N NIEUWS UIT ZEELAND MEUWE LOODSENWACHT IN VLISSINGEN DE VEILIGHEIDSRAAD OVER DF, INDONESISCHE KWESTIE 8e Belgisch-Nederlandse waterwegen. Hatta sprak in hetK.N.I.P. TELEURSTELLENDE AFZET ZEEUWSE ZAAIGRANEN IEUWS O T E D O P Middelburg krijgt R.K. Tehuis voor Bejaarden. Zeeuwse Bond van Harmonie gezelschappen blijft bestaan WALCUSEEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 DECEMBER 1949 Dr. van Royen„Optreden van de Raad en de U.N.C.l. was niet nodig". De Veiligheidsraad te Lake Success heeft' zich wederom bezig gehouden met de verhouding tussen Nederland en Indonesië. De Canadese afgevaardigde MacXaughton diende een ontwerp-besluit in, waarbü Nederland en Indonesië werden gefeliciteerd, de Unei werd ge prezen en zy werd aangewezen om toe te zien op de naleving van do ït.T. C.-overeenkomst. Dr. J. C. van Royen wees er op, dat Nederland zich opofferingen had ge troost ont de huidige overeenkomst te bereiken. Spreker's regering was er diep van overtuigd, dat ook zonder de hulp van de Veiligheidsraad en de Unci een rechtvaardige en bevredi gende overeenkomst bereikt zou 'zijn, hoewel vermoedelijk enigszins afwij kend van de huidige. Een speciaal woord van dank richt te de heer van Royen tot de verte genwoordiger van België. De Indonesische vertegenwoordi ger L. N. Palar betoogde, dat de concessies van de Indonesiërs geen beperking betekenen van de souverei- niteit. Do Oekraïense afgevaardigde A. I. Galagan diende een voorstel in om een nieuwe commissie van de Veilig heidsraad te benoemen, die zou moe ten toezien op het onmiddellijk terug trekken van de Nederlandse troepen tot de posities van Dec. 1948. De nieu we commissie zou binnen drie maan- Ingezonden mededeling). HOOFDPIJN?**m Mijnharde Hoofdpijnpoeders. -15 ct. Mijnharde Hoofdpijmabletten, 75 cc. Commissie thans geïnstalleerd. Reeds geruime tijd geleden namen de Belgische en Nederlandse regerin gen hot besluit, een gemengde com missie in te Stellen, die het gehele probleem van de Belgische en Neder landse waterwegen en havens uit een oogpunt van BelgischNederlandse samenwerking' zou bestuderen en daarover advies zou uitbrengen. De voornaamste punten, welke in deze commissie aan de orde zouden komen, zijn de verbinding Antwer penRijn, de opheffing van de zoge naamde „stop van Ternayen" (die hot Nederlandse kanalenstelsel tendelo isoleert van het Luikse kanalenstel sel). de verbetering van de sluis te Terneuzen en van het kanaal Gent— Terneuzen, enz. enz. De Nederlandse commissieleden waren reeds lang aangewezen, maar te Brussel aarzelde men met de aan wijzing vari de Belgen. Thans is de commissie te Brussel geïnstalleerd. Zij bestaat voor Nederland uit de he ren van Steenberghe, Brautigam en Crone voor België uit de heren van Cauwelaert, Delmer en Fi-edericq. Mi- den voorstellen moeten doen voor de souveïeiniteit van Indonesië. De huidige commissie zou zich namelijk gecompromiteerd hebben, en de R.T.C.-overeenkomst zou niet anders z\jn dan een nieuwe vorm van slavernij. Dr. van Royen verklaarde het Ca nadese voorstel aanvaardbaar. Moh. Hatta heeft de R.T.C-over- eenkomst uitvoerig verdedigd in het Knip (voorlopig parlement). Hij zet te uiteen, dat hot hoofd van de .Ne derlands Indonesische Unie geen en kel recht heeft. Ook is het Uniehoofd geen hoofcl van de Republiek Indone sië. Hatta zei. dat van de Westerse cul tuur do Nederlandse de grootste in vloed in Indonesië had. De ter R.T.C. bereikte overeenkomst op cultureel gebied was gebaseerd op vrijwillig heid. Bij de beschouwing van het £i- nancieel-economisch