen. De commissie voor filmkeuring zal de vrijheid van keuze niet mogen beperken. Als de Nederlandse Onderwysfilm een over heidsinstelling is, moet ze dan niet- worden overgedragen aan de verte genwoordigende organisaties van openbaai- en bijzonder onderwijs Mevrouw Fortanierde Wit (V:V. D.had gaarne ten aanzien van de on derwijsvernieuwing een positiever ge luid van de minister vernomen, opdat men kon bevroeden in welke richting zijn eigen opvattingen gaan. Zij vroeg waarom na de bezetting ver zuimd is het aantal lesuren op de H. B.S. in staathuishoudkunde en staats inrichting weer op het oude peil brengen. Benoeming van een staatssecretaris vond zg noodzakelijk. Zij achtte, het tekort aan onderwijzers bij het i.o. ernstig. 350 klassen staan leeg, waren niet 600 gehuwde onderwijzeressen toegesneld dan zou het nog erger ge weest zijn. Ten aanzien van de studie toelagen moet een vaste lijn worden gevolgd. De heer Gortzak (C.P.N.) achtte algehele herziening van 't onderwijs stelsel noodzakelijk. Wie kan stude ren. moet dat mogelijk gemaakt wor den, ongeacht de financiële positie der ouders. Hij constateerde achterstelling van het openbaar onderwijs. De heer Gortzak protesteerde tegen het houden van militaire lezingen op Middelbare en Nijverheidsscholen. De heer Peters (K.V.P.l besprak de onderwijsvernieuwing. Beschamend vond hij de subsidieverlaging voor ih- stituten, die de zang bevorderen. De heer Tilanus (C.H;) bleek veel te gevoelen voor ontwikkeling van het contact tussen de minister en de Kamercommissie voor onderwijs. Be noeming van een staatssecretaris achtte hij niet gewenst. MINISTER ANTWOORDDE. Minister Rutten. de sprekers be antwoordende. zeide, dat er nog hele maal geen kijk is op een plan voor voorzieningen voor de overgang^ van de lagere school naar andere scholen. Hij legde -uit dat de researchedienst de documentatie zal verzorgen, een on derzoek zal instellen naar de socio grafische spreiding van tekorten en behoeften inzake ondenvys en bescha ving en voorts economisch-statisti- sche overzichten zal samenstellen. Ook spr. hoopt op een nauw contact met dê onderwijscommissie uit de Ka mer. Opmerkend, dat de onderwijs vernieuwing op gang is, zeide hij, dat ze zich moet voltrekken binnen het onderwijsstelsel zelf. Ten aanzien van de overlading der programma's heeft spr. wel voornemens, al zijn ze nog niet geconcretiseerd. Ijlg denkt aan wijizigingen in examens in moderne talen, beperking der leerstof, meer ruimte voor facultatieve vakken en -verandering der urentabellen. Met het oog op het leerkrachtentekort merkte Hij. QP. dat aanmeldingen voor de kweekscholen stijgende zijn. De minis ter zeide een aantal punten nader te zullen behandelen bij de desbetreffen de afdelingen. Bij de vernieuwing moet het accent in ieder geval liggen op de vormende waarde van het on derwijs de burgerzin moet voorts worden verlevendigd. Spr. herinnerde eraan, dat hij enige maanden geleden zijn mening' over militaire lezingen al heeft gezegd. De algemene beraadslagingen zijn gesloten* Een half uur na middernacht is de vergadering gesloten. Donderdagmiddag te één uur voort zetting. Belgische plannen voor een Antwerpen Rijn verbinding. Een Belgische delegatie heeft enkele dagen geleden in Bonn besprekingen ge- oerd met de Duitse minister voor econo mische zaken, professor Erhard. over dc aanleg van een kanaal van de Rijn naar Aken met aansluiting aan het Leopoldka- naal naar Antwerpen. De onderhandelin gen hadden de voorbereiding van nader contact over de projecten ten doel. Zij hebben niet tot directe -resultatelS geleld. vonden in dp Walcherse hotels. De Prov. Zeeuwse V.V.V. zal dan ook trachten te bevorderen, dat deze maatregel, nu de Dienst in het ko mend seizoen volgens mededeling van de Minister van Verkeer en Water staat zal worden hervat, achterwege zal blijven. De propaganda, die de algemeen secretaris in de overige provincies van Nederland