Op 't Matje MARKTBERICHTEN MINDER KOOPLUSTIGE BELGEN KOMEN DE GRENS OVER HET KAMERDEBAT OVER DE RESULTATEN DER R.T.C. 1h><ftrriL Kappie veroverde Middelburg Scheepvcxartberichten DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Want Belgische douane verscherpt de contróle. Benzine en schoenen zijn nog gewilde artikelen. By een bezoek dat wij aan enkele grenskantoren in Zeeuwsch Vlaande ren brachten, is ons gebleken, dat de kooplust van de Belgen in ons land aan het verminderen Is, Het blykt dat er van Belgische zijde steeds strengere maatregelen worden getrof fen. De Belgische douane treedt onver biddelijk op en laat op alle goederen, in ons land gekocht, invoerrechten betalen Daardoor worde het prijsver schil van diverse artikelen heel wat minder en loont het vaak niet meer de moeite, om daan-oor een reis naar Nederland te maken. Daarbij komt ook nog dat vele Belgen, die in het grensgebied wonen, langzamerhand aardig zijn ingespannen met artike len, die niet tot het dagelijks gebruik behoren, BELGISCHE WINKELIERS KLAGEN Bij de Belgische winkeliers in het grensgebied is de stemming nog steeds in mineur, wat te begrijpen is. Speciaal de winkeliers in kruide nierswaren, vlees, boter en kaas, kla gen steen en been, evenals de schoen handelaren, want, deze artikelen wor den nog steeds volop in ons land ge kocht. Het aantal Belgen dat per fiets over de meet komt, is nog steeds groot. Zowel de huismoeders als de huisvaders hebben het er graag voor over om 20 30 km te fietsen om in Sluis, Aardenburg, Oostburg of IJzen- dyke hun inkopen te doen en keren dan terug met volgeladen boodschap- tas of fietstas Er gaat toch altijd nog zo'n 150 Lesvliegtuig neergestort Inzittenden konden zich met de parachute redden. Dinsdagavond laat is even buiten Ruc- phen een lesvliegtuig van het type Tiger Moth, afkomstig van de vliegbasis Woens drecht, neergestort. De instructeur luite nant Schippers en de leerling-vlieger van der Burg konden zich echter redden met hun parachutes. Het toestel was van Woensdrecht. opge stegen voor een nachtvlucht, maar in structeur en leerling raakten de weg kwijt en kwamen steeds meer in moei lijkheden. Na twee uur vliegen was de benzine opgebruikt en toen ook de accu nog storingen begon te vertonen, gaf de luitenant aan van der Burg opdracht om het toestel te verlaten. De jonge man klom op de vleugel en sprong. Zijn parachute bracht hem veilig op Rucphens grondgebied, Lt. Schippers trok nu het toestel ondersteboven en liet zich eruit vallen. Dat was dc enige mo gelijkheid om de machine te verlaten. Hij had moeilijkheden met zijn parachute, die zich nog maar juist op tijd opende. Toch kwam de luitenant nog met een harde smak op de grond terecht, tengevolge waarvan hij het onderbeen brak. Enige tientallen meters verder stortte de Tiger Moth neer. Op Woensdrecht verkeerde men in gro te spanning, men stak vuurpijlen af en waarschuwde ook de vliegbasis Gilze- Rijen, waar men de landingslichten ont stak, omdat men reeds vermoedde, dat het toestel verdwaald was geraakt. kg boter, per kg. tegelij.k, per dag de grens over en ook de slagers in de grensgemeenten doen goede za ken. BENZINE EN SCHOENEN Dan zijn daar verder de automobilis ten, die hun benzinetank hier komen vullen. Weliswaar is ook daarop het toezicht van de Belgische douane strenger geworden, maar de contróle is in deze heel moeilijk. Het wil toch nog wel iets zeggen als een enkele benzinepomp dit jaar reeds meer dan een millioen liters benzine heeft af geleverd. Ook schoenen zijn nog gewild en vele Belgen komen op oude schoenen