vraagstuk zeide Hatta, dat men niet moe'st vergeten,' dat de aanwezigheid van vreemd ka pitaal en vreemde arbeidskrachten in Indonesië een realiteit is. welke men niet zo maar kon liquideren. De aan vaarding van de financieel-economi- sche overeenkomst moest niet gezien worden als handhaving van de eco nomie in Indonesië op liberaal-kolo niale grondslag, zoals in het verleden het geval was, maar als een bewijs ..dat wij in staat zijn om het econo misch program uit te voeren op. basis van de artikelen 27 en 33 van de republikeinse constitutie", De schul denlast van de R.I.S, van 4.3 milliard was „hoewel zwaar, toch wel te dra- 'gen".' (Hilariteit). Strijd tegen Japan herdacht. Geschaard rondom de Koningin hebben de leden van de Ned.-Indi sche Bond van ex-krijgsgevangenen -geïnterneerden Zaterdag in de St. Jacobskerk te Den Haag plechtig strijd om de vrijheid tegen Japan herdacht. De minister-president., tal van andere ministers, hoge burger lijke en militaire autoriteiten en am bassadeurs van onze bondgenoten woonden de indrukwekkende plech tigheid, die werd geleid door dc hoofdlegor-predikant ds. T. H, W. de Kluis, bij. Wegens ongesteldheid kon Prins Bemhard aan zijn voornemen om eveneens aanwezig te zijn geen gevolg geven. Het Nederlanderschap. Blijkens de memorie van antwoord op de begroting van Justitie is een wetsontwerp in voorbereiding betref fende het Nederlanderschap van be paalde groepen in Indonesië en be treffende toekenning van het Neder landerschap aan alle ingezetenen var Suriname en do Antillen. Een tweede ohtworp heelt betrek king op de staatloosheid. Een verrui ming van do mogelijkheid tot herstel in rechten van bepaalde politieke d<> linquenten wordt overwogen. Emigratie naar Australië. De minister van sociale zaken wil oen milliöen gulden uittrekken voor emigratie van ongeschoolde arbeids krachten naar Australië en Nieuw Zeeland. Het bedrag zal voornamelijk worden besteed voor toeslag op dc reiskosten. Per emigrant is een be drag van 1350.nodi?. Tot een maximum van 1250.-— wil de rege ring voor haar rekening nomen. Schepen met propellers. Volgens de New Yoï-k Times neemt het Amerikaanse leger prooven met een schip zonder roer, dat door twee zesbladige 'propellers wordt voortbe wogen. Een dergelijk schip zou. vele uitzonderlijke manoeuvres kunnen uit voeren zoals keren binnen zijn lengte, zijwaartse bewogingen 'en onmiddel lijke omkering van richting. Het zou ook wat betreft de snelheid vele mo gelijkheden bezitten. NED. HERV, GEMEENTE. Joh- W. Slnrreoburg. predikant bij de Pvot; kerk in Indonesië, heeft 't beroep naar de Ncd Hei v. gem. te Sluiskil aan genomen. JAARVERSLAG VAN DE KEURINGSDIENST. Het jaarverslag van dc keuringsdienst Zeeland over het jaar 1948— 1949 w\jst op -een daling van het aantal keuringen. De directeur, ir. j, D. Dorst, deelt méde, «lat zowel wat hel: aantal aangevraagde plombe- ringen als de goedgekeurde oppervlakte betreft, een vermindering viel te constateren. fl Het nieuwe laboratorium werd tij dens het verslagjaar in gebruik ge nomen. Door vermindering van keu- to" Pail-van 'Sanvlng.narbeW kon hot P««RMl to installatie, waarbij de Nederlandse ruggeoiacht woidcn installatie, waarbij ambassadeur tegenwoordig was. Het zinken van de „Tooren vliedt". BELAAS VAX DE KAMI'. De drie geredde opvarenden van het m.s. „Toornvliet" dat Zaterdag nacht op de Noordzee is vergaan, zijn aan boord van de „Cimbria" in Calais aangekomen, Zij konden hun redding niet be schrijven, daar zij alle drie bewuste loos waren toen zij door