N NIEUWS UIT ZEELAND NIEUWE RIOLERING EN SCHOLEN BOVENAAN DE VERLANGLIJST y WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 Bad- en zweminrichting thans nog een vrome wens. -Betere straatverlichting. Burgemeester en Wethouders van Goes hebben aan de gemeenteraad een beschouwing over de gemeentebegro ting 1950 doen toekomen, waarin zy hun beleid voor het volgend dienst jaar uitstippelen, In deze beschouwing delen B. en W. mede, dat er verschei dene projecten financiële offers van de gemeente zullen vragen. In de eer ste plaats worden genoemd de riole ringsplannen en verder wordt gewe zen op de noodzakelijkheid van scho lenbouw. Van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd een toezegging ontvangen voor bouwvolu me van een 7-klasseschool in 1950. Aan de hand van de reeds gereed ge komen plannen voor de boutu van een dubbele school in het Oostelijk deel der gemeente worden nog pogingen gedaan om in de plaats van 'n 7-klas- sen school bouwvolume te krijgen i>oor een S-klassen-school. Voor de bouw is een bedrag van 135.000 uit getrokken. Welke school in dit nieuwe gebouw zal worden gehuisvest is nog niet te zeggen. Wellicht zal een geheel nieuwe verdeling van schoolruimte nodig zijn om het vraagstuk van ge brek aan schoolruimte op te lossen. BIJDRAGEN De z.g. bijzondere bijdrage is thans vastgesteld op 90.000. Voor 1950 wordt op deze uitkering alsmede op de algemene uitkering een extra-uit kering verstrekt, evenals voor 1949 van 20^Voor 1950 bedraagt deze extra-uitkering 52.182,78. Dc op brengst van de ondernemingsbelas ting kan belangrijk hoger worden ge raamd nl. op 300.000. Er mag echter op deze bedragen niet voor 1951 wor den gerekend. Het gevolg daarvan is. dat ze niet voor jaarlijks terugkeren de uitgaven kunnen worden besteed. In verband daarmede zijn dan ook kleinere kapitaalsuitgaven in de ge wone dienst opgenomen, waarna er nog een bedrag van 73.000 overbleef. Dit bedrag is in de eerste plaats be stemd voor een nieuwe riolering. Voor dit doel is een eerste termijn uitge trokken van 215.000. Dat de aanleg van een nieuwe riolering noodzake- Duitse vrouwen mogen in Nederland trouwen. Ter vermijding van de omslachtige rege- s ling van voltrekking van huwelijken bij volmacht heeft de minister van justitie thans bepaald, dat de Duitse nationaliteit bezittende verloofden van. Nederlanders hier te lande voor hun huwelijk en voor vestiging daarna in Nederland kunnen worden toegelaten, inits tevoren bij onder zoek is vastgesteld, dat zij voor vestiging in Nederland In aanmerking komen. In het vervolg zal de Duitse vrouw bij de Nederlandse consul in Duitsland een vi sum dienen aan te vragen, waarby op de vragenlijst als doel van de reis het sluiten van een huwelijk wordt vermeld. De consul zal in deze van advies dienen en inlichtingen verschaffen over de ante- condenten van de vrouw. Partij van Sjahrir zal blanco stemmen. Sjahrir heeft aan een correspondent van het republikeinse dagblad „Mer- deka" verklaard, dat zijn Partai So dalis Indonesia blanco zal stemmen inzake de resultaten der R.T.C. Men wil ean de bereikte resultaten niets in de wèg leggen, doch zal de wijze van uitvoering als maatstaf gebrui ken. Protestvergadering van visserij-personeel. De Alg. Ned. Bond van Zeevarenden, aangesloten bij de E.V.C-. belegde Woensdag in IJmuiden een vergade ring, waar de situatie, ontstaan door het opleggen van de trawlervloot. werd besproken. Tenslotte werd een motie aangeno men. waarin „de werkers in het visse rijbedrijf de redersargumenten met kracht van de hand wijzen, zich tot de regering wenden om de genoemde maatregel ongedaan te maken en pro testeren tegen de massa-ontslagen, die het gevolg zullen worden