PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De plannen voor televisie zijn thans geheel gereed 0E BILT PROBLEEM DER ZITTENBLIJVERS OP DE LAGERE SCHOOL Filmindustrie wordt ingeschakeld Doodstraf geëist tegen Kostof en vier anderen. Voortaan 50 mee naar het buitenland. Vandaag J Bouwwerken tot f 3000 vrij van rjjksgoedkeuring. NIEUWE BEPALINGEN VOOR HET GRENSVERKEER W.A.-COMMANDANT TIJDENS GEVANGENSCHAP MISHANDELD Incidenten te Batavia VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 301 Dagblad, uitgave van de firma ProvinciaJe Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. BalilntQn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct. per week: f 3.90 p kw.; fr p p. 1 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 13 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels.' van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g, 2358); M'burp Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwt rijslr. 2 - Zlerikzce: N. BogmcL-ir C 160. tel. 26 Binnen twee jaar 30.000 kijkers verwacht. Zoals reeds gemeld kunnen in het komende voorjaar de eerste televisie uitzendingen in ons land vanuit Hilversum tegemoet worden gezien, waar bij de eerste twee jaar nog uitsluitend geëxperimenteerd zal worden. Blij kens mededelingen van de minister van Waterstaat, van de directeur-ge neraal der P.T.T. en van andere deskundigen is het niet de bedoeling zich meteen te binden aan vaste tyden van uitzending of aan programmavor men. Daar de „moederzender" geringe reikwydte heeft, zal gepoogd wor den door middel van hulpzenders heruitzending in andere delen van het land mogelyk te maken. Voorlopig zullen van der Heem te Voorburg en Philips te Eindhoven ontvangers gaan bouwen tegen een prijs, die tussen de 500 en de 600 gilden ligt. e jaarlijkse „kijkbijdrage" zal wor den bepaald op 30, met reductie voor amateurs, die mee experimente ren. De technische verzorging der uit zendingen zal door PTT geschieden in samenwerking met de Nederlandse industrie, voornamelijk met Philips. De programmasamenstelling wordt toevertrouwd aan de omroeporgam-' saties, die nauw contact met de Ne derlandse filmindustrie zullen hebben, zowel wat betreft het gebruik van films in het televisieprogramma als ten aanzien van mogelijkheden tot internationale uitwisseling van pro gramma's. Het is op het ogenblik nog een strijdvraag, of men de bestaande filmstudio te Duivendrechtals on derdeel voor het verzorgen van pro gramma's zal gaan gebruiken. Met het buitenland zal zoveel en zo nauw mogelijk worden samenge werkt. De technische vraagstukken maken het sluiten van definitieve overeenkomsten uiterst moeilijk. DE FINANC1ÖN Behalve het technisch advies van de televisiecommissie is ook het fi nancieel advies door de regering aan- vaard. Geraamd wordt, dat er na afloop der twee experimentele jaren in Ne derland 30.000 kijkers zullen zyn. Na zes officiële zend.ja ren schat men het Jiantal'RykerS op 225.000, die aan liy- dragen j 23.550.000 zoaden opbren gen. Hieruit zouden de investeringen kunnen worden afgeschreven of af gelost. De vorming van een geran- tiefonds voor de eerste financiering wordt aanbevelenswaardig geacht. De Nederlandse industrie heeft voor de commissie een theoretisch basisplan voor televisie na het expe rimentele stadium uitgewerkt. Hier bij is aangenomen, dat van een der bestaande studio's gebruik wordt gemaakt en dat per week een een voudig programma zal worden uit- fezonden. Voorts is rekening gehou- en met een eigen reportage en een filmdienst. In dit basisplan wordt de V. Jan de Kraai naar Batavia vertrokken. Jan, de opvolger van wijlen Gerrit de Kraai, is Zondagmor gen per vliegtuig naar zijn nieuwe meester, Hans Kaart, die met zijn gezelschap op het- ogenblik een tournée door In donesië maakt, vertrokken. Zijn vertrek was vertraagd doordat hij eerst nog gekeurd moest