NIEUWS UIT ZEELAND K.N.V.B. HERDACHT PLECHTIG EN STIJLVOL 60-JARIG BESTAAK VERKEER 3 ZEEUWSE MELKBEDRIJVEN IN DE VERDRUKKING Groot tekort van Ziekenfonds. WALCHEREN Geslaagde proeftocht van de „Prins Hendrik". SUBSIDIE VOOR ZANGSCHOOL OVERBODIG GEACHT |T-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 DECEMBER 1949 Monument aangeboden en onthuld. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de K.N.V.B. werd Zaterdagmoi gen in het Concertgebouw te Amsterdam op sobere maar stijlvolle wijze, de grote historie van de bond waardig, een herdenkingsplechtigheid gehouden, welke een diepe indruk op alle aanwezigen heeft gemaakt. Geruime tijd voor de aanvang wa ren zaal en gaanderijen volkomen bezet met genodigden en belangstellenden, onder wie vele autoriteiten. i ingezonden mededeling Op enkele rjjen waren voor de hogv gasten en voor de buitenlandse vertegen woordigers zetels gereserveerd, vlak bij een der brede middenpaden, waar rechts in de zaal. bet monument der gevallenen, nog in een gordijn gehuld, was opgesteld. De voorzitter van de jubileumcommis sie. de heer S. Coldewey. sprak slechts enkele woorden van welkom en overhan digde namens de K.N.V.B. een krans aan de heer van Beinum als dank en hulde voor de medewerking, waarna het Con certgebouworkest de ouverture Athalia van Felix Mendelssohn-Bartholdy ten ge hore bracht. Na een toespraak van dr. Miedema hield Hondsvoorzitter K. J. J. Lotsy zijn her denkingsrede. Hij zei daarbij o.a.- De K.N.V.B. is nu wel oud geworden, maar allerminst verouderd, want hij groeit nog steeds met de vitaliteit van de jeugd. Tien jaren na de oplichting in 1889. be droeg het ledental slechts 2000. twintig jaren later echter reeds 30.000. Thans telt de bond op een bevolkipg van 10.000.000 inwoners niet minder dan (Ingezonden mededeliifg) Rheumatick ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt cn knaagt maar. Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de welda dige Kruschen-kuur. Om Uw bloed vastzetten in hoeken en gaatjes en., die zich eerst meldden met scheuten en ste ken. maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek-lij ders over de hele wereld verlossing von den bij Kruschen. zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dage lijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit. monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer. omdat. Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. De laatste Kappie-voorstel- lingen in Vlissingen, Middelburg en Goes. Duizenden kinderen uit geheel Zee land hebben de laatste weken de avonturen van Kappie en de Maat niet alleen in de krant gelezen, maar zelfs van zeer dichtbij meegemaakt bij de Kappie-'voorstellingen, Het waren spannende belevenissen van onze P.Z. C.-zeelielden en het is daarom geen wonder, dat er bij onze bureaux nog tal van bonnen voor toegangskaarten werden ingewisseld voor nieuwe voor stellingen. In Vlissingen, Goes en Mid delburg. zal nog een aantal voorstel lingen worden gegeven en wel als volgt Vlissingen op Woensdag 14 Dec. a.s. in het Concertgebouw 1 uur gele kaarten 2.30 .uur bruine kaarten 4 uur groene kaarten 5.30 uur rose kaarten. Goes op Zaterdag 17 December a.s. in „De Prins van Oranje" '1 uur gele kaarten 3 uur groene kaarten 5 uur rose kaarten. Middelburg op Woensdag 21 Dcc. a.s. in het Schuttershof 1 uur gele kaarten 3 uur groene kaarten 5 uur rose kaarten. .Vrije veren over de Westerschelde. Het distrietsbestuur Walcheren van de P.v.d.A. had Zaterdag een verga dering georganiseerd in café Kievit te Vlissingen waar het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink sprak over de taak en de werkwijze van het provinciaal bestuur. Hij werd