naar Holland en keren op nieuwe schoenen terug. De oudjes laat men achter. De winkeliers in onze grens gebieden doen goede zaken en dat is heel wat waard, nu de meeste van hen, als gevolg van de oorlogswoede, op hoge lasten zitten. Wat hen be treft, mag deze toestand gerust nog lang voortduren. „Fibenel" krijgt concurrentie van „Uniscan". De Britse regering heeft voorstel len gedaan tot nauwere economische samenwerking met Scandinavië. Ver wacht wordt, dat de mogelijkheid zal worden besproken het handelsver keer te verruimen, zoals thans ook de landen van de „Fibenel" overleg gen. Reeds is in sommige kringen de nieuwe groepering de naam „Unis can" toebedacht, een samentrekking van United Kingdom en Scandinavia. Er wordt echter naar een betere naam gezocht. (Ingezonden mededeling). De bestuursovername in Indonesië. Nog deze week zullen te Djocja alle departementen worden overgenomen van de voorlopige federale regering, Dit zal geschieden door het nationale comité van voorbereiding, zodat de eerste regering van de R.I.S. de be voegdheden niet zal ontvangen van de Nederlanders, doch van het natio nale comité van voorbereiding. Uiter lijk 20 December zal de regering der R.I.S. reeds in het leven zijn geroe pen en op do dag der souvereiniteits- overdracht zal deze regering naar be horen functionneren. Op 28 December zal de circulatie bank der R.I.S, haar werkzaamheden beginnen. 4 Januari zal de dag der „onafhankelijkheidsverklaring" zijn. De constituante zal in December 1950 zijn gevormd. Deze mededelingen werden gedaan door Moh. Yamin, het voormalige Volksraadslid, die thans in de Republiek geen officiële func tie bekleedt, maar op de R.T.C. ad viseur voor politieke en culturele za ken der republikeinse delegatie was. De Gaulie blijft hopen. Generaal de Gaulle heeft in een korte toespraak verzocht om oprichting van A- politieke vakbonden. „Waarom ben ik uit de regering ge treden?", zo vroeg de generaal. Er waren drie oplossingen: het partijenstelsel aan vaarden en een van die minister-presi denten worden, die alle drie maanden wisselen, ofwel het bewind in handen nemen, dat is, een staatsgreep doen. Ik beschikte daartoe over de materiële mid delen. Dat zou dan echter dictatuur ge weest zijn. Alle tegenstanders zouden in dat geval naar de communisten overge lopen zijn. Bij mijn dood zouden deze het bewind in handen hebben genomen. Er was ook nog een derde oplossing, die welke ik heb gekozen: plaats maken voor het partijenstelsel, opdat het zijn onmacht zou bewijzen. Volgend jaar zullen er ongetwijfeld ver kiezingen worden gehouden en zal de zege aan ons zijn, zo voegde de generaal er aan toe. Duitse partijtjes als paddestoelen uit de grond. Prins zu Loewenstein heeft een na tionalistisch getinte „vluchtelingen organisatie" gevormd, genaamd „Deutsche Aktion". De beweging doet een beroep op alle Duitse vluchte lingen ,,om terug te kerpn in een verenigd Duitsland met zijn histori sche grenzen". De oude Duitse keizerlijke adelaar is haar symbool. Monaco heeft regeringscrisis Monaco, het kleinste vorstendom ter wereld, is voor een regeringscrisis ge plaatst, doordat negen van de achttien leden van de nationale raad, het parle ment, zijn afgetreden uit protest tegen een kortelings met Frankrijk gesloten overeenkomst, welke naar hun mening van meer voordeel voor Frankrijk dan voor Monaco zou zijn. De pas ingehuldig de Prihs Rainier de Derde zal thans alge mene verkiezingen moeten laten houden. „Eerst moet de redhtsorde verzekerd zijn". ACHTERLICHT De vakbekwame assistent-orgel draaier, die tijdelijk