PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Labour-bewind in Australië werd verslagen 0E BILT Verkiezingsoverwinning van coalitie van liberalen en agrariërs Algemene vergadering der V. N. Zaterdagavond geëindigd Gouverneur van Joenan naar communisten overgelopen. Nederlandse kustvaarder in het Kanaal gezonken. AANZIENLIJKE UITBREIDING VAN DE SCHOLENBOUW VOORJAAR 1950 TELEVISIE! Vandaag JAN VAN BOVENHUIS" WERD TE VLISSINGEN GEOPEND Zondagsrijverbod verdwijnt toch per 1 Januari VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 300 Directie. F van de Velde en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred.G. Balllntijn, Pl.verv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels! van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Erlevcn of adres Bureau van dit blad 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M"burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924-Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Robert Menzies zal een nieuwe regering vormen. Na Nieuw Zeeland is thans ook Australië politiek omgezwaaid. Bij de algemene verkiezingen Zaterdag kreeg de Labour-party een harde klap te incasseren, die meteen het einde betekent van het huidige bewind. Hoe wel de definitieve uitslagen eerst Dinsdag bekend zullen zyn, staat wei vast, dat de coalitie van liberalen en agrariërs in het nieuwe Huis. van Afgevaardigden over meer dan 75 zetels zal beschikken tegen Labour tus sen 40 en 50. Alleen in de Senaat kan Labour misschien de meerderheid behouden. De socialistische minister-president Chifley gaf als commentaar; „Het is de beslissing van het volk. Ik heb mjj nergens over te beklagen". Verwacht wordt, dat Chifley nog vandaag zal aftreden. Waarschijnlijk zal dan de liberale leider Robert Gor don Menzies opdracht krijgen een nieuwe regering te vormen, de eerste niet-socialistische regering sedert acht jaar. Menzies is geen nieuweling op po litiek gebied. Reeds op 44-jarige leef tijd in '39 werd hij voor de eerstekeer premier van de Australische rege- gering, Hij was het, die in Septemer van dat jaar Duitsland de oorlog ver klaarde. Menzies is van origine advo caat, een goed spreker en een geest driftig ci'icketspeler. Afgaande op de verkiezingspropa- fanda zal de nieuwe regering het innenlands beleid drastisch wijzigen. Menzies heeft beloofd de vrijheid van het particulier initiatief te her stellen, allerlei contröle-maatregelen ongedaan te maken en beleggingen te stimuleren. Voorts zou de wet op de nationalisatie van dc Australische banken herroepen worden. Over deze wet is destijds veel on enigheid geweest. Mogelijk zal ook in beperkte vorm militaire opleiding verplicht worden gesteld. De leiders van de coalitie hebben verder aangekondigd de strijd tegen het communisme aanzienlijk te zullen verscherpen. Regeringsdepartemen ten, regeringsbedrijven en vakvereni gingen zullen worden gezuiverd van communistische functionarissen. De communistische leiders op hun beurt hebben reeds aangekondigd zo nodig ondergronds te zullen gaan werken. De 35 communistische can- didaten verwierven overigens zo wei nig stemmen op zich, dat zij allen hun gestort bedrag van 25 pond zul len verbeuren. Senator Parnell Thomas veroordeeld wegens bedrog. Parnell Thomas, voormalig voorzit ter van de commissie tegen on-Ameri- kaanse activiteit en Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, is veroordeeld tot gevangenisstraf van 6 tot 18 maanden en een boete van 10.000 dollar wegens benadeling van de staat door het opgeven van fictie ve namen op de loonlijst van de com missie. Zijn vrouw heeft verklaard te zul len pogen de Congreszetel te verove ren, die door haar man opgegeven zal worden. „Jan de Kraai" had pech. „Jan de Kraai", de metgezel van Hans Kaart, zou Zaterdag per vliegtuig naar Indonesië vertrekken. Op het laatste ogenblik deden zich echter on verwachte moeilijkheden voor. Er was namelijk voor de vogel geen „gezondheidsverklaring" aanwezig, hetgeen voor elke passagier vereist is. De kraai moest op Schiphol