van de nieuw geschapen toestand". Garantie-wet komt spoedig in de Kamer. Naar het A.N.P. verneemt is zeer spoedig, wellicht reeds vandaag, de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, waarin de garantie, te geven aan de Nederlandse ambtenaren in Indonesië wordt geregeld. IEUWS tn een O T E D O P Op het ogenblik zjjn cr in België 350.000 personen, die een eigen auto heb ben tegenover 220.000 vóór de oorlog. Ge schat wordt, dat hun aantal in 1952 tot één half millioen zal zijn gestegen. Een brandend sigarettenpeukje, dat via een asbakje in een prullemand terecht kwam, is Woensdag oorzaak geweest van het uitbranden van een boven verdieping van het magazijn ,.De Kroon", te 's Her togenbosch. - De geheimhouding over de bespre kingen van de vertegenwoordiger der Nederlandse Antillen in Nederland, de heer Gorsira. met de Staten over de in terim-regeling is thans opgeheven. De stukken zijn thans openbaar bespro ken. In de Amerikaanse atoomstad Oak Ridge is een wilde staking uitgebroken, waardoor de fabriek voor gasdiffusie van de commissie voor atoomenergie kwam stil te liggen. Er gingen meer dan 3000 arbeiders in staking. lijk is, behoeft wel geen betoog. Ge durende de eerste drie jaar zal daar voor een bedrag van rond 500.000 no dig zijn. In verband met het verkrij gen van grond voor de aanleg van een zuiveringsinstallatie en het beno digde bouwvolume zal dit bedrag pas binnen vijf jaar verwerkt zijn. Op het programma staat voorts uit breiding van de straatverlichting, waarbij er aan gedacht wordt de gas verlichting door electrische te ver vangen. Voor verdero kapitaalsuitgaven zal geen ruimte zijn. omdat in de toe komst daarvoor de dekking niet uit de gewone middelen zal kunnen wor den geput. Dit wil evenwel geenszins zeggen, dat de andere gewenste onderwerpen van gemeentelijke zorg, die financiële offers zullen vragen, voorlopig de Aan dacht moeten missen. Integendeel, B. en W. wensen voort te gaan met de nodige voorbereidingen opdat, zodra de nodige gelden wel beschikbaar zijn. de plannen in een zóver gevor derd stadium van voorbereiding zul len zijn, dat met de minst mogelijke vertraging tot verwezenlijking daar van kan worden gekomen. INDUSTRIE. In de eerste plaats is daar het in dustrieterrein. Dit is een object dat geen uitstel lijden kan, daar reeds verschillende aanvragen zijn ingeko men om voorkoop op 'n gedeelte van de destijds van het Burgerlijk Arm bestuur aangekochte grond. Of en in hoever het in exploitaite brengen van deze gx'onden voor de gemeentebegro ting lasten met zich zal medebrengen dan wel of het mogelijk zal zijn, dat de voor aankoop en bouwrijp maken van de gronden te maken kosten zul len kunnen worden gedekt door de verkoop van de gronden is momenteel nog niet met enige zekerheid te zeg gen, Met spoed wordt er aan gewerkt om een plan voor het in orde bren gen der terreinen en het uigeven daarvan in gereedheid te brengen met de daarbij behorende exploitatie-op- zet. Met vernieuwing van de binnendeu ren der sluis aan het Goese Sas is 'n bedrag van 30.000 gemoeid. Overwo gen wordt de mechanisatie van de Reinigingsdienst. Tenslotte blijft nog steeds een punt van ernstige overweging de mogelijk heid tof de oprichting van een badin richting, of zo mogelijk een bad- en zweminrichting. Het grote bedrag, dat hiervoor vereist is, zal de uitvoering van een dergelijk plan voorlopig wel tot de vrome wensen doen behoren. Toch kan niet worden gezegd, dat er geen urgentie is. Nog zeer kort gele den werd er van de zijde van de onder- wijsinstanties aangedrongen op het invoeren van schoolzwemmen. B. en W. zouden al heel tevreden zijn, als kon worden gekomen tot het verstrek ken van sclioolbaden. Sinterklaas met een rietje. Voor eèn winker in Goes ijl de Maandagavond een auto aan, waaruit een heer sprong, die zich tussen de stroom van winkelklanten snel naar voren worstelde om contact op. te ne men met de eigenaar van het bedrijf. „Rietjes".zuchtte de heer hebt U een bosje limonader rietjes". „Zeker, m'neer, ze zijn er 'msneer", was het beleefde ant woord. „Vlug., vlug..'