PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Grijp de kans, die de Unie biedt" Boerenzoons terug uit de States DE BILT Financieel-economische kwesties en amhtenarenvraagstuk besproken K0ST0F WEIGERT VOLLEDIGE BEKENTENIS AF TE LEGGEN Vandaag MANU1LSKY GAF HET NIET OP Hard werken, maar veel geleerd! Reusachtige brand te Rio de Janeiro 192e Jaargang - No. 297 Directie. F vaa de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balhntljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 Dec. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per min. Minimum p. advertentie l 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zlenkzee; N. Bogardstr C 160. tel. 26 TWEEDE KAMER COMMUNIST FULMINEERT TEGEN R.T.C. In de morgenzitting' van Woensdag zette de Tweede Kamer het debat over de R.T.C.-resultaten voort. Behalve de communistische woordvoerder, de heer Paul de Groot, die natuurlyk helemaal geen goed in de voordracht kon ontdekken en zelfs sprak van overdracht van de „controle op het ko. lonialc bestuursapparaat" aan Amerika, bespraken in deze zitting de he. ren de Graaf (KVP) en v. d. Wetering (CH) enkele detailkwesties zoals de positie der ambtenaren de schuldenregeling, de transfer van pensioenen, enz. Eerste spreker was de heer de Graaf (KVP), die opmerkte, dat er thans geen a-prioristisch gestelde be- langen-gemeenschap komt. De belan- gen-gemeenschap zal een grote taak te vervullen krijgen in de samenwer king met Indonesië. De idealen op dit gebied zullen niet bereikt kunnen worden tenzij het Nederlandse volk zijn taak verstaat en de kansen grijpt die in de Unie worden geboden. Men moet zich daarbij stellen op de basis Zeeland en de Waddeneilanden De minister van Waterstaat heeft bij gebrel aan nieuwe argumenten? in de Memorie van Antwoord op de critiek op zijn begroting nogmaals de Waddeneilanden doen aanrukken. Zij werden reeds eerder gebruikt als ar gument om het ontnemen van de vrije veren aan Zeeuwsch-Vlaanderen te motiveren. Als Zeeland om vrije veren vraagt kunnen de Waddeneilanden, die nóg meer geïsoleerd zijn, er even goed aanspraak op maken, zo redeneert de heer Spitzen. In Zeeland leest men zoiets met ver bijstering. Zeeuwsch-Vlaanderen behoort tot de belangrijkste industriegebieden van ons land. Walcheren en Zuid Beve land vormen land- en fruitbouwgebie- den en bestuurscentra van betekenis. De Westerschelde is de natuurlijke slagboom tussen beide. Hoe gemakke lijker het verkeer gemaakt tussen deze beide gebieden hoe beter het voor hun ontwikkeling is. Zeeuwsch-Vlaanderen levert 35% van alle stikstoffen, die Nederland maakt. De vlasindustrie verwerkt er 40 a 50% van de Nederlandse vlaspro ductie. De klompenindustrie produ ceert 25% van alle Nederlandse klom pen, 12% van onze suiker wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt en 10 a 12% van onze kunstmeststoffen. Zes a zeven procent van de textiel komt uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, 40% van alle hoefijzers, alle spiegelglas, dat in Nederland gemaakt wordt Toch vergelijkt een Nederlands mi nister Zeeuwsch-Vlaanderen met de Waddeneilanden Boos worden? Terwijl nog verleden jaar een andere minister ronduit toe gaf, dat hij Zeeland helemaal niet kende? Het heeft geen zin. Wat wel zin heeft is met klem be togen, dat Zeeland niet met de Wad deneilanden vergeleken mag worden en dat de vrije veren een levensbelang zijn voor de toekomstige ontwikke ling van Zeeland. Het water verslindt in Zeeland reeds ongelooflijke sommen. Laat men deze niet nodeloos hoger maken door aan Zeeland te onthouden wat men aan even belangrijke centra boven de ri vieren als vanzelfsprekend geven zou: Amsterdam zijn Yponten, Velsen zijn ponten en Rotterdam zijn tunnel. Dierenbescherming Er ligt deze morgen al weer een in gezonden stuk voor ons over de Die renbescherming. De gevolgen van de splitsing in de afdeling