PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister wil lage tarieven heffen op Scheldeveren De BILT hij Amzndement-v. d. Feltz achtte onaanvaardbaar EX-BURGEMEESTER VAN DEN HAAG STOND TERECHT DE DOODSTRAF GEEIST TEGEN 40-JARIGE AUS DER FUNTEN Soekarno zegt Nederlanders geenszins te haten. WISJINSKY LEGDE ROEMEENSE KONING ZIJN HARDE WIL OP R.T.C,-accoord door K.N.I.P. geratificeerd Vandaag WORDT MIDDELBURGS H. v. B. EEN STRAFGEVANGENIS? VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 303 DagDlaa, uitgave van de urm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van ae Veide en F. B ien Boer Ad.i W de Pagter Hootdred. G Baliiritijn, Hl.verv.. W. Leertouwei en H A öosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; f 3.90 p Kw.; fr p p i 4.15 aer kw Los WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Dec. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tanef. Kleine advertentie» (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent rrteer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur V'issingen Walstr 58- 00 tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g M'burp Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 ibg.g. 2228) -'Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Broqwerljstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr C 160. tel. 2b Tarief per bus over zelfde afstand zou maatstaf zijn. Het Zeeuwse Tweede Kamerlid mr. W. F. G. Baron van der Felz heeft Woensdag in de Kamer een amendement ingediend, waarvan de strekking was te voorkomen, dat in 1950 veergeld zal worden geheven op de veren over de Wester-Schelde De post „Onderhoud, verbetering en bediening van veren en schipbruggen" op de begroting zou volgens dit amendement, dat gesteund werd door K.V.P.-, A.R.- en V.V.D.-leden, moeten worden ver hoogd met de door de minister geraamde opbrengst van een te heffen veergeld ad 800.000. De minister van Verkeer en Waterstaat handhaafde zyn opvatting ten aanzien van de veren, maar verklaarde te willen zoeken naar een redelijke oplossing in de richting van steun aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij was be reid een tarief te overwegen, gebaseerd op de geschematiseerde rij-kosten d.w.z. de pry's, die het bus-vervoer op deze afstand zou kosten. Dit zou niet gelden voor voetgangers en rijwielen: hun vervoer zou gra tis zyn. Eventueel zou b.v. een eerste klas-toegang verleend kunnen wor den tegen een matig tarief je. De heer Van der Felz trok daarop zijn amen dement in, maar stelde de voorwaarde, dat de minister kon toezeggen, dal hy het tarief aan de Kamer zal overleggen. Deze toezegging; kreeg hy in derdaad. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. goedgekeurd. gingen om de concurrentievoorwaar den voor alle takken van vervoer ge- lyk te maken kunnen slechts een be perkt terrein beslaan, omdat men te doen heeft met onvergelijkbare fac toren. De minister uitte zyn waarde ring voor de Stichting voor de parti culiere binnenvaart. Met het rijden van auto's op Zondag is een deviezen- bedrag van 20 a 30.000 per Zon dag gemoeid. Voor het toerisme in Zeeland zou z.i. nog wel iets gedaan kunnen wor den. Men zal in deze provincie de middelen wel weten te vinden om dat te bereiken. De Zeeuwse vliegvelden- kwestie is een onderwerp van voort durende bespreking. Aanleiding om schadevergoedng te vragen in verband met het overvlieg- verbod voor de K.L.M. over India en Pakistan, is niet aanwezig. Om zeer gewichtige redenen is besloten geen In eerste instantie had de minis ter ten aanzien van Schouwen-Duive- land opgemerkt, dat dit gebied op vervoersterrein het moeilijkste van geheel Nederland is. De R.T.M. beij vert zich om een zo goed mogelijke voorziening te geven. Dit betekent echter niet, dat spreker alles mooi vindt en toejuicht. Hij zegde toe, dat er naar gestreefd zal worden Breskens zo snel mogelijk te helpen met voorzieningen ten be hoeve van de buitenhaven. VAN RECHT GEEN „SPRAKE" Ten aanzien van de veren op de Schelde verklaarde de minister, dat er een nauwkeurig vooroverleg omtrent de hiermede verband houdende be grotingspost is geweest. Spr. behandel de de vraag of door de wederinvoering van een veertarief de regering breekt met het woord van de toenmalige re gering. Hij is van oordeel, dat van recht geen sprake is en dat de rege ring niet blijvend gebonden kan zijn door een eenzijdige verklaring. Zeeuwsch. Vlaan deren zou, wanneer er van recht gesproken wordt, een voorrecht hebben boven andere delen des lands, die van een zodanig recht verstoken zijn. Naar 's ministers oor deel moet hier van een tijdelijke maat regel gesproken worden. Hy gaf een aantal cijfers om aa~: te tonen, dat in de beurt- en in de wilde vaart schade wordt geleden door de vrye veren. Naar zyn opvatting geeft het Rijk ook met een matig tarief een be langrijke steun aan Zecuwsch-VIaan- deren. De beurtvaarders lijden schade; dan zou men kunnen zeggen dat de beurt vaarders geholpen moeten worden door de overheid, maar dat zou voe ren tot een eindeloze reeks van voor zieningen. De minister merkte voorts nog op, dat invoering Van veergelden een ver betering betekent voor het noodzake lijke vervoer. Overigens betoogde spr., dat hij d^ze zaak moet zien als een Rijksaangelegenheid. TOERISME IN ZEELAND In het vervolg; van zijn rede roerde de minister enige andere kwesties aan. De vraag oï planmatig gewerkt wordt ten aanzien van verbetering van het wegennet en de vliegvelden^ beantwoordde hij bevestigend. De po- stappen te ondernemen. Deze rede nen zullen voor vertrouwelijke ken nisneming bekend worden gemaakt. KAMERLEDEN STEUNEN ZEELAND Bij de replieken werd eerst het amendement-Van der Feltz aan de orde gesteld. De heer Van der Felz (C.H.), zyn amendement verdedigend, gng nader in op de woorden van de minister. Ondermeer gaf hij te kennen dat de schade aan de beurtvaartbe- drijven hem omgeblazen lijkt Na de oorlog is het wezen van vervoer ook veranderd. Er is veel autotractie in geschakeld. Spreker achtte het van groot belang, dat dit belangrijke deel van ons land Zeeuwsch Vlaanderen wordt vastgehouden. De heer Algera (AR) handhaafde ten aanzien van de veren zyn conclu sie en ook de heer Van der Weijden (KVP) zeide niet bevredigd te zyn I over de desbetreffende verklaringen. Hij kon niet inzien, dat hier sprake is geweest van eep tijdelijke toezeg ging. De heer Stokvis (CPN) noemdi het antwoord van de minister volko men negatief. Het amendement had zyn volle instemming. Ook de heer Cornelissen (WD) gaf te kennen, dat zijn fractie achter de heer Van der Felz staat. De argumentatie van de minister noemde hy zwak. De heer Posthumus (Arb.) sprak de mening uit, dat de veren-kwestie in deze ver gadering niet principieel kan worden uitgepraat. Hij zou bereid zyn af te wachten, als de minister nadere voor stellen wil doen. NIEUW VOORSTEL Deze verklaarde daarop wederom dat hij zijn standpunt handhaafde. Zeer zeker is er geen gebondenheid voor de regering. De gegevens over de schade der beurtvaart heeft hij van ambtelijke zijde. Wel erkende hij dat er een bepaalde verschuiving in het vervoer is geweest. Bij een verho ging van de begrotingspost is de re gering niet gehouden deze geheel te gebruiken. He,t geldt hier een besluit van het kabinet. Half jaar gevangenisstraf gevraagd tegen mr. Visser. De Officier van Justitie by de Economische Politierechter in Den Haag heeft Woensdag een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden geëist tegen de ex-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser. Te vens deed hy het verzoek tot onmiddellijke inhechtenisneming van verdach te, aangezien, zoals hy zeide, „de mogelijkheid van ontvluchting niet uitge sloten moet worden geacht". Dr. H. M. Hirschfcld) die zich bereid verklaard heeft het ambt van Hoge Commissaris in Indonesië te aanvaar de Onverkwikkelijke zaak werd uitgeplozen. In deze zitting stond eerst terecht I drs. W. Bos. eertijds secretaris van j Den Haag's burgemeester, wegens i drie overtredingen van de deviezen- voorschriften. 