! smeekte de heer. En omdat de winkelierhem verbaasd aankeek volgde de verklaring. 't Is voor Sinterklaas hij is in het gasthuis op bezoek Hij heeft zich hees gepraat en hij kan met z'n snor en z'n baard niet drinken, hij kan t alleen met een rietje". Een Kerstmis-recidivist. Een werkloze en dakloze man verscheen voor de 123ste maal voor de rechter van Glamor gan. in Wales. Deze keer om dat hij een ruit had ingegooid. Dit bleek met voorbedachte ra de te zijn geschied, daar de da der zich op deze wijze met de Kerstdagen ..onderdak" wenste te verschaffen. Hi,i vroeg de rechter hem „met do Kerstda gen onderdak in de gevangenis te bezorgen". Een inspecteur van politi». verklaarde voor de rechter dat beklaagde elk jaar tegen Kerst mis opzettelijk een misdrijf van geringe aard bedreef, ,.om met de feestdagen in de gevangenis te zijn en daar een bad te krij gen en een medisch onderzoek te ondergaan". Dronkenschap, wanordelijk gedrag in het open baar en nu de ingegooide ruit waren de middelen, waarmede hij zijn verlangen wist te be vredigen. Hij slaagde ook deze maal. De rechter gaf hem twee maan den. Einde staat van oorlog met Duitsland overwogen. Naar minister Acheson op zijn we kelijkse persconferentie heeft medege deeld, zinnen geallieerde functiona rissen op een mogelijkheid om ook formeel de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen zonder een vredesverdrag. De kwestie heeft tal van ingewikkelde juridische aspecten, die thans worden nagegaan, zodat de minister geen verdere mededeling kon doen. Adenauer's telegram aan Churchill terecht. Het „vermiste" felicitatietclegram van dr. Konrad Adenauer,- de West- Duitse kanselier. aan Winston Churchill op zijn verjaardag gezon den. is terecht. Het lag tussen dui zenden ander.- dergelijke telegram men en brieven. Winston Churchill heeft hiervan in een tweede telegram aan Adenauer mededeling gedaan. Een moppige vijfling. Volgens Reuter lacht heel Colum bia om de mop van de vijfling, die het gehele land voor de gek gehou den heeft. Duizenden waren naar het stadje gekomen om de vijfling te zien. Toen de opgewonden menigte met persfotografen en verslaggevers zich voor de woning van de ..gelukkige ouders" verdrong, vond zij vijf jon gens van verschillende leeftijd. De mop zou zijn bedacht door een familielid van degenen die de na men van de vijfling hebben bedacht. Ook Terlouw zegt Nederland vaarwel. HIJ GAAT NAAR HET ZONNIGE ITALIË. Naar het Aio- Dagblad meldt, zal Terlouw Zondag a.s. zijn laatste inter landwedstrijd in het Oranjehemd spe. len. Misschien zal hij nog één of twee competitiewedstrijden voor Sparta meespelen, maar de onderhandelingen niet de Italiaanse club „Coma" zijn reeds zover gevorderd, dat hy waar. schynlijk binnen enkele weken naar het zonnige Zuiden zal vertrekken. Jeruzalem onder beheer van trustschapsraad. De speciale politieke commissie van de V.N. heeft zich met 35 tegen 13 stemmen en 11 onthoudingen uitge sproken voor het plaatsen van Jeru zalem onder een internationaal be stuur onder leiding van de V.N. Te gen de resolutie stemden: Engeland, de Verenigde Staten, Israël. Chili, Guatemala, Haïti, IJsland. Noorwe gen, Zweden. Turkije. Zuid-Afrika. Uruguay én Joego-Slavië, Nederland. India, Nietfw-Zeeland en Venezuela onthielden zich van stem ming. Verder stemde de commissie