Noord Zee land worden al zeer spoedig merkbaar en met den dag wordt de situatie on verkwikkelijker. Als het een beetje wil, zullen we weldra in de Zeeuw se hoofdstad twee asyls hebben. De „dankbare dieren" zullen dan vermoe delijk dankbaar zijn, maar dit neemt niet weg dat de toestand dan ridicuul wordt. Steeds meer mensen moeten wel de overtuiging krijgen, dat de beide groepen van Dierenbeschermers het belang der dieren op de tweede plaats stellen en het eigenbelang voorop. Onder di0 omstandigheden kan het niet anders, of men zal zich van de dierenbescherming afwenden. Het lijkt ons daarom dringend ge wenst, dat er een eind wordt gemaakt aan deze onwaardige dierenbescher mersruzie. Binnen de kortst mogelij ke tijd dient er één vereniging te komen De beste weg om daartoe te gera ken, zou zijn: dat óf wel de beide ver enigingen de geschillen voorleggen aan een door hen zelf aangezochte arbitrage-commissie, óf wel enkele prominente Zeeuwse figuren deze ar bitrage eigener beweging ter hand nemen. In afwachting daarvan zullen wij in gezonden stukken over deze dieren beschermersruzie niet meer opnemen. Wel is er natuurlijk plaats voor een discussie over de in dit artikel gege ven suggestie. van Nederlands nieuwe functie. Vervolgens besprak de heer de Graaf het ambtenaren-vraagstuk, zich daa'rbij bepalend tot de ambtenaren uit Nederland. Het gedwongen over gaan van ambtenaren naar de R.I.S. achtte hij op morele gronden niet aanvaardbaar. De band van de amb tenaar met Nederland is onmisken baar. Het heengaan van de oude overheid zou betekenen, dat de amb tenaar* geen werkgever meer heeft. Spr. vond het jammer, dat het Neder; landse plan niet is doorgegaan vol gens hetwelk een corps ambtenaren ter beschikking van de R.I.S. gesteld zou worden, waaruit zij kon putten. Spr. hoopte, dat een groot aantal ambtenaren zal overgaan in Indonesi sche staatsdienst. Uit Indonesië komen steeds meer berichten, dat men van erkenning van het recht van vrije keuze geen groot verloop onder de ambtenaren verwacht. De heer de Graaf achtte het wel mogelijk, dat de openbare behande ling van de garantiewet voor de da tum der souvereiniteits-overdracht kan geschieden. Hij drong er bij de regering op aan het ontwerp zo spoe dig mogelijk in te dienen, dat het voor het Kerst-reces kan worden be handeld. COMMUNIST AAN HET WOORD De heer de Groot (CPN) betoogde, dat de Nederlandse imperialisten vier jaar lang een koloniale oorlog hebben gevoerd, waarbij het sluiten van over eenkomsten mede tot de wapens be hoorde. In Indonesië neemt het verzet tegen de bourgeois-kliek toe. De Ne derlandse regering tracht via de R.T.C. te bereiken, wat ze door de po litionele acties niet kon verwezenlij ken. De besluiten van de R.T.C. be ogen z.i. de heerschappij van het verkapt imperialisme te versterken. De heer de Groot ontkende, dat het wetsontwerp enige overdracht van souvereiniteit aan de Indonesische volkeren bevat. Toch behelst het een zekere overdracht, nl. van de con trole op het koloniale bestuursappa raat door Amerika. Naar sprekers oor deel is er geen sprake van dat de troepen spoedig terugkomen, de toe stand blijft ongewijzigd. De republiek Indonesia zal naar sprekers inzicht overwinnen juist als de volksrepubliek China, alleen veel sneller, waarna de documenten van de R.T.C. zullen belanden in de prulle- Verrassend begin van monsterproces te Boedapest. In Sofia is Woensdag het proces begonnen tegen de vroegere vice, premier van de Bulgaarse regering Kostof en tien andere hoge commu nistische functionarissen. Het proces zal waarschijnlijk een week duren. De voorlezing van de acte van beschuldiging nam ruim twee uur in beslag Kostof wordt o,.a. beschuldigd van spionnage ten behoeve van Engeland en Amerika en van een poging om de inmiddels overleden pre mier Dimitrof te arresteren en te vermoorden. Kostof verklaarde niet schuldig te zijn ten aanzien van de volgende punten 1. Capitulatie voor de Bulgaarse fascisten in 1942. 