worden door de veearts. Stil zat de wyze, zwarte vogel, die niet alleen krassen, maar ook kakelen en blaffen kan, in een hoekje van zijn ruime "kooi in het vrachtruim te mediteren. Overigens heeft hij het getrof fen en Hans Kaart hoeft niet bang te zijn, dat hij het kakelen onderweg zal hebben verleerd, want in zijn gezelschap bevon den zich niet minder dan 48 kraaiende hanen en kakelende hennen, die de reis eveneens tot Batavia zullen meemaken. Grote kans, dat Jan na aan komst behalve kakelen en blaf fen, ook nog kraaien kan. studio door straalzenders verbonden met vijf zenders, die het programma distribueren in de belangrijkste be volkingscentra. In totaal zou voor verbouwing, ap- paraturen, straalzenderverbindingen met Amsterdam, Delft, Noorden, Oosten en Zuiden, alsmede voor zend stations een bedrag van 3.250.000 feïnvesteerd moeten worden. Met de ouw van een nieuwe studio van 12.000 kubieke meter inhoudt zou een bedrag van 1.100.000 gemoeid zijn. De kosten per zenduur zouden met dit systeem 2840 bedragen. In to taal zou per jaar voor exploitatie 2.750.000 uitgegeven moeten wor den. ,,Geen genade voor verraders". De openbare aanklager in het pro ces Kostof te Sofia heeft tegen de vijf voornaamste beklaagden de dood straf geëist. ..Er kan geen genade zün voor verraders,, saboteurs en spion nen", aldus zijn toelichting. De openbare aanklager zeide. dat de beschuldigden hadden samenge zworen om Bulgarije van het vreed zame pad van het socialisme en van de zijde van de Sow jet-Unie af te trekken, zulks Volgeftsde instructies van de geheime diensten van Enge land en Amerika. De samenzwering die thans berecht werd. was er een van „een lange keten van samenzwe ringen tegen de volksdemocratieën". Deens jongetje ontvoerd. Meer dan 1000 manschappen van het Deense leger zijn Maandagmorgen mee gaan zoeken naar een twee en halfjarig Deens jongetje, dat Zater dag uit een speeltuin in Kopenhagen werd ontvoerd. Poliitehonden von den later in de besneeuwde bossen het lijk van een man. die naar men meent het jongetje ontvoerde, want hij was huisvriend van het gezin. De man had een te grote dosis slaapmiddelen ingenomen. Dodelijk ongeval in d© mijn Laura. Tengevolge van een instorting werd Maandag in do ondergrondse werken van de mijn Laura te Eijgelshoven de mijnwerker H. Michorius uit Niou- wenhagerheide onder vallend ge steente bedolven. Hij werd zo ern- .stig gewond, dat hij ter plaatse over leed. M. was 50 jaar. gehuwd en va der van drie kinderen. Staking van Belgische grensarbeiders geëindigd. Maandag gingen voor het eerst de 50.000 Belgische grensarbeiders, die meer dan twee maanden hebben ge staakt, de grens naar Frankrijk weer over. Zij legden op 3 October het werk neer omdat hun lonen als gevolg van de devaluatie met 14 procent waren gedaald. Er is nu een regeling tot stand ge komen? De Belgische en Franse rege ringen en de werkgevers zullen elk een aandeel bijdragen in een loons verhoging. Ongeveer ,10.000 grensarbeiders keerden echter al spoedig weer naar huis terug, daar hun werkgevers ver klaarden hun deel van de toeslag niet te zullen uitbetalen. Zij konden het wel zonder Belgische arbeids krachten stellen. Belgische industriëlen hebben bij hun regering geprotesteerd. Zij voe- ren aan dat het niet aan gaat, dat de regering een deel van de lonen der in Frankrijk werkende Belgen be taalt, aardoor België in feite de Franse industrie subsidieert. Van heden af mogen Nederlanders, die in het bezit zijn van een paspoort, indien xjj ons land tijdelijk verlaten, zonder vergunning ten hoogste 50. uitvoeren. Tot nu toe was het maxi. mum 30.Men blijft echter ver plicht het geld bij terugkeer in Ne derland weer in te voeren. De niet-ingezetene, die Nederland binnenkomt, mag zonder vergunning buitenlandse betaalmiddelen en gelds waardige papieren invoeren. Binnen landse betaalmiddelen kan hij zonder vergunning slechts invoeren tot een maximum van 100.