PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Uraniumschanclaal" in Amerika Vandaag bleek een politieke zet Meer huishoudscholen voor de Zeeuwse meisjes BILT Deze week INTERNATIONAAL BEWIND VOOR JERUZALEM K.N.l.P. BEGON MET HET DEBAT OVER DE R.T.C. 192e Jaargang-No. 299 Dagblad, uitgave van de Hrmo Provinciale Zeeuwse Courant, nirectle. F van de Velde en F. a ?en Boer Ad) W. de Pagter. SB?WSÏ*KÏÏ. ?P"i£S per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 10 ct. per mm. Minimum s>. advertentie i2.50. (ngez. mededelingen dubbel «arief. Kleine advertenties (max. 8 regels' van 1-5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen. Walstr. 58-60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burp Londense Kaai 29. tel. 2077 e - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brcuwerijstr. 2 - Zierikzce: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 ff Groves legde belangrijke verklaring af j Onze correspondent in New York, Robert Kiek, seint ons, dat terwijl de F. B. I.-agenten te New York de majoor van de Militaire Luchtmacht Jordan in afzondering hielden, teneinde een nader onderzoek naar zijn aantekeningen in te stellen, luitenant-generaal Lesly It. Groves, die ge durende de oorlogsjaren hoofd was van het atoomproject Oak Ridge, hier heden verklaringen heeft afgelegd, waarin hjj duidelijk gemaakt heeft dat noch Harry Hopkins, noch Henry Wallace zich ooit voor het Russische karretje hebben laten spannen of iets met verschepingen van uranium naar Rusland te maken hebben gehad. Groves legde er de nadruk Washington gedurende de oorlog de sluwste spionnage-organisatie in het leven had geroepen, teneinde te trachten de geheimen van Oak Ridge te doorgronden. Dank zij de loyali teit van zijn ondergeschikten in Oak Ridge heeft Groves keer op keer dergelijke pogingen tot spion- nage kunnen voorkomen. Groves erkende, dat hij persoon lijk toestemming had verleend om zendingen uranium naar Rusland te verschepen. Hij deed dit in de eerste plaats, omdat de weigering van der gelijke verschepingen de Russen in hoge mate achterdochtig zou hebben gemaakt en in de tweede plaats, omdat zijn toestemming het slechts mogelijk maakte om via de particu liere handel uraniumorders te plaat sen, hetgeen evenwel uiterst moei lijk is, aangezien de Amerikaanse regering het grootste deel van de productie van het land opkocht. Groves noopte daardoor tevens een aanwijzing te krijgen, uit welke par ticuliere bronnen de Russen urani um konden betrekken; bronnen, die niet voor de Amerikanen openston den. POLITIEKE MANOEUVRE. Het werd thans tevens zonneklaar, dat de Democratische Partij de ge hele affaire als een politieke ma noeuvre van de Republikeinse tegen standers beschouwde. Dit bleek uit het feit, dat slechts twee leden van De Tweede Kamer heeft in de prille morgenuren van de 9de December het resultaat der Ronde Tafelconferentie goedgekeurd met 71 tegen 29 stem men. Alle honderd Kamerleden na men aan de stemming deel. De spanning was gedurende de de batten al afgenomen. Verscheidene le den, die „op de wip" zaten, lieten zich aarzelend uit en het krachtige pleidooi van minister van Maarse- veen voor goedkeuring van het resul taat verwerping noemde de be windsman een ramp was voldoen de om de VVD-ers en 4 leden van de C.H.U. tot steun aan de regering te bewegen. Dit resultaat, deze houding van de Tweede Kamer, is het beste, wat men in de gegeven omstandigheden nog kon doen. Verwerping van het R.T.C.- resultaat zou inderdaad een ramp ge weest zijn. Nederland zou er interna tionaal een nieuwe klap door hebben gekregen en kan deze niet verdragen. Terugkeer op de afgelegde weg was ten enenmale onmogelijk. Alleen als op de zwakke basis door onderlinge behoefte aan samenwerking, de Unie tussen Indonesië en Nederland vrucht gaat dragen, is voor Nederland nog een toekomst weggelegd. Deze toe komst zou reeds bij voorbaat onder mijnd zijn, als ons parlement het R.T.C. resultaat verworpen had. Men behoeft het R.T.C.