2. Spionnage voor de Britse ge heime dienst. 3. Samenzwering met Joegoslavi sche leiders met het doel een tegen de Sovjet-Unie gerichte Balkanfede ratie te vormen. Hij erkende echter schuldig te zijn aan tegen de Sovjet-Unie ge richte activiteit en „gebrek aan waakzaamheid" waardoor „agenten" door konden dringen in de partij en het staatsapparaat. Hij zeide, dat zijn gehele houding tegenover de Sovjet-Unie verkeerd was geweest en dat zijn optreden in de partij beheerst werd door „indi vidualisme en persoonlijke ambities, ontoelaatbaar voor een leider in de bolsjewistische partij." Hij erkende verder gepoogd te hebben zijn macht in de partij te vergroten ten koste van Dimitrof. Kostof had onenigheden met de Joegoslavische leiders gehad over de kwestie van een Balkanfederatie waarbij Bulgarije een deel zou zijn geworden van Joego-Slavië en het Bulgaarse leger onder bevel van maarschalk Tito zou zijn geplaatst. De Joego-Slavische vice-premier Kardelj had hem, Kostof. in 1944 te Sofia een dergelijk plan voorgelegd. Hij had echter geantwoord, dat op dat tijdstip een dergelijke federatie onmogelijk was. Kostof's ontkenning wekte bij het Hof verbazing. De president van het Hof las een eigenhandig geschreven bekentenis van Kostof voor, waarvan bijna elke alinea verschilde met de verklaring, die Kostof thans voor het Hof af legde. Iwan Stefanof, de voormalige mi nister van Financiën, die als tweede verdachte werd verhoord, bekende al les wat hem ten laste was gelegd, waardoor ook Kostof werd gecompro mitteerd. ..is het G jaar geleden, dat radio Tokio de oorlogstoestand tussen Japan en Engeland en Amerika afkondigde. J mand der geschiedenis, waar ze z.i. thuis behoren SCHULDENREGELING De heer van de Wetering (ÖH) be- sprak economische-financiële aangele genheden, welke van lager orde zijn dan die, welke tot gewetensconflic ten aanleiding geven. Hij betreurde het, dat de voorstellen tot overdracht geen volledige schuldenverrekening bevat. Deze overdracht ondergraalt de financiële positie van Nederland. Het is nodig vindt spreker, dat de regering duidelijk uiteenzet hoe de zekerheid van de transfer van pen sioenen en andere bedragen geregeld is. Spreker vraagt in verband met een uitlating van Hatta of de Ver. Staten van Indonesië rechtens bevoegd zjjn het Unie-statuut op te zeggen. Als het Unie-statuut kan worden opge zegd, zou het financieel-economisch verdrag rechtens ook opzegbaar zijn. De heer van de Wetering had er ern stig bezwaar tegen dat de ambtena ren worden overgedragen naar de R. I.S. zonder dat zij erover gehoord zijn. Onoverkomelijk bezwaar had spre ker tegen overdracht van Nieuw Gui nea aan de Ver Staten van Indonesië. REDE VAN PROF. GERBRANDY. In de middagzitting sprak de heer Gerbrandy (A.R.). Hij herinnerde er aan, dat juist zeven jaren geleden Koningin Wilhelmina haar rede hield. Voor deze rede is. spr. mede verant woordelijk, maar hij heeft nooit ge dacht voor zo'n wangedrocht, als nu voor ons ligt, te komen te staan. Na gewezen te hebben op de grote be langrijkheid van het ontwerp, ver klaarde spr. er verontwaardigd over te zijn dat nog vóór het besluit ge vallen is de bladen hebben gemeld, dat op 27 December de overdracht der souvereiniteit zal geschieden. Vervolgens betoogde spr., dat prof. Romme zich eerst verklaard heeft als voorstander van de Rijkseenheid en nu zijn blijdschap uitsprak over het doormidden hakken van het Rijk. Het karakter van de overeenkomst besprekend, betoogde spr., dat het in wezen over niets anders gaat dan over de overdracht der souvereiniteit. Naar zyn inzicht wordt gecapituleerd aan de opstand. Het geldt hier .een onvoorwaardelijke capitulatie. Deze overdracht is absoluut, onvoorwaar delijk. Dat is in strijd met gezonde opvattingen over de souvereiniteit. Hét karakter van de