mét 32 tegen 16 stemmen bij elf onthou dingen, voor aanwijzing van dc trustschapsraad als besturende auto riteit van Jeruzalem. Grotewohl heeft zenuwinzinking. Volgens het Westduitse nieuwsbureau A.D.N. vertoeft de Oostduitse minis ter-president, Otto Grotewohl, in een Sowjetrussisch militair hospitaal te Berlijn, daar hij lijdt aan een zenuw inzinking. Het Oostduitse voorlichtingsbureau wilde op dit bericht geen commentaar gever. Nederlandse boter naar België. De Belgische minister van land bouw Orban bevindt zich op het ogenblik in Den Haag. waar hij be sprekingen voert met zijn Nederland se collega Mansholt over de invoer van Nederlandse boter in België. Ouderdomsvoorziening voor Belgen in Nederland. Naar aanleiding van het tussen Ne derland en België gesloten verdrag betreffende de toepassing der weder zijdse wetgeving op het punt der so ciale verzekering, werd aangenomen, dat ook de uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening in de verdragsregeling is betrokken. Het verdrag maakt nl. geen onderscheid tussen Belgische en Nederlandse on derdanen ten aanzien van Belgische en Nederlandse sociale wetten. In Nederland woonachtige Belgen Kunnen echter ten opzichte van de toepassing der noodwet, nog niet met Nederlanders gelijkgesteld worden, daar er tot dusverre nog geen „tech nisch accoord" betreffende de ouder- domsverzekering tot stand gekomen is en in de Nederlandse wetgeving even min een eenzijdige regeling ten gun ste van de Belgen is opgenomen. Wanneer dit tot stand komt, valt thans nog niet met zekerheid te zeg gen. Toch een koude winter Het K. N. M. I. deelt mede: In aansluiting- op onze waarschu wing: van 9 November, naar aan leiding van de voorspellingen van een zachte winter, kan nu bericht worden, dat de statistische studies van het K. N. M. I. eerder aanwij zingen geven van een tè koude maand Januari. Deze uit de statis tiek verkregen aanwijzingen dragen echter slechts een onzeker karakter: er kan geenszins de waarde aan ge hecht worden, die de dagelijkse weerberichten verdienen, die uit tal rijke directe waarnemingen langs physisch verantwoordelijke weg wor den afgeleid. Loswal bij de Vlakebrug wordt verlicht. Groot belang voor de export van landbouwproducten. Door een expeditiebedrijf uit Hans- weert en enige groothandelaren In land bouwproducten is besloten een bedrag bijeen te brengen voor het aanbrengen van een verlichting aan dc laad- en tos- wal bezuiden de Vlakebrug. Dit resultaat kon worden bereikt mede daiik zij de krachtige steun van het Eco nomisch Technologisch Instituut te Mid delburg en de volledige medewerking van de Rijkswaterstaat. Het gemeentebestuur Kruiningen heeft aan de tot dusver gevoerde besprekingen leiding gegeven, terwijl de kosten geheel door de belang hebbenden zullen worden gedragen. RAPPORT VAN HET E.T.l. Het desbetreffende rapport van het E.T.l. wijst op de toenemende betekenis van Hanswecrt voor de export van land bouwproducten naar Engeland, Noord- Frankrijk en Duitsland. In 1948 werden hier reeds 40 schepen verladen, meest coasters, en wegens gebrek aan ruimte moesten er nog verscheidene worden ge weigerd. In 1949 zal dit aantal nog hoger zijn. roet name omdat de Zeeuwse uien- export grotendeels via Hansweert ver scheept wordt. De andere landbouwhn- s in Zeeland en op de Zuid-Holland se eilanden zijn immers tijhavens en kun nen dus door het ontbreken van verlich ting maar éénmaal per 24 uur gebruikt worden. Het E.T.I.