zonder vast em plooi was, had op die stille Zaterdag avond, toen het drama een aanvang nam, de Roep van het Leven gehoord. Blijkbaar was zijn inventief vermogen niet verder gekomen dan de psychose, die sommige reclamechefs weten op te wekken en nademaal deze muziek- maker er van doordrongen was ge worden dat het bier weer best is, had hij zijn tegenspoed degelijk geïnun deerd met zeventien glazen gerstenat. Om der wille van de volledigheid dient gezegd, dat de publieke tribune deze mededeling met welwillend ge grinnik begroette, maar de rechter zat daar wadrlijk niet om een Pilskam pioen de krans op het ongewassen hoofd te drukken. En derhalve werd de veldwachter in het debat betrok ken. Was hij dronken, toen u hem aanhield? Kennelijke staat van dronken schap. En hij was nogal aan de wilde kant, lichtte het. Gezag toe. Maar de orgelist schudde het hoofd. Die agent had 'm aangehouden omdat zijn achterlicht niet brandde en hoe kon 'ie dat nou van voren zien? Ik vond dat recht is recht voor iemand, die niet schichtig is voor 'n kleine tien liter bier,- een snedige op merking, maar de politieman streek die rimpeling van opkomende waardering weer ijlings glad: Hij reed alsmaar in cirkeltjes en hij riep voortdurend van hup dat paardenhoofdstel, hup dat paardenhoofdstel! Enfin, de agent had eerst de zanger naar zich toe en vervolgens het bon boekje uit zijn borstzak getrokken, maar het ene woord had het andere uitgehaald en alvorens de orgeldraaier voor dronkenschap en gebrek aan licht was opgeschreven had hij de Man der Wet vergeleken met het achterdeel van een koe en hem alle ziekten toegewenst, die er op het bord van de polikliniek staan. Nu kan men ook na zeventien glazen bier een agent van politie niet benamen met iets in de richting van koeienbil. Poogt ge dat toch, dan loopt ge stuk op het Recht. Veertien dagen geen bier en geen muziek, vond de rechter. Ds. Zandt heeft bezwaar tegen onderhandelen met Soekarno. (Vervolg van pag. 1) De heer Schermerhorn (P.v.d.A.) bleek van oordeel, dat er een einde moet komen aan het fabeltje, dat al les anders gekund had en dat we thans niet voor de souvereiniteits- overdracht hadden behoeven te staan. Ter staving van zijn opvatting trad hij in een historische beschouwing, O. m. gaf de heer Schermerhorn te ken nen. dat het Unie-ontwèrp een in strument van samenwerking is en niet gezien moet worden als een staatsrechtelijke constructie. DE HEER MEYERINK. De heer Meyerink (A.R.) merkte o.m. op, dat een eenvoudige stemmen- meerderheid voldoende was als het er om ging zich uit te spreken over het beleid inzake Indonesië. Nu de resultaten van dat beleid worden ge registreerd, wordt deze meerderheid niet voldoende geacht. De uitkomst van het overleg ter R.T.C. blijft ten achter bij wat de delegatie zich had voorgesteld. De Nederlandse rege ring is voor de eisen der Indonesische delegatie teruggeweken en zij heeft alle steunpunten voor haar onderhan delingspositie prijsgegeven. Daardoor is een bedenkelijke situatie geschapèn, die het duidelijkst tot uiting komt in de positie der ambtenaren. Als een bezwaar tegen de tactiek van de Partij van de Arbeid, noemde spr., dat deze geprobeerd heeft de revolutionnaire geest in Indonesië te aanvaarden. De geest van revolutie heeft zij laten voortbestaan, maar re volutionnaire .geest laat zich z.i intomen. Spr. verklaarde zich bereid tot_ vol le medewerking aan de voorbereiding der souvereiniteitsoverdracht, mits de staatkundige organisatie zover zal zijn voortgeschreden, dat de rechts orde verzekerd is. Benauwend achtte spr. het