Rusland kreeg in 1943 uranium en radar uit de Ver. Staten Nederlandse nodig Indonesië heeft krachten JIMMY BROWN, sportheld no.1 Een sensatie van de eerste rang Zeeuwse Almanak VOOR DE BOOMKWEKERIJEN KEREN NORMALE TIJDEN TERUG E.C.A. GEEFT 89 MILLIOEN DOLLAR VOOR UITBREIDING HOOGOVENS VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Radio-commentator heeft geen beste reputatie. (Telegrafisch van onze correspondent) NEW YORK, Dec. Nieuwe stofwolken over het sohandaal.Hopkins zijn dezer dagen voor de microfoon van een der New Yorkse zenders opge. rakeld door de voormalige majoor van het Amerikaanse leger George Race Jordan, die de beschuldigingen aan het adres van Roosevelts adviseur om. trent de uraniumverscheping naar Rusland in de oorlogstyd liet volgen door de sensationele onthulling, dat ook een destyds nog geheime radar uitrusting, die toen bovendien uitermate schaars was, in Russische handen zou zijn gespeeld. Dimaal noemde Jordan echter geen naam van het ver antwoordelijke legeronderdeel. „Tot vier keer toe slaagde ik erin op het laatste ogenblik uit Dakota- vliegtuigen, die van het vliegveld Greatalls uit naar Rusland zouden vertrekken, de geheime radaruitrus tingen te verwijderen. Ik deed dit na eerst mijn superieuren van mijn vondst te hebben verwittigd en daar na instructies te hebben ontvangen" Aldus vertelde Jordan mij gisteren. „Een vijfde voor Rusland bestemde machine, bestemd voor het vervoer van een Russisch generaal naar Mos kou, ontkwam aan mijn greep, door dat de bemanning een hoeveelheid niet-essentiële lading op het vliegveld van Washington achterliet, waardoor zij in staat was in één ruk Russisch grondgebied te bereiken. Zo werd de voorgeschreven tussenlanding op Great Falls, waar ik met de controle op de lading belast was, vermeden". Jordan voegde hier nog aan toe, dat radar in dat stadium van de oor log nog zó schaars was, dat generaal Arnold (de toenmalige bevelhebber van de Amerikaanse legerlucht- macht) liever zijn rechteroog dan zulk een uitrusting aan de Russen zou hebben afgestaan Hij zeide aan de commissie van onderzoek uit het Congres de namen te hebben genoemd van twee hooggeplaatste figuren uit Roosevelts regering. Te Washington is het vermoeden uitgesproken, dat een van die twee de toenmalige vice- president Henry Wallace zou zijn, maar die heeft inmiddels elke schuld ontkend, FULTON LEWIS Fulton Lewis, de radiocommentator, die de zaak in een interview voor de microfoon met Jordan aan het rollen bracht, kondigde reeds nieuwe be schuldigingen aan. Deze man heeft overigens de reputatie over een to taal gebrek aan objectiviteit te be schikken. Hij dankte zijn naam uit sluitend aan de onafgebroken reeks beschuldigingen jegens vooraanstaan de figuren uit Trumans regering. Tot Lewis' vele slachtoffers behoort ook David Liliënthal, hoofd der Atoom energiecommissie, doch aangezien Le. wis zich specialiseert in besehuicügin- fen trokken zijn beweringen minder e aandacht dan deze affaire, die be trekking heeft op regeringfunctiona rissen, die zich niet meer verweren kunnen. De Amerikaanse pers blijft elke nieuwe ontwikkeling op de meest sen sationele manier opdissen, ondanks de formele verklaring van de meest vooraanstaande atoomdeskundigen, dat de in 1943 naar Rusland ver scheepte uraniumzendingen „zo on- Subsidieregeling voor huisslachtingsvarkens. (Van onze Haagse redacteur) Het dagelijks bestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft beslo ten er bij de overheid op aan te drin gen, de bestaande subsidieregeling voor het varkensvlees ten behoeve van de zelfverzorgers zodanig te wij zigen, dat ook zij redelijkerwijze het subsidiebedrag kunnen ontvangen Voorgesteld is, voor de zelfverzorgers, die dit voorheen plachten te doen, de mogelijkheid te openen, dat zij zonder financieel nadeel ook nu hun huis