-iapport noemt het econo misch rendement van een eenvoudige ver lichting op de loswal bij de Vlakebrug (welke bediend kan worden door het 's- nachts steeds aanwezige personeel van de storingsdienst) zeer groot Het zelfde zou gelden ten aanzien van een eventuele verlenging van de loswal. Pestvogel te Vlissingen. De heer G J.'M. de Greef, arts te Vlis singen, deelde ons mede Woensdagmorgen in zijn tuin in het Villapark een Pestvo gel te hebben waargenomen. Dit vogeltje, dat in de koude maanden van het jaar van Noordelijker streken ook wel eens in ons land terechtkomt, werd onlangs ook nog op Beveland waargenomen. Spaanse verstekelingen ontdekt op Frans schip. Dinsdagmorgen werden op het Franse schip Redon, dat op weg was van Antwerpen naar Buenos Aires twee Spaanse verstekelingen ontdekt. Zij werden in. Vlissingen van boord gehaald, waar de mareschaussee zich over hem ontfermd heeft. Zij zullen uitgewezen worden. Kamerleden pleitten voor wederopbouw in getroffen gebieden. Verscheidene Tweede Kamerleden zijn blijkens het voorlopig verslag op dc begroting van wederopbouw en volkshuisvesting van mening, dat de minister in de geteisterde gebieden de volkshuisvesting te veel heeft doen praevaleren boven de wederop bouw. Daardoor blnft de bevolking in de noodwoningen huizen, die in het acute woningtekort voorzien. Maar als gevolg daarvan stijgt op onrust barende wijze het aantal gevallen van t.b.c. j Waar de wederopbouw achterwege blijft, kunnen zo betoogden deze leden de getroffen gebieden moei lijk weer tot nloei komen. Dit spreekt bijv sterk in een zwaar getroffen gebied als Zeeuwsch Vlaanderen. De plaats Oostburg, met een stijgende bevolking, centrum van Zeeuwsch Vlaanderen, en met een grote invloed op de bloei van dit gebied, wordt in haai' terugkeer tot de oude welvaart sterk belet door de trage gang van de wederopbouw. Nog steeds zyn de za- kenpanden er niet herrezen, evenmin als de hotels, waarvan er eertijds vyf waren. Hetzelfde kan gezegd worden met betrekking tot andere streken en plaatsen. Men dacht hierbij met name aan Rotterdam en verschillende ande re havensteden, aan Arnhem en om geving, aam Limburg, enz. Sommige leden noemden in dit vei'band ook Den Haag. waar de woningnood nog altijd schrikbarend hoog is. Een sterke stimulering van de vje- deropbouw in de gebieden, die van de oorlog het meest geleden hebben, ware wel hoogst wenselijk. Tot nu toe is hiex-van nog al te weinig merkbaar. Volgens een courantenbericht im mers zou de minister het voornemen hebben vele kampen voor arbeiders op te heffen. Is de minister er zich wel van bewust, dat er dan. althans \%at Zeeland betreft, een tekort aan bouwvakarbeiders zal ontstaan en dat daardoor de bouwkosten weer zul len stijgen of de wederopbouw zal stagneren? Het zal immers niet of slechts met de grootste moeite mo gelijk zijn, vreemde arbeiders onder dak te brengen. z Vals bankpapier te Goes. Bij de Rotterdamse Bank te Goes werd Woensdag door een firma ter plaatse een bankbiljet van f 100.aangeboden, dat bij controle door de kassier vals bleek te zyn en dus vanzelfsprekend niet ge accepteerd werd. Voor de betrokken firma, die de her komst van het biljet uiteraard ook moei- lyk kan nagaan, zal het dus uiteindehjk wel een strop van f 100.worden. KERKNIEUWS. De overdracht vah het rectoraat aan de theologische hogeschool der Geref. ker ken (onderh. art. 31 k. o.) door prof. B. Holwerda aan prof. dr. H. J. Jager, ging gepaard met een rectorale rede van prof, Holwerda, die van groot belang geacht wordt voor de studie van de goddelijke openbarings-gesehledenis, in het bijzon der waar het betreft het Oude Testament. Bij de vermelding van. de fata memo reerde prof. Holwerda o.a. het optreden van prof. J. H. Jager, de inschrijving van 19 nieuwe studenten onder wie één Ame rikaan. de 6 candidaten voor doctoraal examen of promotie, en het gezamenlijke aantal van 143 studenten. CHR. GEREF. KERK. Tweetal in De Krim (Ov.) A. Gruppen te Biczelinge en K. J. Velema t® Midwol- da. Middelburg DE WERELD. GEZIEN DOOR HET OOG VAN EEN MEIKEVER. Stampvol was de kleine Concert zaal te Middelburg, toen de bekende letterkundige, Godfried Bomans, Woensdag voor de Z.V.U. een causerie hield," getiteld..De wereld, gezien door het oog van een meikever". De secretaris der Z.V.U., dc heer J. J. Gerritsen, verklaarde in zijn openings woord een beetje bang te zijn om een inleidende speech te houden, gezien wat de heer Bomans over voorzitters en secretarissen, die openingswoorden houden, geschreven heeft- Godfried Bomans vond het heel erg moeilijk om nu, na genoemde artikelen, nog lezin. gen te houden. Het was ziin plan ge weest nooit meer lezingen te houden, maar hij had nog causerieën voor de Z.V.U. op zijn program staan. ,.Ik heb U nu in de gaten", zei hij „en U mij". Voor de pauze besprak de heer Bo mans het ontstaan vïïn een boek Een boek bestaat, naar zijn mening, uit ervaringen, en verder voor het groot ste deel uit herinneringen aan de jeugd. Zo was het ook met zijn eigen boek „Erik, of het klein insecten, boek". In zijn jeugd had zijn vader eens een zandbak laten maken voor zijn kroost. Deze zandbak had geen zeezand" gekregen en geen deksel. Toen dan ook de zandbak vol geregend was en meer dan een moeras was ge. worden, hing Godfried met zijn jon gere broers over de ï-and van de bak, om het leven, dat zich daarin afspeel de, te bekijken, 's Avonds schreef de jonge Godfried dan in zijn blauw Frans dictaatcahier, de ervaringen van die dag met de insecten in de zandbak op. Voor het slapen gaan. las hij het verhaal op de bedrand voor aan zijn broersdie dan heel gauw in sliepen Op de dag, dat hij voor een examen slaagde, stuurde zijn moeder het verloren gewaande schrift, dat zij lange jaren had bewaard, naar God fried op. Toen heeft hij de figuur van Erik geschapen om het boekje pers klaar te maken. Steeds, zo zei de heer Bomans, merken wij dingen op, die ongewoon zijn. En aan de gewone din gen, bijv. in die zandbak, die meer een mysterie zijn dan de ongewone zaken, gaan wij voorbij. Voor de pauze las Godfried Bomans nog „Anna, de ééndagsvlieg" uit „Sprookjes" voor, een verhaal, dat ook uit het blauwe schrift komt. Na de pauze las de spreker enkele gedeelten uit zijn satirisch werk voor: een „catechismus" over Sint Nico- laas., het verhaal van de brandmees ter en enkele satyres, o.m. over de „voetbalkenner" én een op de psycho, logic. Het was een kostelijke avond, die vanavond in het Strandhotel te Vlis singen nog zal worden herhaald. NED. CHR BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. De afdeling Middelburg van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel kwam ini vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer Chr. de Bruin. Uit het door de voorzitter gegeven over sight van het Bondswerk in de laatste maanden bleek onder meer, dat het le dental der afdeling thans is gestegen tot 305. Door een actieve propaganda-com- missie zal getracht worden dit aantal ver der op te voeren. Na de pauze gaf de heer A. Meulbroek In een duidelijk betoog een uiteenzetting van de rechten éif* de plichten uit hoofde van de thans geldende Pensioenwet voor de Bux-gerlijke Ambtaren. Een levendige bespreking volgde op deze causerie. Vlissingen SINT NICOLAAS BIJ ST. CAECILIA De harmonievex-eniging St. Caecilia te Vlissingen heeft in de Sint Nico- laasdagen ook bezoek gekregen van de goede Sint. Onder de aanwezigen waren verscheidene oud-leden, die van de Sint een surprise kregen. De vele kinderen van de leden kregen van de Sint een geschenk. Door de heer Braat werd de Sint een medaille op de borst gespeld voor zijn 1212-jarig lidmaatschap. De pianist Kijn zorgde voor de mu zikale omlijsting, terwijl ook nog twee filmpjes werden vertoond. Voor de instrumentenkas werden twee taarten verloot. De voox-zitter dankte de Sint voor zijn bezoek, waarna tot slot een Sin- terklaaslied werd gezongen. K.L.M.