vraag stuk of de jonge staat voldoende kracht zal hebben om het communis tische gevaar te weerstaan. Zeer wel ziet hij in, dat verwerping der voor stellen zeer ernstige gevolgen zal hebben. Wat moet men in zulk een dilemma doen? Z.i. moet de Kamer zich uitspreken voor nieuw overleg, opdat in samenwerking van onze troepen met de betrouwbare elemen ten van de T.N.I. de voorwaarden ge schapen worden voor het vestigen van een rechtsorde. staat". Spr. meende, dat de regering de kroon heeft prijs gegeven; de po sitie van het UnieHoofd achtte hij on grondwettig en medewerking daartoe niet verantwoord. DS. ZANDT. De heer Zandt (St. Geref.) maakte er bezwaar tegen, dat onderhandeld is met mensen als Soekarno. Dergelijke onderhandelingen hadden nooit mo gen geschieden en zijn z.i. de aam leiding geweest tot de nederlaag. Voorts merkte spr. o.m. op, dat men zich beroept op de democratie, maar het is een mooie democratie, die gru welen toelaat als in Indonesië ge schieden en die met een dictatoriaal bewind onderhandelt. Bezwaarlijk achtte spr. het, dat de ze zaak er zo snel doorgejaagd moet worden. Als de regering toch wilde capitule ren, waarom zijn er dan zovele sol daten gesneuveld, waarom is er dan zoveel leed gebrcht over Nederlandse gezinnen, waarom zijn dan zo grote uitgaven gedaan voor het leger, zo vroeg ds. Zandt. De politiek van de Amerikaanse regering in China heeft zich deerlijk vergist, aldus spr. en het laat zich aanzien dat in Indonesië hetzelfde zal gebeuren. Het gevaar is groot, dat Indonesië met de overdracht aan het communis me wordt prijsgegeven. Om kwart voor negen werd de zit ting verdaagd. (ingezonden mededeling GLORIEUZE RIJTOER DOOR DE STAD. Uitbundig kinderfeest in het Schuttershof. Nooit tevoren zyn er in Middel burg in zo'n kort tijdsbestek zóveel lachende gezichten tegeiyk te zien geweest als Woensdag tussen 12 en I uur, toen St Nicolaas met zyn knecht en Kappie met zjjn trouwe metgezellen <le Maat en Signor Ri. val (li, in rytuigen gezeten, een zege tocht door de stad maakten. Oud en jong omzoomden opgetogen de straten, alle ramen omlijstten ver raste en vrolijke gezichten, huis vrouwen lieten dc stofdoeken, bak kers hun dampende broodjes en dienstmeisjes haar slagersknechten in de steek om Sint en Piet vóór bun vertrek naar Spanje nog één maal toe te kunnen wulven én om Kappie en zijn trawanten nu einde. iyk eens in levenden Ujve te aan schouwen. En de kinderen? Zij juichten en omstuwden de rijtuigen en konden maar niet genoeg krijgen van de goede heilige en zyn glim mend.zwarte Pieterbaas en van de dagelijkse vriendjes uit de P. Z. C. Een zegetocht, inderdaad. Kort voor 12 uur vertrok de stoet van de Londensekaai, waar de belang stellenden al lang tevoren rijen dik stonden. St. Nicolaas, minzaam als altijd en Zwarte Piet, die nog joli ger was dan anders, namen plaats rh'tuig, Kappie, Aa idelnke in het eerste Maat met -zijn onafscheidelijke de Pijp N.V. NOURYPHARMA-DEVENTER en Signor Rivaldi met zijn enorme knevel en hoed in het tweede. Daar na ging het de binnenstad door, waarbij bijna geen straat werd over geslagen. De vier glanzend zwarte paaiden hadden er ook zin in en trokken extra kwiek hun kostbare last, maar hun vrolijk gehinnik werd meestentijds overstemd door het gejuich en geschreeuw van de uitgelaten kinderen, waarvan velen probeerden de rytuigen bij te hou den. De meest brutale knapen vroe gen al rennend aan die „klont" van een Maat. hoe het wel met zijn ek sterogen gesteld was en aan Kappie, waarom hij de „Kraak" niet had meegenomen. Tweemaal werd onderweg een