overdracht wordt het best uitgedrukt door de heer Meyer Ranneft: het scherm valt. het ijzeren gordijn valt. Als dit door gaat hebt ge straks in Indië niets meer te zeggen. Dan is het met uw bevoegdheid afgelopen. Spr. releveerde onregelmatigheden met opium en contacten' met commu nisten. waarbij de naam Hatta be trokken is. Wat moet men denken van overeenkomsten, waarbij derge lijke namen voorkomen, Hierna kwam spr. tot de verhouding der voorstel len tot de constitutie. Naar zijn oor deel is er strijd met het 14-de hoofd stuk der grondwet. De heer Gerbrandy ontwikkelde ver scheidene bezwaren tegen de overeen komst. O.m. merkte hij daarbij op, dat er geen waarborgen zijn voor rechtszekerheid, fundamentele rech ten en vrijheden en goed bestuur. (Vervolg op pag. 5) In de Tweede Kamer zijn de debatten betreffende het wetsontwerp sou. vereiniteitsoverdracht Indonesië begonnen. Een overzicht tijdens de rede van de heer Schouten (links op de voorgrond). Nieuw debat met dr. van Heuven Goedhart. Ver. Naties aanvaardden motie over R.T.C.-resultaat. De algemene vergadering der V.N. heeft Woensdag de resolutie inzake Indonesië in bespreking genomen, die is opgesteld in de politieke commis sie. Zoals bekend wordt in deze reso lutie het R.T.C.-accoord met instem ming begroet. De heer Manuilsky van de Oekraïne gaf het echter niet op en diende we derom zijn afkeiirende resolutie in, die in de politieke commissie was af gestemd. Daardoor werd het debat eigenlijk een herhaling van dat van Zaterdag. Ten slotte werd de motie der politie ke commissie toch met 44 tegen 5 stemmen (2 onthoudingenaangeno men. Manuilsky voerde dit keer als argu ment aan, dat in Indonesië nog lang geen vrede heerste. „Onderdelen van het Republikeinse Nieuwe vakverenigings- internationale opgericht. Woensdag is de „internationale bond van vrye vakverenigingen" of. ficieel te Londen opgericht. Deze bond vertegenwoordigt ten minste 46.380.000 georganiseerde ar beiders. De Bclsische voorzitter van de voorbereidende conferentie zeide, dat er nagenoeg eenstemmigheid heerste onder de 261 vertegenwoordi gers uit 53 landen. De gedelegeerden besloten Europa vijf zetels te geven in een uit 20 ze tels bestaande bestuursraad van de nieuwe federatie. Het Argentijns vakverbond treedt niet toe tot de nieuwe internationale- De Nederlander Oldenbroek, secre taris-generaal van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, werd tot secretaris-generaal van de nieuwe Internationale gekozen. Ir. van Beekom en de heer Balkenende vertellen van hun ervaringen. (Van onze speciale verslaggever). Boordevol indrukken keerden Woensdagavond de 32 Nederlandse boe- renzoons met hun leider, ir. C. W. C. van Beekom uit Kruiningen, Rijks- landbouvv-consulent voor de Zeeuwse eilanden, met het ms. „Edam" van de Holland-Amerika lijn uit de Ver. Staten in Nederland terug. In hun acht maanden lange verblijf in de Ver. Staten, dat mogeljjk werd gemaakt in het kader van de „Technical Assistance to the Mars hall Countries", hebben zy door practisch werk op verschillende bedry- ven in het midden en Oosten der V. S. een pracht gelegenheid gehad om de Amerikaanse land. en tuinbouw te bestuderen. Hoewel vanzelfsprekend het aangename met het nuttige werd vere nigd, is het allerminst in alle opzichten een snoepreisje voor de jonge, mannen geweest. Het is er hard werken, veel harder dan in Holland, was algemeen het oordeel. Maar z\j hebben zich er flink doorheen ge slagen, waarmee zy aller bewondering hebben gewekt en. zich waardige ambassadeurs van Nederland hebben betoond. Terwijl kapitein de Graaf de „Edam" na een voorspoedige reis veilig over het donkere Maaswater naar de Wilhelminakade loodste, hadden wij aan boord reeds gelegen heid de leider van het gezelschap, ir. van Beekom, naar zijn indrukken te vragen. „Wij zijn blij weer in Nederland terug te zijn, maar wij hadden er