slachtingsvarkens. hetzij op de boer derij, hetzij bij de dorpsslager, kun nen laten slachten. Daarvoor is een middel bepleit, dat voor deze zelfver zorgers de gelegenheid wordt gescha pen om de op vorenbedoelde wijze geslachte huisslachtingsvarkens dorps- gewijze te laten wegen en stempelen, opdat aan de hand van het aldus vastgestelde gewicht het subsidiebe drag kan worden uitbetaald. Chirurgen van de universiteit van Toronto hebben het hart van een levende hond geopend en het vervolgens weer dichtgenaaid. Het dier leeft thans weer rustig vei^er. EEN VOGELLIED? Als het nu maar niet zo stormde en regende, als de zon 'nu maar eens flink door de wolken heen wou bre ken, dan zoudt ge zowaar de kans hebben om midden in deze December maand een vogellied te horen! Het klinkt natmi-rlijk ongelooflijk. Maar als in December het weer maar mooi zonnig wil zijn, dan zingen het sijsje en het winterkoninkje en het roodborstje hun hoogste lied. Helaas, de zon laat zich niet zien, de regen klettert tegen de ruiten.... Terwijl De Bilt ons meldt, dat het toch wel eens een barre winter kan worden, maken de mollen hun win terverblijven gereed. De houtsnippen trekken weg, de laatsten. Maar hier en daar verschijnen bij zacht weer zo waar de spreeuwen. De meeuwen zoeken het land. Op sommige dagen troepen ze bijeen en vormen witte vlekken op het bruine, dorre land. Het lijkt wel of er sneeuw ligt, zeggen de kinderen. En toch zou er een vogellied kun nen klinken! Rijwielen met hulpmotor toch op de rijwielpaden Het ligt in het voornemen in het nieuwe wegenverkeersreglement bepaalde soor ten rijwielen met hulpmotor voor de ge dragsregels op de weg, dus niet ten aan zien van de kentekenregeling, gelijk te stellen met rijwielen. De minister over weegt deze rijwielen met hulpmotor, waarvan o.m. zal worden geëist, dat zij een bepaalde snelheid niet kunnen over schrijden, gebruik te deen maken van de rijwielpaden. Deze lar.gzame en in het snelverkeer slecht waarneembare voer tuigen vormen op de rijweg een gevaar voor zichzelf en anderen. Intussen ziet de minister ook zekere bezwaren in van het toelaten in groten getale van deze tweeslachtige voertuigen op de veelal reeds overvolle rijwielpaden. belangrijk en zo gering waren, dat zy niet de minste betekenis konden hebben voor een atoomonderzoek, laat staan voor de productie van een atoombom". Tot teleurstelling van de Ameri kaanse luisteraars kwamen de ont hullingen, die gisteravond voor de microfoon werden gedaan, niet van Jordan zelf, daar hij afwezig was. Lewis betoogde, dat een lid van het grondpersoneel van het vliegveld Great Falls een verklaring had afge legd. volgens welke „blauwdrukken voor een nieuwe fabriek van General Electric, waar gedurende de oorlogs tijd in 't grootste geheim tinbostraal- motoren werden ontworpen", even eens en wel tezelfdertijd als de urani um- en radaruitrusting naar Rusland zouden zijn gezonden. Berichten uit Washington leggen er ondertussen de nadruk op, dat vooraanstaande leden van het Con- §res geneigd zyn het onderzoek in eze sensationele zaak „slechts in zo verre voort te zetten als wenselijk en nodig moet worden geacht". De weg 0 naar de doofpot is daarmee gebaand. digers van de volksdemocratie. Tsjechische ijshockey-officials mochten niet naar Zweden. Toen 't Tsjechische IJshockey team Woensdag in Stockholm arriveerde voor zijn wedstrijden op 9 en 11 December a.s. tegen de Zweedse na tionale ploeg, bleken dr. Joseph Loos, vice-president van de Interna tionale IJshockey-federatie, en Adal bert Oklichany, voorzitter van de Tsjechische IJshockey-Bond, te ont breken, hoewel hotelkamers voor hen waren besproken. Naar verluidt was hun vergunning geweigerd om hun land te verlaten. Volgens berichten uit Praag had de ploeg een wekenlange politieke zowel als lichamelijke training ach ter de