ingc- Jeid door de afdelingsvoorzitter van Vlissingen, de heer M. J. van Poelje. De heer Hamelink schetste de taak van het provinciaal bestuur, waarbij hij vooral de financiële problemen belichtte. Door de grote uitgaven voor de zeeweringen en de calamiteuze 315.000 jonge mannen. Het was spr. een behoefte hulde te brengen aan al diegenen zowel in het verleden als in het heden, die met grote energie en warm enthor. siasmc tot deze grote uitbouw hebben medegewerkt AMATEURGEDACHTE. Hij bracht hulde en dank aan de gro te voetbal-pionier. Pim Muiter, die het eerste voetbalzaad uitstrooide cn aan de drie voorzitters die van 18971942 de bond met kracht, beleid en toewijding hebben geleid: Jasper Warner, de idealist Jan Kips, de voorvechter van het amateurisme en de man. die dc sociale waarden in de sport zo juist wist te belichten en Dirk van Prooije. de bezadigde. Eén van de bijzonderheden, zo zeidc de lieer Lotsy verder, is ongetwijfeld, dat de bond steeds de amateurgedachte trouw is gebleven, ondanks bet feit, dat op al lerlei manieren is geprobeerd pressie op de bond uit te oefenen om beroeps voetbal te voeren. Hoewel het voor de jonge ren ook thans dikwijls moeilijk is zich een bestaan te verwerven, zijn wij van mening, dat er geen keuze kan zijn als i de voor- cn nadelen van amateuris me en professionalisme tegen elkaar af weegt. ONTHULLING VAN HET MONUMENT De overgang naar het ernstige gedeel te van de herdenking bestond uit de ouverture „Egmond" van Ludwig von Beethoven. De heer M. L Koolhaas bood vrvolgns na mens de verenigingen het bestuur een monument aan als huldeblijk. De ere-voorzitter. de heer P. Muiier. te rns oprichter van de bond, onthulde 't monument door het openen van een gor dijn. De 18-jarige zoon van de overleden oud-aanvoerder van het Nederlandse elf tal, Wim Anderiesen jr., gekleed in het costuum van het Nederlands elftal en de even oude junior van H.F.C., Jan Moo- lenaar. gekleed in de kleuren van de „Good Old", streken eerst de vlaggen en daarna werden deze halfstok gehesen. In doodse stilte kwam de vertegen woordiger van H. M. de Koningin cn Z. R H' |B Wanneer verkoudheid B de ademhaling bel em mert. maakt MENTHO-REX Verkoudheidszalf dc luchtwegen weer vrij. K. H. Prins Bernhard, ritmeester Bisciioff van Heemskerck naar voren en legde een krans by het monument. Het monument is samengesteld uit 5 bronzen kasten, waarin in brons gegoten voorkomen de namen van 2212 sportmak- kers. die ons in die jaren ontvielen. Op de deur van de eerste kast wordt uitgebeeld het oorlogsmonster, dat de doelpalen vernietigde, zinnebeeld van het verbod der bezetters om de voetbalsport té beoefenen, op de tweede deur het weg voeren van de sportmakkers om in ge vangenschap het leven te laten. Op de derde deur het embleem van de jubilerende bond. op de vierde deur de dodenakker, op de vijfde deur. de bevrij. ding, de herrijzenis der zelfstandigheïo van het vaderland. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. In het Indisch Instituut te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een zeer druk be zochte receptie gehouden. Het voltallige bestuur van de bond, met naast de bonds president de ere-voorzitter de heer P Muiier. mocht gedurende een receptie, welke enkele uren duurde, de geluk wensen in ontvangst nemen van tallozen in den lande, die in het verleden en he den in zeer nauwe en soms ook zeer in cidentele relatie staan tot de grootste Nederlandse sportorganisatie. Het was een massale receptie, zoals de voetbalsport een ontspanning voor sa is en waarop door vele autoritei ten het woord werd gevoerd. De eerste spreker was burgemeester Lr. Ara. J, d'Ailly van Amsterdam. Voorts werden vele geschenken