-resultaat allerminst toe te juichen om toch in te zien, dat er niets anders meer op zat. Dat de Verenigde Naties ons thans een klopje op de schouders geven het kan ons bitter stemmen. Zondei de bemoeienis van Lake Success zou er vermoedelijk een sterker band ge smeed zijn tussen Nederland en Indo nesië. Of de mensheid gebaat zal zijn met de thans geschapen situatie, de tijd zal het moeten leren. Op 27 December gaat de Nederland se vlag neer in Indonesië. Vier en twintig honderd Nederlandse militairen onder wie vele Zeeuwen, zijn met de Oklenbarnevelt naar hun haardsteden teruggekeerd. Hun komst bracht vreugde in vele gezinnen weemoed en nieuwe rouw in de wo ningen, waar men dierbaren voor goed moet missen. Ook na zijn dood bhjft Han van Meegeren, beroemd falsificator, de geesten in beroering brengen. Thans kfn ,men. 6aan vechten over de vraag, of de nieuw ontdekte Vermeer een deskundig trucje is of dat de Vermeer Yfl de heer van Beuningen wellicht toch echt is. De meningen blijven uit een lopen. En voor de kranten is van Meegeren goede stuf! De derde loonronde schijnt er te zullen komen. Wellicht zullen zelfs reeds in Januari de laagste lonen worden verhoogd. Naar verluidt zal de verhoging 5% bedragen. Terwijl de devaluatie tussen de 30 en 45% be droeg Uit het buitenland komt weinig schokkend nieuws. Nu Duitsland meer en meer wordt opgenomen in de internationale samenleving komt Dien in steeds breder kring tot de conclusie, dat men eindeliik eens vrede moet sluiten, al zal dat alleen met het Westen mogelijk zijn. Dat de bondskanselier Adenauer verklaard heeft, dat Duitsland beter nog geen de onderzoekcommissie uit het Con gres te Washington aanwezig wa ren om naar de verklaringen van Groves te luisteren. Beide leden be hoorden tot de Democratische Partij. De andere leden van de commissie waren niet in Washington aanwe zig, nu het Congres op reces is en de Republikeinse leden der commis sie, die thans in hun eigen district verblijven zonder dat zij in de gele- fenheid waren Washington tijdig te ereiken, hebben luidkeels tegen het verhoor geprotesteerd. Dit was ook de houding van de nieuwe-commen- tator Fulton Lewis, die bij gebrek aan nieuwe onthullingen het grootste gedeelte van de uitzending van he den besteedde aan de voorlezing de zer Republikeinse protesten. Intussen heeft Groves echter naar het gevoel van de gemiddelde Ame rikaanse burger de beschuldigingen is het 5 jaar geleden, dat te Renesse tien Nederlanders door de Duitsers werden opge hangen; EN V""GEN is het 8 jaar geleden. dat Duitsland en Italië aan de Ver. Staten de oorlog verklaar den. Beheerschapsraad van de Verenigde Naties zal een Hoge Commissaris benoemen. J Permanent beheer. De algemene vergadering der Ver enigde Naties, heeft met een flinke meerderheid besloten Jeruzalem on der een permanent internationaal be wind te plaatsen, dat zijn gezag zowel binnen als buiten de stad zal uitoefe nen. De algemene vergadering besloot voorts, dat het internationale bewind over Jeruzalem zal komen te staan onder een door de beheerschapsraad ttan te wijzen hogere autoriteit. Onder de term „stad Jeruzalem" dient te worden verstaan de gemeente HENRY WALLACE van blaam gezuiverd jegens Hopkins afdoende ontzenuwd De zittingen van de commissie van onderzoek zijn intussen voor on bepaalde tijd verdaagd en Amerika is thans weer meer geïntereseerd in de vieiing van het Kerstfeest dan in dit naar het algemene ge voelen afgewikkelde schandaal. Doch dit wil nog geenszins zeggen, dat zich eerlang geen politieke reper cussies zullen voordoen. Roemeens piloot gedwongen naar Belgrado te koersen. Vier van de inzittenden van een passagiersvliegtuig van de Roemeen se luchtvaartmaatschappij hebben Vrijdag de piloot gedwongen van koers te veranderen en in Joego slavië te landen, aldus wordt uit Belgrado bericht. Een man van de Roemeense mi litia, die zich verzette, werd na een korte worsteling door het hoofd ge schoten. Het vliegtuig^ was met