de ..Cimbria" werden opgepikt. De 168 ton metende „Toornyliet", dio dit jaar gebouwd werd; -verliet Zaterdag Rotterdam met een lading vlaszaad voor Dublin. „Om ongeveer half twee Zondag ochtend". zo vertelde dc jongste van de drie, ..toen wij op dc Noordzee- waren, woei er een harde wind uit het Noorden en de zee werd zeer on- stuimig. De lading ging schuiven. Het schip maakte zware slagzij en het water begon in het ruim t<> lopen. Schipper Thomassen gaf bevel de red dinggordels om te doen. Wij konden de reddingboten niet strijken van wege de slagzij en moesten met de reddinggordels om in het water sprin gen". Toen zij het schip verlieten zagen zij elkander, noch d« rest van de be manning en verloren allengs door het koude water hun bewustzijn. Het staat nu'wel vast, dat de an dere "zes opvarenden verdronken zijn.' Scheermesmaniak benadeelde kapelaan. De ..scheormesmaniak", die -de laat ste weken al tientallen dames in Zuid- - Limburg ernstig dupeerde door op drukke plaatsen met een scheermesje mantels kapot te snijden, vergreep zich Zondag aan de overjas van ka pelaan W. uit Heerlen. tn een Een vliegtuig met ivcertig évacués uit Tsjengtoe. de laatste nationalistische hoofdstad op het Chinese vasteland,, zou Zaterdagnacht op Hainan verongelukt zijn. Onder de passagiers waren func- tionnarissen van het ministerie van de fensie Blijkens een mededeling van de rijks luchtvaartdienst is het vliegveld Eelde tot nader order voor het luchtvaartverkeer gesloten. Duizenden Groningers hebben Maan dag de tram op haar laatste rit verge zeld. Twaalf groene tramwagons reden, voorafgegaan door bet Groninger tram- muziekkorps, met het college van B. en W, door halfstok vlaggende straten. Bijna veertig jaar heeft de tram gereden. mail, maar de administratieve ar beid nam toe in verband met de be kende potertoeslag en het werk voor de stamselectie bedrijven. Met de Belgische keuringsdienst werd een regeling getroffen om eventuele fraude met Nederlands zaaizaad en pootgoed zoveel moge lijk tegen te gaan. In Zeeland werd een geval van knoeierij bij zaaizaadkeuring opge spoord en vervolgd. Het onderzoek op X-virus word ook dit jaar voortgezet. Door het regenachtige weer was de beoorde ling van de aardappel-percelen goed mogelijk. Hier en daar word X-vi- rus aangetroffen doch niet in ern stige mate. De gezondheidstoestand van het gewas was wat betreft de blaclrolziekte niet gunstig. Ruim 40 van de aangegeven aardappelop pervlakte moest worden afgekeurd. Een bezwaar in Zeeland is dat het ras Bintje te sterk op de. voorgrond treedt. DE GRAANKEURING. Wat de graankeurlng betroft, kwam in gerst en tarwe enige stuif- brand voor, terwijl de laatste ook meer dan sporadisch steenbrand be vatte. In totaal moest van de gerst ca. 10 c/c en van de tarwe ca. 20 worden afgekeurd. Van dc totaal aangegeven oppervlakte erwten moest 13 worden afgekeurd, gro tendeels door het voorkomen van voetziekten. Vele percelen waren zo slecht ontwikkeld door deze ziekte, dat z\j op grond van de stand moes ten worden afgekeurd. ZAAIZAAD EX POOT- AARDAPPELEN. De hoeveelheid zaaizaad en poot- aardappelen, welke werd geplom beerd. heeft ernstig teleurgesteld. Het slechte oogstjaar had tengevol ge, dat verschillende partijen zaai zaad niet konden worden geplom beerd, het zij doordat de kiemkracht te laag of 't vochtgehalte te hoog was, het zij dat de kwaliteit te wen sen overliet. Een groot percentage te kleine korrels moest worden ult- geschoond. Van sommige partijen gerst moest meer dan 40 worden uitgedraaid. Er bestond