Den Haag is niet zo erg Haags JIMMY BROWN, Even peultjes Australië öm NEDERLAND WAS VOOR DE BELGEN EEN LUILEKKERLAND DINSDAG 13 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Geen echte Hagenaar in de regering en vele provincialenin de Kamer Bijna de helft van de inwoners werd elders geborea (Van onze Haagse redacteur) Wie Den Haag zegt, zegt regeren, zegt heersen, zegtoverheersen; althans dat is de gangbare opvatting in overig. Nederland, van Wester schelling tot Vaals en van Rodeschool tot Retranchement. Natuurlek is dat tot op zekere hoogte het geval, al wordt er in een ware democratische staat dan ook niet overheerst. Te dien aanzien bestaat er enig misverstand. Maar groter nog is de vergissing van zovelen, die menen, dat al die regerende Hagenaars inderdaad ook Hagenaars-van.geboorte zijn. Dat is wel aller minst het geval! Op het ogenblik bijvoorbeeld heeft'zijn echter niet alle buitenlanders i4ic vtI VQ„ in de Raad van Ministers geen enke- j Van de 8616 inwoners van Den Haag. i schaafd Nederlands afstaat. In deze le geboren Hagenaar zitting. De he-die in Duitsland zijn geboren, dragen ren Drees, Schokking en Götzen zijn j er slechts 1720 de Duitse nationali- Amsterdammers; mr. Stikker komt j teit. Van de 1838, die uit België ko- zelfs! maar slechts 1218 dragen er een andere dan tot dusver ge noemde nationaliteit; 1799 personen zijn statenloze burgers. Keren wij nu terug tot de Neder landers, dan blijkt, dat er 82.971 Ha genaars afkomstig zijn uit andere ge meenten in Zuid-Holland. Resteren 111.267 personen. Hiervan zijn er 31.076 Noord-Hol landers, waarvan een aanzienlijk deel Amsterdammers. Resteren er 80.191. Van deze zijn 10 676 Utrechtenaren. Resteren er 69.515. UIT DE BUITENGEWESTEN. Deze groep is een nadere beschou wing waard. Zij is het element van buiten de drie kernprovincies,' het element der „buitengewesten", dat van huis uit een streektaal spreekt, die vrij ver van het Algemeen Be- uit Winschoten en de heer Mansholt is ook al een Groninger; de heer Spitzen mag dan in Wageningen ge boren zijn .hij is de zoon van een Gro ningse schoolmeester; prof. van den Brink komt uit Laren (N.H.), waar hij nog steeds woont, en prof. Lief- tinck is in Muiden opgegroeid; mr. In 't Veld is geboortig uit Dubbel dam: mr. Joekes' wieg stond ergens op Sumatra; mr. van Maarseveen is sedert zijn geboortedag een Utrechte naar; mr. Van Schaik komt uit Breda en de heer Teulings uit 's-Hertogen- bosch; en tenslotte zijn er nog twee Limburgers: mr. Wijers uit Roer mond en prof. Rutten uit Schinnen. Daar komt dan nog bij, dat twee-der de van al de ministers nooit in Den Haag heeft gewoond en dat nog niet doet. Zij verrichten hier slechts hun werk. Voor zover dat werk bestaat uit het verdedigen van wetsontwerpen en begrotingen in de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal betekent dit. dat zij van gedachten wisselen met een ander college .dat ook voor verreweg het merendeel uit „provincialen" bestaat.'al hebben die zich dan ten dele gemakshalve in Den Haag gevestigd Die staatsstukken zijn dan voorbereid op do onderscheide ne Ministeries, waar het ondpr de imbtenaren ook al wemelt van liede- met een ander dan een Haags accent. En als men dan nog in aanmerking neemt, dat de slotbehandeling van elke staatkundige maatregel van betekenis bestaat uit een koninklijke handteke ning. die sedert September 1943 menstal te Soestdijk en in geen geval ooit in Den Haag wordt geplaatst, dan is daarmee de invloed van de re- geringsstad in ons staatkundig bestel wel tot een minimum teruggebracht NTET HAAGS....? Is er dan niets Haags aan Den Haag? O. zeker: van de 532.098 in woners volgens de jongste volkstelling (het aantal is nu al weer gestegen) zijn er 300126 in de st«d zelf gebo ren. Ruim de helft derhalve Maar die echte Hagenaars moet men »n de eer ste nlaats zoeken in de volksbuurten rondom de fabd^n cn te Scheve- ningen rondom de haven. Den Haag is immers ook een grote industriestad en heeft een aanzienlij ke vis?erchaven: daar wordt