blijven tot een dierenarts de vogel zou hebben gekeurd. Als het dier gezond blijkt zal de vereiste verklaring worden af gegeven. Het dier wordt Don derdag te Batavia verwacht. Oostpolder komt eerst aan de beurt. Minister Spitzen heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Zuiderzeeraad heeft geadvi seerd bij de inpoldering van het Zui delijk deel van het IJsselmeer te be ginnen met de Oostpolder en later te beslissen of daarna eerst de Zuid- of de Westpolder zal volgen. Zware straffen geëist tegen leden van Commando-Pieters. De procureur-fiscaal aan het Amster damse Bïjz. Gerechtshof, mr, F, p Th Röhling, heeft requisitoir gehouden'in de zaak tegen vier leden van het commando- Pleters. Mr. Röhling noemde deze zaak „een der ernstigste, die de bijzondere rechtspleging in de periode van haar be staan had te berechten". Uitvoerig ging hij in op de mentaliteit van de leden van de z.g. Jagdlsommando's. „Roof, moord en foltering", zo zeide hij, „behoorden tot hun dagelijks werk" Tegen de thans 26-jarige v. d. S„ die op 17-jarige leeftijd in Duitse krijgs dienst trad, eiste mr. Röhling de doodstraf, evenals tegen de 27-jarige H. A. K. Bei den hebben gevangenen mishandeld en gedood. Tegen twee andere verdachten werden gevangenisstraffen van 20 en 15 jaar ge- eist. Het Huis van Afgevaardigden telt thans 123 zetels. Het vorige Huis had 75 afgevaardigden, waarvan 43 socialisten. Labour verkreeg in 1946 ongeveer 49% van de stemmen. Het kiezen geschiedt volgens een vrij ingewikkeld systeem van evenre dige vertegenwoordiging. In de Senaat behoudt de arbeiders partij volgens verwachting de meer derheid, hetgeen een lastige toestand zal scheppen. De Senaat is namelijk bevoegd alle wetten, met uitzonde ring van die betreffende financiën te verwerpen. Wanneer de Senaat in drie maanden tijds twee wetsontwer pen verwerpt kan de premier de Gou- verneur-Generaal om ontbinding van beide Kamers verzoeken. In dat ge val zyn nieuwe verkiezingen nodig. John Chifleyverslagen. Veel bleten, maar laag suikergehalte. In West-Brabant zal de suikercam pagne aan de drie samenwerkende fa brieken der V.C.S., de bedrijven te Roosendaal, Dinteloord en Zevenber gen, worden beëindigd op 10 Januari De bietenopbrengst is dit jaar zeer aanzienlijk. De V.C.S.-fabrieken zul len op 10 Januari samen een millioen ton bieten hebben verwerkt bij een gezamenlijke dag-capaciteit van 10.000 ton. Met 15,5% is het suikergehalte dit seizoen echter aan de lage kant ge bleven. Israël verzet zich tegen besluit over Jeruzalem. Zaterdagavond is de slotzitting ge. houden van de algemene vergadering der Ver. Naties. Secretaris-generaal Trygve Lie sprak de slotrede uit. waarin hy als zyn mening uitsprak, dat deze zitting met meer overtui gingskracht dan ooit de geschiktheid van de V.N. had bewezen om ophou wend werk te verrichten. Evenwel was er nog niet veel ver mindering te bespeuren geweest in de spanning tussen de grote mogend heden. De Sowj et-afgevaardigde Jacob Malik verklaarde, dat de resultaten onbevredigend waren, omdat de alge mene vergadering geweigerd had de oorlogsvoorbereidingen van Amerika en Engeland te bespreken en te ver oordelen. Niettemin zou de Sowjet- Unie de strijd tegen de oorlogsophit sers en voor de vrede met nog gro tere energie voortzetten. De Britse vertegenwoordiger Mc Neil zeide daarop, dat Malik zelfs vlak voor het einde niet kon nalaten een portie vergif te spuien. Een der andere afgevaardigden gooide gauw olie op de golven door voor te stellen voorzitter Romulo hul de te brengen voor zijn voortreffelijke leiding. Onder algemeen applaus kreeg als laatste generaal Romulo het woord. Hij zeide, dat de algemene vergade ring geen reden had gegeven tot wan hoop. Er was belangrijk werk ver richt ten bate van samenwerking. Voor de slotredevoeringen was de Nederlander A. Pelt gekozen tot com missaris der V.N. voorvLibye Op Pelt werden 28 stemmen uitge bracht en op de Argentijn Arce 29. JERUZALEM. Het besluit van de algemene verga dering om in Jeruzalem een interna tionaal regiem in