Minister Stikker belichtte het buitenlands aspect NIEUWS UIT ZEELAND DECEMBER VERTEGENWOORDIGERS VAN DE MINDERHEDEN SPRAKEN WALC HEREN jT-genda SPECIALE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 TWEEDE KAMEf „De wereld zou ons kunnen dwingen" Gevolgen van verwerping ernstiger dan die van aanvaarding. l)e tweede spreker namens de regering tijdens het Kamerdebat van Don derdag was minister Stikker, die zich beperkte tot de beantwoording van enige opmerkingen van de heer Oud. Hij belichtte daarbij 't verband tus sen do gedachte van de Indonesiërs en de gebeurtenissen in geheel Oost- Het ligt voor de hand, dat de ge beurtenissen in Oost-Azië haar stem pel hebben gedrukt op de gedachten der Indonesiërs. Reeds voor hei einde van de oor log bleek zich een wijziging te heb ben voorgedaan in de gedachten van onze grote bondgenoot. De Ver. Sta ten bleken niet bereid hun gewapende macht in te zetten in Indonesië. De overgang van de Amerikaanse naar de Engelese invloedssfeer geschiedde onder Churchills bewind, niet, onder de Labourregering. Steun moest wor den gezocht bij het Verenigd Konink rijk en het duurde lang voor deze beschikbaar kwam. De Britse strijd macht werd te klein geacht en zo moest hulp van Australië worden in geroepen. Terecht is gewezen op de zeer ernstige gevolgen van het ge zagsvacuüm dat in Indonesië was ontstaan doordat de bezettingstroe pen zo laat na de capitulatie kwamen. De regering heeft steeds de be voegdheid van de Ver. Naties in het conflict ontkend. Mr. Stikker besprak vervolgens de kwestie der Marshall-hulp en het At lantisch Pact. Men bedenke, welke consequenties een actie van de Veilig heidsraad zou hebben gehad. Spr. wees op velerlei moeilijkheden, welke te overwinnen waren, waartoe in Amerika een beter begrip inzake de Indonesische kwestie gebracht moest worden. Ook stond hij stil bij de be tekenis van het Britse wapenembar go. Het heeft de regering stellig niet aan diligentie ontbroken, maar ten aanzien van dit embargo was Neder lands onderhandelingspositie zwak. Spr. zcide met kracht van overtui ging tc kunnen verklaren, dat dc ge- Ingezonden mededeling). AANBIEDING SjjEsders, Voor de Dames: Grote keuze uit de nieuwste WINTERMANTELS uitsluitend miier wollen sloffen ö3.75 WOLLEN JAPONNEN pracht sortering in geheel nieuwe modellen en kleuren Ook In grote moten 29.75 Voor de Heren: Speciale aanbieding bijzonder fraaie ULSTERS zeer bijzondere kwali- telt en afwerking 93.00 Kamgaren Costuums EGYPTISCH KATOENEN REGENJASSEN vlot model, geheel dubbel, prima waterdicht Domesregenrnanteli 74.90 Herenregenjassen 78.75 I ESDERS voor degelijke af werking.prima kwaliteit en onberispelijke pasvorm LANGE NOORDSTRAAT 10-12 MIDDELBURG Staatsbosbeheer in 1947. Kort geleden is verschenen het jaar verslag van het Staatsbosbeheer over 1947. Wij ontlenen daaraan, dat in dat jaar 12130 plannen voor cultuur-tech nische werken in Nederland werden ontvangen, waarvan er iets meer dan 11.000 werden goedgekeurd, 909 voor waardelijk werden goedgekeurd en 184 niet werden goedgekeurd. Van de 62.000 ha domeingrond lagen 24 ha in Zeeland. Sedert 1920 is men in Zeeland bezig met de herbebossing van woeste gronden behorende aan publiekrechtelijke lichamen. Dit ge schiedt met renteloos voorschot van de Staat. In 1947 steeg het aantal hec tares, dat op deze wijze herbebost werd voor Zeeland tot 189. In 1947 werden 13 beplantingsplan nen voor gemeentebesturen en één voor een kerkbestuur in Zeeland be handeld. Bovendien werden in dat jaar 125 beplantingspiannen voor boerenerven in Zeeland en op de Zuid Hollandse eilanden gereed gemaakt. volgen van verwerping der resultaten van de R.T.C. voor de toekomst van ons land internationaal rampzalig zouden zijn. De wereld zou 7..i. Nederland kun nen dwingen <le