vijftien i passagiers van Sibu vertrokken naar i Boekarest. Het landde op het vlieg- ve&zS"^^fX-de püoot PRIJS VAN SUIKER WORDT tot koerswijziging dwongen en een aantal anderen, wilden om politieke redenen Roemenië ontvluchten. Vlieg tuig en passagiers zijn onder bewa king van de Veiligheidsdienst ge steld. Jeruzalem in haar huidige vorm, be- i nevens de omringende steden en dor- I pen. Het meest Oostelijk gelegen van I deze plaatsen is Abu Dis, het meest j zuidelijk Bethlehem. Meeste sprekers bereid goedkeuring te geven. Het voorlopige parlement van de Republiek, de K.N.l.P. is begonnen met de debatten over het R.T.C.-ac- coord. Daar zich 70 sprekers hebben opgegeven, zal de behandeling wel enige tijd vergen. Tot dusver bleken de meeste spre kers bereid hun goedkeuring aan het accoord te hechten, zij het niet steeds van harte. Soebadio, een afgevaardigde van Sharir's socialistische partij, zeide bijv. geen verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor het regeringsbe leid aangezien de financieel-economi- sche overeenkomst zijns inziens kolo- ter geen tegenstemmen aan. Een der afgevaardigden van de Masjoemi zeide niet accoord te kun nen gaan met de resultaten ter R.T C.. een andere evenwel noemde deze resultaten beter dan de overeenkom sten van Linggadjati en de Renville Waarom zal men strijden als de re sultaten lange andere weg verkregen kunnen worden? Den spreker van de proletarische partij verwierp het accoord. Oostduitse bladen melden vorming van „huurleger". De meeste in Oost-Berlijn Vandaag algemene vei kiezingen in Australië. LOT VAN LABOUR-BEWEND WORDT BESLIST. Vandaag zullen bijna vijf millioen Australische kiezers en kiczeresscn ter stembus gaan. Men verwacht 'n uiterst spannende strijd om de stem men tussen de socialistische rege ringspartij en de liberale en boeren partijen. Beide laatstgenoemde par- NIET VERLAAGD. Naar de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede deelt, is het om technische redenen niet mogelijk over te gaan tot verla ging van de prijs van suiker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over Ionen en prijzen zal ook de prjjstsijging van het varkens vlees en het feit, dat een gedeelte lijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van besprekingen uitma ken. rVafcmA Hpt ïr nt h',1,3 V* schijnende bladen berichtten Vriid nudisme betekent. Hij kondigde ech- 0Dmaak. dat de Westelf Gouverneur van Serawak overleden. Duncan George Stewart, gouver neur van Serawak (Brits-Noord-Bor- neo), die Zaterdag jl, tijdens een be zoek aan de plaats Sibu door een zestienjarige Maleier in de maag werd gestoken, is te Singapore over leden. Stewart werd, na zijn verwon ding. Zondag jl. door een vliegboot van de Britse luchtmacht naar Singa pore overgebracht. Draf- en renbaan le Bergen op Zoom. De aanleg van een draf- en renbaan op het terrein Kijk in de Pot in Ber gen op Zoom, is thans definitief. Reeds volgende maand zal de eerste spade in de grond worden gestoken, waar mee een aanvang wordt gemaakt met de aanleg van een renbaan, die qua omvang en kwaliteit de derde van Ne derland zal worden. Het is bovendien de vierde baan in het Zuiden des lands. De R.K. letterkundige Albert Kuyle stond Donderdag te Utrecht wederom terecht. Zoals men zich zal herinneren heeft in September de verdediger van I in grote opmaak, dat de Westelijke Kuyle de verdediging neergelegd, om- i ?<^5Le Commissarissen toegestemd dat hij geen gelegenheid kreeg om ■hebben in de oprichting van een vrij uit te spreken. Ditmaal had Kuy- „huurleger van 110.000 man in I le mr j j A van der Pult v/r_ dediger. Deze schetste Kuyle als een tijen zullen, indien zg gezamenlijk SySS&FSJS?» Categorieën dienstplichtigen tische partij is de afgelopen achtni6t ÖTOOt Verlof jaar aan het bewind geweest. vtiiui. Het gaat om de 123 zetels van Het ministerie van oorlog maakt be- het Huis van Afgevaardigden. Bei- I kend- dat ',"et ingang van 20 December de partijen denken te zullen winnen. 