ook het authentieke Haagse dialect gesproken, dat allesbehalve het aanstellerige „Hapgs" is, vaarmee zo va«k de snot wordt gedrpven. Het regerende, het parlementaire, het ambtelijke Den Haag is een verzamelplaats van Ne derlanders uit alle delen van het Ko- nikrijk. die nooit een pigen echt Haags karakter heeft gekregen en het ook wel nooit kriigen zal. Vandaar misschien, dat deze stad op niot-Ha genders zu]k een karakterloze indruk Van' de 231 972 niot-Haagse Hage naars zijn er 21 017 geboren in de overzeese gebi«dsdP)en Dat ziin voor het merendpel Tndo-Euroneanen en verd»r wat Indonesiërs. Curaeaoprs en Surinamer*. Tezamen een groep waarmee men een stad als Middelburg of As'en of Alnben aan de Rijn zou kunnen hevolkou Dan ziin er Mor 16.517 nprsonen woonachtig, die in bot bui*«nland zijn geboron. onecht nog do niet in bet bevoikinrrsrpgMor ingeschreven i-d^n van het corns diM0m«tia„0 Bit elk aar ook een aardig stadie vol. Dit deppen F1ETSFESTIVAI.. Fietsers. die in 1951 naar Engeland gaan om het Festival bij te wonen, zullen waarschijnlijk een uitnodiging krijgen om het land te bekijken, ge zeten achterop een tandem of op een geleend rijwiel. De Nationale Fiet sersunie heeft de 1250 aangesloten clubs (65.000 leden) gevraagd de be zoekers uit te nodigen om tochtjes te maken. BERG EN BAS Een berg in Siberië heeft een nieu we naam gekregen: Paul Robeson, naar de bekende negerbas. GEEN GEBUBBEL. De Ver. Staten hebben de Europese landen gewaarschuwd, dat zij met „Marshall-plan-dollars" geen „bubble gum" mogen kopen. Bubble gum is een soort kauwgom waarmede men belletjes kan blazen, die ..plup" zeg gen, wanneer zij uit elkaar spatten TSU f HU, KORTWEG Lang, héél lang geleden speelden de Chinezen al voetbal. Zij noemden 't „Tsu Chu" dat betekent: „Met de voet een bal schoppen, die ge maakt is van leder en gevuld met iets. dat het de bal mogelijk maakt voort- geschopt te worden voor ontspan ningsdoeleinden als U daar de tijd voor heeft". De winnaars werden be loond, maar de aanvoerder van de verliezende partij werd gehoond en afgeranseld. men, zijn er slechts 809 echte Belgen. Van de 1047 personen uit Groot-Brit- tannië zijn er 512 Britten Van de 508 uit Frankrijk zijn er 184 Fran sen. Bij de Italianen ligt de zaak an dersom: 362 in Den Haag wonende personen zijn op Italiaans grondgebied geboren, maar er ziin er 498. die de Italiaanse nationaliteit bezitten. Dit is een gevolg van het feit. dat de meeste Italianen hier als vrijgezel zijn gekomen, veplal een Nederlandse vrouw hebben getrouwd en nu vader zijn over een reeks van kleine Itali- aantjes, die zich geboren Hagenaar- tjes mogen noemen. In geringere ma te geldt dat ook voor andere vreemde bevolkingsgroepen, maar in de cij fers komt d-t r'et tot uitdrukking Van de 457 uit Polen hebben er 321 de Poolse nationaliteit. Van de 1036 uit Oostenrijk zijn er 355 nog steeds Oostenrijker; het grote verschil tussen deze getallen is om. te verklaren door het feit. dat vóór 1917 allen, af komstig uit de dubbelmonarchie zon der onderscheid els afkomstig uit Oostenrijk werden ingeschreven. Dan zijn er nog 2513 die uit andere lan den komen vele andere landen groep gaan de Geldersen aan de kop met 17.133 dan volgen de Noord-Bra banders met 13.948, de Friezen met 8434. de Zeeuwen met 8372, de Over ijsselaren met 7680, de Groningers met 6706, de Limburgers met 4104 en de Drenten met 3338. Al de randpro- vincies zijn, derhalve vertegenwoor digd met een bevolkingsgroep, even groot als die van een flinke platte landsgemeente. Deze acht groepen te zamen maken 13 pet. uit van de Haag se bevolking, maar hun invloed is heel wat groter, gezien het feit, dat deze „provincialen" voor een groot deel leidende plaatsen bekleden in re gering. parlement, ambtenarij, handel en industrie. Men vindt hen ternau wernood ondpr de industrie-arbeiders en de haringvissers. Wie dat zou willen betwijfelen vrage inzage van de ledenlijsten der verenigingen van Geldersen, Braban ders. Friezen. Zeeuwen. Twentenaren. Groningers. Limburgers