onafhankelijkheid van Indonesië te erkennen op voor waarden die ongunstiger zouden zijn dan die, welke na moeizame onder handelingen zijn bereikt. In Indonesië zelf zouden naar 's mi nisters oordeel de gevolgen van ver werping niet minder rampzalig zijn. Spr meende dat het onjuist is te zeggen, dat degenen met wie onder handeld wordt niet te vertrouwen zijn. Ook in de Indonesiërs moet het brengen van offers worden gewaar deerd, Eindelijk is een mogelijkheid gevonden een nieuwe basis te leggen voor toekomstige samenwerking. Het vertrouwen is er, maar men moet er voorzichtig mee omgaan. Het vertrou wen der Indonesiërs mag men z.i. niet doen verdwijnen. Tenslotte beval hij aanvaarding der overeenkomst dringend aan De heer Götzen, minister zonder portefeuille, kwam hierna aan het woord. Ten aanzien van het prijsgeven van de schuld van 2 milliard merkte deze op, dat als men rekening houdt met het geheel van Nederlandse be langen. die in het geding zijn. en met de achtergrond der investeringen van Nederlands kapitaal, het behoud van deze laatste zaken toch overweegt. Spr. achtte het verheugend dat er in Westerse kringen in Indonesië meer vertrouwen komt. Er is z.i. geen re den tot defaitisme; Indonesië is een rijk land. dat er binnen enkele ja ren weer geheel bovenop kan zijn. Minister Joekes besprak vervol gens de kwestie van de regeling der positie van de ambtenaren. De wenselijkheid is bepifit, dat de ambtenaren vrije keuze zouden heb ben. Wat zou het effect van een der gelijke regeling zijn geweest? Een aantal zou vermoedelijk de voorkeur er aan hebben gegeven de dienst te verlaten, maar ontslagaanvrage op grote schaal zou niet bevordeüjk ge weest zijn voor handhaving van de rust, - O-.m. is getracht voor/cfe bédxënarV-tx van de godsdienst en voor gepen- sionneerden een regeling te treffen, doch dit is niet gelukt. Daarover wordt nog overlegd. De garanties, welke jegens de amb tenaren worden gegeven, zullen in de wet moeten worden geregeld; een desbetreffend ontwerp zal de Kamer dezer dagen bereiken. Minister Schokking ging in op de wijze waarop onze strijdkrachten hun dienst vervuld hebben en herdacht degenen, die het hoogste offer bij het vervullen van hun plicht gaven. In verband met de opmerking van de heer Weiter, dat alles beheerst wordt door het feit, dat voor de Kon. Marine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië te ver vullen is. merkte spr. op, dat men dit anders moet zien. In Willemsoord ziet men bijv. samen Nederlandse, Belgische en Indonesische adelborsten. Zo is het overal. Er zal wèl een taak voor de marine zijn, maar anders: samen met anderen. De basis Soera- baja is gefinancierd met Nederlands- Indisch geld en daarom men kan dat betreuren moest ze overgaan naar de V.S.L De vergadering werd hierna ge schorst voor nader beraad der leden. REPLIEKEN. Te zeven uur werd de zitting her vat voor de replieken, waarbij de A. R.-fractieleider. de heer Schouten, als eerste spreker, er nogmaals de nadruk op legde, dat naar zijn over tuiging de vrijheid tot stand moet worden gebracht in harmonie met 't gezag. Spr. aanvaardt wat langs grondwettelijke weg tot stand geko men is, maar dat is heel iets anders dan aan die totstandkoming mede te werken. Spr.'s geweten laat niet toe het wetsontwerp mede voor zijn ver antwoording te nemen. Hij wil actief nog passief zijn medewerking ver lenen. De heer Romme (KVP) meende, dat de heer Schouten zich niet kan losmaken van het verleden en zag daarin diens kernfout. In heropening van de onderhandeling zag spr. slechts een vlucht voor de werkelijk heid; daarvan is niets goeds te ver wachten. De heer Weiter (Kath. Nationale Partij) bleef bij zjjn mening, dat t ontwerp in strijd met de Grondwet is. De heer Tilanus (CH) meende, dat verwerping van 't ontwerp