11949 het volgende personeel van de Jand- De socialisten verwachten een meer- I macht, met inbegrip van de luchtstrijd- derheid van tien zetels; de liberale krachten, dat zijn dienst in Europa ver en boerenpartijen denken tezamen L icht- met groot verlof kan worden ge acht zetels meer te verwerven dan 1 "onöen- hun tegenpartij. I Ten eerste: Dienstplichtig» cmderoffl- j eieren en korporaals met kaderopleiding. te c v°°r 1 ^anuari 1947 zUn opgekomen Albert Kuyle stond weer terecht, icn ten tweede: Dienstplichtige korporaals ■zonder kaderopleiding en soldaten, Teen als duim. Bij een Engels meisje van 9 jaar. dat op tweejarige leeftijd door een ongeluk de vijf vingers van de lin kerhand verloor, is langs operatie ve weg de grote teen van haar linkervoet op de plaats van de linkerduim gezet. Het meisje kan er nu reeds een potlood of vork mee oppakken en vasthouden. leger kan hebben, zal er zonder twij fel toe bijdragen, dat de sympathie voor de Duitsers wat groter wordt In Italië zorgde de Etna voor sen satie door een gloeiende lavastroom. Internationaal was van betekenis, dat er een nieuw internationaal vak verbond is opgericht, zonder de Rus sen. Het aardigste nieuws kwam uit Co lumbia en Monaco. In Columbia stuurde een stelletje grappenmakers het nieuws de wereld in, dat er een nieuwe vijfling gebo ren was. Het bleek een mopje, maar de complete wereldpers trapte er in. En in Monaco is het volledige, uit 18 leden bestaande parlement afge treden, omdat het niet accoord gaat met een door de regering ontworpen economisch verdrag met Frankrijk. Iets dergelijks is bij ons weten nog nimmer vertoond. Regeringen treden af als het parlement hun politiek niet goed keurt. En als een regering het parlement niet in bedwang kan hou den, komt het wel voor, dat zij het parlement ontbindt en dus naar huis stuurt. Maar dat een parlement uit eigen beweging het bijltje neer legt, daar van heeft Monaco thans de primeur! West-Duitsland. Woordvoerders te Bonn vonden de berichten „te belachelijk om tegen te spreken." Zij weigerden echter hardnekkig mededeling te doen over het werke lijke onderwerp van de besprekin gen tussen dr. Adenauer en de Hoge Commissie. groot prozaschrijver, fel pamflettist en goed vaderlander, die tegen de Duitsers en de N.S.B. was. De advo caat-fiscaal wees daarentegen op de anti-Joodse en pro-Duitse artikelen van Kuyle en handhaafde zijn eis van 2 jaar gevangenisstraf. vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitgezon derd. zij die met de voorjaarsploeg 1949 zijn opgekomen, ongeacht tot welke lich ting zij behoren; vervolgens zij door wier vertrek organieke tekorten zouden ontstaan en tenslotte zij, die bij de L.S.K. dienen en een technische vakopleiding genieten of hebben genoten. Deze laat- sten worden zodra zij 24 maanden in wer kelijke dienst zijn. met groot verlof ge zonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden verleend aan dienstplichtige onderofficieren en kor poraals met kaderopleiding, die vóór 1 Juni 1947 zijn opgekomen. Ook Zeeuwse leraressen nodig! Het is al weer enige jaren geleden, dat een heer, die in de trein met een dame in gesprek raakte en die ont dekte, dat de dame een van de leiden de figuren was bij het huishoudon. derwijs, ztfn ontstemming daarover luchtte. Hg was niet gesteld op die geëman cipeerde vrouwen. De plaats van het meisje was in de huishouding en wat de leraressen betreftnou die moesten maar liever vlug trouwen... Geldigheidsduur brandstof bonnen. Het rijkskolenbureau deelt mede. dat de hierna genoemde losse brandstoffenbon- nen met ingang van 16 December 1949 hun geldigheid verliezen: Rantsoenbon nen „Brandstoffen 11 eenheden 1949/'50", rantsoenbonnen .Brandstoffen 6 eenhe den 1949/1950", rantsoenbonnen „Brand stoffen 1 eenheid 1948/1948", rantsoenbon nen „Brandstoffen voor a.s. moeders". Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December a.s. bij een brandstoffenleve- rancier worden ingeleverd. Labour-overwinning te Bradford. Bij de tussentijdse verkiezing voor een parlementszetel te Zuid-Bradford (Yorkshire) heeft de Labourpartg met een meerderheid van 4.000 stem men de overwinning behaald. Dit wordt als een belangrijke aanwijzing voor de uitslag van de algemene ver kiezingen van het volgend jaar ge houden De socialisten hebben hiermee het ongekende record behaald; dat zij sinds 1945 alle zetels hebben behou den. „.leerd, dat een goede huishou- ;lyke opleiding van het meisje een ictor van grote betekenis kan zijn xjr de gelukkige ontplooiing van het Wonderlijk oordeel, dat gelukkig tot het verleden behoort. We weten nu, dat de huisvrouwe- lijke arbeid wel degelijk als vak ge zien moet worden, waarvoor een ge degen opleiding nodig is. De ervaring deli"" faci voor de gelukkige ontplooiing jonge huisgezin! In een gewichtig rapport, dat on langs verscheen wordt voor de jonge meisjes als het doel van het huishoud- onderwrjs aangeven „dat inzicht bij te brengen en die gevoelens te wekken en die vaar digheden te kweken, die voor haar algemene vrouwelijke vorming onder alle levensomstandigheden onmisbaar zij'n voorzover dat op deze leeftijd reeds wenselijk en mo gelijk is." Dat is een langademige formule, waarover vermoedelijk heel lang ge dokterd is, maar die dan ook alTes aangeeft. TWEE NETTEN In de achterliggende 25 jaar is Ne derland overdekt met twee netten van huishoudscholen. Het ene net is be doeld voor het platteland en bestaat uit landbouwhuishoudscholen, het an dere net is bedoeld voor de steden en bestaat uit meisjesvakscholen. Het aantal leerlingen steeg in die 25 jaren van circa 8000 tot bijna 100.000. Er wordt op het ogenblik hard ge werkt aan de uitbreiding van het aantal scholen. IN ZEELAND. Wat Zeeland betreft vermeldt de statistiek van medio 1949 het bestaan van 10 scholen met totaal 953 leer lingen, dan zijn er schoolcursussen met tezamen 1121 leerlingen en er zijn ambulante landbouwhuishoud- cursussen met 169 leerlingen Dat is niet veel en daarom heeft De assemblee besloot verder de be heerschapsraad te verzoeken in zijn volgende zitting (waarschijnlijk in Januari a.s.) de opstelling van een statuut voor Jeruzalem te voltooien, waarin de beginselen moeten zrai neergelegd, zoals deze zijn vervat In de door de algemene vergadering goedgekeurde resolutie. Tenslotte heeft de algemene ver gadering nog een beroep gedaan op de beheerschapsraad om zich te verzet ten tegen elke poging van een belang hebbende regering om de raad af te houden van de ten uitvoer legging van het statuut voor Jeruzalem, zo als het door de Verenigde Naties is goedgekeurd. Engeland wil geen toezicht op koloniaal bestuur. Sir Hartley Shawcross, de Britse staatsopenbare aanklager en minis ter, heeft te Londen voor de raad van het Brits Genootschap voor de Ver enigde Naties verklaard, dat Enge land geen toezicht van de Verenigde Naties op zijn koloniaal bestuur zal duiden. Hij wees erop, dat alle landen, zelfs de kleinste, onbelangrijkste en onver- antwoordelijkste, in de algemene ver gadering der V.N. een gelijkwaardige stem hebben als de grote mogendhe den. Een souvereine staat kan daarom de beslissing van de algemene verga dering in het bijzonder in zaken, die bulten het handvest staan niet zo ernstig nemen als hij het bij een realistischer stemprocedure zou be horen te doen, aldus Shawcross. Vrouw verhinderde moord op haar man. De 25-jarige. sinds twee maanden gehuwde Clara GiovanpUi. wandelde met haar man langs de oever van het „Gran Canal" in Venetië. Plot seling hoorde zij achter zich schreeu wen. Zij draaide zich om en zag ho» een zich op enige meters afstand be vindende vrouw een revolver uit haar handtasje haalde. Snpl wi»rp Clara Giovanelli zich voor haar man en werd door het op hem gerichte schot dodelijk gewond. De man bleef on gedeerd. De daderes een jaloerse rivale werd gearresteerd. Zeeland dan ook de aandacht van de leidende figuren bij het huishoudon- derwijs. Middelburg is er het beste aan toe met een vakschool en een