1 Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, verdediger van B... voerde aan, dat j zijn cliënt nimmer heeft geprofiteerd I van de deviezenacties, die hij ten be hoeve van de Ex-N.S.B,-er heeft ge- I voerd. Bedragen, die op naam van drs. B. in Zwitserland werden gede- den met ingang van de dag van ae uia. u. m o-^-- overdracht van de souvereiniteit aan poneerd werden gebruikt voor het in- de Ver. Staten van Indonesië. winnen van inlichtingen van achter w Deze man is een massamoordenaar". De minister voelde voor steun aan Zeeuwsch-VIaanderen. Een redelijke maatsstaf zou hij vinden de ry-kosten van het afgelgde traject, als was er een brug of een tunnel. Hy kwam vervolgens met zijn reeds genoemde compromis-voorstel Mar vorenVe'roOTdëeiïïs' totTo De procureur-fiscaal van het Byz. Gerechtshof te Amsterdam heeft te gen Aus der Fünten, ontwerper in Nederland van de anti-Joodse maat regelen, de doodstraf geëist. Dit geschiedde Woensdag aan het eind van de tweede dag van het pro ces. de dag, waarop Aus der Fünten 40 jaar werd. De voormalige commandant van 't kamp Westerbork, de Duitser Gem- zeide aanneming van het amende-1 w d d yittiriP- van Woens- ment-Van dor Felz sterk te willen 21tVlng vSn w,oe?J- ontraden na zijn nadere bereidverkla ringen om een nieuw tarief te over wegen. De heer Van der Feltz trok daarop zijn amendement in. ,.Laat U niet meeslepen door ongecontroleerde geruchten". ..Wy hebben de Nederlanders nooit gehaat, wat wy haatten, was het Nederlandse kolonialisme, zoals wij eik kolonialisme haten", aldus presi dent Soekarno In een radioredevoe- Hng van anderhalf uur gericht tot de Nederlanders, de Indo-Europeanen en* het K.N.I.L. en uitgesproken voor ra- dio-Djocja, welke uitzending door de radio te Batavia werd gerelayecrd. i.Wat wij wilden is een vriendschap pelijke verhouding tussen de Neder landers en de Indonesiërs in een on afhankelijk Indonesië". President Soekarno begon zijn rede met te zeggen, dat hij had gehoord van ongerustheid onder de Nederland se groepen in Indonesië over de ko mende weken. Laat U zeide hij niet meeslepen door ongecontroleerde geruchten. Hij wees erop, dat de nieuwe con stitutie recht op bescherming aan al len waarborgt en onderscheid naar ras of gelaatskleur onmogelijk maakt. Met nadruk herhaalde de president de passage uit een rede, waarin hij zeide dat de Nederlanders, die werke lijk bereid zijn. hun krachten in te zetten voor de R I S. en die vrij van kolonialisme, eerlijk en bona fide zijn, seen vrees behoeven te koesteren, dat 2Ü hun brood niet zullen kunnen ver dienen. Zich in het bijzonder richtend tot ae Indo-Europeanen zeide de presi dent: Indonesië is Uw vaderland. Memorandum over gebeurtenissen in 1945. Üu voormalige Roemeense minister van buitenlandse zaken, Visoianu, heeft in een memorandum beschreven hoe in 1945 Wisjinsky koning Michael van Roemenë in een ultimatum beval de regering van generaal Radescu te ontbinden. De kwestie was ter sprake gekomen tijdens de jongste vergadering van de Ver. Naties, waarby Wisjinsky uitdaagde feiten te verstrekken over „het sprookje" van een ultimatum. Naar aanleiding daarvan heeft Visoianu een memorandum met feiten en bijzonderheden gezonden aan Austin, de leider van de Amerikaanse de legatie. Visoianu is naar hij verklaart aan wezig geweest bij een gesprek tussen Wisjinsky en koning Michaël en heeft daarvan stenografische aantekeningen gemaakt. Op 27 Februari zou Wysjinsky de konmg gezegd hebben, dat hij een andere regering moest vormen van „vertegenwoordigers van waarlijk de mocratische partijen en partijlozen". De koning antwoordde, dat de Roe meense regering was samengesteld uit vertegenwoordigers van alle democra tische partijen, geheel in overeen stemming was met de besluiten' van Jalta. De volgende dag eiste Wysjins ky het onmiddellijk aftreden van de