aan geboden Zo schonk de beroemde doelverdediger van het Nederlands elftal uit vroegere dagn J. Göbel de bal. waarmede Neder, land op Houtrust in 1912 voor de eerste maal (niet 21) van Engeland won waarop de namen van de spelers, toentertijd ons land vertegenwoordigden, staan geschreven. Na de receptie verzamelden meer dan 250 gasten zich aan een diner, dat in tuinzaal van Krasnepolsky werd gehou den. Het hoogtepunt van dit diner was de bekendmaking van de benoeming een aantal ereleden en bondsridders. De heren Harry Bockmenken, één der meest bekende Zuidel. officials, en G. Kruyver, bondsbestuurlid, werden tot ereleden van de bond benoemd. WEKELIJKSE SCHADEPOST VAN 4500.—. Men mag niet alleen „t.b.c.-vrije" m?Jk in consumptie brengen. 'Het herstel van het in de oorlog zwaar getroffen bedrijf der vereni ging „Coöperatieve Zuivelfabriek- Wal cheren" te Middelburg vordert gesta dig, doch gaat als gevolg van de lan ge levertijd der nieuwe machines niet zo snel als men zou willen. Dit ver klaarde de voorzitter van deze ver eniging. de heer S. Simonse uit St. Laurens, bij de opening van-een in 't Schuttershof te Middelburg gehouden vergadering. Hij noemde 1949 een gunstig jaar Pé polders is de provincie Zeeland in haar andere arbeid sterk gebonden. Ook behandelde hij de provinciale be drijven. Dank zij uitbreiding van de gemeente Vlissingen worden de resul taten van het prov. gasbedrijf gun stiger. Wat de vrije veren in Zeeland be treft, merkte de heer Hamelink op. dat het Rijk zeker de vrije veren zal afschaffen. Volgens een uitspraak van minister Spitzen heeft de vrije overtocht over de Schelde de langste tijd geduurd. De heer Hamelink was het met 't standpunt van de minister niet eens. Een vergelijking met de Wadden eilanden gaat niet op. De Wadden eilanden tellen maar enkele honder den inwoners, terwijl Zeeuwsch- Vlaanderen, met als achterland Bel gië, met de andere Nederlandse pro vincies dringend contact moet heb ben. Het zou volgens spreker funest zijn als de vrije veren zouden verval len, juist met het oog op de indu strie die zich aan het ontwikkelen is. Uitvoerig schetste de heer Hame link de nadelige gevolgen van het op heffen van de vrije veren. Na nog enige andere onderwerpen aange voerd te hebben o.a. het wegenonder- houd in eigen beheer en het t.b.c. vrij maken van de Zeeuwse veestapel, eindigde spreker zijn rede met een beroep te doen op de leden, om in de eerstvolgende verkiezingsstrijd voor de Prov. Staten him partij met kracht te steunen. Na de thee was er gele genheid tot vragenstellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Geslaagd voor scheepswerktuigkun- digc. diploma A met lof, A. Verhage. leerling van de De Ruyterschool te Vlis slngen. (Ingezonden mededeling) Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan.... want naarmate ge steeds mincler voedsel neemt en juist het lichaam stevig voedsel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge in aan weer stand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin liever van de andere kant neem Rennies bij de eerste aanwijzing van brandend maagzuur. Rennies zijn smakelijke pastilles, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuur branden op de maag. Met Rennies geen lange kuur,- waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op de'andere ondervindt ge met Rennies de weldadige wer king. De brandende pijn verdwijnt even snel als ze opkomt. Gewoon een of twee Rennies laten smelten in de mond. zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Ren. nies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die brandende pijn. Scheveningse logger in nood Zaterdagavond omstreeks 10 uur trachtte dé logger Sch. 56, de „Pool ster", de Scheveningse haven binnen te lopen, toen de motor plotseling af sloeg. Het schip dreef in de storm af en raakte aan de grond. Pogingen om het met behulp van de reddingsboot „Arthur" los te krijgen,' bleven zonder resultaat. Zondag kwam bij een red dingspoging de reddingsboot door de woelige zee tegen de „Poolster", waar bij de mast van de „Arthur" brak en het hekwerk werd ontzet. Er werd nog een lijn gespannen met de wal, doch op een ogenblik, dat men dacht de „Poolster" vlot te krijgen, knapte deze lijn af. Zondagavond hebben nog twee Scheveningse kustvissersvaartuigen getracht de „Poolster" los te trekken, maar ook deze poging mislukte. Van morgen zou een nieuwe poging onder nomen worden. Twee Belgische jongetjes vermist en geyonderi. Douane-ambtenaren, politiemannen en gendarmes onder leiding van de burgèmeester van Eupen hebben twee dagen gezocht naar twee vermiste Bel gische jongetjes van zes jaar. Tenslotte werden zij levend aange troffen in een dicht bos aan de Bel gisch-Duitse grens. Zij konden nog niet zeggen, wat er gebeurd was. Hun toestand is bevredigend. voor de landbouw. Tengevolge van ae droogte was de grasgroei op Walche ren echter belangrijk minder dan in dé niet-geïriundeerde gebieden van 'ons'land, waardoor de melkproductie snel achteruitging. De voorzitter vróég zich af, wat de uiteindelijke gevolgen van de devaluatie zullen zijn in ver band met lonen en prijzen. Van rege ringszijde wordt telkens weer verze kerd. da' met de belangen van de boer rekening gehouden zal worden. Geheel zonder geleide economie zal men niet kunnen werken, maar deze moet van onder af worden opgebouwd. De boeren hebben in hun algemene organisatie's een rijk bezit, in het bij zonder in de coöperaties, aldus spre ker. De heer Simonse werd met 107 stem men herkozen tot bestuui'slid en de heer P. Besuijen met 82 stemmen her benoemd tot lid van de Comm. van Toezicht De Rijkszuivelconsulent. de heer C. Zwagerman, gaf een overzicht van het stierenmateriaal op Walcheren, de kunstmatige inseminatie, de drinkwa tervoorziening ten behoeve van het vee en het te stichten landbouwproef- bedrijf op Walcheren. Aan het verslag van de directeur ontlenen wij het volgende: Door 864 leveranciers werden tot 4 December geleverd 14.431.375 kg. melk. Verkocht werden 7.598.241 liter volle melk, 1.134.022 flessen gesteriliseerde melk, 83.259 liter room, 311.026 fles sen melkyoghurt, 329.627 flessen kar- nemelkse pap, 194.701 liter karnemelk, 654.962 pakjes boter en 68.735 kg. bo ter in vaten. 3.540.9C5 kg. ondermelk aan veehouders en 420.152 liter melk engros naar andere fabrieken. De op brengst bedroeg 2.862.920. HET PRIJSPLAFOXD Doordat van overheidswege een pla fond gelegd is voor de prijzen der consumptiemelkproducten ter wille van het voedselpakket, komen de melkinrichtingen ten opzichte van andere bedi'ijven in de verdrukking. Dit geldt speciaal voor de Zeeuwse bedrijven, omdat Zeeland als „tekort- gebied A" wordt aangemerkt en bo vendien omdat de provincie als volle- melk-gebied tot dusverre niet de toe slag voor hoger droge-stof-gehalte ontvangt. Men heeft zich tot het Be drijfschap Zuivel gewend om tegen deze gang van zaken te protesteren, doch er werd nog geen antwoord ont vangen. De schade bedraagt momen teel f 4.500 per week. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek om op Walcheren alleen de z.g. t.b'.c.-vrije melk in consumptie te mo gen brengen. Men meent, dat de Wal- cherse veehouders (die zich kosten noch moeite besparen om de runder- t.b.c. te bestrijden) daar recht op heb ben. Het direct afslachten van rea- geerders kostte de fabriek dit jaar 11.148. Terwyl in Zeeland buiten Walcheren 153 aan open t.b.c. lijdien- de dieren moesten worden opgeruimd, kwam er op Walcheren niet één „open lijder" voor. Nadat nog een overzicht was gege ven van de balansstand op 5 Novem ber j.l., waaruit bleek, dat het netto voordeiig saldo ongeveer 55.000.