en Drenten. Want alle acht groepen hebben hun eigen bloeiende verenigingen, met maandelijkse bijeenkomsten, eigen to- npel- en zangclubjes, die hoe be scheiden soms de gewestelijke cul tuur trachten te beschermen tegen de vervlakkende invloeden van het ka rakterloze grotestadsleven. (Nadruk verboden) 50. Zij zouden nu eens laten zien wat zij konden. De voorhoede combineerde prachtig en was gewoon niet weg te slaan van het doel van de Albion, welks keeper handen en voeten te kort kwam bij het wegwerken van de bal. Viermaal gelukte hem dat, maar toen was het ook gebeurd- John Williams, de linksbinnen van de Rovers had met een juweel van een kopbal zijn club de lei ding gegeven. Iedereen juichte, behalve Jimmy. Die hing met een verveeld gezicht tegen een der staanders van zijn doel en gaapte Stalins verjaardag. Een millioen portretten van maar schalk Stalin en 500.000 exemplaren van zijn biografie zullen worden uit gegeven in de volgende tien dagen in verband met zijn a.s. 70-ste verjaar dag. Er zullen ook twee millioen affi ches worden gedistribueerd. Een week geleden is er een comité van 75 vooraanstaande burgers ge vormd om de viering van Stalins ver jaardag te organiseren. Muziek-uitgevers geven 45. liederen over Stalin uit, in millioenen exempla ren, voor gemeenschaps-, koor- en solozang. Alle theaters in de Sowjet-hoofd- stad en elders in de Sowjet-Unie geven speciale opvoeringen van de beste toneelstukken. Besprekingen over eventuele „Fibenel" geëindigd. De conferentie tussen Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden te Parijs is Zaterdag geëindigd, nadat een ge meenschappelijk rapport was opge steld. waarin de vorming van een economische en monetaire unie tus sen de vijf landen wordt aanbevolen. Het rapport zal aan de vijf regerin gen ter goedkeuring worden voorge- Het Wereldgebeuren Niet lang hebben de Britse Labour- leiders zich kunnen verheugen over de gunstige uitslag van de tussentijd se verkiezing te Bradford. De omme zwaai in Australië stelt deze plaat selijke overwinning geheel in de scha- legd. De "naam Fritalu werd af ge- duw en geeft hen gegronde redenen keurd. Er zal naar een betere naam tot bezorgdheid. Binnen twee weken gezocht worden. Op 1 Januari 1950 zal het 30 jaar ge leden zijn. dat de Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond uit een fusie tussen de A!g Ned. Timmerliedenbond en de Centrale Bond van Bouwvakarbeiders is ontstaan Thans een einde gemaeErt aan de voordelige Inkopen. Nederland was de laatste maanden voor vele Belgen en vooral voor diegenen onder hen, die bij de grens woonden, een waar land van melk en honing. Voor de boter, die in België fr. 88 per kg. kost, betaalden zij over de grens niet meer dan fr. 60, en ham kostte in Nederland fr. 40, terwyi zy in België fr. 80 noteert, zodat iedere Belgische grensbewo ner zich by de Nederlandse slagers van „hesp." voorzag. Andere koopjes waren voor de Bel gen: olie fr. 22 in Nederland en fr. 33 in België, zeep (fr. 3.90 tegen fr 4.50), macaroni (fr. 2.80 tegen fr. 5.50). Spek <29 tegen fr 42». varkenscarbo- nade (fr. 45 tegen fr. 72). Vooral de Belgische wimceliers langs de grens hadden van het grote ver schil in prijzen zeer te lijden daar vrij wel al hun klanten zich bevoorraad den in Nederland. Een kruidenier, die in gewone tijden een omzet van fr 25.000 per maand heeft, verkocht naar zijn zeggen de laatste maanden voor niet meer dan fr. 2500. De Belgische winkeliers hadden reeds een klacht ingediend over deze concurrentie door het goedkopere Nederland en de Bel- j gische douane-diensten hadden ge- i tracht de aankopen in Nederland te- gen te gaan door het instellen van de invoervergunning model C. Hierdoor werden degenen, die levensmiddelen in Nederland wilden aankopen, ver plicht invoerrecht te betalen. Dit in voerrecht was evenwel zo laag, dat 't voor de Belgen toch nog altijd aan merkelijk voordeliger was de boter, enz., bij hun Noorderburen aan te schaffen. Spitsvondige autobusonder nemingen organiseerden ongeveer