chaos zal veroorzaken cn daarom verklaarde hy zich bereid het standpunt der re gering en van vele leden der Kamer to aanvaarden. Hij en enkele leden van zijn fractie willen hun bezwa ren onderdrukken; zy kunnen geen vrijmoedigheid vinden om het ont werp af te wijzen. Spr. hoopte, dat de overdracht zal geschieden met de soberheid, die past bij dc gevoelens, welke ons volk bezielen. De heer van der Goes van Naters betreurde het, dat de heer Schmal slechts een deel van de rede van mi nister van Maarseveen heeft bijge woond; hij zou toch zyn houding van die rede laten afhangen? De heer Oud (VVD) constateerde, dat de gevolgen van verwerping van het ontwer» waarschiinlük veel ern stiger zullen zyn dan die van aan vaarding. Spr. verdedigde een amendement, dat zou tegemoet komen aan de be. /.waren t.a.v. de kwestie der minder heden. Zou dit worden aangenomen, dan zou het hem en zijn politieke vrienden veel gemakkelijker vallen hun stem aan het ontwerp te geven. De rede van de heer Wagenaar (CPN) moest enkele malen door de voorzitter worden onderbroken om dat deze uitdrukkingen gebruikte, welke niet toelaatbaar werden ge acht. De lieer Wagenaar zag daarop ten slotte van het woord af. De heer Gorbrandy (A.R.) wees er op, dat hij destijds de eerste minis ter-president was, die een Indonesiër in het kabinet opnam. In de Kon. rede van December 1942, waan,'an spr. de topverantwoordelrjkheid droeg, werd een ideaal gesteld voor Nederland en Indonesië. Alle ellen de, welke daarna gekomen is, is ver oorzaakt door de kabinetten, welke met de collobarcteurs zijn gaan on- derhandelen. Nadat minister van Maarseveen nog enkele vragen had beantwoord, wees staatssecretaris Moorman er op, dat er voor de Nederlandse Ma rine ook in de Indonesische wateren een taak overblijft: de bescherming van de Nederlandse belangen; de specifieke marine-tak in Indonesië zal worden vervuld door de nieuwe souverein. Minister Stikker wees er ten slotte nog op, dat in ratifica tie de enige kans ligt voor behoud van de Nedeiiandst belangen in In donesië. AMENDEMENTEN. Een amendement van de heer Oud, dat vastlegde 1ste; dat onder parle. ment verstaan moet worden de Ko. ning in gemeen overleg met de Sla- ten-Generaal en 2de dat besluiten tot afkondiging ener gemeenschappelijke regeling worden genomen door de Koning met mede-ondértekening van één of meer ministers, werd met 62 tegen 37 stemmen verworpen (ge mengde stemming). Het amendement, van de heer Oud, strekkende tot het doen van stappen bjj de Ver. Naties; ter bevordering van een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschik kingsrecht, maar niet zonder vooraf gaand overleg met de regering der R.I.S., werd door de regering overge. Goede resultaten der Ned. Spoorwegen in Zeeland. Wij gaver, reeds een overzicht van de beschouwing, die de minister van verkeer en waterstaat ir. Spitzen in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer gaf over de ontwik' keling van de Ned. Spoorwegen. In deze memorie komt ook noj even de Zeeuwse lijn ter sproke. De minister gaf met enkele cijfers aan hoe de verbetering' van de treinloop op de Zeeuwse lijn leidde tot een aanmerkelijke stijging van het ver voer over de lange afstanden. De verbetering leidde tot vervoers- vermeerdering van ongeveer 45 M.s. „Carbet" overgedragen INMIDDELS UIT HAVEN VAN VUSSINGEN VERTROKKEN. 'Woensdag is in do haven van Vlis- singen tijdens een kleine plechtigheid het m.s. ..Carbet". dat op do werf van do Kon. Mij ,,De Schelde" is ge bouwd. Aan de Compagny Generale Transatlantique overgedragen. Hier bij werd 't woord gevoerd door ir. J. W. Hupkes namens de dirctievan „De Schelde", door de heer P. Bo chels namens de Franse regering en door kapitein R. de la Boisse na mens de Cv. Generale Transatlan- tique. Daarna werden do Hollandse en de Schelde-vlag gestreken en de Franse vlag gohesen. Tijdens een lunch aan boord van do ..Carbet" met het leidende personeel van „De Schelde", werd nog gespro ken door do heer A. Smit, directeur. De „Carbet" hoeft Donderdag de haven van Vlissingen voorgoed ver laten. Filmtourr.