—. Vroeger was dit ook 30.De Ned. Bank kan bepalen, dat betaalmiddelen van enig land niet of slechts tot een beperkt, bedrag kunnen worden ingevoerd. De niet-ingezetene, die Nederland verlaat, mag ook ten hoogste 100. aan binnenlandse betaalmiddelen zon der vergunning uitvoeren. Kerstmannetje kwam in hoogspanningsleiding terecht. Een kerstmannetje dat met een parachute uit een vliegtuig sprong om een bezoek te brengen aan de zoete en stoute kinderen in een stadje in Florida, is terechtgekomen in een hoogspanningsleiding. Honderden ouders stonden met hun kinderen op het vliegveld te wachten. De kinderen huilden toen Santa Claus, voortgedre ven door de wind, in de draden te recht kwam, en er hulpeloos bleef hangen. Even later juichten zij hem toe, toen een arbeider van het electri- citeitsbedriif hem uit de greep van de kabels verloste. is het 125 jaar geleden, dat het 80 km lange Noord Hol lands kanaal (van Amsterdam naar Den Helder) officieel werd geopend; is het 10 jaar geleden, dat bij Montevideo in Zuid-Ameri- ka het Duitse vestzakslagschip ..Admiral Graf Spee" door de Engelse kruisers „Ajax". „Achil les" en „Exeter" werd aangeval len, waarna het door de eigen bemanning tot zinken werd ge bracht Naar wij vernemen is de regering voornemens het uitvoeren van bouw werken, waarvan de kosten minder dan 3000.zullen bedragen, niet meer afhankelijk te stellen van de verlening van Rjjksgosdkeuring. Tot dusver gold deze regeling slechts als de kosten niet hoger waren dan 500. Kleding van oude vrouw raakte in brand. In de woning in de Vijzelstraat in Den Haag kwam de bijna 70-jarige A. R.—K„ toon zjj haar 7C-jarige man verzorgde, die in de voorkamer ziek in bed lag. met haar kleren in aanraking met een fel gestookte haard, waardoor de kleding in brand raak te. Zij snelde het balcon op waar de kle ding weldra in vlammen stond. Een buur man klom over een afscheiding van het balcon en duwde de vrouw in de keu ken waar hij met een divankleed de vlammen doofde. De vrouw v.erd met brandwonden aan het bovenlichaam in ernstige toestand na3r het ziekenhuis Westeinde vervoerd. Met een tientje naar België. Belgen met grens- of dagpas mogen 20 besteden. Niet-ingezetenen, wonende of ge woonlijk verblijvend in België of Luxemburg, die van België naar Ne derland gaan met een pas voor grensverkeer of een dagpas, mogen zonder vergunning geen geldswaardi- i- 4- ISIS ge papieren invoeren. Invoer en we- palingen opgenomen met betrekking flcn^t^oer van t,lmlenlandse betaal- tot het reisverkeer met België en middelen is zonder vergunning toege- Luxemburg. Hierin is ondermeer j staan Jot een bedragyvan ten hoof vastgelegd, dat ingezetenen, die van Nederland naar België gaan met een In een nieuwe deviezenbeschikking van de Ned. Bank zijn bijzondere Zaterdagavond is de Saheveiiingóe logger „Poolster" bij het biiïUctil n van de Scheveningse haven op het Zuiderhavenhoofd vastgelopen. Maan dagavond om zeven uur kwam het op eigen kracht weer vlot. De foto werd in de loop van Zondag genomen. Procureur-fiscaal eiste thans lichtere straf. Voor de Bijz. Raad van Cassatie verscheen Maandag Arie Johan Zon dervan, die van 1940 tot 1945 com mandant was van,de W.A. Hij is door het Amsterdamse Bijz. Hof tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal bij dat Hof. die de doodstraf had geëist, is tegen dit von nis in cassatie gegaan, doch Z. even eens. Voor de Bijzondere Raad verklaar de deze thans, dat hij door zijn hou ding in de bezetting het Nederlandse volk had willen dienen. De W.A. trad niet provocerend op, zo zei hij; indien hem berichten over mishande lingen ter ore waren gekomen, was hij. steeds met de meeste gestreng heid opgetreden. Ook beledigingen van het Koningshuis had hij be straft. ..Waarom?", wilde de president we ten. „Omdat ik zeer Oranjegezind was". ..Wist U dan niet. hoe het konings huis dacht over de Duitse- aanvals oorlog"? „Ja", knikte dc voormalige W.A.