mo ment gestopt: de eerste keer op de Markt, waar het verkeer even moest wachten, omdat er foto's gemaakt moesten worden, de tweede maal op de Dam, waar een pittig bakkers maatje van de fa. A. v. d. Mijle en ziekenhuis. Ter ere van de pa tiënten, waarvan velen voor de ramen verschenen en van de fleu. rlge verpleegr.tertjes, die in de tuin stonden, werd daar een ere- rondje gemaakt. Bil het Schuttershof, waar reeds honderden kinderen vol spanning stonden te wachten, kwam een ein de aan deze glorieuze rit, waarvoor de Middelburgers één ogenblik de dagelijkse zorgen radicaal op zij had den gezet. FEEST IN HET SCHUT. TERSHOF. Maar toen begon het feest eerst goed! Tot driemaal toe vulde Mid- delburg's „hope der toekomst" de grote Schuttershofzaal naar schatting 1800 kinderen beleefden een onvergetelijke middag met de nieuwste avonturen van Kappie. de Maat en Signor Rivaldi. Vooral de Maat kreeg het kwaad te verduren, maar gelukkig kwam er op het uiterste nippertje redding in de nood opdagen. Wat er precies allemaal op het Schuttershof-toneel voorviel verraden wij niet, maar dat het grap pig en spannend was, daér waren alle toeschouwertjes het roerend over eens. De kinderen hebben zich overigens zélf ook geducht geweerd: uit volle borst zongen zij de bekende Sinter klaasliedjes. waarvoor de Sint ge roerd dankte. In de pauze kwam Piet in de zaal en bracht daarna en kele kinderen op het toneel. Zij mochten voor de grote Kindervriend een liedje zingen zelfs de klein ste meisjes en broekemannetjes de den dit onbevreesd en kregen tot beloning een marsepeinen Kappie. Natuurlijk waren er ook stoute jon gens (één voegde de Sint zelfs een scheldwoord toe!) Dan moest Piet zyn zak te voorschijn toveren en met zijn roede zwaaien, maar de schelmen toonden al spoedig berouw te hebben, waarna de Sint maar weer met de hand over het hart streek. „Wilt U wel geloven, dat Ik het jammer vind een heel jaar te moe ten wachten, voordat ik weer in Middelburg kan komen?", vertrouw de hij ons na afloop toe. „Ik houd van de kinderen hier." „Ja", zei de Maat, kauwend op een kletskop, „het is hier nu eens niet alleen maar narigheid en ellende. Ik ga straks Z^n-var-endë coU^me^k- j sterogen. een geweldig pan kletskop- j Die wreef zjch veelzeggend in zijn ripn offreerde 1,-Jir i.i pen offreerde. Het aardigste moment van de rijtoer was de tocht langs het VEEMARKT ROTTERDAM. Op 6 December. Aangevoerd naar schatting 792 vette koeien en ossen, X483 gebruiksvee. totaal 2275: 226 graskalveren; 565 nuchtere kal veren; 163 varkens; 784 biggen; 208 paar den; 3 veulens; 495 schapen of lammeren; 49 bokken of geiten. Aanvoer in totaal 4770 dieren. Prijs ln cents per K.G. Ie kw. 2e kw. 3e kw. 180/200 160/180 140/160 Vette koeien: Slachtpaarden Lammeren: 175 155 100 145 Prijs in guldens p. stuk. Ie. kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren: 260 200 100 Nuchtere kalveren 43 38 33 Biggen 32 27 24 Werkpaarden: 800 600 500 Hitten: 600 500 400 Kalf koeien: 885 750 625 Melkkoeien: 885 750 625 Vare koeien: 540 450 375 Vaarzen: 550 450 350 Pinken: 450 350 275 VOLDONGEN FEITEN? De lieer Schmal (C.H.) merkte op, dat het niet de eerste maal is, dat de Kamer voor voldongen feiten wordt gesteld. Heeft het eigenlijk nog wel zin erover te spreken? Omdat de Kamer gelegenheid moet hebben zich zelf een oordeel te vor men, vroeg spr. overlegging van de nodige documenten. De heer Schmal lichtte enige con stitutionele bezwaren tegen het ont werp toe, o.a. dat tegen het schrap pen van „de Kroon der Unie" zoals het in de Grondwet staat en vervan