Chr. land- bouwhuishoudschool. Goes heeft een vakschool, Hulst een R.K. huishoud school en er zijn landbouwhuishoud scholen te Zierikzee. Terneuzen, Schoondrjke, Kruiningen, Tholen en Kortgene. Voor 1950 staat de opening van een huishoudschool te Vlissingen op het programma. Die komt wel heel laat in de grootste stad van Zeeland Ook voor Sas van Gent en Sint Jansteen zal vermoedelijk iets bereikt worden. GOES VOORAAN Op het ogenblik is de huishoud school te Goes de trots van Zeeland. Deze school met haar 233 dagleer lingen groeit al angstig uit het be staande gebouw en bij de te verwach te toename van het aantal leerlingen zal er binnen zeer korte tijd een nieuw en doeltreffend gebouw nodig zrjn. Dit is de enige school in Zeeland, waaraan een vormingsklas is verbon den, die een vooropleiding geeft aan toekomstige leraressen bij het Nijver heidsonderwijs. Helaas is bij de Zeeuwse meisjes het verlangen om lerares aan een huishoudschool te worden, nog niet groot. Men had aanvankelijk ge dacht aan een vormingsklas te Mid delburg en te Goes, maar te Middel burg moest men er van afzien door febrek aan interresse. In Goes begon e klas dit jaar met 10 leerlingen en dat is te weinig. Er zullen meer meis jes moeten komen wil de klas in stand bin ven. De bedoeling Is vanzelfsprekend, dat Zeeland In de toekomst de eigen leraressen voor het huishoudonderwijs zal voortbrengen. Meisjes, die tenminste een MULO- opleiding moeten hebben, krjjgen in SiSÏÏSS -Uien, sommige met hagel of leiding, dat ze nog slechts twee jaar sneeuw. Zwakke tot matige wind, of ten hoogste 3 jaar een school el-1 aanvankelijk tussen Zuid en West, dere In het land behoeven te bezoeken later draaiend mm. Noordelijke rich- KORTE PRED1CAT1E „Wie heeft onze prediking geloofd Jesaja 53 la. Die profeet is geen optimist. Want hij ként de mensen. Vinden die dan niet belangrijk wat hij zegt? Er zijn anders wel minder belangrijke din gen verkondigd dan dit: „God komt". 2,1 aarwie dat hoort, gaat bepaalde verwachtingen koesteren, nietwaar Als de Heilige, de Schepper, afdaalt naar de aarde, zal het heelal niet uit z'n voegen worden gelicht? Zal er op zijn minst niet een „Sinc'ir sfeer" zijn. met donder en bliksem? Maje steit en luister horen toch bu het ko men van God? Niets van dat alles, zegt de profeet. God komt!maar Hij kom: in on aanzienlijke gedaante. Haast onher kenbaar. „Geen gedaante of heerlijk heid" is er aan. Wie gelooft dat? De prediking van de Kerk is nog altijd de prediking van déze God: van Christus. Menigeen houdt z'n hart vast. Wie gelooft het vandaag nog? Wie gelooft 'nel over 50 jaar nog? Dat van de kribbe? Dat van het kruis! Die kribbemooi? teer? liefe lijk? Nee, ongelofelijk.' Eenvoudige herders hebben het geloofd. Ja, maar die hadden het gemakkelijk. De he mel was open geweest boven hun velden. De engelen hadden gezongen. Toch, vergeet niet: even slechts. Zoals een bundel zonlicht op 'r. herfst middag. En in het donker zijn die mannen naar Bethlehem gegaan. Het was alsof het komen ran God het dag licht niet verdragen kon. En 't wordt nog erger. Over de kribbe valt reeds de schaduw van 't kruis. Nu nog schaduw, straks wer kelijkheid. Is God zó gekomen. Gaat God zósterven? „Wie heeft onze prediking geloofd U? Hebt U toch in Hém (dat kind, die gekruisigde) „Gods reddend' arm van Boven" gezien? Jezus zegt: ,fZalig, wie aan Mij niet zal geërgerd worden", dat is: Gelukkig zijn zij, die niet weg lopen van kribbe en kruis, maar daar leren buigen voor het wonder, dat God zó gekomen is voor ons. Voor mij? Ja, ook voor u. Juist voor u. Zijn arm naar u uitgestrekt. Kerst feest voor iéder een. Kerstfeest voor u. Kerstfeest een féést. Wolphaartsdijk H. J. Ponsteen DE VOORSPELT: VRIJ KOUD. Geldig tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk om een nijverheidsacte te halen en volledig bevoegd lerares te worden. tingen. Dezelfde of iets lagere tem- (Vervolg op pag. 2) peraturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1