ée Jeugd Rode Kruis. Om de Jeugd Rode Kruis-gedah- te meer te verbreiden heeft het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis besloten in de week van 12 tot en met 16 December a.s. voor aange sloten Jeugd Rode Kruis-groepen en belangstellenden in Zeeland de nieuw ste Jeugd Rode Kruis-films te doen vertonen. Vanzelfsprekend kan in zulk een koit tijdsbestek niet iedere gemeen te een beurt krijgen. De voorstellingen zullen worden nomen, nadat minister van Maarse- i gehouden op 12 December to Oostka- veen had verklaard, voornemens te zijn geweest, te doen, wat in dit amen dement wordt gevraagd. Hierna vond de eindstemming plaats, nadat eerst de heer Krol na mens vijf leden van de C.H.-fractie had verklaard, dat deze hun stem ten slotte toch niet aan het ontwerp kon den geven. pelle en Serooskerke, op 13 December te Oostkapelle (voor volwassenen) en te Middelburg, op 14 December in het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle en in het Tehuis voor Voogdijkinderen te Middelburg, op 3.5 December te Westkapelle en 16 December te Domburg en Hoedekens- lcerke. Tapijtsmokkelaars op het Herbebossing bij Haamstede matje. In Augustus 1949 werd door amb tenaren der Inv. en Acc. aan Perk- polderhaven een auto, die uit de richting Hulst was gekomen, gevisi teerd. De bestuurder deelde mede, enige kisten garens te hebben gela den, waarbij een verzendbiljet, er verder nog wat balen afvalgarens en enige ledige kisten. Bij deze vi sitatie werden echter onder *de ba len afvalgarens, 70 tapijten van bui tenlandse afkomst aangetroffen. Voor deze tapijten konclen geen pa pieren worden getoond. Vrachtauto en tapijten werden in beslag geno men. De chauffeur was in dienst bij de expediteur G. J. W.- O. te Tilburg. Bij het daarop ingesteld onderzoek blepk men hiér met een vrij grote smokkelhandel in tapijten te doen, te hebben. Er kwam aan het licht dat de laatste 4 maandeD reeds 15 maal tapijten op derge lijke wijze frauduleus waren ver voerd. Tegen G. J W. O., expediteur te Tilburg, werd te Middelburg 4 .maan den gevangenisstraf geëist. De Bijz. Politierechter zal in deze zaak op 14 Dec. schriftelijk vonnis wijzen. De medeplichtige C. T., machine bankwerker te 's-Gravenhage kreeg 8 maanden met aftrek voorarrest. Tegen W. J. B., chauffeur te Hulst, werd 4 maanden geëist. Opheffing van trambedrijf der Z.V.T.M. In hotel „Rotterdam" te Terneuzen zal 12 December een vergadering wor den gehouden, tijdens welke bezwa- x-en kunnen worden ingebracht tegen de voorgenomen opheffing van het trambedrijf der Z.V.T.M. Zoals men weet wilde men reeds vo rig jaar tot opheffing van het trambe drijf komen. Half November is men begonnen met een vrij omvangrijk herbebossingswerk op de gronden, die bij het kasteel behoren. Dertig tot veertig arbeiders zijn roet dit werk bezig, dat wordt uitgevoerd onder de Herbebossingsplieht en met steun van het Staatsbosbeheer. Ten tijde van de bezetting is uit deze bossen veel hout geroofd en gevorderd, zodat, hei-inplant dringend nodig was. Ben terrein van 13 ha wordt herbeplant en een tweede terrein van 13 ha krijgt aan vulling van, de zogenaamde „onderbeplan»- ting". Totaal gaan circa 50 tot 60.000 bomen en struiken in de grond. Als hoofdbe planting komen op de 13 ha, die geheel nieuw beplant worden, een drie duizend tal eiken. Het is jammer, dat het landgoed, waar op deze herbeplanting geschiedt, nietrvoor het publiek is opengesteld. Oeslerexport zeer bevredigend- De oesterverzending- verloopt