te stellen is in Is raël zeer slecht ontvangen. Het kabi net kwam Zaterdag in een spoedver gadering bijeen. De burgemeester van Jeruzalem vertelde aan een correspondent van Strijd op Chinese vasteland thans vrijwel beslist. De gouverneur van de Chinese pro vincie Joenan, Loe Han, hoeft ge broken met het regime van Tsjang Kal Tsjek en is overgelopen naar Mao Tse-tung. De provincie is daarmee zonder slag of stoot in handen van de com munistische troepen gevallen. Twee nationalistische legercorpsen kwamen „in de val" te zitten. De provincie Joenan ligt in Zuid- China en grenst aan het Franse In- do-China. Tsjang Kai Tsjek bezit op het Chi nese vasteland nu nog slechts een smalle strook langs de kust ten Zui den van Hongkong en gebieden in het binnenland. Hij is Zaterdagnacht per vliegtuig op het eiland Formosa aangekomen, het enige bastion, waar de regering voorlopig nog veilig zit. Met de val van Joenan is op het vasteland de strijd zo goed als beslist. Reuter: „Wij zullen de poorten van de stad verdedigen en verhinderen dat personen, die de resolutie willen uitvoeren, binnen komen. Wat ons betreft bestaat de resolutie van de V. N. niet". Honderdduizend Britse soldaten zijn er niet in geslaagd onze strijders te verslaan, de bataljons van Trygve Lie zullen dit ook niet vermogen, al dus de Vrijheidsbeweging voorheen de Irgoen Zwai Leoemi in een Za terdagavond uitgegeven manifest, waarin een onmiddellijk aftreden van de regering wordt geëist. Indonesië tracht lening uit Amerika te krijgen. Dr. Soemitro deelde te Djocja mede, dat spoedig na de overdracht der sou- vereiniteit, enige deskundigen op eco nomisch en financieel gebied zich naar de Ver. Staten zullen begeven om daar met het bestuur van de Ame- kaanse In- en Exportbank besprekin gen te voeren over een lening van 150 millioen dollar aan Indonesië. De heer Soemitro heeft met de bank reeds enige inleidende besprekingen gevoerd en zeide, zeer te hopen, dat Indonesië het eerste gedeelte der le ning zou kunnen verkrijgen zonder de gewone procedure, volgens welke de bank eerst deskundigen naar Indone sië zou sturen om de toestand op te nemen. Zes opvarenden vermist. In het Kanaal is Zondag een Neder landse kustvaarder, het m.s. „Toorn vliet" gezonken. Zes van de negen op varenden worden vermist. De „Toornvliet", welke dit jaar ge bouwd werd, was eigendom van een Rotterdamse rederij. Het schip raakte Zondagmorgen ter hoogte van het lichtschip Goodwin op een zandbank in moeilijkheden en zond noodseinen uit. Het Deense s.s. „Cimbra" snelde onmiddellijk te hulp en slaagde erin drie opvarenden H. de Wild uit R'dam, A. Dijkhuizen en J. M. Bol uit Sche- i veningen aan boord te nemen. De „Toornvliet" moet daarna vrij snel ge zonken zijn. Een reddingsboot uit Do ver heeft nog vele uren naar overle venden gezocht, maar zonder resul taat. Wel heeft een Engels schip twee reddingsboten van de „Toornvliet" aangetroffen: een was leeg en de an der dreef met de kiel naar boven. Belgen mogen niet meer in Nederland inkopen. Het Belgische kabinet heeft be sloten, dat de Belgische grensbewo ners niet meer in Nederland Inkopen mogen gaan doen. Deze beslissing Is onmiddellijk aan de grensposten door gegeven en deze posten hebben de bewoners van de grensstreek hiervan in kennis gesteld. De ministers namen dit besluit op aandringen van de Belgische winke liers. De laatste tijd mochten de Bel gen voor honderd gulden per persoon in Nederland inkopen. Dit had tot ge volg, dat stromen Belgen dagelijks de grens overstaken naar Limburg, Brabant en Zeeuwsch Vlaanderen om daar voor hun honderd guldentjes artikelen op te kopen, die in België veel duurder zijn, speciaal boter. Garantie aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië. WETSONTWERP INGEDIEND „Gedurende twee jaren na de souve- reiniteitsoverdracht geldt de garantie algemeen, nadien is zy gebonden aan de voorwaarde, dat de betrokkene zich in Nederland metterwoon vestigd aangezien het voor Nederland op den duur bezwaariyk is In Indonesië een efficiënt toezicht te