grote vraag naar ge keurde partijen lijnzaad, waarvan een groot aantal kon worden ge plombeerd. Niettemin is do plombering cn al» leefgelegenheid van goedgekeurde zaaigranen in I948-'49 zeer onbevre digend geweest. Het Is te voorzien, dat de moge lijkheden van export van goedge keurd pootgoed «uilen verminderen en daarmede kan de verwachting worden uitgesproken, dat ook de aan te geven oppervlakte zal wor den verminderd tot, dat deze zal zijn aangepast aan de te verwachten vraag naar het goedgekeurde pro duct. Van de pootaardappelen was even als vorig jaar 2/3 gedeelte van dc totaal geplombeerde hoeveelheden vóór dc winter afgeleverd. In Zeeland worden totaal geplom beerd 15.840.973 kg. aardappelen (1947: 52.181.375) en 15.074.305 kg. (24.006.126) zaaizaden. MONSTERONDER ZOEK. Het aantal gekeurde monsters be droeg 6344, d.i. 700 lager dan vorjg jaar. De geplombeerde hoeveelheden zijn belangrijk lager dan in 1947. t Percentage goedgekeurde monsters daalde van 77,4 tot 69,2 ter wijl 3,1 c/n moest worden afgekeurd. Op kiemkracht zijn 5872 monstets onderzocht, tegen 5431 monsters oogst 1947. De kiemkracht was over de gehele linie lager dan het vorig jaar. Vochtgehalte onderzoek had plaats op 5707 monsters. Een groot aantal partijen moest wegens te hoog vochtgehalte worden gedroogd of zijn hiervoor afgekeurd. In 67 ge vallen werd herkeuring aangevraagd, op de uitslag van de keuringscom missie voor de veldkeuring. In 25 gevallen werd de verhouwer in he,t gelijk gesteld. Meer nog dan in vorige jaren 'werd gestreefd naar een zo groöt mogelijke uniformiteit bij de keurin gen. Uit het overzicht blijkt tenslotte nog dat in 1948 totaal 20.030.97 ha, .granen aangegeven werden, waar van 17.463.33 ha. d.i. 87,2 ffc werd goedgekeurd. In 1947 bedroegen deze aantallen (min uitgevroren h.a.) resp. 15.887.92, 11.606.23 en 73,1 Aan aardappelen werd 5.448.81 h.g. aangegeven, waarvan 3.065,13, d.i. 65-3 werd goedgekeurd. In 1947 resp. 5.340.80, 4904.21 en 91,8 f6. De schilderijen van Prinses Wilhelmina. RESULTATEN VAN ENQUÊTE TE MIDDELBURG, Toen van 6 tot en met 31 Augustus jl. in het Kunstmuseum te Middelburg een tentoonstelling werd gehouden van het schilderwerk van H.K.H. Prinses Wilhel mina een expositie, die 2689 betalende bezoekers trok stelde de organiserende vereniging „Voor de Kunst" enquête-for mulieren beschikbaar, waai'op iedere be zoeker desgewenst vier stemmen kon uit brengen voor de doeken, die naar zijn of haar opinie de beste van de collectie wa ren. Thans is het rtsuHuat van deze enquête bekend gewórden. De meeste stemmen verwierf het doek „Uddelermeer" (catn- logusno. 2), namelijk 339 stemmen, Num mer 2 werd „IJsscl bij herfst" (catjilogus- no, l), 323 stemmen; nummer 3 „Het Loo bij Den Dutte!" (catalogusno, 17). 308 stemmen en nummer 4 „Kanderüteg" (ca- talogusno. 45), 263 stemmen. Jan Dekker komt in hoger beroep voor. Zaterdag 7 Januari zal een bete» de Raad van Cassatie to 'g-Graven- hage het hoger beroep behandelen van J. A. Dekker te Goes, die door de Zeeuwge Kamer van het Bijzon der Gerechtshof werd veroordeeld tot 20 jaar met aftrek. Hij wa« des tijds de hoogste N.S.B.