een hekel aan om uit Amerika te moeten vertrekken", was zyn eerste opmerking. En hiermee is wel dui delijk gedemonstreerd hoe deze stu diereis bevallen is. „Wat zal ik zeggen over mijn in drukken", aldus fr. van Beekom. „Het zijn er zovele. Wij hebben 't buitengewoon goed gehad. De orga- ANDERS DAN BIJ ONS. nisatie van de E. C. A. was boven De Amerikaanse landbouw is fun- alle lof verheven." damenteel anders dan de Nederland- U vraagt naar de Amerikaanse se. De Amerikanen hebben grond in landbouw? Een vergelijking- met Nederland is niet goed mogelijk. De Ver. Sta ten zyn zo uitgestrekt, dat men hoogstens enkele delen hiervan met Nederland kan vergelijken. En dan slaat ons land over het algemeen nog zo'n slecht figuur niet, al kun nen wij nog veel van de Amerikanen leren. Een grote indruk maakte op ons de landbouw-jongerenorganisatie, met haar 1.8 milliocn leden, waarvan alle plattelands jongens en meisjes van 10 tot 20 jaar lid kunnen zijn. Op velerlei wijze worden zjj hier tot goede staatsburgers overvloed en beschikken over weinig arbeiders. Bedrijven van 100 ha. wor den soms door één boer bewerkt, met in de drukke tijd enkele hulp krachten. Alles is daarom door en door gemechaniseerd. De grond wordt daar lang niet zo intensief be werkt als by ons, hetgeen ook niet direct nodig is omdat men er meer grond bezit. Dientengevolge zyn echter de opbrengsten per ha. veel lager dan in Nederland. Om die redenen zal het daarom niet moge lijk zijn alle opgedane ervaringen zonder meer hier toe te passen. Wel zullen natuurlijk bepaalde gedeelten in de Nederlandse landbouw kunnen worden benut. DE UIEN CULTUUR. Behalve het bezoeken van de ver schillende bedrijven waar de boeren zoons werkzaam waren, had ir. van Beekom als speciale taak de Ame rikaanse uiencultuur te bestuderen. Hij reisde hiervoor naar Texas, Ca- iifornië, Michigan, New York, Ohio en Indiana. Overal werd de grootste medewerking verleend, zodat hem z.i. niets verborgen is gebleven. Hij heeft hierover een uitgebreid rap port samengesteld, dat van groot belang voor de uiencultuur in ons land kan zijn. De uienveredeling in Amerika is perfect. Ook bezit men er voor ons land nog onbekende oogstmachines, die redelijk voldoen. Verder vertelde ir..van Beekom hoe hl zelf en de jongens vele lezingen voor Rotaryclubs en de landbouw- jongerenorganisaties hebben gehou den, waarbij zij ongeveer 8000 Ame rikanen een en ander over Ne derland hebben kunnen vertellen. ZEEUWSE BOERENZOON AAN HET WOORD. Verscholen onder een typisch Ame rikaanse hoed, ontdekten wij ook de enige Zeeuwse jongeman die deze reis meemaakte, nl. de heer W. B. Balken ende uit Wolfaartsdijk. Ook hij was, evenals trouwens alle jongens die wij hoorden, enthousiast over zijn verblijf in Amerika. „Het i's een prachtige gelegenheid geweest om onze algeme ne ontwikkeling te vergróten". Eerst was hij enkele maanden in Holland- Michigan en daarna in Ohio, beide ke ren op akkerbouwbedrijven. „Een mooie tijd ligt achter ons", vond deze jonge Zeeuw. Het was hard wer ken van 's morgens zes tot 's avonds half negen. Doch zo is nu eenmaal 't leven van de Amerikaanse boer. Daar naast hebben vele boeren niets nage laten om ons zoveel mogelijk te doen genietenZelf had ik een auto tot mijn beschikking en maakte ik met de zoon des huizes een tocht van 14 da gen door verschillende Amerikaanse staten, zelfs tot in Canada". „En nu ga ik Maandag weer maar aan mijn werk beginnen", merkt Bal kenende tenslotte op. En zo zal het ook gaan met de an dere jongens. Zij keren weer terug naar de Nederlandse bedrijven, doch met een schat van ervaringen rijker, die zij zeker aan hun kameraden zul len doorgeven! Op de thuisreis heb ben zij een vereniging gesticht, om van tijd tot tijd nog eens bij elkaar te komen en bij bezoek van Amerikaan se boeren aan ons land, deze vrien den zoveel mogelijk behulpzaam te zijn. OFFICIËLE