rug Voor hun vertrek werd de spelers op het hart gedrukt in dachtig te zijn aan hun verantwoor delijkheid niet slechts als hockey spelers maar ook als vertegenwoor- Oe Tienmillioensle zoeki zijn weg (VI) Bij goede samenwerking voiop emplooi voor Nederlandse „emigranten" (Van onze Haagse redacteur). Biedt Indonesië de tienmillioenste Nederlander kansen? Is er bij de nieuwe verhoudingen een redelijke kans, dat de Archipel emplooi biedt aan Nederlandse werkkrachten? Zoveel is zeker, dat als de personen en groepen, die thans de lei ding hebben, deze behouden, er snel en doortastend aan de uitvoei'ing van een herstelprogramma begonnen zal worden, dat ten uitvoer zal worden gelegd door Indonesiërs en Nederlanders samen. De verhoudingen veranderen Dat schept nieuwe kansen voor onze landgenoten. Er is altijd ge noeg werk voor hen geweest; men denke aan de talrijke bestuursamb tenaren, aan het administratieve personeel, aan leidinggevende en administratieve functies op de on dernemingen, aan de technici en aan hen, die bij het onderwijs werkzaam waren. In vergelijking met vóór de oorlog is er op het ogenblik een onderbezetting met Europese werkkrachten in Indone sië. Er werken er namelijk slechts van vóór 1940. Reeds uit dien hoofde kan men besluiten tot de noodzakelijkheid van verdere uit zending van Nederlanders. Wel staat daar tegenover, dat volgens de aangegane overeenkom sten op verschillende posten de Nederlanders geleidelijk door Indo nesiërs vervangen zullen worden, doch in zeer veel gevallen zal In donesië nog niet in staat zijn de gekwalificeerde arbeid te leveren, d'ie in deze functies nodig is. De Republiek Indonesia Serikat, zijn eigen belang begrijpende, zal on getwijfeld gebruik blijven maken van de hulp der Nederlanders, die dank zij hun jarenlange ervaring en dank zij hun speciale opleiding, de Indonesiërs onschatbare dien sten kunnen bewijzen. De verhoudingen komen in het vervolg anders te liggen. Het zul len niet steeds meer de Nederlan ders zijn, die het heft in handen hebben; zij zullen achter de Indo nesiërs staan en dezen tot een steun moeten zijn. Zij zullen hun energie, hun kennis, hun ervaring, hun rou tine aanwenden om de Indonesiërs de weg te wijzen en de uitvoering van de opbouwplannen mogelijk te maken. In India bestaan alle bestuurs- en andere colleges thans voor het merendeel uit inheemsen. Doch de hulp van de Engelsen wordt er nog altijd met zo veel graagte aanvaard omdat men er niet buiten kan dat dezen er met open armen ontvangen worden. Zo zal het in Indonesië ook kunnen gaan. Tij dens de Ronde Tafel Conferentie hebben de Indonesische- afgevaar digden kunnen zien, tot welke technische, wetenschappelijke en culturele prestaties ons land in staat is. Zij zouden zich te kort doen, als zij van deze Nederlandse bekwaamheden geen dankbaar ge bruik maakten. Alleen al op het gebied der me dische verzorging zal Nederland in de toekomst prestaties van onschat bare betekenis kunnen leveren. Het aantal artsen op de millioenen- bevolking is belachelijk gering. Er moeten er nog ontelbaren geplaatst worden. Op de duur zal de R.I.S. ongetwijfeld zelf overgaan tot de opleiding van zijn intellectuele krachten, doch vóór zij beschikbaar zijn, zal er heel wat water naar de zee lopen. En de opleiding zelf kan een taak betekenen voor de Neder landers. De Verenigde Staten van Indo nesië hebben uitbreiding van de in dustrialisatie op hun programma staan. Ook in dit opzicht zal er voor Nederlandse ingenieurs en M.T.S.' ers voldoende werk aan de winkel komen. Wij zijn geneigd de toekomst niet donker in te zien. De geschiedenis heeft ons echter geleerd, dat geen enkele revolutie zonder bloed en tranen verloopt. Ook in Indonesië zal het wellicht één of twee jaar duren, voordat de wilde stroom weer in normale bedding vloeit een opvatting, die