blijven uitoefenen en na te gaan of en in hoeverre aan de voorwaarden voor handhaving van eenmaal toegekende uitkeringen wordt voldaan. Ten aanzien van de te verwachten financiële consequenties van het aan geboden wetsontwerp moge de rege ring erop wijzen dat het niet wel mo gelijk is een betrouwbare berekening ervan op te stellen, omdat die con sequenties afhankelijk zijn van te veel onzekere factoren". Aldus wordt medegedeeld in de me morie van toelichting op 't wetsont werp „vaststelling van zekere waar* boi'gen jegens bepaalde groepen van burgerlijke overheidsdienaren en ge wezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten be trekkingen", dat thans by de Tweede Kamer is ingediend. Nederlandse autobus in België in beslag genomen. Aan de Belgisch-Nederlandse grens nabij Lommei, is een autobus door de douane in beslag genomen. De auto bus, die dagelijks werkmeisjes naar Eindhoven bracht, had een grote hoe veelheid textielwaren, vooral nylon kousen, geladen om naar Nederland te worden gesmokkeld. De bestuurder is aangehouden. Herziening gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. Geen onderwijzerstekort te duchten. De minister van O., K. en W. stelt zich voor te komen tot herziening: van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs door een dit parlementair jaar in te dienen wetsontwerp, waarbij het gymnasium wordt gehandhaafd, het lyceum als zelf standige school wordt gelegaliseerd en een algemene school met 4-jarige cursus wordt geïntroduceerd om de H.B.S. van haar tweeslachtigheid te ontdoen. Dit wordt medegedeeld in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Wat de onderwijsver nieuwing betreft, wordt opgemerkt, dat aan drie Rijksleerscholen, t.w. Middelburg, Deventer en Haarlem thans proeven wor den genomen om de problemen van het lager onderwijs tot een oplossing te bren gen. Deze proeven zijn met het begin van de nieuwe cursus aangevangen. Aanvang experimentele uitzendingen uit Hilversum. In het komende voorjaar kunnen de eerste openbare televisie-uitzen dingen in ons land tegemoet worden gezien. De regering zal haar stand punt ten opzichte van de over het te- levisievraagstuk ingediende rappor ten binnen enkele dagen bekend ma ken. Waarschijnlijk gaat de regering accoord met invoering van het sy steem der 625 beeldlijnen en met de onmiddellijke aanvang van experi mentele uitzendingen uit Hilversum. De Nozema, zo bericht de Maasb., zal dan toestemming krijgen voor de bouw van een televisie-zender, die ter beschikking van de N.R.U. wordt gesteld. In de radiounie zijn alle om roepverenigingen, die voor de experi menten grote bedragen beschikbaar stelden, verenigd. De televisiestaf van de Philipsfabrieken te Eindhoven zal samenwerken met de Hilversumse technische staf om op deze wijze de in Eindhoven begonnen proefnemingen voort te zetten. Philips zal beginnen met massa-vervaardiging van televi sietoestellen, gebaseerd op het 625-lij- nen systeem, dat uitwisseling met het buitenland van de kostbaarste pro gramma's mogelijk maakt. De eerste televisie-periode in Nederland is voor lopig vastgesteld op 10 jaar. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Onderwijs begroting van O.K. en W. deelt de mi nister mede, dat de televisie niet bui ten het definitieve omroepbestel zal vallen. Gedurende twee jaren zullen experimentele uitzendingen worden verzorgd. is het 225 jaar geleden, dat de befaamde Nederlandse ge neesheer Hendrik van Deven ter, wiens beeltenis op een zo- merzegel van 1947 voorkomt, te Voorburg overleed. y Hervormde Jeugd heeft nieuw tehuis. Leiden en Leidschendam droegen een steentje bij. De Hervormde Gemeente van Vlissingen is de laatste maanden een „bouwende gemeente". Reeds maanden lang is men bezig met een succesvolle actie voor de stich ting van een kerkelijk centrum in de nieuwe stad en zeer onlangs is aan het Bellamypark een jeugdge- bouw gereedgekomen. Weliswaar geen nieuw, maar keurig geres taureerd en uitstekend ingericht, zodat het Hervormde jeugdwerk in Vlissingen, thans de beschikking