al leszins naar wens. Niet alleen één bepaald land toont grote belang stelling voor de oester, maar over de gehele linie is er veel vraag, al leen de verzending naar het binnen land is teruggelopen. De cijfers over de maand November 1949 zün als volgt: Nederland 264.140 stuks te gen 298.570 stuks in Nov. 1948; België 1.921.698 stuks tegen 1.441.110 stuks in Nov. 1948; Enge land 296.500 stuks tegen 207.750 stuks in Nov. 1948; Duitsland 264.810 stuks tegen vorig jaar No vember niets; diverse andere lan den, bijv. Zwitserland 39.658 stuks tegen 106.820 stuks in Nov. 1948. In totaal werden in. November 1949 verzonden 2.787.106 stuks consump tieoesters tegen 2.054.250 stuks in November 1948. In November 1947 werden totaal verzonden 1.843.539 stuks, in No vember 1946: 2.022.431 stuks en in November 1945: 1.881.490 stuks, waarmee 1949 dus het hoogste na- oorlogse cijfer geeft over Novem ber. Grote massa-bijeenkomst in het Schuttershof te Goes. Protest tegen Nederlandse politiek 1 Vele honderden Zeeuwen uit ver schillende delen der provincie kwa men Donderdagavond naar Goes, waai de heren L. Polhaupessy en K. J. Vi- geleyn—Nikijuluw als vertegenwoor digers van de Volken van Ambon. Ti- mor en de Minahassa, in het Schut tershof het standpunt van de Indone sische minderheden hebben uiteenge zet en een protest hebben doen horen tegen de politiek der Ned. regering ten aanzien van deze volken. Wegens de grote belangstelling moesten de bezoekers over beide zalen worden verdeeld, waar om beurt bei de sprekers het woord hebben ge voerd. In de Schouwburgzaal, waar het muziekkorps „Hosanna" vaderlandse liederen ten gehore bracht, sprak ds. D. Kuiper, Gerei predikant te Rilland Bath, een openingswoord. Besloten werd een telegram te zenden aan de fractieleiders van de CHU en de WD, de heren Tilanus en Oud. waarin er bij hen op werd aan gedrongen, hun stem niet te geven aan de souvereiniteitsoverdracht. DE WENSEN VAN DE MINDERHEDEN Hierna was het eerst 't woord aan de heer Polhaupessy, die de wensen van de minderheden uiteenzette. De vol ken van Ambon, Timor en de Mina hassa willen niet anders dan deel blijven uitmaken van het Koninkrijk,, waarin zij reeds eeuwenlang leefden. Alleen onder Oranje achten zij hun rechten het best beschermd. Van 19 April 1946 af werden in vele reques.- ten. aan de Ned. regering de wensen voorgelegd, doch steeds zonder resul taat. De wensen zijn gebaseerd op 't zelfbeschikkingsrecht, dat toegezegd werd in de Decemberrede van H. M. Kon. Wilhelmina, de Linggadjati- en Renville-overeenkomsten. Ook het Ned. onderdaanschap en als vrije mensen zouden deze volkeren het recht moeten hebben hun stem te laten horen. Het is echter niet zo ge gaan. Uitvoerig schetste de heer Pol haupessy dc gang van zaken bij de Rondetafelconferentie, waaraan de minderheden niet mochten deelnemen. Spr. vroeg zich af waarom wèl N. Guinea en niet Ambon, Timor en de Minahassa buiten de souvereiniteits overdracht konden worden gehouden, en stelde verder vast. dat deze volke ren ten offer zijn gevallen aan enkele fanatieke partijleiders in Nederland. De vraag beantwoordend: Wat nu? gaf spr. als zijn mening, dat verwer-, ping van het ontwerp geen grotere chaos zal brengen dan er thans reeds is cn dan nog hoogstens in een deel van Java, Sumatra en Borneo. Bij aanneming van het ontwerp komt er chaos over geheel Indonesië. De slui zen worden dan wijd geopend voor het communisme. Na do pauze sprak de heer Vigeleyn Nikijuluw, die schetste hoe Ambon door de eeuwen heen steeds zijn beste krachten aan Nederland heeft gege ven. De Ambonnezen hebben gehol pen de eenheid in Indië tot stand te brengen. Fel hekelde spr. de pro gressiviteit van deze tijd, die hem smaakt naar agressief kolonialisme. Ook deze spreker zette uiteen hoe steeds aan de roepstem van de min derheden geen gehoor werd gegeven,, In het verdere verloop van zijn betoog verwierp spr.. dat onder buitenlandse druk moet worden gehandeld. Tenslotte wekte ook de heer Vigeleyn op, alles te doen wat nog mogelijk is in belang van Indonesië en Nederland. Met een dankwoord van ds. Kuiper en het zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus werd deze bijeen komst besloten. De heer F. P. O. M. Koch, voorzitter van dc Zeeuwse Kamer van Koop handel, overleed Dinsdag j.I. Lagere landbouwschool in Hontenisse. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten is dezer dagen in Hontenisse een lagere landbouwschool geopend, de tweedy in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de vierde in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. De burgemeester, dé heer C. J van Hootegem, dankte de N.C.B. voor het initiatief. Ook voerde de heer A. Lockefeer het woord en namens het departement ir. Versteeg. De land- bouwconsulent van Zeeuwsch-Vlaan- deren de lieer L. van Dijk drong nog aan op een goede voorlichting en hij hoopte op een goede samenwerking met de leiding van de school. Vlissingen VOOR-BEHANDELING GEMEENTE-BEGROTING. Dc gemeenteraad van Vlissingen behan delde Dinsdag in een 4 uur durende be sloten zitting de gemeentebegroting vooi 1950. onder voorzitterschap van burge meester mi'. B. Kolff. De openbare behandeling zal gelijk reeds gemeld plaats hebben op Vrijdag 23 December. OUDERAVOND OPENBARE U.L.O. SCHOOL. Onder grote belangstelling van de zijde der ouders hield de openbare U.L.O. school te Vlissingen haar jaarlijkse ouder- avond. Na de opening gaf het hoofd dei- school. de heer J. Waverijn, een over zicht van het wel cn wee der school sinds het uitbreken van de oorlog. Thans beschikt men eindelijk weer over ei geheel eigen school.De ..resultaten,,-v; hét Ónderwijs waren ook in het afge lopen jaar zeer bevredigend. Van de 26 leerlingen die eindexamèn deden behaal den 24 het. M.U.L.O.-diploma. Dit is 92%. Het gemiddelde over het gehele land was 78%. Voor en na de pauze werd door een 25-tal leerlingen op verdienstelijke wijze enige liederen gezongen, hetgeen zeer in de smaak viel van de aanwezigen. In de pauze was er gelegenheid tot het bezichtigen van het school- en handwerk, waarvan een zeer druk gebruik werd ge maakt. Tot leden der oudercommissie werden benoemd mevrouw P. Oosterling—van Zaanen en mrouv N. Jillebavan den Berge. Nadat nog enige schoolfilms werden •ertoond. die door de heer F. de Meijer werden toegelicht, sloot het hoofd dei- school deze geslaagde avond. Middelburg ST. NICOLAASFEEST. De buurtvereniging „Hobpinstraat en omgeving" te Vlissingen hield de zer dagen een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden. De Sint was met Zwarte Piet aanwezig. Nadat er een poppenkast vertoond was, kreeg ieder kind een cadeautje. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Dezer dagen bracht St. Nicolaas een bezoek aan de Lange Giststraat te Mid delburg. Zijn eerste bezoek gold de kleine kinderen, die door het bestuur van de buurtvereniging Lange Giststraat in de zaal Moutaan waren bijeengebracht. De kinderen zongen uit volle borst de be kende liedjes en kregen geschenken. Voorts bracht de Sint een bezoek aan het R.K. Militaur Tehuis, waar hij de „kin dertjes" van de COAK toesprak. De com mandant, majoor Potteboom en kapelaan de Gz-aaff behoorden bij de weinigen, die liet afgelopen jaar niet „stout" geweest zijn. Natuurlijk werden er ook geschen ken uitgedeeld. Wëgovername door de Provincie* Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld het buiten de bebouwde kom van de gemeente Ovezande, in de gemeenten Nisse en Ovezande gelegen weggedeelte 's-Gra- venpolderOvezande, ter lengte van ongeveer 1745 m en voorkomende op het