door enkele zegs lieden, die nauw bij de Ronde Ta fel Conferentie betrokken waren, wordt gedeeld doch dan zal de rust terugkeren. En dan zal blijken, naar wij verwachten, dat de samen werking tussen de twee souvereine staten, waarvoor in Den Haag de grondslag werd gelegd, de emigra tie van veel energieke, jonge Neder landers naar Indonesië verlangt. (Nadruk verboden) Tsjechische troepen zijn systematisch bezig langs de Duitse grens een z.g. „dode" zone te maken van drie km. breed. Alle gebouwen in deze zóne worden afgebroken en tankvallen gegraven. Een in Eckererauth woonach- tige pannenfabrikant, kijkt naar zijn eens zo mooi bedryf in de dode zóne. ZEEUWSE FRUITBOMEN LEVEREN DEVIEZEN OP. LAGE PRUZEK. Weinig Nederlanders zullen niet weten te vertellen dat het hier het land van de landbouw en de fruit teelt is. Velen die het vóór 1940 nog niet precies wisten, 2ijn dit in de oorlogsjaren wel aan de weet geko men. En in de fruitétalages in alle de len van het land tonen de fraaie, gave appelen en peren zich ook in deze dagen weer waardige „ambassa deurs" van de Zeeuwse fruitteelt, welke nog steeds aan de spits gaat. Waar echter weinig over gesproken wordt zijn de Zeeuwse boomkweke rijen, die niet weinig bijdragen tot het succes van de fruittelers. Aan de kennis en de voortvarendheid van de Zeeuwse boomkwekers in de laatste decennia heeft de fruitteelt in deze omgeving zeker mede voor een groot deel haar bloei te danken. In 1948 telde Zeeland 134 ha. boom teelt. waarvan ongeveer 70 vrucht bomen en vruchtboomonderstammen. Doordat mede vele boeren, aangelokt door de goede fruitprijzen, overgingen tot aanplant van een boomgaard, wa ren de boomkwekerijen de laatste ja ren zeer florerend. ii de afgelopen zomer ontstond een zekere 'ongerustheid; daar vele telers als gevolg van de zeer lage fruitprijzen een afwachtende houding gingen aannemen en hun plannen tot verdere aanplant even lieten rusten. Naarmate de fruitprijzen zich herstel den, keerde echter het vertrouwen terug. Zo valt de aanplant over het geheel genomen, dit jaar toch niet tegen, alhoewel deze minder dan vo rig jaar zal zijn. De gelegenheidstelers zijn veelal afgevallen, doch de speci fieke fruittelers gaan rustig door. Bo vendien doet zich het verschijnsel voor, dat in de bestaande bedrijven druk gerooid wordt. Vele bomen van verouderde rassen als de Bellefleur- appel en van dè peren: de Nouveau Poiteau. worden vervangen door thans meer gevraagde soorten. Zeer in trek zijn bijv. de winterappelras sen: goudreinet. Golden Delicious en Jonathan en van de peren: Conferen ce, Doyenne de Cornice Comtesse de Paris en Triumph de Vienne. Dien tengevolge is met name van de ge noemde appelrassen weinig boomma teriaal beschikbaar. EXPORT. Een meevaller voor de boomkwe kerijen is voorts de exportmogelijk heid. Er is o.a. grote vraag uit Duits land. Daar dit land echter voorname lijk hoog- en halfstammen verlangt, die in Zeeland weinig worden ge kweekt, hebben de Zeeuwse boom- Gouden hamer van Franco voor de Paus. Generaal Franco zal de Paus de Gouden Hamer verstrekken, waar mee deze bij de plechtige opening van het Heilig Jaar 1950 op Kerstavond op de „Heilige Deur" zal slaan. Het is een traditie, dat het hoofd van de Spaanse staat deze hamer ter beschik king stelt. De plechtigheid zal o.m. worden bijgewoond door de Belgische Koningin-Moeder kwekers hier evenwel niet zoveel van kunnen profiteren. Verder gaan veel peren op kwee, in struikvorm, over de Oostgrens. Verwacht moet» worden dat van de struikvorm appelen, -peren, -prui men, -kersen en -perziken dit jaar wel een flinke partij onverkoopbaar zal blijven, doch dit was vroeger ook meestal het geval. Voor de nieuwe aanplant van kersen blijkt weinig be langstelling te bestaan, omdat vooral do struikvorm, or de Zeeuwse gron den gemakkelijk afsterft. In