-AVOND VAN HET NUT De avonden, welke de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen te Vlis singen organiseert, mogen zich de laatste tijd in een grote belangstelling verheugen. Dit was ook Woensdag avond weer het geval, toen er in de geheel bezette zaal van „Concordia" enkele films over de K.L.M. vertoond wei-den. Deze avond is een succes ge worden en men heeft eens kennis kunnen maken met de K.L.M., de oud ste luchtvaartmaatschappij ter we reld. De heer A. C. Leenders. propagan dist van genoemde maatschappij, ver telde enige interessante bijzonderhe den van de geschiedenis van de KLM. Hij las o.m. een passage voor uit de raadsvergadering van de gemeente Amsterdam van 12 September 1917, in welke vergadering de luchtvaart ter sprake kwam. Tijdens deze vergade ring werd toen besloten voorlopig !b ha grond voor de luchtvaart be schikbaar te stellen! Er is sedert die tijd wel heel wat veranderd. Verder noemde de heer Leenders enige cijfers over de internationale luchtvaart. Zo stijgt er ieder half uur van een vliegveld ergens ter wereld een vliegtuig op om een vlucht over de Oceaaji te maken. Per dag worden er ongeveer 2500 personen over de Oceaan vervoert!! Voorts vertelde spr. op amusante wijze over het vrachtver voer van vroeger en nu. Hij noemde hierbij ter verduidelijking enkele cij fers. waaruit wel bleek welk een ge weldige vlucht de KLM in haar 30- jarig bestaan gemaakt heeft. Ook her innerde spr. aan de roemruchte daden van enkele beroemde Nederlandse vliegei-s, zoals Parmentier, Smirnoff en Viruly, wier namen wereldfaam gekregen hebben. Dat was de tijd van de romantiek der luchtvaart! „Maar wie denkt dat deze romantiek tot het verleden behoort, moet des avonds maar eens naar Schiphol gaan en het binnenkomen en vertrekken van dc vliegtuigen uit alle delen van de wereld gadeslaan", aldus spr. Hierna werd de film „Tussen gistc- ren en morgen" vertoond, welke film een duidelijk beeld gaf van het ont staan van de KLM en de geweldige ontwikkeling van deze maatschappij. Deze film werd gemaakt ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de KLM. Uit deze film bleek duidelijk welk een buitengewoon vooraanstaan de plaats de KLM inneemt in de in ternationale vliegwereld. Na een korte pauze werd de hoofd film van deze avond „Over Caraïbi Pabst's „Der Prozess" in Middelburg vertoond. Woensdagavond werd in de Middel burgse Schouwburg tijdens een beslo ten voorstelling, die o.a. door leden van de rechterlijke macht, de politie en de geestelijkheid werd bijgewoond, de belangrijkste Oostenrijkse film na de oorlog, G. W. Pabst's „Der Prozess" vertoond. In het laatst van de 19e eeuw had in het Hongaarse dorpje Tischa-Eszlas een progrom plaats. De verdwijning van een jong meisje werd door de deels domme, deels kwaadwillende boerenbevolking in verband gebracht met dwaze geruchten over „rituele moorden" door de Joden. Het gevolg was een vreselijke uitbarsting van anti-semitisme, waaruit bepaalde in dividuen handig politieke munt tracht ten te slaan. Een zekere dr. Eötvös, de liberale afgevaardigde in het par lement, zag echter de achtergrond van deze schandelijke affaire en nam de verdediging van de vervolgde en vertrapte Joden op zich. Hij toonde aan, dat de aanklacht volkomen onge grond was, omdat de „bewijzen" voor de moord bestonden uit door mishan deling verkregen verklaringen. Alleen een regisseur als Pabst, die meer dan enig ander x-eeds lang gele den