iedére dag van de week „excursies". Men behoefde zelfs niet voor een pas te zorgen, daar de autobusonderne mingen een gezamenlijke reispas op maakten. Zo trokken dan iedere dag duizenden Belgen in hoofdzaak huisvrouwen naar Nederland. Een kilo vlees vergoedde hun reiskosten. Het regende intussen bij de Belgi sche regering protesten van de Bel gische winkeliers langs de grenzen. Volksvertegenwoordigers en senatoren stelden zich persoonlijk op de hoogte van de gang van zaken. Men kwam intussen lot de merk waardige vaststelling, dat een groot aantal Belgische winkeliers zich in Nederland ging bevoorraden om de klanten in België de waren goedko per ter beschikking te kunnen stellen. De Belgische regering heeft thans besloten aan deze aankopen in Neder land een einde te maken. Sedert en kele dagen heeft zij bepaald, dat, om voortaan levensmiddelen uit Neder land in België in te voeren, men in 't bezit moet zijn van een importvergun ning, model F. Deze vergunning moet worden afgegeven door een Belgische Bank. Betaling van de koopwaar moet dan geschieden langs de officiële weg, namelijk via de clearing. Bo vendien kunnen slechts diegenen, die in het handelsregister staan inge schreven, van het formulier F ge bruik maken. Ueike vrouw houdt niet van oen paar charmante schoentjes Al heeft ze misschien een groot aantal in do kast sta-", een paar ais deze zal ze allicht graag willen hebben. Van Vrouw fof Vrouw Dader van moordaanslag gearresteerd. Betreffende de poging tot moord die in het begin van deze maand in een per ceel aan de Weimarstraat te Den Haag op de 34-jarige handelaar in zuivelproduc ten T. van R„ stelde de recherche voor al in de kringen waarin van R. cn zijn echtgenote verkeerden, een onderzoek in Zaterdag werd te Arnhem gearresteerd de 27-jarige monteur P. C. H. W„ die zonder werk is. Hij had in een dancing kennis gemaakt met de echtgenote van Van R. waaruit een verhouding ontstond. Na rijp beraad besloten deze twee een aanslag op de man te plegen. W. kocht een hamer waarmede in de bewuste nacht de slager op het hoofd van Van R. werden toege bracht. Van R. heeft het aan zijn sterl gestel te danken, dat hij in leven blee Hij is intussen als genezen uit het zieken huis onts'agen. De echtgenote van Van F werd als verdacht van medeplich'lgh" gearresteerd Hij had veertig uren aan een stuk op de natte grond gelegen. Een slip van ziin trui zat vastge klemd tussen de platen van het verwrongen staartstuk der neerge storte vliegmachine. Drie verbogen en ineenge- drukte cabinestoelen hielden hem onbeweeg lijk waar hij was. Het re gende, de grond toas doorweekt. De plek was aardedonker, gruwelijk eenzaam tegen de zwak- glimmende helling van 'n rots Het verpletterde en uiteengerukte restant van het vliegtuig; stangen, verkoold leerwerk, ver brijzeld glas, tot as ver pulverde bagage lagen om hem heen. De regen ruiste in een volslagen stilte. Hij lag. vastge- kneld en als met een reu zenvuist in de rug ge grepen, op zijn arm die dover en dover werd tot volstrekte gevoelloosheid. Veertig uren lang. Zon der eten. zonder drinken, half beschut door het wrak, met als enige troost de warme adem van de hete as die de wind naar hem. toestreek. Hij kreun de, zachtjes, als een ver laten dier. Dan is'er plotseling er gens achter hem een stem, een wezenlijke mensenstem, die iets roept in een vreemde taal. Krakende stukken metaal, zwoegende voet stappen, een gezicht dat zich over hem heen buigt. „Je vais bien: ik maak het best". Een man die begint te wrikken en te scheuren aan de als in doodsstuip verwrongen staven en stangen. Die. haastig maar voorzichtig. 