het kleinfruit bestaat veel be langstelling voor de kruisbessenstrui- ken voor binnenland en export, als mede voor de zwarte bessen. De vraag naar rodebessenstruiken is geringer. De. frambozenstruiken kunnen ook vlot geëxporteerd worden, terwijl voor aardbeienplanten eveneens belangstel ling bestaat. Voor deze laatste be schikt men in Zeeland echter niet voldoende over de hiervoor geschikte grond, terwijl het watergebrek hier ook een rol speelt. LAGE PRIJZEN Geconstateerd kan dus worden, dat ook voor de boomkwekerijen de meer normale tydeu beginnen terug te ke ren. Onrustbarend is de toestand geenszins. Door de vry grote concur rentie zijn de prijzen lager geworden, doch het is precies als bij het fruit: de teler van kwaliteitsproducten wordt steeds het beste betaald en ontvangt de meeste orders. De Zeeuw se boomkwekers hebben een goede naam, zodat zy, wanneer wordt ge streefd naar een zo goed mogelijke kwaliteit, zeker afzet voor hun bo men in het binnen, en buitenland zullen blyven vinden! Prijzen voor geschilderd portret. De Thérèse van Duyl Schwartze- Stichting heeft drie prijzen n.l. f 500.—, f 300.— en f 200.— beschikbaar gesteld voor de best geschilderde portretten in olieverf. Mededingers moeten Nederlan ders zijn en mogen de leeftijd van 35 ja ren nog niet hebben bereikt. Het Wereldgebeuren „Uniscan" In een klein berichtje hebben wo er dezer dagen melding van gemaakt, dat de komende Fritalux reeds nu concurrentie heeft gekregen van een andere economische unie in wording, waarvoor de schone naam van Unis- can of Scandanglia is uitgezocht. Het eerste is een samentrekking van Uni ted Kingdom en Scandinavia en het tweede behoeft geen verdere uitleg. Van 15 tot 17 December zullen des kundigen van Engeland, Zweden, Noorwegen en Denemarken in Stock holm bijeenkomen om de mogelijk heid van nauwere economische sa menwerking tussen deze landen te onderzoeken. Het is mogelijk, dat daarna een minister-conferentie wordt gehouden, mogelijk in Kopenhagen. Het is wel opmerkelijk, dat het ini tiatief tot de besprekingen juist van Engeland is uitgegaan, het land, dat keer op keer de beschuldiging te ver werken krijgt grote hinderpalen in de weg te leggen aan de eenheid van Europa. Zou niet Londen tot het ini tiatief zijn gekomen om aan die klachten een einde en voor het Ame rikaanse Congres een goede beurt te maken? Mogelijk, want eigenlijk heeft de Uniscan minder om het lijf, dan voorgegeven wordt. Het plan van Engeland behelst voornamelijk een uitbreiding van de wederzijdse han del, vergemakkelijking van het beta lingsverkeer en vereenvoudiging van allerlei formaliteiten. Van een doua ne-unie zoals tussen Nederland en België zal voorlopig wel niet veel ko men, aangezien Engeland teveel ver plichtingen heeft tegenover het Ge menebest. De leden van het Gemene best voeren jegens elkaar een poli tiek van begunstiging, die bezwaar lijk voor uitbreiding met andere lan den vatbaar is wil het effect niet verloren gaan. In Scandinavië hebben trouwens de Britse voorstellen verrassing gewekt., waarbij vooral de Zweden blijk gaven minder happig te zijn dan wellicht verwacht werd. Intussen verloopt de totstandko ming van de Fritalux nog allerminst van een leien dakje. Het is hier voor al ons land, dat een spaak in het wiel dreigt te steken en waarschijnlijk te recht De Nederlandse delegatie bleek plotseling veel verder te willen gaan. dan Italië en Frankrijk met plannen voor opheffing van invoerbelemme- ringen, hoewel juist Nederland do naam heeft traag,te zijn bij de Unie voorbereidingen. Echter was er een belangrijke voor waarde aan verbonden. Nederland wil geen Fritalux zonder Westduitsland om de eenvoudige reden, dat het zich nauw met het economische achter land verbonden voelt. De andere partners voelen daar niet veel voor uit vrees, dat Duitsland spoedig het