- commandant. De raadsman, mr. Muller Massis. zag in Z. een man. die door zijn „kinderachtig" geloof in de voorspie gelingen van Muscprt en in de leer- tellingen van het Duitse natïonaal- socialisme. in de hogere rangen van ste 20 (vroeger 10) Nieuw in deze beschikking is, dat op de voet van deze bepaling binr.en- pas voor grensverkeer, zonder ver- landsc betaalmiddelen in Nederland gunning geen geldswaardige of bui- i mogen worden besteed. j tenlandso betaalmiddelen mogen uit- I Invoer en wederuitvoer van bui- voeren. Uitvoer en wederinvoer van tenlandse betaalmiddelen is zonder binnenlandse betaalmiddelen is aonder vergunni n^toegestaan tot een bedrag vergunning toegestaan tot een bedrag van ten hoogste 10.Vroeger was dat 5.—. Zij, die Nederland verlaten of er weer terugkeren langs een doorlaat post, zijn verplicht aan de ambtena- ren van Invoerrechten en Accijnzen mondeling op te geven, welke betaal middelen zij uitvoeren of invoeren en deze op verzoek tonen. Nieuw is, dat deze regeling niet van toepassing is op ingezetenen, die de grens overschrijden op vertoon van een collectieve pas. Voor hen blij ven de huidige bepalingen gelden. van max. 250 franken in betaalmid delen van België en Luxemburg. (Vroeger was dat 100 franken). Ook deze niet-ingezetenen zijn uiteraard bij het passeren van de doorlaatpost verplicht mondeling op te geven wel ke betaalmiddelen zij in- of uitvoeren en deze desgewenst te tonen. GRENSARBEIDERS In deze deviezenbeschikking, die heden in werking treedt, ia voorts bepaald, dat, in afwijking van het be paalde in de beschikking 1949, niet- ingezetenen, wonende of gewoonlijk verblijvende in België of Luxemburg, die bij binnenkomst in Nederland slechts binnenlandse betaalmiddelen tot een bedrag van max 109 en bui tenlandse betaalmiddelen tot een be drag van ten hoogste 5000 Belgische of Luxemburgse franken (vroeger was dit bedrag 2000 franken) per persoon invoeren, volstaan mogen met een mondelinge opgave aan" de ambtenaren van de in te voeren be taalmiddelen. Zij zijn verplicht deze op verzoek te tonen en de amb tenaren tekenen dc' bedragen aan in het paspoort van de betrokkenen. De bepalingen van de deviezenreis- beschikking 19-19 en genoemde nieu we bepalingen zyn niet toepasselijk op personen, die Nederland verlaten of binnenkomen op vertoon van een inschrijvingskanrt voor grensarbei ders of een omwlssellngskaart voor grensarbeiders, afgegeven namens het Belgisch-Luxemburgs instituut voor de wissel. de N.S.B. was terecht gekomen. Uit idealisme, niet vanwege geldelijk voordeel, had Z. meegewerkt aan de oprichting van het vrijwilligerslegi oen Nederland en de Duitse strijd tegen Rusland. In zijn conclusie releveerde de pro cureur-fiscaal. mr. baron van Tuyl van Serooskc-rken de gedragingen van de W.A.. die hij een ..ongeor dende groep onbehoorlijke lieden" noemde. De doodstraf achtte de pro cureur-fiscaal toch veel te zwaai-, ook de gevangenisstraf van 20 jaar. Hij wilde nl. rekening houden met de zware mishandelingen, die 2!. na de bevrijding heeft ondergaan. Ge lukkig, zo zei de procureur, is dit ge beurd in de tijd dat de Canadezen nog aan het hoofd stonden van dt> cellenbarakken De procureur-fis caal zei, niet te. twijfelen aan de juistheid van het door Z. opgemaakte x-apport. en concludeerde tot een ge vangenisstraf van 15 jaar. omdat Z., door de ondergane mishandelingen bijna tot vertwijfeling Is gebracht. Uitspraak 16 Januari a.s. Belangwekkende proef op Middelburg's leerschool. Gepoogd wordt een oplossing te vinden. De Rijksleerschool te Middelburg is thans het toneel van een belangrijke proefneming, die. zo zij vruchtdra gend is, mede kan leiden tot het aan brengen van ingrijpende loijzigingeh in het Nederlandse