ging door „aan het Hoofd der Unie Een belastingprobleem. Een veroordeelde, die zich reeds verschillende jaren in de gevangenis te Parijs bevindt, heeft een brief van de belastingen ontvangen, waarin hem zes dagen gevangenisstraf in het voor uitzicht worden gesteld, indien hij zijn achterstallige belasting niet be taalt. De gevangene, die de staat on geveer 3000 francs schuldig is, heeft alvast een klein bedrag opgezonden en beloofd de rest in maandelijkse termijnen te zullen betalen door het verrichten van overwerk in de ge vangenis. Vlissingen aangekomen: 6 Dec. Marga- retha van Duinkerken; Nidarholm van Sfax; Hydra van Amsterdam. Vlissingen vertrokken: 6 Dec. Hooge- land naar Goole; Atlantic naar Goole; Margaretha naar Rotterdam; 7 Doe. Ni darholm naar Kotka. Hydra naar Antwer pen. Gepasseerd naar Antwerpen: 6 Dec. Axeldijk van Havana. Bali van Amster dam; 7 Dec. Despatch van Londen; Brem van Lissabon; Mizar van Londen. Gepasseerd van Antwerpen: 6 Dec. Ar- keldijk naar Rotterdam; 7 Dec. Uni—E. naar zee; Mira naar Danzig; Silvaplana naar Kopenhagen. Waar zijn onze schepen Abbedijk 7 Dec. te Boston verw.; Algo- rab 6 Dec. van Rio Grande naar S. Fris co. Amstelveen 7 Dec. te Genua. Antonia 4 Dec. te Singapore. Atlas 6 Dec. van Poole naar Valencia. Boschfontein 6 Dec. van Kaapstad naar Tener, Breda 7 Dec. te Trinidad verw. Celebes pass. 7 Dec. Str. Messina. Clavella p. 7 Dec. P. Soedan naar Suez. Cottica 7 Dec. van Demerara n. Param. Danae 6 Dec. te Tanger. Elisa 6 Dec. van Casabl. naar Marseille. Elle- woutsdijk 6 Dec. te Setubal. Groote Beer 7 Dec. te Padang, Helena 8 Dec. te Delga- da verw. Jupiter 6 Dec. te Gibraltar. Kota Inten 6 Dec. 's avonds te Aden. Laagkerk 7 Dec. te Marseille. Laertes 6 Dec. van Aden naar Makassar. Lutterkerk p. 6 Dec, 's nachts Guardafui. Meerkerk p. 7 Dec. Formosa naar Hongk. Molenkerk 5 Dec. van Colombo naar Aden. Niger- stroom pass 7 Dec. K. Blanco. Oranjefon tein 7 Dec. te Durb. verw. Orpheus 5 Dec. te Genua. Poelau Laut p. 7 Dec. W. punt v. Kreta. Samarinda 7 Dec. te Ka- ratsji. Sarangan 7 Dec, te Suez verw. Si- bajak 8 Dec. te Colombo verw. Slamat 6 Dec. van Singap. naar Swettenh. Sloter- dijk 6 Dec. van Batavia naar Singap. Ter- nate 6 Dec. van P. Said naar Java. Tji- kampek 6 Dec. van Batavia naar Manilla. Van 't Hoff 7 Dec. te Kaapstad. Willem Barendsz. 6 Dec. van Kaapstad naar Zui delijke IJszee, Zeeland pas. 7 Dec. Lissa bon naar Bona. De premier van Nleuw-Zeeland heeft officieel zijn ontslag en dat van zijn mi nisters ingediend, na de nederlaag van de Labour-partij in de onlangs gehoudien algemene verkiezingen. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELEND. Op 6 December. Van België: Wilhelmina, Scheers; Anjo, v. d, Vliet; Madeleine, Wickens; Gruno, Braber. allen naar Rotterdam; Goede Hoop, de Waard; Ulithis, Huyssens; Saen- redam. Hamelink; Ferdinand Bol, de Vroedt, allen naar Dordrecht; 3 Gebroe ders, Derksen; Rio. de Looff. beiden naar Amsterdam; Hollandia. de Vries, naar Hansweert; Wanda. Geervliet, naar Alphen a. d. Rijn; Fiat, Pasveer, naar Middelharnis; Stad Tilburg, den Engels- 1, naar Dordrecht; Aller, Blom; Werra, Florie, beiden naar Lith; Allu, de Clercq, naar Ravenstein; Alvracht 13, v. d. Graaf, naar Zwijndrecht; Fluviale 13, de Meij, r Duitsland; Wallonia, Buisman; Ex press 36, Neuer; Johan, van Loghen; Ver- bano, v. d. Tak; Rotondo. de Bruijn; Cam- polungo. Keiler; Alpina 3, Bosch; Mast wijk, Kruizingh; Johanna Adriana, Schott, allen naar Basel; 4 Gebroeders, Slager; Vihila, Verdoorn; Verwisseling, Danssen; Oder, Stobbelaar; Theodora, Claessens; Rijn