— bedraagt en nadat was toegelicht, waarom de melkprijs bestaat uit een grondprijs per kg. en een bedrag per percentage vet, sloot de voorzitter de ze geanimeerde vergadering. Voor Beyeland 21.000 toegelegd op vrijwillige verzekering. Dc vrijwillige verzekering door de vele ouden van dagen heeft het Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord Beveland over 1948 een tekort van ca. 45.000.opgeleverd, waar van slechts 24.000.uit het Vereve ningsfonds werd aangezuiverd. Een bedrag van 21.000 is nog ongedekt en als nadelig saldo over 1948 in de balans opgenomen. Gehoopt wordt dat dit tekort alsnog door het Vereve ningsfonds vergoed zal worden. Voor 1950 zal echter niet op subsidie uit dit fonds gerekend kunnen worden, zodat do vooruitzichten niet erg roos kleurig zijn. Het bestuur kan daarom geen verantwoording op zich nemen voor deze gang van zaken. Deze mededelingen werden gedaan in de Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden alge mene vergadering van dit Zieken fonds, onder leiding van de nieuwe voorzitter, mr H. B. Bouwman Het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1948. werden na een toelichting van de administrateur, de heer J. Meijers, goedgekeurd. In verband met het eind 1948 spoor loos verdwijnen van ruim 1300. uit do kas van het fonds, is een frau deverzekering gesloten. Aan de admi nistrateur werd déchargo verleend voor zijn gehouden beheer. In een vóór de alg vergadering ge houden bijeenkomst van verzekerden vertegenwoordigers, werd de heer A Buijs, Goes, als bestuurslid herko zen. C.H.U. en de Statenverkiezingen. De Kamerkring' van de Christelijk Historische Unie kwam Zaterdagmid dag' met afgevaardigden van de sta- tenkring in „Hotel Centraal" te Goes bijeen ter bespreking van de candi- datenlijsten voor de a.s. Statenverkie zing. Besloten werd met meer dan één lijst uit te komen. De kop van de lijsten zal in alle Statenkringen ge lijk zijn, doch voor het overige zullen er in de diverse kringen verschillen de candidaten op worden geplaatst. Voorts werden in deze vergadering de door de kiesverenigingen naar vo ren gebrachtte candidaten voor de groslijst alsmede het aantal op deze lijstte plaatsen candidaten bespro ken. Middelburg Geen gedeeltelijke afbraak van de Nieuwe Poort. Het college van B, ei1 W. van Middel burg heeft aan de Raad medegedeeld, dat, na een daartoe ingesteld onderzoek, gebleken is. dat gedeeltelijke afbraak van de Nieuwe Poort op goedkopere wijze dan destijds werd voorgesteld niet moge lijk is. De zijstukken blijken immelijk hol te zijn en kunnen dus na gedeelte lijke afbraak niet worden gebruikt voor ondersteuning van de te behouden over spanning. Voorgesteld wordt de toestand ter plaatse te handhaven. GEMEENTELIJKE ONDERWIJS VERGOEDING. Het getal wekelijkse lesuren vakonder wijs zal in 1950 totaal 38 voor ULO be dragen. In verband daarmede wordt het totaal voorschot op de vergoeding voor vakonderwijs voor de Ger. ULO-school bepaald op f 4261.43 en voor de Chr. Bur- gerschool-Singeistraat op I 3409,14. De Raad van Middelburg moet dit bekrachti gen. Het bedrag per leerling, waarop de schoolbesturen jaarlijks recht hebben, bedraagt voor het gewoon lager ond. 25.7G met in begrip van de kosten van instandhouding en f 17.68 zonder deze kos ten. voor het v.g.l.o. resp. f 35.73 en f 27.92 en voor het u.l.o. resn. f 31.70 en f 27.45. B. en W. stellen aan dc Raad voor om te besluiten de voorschotten op de gem. vergoedingen als volgt vast te stel len: R.K.