en in België voor ons Gewest heeft gevoerd, werd door de bestuursleden zeer op prijs gesteld. Uit het werkprogramma van de di. recteur voor 1950, dat o.m. vermeld de de uitgave van een nieuw vouw blad en het. aanhalen van de contac ten met België, Engeland en Ameri ka, had vooral het plan voor het hou den van voorstellingen in de Grote Kerk in Veere de belangstelling. Het is nog niet bekend of deze voorstel lingen door beroepstoneelspelers of door amateurs gehouden zullen wor den. Na een woord van dank voor de goede opkomst, sloot de voorzitter dezé geanimeerde en belangryke ver gadering. Goese gemeentebegroting aangenomen. Na een aantal algemene beschou. wlngen en hieruit voortvloeiende discussies, die bij elkaar ruim drie en half uur in beslag namen, heeft de gemeenteraad van Goes dc ge meentebegroting 1950 alsmede die van de bedrijven z.h.s. aangenomen. Uit de beantwoording door B. en W. van de vele vragen bleek o.m. dat de pogingen om inplaats van een 7-klassige, een 8-klassige school te mogen bouwen, zijn mislukt. Aan dacht zal worden geschonken aan het verlangen tot stichting van een mo derne badinrichting. De riolerings werken die in Goes moéten worden uitgevoerd, zullen ca. 2 millioen kosten. De gasverkoop van het Goese gasbedrijf is in de eerste 10maan den van dit jaar met 250.000 M3 af genomen. Met 96 stemmen werd een voor stel van dc heer Vroome (K.V.P.) aangenomen om de post subsidie voor cult, doeleinden ie verhogen van 1000 tot 3000. DE AMBACHTSSCHOOL Aan het eind van de. vergadering deed burgemeester Ten Kate een-me- dedeling namens het college van B. let) W inzake öe Ambachtsschool. Dit KUNST. Voimaaftte kwartetkunst .in Middelburg-. Wat te zeggen van het Z.V.U.-con- cert, dat het Nieuw Italiaans Strijk kwartet Woensdag in Middelburg gaf? Dat het brillant en verfijnd was? Dat het getuigde van stijlbesef en zelf discipline der spelersDat het zo schoon was als het zelden wordt ge hoordHet zou ongetwijfeld juist zijn om dit alles op deze plaats te zeg gen, doch het is beter om dezq avond van intieme muziek samen te vatten in één zin Het was volmaakt Want hetgeen Woensdagavond in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg was te horen toen daar vier jonge Ita liaanse musici hun kwartetkunst be oefenden, was inderdaad volmaakt. Zonder enig voorbehoud mag dit woord worden neergeschreven, omdat men zich eenvoudig niet kan voor stellen, hoe het nog beter zou moeten. Paolo Borcia.no, Elisa Pegreffi, Piero Farulli en Franco Rossi, vormen samen dit „Nuovo Quartetto Italiano". Hun namen klinken als een gedicht, zoals hun muziek klinkt als pure poëzie. Zij bespelen gewone instrumen ten, twee violen, een alt en een cello, en ze onderscheiden zich in dit opzicht van geen enkel ander ensemble, maar toch heeft hun kwartet een zeer eigen men zou kunnen zeggen een Ita liaans timbre. Ook in de opvatting herken!, men het Italiaans karakter, een helderheid, die denken doet aan de klare interpretatie van een Toscani- hi-opname'. Bij dit strijkkwartet denkt men overigens geen ogenblik aan in terpretatie problemen, zelfs niet bij Beethoven. Deze mensen maken al* leen volmaakt muziek en daarmee is alles gezegd. Het programma vermeldde een kwartet van Boccherini, van Beetho ven en het strijkkwartet in e van Verdi. Het publiek toonde zich zo op getogen, dat een toegift riiet achter wege kon blijven een prachtig ge speeld Debussy-kwartetdeel, dat nog lang in de herinnering bleef naklin ken. Voor mevrouw Pegreffi waren er bloemen. de Iv. gebouw is aan de gemeente te koop aangeboden. B. en W. hebben vele mogelijkheden bezien om hieraan een bestemming te geven. Aankoop en in richting voor huis van ouden van dagen zou bijv. ongeveer twee ton kosten. Landbouwinstanties zijn ge polst, doch zonder resultaat. Daarop werd contact gezocht met P.T.T. om het gebouw in te richten voor post kantoor. De eerste berichten waren dat dit waarschijnlijk