heeft over twee eigen gebouwen, nl. het pand in de Noordstraat en het „Jan van Bovenhuis" aan het Bellamypark. Het werd gelegateerd door mevrouw van Boven aan de C.J.M.V. te Vlis singen, op voorwaarde, dat het dienst baar gemaakt zou worden aan de jeugd. De C.J.M.V. heeft dit „Jan van Bovenhuis" overgedragen aan de Stichting Hervormde Jeugdgebouwen te Vlissingen, die voor de restauratie zorgde. Zaterdagavond werd het in tegenwoordigheid van tal van geno digden, door de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, geopend. De voorzitter van de Stichting Her vormde Jeugdgebouwen in oprichting, de heer J. de Voogd, sprak een ope ningswoord. Deze gaf een overzicht van de geschiedenis der Jeugdgebou wen. De C.J.M.V. Vlissingen had reeds in enkele gebouwen vergaderd, totdat men besloot tot aankoop van een huis in de Noordstraat, zo zeide spr. De verbouwing aan dit pand kostte ech ter veel geld, zodat de zalen om de kósten goed te maken moesten worden verhuurd. Dit kwam het jeugdwerk niet ten goede. Na de be- vryding zat men met hetzelfde euvel. Er was n.I. voor 8000 oorlogsschade, waardoor men genoodzaakt was, weer hoge kosten te maken. Groot was daarom de vreugde, toen men het „Jan van Bovenhuis" in eigendom ver kreeg, doch het bleek al spoedig, dat de exploitatie van twee huizen, de C.J.M.V. te duur kwam te staan. In overleg met de Jeugdraad werd daar om de Stichting Hervormde Jeugdge bouwen gevormd, die zich met de ex ploitatie wilde belasten. De heer de Voogd bracht dank aan de kerkeraad, die een groot be drag uit de door Leiden en Leid schendam bijeengebrachte gelden beschikbaar stelde voor het herstel van het pand. Verder dankte spr. de kerkeraden van Leiden en Leid schendam, die zoveel voor de Her vormde Gemeente in Vlissingen hebben gedaan, waarna hy de ar beid memoreerde, die door de heer van Boven voor de Vlissingse jeugd was verricht. Burgemeester mr. B. Kolff onthul de hierna een fraai houten wandbord, waarop in kort de Stichting van het „Jan van Bovenhuis" stond vermeld. De burgemeester herinnerde er aan, hoe een veertig vijftig jaar geleden de jeugd meer ging vragen, dan de ouders en het gezin konden geven. Dit werd begrepen door een aantal mensen, die jongens en meisjes wisten op te vangen en met het jeugdwerk begonnen. De burgemeester wenste tenslotte de jeugdverenigingen namens het ge meentebestuur geluk met dit nieuwe gebouw. Het huis werd hierna overgedragen aan de Hervormde Jeugdraad, die het by monde van zijn waarnemend voor zitter. de heer J. Dekker, in dank aan vaardde. Namens de kerkeraad sprak ds. J. S. Hartjes woorden van gelukwensen. Deze illustreerde met enkele humo ristische voorvallen uit de jongste geschiedenis van het gebouw Noord straat, hoe zeer uitbreiding van de vergaderruimte noodzakelijk was. Tenslotte sprak ds. Hartjes met grote piëteit over het werk van wijlen de heer en mevrouw van Boven. Namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente uit Leiden werd het woord gevoerd door de heer M. I. de Jonge, die zeide dankbaar te zijn deze opening te hebben mogen mee maken. In Leiden behoort een derge lijk gebouw nog tot de vrome wensen, aldus de heer de Jonge. Voorts spraken nog de heren J. Moll namens de kerkvoogdij en de heer W. de Ridder, als oud-voorzitter der C.J. M.V. Nadat enkele verversingen wa ren aangeboden, werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Het gebouw bevat vier kleine za len, een bestuurskamer en een kelder, die in gebruik is voor handenarbeid. Uitdrukkelijk verklaart de minister, dat bij het opmaken van het plan voor een voorbereidende klasse van de Ambachts school vooral is gelet op het belang der leerlingen. Het betreft hier niet een ver plichte klasse. Het wetsontwerp op het kleuteronder wijs is thans om advies naar de Onder wijsraad gezonden. De ontworpen regeling is een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleuteronder wijs. GEEN ONDERWIJZERSTEKORT De minister kan niet toegeven, dat er thans een noemenswaardig tekort aan on derwijzers bij het lager