-school g.l.o. f 3854.24; Herv. school g.l.o. f 5409,60, v.g.l.o. f 273.93; Ger. school g.l.o. f .3211.87, V.g.l.o. f 325.73; Herv. school 't Zand g.l o. f 2251.25. v.g. l.o. f 241,97; Chr. burgerschool g.l.o. jf 5753,07, u.l.o. f 3212,27; Ger. school He rengracht g.l.o. f 5607.09; Gravenstraat g.l. o. f 5847,52, v.g.l.o. f 321,57; Geref. ULO t 3961,95. SCHOOL-RIJWIELBERGPLAATSEN Aan de Raad is door het college van B cn W. van Middelburg voorgesteld een crediet van f 610.te verlenen voor een rijwielbergplaats ten behoeve van de tij delijk in het gem. schoolgebouw aan de Verwerijstraat gehuisveste R.K. school en een crediet van f 110.— voor uitbreiding van de fietsenstalling der ULO-school aan dc Singelstraat. HERBENOEMINGEN. B. en W. van Middelburg hebben aan de Raad voorgesteld over te gaan tot her benoeming van de periodiek aftredende heren A. D. Littooy, J M. Hertogh en mr, J. Moolenburgh als bestuursleden van de Burg. instelling voor dc Maatschapper lijke Zorg en L. Onder dijk en J. H. C. Vroom als bestuursleden van de Godshui zen. Tevens zullen vier leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs worden benoemd. BEGROTINGSWIJZIGINGEN. In de Raadsvergadering van Maandag a.s. komt een aantal begrotingswijzigingen dienst 1949 in behandeling. Onder de post straten werd voor 1949 een bedrag van f 42.600 opgenomen voor aankoop, enz. van nieuw bestratingsma- terlaaL Daar deze aankoop dit jaar niet geheel is te realiseren als gevolg van de zeer trage aflevering door de steeniabrie- ken, kon deze post worden "verminderd met een bedrag van f 12.000.—. De op brengst der vermakelijkheidsbelasting kon f 5000 hoger worden geraamd. Vlissingen UITVOERING M.T.S.-BOND In een goed bezet Concertgebouw gaf de Vlissingse M.T.S.-bond Zater dag te Vlissingen de tweede uitvoe ring in zijn bestaan. In een kort ope ningswoord heette de voorzitter, de heer J. E. ter Meulen, o.a.. de direc teur de heer P. Vijn, de leraren en hun dames en vertegenwoordigers van andere schoolverenigingen welkom. Hij sprak de wens uit, dat, wanneer straks het nieuwe gebouw er is, de M.T.S. meer afdelingen zal krijgen. Hierna speelde de M.T.S. band onder leiding van de heer C. v. Maasdam op vlotte wijze enkele nummers, goed bijgestaan door een charmante lady crooner. Daarna speelden M.T.S.-ers, aangevuld met' verscheidene dames 'n amusante klucht: „Die brave meneer Pot". De hoofdrol werd op uitsteken de wijze vertolkt door de heer A. de Waal. Hij werd goed bijgestaan door mcj. C. Eekman (mevr. Pot), mej. C. Bos (mevr. Bavinck) en de heer H. v. d. Berg (dr. Bavinck). Ook de andere spelers en speelsters hebben door hun spel de opvoering tot een succes ge maakt. Voor de pauze, waarin enkele prij zen werden verloot, speelde de heer C. A. V; Wijngaarden, leraar aan de M.T.S., op verdienstelijke wijze nog op de piano. De verschillende onderdelen van het programma werden uitstekend verbonden door de conférencier, de heer W, Daane. Aan de dames werden bloemen aangeboden. In zijn slot woord deelde de directeur der school, I de heer P. Vijn. nog mee, dat binnen enkele weken de bouw van een nieuw schoolgebouw, dat naast de werkplaats op de boulevard komt, wordt aanbe steed. Een gezellig bal. met dansmuziek van de band van Johnnie Wijnen, be sloot de avond. BENOEMING. Tot commissaris van politie te Delft is benoemd de heer P. G. J. van Meulbregt, thans hoofdinspecteur aldaar. De heer van Meulbregt is afkomstig van Vlissin gen. De „Astri" naar Gothenburg. Het Zweedse m.s. „Astri", dat 26 October bij Zeebruggë op een wrak liep en voor tijdelijke reparatie naar Antwerpen werd gesleept, passeerde Zaterdag, gesleept door de