regering. „Anders kunnen wij niet langer instaan voor het vrije bestaan van het Roemeense volk". Toen de koning tegenwierp, dat hij eerst de leiders der politieke partijen De doodstraf voor Kostof. Het Bulgaarse opperste Gerechtshof heeft Traicho Kostof, de vroegere vice- premier van Bulgarije, wegens verraad ter dood veroordeeld. Vijf andere beklaagden werden elk tot levenslang veroordeeld, drie tot 15 jaar gevangenisstraf, één beklaagde tot 12 jaar en één tot 8 jaar. Nazi-slachtoffers bestormden parlementsgebouw. Meer dan 1500 leden van de vere niging van Nazislachtoffers in Hes sen, velen in de kleding van concen tratiekampgevangenen, hebben Woensdag'het parlementsgebouw te Wiesbaden bestormd. Zij vormden arm in arm een cor don en verhinderden aldus de parle mentsleden het gebouw te verlaten. De actie was bedoeld als protest te gen het uitblyven van schadevergoe ding. De zitting van het parlement werd tijdens de actie verlengd met als re. sultaat. dat besloten werd de Nazi slachtoffers voorlopig ieder 500 mark uit te betalen in afwachting van een nadere regeling. moest raadplegen, zou Wysjinsky met de vuist op tafel geslagen en gezegd hebben: „Ik wil Uwe Majesteits ant woord nu direct". Hierop verliet hij de kamer en sloeg de deur zo hard dicht, dat de kalk van de muur viel. Nadat de koning noodgedwongen Ra descu had ontslagen, verscheen Wys jinsky opnieuw in het paleis en deel de mee, dat de Sowj et-regering wens te, dat Petru Groza de leiding van de nieuwe regering zou hebben „Daarna werd de regering samengesteld in de Sowj et-ambassade", zo besluit het memorandum. dag als eerste getuige gehoord. Hij verklaarde in Januari 1943 met 100 Joden uit Westerbork naar Apel doorn te zijn gegaan om 't gesticht te ontruimen. Gemmeken kwam ech ter terug op zijn eerder afgelegde verklaring, dat hij zijn orders van Aus- der Fünten heeft ontvangen. Thans verklaarde hij zich niet met zekerheid te kunnen herinneren wie De R.T.C.-overeenkomst is Woens dag met 226 tegen 62 stemmen by 31 onthoudingen door de voltallige zit ting van het K.N.I.P. geratificeerd. Vóór stemden de katholieken met 10 stemmen, de Parkindo met 3 stemmen, de P.N.I. met 42 stemmen, de Masjoemi met 49 stemmen, de P. P.I. (Partai Parmoeda Indonesia) met stemmen, de vertegenwoordigers van Borneo met 7 stemmen en de vertegenwoordigers der kleine Soen- da-eilanden met 5 stemmen. Tegen stemden de communisten met 6 stemmen, de Partai Moerba met 4 stemmen, de Partai Socialis met 5 stemmen. Verdeeld stemden de Partai Boeroeh (3 vóór en 11 tegen), de boeren (3 vóór en 12 tegen) en de partijlozen (10 vóór en 32 tegen). Ook verschil lende kleinere groepen stemden ver deeld. Woensdagmorgen passeerde op het vliegveld Schiphol de 900.000ste bezoeker van dit jaar de luchthavenpoort. Het re cord van 1948 met zijn 750.066 bezoekers is hiermede gebroken. hem die bevelen gaf. Aus der Fün ten zelf verklaarde: „Ik heb bij de ontruiming van het kamp geen ruw heid gezien, iedereen was behoorlijk gekleed, niemand was naakt, zoals hier is verteld. Dat alles had ik ook niet geduld." De voormalige chef van de Sicher- heitspolizei, dr. W. Harster, verklaar de, dat de taak van de Zentralstelle overwegend administratief was. „Ik heb U al meer gezegd, dat U louter „quatsch" verkoopt, wanneer U hier getuigt" zei de president. ,,We hebben nu al meer dan een dag lang gehoord, dat Aus der Fün ten meewerkte aan de uitvoering van de deportaties. Wie heeft opdracht gegeven voor de ontruiming van het Apeldoornse bos?" Get.:„Het Reichshauptsicherheits- amt in Berlijn". Pres.: „Wilt U ons dat werkelijk doen geloven? Dat is toch je reinste onzin". Getuige Willy Lages noemde Aus der Fünten „een man met middelma tige capaciteiten", eraan toevoegend „hij heeft evenals ik zijn plicht te genover Duitsland gedaan". In zijn requisitoir zeide mr. Besier in Aus der Fünten een van de voor naamste organisatoren en leiders van de razzia's te zien. Hij meende wel als