Provinciaal Wegenplan. met in gang van 1 Januari 1950 in beheër en onderhoud van de gemeente Ovezande over te xiemen. Voorwaarde, is, dat de gemeente jaarlijks vóór 1 Juli een be drag van 1090 aan de Provincie be taalt, welke jaarlijkse bijdrage kan worden afgekocht door betaling in eens van een som ad 31.160, alsmede het eigendom van het bestraf,ingsmate- riaal, de afwateringsmiddelen en al hetgeen verder tot de weg behoort kosteloos aan de Provincie afstaat. Kunstmatige ademhaling. Na afloop van de a.s. Zaterdag te houden algemene bestuursvérgadering van 't Nederlandse Rode Kruis, kring Zeeland, zal door de heer W, Gnir- rep, arts te Wemeldinge, een door hem zelf uitgedachte gewijzigde me thode kunstmatige ademhaling wor den gedemonstreerd. O.- en W.-Souburg PLOTSELING STERFGEVAL De 40-jarige heer J. Goedhart uit Souburg is Woensdag op zijn werk te Middelburg plotseling overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Koudekerke ORANJEVERENIGING. Het bestuur van de Oranjevereni, ging „Koudekerke" heeft het. winter, programma samengesteld. Dit wordt Vrijdag a.s. geopend friet een avond in het verenigingsgebouw, waarin de be kende voordrachtkunstenaar Jac. van ElsScker uit Rotterdam met een geva- rieerd programma van „ernst en vro lijkheid" optreedt. Hij zal o.m. korte verhalen van Top Naeff, Samuël Falk land (Heyermans) en A. M. de Jong declameren. Deze avond is bedoeld voor- personen' bóven 16 jaar, Op de verjaardag van Prinses Mar griet, 19 Januari, organiseert 8e ver eniging een feestavond, waarvoor de goochelaas van de Vreede uit Utrecht is uitgenodigd. Enige leden hebben voorts het historische spel ..Jacoba van Beieren" in studie genomen en zullen dit vermoedelijk in Februari of Maart opvroren. Zo mogelijk zal t-z.t. ook de nieuwe speelfilm van Koolhaas, „De dyk is dicht", die binnenkort in Nederlandse première gaat. in Koudekerke worden vertoond. Nieuw- en St. Joosland TERUG UIT INDONESIË Na een verblijf van drie jaren in de tropen zijn in Nieuw- en Sint Joos land G. Dellebeke. J. v. Eenennaam, J. Janse en W. Pleijte teruggekeerd. Er werd hun een serenade gebracht door de muziekvereniging „ON.DA..", Ook de burgemeester «was bij de ver welkoming aanwezig. De jongens kre gen vele bloemstukken waaronder één van het plaatselijk comité Indonesië. Westkapelle TERUG UIT INDONESIË. Uit Indonesië keerden dezer dagen te Westkapelle terug de militairen A. v. Vaardigpm en J. Peene. Er werd hun een hai-teüjke ontvangst bereid. Oostkapelle OUDERAVOND. Onder veel belangstelling werd Woens dagavond in 't verenigingsgebouw te Oostkapelle een ouderavond gehouden de Chr, school, onder leiding van de voorzitter, de heer J. de Kam. Vooraf was in het schoolgebouw het werk der leerlingen bezichtigd. De heer A. Schout, onderwijzer aan de school, refereerde over Jeugdlitteratuur. Ds. Deenik sloot deze bijeenkomst met dankgebed. MIDDELBURG. Heden Electro: „Het Proces" (18 jr.).. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Hoe kom ik aan die man?" (14 jr.). 8 uur. Morgen Schuttershof: Supportersver eniging Middelburg, cabaretrevue met o.a, Henriëtte Davids, 8 uur; Biosco pen: zie heden. Zondag Electro: 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2,30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag: Geref, Kerk. zendeling Polanen „De roepstem van het oerwoud", 8 uur; -Alhambva: „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein", 7 en 9 u.; Luxor: „Na de storm 8 uur. Zaterdag: Concertgebouw: Feestavond M. T.S., 8 uur; Alhambra: zelfde als Vrijdag: Luxor: Als Vrijdag. 7 en 9 u. Zondag: Alhambra: Als gisteren, 3. 7 en 9 uur; Luxor: Als gisteren. 3, 7 en 9 AAGTEKERKE. Heden Diaconieschool: Jubileumuit- uitvoering „Nut en Genoegen", 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2