hoogste woord zal voeren. Het vinden van een vergelijk over deze kwestie zal moeite kosten. Men kan zich afvragen of Europa nu een economische splitsing tege moet gaat in Fritalux en Uniscan, een deel dat overwëgend socialistisch en een deel dat overwegend liberaal ge oriënteerd is. Dat gevaar, hoewel niet denkbeeldig, is nipt groot. Merkwaar digerwijs is het juist Nederland, het enige land in Europa met nog een zuivere rooms-rode coalitie aan het bewind, dat een tussenoositie inneemt en wellicht een brug kan slaan tus sen Fritalux en Uniscan. In elk geval zijn de Europese lan den er eindelijk toe gekomen ernstig te onderhandelen over economische eenheid, een der voorwaarden voor verdere Amerikaanse hulp. Het gaat met horten en stoten en via unies met onmogelijke namen, maar het begin is er. Het wachten is nu op de raDporten van de economische des kundigen. die nog dit jaar gereed zul len komen. Eerst daarna kunnen de ministers als dp hoogste gezagsdra gers trachten spijkers met koppen te slaan. Walserij-productie zal verdubbeld worden. Past in onze industrialisatie-politiek De Economic Cooperation Admini- stration-missie in Nederland heeft toestemming verkregen voor het fi nancieren van een progratpma voor modernisatie en uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens, en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden. De plannen voorzien in het her bouwen van de bestaande staalfabriek met open vuurhaarden, waardoor de capaciteit en efficiëntie ervan ver hoogd worden, alsmede in de bouw van een moderne zg. „slabbing mil", waarin staalblokken van de door de walserij gewenste grootte worden ver- 47. Op de tribune wreef men zich de ogen uit. 't Is zeker hun levende mascotte, dachten de men sen eerst, maar toen de aap doodgewoon onder de lat ging staan en er geen andere doelverdediger in het veld kwam, begon men langzaam aan te be grijpen, dat de aap er werkelijk bij hoorde. En toen ontstond er toch de nodige beweging onder het publiek. Men begon te schreeuwen en te joe len en vooral op de perstribune was de nodige deining. Meneer Strible van de Star verslikte zich bijna in zijn sigaar. vaardigd. waardoor de doelmatigheid van de staalproductie nog meer wordt opgevoerd. Voorts y/ordt de finan ciering beoogd van installaties voor tussenbewerkingen. welke aan de hierna te noemen eindbewerkingen vooraf gaan. Hiervoor zijn in de plan nen opgenomen een geheel nieuwe walserij, alsmede een koudwalserij. waarin de uit eerstgenoemde walserij afkomstige gloeiende staalplaten wor den verwerkt tot staalplaten van de gewenste afmetingen en tot blikplaat. De installaties, welke met door de E.C.A. te verstrekken fondsen in de Verenigde Staten zullen worden aan gekocht. zullen naar verwachting om streeks 23.500 000 dollar (ƒ89.300.000) kosten. Aangenomen mag worden, dat eenzelfde bedrag zal worden besteed voor aankoop van machinerieën in andere aan het Marshall-plan deelne mende landen. REGERING IS VERHEUGD. Met voldoening en erkentelijkheid heeft de Nederlandse regering kennis genomen van deze beslissing van de E C.A..autor?teiten te Washington. Door déze uitbreiding zal de jaarlijk se Nederlandse productie aan waïse- rij-producten worden verhoogd van circa 200.000 tot 400.000 ton. De geprojecteerde uitbreidingen zijn geheel in overeenstemming met de industrialisatiepolitiek van de rege ring. Het belang, dat het project voor Nederland heeft in aanmerking ne mend, meent de regering, dat de no dige financiële medewerking aan de plannen moet worden verleend. Nu de E.C.A. een gunstige beslissing heeft genomen, stelt de regering zich voor zo spoedig mogelijk drie wets ontwerpen in te dienen ter regeling van de financiële deelneming van de Staat in de voorgenomen uitbreiding van de staalindustrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3