Ned. sleepboot „Ganges", Vlissingen met bestemming Gothenburg, waar het geheel hersteld zal worden. Subsidies voor binnenvaartscholen Reeds in dienst tussen Kruiningen - Perkpolder. Zaterdag is de veerboot „Prins Hen drik" der Prov. Stoombootdiensten in Zeeland voor een proeftocht op de Westerschelde uit Kruiningen ver trokken. Aan boord bevond zich slechts een klein aantal genodigden. Tijdens de tocht releveerde ir. J. VV. van Tijen namens de directie der N. V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de veel bewogen geschiede nis van het schip. Tweemaal werd de „Prins Hendrik" tot zinken ge bracht, e'èrst in 1940 door de terug trekkende Fransen, bijna weer her steld, door de Duitsers in 1944 om de haven van Vlissingen te verspei'ren. Daardoor heeft men enkele verbete ringen kunnen aanbrengen. De ver- voei'scapaciteit en de snelheid zijn vergroot en ook de stabiliteit is ver beterd. Namens het provinciaal bestuur nam het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer C. Philipse wegens ziek te van de Commissaris der Koningin, het schip over en bracht dank aan allen, die aan het herstel hebben meegewerkt. Zondag was de „Prins Hendrik" reeds in dienst op het veer tussen Kruiningen en Perkpolder. Omploegen van weilanden op Walcheren. MEN WILDE ZE BEBOSSEN In het jongste nummer van het Zeeuws Landbouwblad wordt de aan dacht gevraagd voor een herverkave lingskwestie, die enkele dagen gele den op Walcheren nogal veel stof deed opwaaien. In de omgeving van Dishoek eh Klein Vallcenisse en zo verder langs de duinen tot aan Zoutelande kwamen verscheidene boeien tot de ontdek king, dat verschillende van hun per celen bouw- of weiland omgeploegd werden, of zouden worden, om er bos in te planten. Nu is natuurlijk iedereen er van overtuigd, dat Walcheren weer mooi, zo mogelijk nog mooier dan vroeger moet worden. Maar wanneer men als boer op een gegeven dag tot de ont dekking komt, dat een flink deel van het weiland, dat men toch zo hard nodig heeft, omgetrokken zal worden om dat te bebossen, dan valt dat toch wel koud op het lijf. Wanneer men als boer op eens zijn bedrijf bjjna een kwart kleiner ziet worden, dan kan die boer daar niet blij om zjjn. Te meer nog, omdat in die omgeving nooit hos is geweest. Als de betreffen de boeren zich dan nog realiseren, dat in bossen altijd vogels wonen, met al de narigheid daaraan verbon- Blijkens de memorie van antwoord op de Ondei*wijsbegroting zijn onder de subsidies aan het Kon Onderwijs fonds voor de Scheepvaart begrepen een bedrag van 2200.voor Ter- neuzen en een bedrag van 2300.den, dan is heF niet te verwonderen, voor Vlissingen ten behoeve van de dat er in die omgeving een luid pro- binncnvaartscholen. test opklonk tegen de plannen tot Wat de musea in Zeeland betreft bebossing, zijn voor 1950 geen subsidie-bedragen Ovexïgens is met dit px-otest i'eke- uitgetrokken (in 1949 2000.— eh in ning genouden en zijn de voorberei- 1948 j -2500.deride werkzaamheden stopgezet. RAADSVOORSTELLEN MIDDELBURG. Wijziging Verordening Heffing Reinigingsgelden. Voorstel om boekwinkels op Dinsdagmiddag te sluiten. De Raad der gemeente Middëlburg zal Maandagmiddag 19 December te 2 uur in vergadei'irig bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van het college van B. én W. om een ver zoek tot het verlenen van subsidie aan de zangschool van de ver. „Üit het VolkVoor het het Volk" af te wij zen. Uit de begroting van de school blijkt, dat gerekend is met een bijdra ge van de oudei's der leerlingen van totaal 225, terwijl de hoofdvereni ging een subsidie verleent van 200 en daarnaast een gemeentelijke subsi- sidie vraagt van 600. B. en W. me nen, dat voor* dit laatste geen reden is: gaat