zou lukken, doch juist Woensdagmorgen werd bericht 'ontvangen dat het waarschijnlijk niét kan door gaan. Daar het gemeentebe- bestuur vóór vandaag moest beslis sen. werd nu nog de mening van de raad gevraagd Na enige bespreking werd uiteindelijk besloten aan de Ver. ..De „Ambachtsschool" te berichten, dat van aankoop werd afgezien. Nog steeds: Kappie! Het succes van de Kappie-voorstellin- gen van dc P.Z.C. heeft ons, zoals reeds bekend 'is, gedwongen tot een tweede serie en Woensdag kwam in deze „twee. dc ronde" als eerste Vlissingen aan de beurt. Weer was de grote zaal van het Concertgebouw vier maal gevuld met een juichende kinderschaar, die intens ge noot van de allernieuwste belevenissen van de populaire helden: Kappie, de Ma At en Signor Rivaldi. En ditmaal was er ook een aantal ouden van dagen, dat gaarne gevolg had gegeven aan de uitnodiging tot het bijwonen van een Kappie-voor- stelhng en kennelijk niet minder genoot dan de uitgelaten kinderschaar. St. Nicolaas was natuurlijk niet meer present- hij is inmiddels reeds op de terugreis naar Spanje, maar voor zijn ver trek heeft hij nog aan de bekende goo chelaar prof. Pirogo opdracht gegeven de voorstellingen met zijn wonderbaariyke verrichtingen op te luisteren. Dat ook zijn optreden een succes was. taleek wel uit de spontane toejuichingen van jong en oud na elk optreden. A.s. Zaterdag komt Goes weer aan de beurt, om 1 uur voor de houders van de groene, om 3 uur van de rose en om 5 uur van de gele kaarten, alles in de „Prins van Oranje". Volgende week Woensdag doen Kappje en zijn metgezellen Middelburg voor de laatste maal aan („Schuttershof"); daar worden om 1 uur de houders van gele, om 3 uur die van groene en om 5 uur die van rose kaarten vex-wacht. Teleurgestelde minnaar krijgt 8 maanden. Door dc Arrondissementsrechter te Middelburg werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de 20-jarige metse. laar C. W S. te Middelburg, die 20 Augustus van dit jaar een 14-jarig meisje met een byl wilde doden, om dat zij niets met de op haar ver liefde S. te maken wilde hebben. Hij werd nu wegens poging tot doodslag tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Van deze 8 maanden zijn er 4 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. onder de bijzondere voorwaar de, dat veroordeelde zich gedurende de proeftijd zal gedragen naar aan wijzingen van de afdeling Reclasse ring van het Leger des Heils te Mid delburg. Tevens moet hij zich voor de tijd van ten minste één jaar in de landkolonie van het Leger des Heils „De Grote Batelaar" te Lun- teren, laten opnemen. Geëvacueerde ouden van dagen uit Etten in Vlissingen aangekomen. Woensdag zijn te Vlissingen 34 Wal cherse ouden van dagen aagekomeu. die tot nu toe werden verpleegd in „De Dennen" te Etten. Zij zijn onder gebracht in de Willem III kazerne, die zoals men weet is ingericht als tehuis voor ouden van dagen. In de Willem III kazerne zijn reeds eerder 47 oud jes ondergebracht. Velen onder de nieuw aangekomenen zijn tengevolge van oorlog en evacuatie jarenlang uit Walcheren weggeweest, Vanzelfspre- ling van de Coöp. Boerenleenbank te Arnemuiden ad. 25000, voor het jaar 1950 te verlengen. Met algeme ne stemmen werd besloten de eigen dommen van de voormalige Korfbal vereniging „S.I.W." voor een bedrag van 70 over te nemen, ten dienste van de lichamelijke opvoeding der kinderen op de beide scholen. Het kleedlokaaltje zal worden hersteld, terwijl er een afrastering zal'worden geplaatst om het vee op behoorlijke afstand te houden. Een adres van de Z.L.M.