de aiiistieke mogelijkheden van de cinematografie aanvoelde en be nutte, kon van een dergelijk (histo risch) gegeven, een rolprent maken, die zó eerlijk en diep ontroerend het leed der opgejaagde Joden verhaalt, zonder in het toneelmatige te verval len. En dat terwijl bijna alle mede spelenden bekende Weense toneelac teurs en -actrices zyn! Pabst blééf zichzelf en dus gebruikte hy zuiver filmische middelen om dit verhaal gestalte te geven, dus legde hij het zwaartepunt op fotografie en montage. De beeldcompositie, die nu eens tot uiting komt in verrassende close-ups, dan weer in meeslepende massa-scè nes, het volmaakte camera-werk met bepaalde zwart-witvcrdelingcn (de slotscène!) en lichteffecten, waardoor stemmingen en dreigingen worden ge suggereerd, de knappe aanwending ook van het geluid, dat alles maakt „Der Prozess" tot "werkelijk filmkunst waard om klassiek te worden. Pabst's weergave van dc „opstand der horden, een scène die het typisch al léén van camera cn regie moet heb ben, is van een dergelijk formaat, dat hij soortgelijke scène s in de onver getelijke anti-lynchfilm „Fury" van zijn collega Fritz Lang evenaart. Van de vele medespelenden willen wij slechts noemen Ernst Deutsch. die een gave vertolking geeft van de rol van tempeldienaar. Ewald Balser, zeer sterk als dr. Eötvös en Maria Eis als de moeder van het „vermoorde" meis je. Deze uitzonderlijke film wordt van Vrydag a.s. af in Electro vertoond. R. De werkloosheid in Zeeland. In dc maand November waren er in Zeeland 562 werklozen, dit is 4 ncr 1000 mannelijke inwoners. Eind October wa ren er in ons gewest 493 en eind Novem ber van het vorig jaar 765 werklozen. Eind November waren er in het gehele land 62 704 werklozen, eind October 49,246 en eind November 1948 43.063 werklozen. Gemiddeld zijn er thans in Nederland 13 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Het aantal werklozen is overal gestegen, vooral in de drie Noordelijke provincies, alsmede in Overijssel en Gelderland, ter wijl Zeeland als steeds relatief het laag ste aantal werklozen heeft. Droeve tijding. Dezer dagen kreeg do familie Lijp- pens te Terneuzen dp droeve tijding, dat 2 December hun 22-jarige zoon in Indonesië gesneuveld was. De deel neming met de zwaar getroffen fa milie is groot De uitvaart van de heer F. P. O. M. Koch. De uitvaartplechtigheden voor wijlen de heer F. P. O. M. Koch, worden Vrijdag morgen 9.30 uur, in de parochiekerk te St. Jansteen gehouden. De teraardebestel ling volgt daarna. De heer J. P. van Wel uit Terneuzen wordt Staten-lid. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de door het vertrek van J. C. Vogelaar te Baarland opengevallen plaats in de Prov. Staten van Zeeland be noemd de heer J. P, van Wel, te Terneu zen. sche Stranden vertoond. Dit is een prachtige geluids-kleurenfilm over 't bedrijf van de KLM in West-Indië. De voorzitter, ir. G. Kemper, sprak een slotwoord. O - en W -Souburg PLUIMVEE- EN KONIJNENTENTOONSTELLING. De Souburgse pluimvee- en konijnen- vereniging zal morgen en Zaterdag een clubtentoonstelling houden in zaal ,.Re- hoboth" waarin totaal 212 dieren, zowel konijen als kippen, te bezichtigen zullen zijn. Oostkapelle DE SINT OP BEZOEK. Maandagmiddag bracht St. Nicolaas. vergezeld van zijn knecht een bezoek aan het Zeehospitium „Zonneveld" te Oost kapelle Alle zalen werden bezocht, de kinderen getracteerd cn er werden ge schenken uitgedeeld. Van het bestuur waren enige dames aanwezig. Geslaagd voor het examen diploma A. scheepswerktuigkundige. de heer C, Heuseveldt te Middelburg. legenda MIDDELBURG. Donderdag. Bogardz. Zendeling Polanen, „De roepstem in het oerwoud". 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2