Schelde 1, Verhagen; Kolibri, v. d. Zee; Rheinfelende, van Gaaien; Zee meeuw, Biessen: Rival, Stam; Catharina, Verburg; 2 Gebroeders, Wijdeveld; Rival, Sissing; Amilco, Hinderiks; Vivat, Wa- genmakérs; Rheinunion 1. Carpentier; Fulda, Lemmens; Ems, de Raad; Rhei nunion 5, van Strijdonck; Koophandel, Droof; Linquenda, Versluis; Joma, Rui tenberg; Variatie, Versluis; Eljo, Fluyt; Anna, van Gent; Niets Bestendig, de Jonge; Hollandia, Versluis; Karl Wilhelm, Pap; Hendrika, v. d. Adel; Saaie, Wester- linck; Armand, Hompusn; Van Lerius, v. Loock; Globo, Mertens; Honorine 2, Costers; Vios, Instwedder; Clasina 3, Ver meulen; Medium, Bondewel; Lucia, Hoog lander; Damco 83, van Slooten; Johannes, Rutten- Lima, Aartsen; Stad Bergen, de Roef; Vertrouwen, van Denderen; Stad Hasselt, de Wilde; Lena, de Vries; Carl Geldner, Riemens; Ticino, van Rossum; Bodio, Riekenbach; Dranaco XI. Ligten- berg; Thijsstad, Somers; Hatlital, Ibach; Silvaplana, Rück; Jean, Besjes; Poolster. Borms; Ambulant, Brands; Margot, Schaut; Hassia 2, Schlebach; Damco 100, Schijvens; Pauline, Vergauwen; Egina, Koster; Dou, v, d. Putten; Damco 25, Schelling; Mahler, Stoevelaav; Senior, Havers; Telegraaf 16. Hoek; Moretto, Lod der, allen naar België. Handel Vette koeien: aanvoer groot, levendig met stijgende prijzen. Graskalveren: aanvoer iets kleiner. Handel redelijk. Prijshoudend.' Nuchtere kalveren: aanvoer iets korter. Handel willig en iets stijver in prijs. Biggen: aanvoer groot. Handel matig en iets lager in prijs. Paarden: aanvoer als vorige week. Han del vlot. Slachtpaarden iets hogere prij zen, werkpaarden en hitten onveranderd. Lammeren: aanvoer als vorige week. Handel tamelijk. Prijzen als gisteren. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets rui mer. Handel goed. Prijshoudend. Varekoeien; aanvoer gewoon. Handel redelijk. Iets stijver in prijs. Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week. Handel stroef. Prijzen onveran derd. UIEN VEILING THOLEN. Van 6 December 1949. Gewone f 22.44; bonken f 22.80; drie lingen f 20.31, Pickle'rs f 20.07. Aanvoer: 30 ton. Peen II f 10.0110,03. Aanvoer 25 ton. Alles per 100 kg. VEILING „ZUID-HOLL. EILANDEN" Op 6 December. Druiven 1.57; Andijvie I 0.200.41; Boe renkool 0.16—0.22; Kroten I 6—9.50; Rode kool 7.20-12- Gele kool 8.20—11.40; Groe ne kool 19—28; Peen I 0.17—0.28; idem II 6.50—9.50; idem III 7.50—10.90; Prei 0.22 0.30; Spruiten 0.480.62; Uien 0.08 0.28; Witlof 0.52—0.79; Appelen: Standaard 0.320.72- Huishoud 0.120.21; Peren: Standaard 0,32—0.77; Huishoud 0.10—0.24. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 7 December. Exportgarnalen 899 kg.: 97—1.36; Schar 261 kg.: 36—48; Bot 101 kg.: 56—65; Wij ting 45 kg.: 30—38; Ongesorteerde vis 24 kg.: 38—49. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE EN O. Van 7 December. Appels; Goudreinette 13—32; Jonathan 639; Bellefleur 5—22; Glorie van Hol land 13—18; Golden Delicious 624; Ster appel 712; Keuleman 5—9,5; Baumann Reinette 10—16; Franse Bellefleur 1016; Princesse Noble 1929; Bramleys Seedling 1416; Court Pendu 16; Lanes Prince Al bert 15; Ermgaard 5—30; Hollands Zoet 5—15; Campagnezoet 5—15; Pomme d'Orange 5—24; Groninger Kroon 1215; Zoete Hollaart 6.5—15; Rode Ribbeling 10 17; Huismanszoet 9—13; Peren; Cora- tesse de Paris 333; Doyenne du Cornice 421.Conférence 817; Kleipeer 3- 15; Gieser Wildeman 3—20; Wintersuike. rij 6.5; Winterlouwtje 313; Saint Remy 5—15; Brederode 13—17; Pondspeer 14; Roem van Vlaanderen 9—13; Zwijndr. Wijnpeer 512; Nouveau Poiteau 35; Beurre Alexandre Lucas 16—18; Diver sen: Druiven 85—1.06; Prei 1220; Spruit- kool 33—62; Rode kool 3,5; Uien 3, alles per kg. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Van 7 December, Gewone veiling. Appels: Goudreinette 10—33; Jonathan 1648; Bellefleur 9—26; Golden Delicious 1630; Sterappel 519; Cox Oranje 28—68; Peren: Kleipeer 12; Gieser Wildeman 1117; St. Remy 13—14; Beurre Alex. Lucas 1345. alles per 100 kg. VEILING „ZUID-BEVELAND' Van 7 December. Groenten: Bloemkool I 31; idem II 17— 21; idem Hl 8—12; Knolselderij 10—16, al les per 100 stuks; Spruiten I 4763* idem II 20—35; Witlof I 57—61; idem stek 28; Sjalotten 5; Uien (afw. en stek) 1—12; Rode kool 8—12; Groene kool 2627; Boe- rekool 14—22; Prei 25—30; Kroten 6—7; Peen H 6—8; Waspeen 2022, alles per 100 kg.; Bospeen 6, per 100 bos. handen, toen wij hem verklapten, dat hij op 21 December weer in de Zeeuwse hoofdstad wordt verwacht. „Da's goed nieuws jong!" zei hij. Belastingconsulent uit Bergen op Zoom lichtte vele mensen op. Dezer dagen heeft de politie te Bergen op Zoom een zekere P. J. G., belastingconsulent, in hechtenis geno men. G. heeft kans gezien in een jaar tijds verscheidene lieden op te lichten voor een bedrag van in totaal tien duizend gulden. Men verwacht, dat het bedrag na het volledig onderzoek nog hoger zal blijken te zijn. De boek houding van diverse zaken, waarvoor G. de boeken bijhield, is volkomen onverantwoord gevoerd. Ook moet G. bepaalde leningen incorrect hebben behandeld. VOETBAL Frans prof. elftal Bordeaux verloor van 2e klasser V.U-C. Dinsdagavond heeft VUC in het stamp volle VUC-stadion in den Haag met 2—0 an de Franse lste klasse club Bordeaux, waarin Bertus de Harder speelt, gewon nen. De ruststand was 1—0. HOCKEY Hot programma* 2e KLASSE A K.N.H.B. D.E.S. krijgt Hoco op bezoek, dit zal een spannende strijd worden en een kleine Hoco-overwinning lijkt ons het meest waarschijnlijk. Bieda II krijgt Tempo en de Ber- genaren zullen het tegen de a.s. kam pioenen wel niet kunnen bolwerkfen. Middelburg krijgt Push II, no 2 van de ranglijst op bezoek, wat een tech nisch zéér sterk team is. Mocht Mid delburg een gelijk spel kunnen be werkstelligen, dan zou dit een goed resultaat zijn. Forward n heeft vrij. JEUGDCOMFETITIE Dames. Middelburg krijgt bezoek van de Push-dames. In Breda wist Middelburg te winnen, dus moet dit aan de Nadorst ook mogelijk zijn. Heren. De Push-heren waren het vorig seizoen kampioen, in Breda klopten zij Middelburg met 31. Mo gelijk dat Middelburg op eigen veld revanche kan nemen. Coppi en Bartali onder de lat- Fausto Coppi en Gino Bartali, de twee idolen van het Italiaanse sportpubliek, zullen in de loop van de volgende week voor de zoveelste maal de strijd met elk aar aanbinden. Ditmaal echter niet op de weg, en ook niet op de baan, maar op het groene veld van een grote Milanese voetbalclub. Ze zullen n.l. alle twee als keeper fungeren in een Hefdadigheïds- wedstrijd tussen een ploeg uit Toscane en een uit Lombardije. DAMMEN Goes speelde 10 10 gelijk tegen Aagtekerke. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond speelde de Goese damclub met haar eerste tiental tegen Aagtekerke. Goes moest met een gelijk spel (10—10) genoegen nemen. De gedetailleerde uitslag luidt: L. An dersonW. Heijdra 20; J. SinkeA. Wil- lemse 11; C. de KlerkA. Boone 0 2; C. van Biemen—P. de Visser 02; J. BehageL. Trielier 20; E. Ekkelenkamp A. Provoost 2—0; H. Steinmeier—S. Blaas 02; J. MangeL. Maljers 2—0; L. Dekker—D. Hugense I1; F. P. den Hertog—G, Jongepier 0—2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5