-afdeling „Nieuw- en Sint Joosland" inzake gebruik van een lokaal der O. L. school om een cur sus te houden in motor- en tractor kennis werd op voorstel van B. enW. na langdurige besprekingen met 4 drukte teweeg in de Willem III ka zerne. Rode Kruis in Zeeland kend bracht hun aankomst een'grote te?en 2 stemmen afgewezen. m.11- TTT Iro- Daar 2ich voor de vacature van schoonmaakster per 1 Januari nog geen gegadigden hadden gemeld, zal Tot waarnemend Krtnpommissans van het Nedei landse Rode Kruis in de voer(} werd een nieuw tarief; zulks provincie Zeeland is benoemd mr. J. 1 mèt ingang van 1 Januari 1950 voor A PTevse in de vacature, ontstaan door een teehef?en steiger-, kade-, los- A. Heyse in de vacature ontstaan door het overlijden van jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg. laadgeld aan de haven Behalve het bestaande tarief zal een nieuwe hef fing worden berekend ad. 0.16 van elke 1000 kg. 'geloste of geladen pro ducten, terwijl voor producten, wel ke niet worden gewogen op de weeg brug, een los- of laaidgeld is ver schuldigd van 0.50 per voer. Bij de ondvra#g besprak de heer C. van Midddburq HEROPVOEDING TUSSEN DE PUINHOPEN. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizi- n„DraK ae ne p-s Mercurius," afd. ^elburgBfjf heer K. Knurjt hield wederom een contactavond voor overko*en ongeval, de heer A. de Ja- haar leden en die Van de Fabneksai- 1 gel- de trage gang van zaken van de beiders- en Meubelmakersbonden. De rj0ier}np- jn Molenweg, de heer bondssecretans van „Mercurius de Janse ^zn de te ieggen waterleiding heer H. J. Meijer uit Amsterdam, die 1 -- «■"- kort na de bevrijding enige maanden in Duitsland vertoefde om de Duitse vakbeweging te bestuderen en te hel pen opbouwen, hield een zeer interes sante lezing over zijn reiservaringen in die maanden onder de titel „Herop voeding tussen de puinhopen". Hij schetste de enorme moeilijkheden, waarmee degenen, die dit vraagstuk moeten oplossen, hebben te kampen en gaf uitvoerige beschouwingen over de mentaliteit van de Duitsers na de ca pitulatie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. Dat de lezing op zeer hoge prijs werd gesteld, bleek uit het war me applaus, dat de spreker aan het einde hiervan ten deel viel. Nieuw- °n St. Jo'osland NIEUWE TARIEVEN HAVENGELDEN De raad van Nieuw- en Sint Joos land kwam Maandagmiddag in spoed eisende vergadering bijeen. Een raadsbesluit genomen, jn de vergadering van 28 November jl. om de woningwetwoning Julianastraat 7 toe te wijzen aan de heer P. Moens werd ingetrokken, omdat van woning ruiling nipts kon komen eri deze Wo ning reeds eerder was toegewezen aan de heer P. J. Cornelisse. Een wo- ningruiling van een woningwetwoning 1 Middelburg bood als voorzitter van van de heren Gilles Crucq Pzn en de „BOVAG" eveneens ziin gelukwen- in Molendijk en de heer C. A. Polder dijk het onderhoud van de Oudendijk. Koudekerke E.H.B.O.-CURSUS. Aan een aantal cursisten van de E.H. B.O.-cursus te Koudekerke. werd dezer dagen een examen afgenomen. Examina tor was dokter G. N. van Gelderen uit Middelburg. Alle elf, de dames C. Aar- noutse, J. Aarnoutse. M. Aarnoutse. J. C Ruitenbeek. L. Stroo en T. Wielemaker Pd. en de heren J. K. Gideonse, A. Slag boom, J. Verhage Krzn., A. Th. v. Wcl- SuVn en P. de Witte zijn geslaagd. De voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, burgemeester J. L. Drog mans, bood de geslaagden zijn gelukwen sen aan. Dokter van Gelderen werd dank gebracht voor het afnemen van het exa men en dokter Zelvelder voor het lei den van de" cursus. NIEUWE GARAGE In Koudekerke is dezer dagen aan de Middelburgse straat het autorepa ratie- en garagebedrijf van de heer W. Touw officieel in gfebruik geno men. De heer Touw heette in een kort openingswoord de aanwezigen, onder wie B. en W„ de architect de heer Voogt uit Terneuzen, de aanne mer de heer P. Flipse uit Koudekerke, welkom. Hierna sprak de burgemecs- er enkele woorden. De heer MulHè uit Jan Crucq Johz. werd goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de lopende kasgeldlening met de Centr. Raiffeisenbank door bemldde- sen aan voor het nieuwe gebouw. Na dat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd werd het bedrijf offi cieel in gebruik genomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2