-funetionarls in Zeeland. Maandag ward de Stichtingsacte gepasseerd. Enige tijd geleden is het initiatief genomen om te komen tot de bouw van een R. K. tehuis voor ouden van dagen te Middelburg. Naar wij verne men, verkeren de plannen daarvoor in- ven-gevorderd stadium van- voorbereiding. Het is de bedoeling, dat dit gebouw opgetrokken wordt op het practische vierkante terrein, dat begrensd wordt door de Lange Noord straat, Bachtensteene, en de bestaande bebouwing aan de Noordstraat. Hier door zal tevens het op één na laatste gat in de bebouwing van deze straat gedicht ioordm. De indeling van het gebouw zal een bijzonder karakter krijgen en geheel in strijd zijn met de oude opvattingen over de inrichting van dergelijke te huizen. Zo zullen de oudjes niet, zo als tot nu toe gebruikelijk is, gehuis vest worden in grote zalen, waar ge zamenlijk dc dag doorgebracht en ge slapen wórdt. In dit nieuwe gebouw krijgen de ou den van dagen ieder een apart woon- en slaapvertrek. In het eerste zal een zeer bescheiden gelegenheid bestaan voor het bereiden van spijzen en dran ken, zodat dc inwonenden, die bezoek ontvangen, hun gaston zelf het een en ander kunnen voortzetten. De verdere inrichting en opzet van het gebouw is centraal geprojecteerd. Dat wil zeggen, dat het bereiden van de spijzen, «het schoonmaken van was goed, de vuilafvoer, de verwarming, etc. voor alle inwonenden centraal ge schiedt. De oudjes eten niet gemeen schappelijk in grote eetzalen, doch elk gezin of alleenstaande man of vrouw gebruikt de maaltijd apart. De dag wordt dus in een eigen kleine „wo ning" doorgebracht. Dit alles biedt on getwijfeld vele voordelen en zal het verblijf in het tehuis voel aangenamer maken. Bovendien wordt er rekening mee gehouden, dat voor de hulpbehoeven- de ouden van dagen steeds hulp aan wezig is,. Ook deze wordt van een cen traal punt uit .geboden. Het ligt in Jiet voornemen een ge- bouw te stichten, waar,a.l naar gelang van de beschikbare oppervlakte van het terrein een 70 a 100-tal gezinnen kunnen worden ondergebracht. Maandag is de stiehtingsaete gepas seerd.'waardoor is opgericht de Kath. Stichting voor een Tehuis voor Be jaarden in Middelburg. Het stichtings bestuur bestaat uit de heren C. Vroom voorzitter, L. J. van 't Westende, vice- voorzitter, N. Groenemans, secretaris, L. Danien, penningmeester en J. Meij er. Beslemming Wederopbouw- kampèn. Minister J, In !t Veld heeft aan de Staten-Generaal een mededeling ge daan over do bestemming van de wedcropbouwkampen. Indien do kampen door vorminde- ring van do wederopbouwwerkzaam heden ter plaatse of ten gevolge van andere huisvestingsmoselijkheden, don Wel door het gereedkomen van de wci'kobjecten, ten behoeve waarvan zij werden gebouwd, niet meer voor do huisvesting van arbeiders kunnen dienen, worden, zij overgedragen aan een interdepartementale barakken-: commissie- Deze commissie heeft tot taak binnen het kader der Rijksdien sten een andere bestemming aan dio kampen te geven. Reeds heeft de mi nister in een overzicht de toekomstige bestemming van deze kampen aange duid. Kampen, welke niet door Rijks diensten kunnen worden gebruikt, worden aan de dienst der domeinen overgedragen, dio dan tot verhuur of verkoop aan derden kan overgaan. Stenge straffen bij voetbal-incident Breskens EERSTF. THUISWEDSTRIJD ZONDER PUBLIEK. Dc strafcommissie van de K.N.V. B. heeft het voetbalincident te Bres kens behandeld, waarbij de scheids rechter op ergerlijke wijze Werd ge molesteerd. De speler Fenijn, die uit het veld was gestuurd en togen de scheidsrechter een dreigende houding had aangenomen, is met ingang van 2 December 1949 geschorst tot 15 Au gustus 1950 en hem is voorgoed het recht ontzegd aanvoerder van een voetbalclub te zijn. De V.V. „Bres kens" zal de eerste thuiswedstrijd zonder publiek moeten spelen en is verder voorwaardelijk veroordeeld tot het zonder publiek spelen van twee thuiswedstrijden met een proeftijd van