bewezen te mogen veronderstellen dat Aus der Fünten de dood van tiendui zenden Joden op zijn geweten heelt. Hij kon in de man niets anders zien dan een massamoordenaar en een kwelgeest van groot formaat en eiste de doodstraf. De verdediger schilderde de ver dachte als een soort „vlees geworden potlood", een fantasieloos mens met een stel hersenenen als een kaartsy steem. ..is het 15 jaar geleden, dat met de Kerstvlucht van de Fok ker F 18 „Snip" naar Curagao de luchtverbinding tussen Ne derland en Wcst-Indië werd ge opend. Departement van Justitie overweegt de wenselijkheid. Aanzienlijke verbouwing zou nodig zijn. Naar wy vernemen wordt op het departement van Justitie de wense. lykheid overwogen om het Huis van Bewaring te Middelburg te maken tot een Strafgevangenis. Een voorlo pig plan in deze richting er is nog geen enkel besluit genomen wordt thans nader uitgewerkt. Mocht een dergelijke beslissing val. Ien dan zal het gebouw aan de Kou. steensche dijk aanzienlijk verbouwd en uitgebreid moeten worden. Dit laatste wordt mogelyk gemaakt door de aanwezigheid van een flinke tuin. Indien liet inderdaad Strafgevange nis wordt, zal liet toch tevens dienst moeten doen als Huis van Bewaring, waar hechtenisstraffen en preventief worden uitgezeten. De toestand van 's Jtyks financiën laat uiteraard in deze tijd niet toe, dat een geheel nieuw gebouw wordt opgetrokken. Enige tijd geleden hebben wij in 'n artikel een. opsomming gegeven van diverse geprojecteerde verbeteringen in het gebouw. Voorlopig zullen deze werkzaamheden nog even moeten wachten. Wel wordt het H. van B. thans geheel opnieuw ge. schilderd en is men inmiddels radio centrale rijk geworden, met twee sta tions en de mogelijkheid om de man nen en vrouwen van elkaar verschil lende programma's te laten beluiste ren. Deze aanwinst is vanzelfspre kend zeer populair. Gingen de gedeti neerden tot dusver om half negen naar bed, thans is dat tijdstip ver schoven naar kwart voor tien, zodat b.v. de Bonte Dinsdagavondtrein kan worden aangehoord. Opgewekte klanken tijdens de arbeid zijn ook zeer gewild. De directeur, de heer J. J. Klein, zeide ons veel te voelen voor het idee om van het Huis van Bewaring een Strafgevangenis te maken. Een van de voordelen zou zijn, dat de strafge- vangenen méér keren bezoek van fa milieleden zouden kunnen krijgen, hetgeen van grote betekenis is. Mo menteel moeten de verwanten veelal een lange dure reis maken, met het gevolg; dat vele gevangenen niet ge regeld worden opgezocht. Overigens „herbergt" het H. van B. te Middel burg th&ns reeds strafgevangenen, doch hun aantal is gering. De capaci teit van het gebouw is berekend op circa 60 gedetineerden. Zeeland is de enige provincie zon. der strafgevangenis. De Zeeuwen, die tot gevangenisstraf worden- veroor deeld, moeten deze in gevangenissen eders in ons land ondergaan. KERSTFEEST. Wij vernemen voorts, dat, evenals vorig jaar, het Kerstfeest weer in het Huis van Bewaring zal worden ge vierd. Zaterdagavond 24 December zal in een bijeenkomst van alle gede tineerden ondermeer het lekespel „Vredeboden" door de lekespelen- groep van „De jonge Kerk" te Mid delburg worden opgevoerd. Hierin wordt op eenvoudige wjjze de Kerst gedachte tot uitdrukking gebracht. De kerkdienst op Eerste Kerstdag zal een speciaal karakter dragen en in een kerstbijeenkomst op Tweede Kerstdag zal men samenkomen om de kerstboom en zal het oude ver haal, dat altyd nieuw blijft, gehoord worden. Hoewel tijdelijk onttrokken aan de familiekring, hebben de gedetineer den dezer dagen toch deel gehad aan dat familiefeest bij uitnemendheid, 't St. Nicolaasfeest. Een groepje ama- teur-artisten, die iedere Middelburger kent, voerde een uitstekend cabaret programma op, daarbij terzijde ge staan door de Babyton-band in volle bezetting. De climax van deze bijzon der geslaagde avond was het bezoek van St. Nicolaas en zyn knecht en de uitdeling van pakketten. het „ijzeren gordijn" en elders van daan. Bij