men uit van een wekelijkse contributie van 10%, dan komt men bij een aantal van 130 kinderen, die de school bezoeken, reeds tot een jaar bedrag van 650. Er blijft dan nog maar een tekort van 175. Vastgesteld zal worden een regle ment voor beheer en toezicht sport terreinen. Het oude reglement, dat vastgesteld werd door de Commissie voor Beheer en Onderhoud, zal wor den ingetrokken. Aan dc raad wordt voorgesteld te besluiten om de benoe ming van de tegenwoordige bestuurs leden voor zover nodig te bevestigen en om een zevende bestuurslid aan te wijzen. Op de aanbeveling van de commissie komen voor: 1. mi\ J. A. Heijse, 2. D. Taal. Een ander voorstel behelst een wij ziging van de verordening Heffing Reinigingsrechten. Bij de practische toepassing van deze vex-ordening is n.l. gebleken, dat de tarieven voor het af zonderlijk afhalen van vuil per voer tuig te laag gesteld zijn. Een verho ging van 2.50 voor een man met voertuig per uur en per M3 tot 5.80 wordt voorgsteld. Men meent dit be drag ook te moeten toepassen voor be rekening van de transportkosten, wan neer de Middelburgse Dienst in ande- re gemeenten beerputten reinigt. DE TONNEN VAN 'T ZAND Aangezien het ruimen van tonnen in het geannexeerde gedeelte van het Zand vóór de samenvoeging met Mid delburg door een paxliculier geschied de, heeft men daar zo weinig mogelijk verandering in willen brengen voor wat de tarieven betreft en wordt daar nog steeds het tarief toegepast voor inrichtingen, dienende tot tijdelijk verblijf. Omdat deze toestand niet be stendigd kan blijven, is aan de bewo ners aangezegd om óf zo mogelijk aan te sluiten op de riolering, óf 2 pi'ivaat- tonnen aan te schaffen, opdat dan het voor de gehele gemeente geldende ta rief kan worden toegepast. De ge meente wil de mogelijkheid openen, dat voor perselen, waar aansluiting op de riolering niet mogelijk is, desge wenst tonnen van de gemeente wor den gebruikt, tegen betaling van een jaarlijkse retributie, een bepaling, wel ke men wil laten gelden voor alle pan den in de gemeente, die niet kunnen aansluiten. Voor de bewoners van die gedeelten, waar zeer binnenkort rio lering komt en die zich tot aansluiting bereid hebben verklaard ot verkla ren, wil men tot dat tijdstip nog het tegenwoordig voor hen geldende ta rief laten gelden. B. en W. stellen verder voor, dit op verzoek van de belanghebbenden, om voor do boekverkopers de verplichte winkelsluiting op Woensdagmiddag te wijzigen in een verplichte sluiting op Dinsdagnamiddag na 13 uur. In behandeling komt ook een verzoek van de heer J. Sukkel, eigenaar van een in aanbouw zijnde garage, om hem een gedeelte van de Rottei'dam- se kaai in erfpacht te geven voor de oprichting van een benzine service station. Voorts wordt voorgesteld een bouwteri'ein bij Vrouwenpolder (in gebruik als kweekveld voor duinbe planting) opnieuw voor 6 jaar te pachten van het Kroondomein. De pacht, welke tot nu toe 1.per jaar bedroeg, waax-bij de gemeente echter de diverse lasten moest beta len, wordt thans voorgesteld op 35.- per jaar, terwijl de verpachter de lasten voor zijn rekening neemt. VLISSINGEN. Heden, Luxor „Na de storm" 8 uur; Al- hambrn „Abbott en Costello ontmoe ten Frankenstein" 7 en 9 uur; Con certgebouw feestavond Chr. Bestu renbond. Morgen, Luxor „Het spel gaat beginnen" 8 uur; Alhambra: „Ride the pink hor- se", 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Heden Eelectro: „Het Proceh" (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Hoe kom ik aan die man", (14 jr.), 7 en 8 uur. Morgen Concertzaal: Opening Winter - zitting Prov. Staten, 10 uur; Electro: „De bruidegom was zoek" (a. 1.), 7 en 9.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2