onderwijs be staat. In de jaren 1952 en 1953 zullen bij het 1. o. resp. rond 4400 en 6800 méér on derwijzers dan in 1949 in de school aan wezig moeten zijn. In de jaren 1950 t.m, 1952 zal een ongeveer even groot aantal jongelieden de onderwijzersakte behalen. Er zal dus in de komende jaren geen on- derwïjzerstekort, wèl een zekere krapheid en een onvoldoende reserve bestaan. Vast staat, dat na 1956 het aantal leerlingen vrij snel zal dalen. In 1947 werd begonnen met de bouw van ongeveer 20 lagere scholen met te zamen ong. 100 lokalen. In 1948 waren deze cijfers resp. 150 en 750. terwijl in het lonende jaar mogelijk is de bouw van ong. 1400 lokalen. Voor 1950 zijn de voor uitzichten gunstig; er zal begonnen wor den met de bouw van ong. 1900 lokalen. Het bouwvolume voor scholen zal in 1951 en 1952 hoger zijn dan in 1950. ZIÏTEN-BLLJVERS. Het probleem der zitten-blijvers bij 't voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs is nog niet opgelost. Aan diverse scholen worden proeven genomen door na te gaan welke leerlingen aan het ein de van de cursus niet zullen overgaan en deze leerlingen samen te brengen In één klas. waarin het tempo wordt vertraagd, zodat zij wel twee jaar over één klas doen, doch in een geleidelijk tempo en zonder herhaling van het gehele leerjaar. Aan de uitbreiding van het nijverheids onderwijs voor jongens wordt in verband met de industrialisatie ruime aandacht ge schonken. Het ligt in het voornemen, eveneens met het oog op de industrialisa tie, een nota in te dienen over onderwijs voorziening bij het hoger onderwijs. Van de minister is instelling van leerstoelen in homoeopathie. anti-vivisectie, natuur geneeswijze en de Neder-Saksische dialec ten niet te verwachten. Ook voelt hij niets voor een regeling waarbij allen, die het doctoraal examen Indisch recht heb ben afgelegd, worden toegelaten tot het doc.-examen Nederlands recht. Er is overleg gaande over de vraag of __i hoe de productie van Nederlandse speelfilms kan worden bevorderd. De mi nister is het er mee eens, dat de tijd is gekomen om het aantal regeringsradlouit- zendingen te verminderen. Dat gebeurt met ingang van 1 Januari a.s. Omdat de benzine duurder wordt. Uit zyn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (Arb.) blijkt, dat minister Spitzen niet het voornemen heeft het Zon dagsrijverbod na 1 Januari te hand haven- De desbetreffende wet zal niet worden verlengd en de minister meent, dat de a.s. verhoging van de benzineprijs voldoende remmend zal werken. De geconstateerde toename van benzineverbruik schrijft de minister toe aan de toenemende economische bedrijvigheid. Ook het feit, dat de verhoging van de benzineprijs nog even op zich zal laten wachten, le vert geen overwegend bezwaar op, aangezien het gaat om een periode, waarin toch weinig touristisch ver keer te verwachten is. Mocht het des betreffende wetsontwerp onverhoopt niet worden aangenomen, dan zouden andermaal beperkende voorschriften voor het benzine-verbruik overwogen dienen te worden. Inmiddels heeft de minister van fi nanciën aan de Kamer medegedeeld een spoedige hervatting van de be handeling van dit wetsontwerp zeer op prijs te stellen, vooral omdat in België omstreeks half Januari de be- I lasting op de benzine verlaagd zal I worden tot het met Nederland en Luxemburg overeengekomen bedrag. I Ondermeer in verband met de fraudebestrijding aan de grens acht de minister het zeer wenselijk, dat Nederland tegelijker- tyd tot heffing naar dit geünificeer de bedrag zou overgaan» Negen kinderen levend verbrand. In de Amerikaanse stad Williamsport zijn negen kinderen levend verbrand bij een brand, die uitbrak in een uit twee verdiepingen bestaande woning. De slachtoffertjes waren tussen één en dertien jaar oud. NOG NOORDELIJKE WIND Geldig tot Maandagavond. Wisselende bewolking. Voornamelijk in de kustgebieden nog enkele ver spreide buien. Matige, langs de Wad- denkust aanvankelijk krachtige Noor delijke wind. Op de dag ongeveer de zelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1