'e vastgenepen slip van le trui probeert los te 1rekkenMaar het ding zit te steuip vast, er zit nets anders op dan hel t te trekken. Dan heft 'e jonnen de vrije arm >n kalm, vanzelfsprekend ris werd hij wakker na een verkwikkend dutje. stroopt hij de natte kle vende trui over zijn hoofd, dat met roet en olie dik bedekt is. Ik heb de krant er bij neergelegd en staar naar dat visioen. Zo zijn ze dus. Dat is het ras, dat Israël zal gaan bevolken. ..Ik maak het best" na veertig uur regen, koude, eenzaamheid, duisternis, honger en dorst. Hij trekt zelf de trui over het hoofd en wil met alle ge weld lopen nog altijd in een stromende regen twee uur lopen naar 't dichtstbijzijnde zieken huis. Isaac, jongen: toen ik dat allemaal gelezen had. heb ik mijn hart vast ge houden. Je hebt je kra nig gehouden, menige grote harde kerel zou het gezet, er steekt méér in jou, dan rechtuit, dat examen van veertig uur heb je schitterend door staan. Als ze jou nu alsje blieft maar met rust la ten, Isadc. Als ze je straks maar als een ge wone jongen, zuidelijk zwart tussen blonde noorderlingen, laten op groeien en leren en spe len en vechten als het moet Als ze je maar de kerel laten die je bent, de taaie rakker, die het hoofd helder hield en glimlachte tfJe vais bien" en die zelf wel even zijn trui zou uittrekken. Als ze. alsjeblieft, je maar niet in de watten' gaan pakken en vertroe telen en volkomen over bodig en vermoeiend op Laai Isaac mei rust je nief nadoen. Je zult wel niet zo'n lieve jon gen geweest zijn onder weg, maar met lieve jon gens ontgin je geen land van zand en stenen tot 'n bloeiend paradijs, over vloeiende van melk en honing. Als je nu maar niet be roemd wordt, Isaac. Be- je gaan passen. Ik herinner me van ja ren geleden, een historie van een jongen als jij. Hij was nog jonger, een tenger Engels kereltje, blond en ernstig, dat aan boord van een emigran tenschip werd gezet om heel alleen zijn verwan ten in Amerika te gaan roemd, omdat" je, buiten zoeken. Op zijn trui ge- je toedoen, door wat wij speld droeg hij een kaart: gedachtenloos een stom Dit is John D., op weg toevallige omstandigheid naar Zus en Zo daar en zouden noemen, ontsnapt daar in de States. Help bent aan een afschuwelij- hem op weg alstublieft, ke dood. Je hebt al in Wel, de mensen zijn niet alle kranten gestaan, met je stugge, zwarte krulle- kop boven de lakens, en er zijn al comité's ge vormd tot helemaal in Amerika toe Niet, dat ik je die zorg voor je toekomst en op voeding niet gun. Dat kun je denken: laat er maar een ronde som voor je op een bank worden zo kwaad als zij er uit zien. De kleine jongen vond altijd wel iemand die hem op weg wilde helpen na het lezen van die kaart. Zo was hij ten minste al op dat prop volle schip beland en voorlopig een paar we ken buiten aevaar van verdwalen. Hij was rus tig en zeker van zichzelf, en als er alleen mannen op dat schip geweest wa ren zou alles best zijn af gelopen. Zij sloegen hem eens op de schouder, noemden hem 'n kerel en een good sport en gaven hem hoogstens een ap pel maar lieten hem verder met rust. Maar de vrouwen o de vrouwen waren rond uit verschrikkelijk. Zo dra zij hem en de kaart op zijn trui in de gaten hadden gekregen, lieten zij hem geen rustig ogen blik meer. Zij zwermden de hele dag bedrijvig om hem heen, zij wilden hem dassen omdoen en peper muntjes voeren en zijn levensgeschiedenis horen, zij achtervolgden hem met goede raad en de kens en warme borstrok ken, zij streken hem over het haar en beklaagden hem en drukten hem dood van louter bezorgd heid. John D. kwam ziek in de States aan: hij heeft zijn verwanten nooit ont moet. Ik wens je een ruige en stevige opvoeding toe, Isadc, met alleen een beetje moederlijke warm te voor de juiste ogen blikken, zoals in het zie kenhuis toen je je ogen opsloeg naar een zuster, die Frans met je sprak. Dan ben je eigenlijk te benijdeji, Isadc. Want dag aan dag worden er dui zenden jongens zoals jij door pure moederlijke be zorgdheid doodgedrukt. Met bedkruiken en wol len dassen, met middel bare scholen en her examens en paedago- gische adviesbureaux en kamertjes met een radia tor en voorzichtige han den die de trui wel even over hun hoofd zullen trekken, lieverd. Ach moeders, welmenen de moeders: laat Isadc met rust, als hij een man teil worden. SASKIA. tijds is Australië immers het tweede Britse Dominion, waar een reeds lang aan het bewind zijnde arbeidersrege- ring per