twee jaar. Het'bestuur is voorts opgedragen de bezoeker, die dc scheidsrechter molesteerde voorgoed de toegang tot het terrein en het clublokaal to ontzeggen. De andere bezoekers, diö zich misdragen hebben moet door het bestuur de. toegang tot thuiswedstrijden tot 15 Augustus 1951 ontzegd worden, Verder moet de v.v. „Breskens" talrijke ordemaat regelen nemen en bij de eerste twee thuiswedstrijden aan dé bezoekers circulaires uitreiken waarin de be zoekers aangeraden worden zich- voor beeldig te gedragen op straffe van strengere maatregelen. Zaterdag werd in do zaal Krijger te Goes een vergadering gehouden- van de Zeeuwse Bond van Harmonie- t en Fanfaregezelschappen ter behande ling van een bestuursvoorstel om te komen tot opheffing van do bond en aansluiting bij de federatie. Daar aanvankelijk niet het vereiste aantal verenigingen aanwezig was, werd een half uur. na do eerste een tweede ver gadering gehouden. Bij do discussie bleek, dat het bestuur een'afwachten de houding aannam, zodat het debat hoofdzakelijk door de afgevaardigden werd gevoerd. Op een- vraag van de afgevaardigde van Yerseke waarom men met dit voorstel kwam, deelde het bestuur mee, dat het voorstel voortgesproten was uit wensen op do vorige jaarvergadering naar voren gebracht. Door verscheidene sprekers werd opgemerkt ,dat het bestuur niet het voorstel in deze vorm had mogen doen. Na stemming blèek, dat het voor- stpl verworpen was met 19 stemmen tegen 11 vóór en 1 blanco. Uit de ver gadering werd het bestuur nu dc raad gegeven af tc treden. De heren W. Marteijn en J. J. Kole welke herkozen waren resp. lot ouder ling en diaken in de Ned. Herv, Kerk te Kleverskérke, hebben hun ben?» In* aan-, genomen. Vlissingen Jublleumavond Chr. Besturenbond, VEEUTIOJA.AH CUISTEH.JKE VAKBEWEGING In geheel Nederland is de laatste tyd het veertig jarig bestaan van de I Christelijke vakbeweging herdacht en Vlissingen is daarbij niet achter gebleven, Maandag werd in het Con certgebouw aan de leden van de bij de Christelijke Besturenbond aange sloten organisaties een ju.bllcnma.vond aangeboden, waarvan' het programma op keurige wijze werd verzorgd door het. radio-ensemble „Do Korte Golf". Na een openingswoord van de voor zitter van de Chr. Besturenbond, de heer J. Marijs, waarin hij wees op het grote belang van de Christelijke vak eweging, trad als spr. op 't hoofdbe stuurslid van de Chr. Fabr. on Trans- portfw'beidersbond, dhr. P. Reitsma. Deze had als onderwerp: Veertig jaar Christelijk-sociale strijdGave en Op dracht. De heer Reitsma zeide, dat het C. N.V. in de jaren van zijn bestaan steeds had gestreden om de vrijheid en voor het recht, waarbij het ging om de ziel van het arbeidende volk. Spreker ging in het kort de voorge schiedenis der Christelijke vakbewe ging na. en wees op het wegbereidend werk van do mannen van net Reveil, van Groen vRn Prins.tever eii van Tal ma. Toen in 1909 het C.N.V. werd opgericht had deze organisatie het niet gemakkelijk. Van vele zijden ondervond men tegenwerking, van links-anarchistische groepen van kerk en overheid. Toch ging ae ontwikke ling verder. Steeds heeft het C.N.V. zleli verzet tegen hen dio de macht als principe hadden gekozen. Zo werd in 1941 het totalitaire machtsbegin sel van het Nazidom bestreden. De hoer Reitsma besprak voorts de op dracht, die het C.N.V. thans ln deze tijd heeft. Ei' zullen in de toekomst mannen en vrouwen van staal nodig, zijn, die als de pioniers van weleer met kennis van zaken de opdracht van het C.N.V. volbrengen. In dit verband wees spr. op