onderwijssysteem. De proef houdt in een poging om het vinden van een oplossing te bevorde ren van het probleem der zittenblij- vers op lagere scholen. De directeur van de Rijkskweek school in Middelburg, waaronder de leerschool ressorteert, de heer A. de Jonge, die wij bereid vonden ons hierop 'n nadere toelichting te geven, verklaarde, dat het woord „probleem" zeer zeker niet ten onrechte wordt ge bruikt. Het aantal zittenblijvers op de lagere scholen in ons land is de laat ste jaren verbijsterend groot en neemt nog onrustbarend toe. In het cursus jaar 1946/1947 konden van de 1.170.008 leerlingen, die het gewoon lager en 't voortgezet gewoon lager onderwijs -volgden, er maar liefst 133.609 niet be vorderd worden, d.w.z. 11.4%! Van de jongens bleef 12.7% zitten, van de meisjes 10%. Aangenomen kan wor den, dat deze cijfers voor de laatste paar cursusjaren nog hoger liggen. Het is niet gemakkelijk om concreet alle oorzaken van dit bedenkelijke verschijnsel op te sommen. De intelli gentie van het kind speelt natuurllijk een voorname rol, maar daarnaast ziet de heer De Jonge als een van de oor zaken ook de angst van de ouders, dat hun kind niet aan de gestelde ver wachtingen zal voldoen. Zij willen het als het ware naar de inrichtingen voor voortgezet hoger en middelbaar on derwijs stuwen, ook als de jongen of he meisje daarvoor eigenlijk niet de capaciteiten heeft en dit heeft vaak een falikant verkeerde uitwerking. Het probleem der zittenblijvers doet zich in nog sterkere mate gevoelen bij het U.l.o. en het voortgezet hoger en middelbaar onderwijs: de percentage's leerlingen, die niet werden bevorderd of niet slaagden voor een examen be droegen in het cursusjaar 1946/1947 voor beide groepen resp. 19 en 25.8! KOST MILLIOENEN Gelukkig legt de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voor dit probleem een levendige be langstelling aan de dag, die echter wel grotendeels het gevolg zal zijn van het feit, dat de zittenblijvers de Staat mil- lioenen guldens kostenWellicht houdt hij evenwel ook rekening met de omstandigheid, dat het zitten-bly- ven een bron van kinderleed vormt. Het kind, dat zich niet naar een ho gere klasse bevorderd weet, krijgt on willekeurig het idee, dat hij achter staat bij zijn kameraadjes, met andere woorden, er kan een minderwaardig heidscomplex door worden aange kweekt. Enige tijd geleden werden de direc teuren van de Rijkskweekscholen te Middelburg, Haarlem en Deventer door het ministerie van O.K. en W. aangezocht om met de drie hoofden van de aan deze kweekscholen ver bonden leerscholen (voor Middelburg is dat de heer J. W. Almekinders) dit probleem te bespreken en zo mogelijk een proef te nemen, die het vinden van een oplossing hiervoor zou kun nen bevorderen. „Wij hebben de bespreking, die door een vertegenwoordiger van de minis ter werd bijgewoond, gehouden", al dus de heer De Jonge, „en kwamen tot de slotsom, dat wij deze proef in derdaad moesten nemen. Daarbij komt djjs aan de orde de vraag: wat kan de lagere school doen om te bereiken, dat de misère van het zitten-blijven grotendeels of geheel tot het verleden gaat behoren. Wij waren ons toen en zijn ons ook nü zeer goed bewust, dat wij niet één-twee-drie een oplossing zullen vinden, maar een poging daar toe mag zeker niet achterwege blijven. Ik vind het bijzonder verheugend, dat de regering zo nodig steun zal verle nen en dat het personeel van de drie leerscholen bereid werd gevonden alle medewerking te geven. Wat het resul taat van ons streven zal zijn, of het resultaat zal hebben, dat durf ik nu nog niet te zeggen, zomin als ik thans al kan ingaan of de aard van de proef neming. Wij verkeren zelf nog volko men in het onzekere, maar hopen ui- teaard een bijdrage te kunnen leveren tot oplossing van het probleem". ONDERWIJSVERNIEUWING Het initiatief van het ministerie van O. K. en