stembus ten val werd ge bracht. In Nieuw-Zeeland spraken de cijfers duidelijke taal, zodat de socia listische premier niet anders overbleef dan het sportieve commentaar: Het volk heeft gesproken, wij moeten er ons bij neerleggen. In Australië ble ken de Zondag binnendruppelende cij fers niet minder duidelijk. De con servatieve oppositie, daar bestaande uit liberalen en agrariërs, behaalde in het Huis van Afgevaardigden een behoorlijke meerderheid, waarmee het Labour-bewind meteen zijn congé kreeg. Vanzelfsprekend is de gevolgtrek king. dat het straks in het moeder land op dezelfde wijze zal gaan, even onjuist als voorbarig. Elke voorspel ling op dit moment is niet meer dan een gokje. Maar de nederlagen van Labour in Nieuw-Zeeland en Austra lië zullen zeker hun weerslag vinden in Engeland, al was het alleen maar omdat de Tory-pers niets zal nalaten om er zoveel mogelijk munt uit te slaan. En inderdaad is de algemene verschuiving naar rechts een ver schijnsel. dat niet aan nationale grenzen gebonden blijft, doch zich over uitgestrekte gebieden geldend maakt. Een verklaring voor de politieke ommekeer in Australië is moeilijk te vinden. Het bewind van minister president Chifley kenmerkte zich door straffe leiding van het economi sche leven door de overheid en uit breiding van de sociale wetgeving. Hoewel ook zijn regering met dollar moeilijkheden te kampen had. was van een ernstige crisis, die noopte tot steeds verder gaande versoberingen geen sprake. Het enige wat de oppo sitie de Labour-regering in ernst ten laste legde was. dat de communisten de afgelopen maanden gestadig aan invloed zouden hebben gewonnen. Natuurlijk bevatte de verkiezingspro paganda heel wat meer grieven. In Australië is 't een ongeschreven wet dat 'n verkiezingscampagne is als een soort worstelwedstrijd, waarbij alles is toegestaan. Er is geen onder of boven de riem meer en de politicus, die een proces wegens belediging zou beginnen, zou zich belachelijk maken. De leider van de plattelandspartij aarzelde niet om zonder enig cijfer materiaal te beweren, dat de Chifley- regering de boeren op onbarmhartige wijze van millioenen beroofd heeft. Omgekeerd waren van de andere zijde geen woorden lelijk genoeg om aan het adres van deze leider te richten. De arbeiderspartij verspreidde beeldromans in kleuren, waarin te zien en te lezen was wat de regering zoal tot stand heeft gebracht sedert 1942. De oppositie liet zich op het ge bied van tekeningen en pamfletten al evenmin onbetuigd en deed alle moeite het socialisme als een zwart gevaar voor de natie af te schilderen. Dat alles dient met een korreltje zout genomen te worden. Vandaag zijn de elkaar bekladderen- de politici weer heel gewone nette heren, die elkaar in trein of gang van het parlement vriendelijk glim lachend een hand geven. Zoals bok sers, die elkaar eerst ten gerieve van het publiek een uur hebben staan af tuigen. Het is nu eenmaal 's lands wijs' 's lands eer. Niet in de beweerde valse propa ganda van een d^r partijen ligt waar schijnlijk de oorzaak van de omme keer, maar in de menselijke zucht naar verandering. De Labour-rege ring had haar program voor hot grootste deel afgewerkt en eigenlijk niet zoveel méér te bieden dan con solidering van het reeds bereikte. Dc liberalen daarentegen konden guller zijn met aantrekkelijke beloften, zo als het verminderen van de belasting, het besnoeien van de overheidsin vloed en het steunen van particuliere ondernemingen. Zij bleken de stem ming onder de bevolking juist ge peild te hebben. Chifley wordt opgevolgd door Men- zies Tot 1952 krijgt Labour gelegen heid een oppositie-kuur te ondergaan om dan verfrist een poging te doen het verloren terrein te herwinnen. Bij Lipnik in Moravië. is een snel trein op een goederentrein gereden. Ze ven passagiers zijn om het leven geko men. De Franse regering heeft Zaterdag weer een aantal Polen verder verblijf ln Frankrijk ontzegd op beschuldiging van ontoelaatbare politieke activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3