ONTVANGST Nadat de „Edam" gemeerd was en de vele familieleden waren begroet, had in de recreatiezaal van de H.A.L. een officiële ontvangst plaats. Na een welkomstwoord van de heer A. H. de Monchy. directeur van de H.A.L., spraken hier achtereenvolgens baron v. Lynden, ondervoorzitter van het Kon. Ned. Landbouweomité, de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie, mr. J, Th. Bonnerman, namens de minister van Landbouw visserij en voedselvoorziening, ir. C. W. C. van Beekom en een van de boerenzoons. A. Rookmaker uit Gro ningen. Allen wezen op het grote nut van deze reis, terwijl verder vele woorden van dank werden gesproken. leger gehoorzaamden niet aan de or ders en deden mee aan de weerstand tegen de Nederlanders en de „Veilig heidbataljons van Hatta". De overeen komst van Den Haag zou het oude Nederlandse koloniale regiem in Indo nesië weer vestigen. Hij noemde de overeenkomst een „schandelijke zaak". De Nederlandse afgevaardigde, mr. van Heuven Goedhart, gaf uitdruk king aan zijn verbazing over de me ning van Manuilsky, die schijnt te wensen, dat Nederalnd souverein blijft in grote gebieden van Indonesië. Terwijl de R.T.C.-overeenkomst volle dige overdracht van de souvereiniteit vóór 1 Januari 1950 vraagt, houdt het voorstel van Manuilsky slechts in de terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de linies van Decem ber 1948. De heer Manuilsky is ontstemd, om dat er geen Nederlands-Indonesische kwestie meer bestaat, die zijn propa ganda zou kunnen dienen. Daarom ra kelt hij oude verhalen op. De delega ties van republiek en B.F.O. ter R.T.C. hadden de steun van een overgrote meerderheid van de Indonesische be volking. De Oekrainse afgevaardigde maakte zich belachelijk met de op merking, dat onze delegaties in feite bestonden uit „gevangenen". Honderd mensen dakloos. Dinsdagavond is in de Noordelyke wyk van Rio de Janeiro door de ont ploffingen van een met benzine ge vulde tankwagen een reusachtige brand uitgebroken. Een honderdtal personen is dakloos. Het vuur is ontstaan doordat iemand een brandende sigaret in de goot wierp. Het vuur zette zich voort tot aan de tankwagen, die lek was, alsmede tot in de riolering. Daardoor ontplofte de vrachtwagen en deed zich eveneens een ontploffing voor in een ondergronds electrisch net, zodat een gehele wylt zonder licht .kwam te zitten. De brand breidde zich snel uit en korte tijd daarna gingen tientallen houten loodsen, die vooral door arbeiders werden be woond, in de vlammen op. Van de inwoners van de wijk maakte zich een paniek meester. Verscheidene honder den zyn van de plaats der ramp ge vlucht. Men weet nog niet of er do den of gewonden zijn. Brand in een wiegje. In de woning van de familie Wagtmans te St. Willebrord bij Roosendaal is een ongeval geschied, waarbij het vier maan den oude dochtertje zwaar gewond werd. Om het bedje van de kleine te verwar men had de moeder een electrisch strijk ijzer, dat op het net was aangesloten, in de wieg gelegd. Zij vergat echter het steeds warmer wordende ijzer toen een paar andere kinderen uit het gezin op straat ruzie maakten. De moeder ging naar buiten om een einde aan de ruzie te maken. Bij haar terugkeer in de wo ning vond zij het bedje van de kleine in brand. Het meisje zelf was zo deerlijk verwond, dat het naar -een ziekenhuis moest worden overgebracht. De toestand is zorgwekkend. Niet per auto naar NederlandDenemarken. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt er de aandacht op gevestigd, dat a.s. Zon dag ter gelegenheid van de voetbal wedstrijd Nederland-Denemarken geen ontheffing van het Zondagsrij verbod zal worden gegeven VOORSPELT: BUIIG Geldig tot Donderdagavond. Enkele buien met plaatselijke opkla ringen. Aan de kust harde of storm achtige, in het binnenland krachtige tot harde wind uit Westelijke richtin gen. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1