de behandeling van de zaak te gen de oud-burgemeester werden de zelfde getuigen gehoord, die in de zaak tegen B., waren gehoord. Het. bleek, dat mr. V. in Aug. 1947, 2500 Zw. fr. door bemiddeling van drs. B. ontvangen heeft en daarvan een vacantie met vrouw en dochter in Zwitserland heeft betaald. Een res tant van dit geld is volgens verd. in dat land achtergebleven, doch hij weet niet waar. In Maait 1948 heeft mr. V. volgens eigen erkenning de 50.000 francs bij de S.K.A. opgeno men en hiervan 10.000 francs tegen Nederlandse tegenwaarde overgeno men. LIEFDADIG DOEL. Volgens zijn zeggen heeft hij slechts een klein gedeelte van dit geld ge bruikt en het restant voor een lief da. dig doel bestemd. Daarover kon hij echter geen mededeling doen. Dit doel is geen Nederlands belang ge weest, aldus verklaarde hij, maar zelf opgesoupeerd heeft hy het geld niet. Hij heeft het doel destijds wel aan minister Van Maarseveen ge noemd. Het gaat hier om 1000 dollar en 4000 Zw. francs. Uit het verhoor van de echtgenote van drs. B. bleek, dat mr. V. na de arrestatie van haar man haar ge tracht. heeft te bewegen om te zwe gen. Drs, B. heeft aanvankelijk de schuld op zich genomen voor het zetten van een valse handtekening die van mr. V voor de ontvangst van de 50.000 Zw. fr. in Zurich. De Rotterdammer K. en de advocaat mr. P. hebben, volgens mevr. Bos, ten slotte 20.000 geboden, indien drs. Bos bij zijn verlclaring zou blijven, dat hij de handtekening had gezet. Reeds eerder had mr. V. haar beloofd voor haar man te zullen zorgen, hi. dien hij zelf burgemeester zou kun nen blijven. „Ui vond dit een school- ersstreek", aldus getuige. Tenslotte kwam uit, dat mr. V. de hamUeke. ning op het re«u had gezet. MISDADIGE ONVERANTWOORDELIJKHEID De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het een be leidskwestie was om wèl drs. B. maar niet mr. V. te arresteren. De mi nister van Justitie zal daarover bin nenkort een verklaring afleggen. Het is nooit de bedoeling geweest mr. V. te vervolgen. Hij constateerde, dat verdachte het overbrengen tezamen met drs. B. van 5000 dollars en 9000 van Zürich naar Schiphol ontkent. Ook beweert hij niet vooruit geweten te hebben, dat dit transport zou geschieden. De Officier meende, dat mr. V. dit j ontkent, omdat hij anders ook zou moeten toegeven, dat hij van de re laties en manipulaties van drs. B. volledig op de hoogte moet zijn ge weest. Hij noemde het optreden van verd. in diens hoge functie verregaand lichtzinnig. Zonder liet woord chan. tage te willen gebruiken, is hij toch van mening dat mr. V. onder een ze kere druk vnn buitenaf heeft, ge staan. Hij heeft een misdadige on verantwoordelijkheid ten toon ge spreid en door zijn handelingen de Nederlandse magistratuur en zijn fa milie in een kwaad daglicht gesteld. Voorts heeft hy getracht de schuld geheel op drs B. af te schuiven. De verdediger betoogde, dat de functie van burgemeester buiten be schouwing had dienen te blijven. E^j achtte het reeds een straf, dat de carrière van mr. V. is gebroken en vroeg een geldboete. De schriftelijke uitspraak werd be paald op 21 December. V.A.R.A. en N.C.R.V. hebben 200.000 leden bereikt Zowel het ledental van de V.A.R.A. als dat van de N.C.R.V. heeft Woensdag de 200.000 overschreden. Voor beide omroepverenigingen was dat aanleiding voor een speciaal programma. Militair vliegtuig bij Bandoeng neergeston. Een vliegtuig van de militaire luchtvaart van het type P-51 is Dins dag door onbekende oorzaak 40 km. ten Zuidwesten van Bandoeng neer gestort. De enige inzittende werd hier bij gedood. In verband met het waar schuwen van de familie kon de naam nog niet bekend worden gemaakt. VEEL WIND. Geldig tot Donderdagavond. Matige tot krachtige en later langs de kust tot storm aanwakkerende wind tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met regen. Hier en daar moge. lijk voorafgegaan door enige sneeuw On geveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1