de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. Na nog het communis tisch gevaar te sprake te hebben ge bracht besloot de heer Reitsma zijn met grote aandacht aangehoorde re- Betere slaapgelegenheid dan voorheen. Hel fraaie gebouw wordt een aanwinst Yoor de stad. Het gebouw van de Loodsenwacht te Vlissingen, een van de weinige panden aan de Boulevard De Ruyter, die wel beschadigd, maar niet ver woest werden, voldeed reeds lang niet meer. De uitbreiding en modernise ring, welke werkzaamheden kort ge leden werden aanbesteed en die wor den uitgevoerd voor rekening van het bestuur van het Belgisch zeewezen en de scheepsbouw, was dan ook hoogst noodzakelijk. Dc loodsen, die immers een groot deel van htm leven in dit gebouw doorbrengen, verdienen een behoor lijke behuizing, maar daar mankeert tot nu toe veel aan. Bijvoorbeeld zijn zij nangewezen op slaapzalen, die aan een groot aantal manschappen plaats bieden; zodoende geeft het ge bouw min of meer de indruk een ka zerne te zijn. Een van de voornaamste punten, waaraan in het nieuwe project dan ook aandacht werd geschonken, was de slaapgelegenheid. Men heeft slaapver trekken ontworpen, die plaats bicden aan ten hoogste drie of vier loodsen, Het gebouw, dat door middel van 'n corridor met het oude pand in verbin ding staat, zal aan de Breewaterstraat worden opgotrokken, op de plaats, waar voorheen oude huisjes stonden, Het krijgt aan de zijkant een aparte ingang, waarachter men dc roeiers- wacht aantreft. Deze naam dateert nog uit de tijd, dpt de loodsen met sloepen naar de schepen werden ge bracht, Vanzelfsprekend wordt voor deze „rocjors", thans stuurlieden en machinisten, een apart vertrek inge richt. Aan de zijde van de Breewaterstraat is de hoofdingang gelegen, met een grote* hall en een trappenhuis. Men treft daar een cafetaria aan. Verder is er een ruim zitvertrek voor de lood sen, een waBhok, een telefoonruimte en een ruimte voor de plaatsing van de z.g. kasetten, ijzeren kasten voor 't opbergen van kleren, etc. van dc man schappen. DE VERDIEPINGEN Op de eerste on tweede verdieping, die, wat indeling betreft, practisclï geljjk zijn, liggen in hoofdzaak cle slaapvertrekken. Op de 1ste verdieping is de reeds genoemde verbindingsgang met de oude loodsenwacht. Op elke verdieping zijn vier slaapkamers ge projecteerd, benevens een ruimte voor de kasetten, toiletten en douche's. Het gebouw zal van hardvorm- stecn worden opgetrokken met een donker plint en worden voorzien van stalen ramen in houten kozijnen, Een pannendak zal het dekken. Veel aandacht zal worden besteed aan de geluidsisolatie, wat voor dit gebouw in verband met dc vele slaap vertrekken van bijzonder groot be lang is. Zo zullen op de begane grond en de verdiepingen verschillende sy stemen vloerconstructies en afdekvloc- ren worden toegepast, waardoor de overbrenging van het geluld tot een minimum zal worden beperkt. Het gebouw, dat een aanwinst voor Vlissingen betekent, is ontworpen door de architecten M. J. J. van Be- veren te Middelburg en ir. H, van Oerle en J. J. Schrama te Dolden Door de verwezenlijking van dc/.c- bouw zal bovendien één van de vele gaten, die de oorlog in de stad gesla gen heeft, worden gedicht, de met de getuigenis, dat het C.N.V. onbevreesd zal strijden, hoe tie re- volutionnalre geest ook de opstand moge prediken, want „wij staan in 's Hoeren kracht." Hierna werd met het kleinkunst» programma begonnen, dat bestond uit geestige conference, goede muziek, .vlotte sketches en vanzelfsprekend ook een spraakwaterval. De