W. moet gezien worden in 't licht van de onderwijsvernieuwing en 't is dan ook niet min of meer toeval lig, dat de Rijkskweekschool in Middel burg voor de proefneming werd aan gezocht. Op deze school immers is men reeds geruime tijd bezig met ver frissing van het onderwijs. Zoals be kend is een geheel nieuwe methode van tekenonderwijs ingevoerd waar voor de leraar de heer Louis Heymans de stimulerende kracht was en is ook het zangonderwijs op een geheel an dere leest geschoeid. De bekende Gehrels-methode werd geïntroduceerd en de zangleraar, de heer C. Schijve, leidde de leex-krachten daarvoor op. Ook voor het doceren van de andere vakken is gezocht naar de nieuwste methoden op de onderscheidene gebie den en wordt rekening gehouden met de nieuwste inzichten. Kennelijk wordt dit ook door vele ouders ge waardeerd, getuige het feit, dat de Leerschool dit jaar voor 36 leerlingen plaatsen bijna het dubbele aantal aan vragen had, zodat velen teleurgesteld moesten worden. De Rijkskweekschool is dit jaar ook met een behoorlijk aantal leerlingen vooruitgegaan. Er wordt naar ge streefd deze school een centrum te doen zijn, waar onderwijzers uit de omgeving zonodig door applicatie- of vernieuwingscursussen op de hoogte kunnen worden gehouden van de ver nieuwingen en veranderingen op on derwijsgebied. Er zijn reeds cursus sen gehouden in zang. en in tekenon derwijs en de heer De Jonge heeft een cursus gegeven over de psychologische achtergronden van de onderwijsver nieuwing De belangstelling voor een en ander was zeer groot, wel een be wijs, dat ook de Zeeuwse onderwijzer open staat voor de vernieuwingsge dachte. Aan de R. K. S. is, zoals ge meld, nu ook 'n opleiding voor kleu- teronderwijzeres, waaraan zeer veel behoefte bestond: zij begon met 24 leerlingen! Sultan van Djocja vloog er heen. Do Sultan van Djocja is Zondag naar Batavia gevlogen voor een per soonlijk onderzoek naar zekere in cidenten, die volgens berichten voor gevallen zijn en die een achteruit gang in de harmonische sfeer zouden hebben veroorzaakt. Een van deze incidenten zou vol gens deze berichten zijn. 'n onder zoek van Ambonese soldaten in het Republikeinse gebouw te Batavia aan Pegansaar.-Ocst. De Sultan heelt een waarschuwing doen horen tegen rustverstoorders in Batavia of ei ders. Volgens een bericht te Batavia zou de Sultan ook naar Sumatra vliegen om voor het laatst toe te zien op de veiligheidsmaatregelen aan de vooravond van de souverei- niteitsoverdracht. Reuter meldt voorts, dat negen gemaskerde bewapende lieden het Republikeinse gebouw te Batavia binnen gingen eii bijzonderheden vroegen omtrent een man, die de huisbewaarders niet kende. Toen hen werd medegedeeld, dat de des betreffende persoon niet in 't huis was, verlieten zij het gebouw. Naar bericht wordt, betroffen het acht Indonesiërs in legeruniform en 1 Eui'opecs burger. Zij Hadden revol vers en stenguns bij zich. Fokker en Aviolanda. Dezer dagen werd een bericht ge publiceerd. dat de veronderstelling zou hebben kunnen wekken, als zou den zowel „Aviolanda" als Fokker van de Nederlandse regering de op dracht van 300 straaljagers voor Ne derland en België hebben ontvangen. Dit is niet juist! De regering hoeft alleen bij de Kon. Ned. Vliegtuigen- fabriek Fokker een opdracht op 300 /"iloster Metors geplaatst. De Fokker fabriek heeft op haar beurt bij „Aviolanda" de bouw van delen van dit vliegtuigtype uitbesteed. Door „Aviolanda" zullen dus geen complete vliegtuigen worden vervaardigd MEER BEWOLKING. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of motregen hier en daar wellicht voor afgegaan door enige sneeuw. Aanvan kelijk zwakke wind, later meest ma tige wind tussen West en Zuid-West In de vroege ochtend in het Oosten en Zuiden van het land nog lichte vorst. Overdag geleidelijk stijging van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1