radio-ar» tlsten, dio aan dit programma mede werkten. mochten telkens weer een dankbaar applaus ln ontvangst ne men. In de pauze werd een verloting ge houden ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten." Ook na de pauze werd met groot enthousiasme vopr de overvolle zaal liet programma van „de Korte Golf" afgewerkt. Met het zingen van' hot Wilhelmus werd deze geslaagde avond besloten. Middelburg .iy. Restauratie van Middelburg's.niuseum. MODERN VERWARMINGS SYSTEEM Het Kunstmuseum te Middelburg ondergaat momenteel een restauratie. Het oude dak, dat. in verband met' lek kage herhaaldelijk gerepareerd moest worden, wordt vervangen door een glazen dak van moderne constructie, terwijl het'rink plaats nfaaUf voor pannen. Tevens wordt oen nieuwe verwar ming aangelegd, t.w. een hete-lucht- verwarming, welk systeem, voor zo ver bekend is, nog in geen enkel an der Nederlands museum is toegepast. Daarmede kan in de kortst mogelijke tijd mqt de modernste middelen éen constante temperatuur van 50 graden worden verkregen. Aan de bovenkant van de zalen wordt dc hete lucht in de ruimte geblazen, welke ln afgekoelde toestand bij de vloer wordt weggezo gen. Deze wijze van verwarming is, naar men ons mededeelde, uitstekend voor het behoud van schilderijen. Deze werkzaamheden, waartoe het bestuur van de stichting „Hot Kunst museum" heeft besloten, omdat hét de outillage van het museum zo goed mogelijk wil malton, zullen waar schijnlijk in Januari a.s. gereed ko men. Uit het zakenleven. BLOEMENMAGAZIJN SANDERSE IN DE LANGE DELFT GEOPEND, Zaterdag is wederom een nieuw zaken- pand in de binnenstad van Middelburg in gebruik genomen: het bloemenmagazijn van de heer J. Snndovse in de Lange Delft. Middelburg is daarmede een winkel rijker geworden, die in onze grote sleden geen slecht figuur zou slaan. Het pand en met name de winkelruimte is royaal ingericht cn voldoet ten volle aan de eisen, die men er aan mag stellen. Dc bezoeker kan zich er vrij bewegen zon der het gevaar te lopen de bloemen, die in grote verscheidenheid en kleurenrijk dom zijn uitgestald, te beschadigen. De zaak, die zeer modern van opzet is, heeft een uitstekende expositie- en étala geruimte, welke zich niet alleen goed leent voor uitstalling van opgemaakte bloemstukken, maar ook glas en aarde werk het meest voordelig doet uitkomen. r.T.T.-AUIO KANTELDE OM. Maandagmorgen kantelde een vrachtauto van de P.T.T., die geladen was met een 30-tons kabelhaspel, op cle Groenmarkt te Middelburg bij liet nemen van de bocht eensklaps om. De bestuurder werd niet gedeerd, een andere inzittende, eveneens deel uitmakende van het P.T.T.-personeel, brak een been. De juiste oorzaak van het ongeval is nog niet bekend, doel) vermoe delijk is de zware lading er niet vreemd aan. DE BOUW VAN OE R.K. KERK. Maandag is begonnen met het heien voor do nieuwe R.K. kerk to M'burg. Het ter rein veroorzaakt nogal wat moeilijkheden, ómdat er fundamenten in de grond aan wezig zijn. Vermoedelijk heeft ter plaatse vroeger hot Franciscaner-klooster gestaan, Waarschijnlijk was de tuin van dat kloos ter gedeeltelijk begraafplaats, wnnt men heeft daarvan de sporen aangetroffen, Arnemuiden VERBETERINGEN IN DE GEREFORMEERDE KERK Zondag- werd te Arnemuiden weer kerkdienst gehouden in een verbouw» de en nieuw geschilderde Geref, Kerk. De zoldering en de wanden zijn crème kleurig- geschilderd. Ook is er een nieuw orgel gekomen en ls een nieuwe galerij gebouwd, zodat het plaatsruimte tekort thans opgeheven is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2